let oude lasteel. i 'Dekens moei men miophanqen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. imsbb' S5P 46ste Jaargang. Maandag 14 Mei 1923. No. 13639 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon lutercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 eent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bukenlandseh Nieuws. HET HERSTEL. De gezanten van Engeland en Italië hebben Zaterdag te Brussel aan den minister van Bui- tenlandsche Zaken een afschrift overhandigd van het antwoord hunner regeeringen op de jongste Duitsche nota. Te Parijs is eveneens een afschrift van de Engelsche en de Italiaansche antwoord-nota overhandigd. Het Engelsche antwoord op het Duitsche schadeloosstellingsaanbod werd gister ter hand gesteld aan den Duitschen ambassadeur Von Sthamer te Londen. In dit antwoord dat door den minister van Buitenlandsche Zaken, lord Curzon is geteekend, wordt o.m. gezegd „De*Britsche regeering heeft haar ernstige aandacht gewijd aan het memorandum, dat Uwe Excellentie mij op 2 dezer heeft ter hand gesteld en waarin de Duitsche regeering haar voorstellen tot regeling van de schadeloosstelling naar voren heeft gebracht. Het is welbekend, dat deze daad der Duitsche regeering het gevolg was van het door mij bij debatten in het Britsche parlement op 20 April jl., dienaangaande ge opperde denkbeeld. De Britsche regeering heeft daarom bijzonder belang bij de Duitsche nota. Ik kan Uwe Excellentie niet verhelen, dat de voor stellen van Uw regeering groote teleurstelling hebben gebracht en dat de ongunstige indruk, welken zij op de Britsche regeering zoowel als op haar geallieerden hebben gemaakt, naar mijn meening door de Duitsche regeering had kunnen worden voorzien en waartegen zij zich dus had moeten vrijwaren. Deze voorstellen komen noch in vorm, noch in inhoud overeen met hetgeen de Britsche regeering met reden zou mogen hebben verwacht in verband met de mededeelingen, Welke zij bij meer dan een gelegenheid door bemiddeling van Uw Excellentie aan de Duitsche regeering heeft doen toekomen en in antwoord op de meer directe uitnoodigingen, welke ik in de boven aangehaalde rede tot de Duitsche regee ring heb gericht. Ik hoop, besluit Curzon dat Duitschland met opzijdezetting van alle geschillen en kwesties, welke buiten de zaak zelf staan, er toe zal over gaan zijn voorstellen opnieuw te overwegen en op zulk een wijze uit te breiden, dat zij een redelijke basis voor verdere onderhandelingen opleveren. Aan zulk een bespreking zal de Britsche regeering op het daartoe geschikte oogenblik bereid zijn deel te nemen aan de zijde van haar geallieerden. Te zamen met haar geallieerden heeft Groot- Brittannië een practisch belang bij deze kwestie, hetwelk zij geenszins in den steek wenscht te laten. Bovendien koestert het Britsche volk den wensch, dezen toestand, Welke internationaal gevaar oplevert, te doen eindigen. De Britsche regeering kan echter niet verhelen, dat de eerste stap naar verwezenlijking van deze hoop moet liggen in de erkenning door Duitschland, dat van zijn kant een verklaring veel ernstiger en nauw keuriger dan al haar vorige, noodig is." In het antwoord der Italiaansche regeering op het jongste Duitsche schadeloosstellingsaanbod wordt gezegd, dat een nauwkeurig onderzoek van dit aanbod de regeering heeft overtuigd, dat de gedane voorstellen niet van dien aard zijn, dat zij den geallieerden regeeringen kunnen dienen tot basis voor definitieve besprekingen. Met gerechtvaardigde verwondering over het feit, aldus gaat de nota voort, moet de Italiaan sche regeering opmerken, dat het Duitsche aan bod van 2 Mei ver beneden de voorstellen blijft, welke het schema van de Britsche regeering bevatte. In het Duitsche aanbod ontbreekt eveneens elke concrete aanduiding omtrent het daadwerkelijk verschaffen van garantie-panden, on verzekeringen van betalingen. Het Duitsche 105 Zij poosde even, als wilde zij Vader gelegenheid geven iets te zeggen. Vader had die gelegenheid niet laten voorbijgaan. „Uwe Genade verschoone. Ik heb den Heer Merlé leeren kennen als een eerlijk man, aan wiens woorden waarde moet gehecht worden." „Zoo verschillen wij van meening ik had dat kunnen raden. Gij hebt den man, die de rech ten van mijn zoon durft aantasten, weken lang gastvrijheid verleend en u overal in zijn gezel schap vertoond. Zelfs binnen deze muren op het feest van den Vrijheer Eindelijk zijt gij op het denkbeeld gekomen, hoe een langer her bergen van zulk een vreemdeling euvel kon wor den opgenomen, en de zich noemende Merlé is vertrokken. Tot hiertoe heb ik het spel lijd zaam toegezien. Nu is mijne lijdzaamheid voorbij. Sturmfels is voortaan verboden grond voor hem. Wij beschouwen hem als een gevaarlijk persoon hij wachte 2ich voor de gevolgen, zoo hij terugkomt. Aan u draag ik op hem dit te schrij- plari blijft beperkt tot zekere vage niet gepreci seerde aanduidingen. De Italiaansche nota eindigt met de hoop uit te spreken, dat, in het belang van Duitschland en den algemeenen vrede, de Duitsche regeering Weldra met nieuwe voorstellen komt, welke met vrucht door de geallieerden in onderzoek kunnen worden genomen. IN HET BEZETTE GEBIED. Zaterdagnacht, even na 12 uur, heeft op de spoorlijn tusschen Bottrop en Osterfeld, ongeveer 800 meter ten noorden van het Rhein-Herne kanaal een geweldige ontploffing plaats gehad, die veel schade veroorzaakte. Ter plaatse van de ontploffing komt de hoofdlijn Wanne-Duisbuig samen met de gemilitariseerde zijlijnen. Het is de voornaamste lijn voor het koleji- en cokesvervoer De noordelijke verbinding Wanne-Duisburg- Meiderich is verbroken. In verband met dezen aanslag bij Osterfeld is de burgemeester gearresteerd. Aan de stad werd een boete van 100 millioen'mark opgelegd. Behalve de aanslag op de spoorlijn Bottrop- Osterfeld wordt nog melding gemaakt van een ontploffing op de spoorlijn Oberhausen-Oster- feld. De brug, die over het kanaal en de Emscher ligt, is hierbij geheel vernield. Het verkeer op deze lijn staat stil. De scheepvaart op de Emscher en het kanaal ondervindt echter, naar gemeld wordt, geen belemmering. DE STAKINGEN IN BELGIE. De spoorwegstaking breidt zich meer en meer uit. Maatregelen zijn door de regeering afge kondigd om in haar geest een eind aan de staking te maken. De regeering zou de beambten, die hedenochtend het werk niet hebben hervat, als ontslagen beschouwen, en dan zou in hun vacatures worden voorzien. De ambtenaren die aan de beweging hebben deelgenomen, zullen worden geschorst in afwachting van het onder zoek, dat dienaangaande zal worden ingesteld. Zij zullen later Worden ontslagen, als daartoe aanleiding bestaat. De regeering heeft verder van de acht laatste lichtingen de spoorweg-bataljons opgeroepen, ten einde de orde in den spoorwegdienst te herstellen. Toch heeft de staking bij het goederenvervoer, zich reeds zoodanig uitgebreid, dat in het geheelé land het personeel van de goederentreinen en -sta tions in staking is. Bij de tallooze stations, waar reeds gestaakt werd, kwamen nog o.a. Dender- monde, Muysen (bij Mechelen) Aerschot, Door nik, Namen, Jemelle en Aarlen. Het laatste sta tion is de sleutelvan de spoorlijn naarLuxemburg. De Antwerpsehe Kamer van Koophandel heeft een motie aangenomen, waarin zij de regeering verzoekt, niet, onder den druk van de staking, in nieuwe onderhandelingen toe te stemmen, totdat de toestand weer normaal geworden is. Ook de staking bij de post en telefoon neemt grooteren omvang aan. Te Gent zijn er op dit oogenblik 500 telefoon toestellen buiten werking. De arbeiders staken er, evenals te Brugge en te Kortrijk. Te Luik hebben de postbodes het werk hervat alsook het telegraafpersoneel. De arbeiders staken echter nog steeds. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Generaal Pellé, Rumbold en Montagna, de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Italië, hebben Zaterdagmorgen over den stand der onderhandelingen beraadslaagd. Zij hebben besloten een stap bij Ismet Pasja te doen met betrekking tot de oplossing der hangende kwes ties. ven. Verwittig hem ook, dat ik aan het Hoog Gerechtshof te Munster kennis zal geven van zijn drijven en dreigen, als hij het waagt mij ander maal lastig te vallen." „Zou ilc, die mij onder de trouwste dienaars van Sturmfels reken, mij aansluiten bij een ntrigant, een onwaardige, Genadige VrouwIk sta in voor den Heer Merlé. Eerst bij de ontdek king van het litteeken op den arm van den jonk man is hij er toe gekomen de zaak te onderzoeken en te herstellen, wat hij door zijn brief had be dorven. Van zijne ontdekking heeft hij onmiddel lijk aangilte gedaan. Hij zal niet rusten voordat hij heeft hersteld „Moet ik u herinneren, Dr. Albrecht, dat uw ijver even ongepast is als uw toon Haar stem was vast, hare houding rustig toch was haar een schok door de leden gegaan, bij Vader s vermelding van het litteeken en de aangifte daarvan. Er werd geklopt. Een bediende bracht een beschreven papier binnen. De Vrijvrouwe doorliep hethet trilde in hare handen. „Maitha Dolme uit Göttingen," las zij halfluid, „op bezoek bij haar zwager, den waard uit „het Gouden Paard." Ditmaal was zij hare fa-,: JWSPi SSiÉ M De zuivere fijne LUX vlokjes welke in een oogwenk een overvloedig schuim geven, zijn de beste vrienden van een deken. Zet een deken te weeken in een LUX- sop en hang ze nat op dan zullen zij even zacht en luchtig blijven als nieuw. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN RUSLAND. Het roode kerkelijk congres heeft, naar een telegram uit Riga meldt, zijn voorjaarszitting beëindigd, na een „oppersten raad van de Rus- sisch-Orthodoxe kerk" te hebben gekozen. Deze raad bestaat uit 18 personen, o.w. de bisschoppen Antonius en Krasnitski. Het congres heeft in zijn tien zittingsdagen, buiten het afzetten van patriarch Tikhon, een aantal destructieve resoluties aangenomen, waarbij overeenkomstig het door de sovjet- regeering voorgeschreven program bestaande instellingen werden veroordeeld en geannu leerd. ENGELAND EN RUSLAND. In het antwoord van Moskou op de Britsche nota van 28 April, dat eergisteravond door het Russische telegraafagentsohap is gepubliceerd, Wordt algemeen een aanwijzing gezien omtrent den aard van het antwoord, dat Rusland op het Britsche ultimatum zal geven. In de Russische nota wordt een internationale conferentie voor gesteld, met het doel tot overeenstemming te geraken in zake de kwestie der territoriale wateren. Voorts Wordt de bereidwilligheid te kennen gegeven tot het beginnen van alomvat tende besprekingen over alle kwesties tusschen de Sovjet-republikeinen en Groot-Brittannië. De Russische regeering hoopt, dat de Britsche regeering haar zal tegemoetkomen in haar ver langen naar een vreedzame oplossing. Uit Moskou wordt gemeld, dat de regeering besloot Krassin onmiddellijk per vliegtuig naar Engeland te zenden. IERLAND. Naar officieel wordt gemeld, zijn talrijke rebellen in Zuid-Ierland gevangen genomen. ontroering niet meester een vaal bleek had haar gelaat overdekt. „Zoo heette de min van den gestorven Siegfried," ging zij luider voort. „Dat schijnt hier langzamerhand een geheel complot te worden. Weet gij daarvan Dr. Albrecht schroomt niet zich daarbij aan te sluiten Hij is wellicht het hoofd en Merlé de hand De blik, die daarmede gepaard ging, was Vader door merg en been gegaan een koude, scherpe blik en tóch de blik van iemand, die, in de engte gedreven, zijne laatste krachten in spant om rustig en onvervaard te schijnen. Toen Vader de kamer verliet, stond zij nog als versteend. Zooeven bracht een bode aan Wolfram een schriftelijk bevel van de Vrijvrouwe om morgen ochtend'vroeg naar Wisburg te vertrekken. De cabriolet zou hem om zes uur komen halen. Ondanks het late uur ging Wolfram nog naar het slot. Hij kwam een uur later onvernchterzake ,De Vrijheer was bij Hare Genade en met te spreken," had hij tot bescheid gekregen. „Dat is een antwoord van de Vrijvrouwe daar weet Bodo niets van riep ik uit. „Dan schiet mij niets anders over dan te ALLERLEI. Uit Berlijn Te Hamburg-AItona is een anti- republikeinsch complot ontdekt. Zes voormalige hooggeplaatste officieren zijn gearresteerd. Het door de Hamburgsehe recherche ingestelde onderzoek leidde tot de in beslagneming van talrijke wapendepots. Onder de gearresteerden bevinden zich enkele generaals en een kolonel. Uit Eilenburg Tijdens een vaandelfeest. van een vereeniging van oud-militairen kwam het hier gisteren tot een bloedige botsing tus schen communisten en leden van den Stahlhelm- bund. Vijftig personen liepen daarbij verwon dingen op, onder wie drie ernstig. Onder dc ge wonden bevindt zich ook de communistcnleider Michaelis. Uit Belgrado In tegenwoordigheid van den Griekschen minister van Buitenlandsche Zaken, den gevolmachtigden gezant van Joego slavië te Athene en den Joegoslavischen minister van Buitenlandsche Zaken is de conventie in schrijven," merkte Wolfram aan. „Schrijven is wellicht toch nog beter." „Schrijf nu en zeg, dat je niet kunt vertrekken, voordat je Bodo gesproken hebt. Bodo is meerderjarig en zijne moeder kan niet weigeren. „Margreet, vergeet, dat Bodo niets met Wis burg heeft te maken en dat ik Wolfram ben, zoo lang mijne rechten niet erkend zijn. Vrijdag, 28 September 1781. Een tamelijk harde tik op de open voordeur deed Moeder en mij van ons naaiwerk opkijken. Op ons „binnen hoorden wij een zwaren, sloffenden stap in het voorhuis. De groote zijden hoed, de doek met de palmen en de wijde rood bruine japon werden zichtbaar Martha stond op den drempel en bleef er een poos staan. „Ikzelve," zeide zij tot Moeder „uwe dochter zal u van mij verteld hebben anders zoudt gij mij wellicht niet herkennen." Haar blik gleed met een glimlach vol voldoe ning over hare in haar oog sierlijke kleeding. [Wordt vervolgd IEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT :0 lUlf A", tl v [""l'Aiub'linllKlIAV/toO "'V////1/1 ''niujn inrtv. i..///; «lifiïilf/i 'rf/fitit if/"' W/W TTiïfi"1'»»'! Wwul /WS'ld.'nnnli!J V,; V 113 I'-Dlllinir/tiil ÜY"I' •////it iimiu///, M\ .""iiiiiiiiifUfi1»"' !3u,y-iri111 fmiiint.11 o t> 00 to Fabrikanten van SUNLIGHT en TWINK. terug. i j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1