m en kei aeed zachtjes SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 24 Mei 1023. No. 13647 Bureau KOEMARKT 4 Teletoon Intercommunaal 85. Postbus Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen lo ct. per rege Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of ^verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Zitting centraal stembureau verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het. centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Ge meenteraad maakt bekend, dat het centraal stembureau een zitting zal houden ten Raad- huize op Vrijdag, 25 Mei a.s., des voormiddags 101/2 uur, ten einde overte gaan tot de loting als bedoeld in artikel 104, 4e lid der Kieswet. Schiedam, 24 Mei 1923. Üuiteniamiseii Nieuws. DE STAKINGEN IN ItELGlE. Uit inlichtingen afkomstig van het ministerie van Spoorwegen blijkt, dat de algemeene toe stand der stakingsbeweging niet is verbeterd er bestaat integendeel een tendenz tot verslech tering. Volgens de bladen zijn er op het oogenblik 20.000 stakers. De staking treft Voornamelijk het goederenvervoer. Verscheidene groote in- dustrieele inrichtingen en glasfabrieken zijn genoodzaakt te sluiten wegens gebrek aan grond stoffen. Sommige afdeelingen van het Nationaal Syndicaat dringen aan op een algemeene staking van 24 of 48 uur bij alle openbare diensten, hoe wel de leiders van het Nationaal Syndicaat er geen voorstanders van zijn. Het aantal goederenwagons, die in België en het Roergebied opgehouden worden, wordt op 45.000 geschat. Van de beurs kondigden talrijke industrieelen aan, dat zij wegens gebrek aan grondstoven hun fabrieken zullen moeten sluiten. Gister hield het Kabinet een speciale zitting ter bespreking van den toestand, in verband met het voortduren der staking onder het personeel der goederentreinen in verschillende centra van hetiand. Men besloot krachtiger maatregelen te nemen. Het spoorwegpersoneel en clat van de P.T.T. dat tot vier nieuwe lichtingen behoort, zal worden opgeroepen. Alle tot nu toe genomen disciplinaire maatregelen zullen worden gehand haafd. eischen der Engelsche regeering in en is, wat betreft de andere punten, in een zeer verzoenen den toon gesteld. De nota stemt er mede in, onverwijld een conventie te sluiten, welke aan Britsche onderdanen toestaat, buiten de drie- mijlszone te visschen, hangende een regeling der kwestie door een internationale conferentie. Ten slotte dringt de Russ sche regeering er op aan, dat de kwestie der bolsjewistische propa ganda door onderhandelingen wordt geregeld en stelt zij voor, Tsjitsjerin tc zenden om een ont moeting te hebben met vertegenwoordigers van Engeland, ten einde de aangelegenheid te be spreken. IN HET BEZETTE GEBIED. Gisteren werden wederom pogingen tot sabo tage op de lijn Duisburg-Dusseldorf in het werk gesteld. Nabij het station Angermund rukte een hevige ontploffing eenige meters rails weg, juist toen een passagierstrein voorbijreed. De locomo tief werd ernstig beschadigd, terwijl de machi nist gewond werd. Te Bingerbrück ontplofte een bom, welke echter geringe schade aanrichtte. Op de lijn Duisburg-Osterra th-Lehrbruck werden drie bom men tijdig ontdekt. Er werden onmiddellijk sancties toegepast. HET ENGELSCHE KABINET. Uit Londen verluidt Baldwin, de nieuwe premier, is thans in Downing Street 10 druk bezig met de samenstelling van het kabinet. Naar hij gister mededeelde, denkt hij het ka binet tegen Vrijdagavond a.s. compleet te heb ben. Tot op gisteravond was er nog maar alleen zekerheid, dat Lord Derby minister van Oorlog en Curzon minister van Buitenlandsche Zaken blijft. De „Times" meldt nog, dat aan Lord Robert Cecil een functie in liet nieuwe kabinet is aan geboden en dat deze het aanbod heeft aanvaard. Het is nog niet bekend, welke portefeuille hem is toegewezen. Baldwin heeft in Frankrijk, Italië België en Amerika en ook in eigen land een goede pers. ENGELAND EN RUSLAND. Gisternamiddag had op het Foreign Office te Londen een onderhoud plaats tusschen Lord Curzon en Ivrassin, die het antwoord der Sovjet- recreering op de Britsche nota overhandigde. Het Russische antwoord willigt de meeste BELGÏE EN FRANKRIJK. Theunis en de minister van Buitenlandsche Zaken Jaspar, begeven zich Zondag naar Parijs, waar zij besprekingen met Poincaré zullen voeren over verschillende maatregelen in het Roergebied. De „Soir" meent evenwel, dat het waar schijnlijk is, dat de besprekingen verder zullen gaan en dat ook het vraagstuk der schadeloos stelling ter sprake zal komen. Daarom ver wacht men, dat de ministers tot Maandag te Parijs zullen blijven, ten einde eventueel de besprekingen te voltooien, welke den vorigen dag nog niet beëindigd zouden zijn. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Venizelos en Ismet Pasja hebben gister hun besprekingen voortgezet. Het schijnt, dat zij er. in geslaagd zijn een compromis te treffen in zake de kwestie der schadevergoeding en zeer waarschijnlijk is het bericht uit Athene juist, dat Venizelos in plaats van de schadevergoeding heeft aangeboden, eenig grondgebied af te staan, n.l. den driehoek fan Karagatsj ten N. W. van de Arda-rivier, met inbegrip van het Grieksche stadje Karagatsj. Uit Lausanne wordt verder gemeld, dat men in kringen der Turksche delegatie werd opge schrikt door de ontdekking van een complot, tegen het leven van Ismet Pasja. Eenige dagen geleden werd een Armeniër, van wien men wist, dat hij behoorde tot een bekende anti-Turksche organisatie, door de grenspolitie op zijn reis van Berlijn naar Lau sanne aangehouden, waarbij hij openlijk bekende het plan te hebben, Ismet Pasja te vermoorden. ALLERLEI. Uit Parijs. De Fransche Senaat heeft met 180 tegen 109 stemmen het wetsontwerp in zake den zomertijd aangenomen. - Uit Christiania. Gister werd het overlijden gemeld van den Minister-president Ilalvor- sen. Uit Essen. Tijdens de jaarvergadering der communistische fractie, werden twee onder verdenking van spionnage staande aanwe zigen met geweld uit de zaal verwijderd Een hunner trok een revolver en loste vier scholen 113 Een slechte „Wisburg tegen Sturmfels ruil." „Met zijn geluk?" „Zal Bodo aannemen?" Wolfram's groot moedigheid stond mij zoo helder voor oogen. „Hij zal toegeven, Margreet, en begrijpen dat. hét mij ernst is. Waarom schreit gij Ik had het niet kunnen zeggen. Mijn hart was vol. Zijn arm was om mij heen. Ik had het hoofd tegen zijn schouder gedrukt Ilij hief het op cn gaf mij een kus. Op dat oogenblik vloog de deur open. Bodo stormde er uit. Hij liep op ons^ toe, Wolfram rakelings voorbij, wien hij de vuist in het aangezicht stiet. „Dcvt is vriendschap 1" beet hij hem toe. Wolfram staarde hem verpletterd na. Ik wikkelde mij zachtjes los. Ik was vergeten. Stil sloop ik naar mijn kamer, sloot de deur af en wierp mij voor een stoel neer, de handen voor het gelaat. Veel was in mij in dat laatste oogenblik dui delijk geworden. y vv wollen trui, U heeft geen idé.e hoe zorgvuldig deze gewasschen moet worden. Wilt U ze zacht en luchtig houden en steeds in haar goeden vorm dragen, zorg aan ze na het wasschen in LUX voorzichtig in de vorm te trekken en ieg ze plat te drogen. Dit is de veiligste en gemakkelijkste weg. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, - VLAARDINGEN Fabrikanten van SUNLIGHT en TWINK. op zijn aanvallers, waardoor een persoon gedood werd. Bij hun poging tot ontvluchting werden de beide individuen half doodgeslagen. Uit Dusseldorp. Naar verluidt, is door de firma Krupp om de terugroeping van den Duitschen gezant te Washington, Wicclfeld, verzocht. Wiedfeld is een van de directeuren ■dezer firma en zijn aanwezigheid tc Essen is thans noodzakelijk geworden in verhand met het gevangenhouden van Krupp von Bolden en andere directeuren. Mgr. Testa de pauselijke gedelegeerde m het Roergebied welke eenige dagen geleden het stedelijk asyl voor dakloozen te Berlijn bezocht, overhandigde in naam van den Paus aan den Rijksm nister van Arbeid een bedrag Wolfram was mijn Wereld, en ik was hem niets Toen ik beneden kwam, was het nauwelijks een uur later. In voorhuis en woonkamer was niemand. In Vader's kamer hoorde ik praten Werktuigelijk begon ik de tafel voor 't avond eten klaar te maken, toen Moeder uit Vader's kamer kwam. „Is Wolfram al naar het slot?" vroeg zij bezorgd in het voorbijgaan. „blij heeft ons met een paar woorden het gebeurde verteld en wil het misverstand op helderenJonker Bodo heeft een kwartier op hem in de Woonkamer gewacht. Hij heeft u zien aankomen. Zij schudde het hoofd en ging weer naar de keuken.' Wij wachtten lang voordat Wolfram terug kwam. „Ik heb Bodo niet gezien," zeide hij,„Johan meende, dat de Vrijheer thuis was. Ik klopte aan zijn kamer en opendede deur, toen ik geen antwoord kreeg, De kamer was leeg. Ik ondervroeg Martijn, Hofmeester en Slotvoogd - Niemand had den Vrijheer gezien. „Hij is thuis, verzekerde Frans. Ook het kabinet was leeg. Straks ga ik weer. Ik moet hem spreken." Niemand lette op mij, of zoo men het al deed, schreef men mijn afgetrokkenheid toe aan het voorgevallene met Bodo, Wolfram gunde zich nauwelijks tijd om een paar beten naar binnen te krijgen. Llij ging Weer. Anderhalf uur later kwam hij weer moedeloos lmBodo is thuis, is al dien tijd thuis geweest," zeide hij. „Johan en de portier hadden gelijk. Maar hij heeft zich schuilgehouden en zich op gesloten in het ambtshuis. Met den Zondag \yas dat natuurlijk ongebruikt cn viel het niemand in hem daar te zoeken. Toen Martijn er hem einde lijk vond-en eten wilde brengen, weigerde hij de deur te openen. Op mijn aankloppen kreeg ik geen antwoord. Een oogenlik later Werd er hevig gescheld. Zorg, dat de wachtkamer vrij blijve cn dat niemand inij stoort." hoorde Johan zich toeroepen. „Dr. Wilbrant. Verstaat ge mij niet Maak, dat de wacht kamer vrijkomt," hernam Bodo heftig. Be proef wat gij vermoogt," bad Wolfram tot Vader. Ook Vader kwam onverrichterzake terug. Bodo was nog op de kanselarij. Hij had er zich laten brengen en bevolen, dat iedereen zich op den gewonen tijd ter rust zou begeven. Bij Va der's heengaan was bij er nog. „Wacht niet op mij. Ik kom denkelijk niet voor morgen terug," zeide Wolfram ongerust, terwijk gij zich gereed maakte om nogmaals naar het slot te gaan. Wij weerhielden hem niet. Ik was blijde toen de dag om en ik alleen was. Ik deed mijn licht uit, liet de luiken open en van 20.000 Lire ten bate van genoemd asyl. De ex-sultan van Turkije, Mohamed V. is dezer dagen met groot gevolg te San-Remo aangekomen. Hij heeft er drie magnifique vil la's gehuurd en zich blijkbaar voor een langdurig verblijf ingericht. Hij noemt zich graaf Burha- neddin. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 23 Mei. Besloten wordt morgen de behandeling van het ontwerp betreffende den wederopbouw van Oostenrijk voort te zetten. De heer M a r c li a n t (V. D.) vraagt een zette mij voor het raam. Wolfram kon terugkomen en hij had den sleu tel niet medegenomen. Maar alles bleef stil buiten. Ik wilde aan Bodo, aan zijn toorn, zijn smart, aan Wolfram's miskenning en aan een middel ter verzoening denken.Helaas, ik dacht al leen aan mijzelve. Of beter ik dacht niet. Ik zat als Wezenloos. Alles was leeg rondom mij. Mijn hart was ook leeg en mijn hoofd was moe. „Ik ben hem niets." Die woorden stonden overal geschreven op de muren van mijn kamer, buiten in de duisternis en in mijn hart. Toen het eene uur na het andere verliep, zon der dat Wolfram terugkwam, begreep ik, dat de beide vrienden elkaar hadden gevonden en het misverstand opgeheven was. Ik ging naar bed. Niet om te slapen. Er was een soort van rustvan uitputting over mij ge komen Maandag. „Wel, kind, men ziet *t je aan, dat je ook Wei nig geslapen hebt" merkte Moeder aan, toen zij mij 's morgens aan mijn dagelïjksche bezigheden vond. „Na liet ontbijt gaat Vader lioortn hoe alles is afgcloopen. (Wordt vervolgd) a a i iyooiUa i 1 7Fi elke reeel da O CV O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1