Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nlenws. goed te keuren, een welwillende neutraliteit te bewaren. DE MOORD OP WOROFSKI. In een nota, Welke Tsjitsjerin in verband met den moord op Worofski aan de Zwitsersche regeering heeft gericht, wordt o.a. gezegd, dat de Sovjet-regeering verwacht, dat de Zwitsersche regeering een uiterst streng onderzoek zal in stellen en alle personen, van wie blijkt, dat zij achteloos zijn geweest, voor competente recht banken zal brengen zij stelt de regeering te Bern voor den moord verantwoordelijk. In het antwoord van den Bondsraad op de nota van Tsjitsjerin Wordt kracht ig elke verant woordelijkheid van Zwitserland voor den op Worofski gepleegden moord afgewezen. De nota is naar Moskou verzonden. IERLAND. Te Dublin is Zaterdagavond de bedrijvigheid der republikeinen herleefd. Schildwachten wer den beschoten en patrouilles aangevallenEr zijn geen slachtoffers. De Vrijstaatsche troepen hebben in een huis in Highst.reet te Dublin een ton ontplofbare stoffen ontdekt, die onlangs uit Engeland waren aangevoerd. BRAZILIË. Blijkens te Buenos Ayres ontvangen berichten hebben de staatstroepen van Rio Grande do Sol (den Braziliaanschen grensstaat in het zuiden) den rebellen, die daar al weken land moeilijk heden veroorzaakten, zware klappen toege bracht. De opstandelingen moesten den aftocht blazen en verloren 100 man aan dooden cn 140 aan gewonden. ALLERLEI. Bethlen, de Hongaarsche minister-president., heeft te Rome met Mussolini ook over de moge lijkheid van een Hongaarsch-Italiaansch han delsverdrag gesproken. De Frankfurter Zeitung" verneemt uit Koblentz De Fransehen zijn Donderdagmiddag in het sedert eenige weken afgesloten gebouw van de Reichsbank binnen gedrongen en hebben er 6 milliard mark weggehaald. Uit Stockholm Naar wordt meegedeeld zullen 5200 personen deelnemen aan het congres van het Roode Kruis, dat op 30 Juni te Gothen- borg zal worden geopend in verband met de daar te houden tentoonstelling. De openingsrede zal worden gehouden door prins Karei. Uit Rome wordt gemeld, dat de Italiaan- sche regeering 15.000 vrouwelijke beambten, die tijdens den oorlog waren benoemd, door gewezen frontsoldaten zal vervangen. Naar het „Giornale d'Italia" van zeer be voegde zijde verneemt, zal de Koning van Spanje dezen herfst een bezoek aan Rome brengen. Uit Hamburg Op den tweeden Pinkster dag is te Hambuig het internationaal sociaal democratisch arbeiderscongres geopend, waar tot. de fusie der twee internationalen, die van Londen en die van Weenen, zal worden besloten. De „Prager Presse" meldt, dat tijdens het bezoek van Foch te Praag ook vastgesteld is, dat president Masaryk binnenkort een bezoek zal brengen te Parijs. Uit CardiffDe „South Wales Daily News" maakt melding van het gerucht, dat de verloving van den prins van Wales met een jongedame, die in Wales geen onbekende is, spoedig zal worden aangekondigd. Uit New-York Een hier ontvangen tele gram uit Mexico(stad) vermeldt, dat daar Zater dag vroeg de tweede aanslag binnen 14 da gen tijd op Amerikaansch bezit heeft plaats gevonden. Er Werd geen ernstige schade toe gebracht. De eerste bom was den vierden Mei gegooid op hetU>innenplein van het Amerikaansche gezant schap. De tweede Werd Zaterdag geworpen en ontplofte in het huis, waar het Amerikaansche consulaat is gevestigd. Er braken een paar ruiten en er Werdwat meubilair vernield.Er hebben geen arrestaties plaatsgevonden. Uit Barcelona De onderhandelingen om een einde te maken aan de staking in het trans portbedrijf, zijn mislukt. De staking omvat bijna alle havenarbeiders en alle arbeiders in het in- dustrieele transportbedrijf. Het personeel van den spoorweg, de tram, de taxi's en de huur rijtuigen staakt niet. Wegens gebrek aan grond stoffen zijn sommige bedrijven stop gezet. De straten zijn vol afval en vuil. Uit Athene De bladen melden, dat een Bulgaarsche bende de Griekesche posten in de zone van Toinovo bij Drama aanviel en daarbij trachtten op Grieksch grondgebied door te dringen. De bende werd echter teruggeslagen met, achterlating van verscheidene dooden en ge- Wonden alsmede een hoeveelheid wapenen. Uit WashingtonAan den Engelschen gezant, Geddes, is door zijn regeering volmacht verleend om alle kwesties en moeilijkheden te behandelen, die voortspruiten uit de beslissing van het Opperste Gerechtshof, volgens welke het aan buitenlandsche schepen verboden is sterken drank in de Amerikaansche wateren aan boord te hebben. Een koninklijk geschenk. Bij gelegenheid van het bezoek van den koning van Zweden aan ons land, heeft de Koningin aan den koning en koningin vajiZweden een geschenk aangeboden, in den vorm van een tuinbeplanting van een der koninklijke paleizen in Zweden, Hiervoor is de keuze gevallen op het kasteel van Sollidem, gelegen op het eiland Oland. De Koningin heeft de uitvoering van dit plan opgedragen aan de heeren J. G. Ballego te Leiden en J. H. van Straaten van Nes te Boskoop, die daartoe naar Zweden zullen gaan. De nieuwe Indische leeniitg. Verschenen is de memorie van antwoord van de regeering nopens het wetsontwerp tot het aangaan van een leening ten laste van Neder- landsch-Indië. Bij nota van wijziging heeft de regeering het leeningsbedrag beperkt tot 300 millioen. Binnen-scheepvaart Congres. Te Dordrecht wordt op 6 en 7 Juni het vierde Binfienscheepvaart-eongres gehouden. Er zullen opdat congres veertien praeadviezen behandeld worden. Het bezette gebied. Uit het door de Franschen bezette Duit- schc gebied worden hier te lande brieven ont vangen, gecensureerd als gedurende den oorlog. Bezuiniging. Uit bezuiniging zullen de inspecties Den Haag, 's-Hertogenbosch en Winterswijk bij deNederlan- sche Spoorwegen 1 September Worden opgeheven Benoeming. Tot gouverneur van Atjeh is benoemd de heer A. M. Hens, resident van Palembang. Werkgelegenheid in Belgie. De heer A. Kelderman, wethouder van sociale aangelegenheden te Deventer, heeft een onder zoek ingesteld naar de werkgelegenheid in België Ndar aanleiding hiervan doet de districts-arbeids- beurs te Deventer thans mededeeling, dat aldaar kunnen geplaatst worden behangers, betonwer kers (vlechters), loodgieters, voegers,kleermakers, schoenmakers, blikslagers, koperslagers, koper smelters, metaaldraaiers, polijsters,, grondwer kers cn opperlieden aan de kanaalwerken bij Brussel, tegen een loon tusschen 3 en 4 francs per uur. Losse arbeiders kunnen o.a. als sleepers in de kolenmijnen werk vinden tegen 18 20 francs per dag, Aanbevolen wordt, dat alleen ongehuw- den van deze werkgelegenheid gebruik maken. Hofrouw. Wegens het overlijden van hertog Paul van Mecklenburg, den halfbroeder van Prins Hen drik is een Zaterdagj.l. ingaande hofrouw voorge schreven en wel 3 weken zware, 2 weken halve 1 week lichte rouw. Een rede van den heer Idenburg. Te Brussel heeft de oud-gouv.-gen. van Ned.- O.-Indië, de heer A. F. W. Idenburg, Zaterdag middag ter gelegenheid van de Koloniale Ten toonstelling in „Ons Huis" een ingeressante rede gehouden, waarbij tegenwoordig waren de Ko ning, de Minister van Koloniën Franck, de mi nister van Wetenschappen en Kunsten Nolf, de vice-president der Kamer Wibbaut en de Neder- jandschc gezant te Brussel jhr. dr. C. G. W. F. van Vredenburch. Minister Franck leidde den spreker bij de vergadering in met zeer waar- deerende woorden, die door warm applaus der vergadering werden onderstreept. De heer Idenburg gaf, na den Koning voor diens aanwezigheid dank te hebben gezegd, een uiteenzetting van de Hollandsche Koloniale po litiek ten opzichte van de medewerking der inlanders in bestuursaangelegenheden. Zijn rede Werd met zeer groote aandacht aan gehoord. Nieuw ontwerp-Tabakswet. „Het Huisgez." verneemt, dat eenige sigaren- en tabaksfabrikanten te 's-Hertogenbosch een Tabakswet hebben ontworpen, waarbij de accijns op ruwe tabak ad valorem wordt geheven en de brabback, d.w.z. de terugvordering van betaal den accijns bij uitvoer, naar het gewicht wordt vastgesteld. Dit ontwerp moet onderteekend zijn door de groote fabrikanten en exporteursvan den Bosch. Onze R.K. Propaganda-fietstocht. Onze propaganda-fietstocht heeft Zaterdag middag plaats gehad en laten wij direct zeggen ze is uitstekend geslaagd. Pluvius had zijn sproeiwagens eenige rust ge gund en al scheen geen vroolijk Meizonnetje, 't was droog. C.a. half zes heerschte er in de Warande een drukke bedrijvigheid onze wielrijders en -rijd sters golfden aan en bekwame handen rangschik ten alles met bedreven tact. Schilden werden omgehangen, vlaggetjes uitgereikt en allen in slagorde geschaard. En toen te 6 uur de stoet zich in beweging zette, deinde in volmaakte orde met blijheid Roomsche blijdschap stralende gezichten de lange rij manifestanten pl.m. 300 ons voorbij Het voorste gedeelte telde een reeks jonge mannen, schilden met de aanbeveling onzer lijst dragend dan volgde de R.K.S.V. „Excel sior", eerst de heerenafdeeling, daarna die der dames, welke in hun fleurige gympakjes, gewa pend met gele en witte vlaggetjes, waarop het lijst-nummer en de naam van onzen candidaat waren aangebracht, een bijzonder prettigen in druk maakten, daarna weder een talrijke schaar, vlaggen en schilden met zich voerend, totdat het groote bord met reuzen letters beschilderd, den stoet besloot. Uit straten en stegen rende men op 't luide belgerinkel aan en overal, waar de stoet passeerde hadden talrijke menschen zjch langs den weg geschaardzelfs stond op drukke straathoeken geruimen tijd het verkeer stil. Wij kunnen dan ook niets dan lof hebben voor den krunigen opzet en leiding, welke in 2 dagen tijd zoo iets wist te bereiken en alles in de vol- maak&te orde deed verloopen. Moge het motto van den transparant „Roomsch in alles" door de R.K.S.V. „Excelsior" meege dragen, ook morgen aan de stembus sterk do- rnineeren,zoodat 'n flink cijfer de kath. lijst siere. De commissie, uit de federatie der R.K. Pro- pagandaclubs met de R.K. Propaganda-fiets tocht belast, dankt hiermede allen, die tot het welslagen onzer manifestatie hebben medege werkt, inzonderheid de R.K.S.V. „Excelsior." genomen van de Spaarbank voor de Gemeente Rheden te Velp. Ten nadeele van S. R., wonend! Buitenhavenweg, is een jong konijn ontvreemd. Op denSchied. wegteRotterda m is gister de drogist M.W. uit Schiedam met zijn motorfiets geslipt en gevallen. Hij werd aan het hoofd gewond en T.W. H., die op de duozitting meereed, aan het rechterbeen. Rede Mr. Romans. Met nad.uk herinneren we er de Katholieke kie zers en kiezeressen nog eens aan, dat hedenavond 8 uur in den R. K. Volksbond de groote propa gandavergadering plaats heeft, waarop Mr. J. Bomans het woord zal voeren. Juhilé. Den 2den Pinksterdag herdacht de heer W. A. H. Wilson, meesterknecht bij de Drukkerij der firma Gebr. v. Noortwijk, den dag, waarop hij 40 jaar bij genoemde firma in dienst was ge weest. Reeds Zaterdag gaven patroons en medear beiders van hun groote waardeering voor den jubilaris blijk en wachtten hem ten 1 uur op het kantoor der firma af. Hier werden hem namens de firma hartelijke woorden van hulde en achting toegesproken terwijl hem hierbij werden aange boden een cadeau onder couvert en als blijvend aandenken een gouden horloge met ketting. Het personeel liet zich eveneens niet onbe tuigd en offreerde met een korte toespraak den collega een fauteuil en een bloemenhulde. Van het damespersoneel ontving de heer Wil son een prachtige taart. Ook de directie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" gaf blijk van haar belangstelling. De directeur der N.V. „Nieuwe Schied. Crt." de heer N. J. M. Dresch, kwam den jubilaris persoonlijk zijn gelukwenschen aanbieden en herinnerde aan de prettige samenwerking in het belang der uitgave van onze courant, die nu al meer dan een twintigtal jaren onafgebroken heeft geduurd. Namens de „Nieuwe Schiedamsche Courant" bood hij den jubilaris een geschenk onder couvert aan. Hij hoopte, dat de jubilaris nog vele jaren zijn krachten, mede aan het zetwerk van de N. Schied. Crt. zal kunnen geven. Sportdag. Zooals reeds bekend was, houdt de Schied. Bond voor Lich. Opv. dit jaar wederom een Sportdag.Onder leiding van den heer A. de Hoed, voorzitter van de regelingscommissie voor den Sportdag, is in overleg met de leiders der plaat selijke Sportvereenigingen het volgende pro gramma samengesteld. Sportdag op 30 Juni 192 3. 1.15 Aantreden van de gymnastiekverenigin gen en U.L.O. scho«l op het Koolasch. 1.30 Vertrek optocht. Deelnemers T.H.O.R., D.O.K., Hygiëa, Ex celsior, A.J.C., U.L.O. school. 2 u. Opmarsch en Vaandeldefilé. 2.15 Algemeene Vrije oefeningen door leden en adspiranten van de gymn. Vereen. 2.35 Speerwerpen. 3 u. Korfbal. 3.30. Worstelen. Boksen, Gewichtheffen. 3.45. Snelloop Jongens en Meisjes 100 M. (hee ren). 4 u. Vrije oef. leerlingen U.L.O. school. 415. Kogelstooten. Polstokhoogspringen, Touw trekken. 4.30 Voetbaldemonstratie. 5 u. Balwedloop dames. 5.15 Estafette Heeren en Dames. 5.30 Extra nummer Gym. Vereen. „St. Ambrosius." Op het gister te Overschie gehouden muziek- en zangconcours behaalde „St. Ambrosius" in de le afd. Concertwedstrijd een 2en prijs en tevens een 2en prijs in den marschwedstrijd. Na afloop van den wedstrijd bood „St. Am brosius" een concert aan. „Sine Nomine." De mannenzangver. „Sine Nomine", dir. Jos. Vranken, behaalde gister te Overschie een len prijs in de afd. Uitmuntendheid. Fideiio, De gemengde Zangver, „Fideiio", directeur de heer A. M, den Draak, behaalde gisteren in den nationalen Zangwedstrijd te Gouda den Eersten prijs in de Afdeeling Uitmuntendheid met 346 punten, zijnde het hoogste aantal dat gisteren in die afdeeljng behaald werd. Door het laat aankomen van verschillende vereenigingen, mocht door iedere vereeniging slechts één num mer uitgevoerd worden. Waarschuwing. De Commissaris van politie waarschuwt be langhebbenden, geen handelsrelaties aan te knoopen met IJ. J. L. Paddenburg, zich noe mende grossier in koloniale waren, wasch- en poetsartikelen, wonende te Schiedam, Gr. Markt 27, alvorens inlichtingen te hebben ingewonnen bij den commissaris voornoepid, Hoofdbureau, L. Nieuwstraat 21, i Algemeene Spaarbank voor den Middenstand. Overzicht over de maand April, Aantal kantoren 57, Aantal inlagen 2086. Ingelegd 598.449,88 Aantal terugbetalingen 918. Terugbetaald 214,275,32, Meer ingelegd dan terugbetaald ƒ384.284,56. Aantal boekjes in omloop op 30 April 10944. Saldo tegoed op 30 April 1923 /4.125.478. Hieronder is begrepen 296.456.92, over- UIT ROTTERDAM. Zaterdagmorgen ongeveer kwart voor negen zijn op den 's-Gravendijkwal nabij de M'athenes- serlaan, de 5-jarige J.J.T. en de 9-jarige A.M.T. een broertje en zusje uit de Snellinckstraal, door een auto die het trottoir opreed, waarop de kin deren liepen, overreden. Het jongetje dat een schedelbreuk kreeg, werd bijna onmiddellijk ge dood zijn zusje, dat inwendig gekneusd Werd en schaafwonden in het gelaat en aan de armen kreeg is eerst naar het ziekenhuis vervoerd en later naar de ouderlijke woning gebracht. Zaterdagmorgen is de 10-jarige N. A. be trapt, toen hij trachtte brieven te halen uit de bus van de Hanzebank in de Aert van Nessstraat. De jongen heeft bekend, vroeger uit dezelfde bus brieven gehaald te hebben, waaronder er waren met, geld. De 7-jarige C. B. is, spelende in de Boezem laan, in den Boezem te water gevallen. Een agent van politie, heeft den jongen, die het be wustzijn had verloren, met een dreg op het droge gehaald. Pogingen om de levensgeesten op te wekken zijn mislukt in het ziekenhuis aan den Bergweg, waarheen men hem bracht, moest de dood geconstateerd worden. Aan boord van een in de Waalhaven lig gend stoomschip is de werkman F.F. bij het verrichten van werkzaamheden in het ruim ge vallen. Met een gebroken schedel is hij naar hete ziekenhuis gebracht, bij aankomst aldaar was hij overleden. UIT KETHEL EN SP AL AND. Tot lid van den gemeenteraad zijn gekozen de heeren A. Poot Sr. (aftr.) C. Breijman (aftr.) N. Doelman (aftr.) en F. Bijl, candidattn der Pro- testantsche kiesvereeniging en J. de Jong, A. Peters en A. A. G. Lansbergen, allen aftr., eandi- daten der R.K. Kiesvereeniging. De roomsch-katholiéken verloren één zetel. UIT DELFT. De belasting op hel inkomen. Dc belasting op het inkomen zal te Delft met 22U2 worden verlaagd. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Dpenbare zitting Hoofdstembureau. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat dc zittingen van de hoofdstembureaux voor dc ver kiezing van de leden van den Raad der Gemeente Schiedam in de kieskringen I, II en III, Waarin de uitslag van de stemming voor iecleren kies kring zal worden vastgesteld, zullen worden ge houden resp. ten Raadhuize, in een lokaal van de Sint Joris Doele en in het gymnastieklokaal van de openbare school aan de LangeNieuwstraat 119 op Vrijdag, 25 Mei en des voormiddags 10 uur S c h i e d a m, 22 Mei 1923. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de CAPSULEFABRIEK „HOLLAND" om vergunning tot uitbreiding van de capsulefa- briek in het pand Schie 88a-b, kadaster Sectie A. nos. 1389, 1561, 1562 en 859, door bijplaat sing van 10 electromotoren van totaal 32 P.K., drijvende diverse Werktuigen Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Dinsdag den 5 Juni a.s., des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór liet tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis Worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge deHinder- wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun. bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 22 Mei 1923. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat dc door den Raad dezer Gemeente in zijne openbare vergadering vanden 24sten November 1922 vast gestelde verordening op de heffing van School gelden voor bet Gymnasium, bij Koninklijk besluit van den 27 April 1923 no. 48, is goedge keurd en op den 19 Mei 1923 is afgekondigd. Brandkast, opengebroken. Zater dagnacht hebben inbrekers te A'd. zich toegang verschaft tot een gebouw aan de Heeren gracht, waarin verschillende kantoren zijn ge vestigd. Door middel van valsche sleutels werd de voordeur opengemaakt. Daarna sloegen de heeren een ruitje van een der kantoorlokalen stuk en draaiden toen het Lipsslot om. In het kantoor werd een ouderWetsche brandkast even eens door middel van een valschen sleutel open gemaakt, waarna 9000 aan effecten en 900 aan zilver- en papiergeld Werd gestolen. Verzekering dekt de inbraak. Van de daders is geen spoor te vinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2