5 Mr. M. M. VAN VELZEN. iet oude Easteei. DJ&G&LAD VOOR SCHIEDAM EN Gemeenteraadsverkiezing. PINKSTEREN. FEUILLETON. De Raadsverkiezing. 46stc Jaargang. Zaterdag 19 Mei 1923. No. 13644 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Abonnem enten per 3 maanden '2.per week 15 post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Postbus 39. cent, franco per Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. De stemming voor de verkiezing van den Gemeenteraad heeft plaats Woensdag 23 Mei. De lijst-van de Ropmsch-Kathhlieke partij is nummer Dezé lijst bevat bovenaan den naam van In overeenstemming met het advies der R. K. Kies vereen iging, bevelen wij aan uit sluitend te stemmen op den eersten naam van Kerstmis 't begin Pinksteren de voltooiing. Van Bethlehem af die harde, bittere strijd, Welke zijn hoogtepunt befeikt op Calvarië. Maar na Zijn zoendood is de Zending volbracht en js satans macht over Hem uit, en begint de verheer lijking van den Zoon Gods. Reeds op den Goe den Vrijdag, toen de beulen en de handlangers door de geschokte natuur van den berg werden afgegeeseld. Daarna Paaschochtend met zijn ledig graf en de juichende Engelen „Hij is niet hier, Hij is verrezen." Toen de dag, waarop Hij opvoer met gejuich naar zijn geducht paleis. En nu Pinksteren, waarop Hij, zelf verheerlijkt aan 's Vaders rechterhand, den H. Geest zendt, 't Is geschied, gelijk Hij heeft voorzegd, 't ls het sein, dat Hij zijn troon beklommen heeftHij zou Hem van denVader ons toezenden.De Aposte len moesten te Jeruzalem blijven en ddar ver wachten de vervulling van de belofte. En ze, wachtten daarop tien lange dagen. En toen heeft de Heer, die1 naar den hemel opvoer, Zijn belof te Waar gemaakt van uit dien hemel. „Deze Je zus, zoo sprak Petrus, dien gij ,o Joden, aan het kruis gehangen en gedood hebt, Hij is het, die het Wonderteeken gedaan heeft en heeft uitgestort, wat gij nu ziet en hoort. Gods H. Geest gezonden naar- en intrek nemen de in de Kerk van Christus, en in ieder lid af zonderlijk. Dat is de beteekenis van het ontzet tende Pinksterwonder. Door den Emmanuël is hemel en aarde verzoend, is de mensch weer aangenomen in genade, herboren als kind Gods. Jezus heeft een kring van getrouwen aan Zich verbonden, de kleine, jonge Kerk is gesticht. En heengaande had Hij de belofte gedaan, den H. Geest te zullen zenden om die Kerk te heiligen en te vervolmaken. En dit oogenblik nu is gekomen, toen de vuurtongen gezien Wer den en het gedruisch werd gehoord. Toen daalde die H. Geest over Christus' Kerk neer en ging in ieder menschenhart en heiligde zich dat men- schenhart tot een Woonstede. En 't gebeurde zichtbaar. Boven het hoofd van eenieder fon kelde de hemelschc gloed. En allen gaven uiting van wat hen innerlijk vervulde. En ze begonnen te spreken in vreemde talen, zoodat de omstan ders er vreemd van ophoorden en ze braken los in lof en verheerlijking op een wijs, die hun ge wone zeggingsmanier geheel te boven ging. 110 Dinsdag. Gods kracht op den Pinksterdag in 's menschen zwakheid voltooid. Vervuld werd de profetie van Joel „Uw Zonen en dochteren zullen pro- feteeren." En over Thomas, die niet gelooven wilde of hij moest zien en tasten en voorts met hem over de andere apostelen, die Jezus in Geth- semané in den steek hadden gelaten, kwam de heilige begeestering, die alle vrees op zijde schoof. En Petrus, die Jezus tot. driemaal toe met eed- zwering verloochend had, predikte nu moedig en onverschrokken den Gek ruist en Christus. Heerlijk-bevredigend mysterie van den Pink sterdag, maar tevens ontzagwekkend Wij en ieder ander „tempels" van Gods H. Geest. M. J. J. Kammers. De R.K. kiezers zullen zich a.s.Woensdag 23 Mei weer een gang naar het stemlokaal moeten getroosten. De stemming, welke dien dag zal plaats hebben, is voor het bestuur van onze stad van niet geringe beteekenis. Er zal beslist moeten worden in wier handen de belangen van de burgerij voor een nieuw tijdvak van vier jaren zullen worden gelegd. Hoe de afloop van dezen verkiezingsstrijd zal zijn, is moeilijk te voorspellen, maar dit weten we dat het resultaat voor de Katholieke partij even redig zal zijn aan ons werken en propageeren voor no. 1 van Lijst 5. De invloed, dien de katholieken krachtens hun aantal in deze stad in den toekomstigen Raad behooren te hebben, zal zeer zeker versterkt moeten worden. In den ouden Raad was de positie van Rechts zeer zwak, vooral als de geheele rechter zijde zich niet schouder aan schouder schaarde bij gelegenheden van principieelen aard. De roode raadsleden hebben maar al te dik wijls handig gebruik weten te maken van een niet nauw aaneengesloten rechtsche meerheid. Het ligt nu op den weg van onze kiezers om zorg te dragen, dat in de naaste toekomst het zwart Schiedam niet van kleur verandert. Het felle rood, dat reeds zoo lang gedreigd heeft, het stadsblazoen te kleuren, dient verre te wor den gehouden. Het kan noch in het belang van de algemeene welvaart van deze stad, noch in t belang van haar nijvere burgers zijn, indien de S.D.A.P. en aanverwante radicale elementen aan macht zouden toenemen. Dat wij, katholieken, veel, zeer veel belang hebben, bij de keuze van de vertegenwoordigers der burgerij in den Raad, spreekt van zelf. Niet louter het materieele dwingt ons met kracht werkzaam te zijn in het belang van onze candidaten, maar ook het geestelijke element mag niet over 't hoofd worden gezien. Hoevele zaken komen er niet in onze vroed schap in behandeling, die moreele en godsdien stige belangen raken? Wanneer de Raad links zou zijn, weet men vooruit dat die belangen bij zulk 'n meerderheid niet veilig zijn. Een rechtsche Raad daarentegen zal niet alleen waken voor de materieele belangen, maar óók voor andere belangen een open oog hebben. Met benoemingen b.v. wil het mede zoo vaak gebeuren, dat de keuze valt op menschen van niet-katholieke huize. Zie maar eens naar de politieke kleur van de verschillende functiona rissen, vooral in de hoofdbetrekkingen, in onze stad werkzaam. Niettegenstaande onze ruime vertegenwoordiging in den Raad, gelukt het maar o zoo zelden een katholiek benoemd te krijgen. Wolfram kwam vanochtend. Om acht uur was hij op het slot. „Goddank!" riep Bodo, en voor het eerst barstte hij in tranen uit. „Gij alleen zult met mij medegevoelen. Er is veel gebeurd, veel veranderd, meer dan je kunt gissen in die enkele week, Wolfram. Alles wan kelt om mij. Ik heb soms een gevoel of heel de wereld een masker draagt en ik niemand meer kan vertrouwen, nu Moeder weg is." Landzamerhand was Bodo wat tot kalmte gekomen. „Ik heb bittere dagen doorleefd," zeide hij „de eene schok heeft den anderen opgevolgd. Het is mij of er jaren in plaats van dagen na ons laat ste samenzijn zijn verloopen. En wat ik dagen heb gedragen, heeft Mama jaren en jaren getorst, met de zelfbeheersching, die haar eigen was, en den heldenmoed, zooals zij dien alleen bezat," eindigde hij. „Op den avond voor je vertrek heeft zij mij voor het eerst ingewijd in een deel van hare zorgen. Niet omdat zij die niet langer wilde dragen 1 Haar geestkracht was onverflauwd» al voélde zij de krachten van haar lichaam slin ken maar omdat zij een langer zwijgen tegen over mij niet wenschelijk achtte. De laatste dagen waren een lange, pijnlijke worsteling om die krachten te behouden. Zij heeft zich ge dwongen om voedsel te nemen, al walgde zij van spijzen zij dwong zich tot rustmaar de inspanning roofde hare laatste krachten. Zij kon niet rusten. Een schrikbeeld achtervolgde haar daartegen baatten geen droppels. Voet voor voet sloop het nader zij zag het in allerlei vormen en gestalten, zij las het in veler oogen Had zij kunnen slapen, was de rust gekomen, zij ware behouden gebleven. „Maar hare gejaagdheid nam met elke minuut toe. Het eene oogenblik scheen zij te willen spre ken, het volgende oogenblik zweeg zij en drukte het gelaat tegen den muur, ongevoelig voor mijn smeeken. „Ik gevoel, dat ik beter zal worden," zeide zij dan „ik gevoel, dat deze uitputting een gevolg is van vroegere overspanning," en zij perste de lippen op elkaar, of sprak, zoo zij die later opende, over mijne toekomst. „Dit jaar te Berlijn, bij de Garde, zal je goed doen, Bodo. Je zult kennis maken met de eerste familiën van het land, inzien Welke eischcn je stand en positie je zullen stellen. Je jongelingsdroomen zullen daar verbleeken. Als je terugkomt, zal de erva ring je veel geleerd hebben en zullen onze Wen- schen niet meer uiteenloopen." „Je moest haar dit alles hooren vertellen, Wolfram, met hijgende borst en gloeiend gelaat, met droge, brandende lippen en oogen, die tel- Iioe krachtiger en talrijker de groep verte genwoordigers der katholieke bevolking in den Raad zal zijn, zooveel te meer zal zij kunnen .verrichten. In de laatste jaren is bij tal van gelegen heden gebleken, clat verschillende onzer Raads leden met warmte de belangen van alle groepen der burgerij naar behooren weten te verdedigen. Zij staren zich niet blind op de belangen van éón klasse van ingezetenen, maar krachtens hun beginsel hetwelk het prediken van den klassens t rijd\uitsluit - ijveren zij voor de belan gen van de geheele stedelijke bevolking, voor alle categorieën van ingezetenen. Hel belang van de gemeenschap brengt mee, vooral in deze moeilijke tijdsom standigheden, dat de Raadsleden zich niet blind staren op het wel en wee van een bepaalde klasse, maar een open oog dienen zij te hebben voor het algemeen welzijn. Schiedam maakt een geweldige crisis mee, schier omvangri jker als ooit te voren We hebben in den Raad dan bok flinke krach ten noodig om met wijs beleid de gemeentezaken en speciaal de gemeentefinanciën te behartigen. Als men kennis neemt van de verkiezingsrede voeringen van socialistische redenaars, ziet men, dat daarin hoog wordt opgegeven over de enorme bedragen, die Schiedam voor de werkloozen uitgeeft. Zij snoeven er op, dat Schiedam dit jaar 1.145.000 zal hebben te betalen aan al de instellingen ten dienste van werkloozen, een cijfer „dat zeker lager zou zijn, indien de soc. dem. geen invloed hadden op den gang van za ken." Dat ook zonder de S.D.A.P. de noodige gel den voor werkloozenzorg beschikbaar worden gesteld, behoeft waarlijk niet in 't licht te wor den gesteld, want ieder weet, dat de gemeenten vaak slechts den weg volgen, dien de regeering haar wijst. De roode redenaars probeerén evenwel toch maar de goe-gemeente te doen gelooven, dat alleen de S.D.A.P.'ers de menschen zijn, die voor die gelddistributie zorg dragen Van hetzelfde gehalte als het geschetter over werkloozenzorg is de kritiek op de candidaten- lijst der R.K. Partij. De roode wethouder-winkelier in heerenmode artikelen heeft ontdekt, dat er op de R.K. lijst 8 winkeliers staan. Erg jammer vindt hij dat de katholieken zoo'n keuze hebben gedaan en ziet er een scort „sjacherzaakje" in. Volgens het verslag van zijn rede, in de „Voorwaarts" van 16 dezer opgenomen was Z.E.A. van oordeel, dat het den Raad niet zou ontsieren indien er niet één winkelier inkwam. De wethouder heeft bepaald groot gebrek aan materiaal gehad om z'n verkiezingsrede in el kaar te flansen, want zulk mal geklets moet zelfs in de ooren van den roodsten proletariër toch wel bijzonder zonderling klinken Wij zijn van oordeel, dat de Roomsche can- didatenlijst waarlijk geen slecht figuur maakt. Met een man als Mr. M. M. van Velzen voorop, zal ze zeker bij het Roomsche kiezersvolk een goed onthaal hebben. Wie zich bewust is van den ernst van den stand van zaken in onze stad, dient dan ook mede te werken aan de afvaardiging van de gelijke vertegenwoordigers in den Gemeenteraad. In nummer één van LIJST 5 Mr. M. M VAN VELZEN hebben wij een zeer goeden candidaat. Tijdens zijn wethoudersschap heeft hij tallooze malen getoond den rechten man op de rechte plaats kens dieper, dieper in hun kassen schenen weg te zinken. „En deze nacht, deze laatste nacht „De dokter was gekomen om te blijven. Ilij wilde de werking der medicijnen nagaan en die vermeerderen of verminderen, naar gelang der omstandigheden. Verder dan de kleedkamer mocht hij evenwel niet komen. Mama duldde niemand bij zich dan mij. „In de kleedkamer dan gaf hij mij fluisterend zijn aanwijzingen. Van elke verandering moest ik hem verslag doen. Zoo de toegediende droppels niet hielpen, wilde hij de dosis verdubbelen, maar alleen in den uitersten nood. „Zie toe wat gij door uw invloed vermoogt om haar tot rust, tot kalmte te brengen," vermaande hij ernstig. „Vermijd alles Wat haar kan prikkelen. Wees kalm en vertoon een opgeruimd gelaat. De rust moei komen tot ellcen prijs." Hij hief het fleschje op. „Als de sterkere dosis niel helpt, vermag de wetenschap niets meer. „Hij had die Woorden zacht, maar met klem uitgesproken. „Zoo keerde ik tot Moeder terug en diende haar den door den dokter bereiden drank toe en zette mij naast haar bed, zóo, dat zij mij kon zien, als zij de oogen opsloeg zoo zat ik daar van zeven uur 's avonds tot zeven uur 's morgens twaalf uren een machtelooze getuige van hare marte- ling. „Na de eerste druppels was het verbeelding of werkelijkheid was er verademing. „Zij sloot de oogen Ik hield den adem in te zijn. Ook onder de overige candidaten vin den onze kiezers er velen, wien ze met volle sympathie een mandaat kunnen toevertrouwen. Men houde zich dan ook strikt aan het advies van de R.K. kiesvereeniging door te stemmen op den bovenstcu naam van lijst 5. Volgt men dit advies op, dan is ook de keuze van een flinke reeks der daarop volgende candi daten verzekerd. Ieder R.K. kiezer zprge er voor a.s. Woensdag tijdig aan de stemming deel te nemen. Aan onze Roomsche Vrouwen l En dal kruisken, 'l is geschreven, Diep mij in den kop gebleven, Tecken van mijn erf gebied. Guido Gezelie. Wij Roomschen, zijn het vechten gewoon, om dat de vijand ons niet loslaat. Vechtende wor den wij geboren om vechtende te sterven en het karakteristieke ervan is, dat onze gróote Aan- voerdern altijd wint. Hoeveel vijanden zijn aan de kerk niet voorbij gegaan zij heeft ze echter allen overleefd. En daarom valt het niet moeilijk, onze móeders tot roomsche geestdrift op te wekken, onze stille, ingetogen, rustige, bezadigde, lijdzame moeders, omdat ze Roomsch zijn. Kalm gaan ze door 't leven, God en hun gezin dienend in offervaardigheid en liefde, doch als de roep weerklinkt, de roomsche zaak hun hulpe vraagt, o, dan komt er 'n tinteling in die rustige zielen, dan gaat het moederhart feller slaan, dan komen ze los bij honderdtallen en hun laaiende geestdrift wordt roomsche geest kracht. Roomsche Vrouwen van Schiedam wederom zal uw men de rust van uw Liefde-leven versto ren wederom zult gij met de mannen op trekken ter stembus. De vraag behoeft U niet gesteld, wien gij zult stemmen neen, gij zult stemmen als katho lieken voor Uw God, de kath. lijstgij zult stem men op onze mannen, die het devies van Paus Pius XI in hun program hebben geschreven: „De vrede van Christus in 't rijk van Christus." Komt allen Dinsdagmiddag 3 uur naar den Volksbond, alwaar wij vóór den strijd de troepen zullen schouwen. De WelEerw. heer Paulussen zal U daar toespreken. Spoort kennissen en geburen aan, maakt in Uw omgeving propaganda, opdat de groote zaal geheel gevuld worde. Vergeet ten slotte niet met uw kinderen te bidden, opdat God, mede door de voorspraak onzer TI. Stadgenoote Liduina, onze goede ge meente in Christelijke handen laten en versterke. St. Buitenlandseh Nieuws. IN IIET BEZETTE GEBIED. De arbeiders van de mijn „Scharnhorst" bij Dortmund hebben zich bij de mijnwerkers-- staking aangesloten. Op verschillende mijnen hebben de stakers gepoogd met geweld de mijnen binnen te dringen, ten einde het bedrijf stil te leggen. Een gedeelte der stakers had zich met stokken gewapend. Voor de mijn „Dorsfcldl' kwam het tot een botsing met de politie, waarbij twee politieagenten ernstig gewond werden. HET KRUPP-PBOCES. Het Fransche militaire Hof van Appél te Dusseldorp heeft in zake het verzoek om revisie van het Krupp-proces de volgende beslissing genomen Dc door Krupp von Bohlen und Hal- Eensklaps waren zij weer wijd open. „Wij zullen een kundigen, ervaren advocaat nemen. Beloof mij, dat gij niet overijld zult handelen. Gij luistert gewoonlijk meer naar uw hart dan naar uw verstand. In deze zaak moet het Ver stand beslissen. Het verslandhoort gij mij, Bodo herhaalde zij dringend. „Gij Weet door mijn brief wat Mama bedoelde. De zorg, die haar jaren lang had gekweld, had in den laatsten tijd eene gestalte aangenomen, en zij had mij op strijd voorbereid. "*„Ik ben niet ziek het is eene voorbijgaande zwakte," beweerde zij telkens „een uur slapens zal mij beter maken. „Maar de slaap kwam niet. Alles in en buitens huis was rustig. Ik had de pendule in de kamer laten stilstaan, had orde gegeven om alle klokken in huis en zelfs op den toren te laten ophouden, zoodat niets aan Mama het voorbijgaan der uren zou verraden. „Het scheen wel of de rust rondom haar ge jaagdheid nog vermeerderde. „Voel hoe mijn hart slaat," zeide zij meer dan eens en drukte mijne hand tegen haaf borst „elke slag gonst en galmt door mijn hoofd en Irili door de toppen van mijne vingers. Kon ik het maar éne minuut niel hooren." „Om vier uur volgde de dokter mij even naar vinnen. De medicijn, die hij mij daarna aanbood, was donkerder gekleurd. Mama dronk. hoorde ik haar mompelen. „Hoe laat is hel. vroeg zij huiverend. „Een uur,' antwoordt e de dokter voor mij. {Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1