Y. IfosSF.M'S fflf.agBMra van de dienstweigeraars zullen niet meer be dragen dan die van de militairen. Voor degenen, die op jeugdigen leeftijd een verbintenis hebben aangegaan, zal een afzonderlijke regeling, nl. door vervroegd ontslag, worden ingevoerd. Op voorstel van den voorzitter wordt niet gerepliceerd. De heer Deckers (R. K.) verdedigt een amendement, dat een regeling treft voor hen, die al voorgeoefend zijn. Deze voorgeoefenden zouden maar 9i/2 maand dienst hebben, indien zij verder dienst weigeren en dat acht hij on billijk. Spr. wenscht de voorgeoefende dienstweige raars niet van dit voordeel te doen profiteeren. De Minister ze|;t, dat inderdaad hier een gelegenheid tot ontduiking bestaat. Spr. laat de beslissing aan de Kamer. Het amendement wordt z.h.s. goedgekeurd. De heer Kleerekoper (S. D.) vraagt den minister te willen verklaren, dat de dienst weigeraars anders'zullen worden behandeld dan als misdadigers. De heer Dresselhuys (V. B.) meent, dat dit artikel niet in deze wet thuisbehoort en adviseert een motie in te dienen. De heer Van Zadelhoff (S. D.) dient een motie in, waarin het ondergaan van de straf in een speciale inrichting wordt gevraagd. Deze motie wordt later behandeld. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 62 tegen 2 stemmen. Tegen de communisten. V I I I e Hoofdstuk. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van het VIIIe Hoofdstuk der begrooting voor 1922. De heer Van Rappard (V. B.) vraagt inlichtingen over de behandeling der paarden en bepleit bezuiniging op de voeding. De heer K. ter Laan (S. D.) klaagt weer over onvoldoende toelichting der posten. De minister van Oorlog, de heer Van D ij k zegt don heer van Rappard overweging van de bezuiniging toe. Spr. verdedigt het indienen der begrooting. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. b a a I a Neilerlanilsche pelgrims te Rome, De Rom jinsche correspondent van de Tijcl meldt, dato 7 Mei „Driehonderd Hollandsche pelgrims zijn al hier aangekomen. Woensdag geeft de Nederland- sehe gezant bij den H. Stoel, jhr. Van Nispen tot Sevenaer, een receptie te hunner eere. Don derdag zullen zij de plechtigheden der zaligver klaring bijwon n. Vrijdag worden zij in audiëntie ontvangen door Z.H. den Paus. Bij die gelegen heid zal de heer ITenri Hermans de gevoelens der Pelgrims vertolken in een Duitsche toespraak en Mgr. Mutsaers in het Fransch. De H. Vader zal in hef Duitsch antwoorden. Ook Mgr. Poels is alhier aangekomen. „St. Augustinus." Aan de door min. Aalberse uitgesproken rede, bij gelegenheid van het bekende lustrum der R. K. Studentenvereniging te Leiden, ont- leenen wij het volgende Spr. herinnert zich nog als de dag van gisteren hoe hij 30 jaar geleden aan de oprichting mee werkte, o.a. met Staatsraad Struycken. Aan spr. was toen opgedragen een inleidende re de te houden. Men wilde de vereeniging stich ten om wapenen te smeden tegen de moderne dwaalleer. Er was niet veel animo. De eerste oogst bedroeg maar 18 leden die met hun hand- teekening hun toetreding bevestigden. Den zelfden avond ('t was 3 Mei, in vroeger ho tel Suisse) werd een bestuur gekozen en de eerste voorzitter is geweest jhr. Ruys de Bee- renbrouck zoon van den toenmaligen minister van Justitie. Dit is de eerste kennismaking van spr. met don jongen Ruys geweest. Wie had toen kunnen voorspellen, dat beiden bij het 30- jarig jubileum minister.zouden zijn Sanctus Augustinus is voor velen het middel geweest om te komen tot wat zij tnans met eer iu de maatschappij zijn. Zij heeft velen ge leerd, dat Geloof en Wetenschap niet tegen over elkaar staan, maar één zijn in God. God is de Heer der Wetenschap en wie door de wetenschap de waarheid zoekt, zoekt God. Er zijn twee bronnen van kennis komend van God. Het zijn de menschelijke rede en de Goddelijke openbaring. De Kerk wil, dat het licht der versfands over alle dingen schijne. Zij stuwt de Wetenschap naar steeds dieper onderzoek. Spr. vraagt, ol' juist niet de Christelijke We tenschap den ongcloovigen wetenschappelijk zal terugbrengen tot het geloof. Onze tijd dorst naar de Wetenschap en de ware weten schap leidt t tot God. Non vincit nisi Veritas (alleen de Waarheid overwint), deze kernspreuk van Augustinus, weerklinke ook op dezen dag. De waarheid bed tijden wij als Katholieken en wij zoeken haar als Wetenschappelijke menschen, haar alleen. Overal waar wij haar zoeken, zullen we vinden Hem, die is de Oneindige Wijsheiden de Opper ste Waarheid. Spr. sloot met den Wensch, dat allen in dit leven mogen aanschouwen in volle heerlijkheid den Koning der Waarheid. Post en Telegraphic. De plaatsvervangende directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft de maatregel inge trokken waarbij voorgeschreven werd, de amb tenaren, die in een kalenderjaar 6 maanden of langer ziek zijn geweest, niet eerder met verlof konden gaan, dan nadat, hij hiertoe machtiging had'verleend. Voortaan zal het verlof evenredig worden ver minderd, bij een afwezigheid wegens ziekte van meer dan drie maanden. Uitgesteld. Aan de ambtenaren dér Rijksverzekerings bank, die reeds aanzegging hadden, dat ze op 1 Mei j .1. op wachtgeld zouden gaan,is volgens de Centrale aangezegd, dat ze voorloopig tot nader bericht kujnnen blijven. De onderwijzers-examens. Dit najaar zullen er,naar de „Resb." verneemt, een onderwijzersexamens worden afgenomen. De heer Braat en de Zomertijd. De heer Braat heeft den minister van Bin-, nenlandsche Zaken gevraagd, waarom, in ai- wijking vair de gewoonte, het Kon. besluit, waarbij dc datum van iiWoeriug van den zomer tijd voor dit jaar is vastgesteld, geen einddatum noemt. Is de minister bereid alsnog dezen eind datum j,e noemen en moet deze niet zoo vroeg mogelijk vallen, opdat dé last van den zomer tijd zoo kort mogelijk dure Het sehoenwetje. Het Schoenwetje is gisteren in het Staatsblad afgekondigd. Studiereis in Duitscliland. Vrijdag a.s. gaan een veertig autoriteiten en functionnarissen van verschillende gemeenten een studiereis ondernemen, die in Berlijn aan vangt en vervolgens gaat naar Liibeck, Kiel, Altöna, Halle en Dresden. Het plan voor deze reis is uitgegaan van de Verein. für Kommunal- wirtschaft und Kómrnunalpolitik te Berlijnt die zich voor deelneming wat Ons land betref, in verbinding heeft gesteld met het bestuur van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, dat de reis verder heeft voorbereid. Sïütds- eu Gewestelijk Nieuws. „Recht, Plielit en Orde." De gisteravond uitgeschreven vergadering van de Kiesvereeniging, die vrij goed was bezocht, werd door den voorzitter, denheerMauwens, met den christelijken groet geopend, wdarna de secretaris, de heer Steens de notulen voorlas, die onveranderd Werden goedgekeurd. Ter voorziening in de bestuursvacature was een candidatc-nlijslingekomen,die echter niet den naam van een dame, maar van een heer bevatte, waarom de voorzitter herinnerde aan de twee jaar geleden gemaakte afspraak om de vrouwen twee vertegenwoordigsters in het bestuur te geven. Na eenige gedacht,cnwisseling met de indieners van bedoelde lijst en een ondubbelzinnige uit spraak van de aanwezigen werd de candidaat- st el ling met algemeen goedvinden ingetrokken en verkozen verklaard de candidate van het bestuur, mej. A. Engering. De voorzitter deelde toen mede, dat over 14 dagen, dus den avond voor den slag, Mr.Bomans voor het kiezersvolk zal optreden met het onder werp „Doe wel en zie vooruit 1" Hierna gaf hij het woord aan mr. v. Velzen. Spr. bracht op de eerste plaats dank aan het bestuur, dat hem verzocht heeft den verkiezings- oorlog te openen, vervolgens aan den eersten bur ger van de stad, voor zijn belangstelling in het politiek-sociaal gebeuren en tenslotte aan het publiek voor zijn groote opkomst. In Amsterdam, ving spr. aan, is een conflict m de R.K. Kiesvereeniging geweest, omdat eenige leden meenden, dat de R. K. Raadsfractie niet altijd gehandeld had in hun geest.Naar aanleiding van die verstoordheid is er gedebatteerd,bij Welke gelegenheid het raadslid v. Frijtag Drabbe verklaarde dat een raadsfractie de kiesvereeni ging niet mag beschouwen als een lastgeefster wier wil wet is, maar met vasthouden aan de beginselen, voor het algemeen belang heeft op te komen. Spr. is het met die woorden eens wat natuur lijk niet wil zeggen, dat men in zoo'n regeerings- periode niet eens met de kiezers zou confereeren over den loop van het politieke leven. Spr. hoopt in zijn rede duidelijk te doen uit komen, waarom de katholieken én om hun be ginsel én om de gunstige resultaten van hét rechtsch bewind moeten stemmen op de Katho lieke Lijst en terwille van het organisch verband op No. 1. De afgeloopen vier jaar, vervolgt spr., zij m voor d -! raadsfractie buitengewoon moeilijk geweest,wat vooral te wijten is aan de crisistijd en aan de omstandigheid dat een deel der fractie nog politiek geschoold moest Worden door goede wil en geestkracht is er echter veel bereikt. Doordat het college van B. en W. samenge steld was uit vertegenwoordigers van de voor naamste partijen heeft dit den goeden gang van zaken niet weinig bevorderd. De verhouding onderling was goed en hoewel de meeningen wel eens in botsing kwamen, en heftige bestrijding van verschillende voorstellen niet uitbleef, de waardeering voor de personen ging niet verloren. Jaar in jaar uit hebben wij van de linkerzijde het verwijt moeten slikken, dat rechts niet in staat was om behdorlijk te regeeren. De ongegrondheid van die hoonende legende is de laatste jaren overtuigend gebleken en met eenige cijfers zal spr. zijn bewering staven. - Toen rechts in 1919 hier de leiding in handen nam was het verlies op het gasbedrijf ƒ6000, in 1920 was er ieeds een winst van 4000 en nu in 1922 bedroeg het batig saldo zelfs ƒ160.000. Voor het electrisch bedrijf bedragen de winst cijfers 1919, 67000; 1920, ƒ95000; 1921, ƒ76000 en 1922, ƒ78000. Ook de waterleiding vertoont gunstige resul taten was er in 1919 een winst van 26000 nu is dat cijfer gestegen tot 35000. En daar de prijzen ondanks dat niet hooger zijn dan in andere plaatsen en de gasprijzen hier zelfs het laagst zijn, is dit het beste bewijs dat het beheer en de leiding goed geweest zijn. W so cent per half ons. .9 De woningdienst heeft spr. veel zorg gebaard. Daar hij er van overtuigd is welk een grooten invloed de woning op het gezin van den arbeider heeft, rekende spr. het tot zijn plicht, om alles te doen Wat, op dit, gebied in zijn vermog'eb Was,' en ieder die onbevooroordeeld is, zal moeten ge tuigen, dat alles wat uit financieel oogpunt mogelijk was, gedaan is geworden. In de afgeloopen 4 jaar zijn 1085 woningen met rijks- en gemeentesteun gebouwd (hierbij inbe grepen de 300woningen waarmee inl919reeds een aanvang was gemaakt) 100 woningen met premie en hypothecair crediet, terwijl er nog 520 wonin gen in aanbouw zijn. Gaarne was spr. er in geslaagd een lagere huurwaarde mogelijk te maken, maar toch durft hij beweren dat met uitzondering van eenige blokken die in den duursten tijd gebouwd zijn,de huurprijzen hier lager zijn dan die in Rotterdam, waar een roode wethouder met den woningdienst is belast. Er is Wel eens^op aangedrongen, vervolgt spr., de betonbouw door Werkloozen als een practische Werkverschaffing te laten beoefenen. Toch is spr. blijde daarop niet te zijn ingegaan, hoe ver lokkelijk het ook leek, want gebleken is, dat niet alleen Woningbouw en werkloosheidbestrijding nooit zijn samen te koppelen, maar ook dat de arbeiders de baksteenwoning boven de beton- Woning verkiezen. De gelukkige verdwijning Van de Zuider straat kan volgens spr. ook gerust op de credit zijde van onze balans worden geboekt en wan neer den Haag zijn steun niet onthoudt is er veel hoop, dat in de volgende periode ook de Polder straat kan worden afgebroken. Met de kinderbijslag-kwestie, door den heer v. d. Toorn wiens heengaan spr. ten zeerste betreurt en wien hij vanaf deze plaats een eere- saluut brengt voor al hetgeen hij voor het heil der gemeente heeft gedaan in 1919 aanhangig gemaakt,is het groote onderscheid tusschenrechts en links duidelijk uitgekomen. Links wilde er niet van Weten, dat een gezinsvader door zijn zwaarderen arbeid en grooter roeping recht heeft op een loontoeslag en stemde dan ook en bloc tegen dit voorstel. Spr. meent er in geslaagd te zijn aan te toonên, dat rechts hier goed geregeerd heeft en zal het tweede deel van zijn rede aan het beginselvraag- stuk wijden. De toestand zegt spr., waarin de wereld zich bevindt is te kenschetsen in een woord chaos. Waar wij ons ook heen wenden, 't is overal bandeloosheid en zedenverwildering en het boek van Oswald Spengler „Der Untergang desAbend- landes" is hiervan het droevig bewijs ook in Nederland heeft die verpestende luchtgolf reeds groote schade aangericht. Wanneer men vraagt aan de socialisten hoe geraken wij uit deze ontreddering dan weten zij geen ander antwoord dan de onbewezen bewe ring dat alles een gevolg is van de materieele verhoudingen en de liberalen komen eveneens met het stoffelijk recept: „Het éénen oodigc," wat dan volgens hen uit minder loon en langer arbeid bestaat. Noch het een noch het ander zal redding brengen. De eenige uitkomst heeft Leo XIII aangewe zen Handhaving van de Tien geboden Gods en 't volgen van de christelijke beginselen alleen dat zal een harmonieuze gemeenschap mogelijk maken. Onze partij zegt spr. heeft, eveneens moëilijke tijden beleefd N.K.P. en Volkspartij hebben een scheuring beproefd. Spr. noemt dit niet anders dan verraad tegen over de Katholieke Staatspartij die zich onnoe melijk verdienstelijk heeft gemaakt. Spr. heeft nog een appeltje te schillen met hen die beweren, dat alleen de S.D.A.P. voor de arbeiders Werkt. Spr. heeft zich altijd beschouwd als een ver tegenwoordiger van de geheele burgerij en men behaeft heusch nog geen arbeider te zijn om voor hun belangen op te treden, waar trouwens bij de plaatselijke S.D.A.P. ook naar gehandeld wordt. Toch zal er wel Weer worden getracht om de H. K. arbeiders rood te doen stemmen. Spr. las dan eenieugenartikel vooruit de „Voor waarts" van gisteravond, met het huichelachtig opschrift„Katholieken", past op. 't Kostte spr. weinig moeite om met eenige citaten uit hetzelfde blad van j.l. Zaterdag, 't schotschrift te weer leggen. Als wij een steentje willen bijdragen, vervolgt spr„ tot opbouw van de ineengestorte maat schappij, dan moeten wij partijen steunen m<?t een beginsel, voor ons in dit geval de R. K. Staatspartij Met een gloedvolle peroratie eindigt spr. ten slotte zijn boeiend betoog, dat door de aanwezi gen met aandacht gevolgd en slechts door ap plaus onderbroken was geweest. De voorzitter dankte in een keurig speechje mr. v. Velzen voor zijn belangrijke rede en sprak nog eenige opwekkende woorden voor de a.s. verkiezing. Nadat de spr. nog een bevredigend antwoord had gegeven op eenige vragen, door de heeren Abbevé en Albers bij de rondvraag gesteld, sloot de voorzitter de vergadering met den christelij ken groet. Gemeenteraad. Wegens plaatsgebrek moest heden het raads- verslag blijven liggen. Aanvulling. Tot onzen spijt, is gister in het verslag over het hotel „'t, Sterrebosch" niet vermeld, dat het belangrijke loodgieterswerk is verricht door de firma Meyer en Stegman, Westmolenstraat, al hier. Als een b ij zonderheid vermei- den we, dat de fa. v.d. Horst,, bananenhandelaar Schie 68, thans een zeer zeldzame banaanvrucht onder haar voorraad heeft er zitten hierbij nl. 5 bananen in één schil. De leerlingen van de opgehc- ven Rijksnormaalschool te Delft, zullen de les sen aan de Normaalschool alhier moeten volgen. A a li de slgeiri'eene vergadering van aandeelhouders der N.V. „Lak-, Verf- Vernisfabriek „Ivormica" alhier, zal worden voorgesteld, het dividend over 1922 vast te stellen op 8 pet,. De 3-jarige Cl. Brugman, wo nende Groeneweegje 34 is door een 4-wieligc met een paard bespannen wagen, van den inelkhan- delaar D.L., overreden. Dr. Elzevier Dom verleende de eerste hulp en constateerde, dat beide beenen van het kind ernstig gekneusd waren De vader en grootvader van het meisje ver klaarden aan de politie, dat den bestuurder geen schuld trof. Gemengd Nienws. Ongelukken. Gisteravond half zeven is de 9-jarige Jan Z. van boord van de klipper Eli sabeth, liggende aan de Laakhaven in Den Haag gevallen en verdronken. Even na 10 uur werd het lijkje door den vader opgehaald. Te Oudenhoorn is gistermiddag het drie jarige jongetje van den timmerman H.V. ver dronken. Te Eygelshoven is gistermorgen hij een bedrijfsongeval op dc mijn Laura de ongehuwde mijnwerker G., uit Ubach-over-Worms, om het leven gekomen. Smokkelen. De douaneboot Zeemeeuw heeft te Terschelling binnengebracht de U.L. 203, die in de Terscliellinger gronden werd aan gehouden, omdat de kommiezen (door hun reuk orgaan gewaarschuwd) spiritualiën aan boord vermoedde. Bij onderzoek bleek, dat in de ijs- vaten van het séhip tien vaten alcoholspiritus was verborgen, henevens eenige flesschen cog nac en rum alles te zamen een belastbare waar de van 6000. De U.K. kwam van Helgoland en al spoedig bleek, dat de schipper deze smokkel waar vervoerde voor een handelaar uit Winscho ten, die zelf ook aan boord was en de zaak aan vankelijk van zijn schouders wentelde, doordien hij Duitsch poogde te spreken. Hij had den schipper 500 voor het vrachtje toegezegd. De U. K. ligt in de haven van Terschelling, van een goed slot voorzien. (Hdbl.) Op h o 1 Op de Groenlosche weg bij Win terswijk is het paard van den landbouwer ter Woord op hol geslagen, waardoor de wagen met groote vaart tegen een boom reed en de land bouwer van den wagen viel en ernstig aan het hoofd verwond werd. De man is gisteren aan de gevolgen overleden. P e r s i 1. Den laatsten tijd werden enorme hoeveelheden Persil, het zelfwerkend wasch- middel, over de Duitsche grenzen hier te lande binnengesmokkeld, totdat aan het einde der vorige week de voornaamste smokkelaars zijn ontdekt. Een aantal wagons, ter waarde van 143 millioen mark, is door de douaneambtenaren te Weenen, bij Nieuwe Schans, in beslag geno men en de heele zending ten gunste van het Rijk verbeurd verklaard. Er zijn van de hij dezen smokkelhandel vermoedelijk betrokken personen,* Duitschers en Nederlanders, op staanden voet twee gearresteerd. Ontzettend. Te Castro, in het kanton Tessino, hield kapitein Locher uit Bazel een oefening met zijn compagnie mitrailleursoldaten. De kapitein stond voor een der mitrailleurs, toen deze eensklaps door een onbekende oorzaak be gon te vuren. Kapitein Locher werd getroffen door dertig khgels. Het hoofd werd hem van den romp geschoten. Stoomschip vergaan. Het stoom schip „Okara" van een Britsch-Indische stoom vaartlijn heeft tusschen Calcutta en Rangoon schipbreuk geleden. Het schip is volkomen tot wrak geslagen. Waarschijnlijk zijn alle opvarenden omgekomen. De schipbreuk wordt toegeschreven aan een hevige cycloon, welke in die buurt de laatste dagen heeft gewoed. Nader wordt gemeld Schepen, die op het ein de van de week te Colombo zijn aangekomen verklaarden, noodsignalen van de „Okara" te hebben opgevangen. De kapiteins hebben te kennen gegeven, dat de orkaan, welke op zee heeft gewoed, wel tot de ergste behoort, die ooit aan deze zijde van Sjanghai hebben gewoed. Volgens de meening van deskundigen valt het te betwijfelen, of er wel schepen, die door de cycloon werden overvallen, aan het gevaar zijn ontkomen. Gemeld wordt, dat in dat gedeelte van denOce- aan nog een ander schip in nood zou verkeeren. Daarover ontbreekt tot op dit oogenblik evenwel nog elk definitief bericht. De kapitein van het Britsch-Indische schip „Elephanta" is van meening, dat de „Okara" moet zijn omgeslagen. Er bestaat weinig hoop, dat de opvarenden het leven kunnen redden, omdat het twijfelachtig is, dat zij, zelfs wanneet' men in de booten heeft kunnen gaan, niet door de woedende golven overboord zijn geslagen, {xo .0;: <ya j y t -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2