heid eindelijk den weg vinde van het recht, de i'u -t en de broederlijke liefde. De koningin naar Engeland. De Koningin heeft het Voornemen dezen zomer een reis in Engeland te maken. li. M. zal aldaar een strikt incognito bewaren. Minister de Geer. Naar men verneemt zal minister de Geer in Juli Arnhem verlaten om zich in den Haag te vestigen. De Indische bcgrooting. Dc bij den Volksraad ingediende onlwerp-be- grooling 1924 wijst in middelen aan 628.326.000 De uitgaven zullen 707.525.000 beloopen. Er is dus 'een tekort van 79.199.000. Dit te kort wordt verdeeld over den gewonen diertst 20.352.000, buitengewonen dienst 57.610.000, vlootuil- breiding 1.237.000. Werk hervat. Te Winschoten is het werk aan de Noord- Nedèrtandsche machinefabriek hervat. De werk dag blijft tien uur, waarvan anderhalf uur als overuren betaald worden. Minister Ruvs de Beerenbrouck in Groningen. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft, gisteren, zijn autotochten in de provincie Groningen voortgezet. Achtereenvol gens werden bezocht het gerestaureerde kerkge bouw te Aduard, het electrische watergemaal te Lammérburcn en de bedijkingswerken van het waterschap Thomas van Seeratt. Daarna be zichtigde de minister de boerderij Grootlluizum, 'onder Warffum, waar hem het noenmaal werd aangeboden; Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan de in restauratie zijnde borgh Menke- ma, te Uithuizen en aan de kerk te Stedum, Waar na de minister naar Den Haag is teruggekeerd. Mr. Veraart. Het bestuur van de R.K. Kiesvereeniging Rijkskieskring 's-Gravenhage heelt prof. mr. A. J. Veraart benoemd tot bestuurslid van den Alg. Bond van Rijkskieskringorganisaties. SSads- ?n Gewestelijk Nieuws. Nederiattdsche Bedevaart naar Rome. M in schrijft ons D pelgrims vertrokken Zaterdagmorgen om 7.45 uur (middel Europeesche tijd) uit. Rome voor een reis van 18 uur naar Milaan met een uur statimem nl, t" Bologne) Aankomst aldaar 11.30 n.m. Z mdag-ochtend droeg de Zeer Eerw. heer pastoor A. Offermans, uit Lierop, geestelij ke leider, om 8 uur een H. Mis op voor de pel grims in d" cripte van d n Dom van Milaan, daar na werd deze Wonderschoone kerk bezichtigd ,dc spits (485 treden) beklommen, waar vanuit men een schoon uitzicht heeft over de stad, Welke Wat de aanleg van straten en pleinen betreft zeker voor Rome niet aehter staat. Ook de Passa ge (de grootste van Europa) is een wonder van architectuur. Om 8.50 u. v.m. vertrokken de pel grims naar Bazel via den Simplon en de Loetsch- berg aankomst aldaar 7.47 uur n.m. Ge meenschappelijk avondmaal had in de zaal van de stationrestauratie plaats, waarna den pel grims gelegenheid Werd gegeven, om nog eenige uren in deze stad rond te wandelen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Om 11.30 uur n.m. vertrok men naar Brussel, waar men Maandagochtend 12 uur aankwam. Het middagmaal werd gebruikt in hotel Cos mopolite bij het station. Hier hield pastooi Offermans nog een korte toespraak waarin hij oa. zeide, dat het hem genoegen deed te kunnen zeg gen, dat van de vele reizen en pelgrimstochten, welke hij tot nu t.oe geleid heeft deze de aange naamste van zijn leven geweest is. Om 1.43 uur werd gespoord naar Roosendaal waar men om 3.35 uur(Amsterdamschen tijd)ar- riveerde. Hier ging het gezelschap uiteen, blijde spoedig Weer in huiselijken kring te zijn. Zoowel de heen als de terugreis Was het Weer hen bijzonder gunstig, wat zeer veel bijgedragen heeft om de reis, Welke zeer vermoeiend is, te veraangenamen. Be Raadsverkiezing. De Oproepingskaartcn voor de a.s. verkiezing voor leden vanden Gemeenteraad zijn verzonden. Het blijkt dat er kiezers zijn, die meenen, dat hun oproepingskaart niet juist de verschillende ingediende lijsten der Candidaten weergeeft. Om -deze Vergissing te voorkomen, zij hier vermeld, dat de lijst de Jong niet is ingeleverd voor kies kring 1 li en dus niet voorkomt op de oproepings kaarten voor de stemdistricten 13 tot en met 19. Verder zijn de lijsten der R.K. Staatspartij niet gelijkluidend omdat de drie in het laagst in volgorde geplaatste Candidaten in iedere kies kring verschillend zijn. Jubilé. De heer W. A. TI. Wilson, letterzetter bij de firma Gebr. v. Noortwijk, is 20 Mei a.s., 40 jaar in die dienstbetrekking werkzaam. Aan blijken van belangstelling zal het den geacht m jubilaris dien dag wel niet ontbreken. Vlektvphus. Het Engelsehe stoomschip „Crewhall" is gis teren de Nieuwe Waterweg binnengekomen met d gele lag in top. Het schip, dat in Pernis lig plaats heeft gekozen, heeft lijders aan vlektyphus aan boord. Volksbadhuis. In de week van 6-12 Mei werden genomen 396 baden. lste klasse kuipbaden 24, regenbadeu 44. 2de klasse kuipbaden 33, regenbadeu 271. Kinderbaden 24. „St. Genesius." Zondag 13 Mei gaf de tooneelvereeniging ,,St. Genesius" onderafd. St. Jozephgezellen, Parochie H. Hart, een tooneeluitvoering voor de patro- naationgens en hunne ouders en Maandag 14 Mei voor de Donateurs van het patronaat en Jozephgezellen. Na een lustige inleiding op de piano, gegeven door den organist der Kerk, sprak kap. Leesberg een hartelijk welkomstwoord tot de jongens en hun ouders, alsmede tot de donateurs, waarbij hij bijzonder wees op het groote werk, dat het pa tronaat. verricht bij de opvoeding, en den ouders voorhield, dal. het Werk van het patronaat, wil het vruchtbaar zijn, op hun medewerking is aangewezen. Vervolgens gal' spr. in korte trekken een overzicht van het stuk, dat opgevoerd zou worden, n.l. Constantijn de Groote voor Rome of de strijd en overwinning van het Christendom. Het Werk is met veel succes gespeeld cn vooral ook in het laatste bedrijf, bij het zingen van Psalm 116 door de jongens, maakte het een goeden in druk. Op het einde van den avond bracht de wel- eerw. kapelaan dan ook een welverdiend Woord van dank aan den heer Dingenouts, die de regie van het spel had geregeld en ook vooral aan de spelers, die nu weer eens bewezen hadden, den vooruitgang hunner tooneelclub verder aan allen, die hadden medegewerkt tol hei welslagen van deze avonden. Jubilé. De lieer L. G. P. Swarts, die vandaag 40 jaar Dij de lirma v.d. Grient als reiziger werkzaam was, is hedenmiddag op een waardige wijze gehuldigd. Om 2 uur werd de jubilaris en zijn eehtgenoote op 't. kantoor ontvangen, waar zich nehalve de directie, ook het talrijke personeel had verzameld. Na de toespraken van den directeur en colle ga's werden de verschillende cadeaux aange boden. Van de firma ontving de heer Swarts een geschenk onder couvert en mevr. Swarts een huiskamer-meublement Mevr. v.d. Burg bood den jubilaris een gouden armbandhorloge aan het reizigerspersoneel bedacht den collega met. een armstoel, terwijl het fabriekspersoneel een fraaien vulpenhouder offreerde. Voorts werden er bloemstukken binnengebrachtwaarna de receptie aanving, die door velen werd benut om den heer Swarts te complimenteeren. Plaatselijk Kegelconcours. Voor dit concours zijn van verschillende zij den al diverse fraaie prijzen beschikbaar gesteld Een zilveren wisselbeker door den heer Alfred. Stock, benevens een groote verg. zilv. med. als extra prijs een bronzen beeld op marmeren voetstuk, door B. J. ter Braak's sporthandcl een mand met super-fine likeuren door de fa.' S. Rijn bende Zonen; luxe kist sigaren door Sigarenmagazijn J. J. Maas, Nieuwe Haven alpaccu sigaretten-tafel-doos, door G. J. dén Buitelaar. Verder zijn reeds verschillende me dailles toegezegd, o.m. door de fa. A. J. Janse, distillateur, alhier, e.a. wier namen nog nader bekend zullen worden gemaakt. De heer C. Janse sigarenmagazijn Koemarkt2, beloofde eveneens nog een fraaien prijs. kei 128] van het Wetboek van Strafrecht, lui dende^: Hij die opzettelijk zich voor een ander uit gevende aan een krachtens Wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Schiedam, 16 Mei 1923. Desisteren gehouden j a a r 1 ij k- sche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Lak-, Verf- en Vernisfabriek „Ivormica" te Schiedam, heeft het jaarverslag, alsmede de balans en de winst- en verliesrekening, over 1922 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 8 De heer Th. Stokvis werd als commissa ris herkozen. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor' geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. STEMMING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag, 23 Mei 1923 van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de STEM MING ter verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Schiedam. STEMPLICHT. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stem ming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht met. aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stern- district. Artikel 150 der Kieswet luidt De kiezer, die niet voldoet aan de verplichting opgelegd bij art. 72, tweede lid, wordt, tenzij den rechter van een geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met berisping of met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, of de deswege opgelegde geldboete vrijwillig is betaald, Wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. De uitspraak is aan hooger beroep noch cassa tie onderworpen. Indien du straf van berisping wordt opgelegd aan een afwezig gcble,ven beklaagde, wordteen schriftelijke vermaning van den Kantonrechter om aan de verplichting opgelegd bij art. 72, twee de lid, in het vervolg te voldoen, aan den ver oordeelde van wege het openbaar minsterie be- teekend op de wijze, voorgeschreven bij art. 144 van het Wetboek van Strafvordering. Tevens Wordt de aandacht gevestigd op arti- Uiloefening kiesrecht door personen, die in dienstbetrekking zijn. De Burgemeester van Schiedam herinnert, personen, bij wie, en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen waarbij, personen die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn dat zij, volgens art. 55 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot een te houden stemming mede te Werken, gedurende ten minste 2 achtereenvolgende uren, tusschen acht -uren des voormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 56 van genoemde Wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal en, zoo er meerdere arbeids- lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groeps gewijze of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 151 der Kieswet, overtre ding van bovenstaande voorschriften wordt ge straft met hechtenis van ten hoogsteVEERTIEN dagen of geldboete van ten hoogste VIJF EN ZEVENTIG gulden. De algemeene maatregel van bestuur, boven genoemd, is gegeven bij Koninklijk besluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad no. 109) en luidt als volgt Artikel 1 Vrijstelling Wordt verleend aan de in artikel 57 (thans 54) der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee ach tereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel Wordt voorts verleend aan geneeskundi gen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekkingzijndepersonen,alsmedeaan per sonen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werk plaatsen, als in art. 56 der Kieswet bedoeld,zijn, tegen betaling van 21/i cent per stuk ter gemeen tesecretarie afd. Alg. Zaken verkrijgbaar. - Schiedam, 16 Mei 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 14 Mei 1923VERGUN- NING VERLEEND aan lo. G. A. M. SGHEFFERS tot uitbreiding van zijn brood- en banketbakkerij in het pand Dam 35, kadaster Sectie C. no. 594, door vervanging van den bestaanden oven door eeWkeetckicht- oven en door bijplaatsing van een electromotor van 11/2 P.K., drijvende een deegkneed- en een amandelwrijfmachine 2o. W. VAN NOORTWIJK tot 'oprichting van een banketbakkerij in het pand Boterstraat 65, kadaster Sectie B. no. 602, met een electro motor van 2 P.K., drijvende een eiwitkluts- en een amandelwrijfmachine 3o. de FIRMA NIEUWSTADT-HOFHUIS en Co. tot oprichting van een kopergieterij in het pand Wcstvest 32, kadaster Sectie C. No. 854, met 3 electromotoren van respectievelijk 1, 1 en 2 P.K., drijvende een boor- en een slijpmachine en een ventilator 4o. de N. V. BRANDERIJEN v./h. A. DE KONING Lot oprichting van een herstelplaats van machinerieën in het pand Noordmolen- straat. 8, kadaster Sectie A. no. 1664, met één electromotor van 3 P.K., drijvende diverse Werktuigen 5o. de N. V. BRANDERIJEN v./h. A. DE KONING tot uitbreiding harer branderij in het pand St. Anna Zusterstraat 8, kadaster Sectie A. No.1612, met 3 electromotoren van resp. 5, 5 en 1/2 P.K., drijvende diverse Werktuigen en 6o. de WED. L. ROOK tot uitbreiding van de brood- en banketbakkerij in het pand Singel 203, kadaster Sectie I. nos. 1653 en 1751 (ged.), dooi' bijplaatsing van een heeteluchtoven en verwij dering van den bestaanden oven. Schiedam 16 Mei 1923. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de N. V. Broodfabriek „DE NIJVER HEID om vergunning tot uitbreiding van de broodfabriek in het pand Nieuwe Haven 241, kadaster Sectie M. No: 2896, door bijplaat sing van 2 electromotoren van resp. 5 en 1 P.K., drijvende een mengmachine met eleva tor en een centrifugaalpompje en door ver wijdering van een gasmotor van 6 P.K. en een electromotor van 6 P.K. en 2o. de N. V. „ACETYLENA" te Rotter dam om vergunning tot oprichting van een on- aergrondsche benzine-bewaarplaats met aftap- inrichting in het pand Nieuwe Haven 53, ka daster Sectie L. no.2372. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 30 Mei a.s., des voor- middags ten 11 ure zal teïi Raadhuize gele genheid Worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te bren gen en die mondeling of schriftelijk toe te lich ten Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mach ten zijn ingekomen, kennis Worden genomen Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep, op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet over eenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeen tebestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde bun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 16 Mei 1923. INGEZONDEN. De Raadsverkiezing. Geachte Redactie Vergun mij, in alle bescheidenheid even een enkele opmerking te maken over liet. artikel „De komende strijd" in uw nummer van 15 Mei. Daar staat zoo leukweg „Men is bij ons nog zoo rustig, zoo doodbedaard, alsof er binnenkort niets staat te gebeuren." In zekeren zin hebt ge gelijk. Als ge met het Woordje men bedoelt degenen, die de leiding- hebben bij de aanstaande stemmung, dus de be sturen van de Kiesvereeniging en de propaganda- clubs dan is men doodbedaard, maar niet rus tend. Bedaardheid bij actie is een zeer aanbeve lenswaardige houding. Beleid vordert zelfs be daardheid. Maar ge hebt ongelijk als ge meent, dat achter die kalmte zich een gebrek aan activiteit ver schuilt. Ge kunt van ganscher harte gerust zijn. Uit mijn militairen tijd, dien ik niet zonder vrucht heb doorgebracht, herinner ik mij nog, dat een goede legerstaf, als hij de maatregelen voor een strijd voorbereidt, zijn aanvalsplan niet in alle bijzonderheden wereldkundig maakt. Integendeel. En is u werkelijk van meening, dat de door u met „lakschen" betitelden tot afleggen van de lakschheid aangespoord worden, door zooveel mogelijk van den toren te blazen Dat meent u toch niet. Ge Wenscht ons de socia listen in zekeren zin ten voorbeeld te stellen Wel is waar met de restrictie „een min of meer navolgenswaardig voorbeeld." Wat wij ineenen te moeten doen, doen wij, onafhankelijk, van welk voorbeeld dan ook. Wij staan er eenigszins anders voor. De socia listen moeten trachten te vangen vogels van verschillend pluimage. Ze beloven ieder, die er naar wil luisteren, alle heil op aarde.vóór de stembus. Zij kunnen op zoo'n stemdag uit stekend gebruiken arbeiders, middenstanders en zelfs kapitalisten. Waarom zingen zij anders op zoo velerlei melodie tegen dien tijd tot de katho lieke arbeiders, vooral tot de katholieke arbeiders: Komt toch bij ons, gij broeders, Wij eeren uw_ geloof, Maar als het stemmen klaar is, Zijn w'aan dat oor weer doof. Wij spotten wel en smalen Met Godsdienst en met Kerk Maar komt loch op ons stemmen, Dan maakt g' uw vijand sterk. Natuurlijk bedekken zij dit onder glad gekozen Woorden, maar zij zeggen het toch, en voor een goed verstaander is een half woord genoeg. En onder de katholieke arbeiders zijn meer goede verstaanders, dan hun lief is. Wij staan er eenigszins anders voor, zeide ik. Wij verlangen, en met recht, de stemmen van alle Katholieken, die op dien eeretitel aanspraak maken. En als wij die hebben, dan zijn wij tevre den. Dan krijgen wij met recht onze evenredige vertegenwoordiging. En wij nemen die maat regelen, geestelijke en wereldlijke, maar vooral geestelijke, die ons tot dit doel kunnen voeren. Wie meent, dat ons regeerbeleid goed is, die stemme op onze lijst, maar wij trachten met be loften niemand te verleiden, tegen zijne overtui ging te stemmen. Dit wilde ik, geachte Redactie,maar even te Uwer geruststelling zeggen. Dat ik het overigens met Uwe zienswijze geheel eens ben is vanzelf sprekend. Mijne oprechte Hoogachting, Th. J. TI. M. In ons artikel hebben wij geenszins bedoeld te zeggen, dat het bestuur van de kiesvereeni ging en de propaganda-clubs bij de pakken neer zouden zitten. Verre van dat. Alleen wilden wij ermee te kennen geven, dat een gezonde r clame naar buiten, ook in geschriften toch nooit kwaad kan en den lakschen een niet te versma den opwekking zal zijn. Zoo hadden o.i. de ver- kiczingsbiljettentochzekeral eenige dagen op hun plaats, die tusschen de anderen bijna alleen nog vacant is, bevestigd moeten zijn. 't Doet wel eenigszins vreemd aan, onze lijst daar nog te missen. Met alle achting voor het beleid van het bestuur der kiesvereeniging meenen wij, dat het in het opzicht van reclame toch wel wat al te veel zijn beleid verbergt. In Rotterdam b.v. denkt men hier heel anders over. Wij voor ons meenen, dat de enkele weken, die direct den verkiezingsstrijd voorafgaan, moeten beschouwd v/orden als de dagen, waarop dc voorgevechten op den grooten slag plaats vinden. En in die voorgevechten komt Wel duidelijk het .beleid van den staf reeds voor den dag. Redactie. Geachte Redactie. Beleefd verzoekt ondergeteekende eenige plaatsruimte voor het volgende bij voorbaat mijn dank. De „Voorwaarts" van 9 Mei bevat een ver- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet ter u gg ege ven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2