de nieuwe bepaling der Duitsche regeering bij hei Nederlandsche publiek nog eenig misverstand bestaat over dc vraag of de Duitsche regeering ook betaling van uitvoerrechten ens. aan de bezettingsautorileiten door den buitenlander zou toestaan. De Kamer is van mening dat volgens de nieuw ste publicaties van de Duitsche regeering deze ook geen bezwaar meer zalmaken tegen betalinb van rechten door buitenlanders aan de bezet tingsautoriteiten in gevallen waar de Duitsche rechten enz. betaald zijn en het om oude contrac ten gaat. In de vrijheidspartij. Het partijbestuur der Communistische Partij heeft, naar de Tribune mededeelt, de heeren J. de Kadt, S. A. Eggink, S. H. Delhaas, J. W. Jansen, J. W. L. Meijer, W. S. van Reesema en E. Bouwman geroyeerd, omdat zij volkomen ontoelaatbaar politiek en organisatorisch samen gaan tezamen met een buiten de partij staand persoon (den heer Colly) in en tegen de partij. Bezoek van den Koning van Noorwegen. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt De Koningin ziet tegen 5 Juni a.s. het ofi'icieele ■bezoek tegemoet van den Koning van Noorwegen. De Koning, die voornemens is, de reis per oor logsschip te doen, zal dien dag te Amsterdam aankomen en op 7 Juni vertrekken. Een nieuwe Ned.-Ind. leening. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend tot het aangaan van een leening ten laste van Nederlandsch-Indië van ten hoogste 1' 400 millioen. De draadlooze verbinding Nederland - Indie. Aneta meldt d.d. 5 dezer uit Weltevreden „Vanmorgen is de radioverbinding JavaNe derland officieel geopend in bijzijn van den gou verneur-generaal mr. Fock, en de aanzienlijksten in den lande. De landvoogd zendt zoo juist het eerste radiogram ai aan de Koningin en aan den minister, waarna dit telegram werd weggeseind, dat het eerste Aneta-persbericht zou zijn, dat radiografisch naar het moederland wordt over gebracht." Wegens het uitblijven van de rechtstreeksche radiotelegrafische gemeenschap NederlandNe derlandsch-Indië heeft het hoofd van den post-, telegraaf- en telefoondienst in Nederlandsch- Indië het bovenstaande telegram per kabel aan den directeur-generaal der posterijen en telegra fie alhier gezonden,met verzoek om doorzending aan Aneta te 's-Gravenhage. Naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, zijn de radiogrammen van den landboogd aan de Koningin en den minister hier te lande aan het ontvangststation Sambeek niet opgevangen. Men wacht nu af, of deze radio's zullen worden herhaald. „St. Augustinus." Nadat Zondagavond de reünie had plaats ge had van oud-leden in het verenigingsgebouw, is gistermiddag de 6de lustrumviering van de R.K. Studentenvereeniging St. Augustinus aangevangen met een bijeenkomst in het groot auditorium der Leidsche Universiteit. O.a. waren daar aanwezig tal van oud-leden, de bur gemeester, tevens president-curator der Leidsche Universiteit, staatsraad Oppenheim, de secre taris van den academischen senaat, verschillen de hoogleeraren onder wie ook de rector magni ficus, deputaties van verschillende studentenver- eenigingen en vele anderen. De voorzitter, de heer C. J. de Bie, hield een feestrede, waarbij hij de verschillende aanwezigen hartelijk welkom toeriep, meer in het bijzonder den minister van arbeid, mr. Aalberse, een der opricters van de vereeniging, waarna hij vervolgens een schets gaf van de geschiedenis der vereeniging.Hij deed daar bij uitkomen, dat de vereeniging in bloei toe neemt, zoodat sedert de viering van het vorig lustrum het ledental is verdubbeld. Nadat hij zijn wenschen uitgesproken had voor den bloei der vereeniging gaf hij het woord aan mr. Aalberse, die in plaats van den burgemeester van Antwerpen, Fr. van Gauwelaert, die verhinderd was aan zijn oorspronkelijke toezeg ging gevolg te geven, een feestrede hield. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Viering-Encycliek feest. Zondag a.s. viert de afd. Schiedam van den R.K. Volksbond haar jaarlijksche feest ter dank bare herinnering aan de uitvaardiging der Ency cliek „Rerum Novarum". 's Morgens gaan in alle parochie-kerken de leden ter H. Tafel waarna om half elf in de Sin gelkerk, tot intentie der leden de Hoogmis wordt opgedragen. Tijdens deze Mis zal ,,St. Caecilia" de Mis van Vranken, Welke thans met een acht- stemmigen Credo is aangevuld, in haar geheel uitvoeren, 's Avonds om 8 uur heeft de feest- vergadering plaats, waarop de Weleerw. pater P. C. Biesta O.P. het woord zal voeren tevens zal de Onderafd. van Vermaak voor prettige afwis seling zorg dragen. Winkelsluiting. In verband met Hemelvaartsdag mogen de winkels morgenavond tot 11 uur geopend zijn. „Recht, Plicht en Orde." De R.K. Kiezers en kiezeressen herinneren we nogmaals aan de hedenavond in den R.K. Volks bond te houden vergadering, waarop Mr. v. Velzen een rede zal houden over „Onze Gemeen te-politiek" Allen worden dus om 8 uur in het Volksbond gebouw verwacht. ,,'t Sterrebosch." Het nieuwe hotel-café-restaurant en auto garage ,,'t Sterrebosch," wat de eigenaar de heer J. Brookzitt.er aan de Admiraal de Ruyterweg nabij de Furness in het Sterrebosch heeft laten optrekken'en waar sinds October met ijver aan is gewerkt, zal morgen worden geopend, waardoor in een lang gevoelde behoefte op een royale vrijze wordt, voorzien. Prachtig gelegen aan de Maas met breede tertassen zoowel boven als beneden, gezellige zalen en frissclie slaapkamers en van alle ge makken voorzien, maakt het kolossale gebouw een keurigen indruk. Het plan voor dit werk is ontworpen door architect P. Sanders en daarna zelfstandig uit-' gewerkt door den aannemer George Meyer met behulp van den opzichter teekenaar Jan Woltjes Jr. de uitvoerder is de heer Karei Kröhne. De restauratie- en café-zalen munten uit door ruiine en artistieke inrichting. Langs de wanden zijn eikenhouten lambrizeeringen aangebracht, terwijl het overige meubilair en de reusachtige buffetten eveneens van dit materiaal vervaar digd zijn de firma Dik heeft voor een en ander haar uiterste best gedaan en is in haar poging om iets moois te geven, uitstekend geslaagd. De rubbervloeren in mooie kleuren en patro nen zijn door de firma Lieshout aangebracht de firma Vincent zorgde voor de geheele verwar- mings-installatie en constructie, de Eerste Rot- terdamsehe combinatie voor het degelijke stuca- doorswerk, Dekker voor de beschildering en d'Agnolo legde de sanitaire vloer in het heldere schaftlokaal. Aan de verlichting is bijzondere aandacht en zorg besteed. In het restaurant zijn de ornamenten uitge voerd in eiken- en ebbenhout, waarin gebrand schilderd glas is gevat, volgens speciaal procédé in hef café is eveneens dit glas voor de verlich ting gebezigd, daar is het evenwel in zwaar brons ingesloten. De installatie ;s u:tgevoerü en ge leverd door het electro-techmsch-bureau J. B. A. Blaauboer, terwijl de ornamenten zijn gefabri ceerd op de atebers „de Flonsel" m den Flaag, onder de kunstzinnige leiding van den heer Frits Woltjes en technische verzorging door den heer v. Cranenburgh. Leverancier en fabrikant kunn'en met recht trotsch op hun arbeid zijn. Boven bevinden zich de slaapkamers, naar de eischen des tijds ingericht, met warm- en koud- water-leiding enz., de ontbijtzaal geeft een heer lijk uitzicht naar alle kanten, evenals het groote kiezel-terras. Onnoodig te zeggen, dat ook de andere ai'dee- lingen zooals kelder, keuken en proviandkamer- onberispelijk van uitvoering en installatie zijn zelfs ontbreekt de electrische koelmachine niet. Hoewel dit alles z.g. zonder architectuur is ge bouwd zullen de lieer Meyer en zijn opzichter Woltjes van hun werk, dat zij onberispelijk opge trokken en smakelijk gestoffeerd hebben veel eer inoogsten, en ieder die hetzij te voet, per fiets of met de auto, die een geregelde dienst vanaf de Koemarkt met ,,t Sterrebosch" zal onderhouden, een bezoek aan deze moderne inrichting brengt zal over zijn tochtje geen teleurstelling ondervin den, want een en ander is de moeite waard om in oogenschouw te worden genomen. Men zie verder ook de advertentie in dit blad. Volksbadhuis. In de week van 29 April 5 Mei 1923 wer den genomen 619 baden. lste klasse kuipbaden 47, regenbaden 85. 2de klasse kuipbaden 48, regenbaden 411'. Kinderbaden 28. Auto-Mij. „Sehicland". We verwijzen hier naar de in dit blad staande kleine annonce der Auto Mij „Schieland". Door J. R., onderwijzer aan de Oostsingel, is bij de politie aangifte gedaan, dat ten zijnen nadeele uit een roeiboot in de vlucht- haven een koperen petroleumtoestel is gestolen. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad op Maan dag 7 Mei 1923, des avonds 8 uur. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig zijn 18 leden. Afwezig de heeren Houtman, Boddeüs, Sla venburg, v. d. Schalk, v. d. Tempel. Vooraf gaat de Raad eenigen tijd in comité bijeen tegen kwart voor negen begint de open bare zitting. Vastgesteld worden de notulen van de verga dering van 16 Maart en 6 April en verdaagd die van 27 April De voorzitter doet mededeeling van de verzending van een telegram aan de Kon. Fa milie ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana en van de ontvangst van een bedank-schrijven daarop. Voorts wordt mededeeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Staten van eenigb raads besluiten. Kennisgeving. Schrijven van B. en W„ waarin naar aanlei ding van het adres van de gezamenlijke manufac- turiers alhier, houdende verzoek in de gelegen heid te worden gesteld bij voorkomende leverin gen aan de gemeente, hun vak betreffende, mede te dingen, wordt bericht, dat door hen besloten is, voorkomende leveringen ten behoeve van de schoolkleeding aan te besteden. De heer PI ij man spreekt er zijn vreugde over uit, dat B. en W. dit besluit hebben geno men. Hij is er van overtuigd, dat de Midden stand zeker zoo goedkoop kan leveren als de groothandel en hoopt daarom, dat eventueele orders hier in de stad geplaatst worden. Weth. de Bruin meent, dat de heer Hij- xnan wat te optimistisch in deze zaak is en brengt naar voren, daL ook de groothandel blijft mede dingen en dat dus verrassingen zich gemakkelijk kunnen voordoen. De heer PI ij m a n is daardoor niet in zijn over tuiging geschokt. 't Schrijven van B. en W. wordt dan goed gekeurd. Verder wordt mededeeling gedaan van inge komen jaarverslagen t.w. Woningdienst, Rei niging en Burg. Armbestuur. Worden opgenomen in Gemeenteblad. De lieer Dinkelaar maakt er aanmerking op, dat het verslag van den Woningdienst Weer in een apart boekje is verschenen en ook de raadsleden wordt toegezonden hij meent, d$t t'och' uit bëzuinigingsoogpunt is besloten, dat verslag alleen in het algemeene gemeente-verslag op te nemen. Weth. v. Velzen antwoordt, dat een apart verslag voor sommige diensten wel noodig is, daar Schiedam van andere gemeenten sommi ge verslagen bv, v.d. Woningdienst ontvangt, die het dus wel met een verslag van den eigen dienst moet beantwoorden. Het twintigtal dat bovendien den raadsleden wordt toegezonden, maakt weinig verschil in prijs. De heer Dinkelaar kan zich hiermee ver- èenigen. Aan den heer A. Koper, Gem. Ontvanger, wordt op zijn verzoek verlof verleend van 28 Mei25 Juni. Besloten wordt tot goedkeuring van een wijzi ging der begrooting voor het Grondbedrijf, dienst 1922, en tot wijziging van bedrijfsbegroo- lingen en van de begrooting van buitengewone ontvangsten en uitgaven, dienst 1922, van don Havendienst. Voordat nu met de agenda Wordt begonnen, deelt de voorzitter mede, dat van den heer C o 11 de volgende motie is ingekomen De Raad, gehoord de discussies, van oordeel dat het besluit van B. en W. om ten behoeve van de arbeiders bij de Gemeentelijke werk verschaffing geen rentezegels meer te doen plakken, practisch beteekent een ondermijning van een stuk sociale Wetgeving, in het bijzonder wat betreft de ouderdoms- en invaliditeitsver- zorging, noodigen B. en W. uit bedoeld besluit te willen herroepen. De voorzitter raadt aan, op deze motie eerst het praeadvies van B. en W. uit te laten brengen. Ze kan dan nog eens grondig worden bekeken en in een beter voltalligen raad aan de orde worden gebracht. De heer C o 11 vindt het dwaas, om dat praeadvies af te wachten, dat zal natuurlijk juist als de vorige keer afwijzend zijn. Daarom vraagt hij directe afhandeling. De heer v. d. Most vraagt of bij aanname der motie het zegelsplakken ook terugwerkende kracht zal hebben. De voorzitter: Dat zal ook nog onder zocht worden. De heer C o 1 1 zegt niets meer, zoodat. tot praeadvies besloten wordt. Agenda. 1. Voorstel van B. en W. tot overplaatsing van a. den heer M. Buitelaar, onderwijzer aan School C. naar School B2. in de vacature G. Schip per b. Mej. R. Nieuwenhuis, onderwijzeres aan school K. naar school A2. in de vacature Mej. E. van Biene. *B. en W. schrijven hierbij De door den Minister ingediende novelle op de Wet van 16 Februari 1923, staatsblad no. 38, (de z.g. technische herziening), beoogende, om de door deze Wet in uitzicht gestelde bezuiniging op de onderwijzersjaarwedden spoediger vruch ten te doen afwerpen, werd den 1 Mei jl. door de Tweede Kamer aangenomen. §2. van art. LXIV van deze wijzigingswet bepaalt, dat onderwijzers na 15 Mei 1923 in functie getreden boven het aantal, dat ingevolge de nieuwe wet voor rijksvergoeding in aanmer king komt, niet door het Rijk worden vergoed, in.a.w. zullen na 15 Mei a.s. geen vacatures aan de scholen meer mogen worden vervuld dan voor rekening van de gemeentekas, tot het aantal leerkrachten zoover is teruggebracht, dal het aan de nieuwe wet voldoet. Na den fatalen datum zal alzoo niet meer in de nog bestaande vacatures n.l. aan scholen A2 en B2, de eerste ontstaan door het plotseling overlijden van Mej. E. van Biene, en de tweede door het aan G. Schipper verleende eervol ont slag, mogen worden voorzien, aangezien de ge noemde scholen nog niet aan de nieuwe wet vol doen. De overgang naar den nieuwen toestand zal geleidelijk plaats moeten hebben en in geen geval midden in het schooljaar, zonder groote schade aan het onderwijs aan te richten. Het lijkt ons daarom het meest gewenscht vóór meergenoemden datum in de vacatures te voorzien en wel door overplaatsing van den onderwijzer M. Buitelaar van school C. naar school B2 van de onderwijzeres R. Nieuwenhuis van school K naar School A2. De eerste met ingang van 1 Mei 1923, de laatste ingaande 7 Mei 1923." Hierdoorwordt het voordeel verkregen, dat de vacatures wordenverplaatst, de lste naar school C, waarin met 1 September wordt voorzien door de overplaatsing van den heer Van Meurs, waar toe in Uwe vorige vergadering werd besloten, de laatste naar school K, waar met 1 September de vacature kan verdwijnen, doordat de aan die schoolverbonden parallelklasse wordt opgeheven. Wij hebben derhalve de eer U onder overleg ging van de adviezen van den Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Schiedam voor te stellen tot voorgenoemde overplaatsingen te besluiten. Aldus wordt dan ook besloten. 2, Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verkoopvoorwaarden van het perceel bouwgrond aan de Burgemeester Knappertlaan hoek Alei- dastraat, bij raadsbesluit van 27 April jl. ver kocht aan A. Stahlie q.q. De wijziging betreft bier de open-bebouwinf. De heer Scheffers meent, dat bedoelde wijziging niet noodig is, daar reeds eerder in den raad tot vrije bebouwing werd besloten. Weth. v. Velzen maakt hem duidelijk, dat deze wijziging een kleine verruiming van liet vroeger genomen raadsbesluit inhoudt. Verder vraagt de heer Kavelaars nog eenige inlichtingen, waarop de voorgestelde wij ziging wordt goedgekeurd. 3. Voorste} van B. en W. tot verhuur van een gedeelte van 't plantsoen aan hetEmmaplein ter groottevan d:?0M2 tegen een huurprijs van 10 per M2 per jaar; aan de Maatschappij tot Detail verkoop van Petroleum „De Automaat" te Rot terdam voor de oprichting van een ondergrond- sche benzinebewaarplaats met aftapinrichting. Dit voorstel wordt na breede discussie (waarop we morgen terug komen) met 13 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de heeren Swartjes, Kavelaars, Scheffers, Evers en Schreudcr. (Slot volgt). Gemengd Nieuws. Drie kinderen gestikt. Zaterdag avond ongeveer half elf heeft in een woning aan de Molenstraat te Helmond een kleine binnen brand plaats gehad, welke aan drie kinderen beneden de 4 jaar het leven heeft gekost. In de woning van den spoorwegarbeider Van der Kruif geraakte, toen Van der K. naar zijn werk was, en zijn vrouw boodschappen was gaan doen, een gaskooktoestel m brand. Dit toestel stond in de keuken op een kist met brandstoffen. Deze kist begon vlam te vatten en verspreidde veel rook. Tengevolge hiervan zijn de drie kinderen van Van der K., van wie de een in de keuken sliep en de beide anderen in de aangrenzende kamer lagen te slapen, gestikt. Voorbijgangers merkten, dat er rook uit het huis kwam, en sloe gen de ruiten in. Van der K„ toen juist thuis komende, snelde naar binnen en haalde een der kinderen naar bruten, de beide anderen werden door voorbijgangers uit het huis gehaald. Een dokter heeft nog geruimen tijd getracht, met een zuurstofapparaat de levensgeesten bij de kinde ren op te wekken. Boevenstreek. Op trein 193, die eer gisteravond te 6 u. 36 min. van het Beursstation te Rotterdam naar Dordrecht vertrok, is ter hoogte van den Varkenoordschendijk geschoten een ruit yan den restauratiewagen werd ver nield. De politie, hiermee in kennis gesteld, heeft daarop aan den West-Varkenoordschendijk zes jongens van 15 tot 17 jaar aangetroffen, van wie de 19-jarige A. B. G. in het bezit van een wind buks was. Deze jongen is aangehouden en de buks in beslag genomen. TI e t m e s. Zaterdagavond is te Grave de 51- jarige A. J. met 5 messteken, waarvan één de longen getroffen heeft, zoodanig mishandeld, dat voor zijn leven gevreesd wordt. Als vermoe delijke dader is gearresteerd de 48-jarige M. S. aldaar. Aanranding. Zondagmiddag heeft een 31-jarige verpleegde van de Landkolonie van het Leger des Heils de reeds bejaarde, ongehuwde boerendochter F. S., wonende onder de gemeente Barneveld, die per fiets een bezoek aan haar familie wilde brengen, aangerand. Om haar het schreeuwen te beletten, hield hij haar de hand voor den mond. Tenslotte is de man er met haar rijwiel vandoor gegaan. Hij is nog denzelf den middag gearresteerd en bleek in het bezit te zijn van een mes en een masker. De aangehoude ne heeft wegens moord al eens tien jaar gevan genisstraf ondergaan. Ongelukken. De 8-jarige E. te Stads kanaal is Zaterdag door de tram overreden. Giste ren is het jongetje aan de gevolgen overleden. Te Bierum (Gr.) is gisteren het 2V2-Jar'ë zoontje van den landbouwer A. B. in een tobbe verdronken. Zondag is te Helmond de heer P. v. d. S. bij het zwemmen verdronken. Spoorwegramp op Cuba. Twee elec trische treinen zijn met elkander in botsing gekomen op het traject tusschen Havana en Matanzas. Het ongeluk had plaats in een bocht. De schok was zoo hevig dat dertig personen on middellijk werden gedood en 50 werden gewond. De twee eerste wagons van eiken trein ontspoor den, vielen om en vlogen door kortsluiting in brand. Vele lijken werden onherkenbaar ver koold teruggevonden. Het ongeluk wordt toegeschreven aan het onvoorzichtige, te snelle rijden van een der wa genbestuurders. Ernstig auto-ongeval. Gister morgen omstreeks elf uur is te Brugge een ernstig ongeluk gebeurd waarvan tal van personen het slachtoffer zijn geworden. Verscheidene hunner keeren in levensgevaar. Zekere P. een koopman uit den omtrek van Brugge, was met zijn veertienjarig zoontje per auto naar Brugge gekomen om de processie van 't Heilig Bloed bij te wonen.Hij reed te Brugge, uit de rue Forzé aux Loups komend, de rue Nord du Sablon op, waar het verkeer door een dichte menigte evenwel was gestremd. Hij stapte uit den auto om te informeeren, welke andere rich ting hij met zijn wagen kon inslaan, doch had daarbij de onvoorzichtigheid zijn motor niet stil te zetten. Gedurende zijn afwezigheid trapt6 zijn zoontje, zonder dit te weten, op het debray3" ge-pedaal. Op hetzelfde oogenblik vloog de aut° met volle snelheid vooruit en tsortte zich op c'e dichte menigte. Vreeselijke kreten stegen uit het volk op. Het bleek dat een twintigtal persone11 tegen den grond was geworpen en gekwetst- Een ruiter werd met zijn paard eveneens tegeB den grond geslingerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2