1st oude. K&steeL EN OMSTREK TE U I I. L E O ft». 46ste Jaargang. Vrijdag 25 Mei 1923. Nó. 13648 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ,2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Ad verten tiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitemlandseïi Nieuws. DE STAKINGEN IN BELGIE. Md de spoorwegstaking gaat het niet gunstig. Men schat het aantal spoorwegmannen, dat door den nieuwen maatregel van den minister van nationale verdediging gemobiliseerd zal Worden op ongeveer 10.000, waardoor het totaal 16.500 zal worden. In militaire kringen Verzekert men, dat do regeering bij een verscherping van het conflict., alle dienstpliclitingen van de betrokken diensten onder de wapens zal roepen. In industrieele kringen keurt men, ondanks de ondervonden nadeelen, de houding der regecring goed. Men hoopt, dat het nationaal vakverbond door den strijd verhavend zal worden. Te Geeraerdsbergen zijn de lijnwerkers van de telegraaf en telefoon cn de rangeerders van de spoor in staking gegaan. Het heele verkeer ligt stil. Te Antwerpen zijn tal van booten, zen der gelost te zijn, weer vertrokken. Verschillende reederijen dirigeeren hun booten naar andere havens. Te Gent is de toestand onveranderd. De leiders van het vakverbond blijven zeggen, dat zij geen algemecne staking wenschen, maar dat zij zoo noodig de staking zullen afkondigen in de voornaamste centra als Antwerpen, Char leroi, Bergen en Luik. In het Roergebied worden 12000 Belgische wagons opgehouden. Steenkolen en cokes komen niet meer aan. In het district Henegouwen wordt de toestand der groot-industrie kritiek. De toestand is eveneens ongunstiger geworden te Montignies. De staking heeft zich uitgebreid tot de stations van Marchienne, Dampremy, Deschassis en Charleroi, (bovenstad). Vooral de meiaalfabrieken hebben onder den huldigen toestand sterk te lijden en indien deze voortduurt, zullen vele zich genoodzaakt zien te sluiten. Vele steenkolenmijnen en fabrie ken in de streek van Monceau zijn geblokkeerd tengevolge van den stilstand in het vervoerwe zen aan dit-belangrijke station. Ook voor de metaal fabrieken in Henegouwen en het Sambre- en-Maas district schept het gebrek aan steen kolen een kritieken toestand. Hetzelfde geldt voor Monceau St. Fiacre. De arbeiders in de pluUtrijen te Chaletet werken deze Week niet. Ook in de glasindustrie is de toestand zeer slecht. De mijnen slagen er niet meer in haar voorra den Weg te werken, terwijl eenige mijnen, die haar steenkolen per water vervoerden ookdeze wijze van vervoer moesten staken, daar de machi nisten weigerden de kolen naar de gereedliggende aken te vervoeren. Over liet geheel wordt geconstateerd, dat de toestand kritiek wordt. IN IIET BEZETTE GEBIED. Zooals reeds gemeld, trachtten de stakers te Gelsonkirchen gisteren, nadat het Polizeipraesi- dium bezet was, het, gebouw in brand te steken. I' r slof van rekening stelden de rebellen zich echter er mede tevreden alle bescheiden, alsmede schrijfmachines en kantoorbehoeften uit het raam te werpen en in de Bankstrassc te verbran den. Het gemeentebestuur van Gelsenkirchen ver richt nog steeds zijn taak het stadhuis is nog niet door dc communisten bezet. In de stad heerscht, zooals van zelf spreekt, groote op winding. Daar de autoriteiten geen middelen bezitten om hun gezag te handhaven, is de loop, Welken deze oproerigen beweging zal nemen, niet te overzien. Van de personen, die gisteren bij de bloedige onlusten werden gewond, zijn weer twee aan de bekomen verwondingen overleden. Daar- 114 Nog sprak zij, toen een bode een boodschap voor Vader bracht. De Vrijheer liet hem verzoeken een kwartier vroeger in het ambtshuis te komen Is Dr. YVilbrant nog op het slot?" „Hij is in het ambtshuis." „En de Vrijheer „In zijn kabinet. Verschoon mij, ik moet ook de andere Ileeren waarschuwen," en de man liep op een draf verder. Het werd twaalf uur voordat Vader terug kwam. Wolfram was bij hem. De laatste ging naar zijn kamer. Vader's gelaat stond strak en bezorgd. „Breng wijn, Margreet." Hij schonk een glas in met, bevende hand en ledigde het langzaam. Daarna vulde hij een tweede en wilde dat naar Wolfram brengen, toen hij zich bedacht en het Moed<y in handen gaf „Breng gij het liever en laat hem zijn hart bij u uitstorten." Vader zat neer. Ik schoof mijn stoel bij en wachtte in spanning wat hij verhalen zou. Toen Wolfram den vorigen avond op het door is het aantal dooden reeds tot zeven geste gen. Het parool van de communisten te Dort mund om de algemeene staking te proelameeren is ook te Gelsenkirchen in vruchtbaren bodem gevallen. In de mijnen van de Bergbau A.G. zijn gistermorgen slechts 70 mijnwerkers afgedaald. EEN NEDERLAAG VOOR POINCARE. Uit Parijs meldt Bélga Het hooggerechtshof, samengesteld uit leden van den Senaat, ver klaarde zich gister met een meerderheid van on geveer 30 stemmen, onbevoegd in de zaak- Cachin c.s. Ten gevolge hiervan riep Poincaré een kabinetsraad bijeen, na afloop Waarvan de premier cn zijn medewerkers zich naar het paleis van den president der republiek aan de Champs Elysées begaven. Poincaré verklaarde aan journalisten, dat hij bij den president zijn ontslag ging indienen, daar hij de stemming van den Senaat beschouw de als een blijk van wantrouwen tegenover het kabinet, dat zich thans in de onmogelijkheid bevindt op te treden tegen het drijven der com munisten. President Millerand heeft echter geweigerd het ontslag van het kabinct-Poincaré te aan vaarden, waarop Poincaré zijn verzoek weer heeft ingetrokken. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Kolonel Gonatas, de voorzitter van het revolutionnaire comité te Athene heeft verklaard dat Griekenland den datum van den 27sten Mei a n de geallieerden heeft gesteld als uitersten termijn voor een regeling van de kwestie dei- schadevergoeding voor Turkije. Indien de vre desconferentie zich zoo uitspreken voor een be taling van schadeloosstelling aan Turkije door middel van geldelijke stortingen, zal de Grieksche delegatie Lausanne verlaten en herneemt de Grieksche regeering haar vrijheid van handelen- De hoofden der geallieerde delegaties lub ben besloten tot nader order het l'inancieele comité niet bijeen te roepen om het Gricksche- Turksche geschil te bespreken, maar zij zullen Alexandris en Ismet Pasja üitnoodigen Zaterdag ochtend met hen te komen confereeren. ENGELAND EN RUSLAND. Dc Russische nota wordt in officieele kringen te Londen verzoenend geacht, hoewel niet op alle punten voldoening worden gegeven. Engeland zal over eenige dagen antwoorden. IIET NIEUWE ENGELSCIIE KABINET. Uit Londen verluidt. Baldwin hield gister in Downingstreet zijn eersten ministerraad. Wel iswaar heeft het nieuwe kabinet nog niet den eed afgelegd, maar de bijeenkomst der ministers was noodig ter bespreking van het antwoord der sovjet-regecring, dat Krassin, zooals gemeld, in het Foreign Office aan lord Gurzon ter hand stelde. Blijkbaar wenschte de nieuwe premier zijn voormalige collega's van het oude kabinet ook te raadplegen over de verdeeling van sommige portefeuilles. Van de leden van het oude kabinet waren aanwezig lord Cave, lord-kanselier van het Hoogerhuis, lord Curzon, minister van Bui- tenlandsche Zaken, de hertog van Devonshire, minister van Koloniën, lord Derby, minister van Oorlog, sir Montague Barlow, minister van Arbeid, sir Samuel Hoare, onder-staatssecretaris van Luchtvaart, Bridgeman, minister van Bin- nenlandsche Zaken en Amery, minister van Mari ne. Al deze ministers zullen deel uit maken van slot terugkeerde, had het licht op de kanselarij verraden, dat Bodo daar nog was. Hij had aangeklopt. „Doe open om onzer vriendschap wil." Geen antwoord. Bodo had het kabinet niet verlaten. Vermoe delijk had hij geschreven. Wolfram had hem laden hooren opentrekken, kasten ontsluiten, papieren verscheuren. Tegen den morgen was alles stil geworden. Bodo had zich door de binnendeur uit het kabinet verwijderd. Toen Wolfram had beproefd de deur te ope nen, was die niet langer gegrendeld geweest. De kaarsen brandden nog, de luiken waren gesloten. Ja, Bodo had geschreven. De weggeschoven stoel, de geopende inktpot, de achteloos neer geworpen pen bewezen dit. Wolfram had een oogenblik gedraald, voor dat hij de binnendeur van het kabinet beproefde te openen-. Met het oor daartegen had hij ge luisterd. De deur was aan den anderen kant afgesloten. De torenklok had zes geslagen. Hef was niet langer stil in het slot. Alle bedienden waren op on druk in de weer, een ongewone drukte, naar het Wolfram Was voorgekomen. Hij had naar Martijn gevraagd. Die was bij den Vrijheer. „Johan „Eveneens." het nieuwe kabinet en bijna allen in hun vorige functie. De overigen zijn nog niet bekend. HONGARIJE. De Commissie van Herstel heeft in principe besloten het verzoek van de Hongaarsche re- geering, strekkende tot voorloopige opheffing van de pandrechten niet af te wijzen, doch deze faciliteit, slechts in bepaalde gevallen te ver- leenen voor behoorlijk omlijnde leeningsplannen, te onderwerpen aan de goedkeuring van de commissie en waarvan een nader te bepalen gedeelte bestemd zal zijn voor het. herstel mits de Commissie de noodige waarborgen voor de con trole worden verleend, opdat deze zich er van kan verzekeren, dat een gedeelte van dé leening, ter beschikking van den Hongaarsche regeering gesteld, uitsluitend zal worden gebruikt tot financieel herstel van Hongarije, ten einde dit land in staat te stellen zijn verplichtingen met. betrekking tot de schadeloosstelling na t e komen. ALLERLEI. Dc Chineesche regecring heeft, thans be sloten om tegen de treinroovers van I.in-tsing met geweld-middelen te. gaan optreden. Uit Parijs. De invoering van den zomertijd zal in den nacht van 26 op 27 Mei plaats vinden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 24 Mei. De interpellatie-Marchant over de salaris- regeling van de leeraren middelbaar en voorbe reidend hooger onderwijs Wordt toegestaan op een nader te bepalen dag. Het Wetsontwerp tot deelneming van Neder land aan den wederopbouw van Oostenrijk wordt z.h.st. aangenomen, na toezegging van minister Van Karnebeek aan den heer Dresselhuys, dat met de toetreding tot de controle-commissie voorzichtigheid zal worden betracht. Bij de conclusie betreffende de schadevergoe ding aan kweekers te Naarden meent de heer Dresselhuys (V.B.) dat de Kamer aan den mi nister geen arbitrage kan opdringen. De Minister van Oorlog de heer Van D ij k betoogt, dat Minister Ailing von Geusau met arbitrage stellig niets anders heeft be-doeld dan een commissie van advies. Deze heeft zich op voortreffelijke wijze van haar taak gekweten. Overigens betoogt pr. dat het causale verband tusschen de militaire maatregelen en de schade niet \s aangetoond. Wa» dat aangetoond, dan zouden de kweekers z;ch wel tot den rechter hebben gewend. Voor billijkheidsoverweging is geen arbitrage noodig. Is er recht op schade vergoeding Zoo ja, dan heeft de rechter uit spraak te doen. De Regeering mag niet verder gaan dan uiterste voorzichtigheid toelaat. De heer De W i 1 d e (A. R.) voorzitter der Comnrssie voor het Verzoekschrift, vult de conclus'e alsnog aan met het n overweging geven van de instelling eener commissie, die onderzoek zal doen naar de feiten waarop het verzoek rust. De conclusie der commissie wordt aangenomen met 55 tegen 15 stemmen. Pensioenwet. Aan de orde is het wetsontwerp wijziging- van de Pensioenwet 1922. Mej. Westerman (V. B.) betoogt, dat het onbillijk is de ambtenaressen premie te laten storten voor weduwe-pensioen. Zij heeft een amendement ingediend, om weduwnaars pensioen mogelijk te maken. De heer J. Ter Laan (S. D.) vindt het niet gewcnscht, dat de minister de Pensioen- De bedienden liepen door elkaar er werden kasten en koffers te voorschijn gehaald de stallen stonden open. Wolfram had zich tot den Slotvoogd ga- wend. „Zijne Genade vertrekt hedenmorgen om negen uur." ITij had zich pen en papier laten brengen. „Hoor mij aan vóór uw' vertrek. Ga niet onder den indruk eener valsehe voorstelling. Laat mij dit misverstand ophelderen," had hij geschreven. „Zijne Genade verzoekt u in het ambtshuis op hem te wachten.' In het ambtshuis Niet in de kamer,waar hij Bodo met harde, stroeve stem bevelen hoorde geven. Met een beklemd gemoed was hij terugge gaan. Meer dan een uur was verloopen, zonder dat Bodo was gekomen. ITalf negen. Eindelijk had hij Bodo's stap in het kabinet gehoord. Maar de deur bleef toe. De zware reiskoets Tolde aan de koffers wer den opgeladen. Wolfram beproefde andermaal de deur te openen. „Om Godswil, Jonker Bodo, doe open, laat mij binnen," smeekte hij. Geen antwoord. De beambten kwamen en namen hun geWon« wetgeving nu reeds wil herzierf. Hij meent, dat eerst het ambtenaarsrecht had moeten zijn geregeld. Spr. brengt verschillende punten ter sprake, die niet bij deze herziening zijn betrok ken. Spr. verdedigt het overdragen van het we duwepensioen op andere familieleden, wanneer de ambtenaar ongehuwd is gebleven. De minister van Financiën, de heer D e Geer, antwoordt, dat de aanleiding van deze wijzigingen is geweest de noodzakelijkheid om eenige termijnen te verlengen voor deelneming in hel pensioen. Tal van wijzigingen waren nood zakelijk en spr. heeft nog vele laten rusten. Spr. heeft o.a. willen voorzien in de onbillijkheid, dat ongehuwde personen moesten bijdragen in de pensioen-premies. Het beginsel blijft, dat de pensioenlasten zullen drukken op alle ambtena ren, afgezien van de vraag of zij er eventueel allen van zullen profiteeren. De minister heeft iets willen tegemoetkomen aan het bezwaar, dat de ongehuwden bijdragen. Op de benoeming van de functionnarissen zal spr. niet ingaan. Spr. heeft met alle eischen rekening gehouden en ook met de verschillende richtingen. De algemeene beschouwingen worden geslo ten. Bij art. la wordt, na eenige opmerkingen van den heer J. L e r L a a n (S. D.) door dezen afgevaardigde een amendement ingediend om te bepalen, dat personen met drie losse dienst jaren als vast zullen worden beschouwd voor dé .pensioenwet. D'e vergadering wordt verdaagd tot Dins dag 1 uur. innenlmd, Gemeenteraadsverkiezingen. Amsterdam. De nieuwe raad zal bestaan uit 8 R. K., 4 C. H., 3 A. R., 16 S.D.A.P., 4 Comm., 4 Vrijheidsbond, 3 V.D. en 3 Midden standers. De oude raad bestond uit 14S.D.A.P., 8 R. K., 4 C.H., 4 A.R., 4 V.B.," 3 Comm., 2 V.D., 1 Mid denstander, 1 Lib., 1 C.D., 1 Rapaille, terwijl er 2 vacatures waren. De S.D.A.P. en de Middenstanders wonnen 2 zetels, de V.D. en de Comm. ieder 1De A.R. ver loren 1 zetel, terwijl de Lib., C.D. en Rapaille uit den raad verdwenen. Er is dus een opschuiving naar links te constateeren de verhouding zal voortaan zijn 30 links tegen 15 rechts. Apeldoorn. De nieuwe gemeenteraad zal vermoedelijk bestaan uit 2 Vrijheidsbonders, 7 soc.-dem., 4 Vnjz.-Dem., 3 Katholieken, 4 A.R. en 9 C.IT. De raad is dan om 13 links, tegen 16 rechts. In den ouden raad is een linksche meer derheid 2 Vrijheidsb., 8 S.D., 3 V.D., 2 Katho lieken, 4 A.R., en 6 C.H. Wageningen. De raad is om de verhou ding is thans geworden 9 rechts tegen 6 links. Tot heden was de verhouding 7 links tegen 6 rechts. I J m u i d e n. De samenstelling wordt 9 links en 12 rechts. In den ouden raad was de verhou ding 9 links en 8 rechts. De Vrijheidsbond verloor 1 zetel de S. D. A. P. en de R. Kf wonnen elk 1 zetel, de C. H. 3. Maasland. Tot lid van den raad zijn. ge kozen de lieeren D. v. Staalduine (aftr.), L. Dijkshoorn (aftr'), A. v. d. Kooij, P. Noordam, B. M. v. d. Bos (aftr., met voorkeurstemmen, no. 8 van de lijst) allen antirev. G. Vreugdenhil (aftr.), A. v. d. Lely Jbz. (aftr.), D. Oosterlee, Jb. Noordam Az., allen C.H. A. P. van Uffelen (aftr.) en P. G. v. Mil, beiden R. K. plaats in. Wolfram wachtte niet langer. Nauwelijks restte hem een kwartier, en hier, in het bijzijn van zoovelen, kon hij niet spreken. Met haastigen stap spoedde hij zich door de voordeur naar den toegang van het kabinet. De deur stond aan. Bodo zat in reiskleeding voor de tafeleen stapel papieren lag voor hem. Hij was doodsbleek en steunde het hoofd met de band. Getroffen was Wolfram blijven staan. Maar Bodo was al opgesprongen. „Er uithad hij bevolen, met, schorre stem en een gebiedend gebaar naar de deur. „Hoor mij om uWszelfs, om ons aller wil." !,Er uit 1" had Bodo stampvoetend herhaald. „Uwe plaats is in de kanselarij. Hij had Wolfram bij de schouders gegrepen, de kamer uitgeduwd en de deur toegesmeten. Een oogenblik had Wolfram geaarzeld. Bodo zou hem niet aanhooren hij zou zich slechts aan nieuwe vernederingen blootstellen. Waar om niet liever naar huis gegaan cn geschreven als Bodo wat bedaarder zou zijn Het Was bij die opwelling gebleven. Hel lij den van dien eenen nacht had zulk een verande ring in Bodo's gelaat gebracht Ton koste van alles Wilde hij Bodo voor langer lijden behoe den. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1