van vele moderne denkers belicht spr. vervolgens de betrekking der thomistische filosofie tot het dogma en haar waren aard als wijsgeerige weten schap. Onredelijk, lichtvaardig gelooven is, volgens de Katholieke Geloofsleer zelf, den mensch on waardig en verwerpelijk. Gelooven is dan ook voor den Thomist een alleszins redelijke daad, omdat hij op hechte wijs geerige gronden, die eiken voorzichtigen twijfel uitsluiten, vermag te bewijzen, dat God, Die de Waarheid zelf is, tot de wereld heeft gesproken. Dientengevolge verwerpt de Thomist een mo gelijke antinomie tusschen geloof en rede. Over den aard der wijsbegeerte leert de Aquiner dat zij én in haar grondslagen én in haar opbouw een volstrekt natuurlijke wetenschap is. Vandaar dat hij in zijn werken bij herhaling liet wezenlijk verschil onderstreept tusschen wijs begeerte eii eigenlijke theologie. Do eigenlijke godgeleerdheid gaat in haar be wijzen uit van geopenbaarde waarheden,aanvaard op goddelijk gezag de wijsbegeerte steunt in haar betoogen enkel en alleen op gegevens, ver kregen door de natuurlijke kracht onzer levens vermogens en mag zelfs niet steunen op wat aan menschelijke of Goddelijke autoriteit ontleend zou zijn. Het tegendeel is voor den thomistischen wijs geer intrinsiek onmogelijk, daar hij metterdaad zijn aard als filosoof zou verloochenen, zoodra hii in zijn betoog een op gezag aanvaarde stelling zou inschakelen. In dat geval zou hij ophouden wijsgeerig te denken. Het is wel teekenend, dat de Aquiner, toen hij de voornaamte fundamenten legde van zijn wijs- geerigen bouw, die niet vond bij een geloovig Katholiek denker als Augustinus, doch bij den heiden Aristoteles. Het dogma is voor den Thomist geen consti tutief element van zijn wijsbegeerte. Geloof noch ongeloof constitueeren als zoodanig wetenschap pelijk inzicht. De bron der wetenschappelijkheid, van het wijsgeerig gehalte eener argumentatie is en blijft voor den thomist het verstand. Hiervan liet spr. eenige voorbeelden volgen.' De enkele gedachten, zoo besloot spr. eischen voorzeker naar vele zijden nadere belichting. Roch vermeent spr. te hebben getoond, dat de Thomistische filosofie een autonome wetenschap is, welke door haar redelijk vasthouden aan den omvangrijken geestesarbeid der vroegere e«i vroegste tijden op uitstekende wijze een der noodzakelijkste voorwaarden ter geleidelijke, gezonde ontwikkeling der wijsbegeerte heeft vervuld en daarom niet het minst in onze dagen nog geroepen is tot een zegenrijke taak in den dienst der waarheid, die volgens den Aquiner het laatste doel moet zijn der geheele wereld. Het regecringsjubileum van de Koningin. Het is de wensch van Hare Majesteit de Konin- ging, dat degenen, die zich opmaken om plech tig te herdenken den dag, waarop Hare Majesteit 25 jaren geleden de regeering aanvaardde, den grootst mogelijken eenvoud betrachten en de kosten tot de strikt noodige beperken. In verband hiermede wenschte Hare Majesteit zich dan ook te bepalen tot een bezoek aan de hoofdstad en zal Zij daar ter plaatse gaarne ge legenheid schenken ook aan ingezetenen van andere gemeenten om aan hunne gevoelens uiting te geven. Malversaties. Naar de Dordr. Ct. vereemt, hebben er te Maasdam met leeningen van de gemeente groote malversaties plaats gehad', Tot die leeningen werd nimmer door den gemeenteraad besloten en de bedragen waren gefingeerd. De gelden werden door den burgemeester ontvangen. De zaak is in handen zoowel van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, als van den officier van justitie te Dordrecht. Bezoek van den Koning van Noorwegen. Naar het Vad. verneemt,zal de Koning van Noorwegen, Haakon VII, in het eerste gedeelte van Juni een tegenbezoek aan de Koningin bren gen. Omtrent den duur van het verblijf hier te lande kon men het blad nog niet inlichten, doch men verwachtte, dat de Koning zeker enkele dagen te 's-Gravenhage zal vertoeven. Een Statenlid dat niet bestaat. In de vacature van E. J. van Det (die in de vacature-Jos Loopuit gekozen was, maar bedankt had) is Zaterdag gekozen tot lid der Prov. Staten van Noord-Holland de heer R.Hoog land, te Amsterdam, die dus zitting heeft tot Juli a.s. Er deed zich, naar het „Hbld." meldt, een eigenaardig geval voor. De lijst wees als opvolger aan den heer R.Hoogland, te Amsterdam.Bij een informatie bij den Burgerlijken Stand was me degedeeld, dat inderdaad candidaat was gesteld Hoogland secretaris van de Federatie Amsterdam der S.D.A.P., wonende Da Costakade aldaar. Nader was evenwel gebleken, dat Hoogland, secretaris van de Federatie Amsterdam der S.D.A.P.. wonende Da. Costakade 13, niet R. maar P. heette. Het stembureau, dat zich aan de lijst der candidaturen heeft te houden, benoemde dus tot lid der Provinciale Staten R. Hoogland. Belastingverlaging. Het verhoudingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting te 's-Gravenhage wordt van 1.5 gebracht op 1.3. De plaatselijke inkomstenbelasting te Apel doorn is voor het pas ingegane belastingjaar 19231924 verlaagd met 26 2/3 pCt. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Go's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 4 Mei in Nederland uitgesproken 68 faillissementen tegen 69 faillissementen in dezelf de week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 4 Mei 1923 1430 faillissementen tegenover 932 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Men blijve gewaarschuwd 1 Het Centraal bureau voor de K.S.A. in Ne derland schrijft ons Uit talrijke door het Centraal Bureau der K.S.A. ontvangen mededeelingen blijkt ons, dat de heer van Zeist zonder ophouden zijne pogingen voortzet tot het plaatsen van premie- loten voor de z.g.n. vereeniging „St. Nicolaas". Eveneens blijkt ons uit die ontvangen me dedeelingen. dat er nog Lal van weifelaars gevonden worden, die ondanks de bij herhaling door ons geplaatste waarschuwing tegen de practijken van genoemden heer, tot ons de vraag richten, of de bewuste onderneming nu eigenlijk hun vertrouwen verdient of niet. Hoewel wij meenen, dat onze vorige waar schuwingen niets aan duidelijkheid te wen- schen overlieten, achten wij ons in het alge meen belang verplicht nog eenmaal doch thans voor het laatst uitdrukkelijk te ver klaren, dat onze vorige waarschuwingen on veranderd van kracht blijven ondanks hetgeen daartegen van de zijde van den heer van Z. werd aangevoerd. Roomseh Brabant. In het Bisdom van 's-Hertogenbosch, dat ongeveer 300 parochiën telt, wonen 31 orden van mannelijke en 53 orden van vrouwelijke klooster lingen. De paters, fraters en broeders hebben er 76 kloosters met 2259 religieuzen, terwijl 7106 zusters werkzaam zijn in 246 buizen. Het aantal roomsche scholen voor lager onder wijs bedroeg op 15 Januari 1918 reeds 268, waar van er 237 bediend werden door religieuzen en waarin 18.757 jongens en 37.471 meisjes onder richt werden, was in het jaar 1922 gestegen tot 339 scholen met 25.332 jongens en 41.048 meis jes. Van deze 399 scholen worden er 256 bediend door religieuzen. Stads- en Gewesteïijk Nieuws. Jubilea. De heer J. Wesbeek viert heden zijn 40-jarig jubileum als baas-timmerman bij de fa. Herman Jansen alhier. Om 12 uur werd de jubilaris in de directie kamer ontvangen en namens de firma toegespro ken door den heer Herman Jansen, die hem prees als een ijverigen, plichtgetrouwen baas en hem een cadeau onder couvert overhandigde. Namens het kantoorpersoneel werd hij ook hartelijk toegesproken en met een prachtige mand bloe men vereerd. Van de werklieden, die eveneens een deputatie hadden gezonden, ontving hij een hanglamp. Verder bracht de jubilaris den dag gezellig in huisclijken kring door. Op de N.V. Distilleerderij .J. J. Melchers W.zn vierde heden de heer J. Middendorp zijn 40-jarig jubileum als chef der distilleerderij. Om half negen verscheen de jubilaris met zijn familie aan de zaak, waar hij in de versierde werkplaats feestelijk met een welkomst-lied werd ontvangen. Ook van de andere gebouwen en schepen wapperde de nationale driekleur. De heer N. Maagdenberg sprak hem uit naam van de bazen der verschillende afdeelingen het eerst toe en bood hem een prachtige klok met speel werk aan een der oudste knechts, de heer. R. Gunneweg overhandigde hem vervolgens met eenige hartelijke woorden namens het personeel een gaskroon, terwijl het jongere werklieden- gilde zijn sympathie deed blijken in het offreeren van een vulpenhouder. Tegen 10 uur verscheen de jubilaris met zijn vrouw in de directiekamer, waar de directie, commissarissen en personeel-deputaties aanwe zig waren. De heer J. Th. J. Melchers sprak hem hier allerhartelijkst toe en schonk hem als stoffe lijke blijken van waardeermg o.m, een gouden horloge met inscriptie, een gouden ketting en een enveloppe met inhoud. Van 1— 27a uur hield de jubilaris receptie ten zijnen huize, welke zeer druk werd bezocht. Tentoonstelling. In de studiezaal der Openbare Leeszaal en Bibliotheek is dezen middag de tentoonstelling geopend van etsen en aquarellen van den we reldbekenden kunstenaar Marius Bauer, welwillend beschikbaar gesteld door Mevr. de Wed. PrinsGoudkade. Een prachtcollectie meesterwerken, grootere en kleinere, is er bijeengebracht, allen een artis tieke weergave vormend van Oostersch leven, kunst en natuur. Ti effend fijn zijn de etsen, w.o. 8 grootere en 42 kleine, van teekenende lijnen en perspectief, vooral de tempels schitteren in pracht van bogen en figuren ook zijn er onder geweldig van leven, als de Feestelijke Intocht. De aquarellen, waar van er een viertal hangen, zijn in vage, maar daarom des te meer sprekende tinten gehouden, waarlijk meesterlijk zijn ze gecreëerd. Liefhebbers van kunst kunnen we dan ook ten zeerste aanraden, de expositie te bezoeken. Tot en met Woensdag, dagelijks van 35 uur en van 710 uur is ze kosteloos toegankelijk. Missie-lectuur. Wij ontvingen van de priesters van het IT.Hart, te Bergen op Zoom een drietal boekjes, uitgege ven ten bate der missie. Het eerste boekje is van de hand van onzen oud-stadgenoot pater A. Marrevee en getiteld „De schrik der Mobali" Met veel talent schetst pater Marrevee zijn wedervaren in het Aruwimi- gebied, waar de sluipmoordende Anyoto's hun afschuwelijk bedrijf uitoefenen en treffend is zijn bekeeringsverhaal van 10 dezer misdadigers, die terdood veroordeeld hun zielen wisten te red den, toen zij hun leven verloren. Het tweede boekje is het simpele bestaan van „Broeder Johannes", een schets naar het leven, door Cor Hermus. Hier is een kunstenaar aan het woord en een scherp waarnemer, die in mooie taal en boeienden verhaaltrant de geheime roerselen van een menschenziel in sobere, maar vaste trek ken uitbeeldt. Op dit gebied een juweeltje. Het derde werkje is bedoeld voor de kleine missievrienden en als zoodanig goed geslaagd, De lotgevallen van,,De zoon van den toovenaar" zullen door de jongeren gretig worden gevolgd en hun beter bekomen dan het kostje, dat neutrale schrijvers voor kinderen opdisschen. De leuke plaatjes maken het nog aantrekke lijker en zullen naast het mooie verhaal reeds in de harten der jeugdige lezers de belangstelling wekken voor het edele missiewerk. De drie werkjes zijn verkrijgbaar aan het mis siehuis te Bergen, op Zoom en voor zoo'n lagen prijs, dat niemand daarvoor terug deinzen zal. Bis triels-arbeidsbeurs. Op 31 Maait stonden ingeschreven 3027 werk zoekenden het aantal ingeschrevenen in den loop der maand April bedroeg 597 afgevoerd werden in dezelfde maand 446 inschrijvingen en bedroeg het aantal plaatsingen 111 zoodat op 30 April nog ingeschreven bleven 3067 personen Gistermorgen half twaalf brak er ten huize van O. in de Strijenschestraat een schoorsteenbrand uit. Door de politie is het vuur met behulp van een slang op de waterleiding gebluseht. UIT ROTTERDAM. Vorstelijke giften. Hier vergaderde dézer dagen de R.K. Kies" vereeniging en besprak de aanstaande gemeente" raadsverkiezing. De penningmeester moest 'n beroep doen op de leden, want de Statenverkiezingen hadden de kas uitgeput. Dat beroep was niet tevergeefsch er vielen dadelijk twee briefjes van duizend gulden op tafel. De gemeenteraad van Rotterdam heeft de belasting op de publieke vermakelijkheden van 20% op 10 teruggebracht. Gemengd Nleraws, In een put gestikt. In de Pastoors warande te 's-Gravenhage. heerscht groote ver slagenheid. Een der bewoonsters was gistermiddag naar Rijswijk gegaan om haar man in het Ziekenhuis te bezoeken. Een familielid, een achttienjarig meisje, zou op de beide kinderen van 5 en 21/!.jaar oud passen. Hét meisje verzuimde echter "haar plicht en ging de deur uit en de kinderen zijn toen de straat opgeloopen. De 21/a jarige Gerritje stapte op een houten deksel van een rioolput, dat uit gleed, Waardoor het kind in den put, viel. Het jongentje zette het op een schreeuwen. Maar voor een buurvrouw het geschreeuw hoorde en te hulp snellen kon, was het, kind reeds in de modder Weggezakt. Het kind werd onmiddellijk nadat het, gelukt1 was het op te halen, naar het ziekenhuis in het Shjkeinde gedragen, waar de dokter echter den dood constateerde. De thuiskomst van de moeder was ontzet tend. T r e u r i g. De 27-jarige vrouw van den ar beider H. te Nummer-één, onder Veendam, heeft, volgens het „N.v.d.D." bekend, Dinsdag nacht de woning, in huur bewoond in brand te hebben gestoken, om het verzekerd bedrag te kunnen innen. De man verkeert in ziekelijken toestand en is veel werkeloos en het gezin arm. De malversaties te Bussu in. Be halve de portier-cokescontroleur J. V. van de gasfabriek, wordt nu ook de brandstoffenhan- dclaar B. te Amsterdam in voorarrest gehouden. De handelaar D. is na bekentenis op vrije voeten gesteld. Er wordt vermoed, dat nog meer perso nen mj de zaa,k betrokken zijn. Het staat vast, dat de controleur aan één handelaar bij beetjes 1000 ILL. voor 80 ct. per ILL. in handen heeft gespeeld en op die manier ƒ800.heeft opge streken. Het onderzoek loopt over de vraag, hoe J. V. eenige jaren geleden, in den tijd van specu latie in vaste goederen, reeds kapitaal moet hebben gehad, om twee huizqn te kunnen koopen. Tragisch. Te Breda ontstond Vrijdag avond brand in een werkplaats van een thuis werkenden sigarenmaker. De brand was spoedig gebluseht. Tragisch was echter, dat de bewoner beneden stervende lag en tijdens de overbrenging naar een ander pand, den geest gaf. In de vlammen omgekomen. Gis teravond brak een brand uit in de boerderij in de stallen van den landbouwer J. te Ell (Hunsel) Limburg. De 27-jarige dochter, die eenige sieraden wilde reciden, werd levenloos uit de vlammen gehaald. Twee broeders, die haar wilden redden, werden bewusteloos naar buiten gedragen. De materieele schade is aanzienlijk. bchadeliike conserven in glas. Dr. van Hamel Roos schrijft in het Maandblad tegen de Vervalsching „Wij ontyangen uit Londen de mededeeling, dat een reeks ernstige gevallen geconstateerd zijn van verwondingen, zoowel in den mond als in de inwendige deelen, door het voortdurend gebruik van conserven, speciaal jams; in glazen potten "en flesschen Waarin zich zeer fijne glasdeeltjes be vinden, daarin geraakt, doordien de heete stoffen barstjes m de glazen verpakkingen veroorzaakt hadden. Dat het hier niet een enkel geval, doch een ernstig nadeel van de publieke gezondheid betrof, bleek uit het feit., dat Iuidens een bericht in „1 he Daily News" honderden personen zich aangemeld hebben wegens ondervonden nadeel, terwijl vele doctoren gevallen van blinde-darm- ontsteking en andere ingewandziekten door de aanwezigheid van zeer kleine glasdeeltjes gecon stateerd hadden. Wij achten een en ander be- langrijk genoeg om, al betreft het ook buiten landsche conserven, (die toch ook hier te lande verbruikt worden) het publiek opmerkzaam te maken, op de mogelijkheid van de aanwezigheid van glasdeeltjes, en nauwkeurig toe te zien, of de verpakkingen ook een of andere" zij het ook ldeine scheuren of barstjes vertoonen."' Een b ij z o n d e r h e i d. Door een koe van den landbouwer Haarman te Almen zijn twee levende kalveren geworpen, met een ge zamenlijk gewicht van niet minder dan 108 pond. Geheime distilleerder ij ont dek t. Vrijdag heeft de inspecteur der directe belastingen te Bergen op Zoom aldaar een ge heime likeurstokerij ontdekt. Reeds lang bestond het vermoeden, dat bij den handelaar in gedistilleerd M., wonende in de Kcttjngstraat een inrichting was tot het distil- 1 eer en van alcoholische dranken. Reeds vroeger had een onderzoek hiernaar plaats gehad doch het mocht de politie niet gelukken de inrichting te ontdekken. Ditmaal slaagde zij daarin beter. Achter een planken afscheiding werd de inrich- ring gevonden. De inrichting was echter niet in bedrijf en de eigenaar ontkent iets van het daar aanwezig zijn van eene distilleerderij af te weten, noch deze ooit te hebben gebruikt. De machine zoomede eene groote hoeveelheid gedistilleerd, dat niet door documenten was ge dekt, is in beslag genomen. Sovjet-experiment. De „Freeman's Journal" vertelt, dat een groep landarbeiders te loorahara in Clare.een agrarische sovjet gesticht, hebben, waarin evenals in het w erkelijke Rusland me t^het eigendomsrecht vreemd o nagesprongen De arbeiders hebben een stuk grasland van ongeveer 800 acres, dat door boeren onder de Land Purchase Act gekocht was, eenvoudig geannexeerd. Het nieuwe „gebied" wordt door een raad van directeuren beheerd, die naar ge zegd Wordt de plaatselijke belastingen nauwgezet betaalt. Intusscheï) staan de Werkelijke eigenaars machteloos tegenover deze overweldiging. Naar verluidt, moeten in verschillende plaat sen in den omtrek dergelijke experimenten on dernomen zijn. Overstroomingen in Canada. De St. John-rivier is gezwollen tot een peil, dat zelfs den hoogwaterstand bij de overstrooming van 1887 overtreft. Verscheidene Werven ziin ondergeloopen, het verkeer door sommige straten geschiedt per roeibooten. De bewoners van de dorpen uit den omtrek zijn door het water, dat de vertrekken gelijkvloers overstroomt, uit hun huizen verjaagd. De gelegenheid. Uit Warschau wordt gemeld, dat tijdens de feestelijkheden bii het, bezoek van maarschalk Foch, ingebroken is bij maarschalk Pilsoedski, en waardevolle sieraden zijn geroofd. Spoorwegongeluk. Een personen trein en een goederentrein zij bij Leon (Spanje), met elkaar in botsing gekomen. Er zijn 2 men- schen gedood, 9 zwaar gewond. Acht wagens zijn vernield. Treinoverval. Duizend bandieten lieten gister den exprestrein van Poe-Kow naar Tients- jin nabij Lin Tsjeng op het schiereiland Sjantoeng ontsporen en overvielen daarop de reizigers. Van deze laatste werden 300 door de bandieten weg gevoerd, onder wie enkele vreemdelingen. Een vreemdeling is naar verluidt, gedood twee Chi- neezen werden ernstig gewond. Drieëntwintig Chineezen en zes vreemdelingen wisten te ont komen. Aanslag. Op het kasteel Pelgrimsdorf hij Kattowitz, dat aan jhr. von Ruitzenstein,den lei der der Duitsche minderheid, hehoort, is een dynamietaanslag gepleegd. Twee zware hommen kwamen tot ontploffing en richtten groote scha de aan de gebouwen.Er werd echter niemand ge wond. De eigenaar was niet aanwezig. Aanslag op een ontvangerskan toor. Drie autobandieten hebben dezer dagen een brutalen aanslag gepleegd op het bureau van een ontvanger der belastingen te Levallois, nabij Parijs. De ontvanger, een zestigjarige grijs aard, deelde den verslaggever van het „Journal" de volgende bijzonderheden mede omtrent het gebeurde „Ik had juist mijn kas opgemaakt, die een bedrag van ongeveer 32.000 francs bevatte. Ik zat aan een tafeltje onder het loket op te tel len. In een anderen hoek van de kamer, met zijn rug naar den ingang zat de heer Daily, mijn voorganger, een man van zes-en zestig die gepensionneerd is, doch mij nog dik

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2