Mr. i. i. VAN VËLZEN. let oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Gemeenteraadsverkiezing. FEUILLETOM. I 46ste jaargang. Woensdag 16 Mei 1923. No. 13641 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 1—5 regels. 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De stemming voor de verkiezing van den Gemeenteraad beeft plaats Woensdag 23 Mei. De lijst van de Robmsch-Katholieke partij is nummer Deze lijst bevat bovenaan den naam van In overeenstemming met het advies der R. K. Kiesvereeniging, bevelen wij aan uit sluitend te stemmen op den eersten naam van Buitenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De Franschcn hebben Maandag de Höchster Kleurstoffenfabrieken en gistermorgen vroeg de Badensche Aniline- en Soda fabriek te Ludwigs- haven bezet. Beide fabrieken zijn afgezet. Aan de arbeiders wordt slechts toegang verleend tot die gebouwen, waarin het verrichten van arbeid voor den goeden voortgang van het werk nood zakelijk is. Gistermorgen heeft de Fransche districts gedelegeerde aan persvertegenwoordigers mede gedeeld, dat de bezetting dezer fabrieken heeft plaats gehad met het doel, die hoeveelheden klem stoffen, welke Frankrijk en België krach tens het vredesverdrag toekomen, in beslag te nemen en Weg te voeren. Alle maatregelen zijn tot dit doel reeds genomen. Het verkeer tusschen het bezette en onbezette gebied werd tijdens de bezetting geheel stopgezet om te voorkomen, dat een deel der arbeiders tijdens het wisselen der ploegen naar het onbezette gebied zou uitwijken. Ook werd het straatverkeer van vijf tot acht uur gestremd, doch daarna weer toegestaan. Gistermorgen verschenen drie officieren met twintig man infanterie bij den Oberbürger- meister van GelsenkirchenDe officieren ver klaarden aan dezen, dat de stad Gelsenkirchen krijgen. Er zullen drie bataljons te Gelsenkir chen komen. Eén bataljon zal onmiddellijk komen, de twee andere zuilen zoo spoedig moge lijk volgen. Ook zijn de Franschen voornemens, het station Schelke bij Gelsenkirchen te bezetten. In verband met het verzoek om revisie van het vonnis tegen de Krupp-directeuren, dat 18 dezer door den krijgsraad te Dusseldorp zal worden behandeld, meldt de „Vossische Zeitung" dat de beklaagden niet bij de behandeling tegen woordig zullen zijn. Het Hof bestaat uit zeven officieren. Als auditeur-militair zal optreden de hoogste Fransche rechterlijke officier bij het bezettingsleger Albert. De verdediging is in handen van den advocaat Grimm. Het verzoek oin revisie is alleen gebaseerd op fouten, Welke bij de procedure zouden zijn gemaakt. HET HERSTEL. Er loopen geruchten, dat de Britsche premier Bonar Law Wellicht spoediger naar Engeland zal terugkeeren dan eerst in zijn voornemen lag. Naar verluidt, zal hij zijn terugweg over Parijs nemen en zich aldaar eenige dagen ophouden, ten einde met Poincaré een bespreking te hebben over de kwestie der schadeloosstelling. DUITSCHLAND EN JAPAN. De Japansche reeering heeft gisterochtend te Brussel aan minister Jaspar een kopij van de nota doen toekomen, Welke de Japansche ge- zantte Berlijn gister in antwoord op het Duitsche schadeloosstellingsaanbbd van 2 Mei jl. aan de Duitsche regeering heeft overhandigd. In dit antwoord op de Duitsche nota Wordt ge zegd, dat Japan niet zijn goedkeuring kan hech ten aan het gedane schadevergoedingsaanbod. De Wensch wordt uitgesproken dat Duitschland al het noodige zal doen ten einde een spoedige en minnelijke regeling van het schadeherst.el- lingsprobleem te vergemakkelijken. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Het economisch comité der conferentie heeft gister de rapporten der deskundigen omtrent de art. 82/93 en 101/107 van het ontwerp-verdrag behandeld en de meeste artikelen na eenige concessies der geallieerden en Turken aange nomen. De kwestie der Ottomaansche staatsschuld blijft aan een speciale regeling voorbehouden. Deze kwestie vormt, zooals bekend, een der voornaamste moeilijkheden der conferentie. Men neemt aan, dat in de eerste of tweede week van Juni het vredesverdrag aan de conferentie zal Worden voorgelegd. DE STAKINGEN IN BELGIE. De „Peuple" schreef gistermorgen o.a. het volgende „Het verschijnen van soldaten op het tooneel van den strijd heeft de ontstemming onder de arbeiders nog doen toenemen. Wij hebben nog geen bevestiging ontvangen van het bericht, dat de dokwerkers en zeelieden de al- gemeene staking hebben geproclameerd, toen de eerste locomotief onder militair geleide voor de perrons is verschenen. Een volkomen juist be richt is evenwel, dat de spoorwegarbeiders heb ben besloten nieuwe maatregelen te nemen ter beantwoording van dit optreden der regeering. De laatst ontvangen inlichtingen doen ons vreezen, dat, hetgeen de arbeidersleiders hebben weten te vermijden," thans toch zal gebeuren, d.W.z. dat het reizigersvervoer inderdaad zal worden stilgelegd. Het schijnt nl., dat het personeel der personen treinen besloten heeft, het Werk geheel neer te. leggen, mdïen de soldaten de stations niet zullen ontruimen. Het Nationaal Syndicaat heeft aan al zijn afdeelingen een circulaire gezonden, waarin de raad Wordt gegeven, zich voor te bereiden op een staking van langen duur. In verband hiermede is besloten, dat in alle districten de noodige maatregelen zullen genomen worden. Wagons met aardappelen zullen ter beschikking van de afdeelingen worden gesteld. Ook zijn maatregelen getroffen om speciaal de groote gezinnen te kunnen helpen. Tot heden Werd het Hollandsche goederen vervoer voor België en Frankrijk over Baarlc- NassauWeelde en Valkenswaard—Achel ge leid. Thans is bericht ontvangen, dat het Bel gische station Weelde overladen is en niets meer kan ontvangen. Er rest Flolland nu nog de lijn naar Achel. Ten gevolge van de staking is het goederenvervoer belangrijk verminderd. De zen dingen uit het Roergebied van de Duitsche industrie voor onze Zuidelijke buren, staan geheel stop. Van Gend en Loos heeft een dienst met vracht auto's tusschen Antwerpen en Roosendaal vice- ersa geopend voor vervoer van vrachtgoed, waarvan druk gebruik wordt gemaakt. Brussel- sche handelaren zijn eveneens een dienst met 107 „De jonge heer heeft al wat minder praats," merkte zij aan. „Ja, het is nu eenmaal niet anders," hernam zij, daar Moeder noch ik antwoordden. „Sturm- fels kan maar één heer hebben en Jonker Sieg fried is nu aan de beurt. Het is jammer voor den ander, maar het kan niet anders." Daar viel weinig tegen te zeggen. „Ik wilde, dat ze dien Wilbrant maar vingen en alles gauw zijn beslag kreeg," vervolgde Martha. „Eerst als die schoelje spreekt, wordt de zaak helder als glas. Nu, de heer Mcrlé doet er moeite genoeg voor Op mijn weg van Göt- ringen hierheen zag ik overal voor de her bergen papieren aangeplakt, waarin hij een grooten prijs uitlooft voor opsporing en aan houding." Floe zal Bodo te moede zijn, als alles aan het licht komt Ik durf mij in zijn toestand niet in te denken. Moeder drukte zoo juist mijn gevoelen uit, toen zij zeide „Bodo heeft zulk eep zonnig gelaat. Men zou elke schaduw daarvan verre willen hou den." vrachtauto's op Esschen en Roosendaal begon nen. voornamelijk om van hier boter, vleesch en andere levensmiddelen te halen. Tc Antwerpen werden gister brieven bezorgd door geïmproviseerde bestellers. Men is zeven dagen met het werk ten achter. Toch loopt alles vrij vlot van stapel. Dok worden de bussen op straat weer gelicht. Nergens ondervonden de werkwilligen en de geïmproviseerde bestellers eenig'en overlast van het publiek en de stakers. Men meldt, dat de Antwerpsche Postbond, waar toe schier alle kantoorbeambten en een zestigtal brievenbestellers behooren, heden order zal «reven hef werk te hervatten. Zoo zou het post verkeer te Antwerpen weer op normalen voet hersteld kunnen Worden. ENGELAND EN RUSLAND. Krassin, de handelsvertegenwoordiger van de sovjet-regeering, die nog altijd te Londen een woning heeft, is daar Maandagavond laat aan gekomen. Hij had gistervoormiddag een bespre king met zijn collega's in het Sovjethuis in de Bondstrcet, in Welke deftige Londensche straat het hoofdkwartier van de Russische handels delegatie is gevestigd. Later confereerde Krassin met enkele vertegenwoordigers van de Labour Party en gisteravond woonde hij in 't Lagerhuis het debat bij over de jongste Britsche nota aan de sovjet-regeering en haar antwoord daarop. Krassin kreeg 'n plaats op de tribune voor hoog geplaatste bezoekers. Het heet, dat hij door de sovjet-regeering remachtigd is, binnen het kader van haar ant woord de geschillen met de Britsche regeering 0p te lossen. In het Lagerhuis zeide Mc. Neill, dat de mi nister van Buitenlandsche Zaken volkomen be reid is, met Krassin te spreken en in dat geval zal aan Krassin voldoende tijd worden gelaten om zich met Moskou in verbinding te stellen. Maai de Britsche regeering zal alleen genoegen nemen met volkomen inwilliging van de eischen in haar jongste nota vervat. Lloyd George verklaarde daarop, zich te ver heugen over het besluit der regeering om de kwesties met Krassin te bespreken. Ook hij vond, dat het gedrag der Sovjet-regeering in verband met de geschillen met Groot-Brittannië even dwaas als verachtelijk is geweest, maar dat alles zou niet rechtvaardigen, dat de eenige verbin- dirtgsdraad tusschen Engeland en Rusland wordt doorgesneden. JAPAN EN RUSLAND. Joffe, de Russische gedelegeerde voor het Verre Oosten zal eerlang uit Japan naar China vertrekken. Hieruit wordt afgeleid, dat de poging van burggraaf Gotos om overeenstemming te doen berdken tusschen de Japansche en Russi sche regeeringen schipbreuk heeft geleden. ALLERLEI. Uit Dortmund De mijnwerkersstaking in het Saargebied is gister geëindigd. De arbeiders krijgen een loonsverhooging van 3x/2 tot 5 francs per dag. Er zal niemand Wegens de staking ont slagen of geringeloord worden. Gister is de arbeid ten deele reeds hervat. Uit Londen Volgens berichten uit Con- stantinopel loopen daar geruchten, dat Enver Pasja niet gestorven is, doch integendeel op nieuw doende is om verschillende Indische stammen op te wekken tot een oorlog tegen Rusland. Zoo moet hij op het oogenblik met. Afghanistan onderhandelen over een verdrag. Uit Praag Maarschalk Foch is gister hier aangekomen en naar de Hradschin gereden, waar Zondag, 29 September. Hij kwam mij vanmiddag achterop. Was de zonneschijn al minder Zijn gelaat was strak. „Maar voor een paar minuten," zeide hij, terwijl hij gelijken tred met mij hield. „Zijn er al berichten van Wolfram?" Wolfram had dus nog niet geschreven Bodo wist van niets, door hem althans niet. Zou de VrijvrouWo niets gezegd hebben Ook niet op dien avond, dat hij Wolfram.niet had kunnen ontvangen Mijn overleggingen vertraagden mijn- ant woord. Bodo herhaalde zijn vraag. „Je antwoord kost je moeite, Margreet." „Niets gehoord en gij evenmin, naar ik merk. Waarom heb je hem op dien avond vóór zijn vertrek niet ontvangen „Had hij mij iéts van belang te zeggen „Iets van belang Ik voelde mijn wangen gloeien bij de gedachte. „Neen, ja, neen," stotterde ik. „Hij zal u dat zelf beter kunnen vertellen." Hij scheen grooten lust te hebben om op een duidelijker antwoord aan te dringen. „Ik had zijn terugkeer naar Wisburg niet zoo spoedig verwacht. Mama had mij daar niets van gezegdbij zooveel drukten en be slommeringen van allerlei aard is dat waarlijk niet te verwonderen. Er viel zooveel te regelen hij als gast. der republiek zijn intrek neemt. Zijn tocht door de stad leek een triomftocht. Militai ren, gymnasten, schooljongens, schoolmeisjes en studenten hadden den weg aan beide kanten af gezet. De straten waren feestelijk versierd. Uit Aberdeen. De bemanningen van de trawlers, die sinds einde Februari in staking waren en aan Duitsche trawlers trachtten te beletten aan wal te komen, zij heden weer uit gevaren, daar een overeenkomst is getroffe n, vol gens welke per week niet meer dan 18 Duitsche trawlers de haven met een lading visch mogen binnenvaren. Uit Milaan. De ex-sultan van Turkije is te Genua aangekomen met een gevolg van drie personen. Hij reist incognito en zal Waarschijnlijk eenige dagen te Genua doorbrengen. -Uit Berlijn. Gisternacht heeft de politie te Warschau een huis omsingeld, waarin commu nistische afgevaardigden uit heel Polen etn con gres hielden. Alle aanwezigen werden in hechtenis genomen. De Fransche Kamer nam gister met 313 tegen 246 stemmen het wetsontwerp tot instel ling van den zomertijd aan. Uit Lausanne. De sovjet-afgevaardigden, behalve DebrilkoWski en Sturmes, zijn nut me vrouw Worofski uit Lausanne naar Berlijn ver trokken om het lijk van Worofski te begelei- den. uit Berlijn. Volgens berichten uit Rusland heeft het revolutionnaire tribunaal tc Isjita 250 officieren van de witte garde tot dm kogel veroordeeld. Uit Rome. De nationale raad van de Katho lieke Volkspartij heeft met algeirieenc stemmen Dón Sturzo herbenoemd Lot leider van de partij. BlnnenUn en te bespreken, vooral ëUim avond. zoodat ik order had gegeven om mij niet te storen," ging hij voort, toen ik bleef zwijgen. „Mama was niet wel en had mij laten roepen. Flij zuchtte en poosde even. „Zij heeft zich e Veel vermoeid in den laatsten tijd, zie i tc ver ingespannen op het feest, zonder rekening te houden met de vermaning van KoUl, da zij zich meer rust moest gunnen. Zij is er de viouw niet naar, om medelijden op te wekken o ooi haar houding een feest te bederven Zij wilde er de ziel van zijn en zij is dat geweest. aai na de overspanning is dan ook uitputting .gevo go. De ontdekking, dat Wilbrant de moordenaar van den kleinen Siegfried is, heeft haar zemre- gestel al zeer geschokt, zoo zeer geschom, zij blijkbaar na dien tijd daarmede altijd m gedachte bezig is geweest en m groote spann a de pogingen om hem in handen te krijgen yoU. Zij neemt geen courant op, zij opent ge brief/ zij o„tva,.gt ge», bezoek O iets van hem-te zullen hoorenik had die g jaagdheid al dadelijk hij mijn thuiskomst. opm merkt, maar eerst op dien Donderdagavond heeft zij mij die bekend. Alles, wat haar aan den schtirk herinnert, maakt haai zenuwachtig. Wolfram allermeest." Ik zei niets en Bodo ging voort, vol bevreem ding over mijn zwijgen, mijn wisselende kleur Ien mijn verwarring. Mama heeft zeer tegen het vertrek van Ge- orgiana opgezien en het valt mij noeihjk haar De bezetting van het Roergebied. Het secretariaat van den Internationalen ChnsteHjken Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneelzetelende tc Maastricht, deelt mee Bij gelegenheid van de bestuursvergadering den Internationale werd een commissie benoemd, bestaande uit vertegenwoordigers uit Neder land, Italië en Oostenrijk. Deze commissie heeft onpartijdig liet feitenm ateriaal onderzocht, dat van alle zijden was verstrekt, en heeft daarna onderstaande resolutie aangenomen le. verklaard in beginsel, dat geen ambte naar of arbeider gedwongen mag worden zijn overtuiging te verloochenen en arbeid te ver richten tegen zijn geweten en tegen zijn vader land 2e. drukt haar leedwezen uit-, zoowel over de in hét verleden bedreven gewelddaden, als over die, welke thans in het Roergebied bedreven worden tegen de collega's 3e. zendt een broederlijken groei aan allen, die geleden hebben en thans nog lijden wegens hun trouw aan hun plicht, en belooft huil allen moreelen en matcrieelen steun 4e. verzoekt de bemiddeling van het ïntei- nationaal bureau van den Arbeid, van den In ternationaal Bond, van Christelijke vakorgani saties, van alle Werknemersorganisaties en van de bevoegde overheid, opdat de geleden schade hersteld worde, en opdat een herhaling verhin derd worde van iedere daad, die in strijd is met de rechtvaardigheid, de vrijheid en de mensche- 5e vraagt van alle christenen materieele hulp voor de noodlijdenden en een vurig gebed, opdat met den terugkeer van den vrede van Christus in het rijk van Christus de menst i- nu alleen te laten.Mama is niet wel zij klaagt wanneer heefr Mama dat ooit. gedaan maar alles verraadt, dat .zij zich met moeite goed houdt. „Laat mij voor een paar maanden verlof vragen," smeekte ik Zn \vi daar niets van hooren. „Vóór je vertrek ben ik de oude beweert zij. „Ik sta er op, dat je nog een jaar bij de Garde dient." Daarbij is het gebleven, want mijn aanhouden vermeerdert haar onrust. Ik heb toch buiten haar om verlenging van verlof gevraagd. Als de dokter uit Bermen mij .niet volkomen gerust stelt over Mama go ik met Ik heb hem door onzen goeden Kolff in si-dtc laten ontbieden. Vanavond vei wacht ik hem. Dan rijd ik hem tegemoet 0111 eerst, van alles in tc lichten. Hij is Wellicht gelukkiger in het uitdenken van geneesmiddelen om Mama van haar slapeloosheid te verlossen. Begrijp, Mar greet, sinds maanden-heeft zij geen enkelen rustigen nacht gehad. Uren achtereen zit zij op, en meer dan eens heeft haar kamenier de kus sens ternauwernood gebruikt gevonden.'' Hij brak even af. „Gistermorgen kwam ik in het blauwe sa lon' binnen. Mama zat er voor haar schrijl- tafel, de pen in de hand, den brief, dien zij wilde beantwoorden, voor haar. Ik kreeg geen ant woord op mijn vraag (Wordt vervolgd) ..ja aj1 K .A.nAla 1 &!l.-a rom>l rli Voortaan oün clorlro on rlfuiraomo Koaoiimg aal

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1