let ends Kasteel. s DAGBLAD MOOR SCHIEDAM ER "^FEUILLETON. Nabetrachting. 46ste Jaargang. Zaterdag 26 Mei 1922. No. 13649. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten oï ..verordeningen voor geschreven en andere oföcieelc af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. "hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat door Heeren Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid- Holland bij hun beschikking van 14/23 Mei 1923, B. no. 2268 (le afd.) G. S. no. 66, besloten is tot het verleenen van ontslag van de voorwaarde sub. 3o en tot wijziging van de voorwaarde sub. 4o. van de bij hun besluit van 19 Februari 1 Maart 1923 verleende vergunning tot'oprichting van een ondergrondsche benzine-bewaarplaats op het open terrein achter het pand Hoofdstraat 17, kadastraal bekend in Sectie L. onder no. 1890. Schiedam, 26 Mei 1923. Na de verkiezingen is thans de kalmte terugge keerd, en onrust heeft plaats gemaakt voor rustige nabetrachting. Dank zij de boven allen lof verheven ijver der propagandisten en de even stevige, als taktvolle leiding, die de Kiesver- eeniging in deze dagen heeft weten te geven, is het resultaat van dien aard, dat niet God's zegen wij alleszins tevreden kunnen zijn. Onbetwistbaar staat vast, dat de partijen, die een Christelijk beginsel aanhangen, versterkt uit den strijd zijn te voorschijn gekomen, ten koste van hun gezamenlijke tegenstanders, die voor deze principes zich niet toegankelijk verklaarden. Intusschen geeft de trapsgewijze afbrokkeling naar de uiterste linksch-radicale elementen deze partijen toch te denken, althans moet hen te denken geven. De Vrijheidsbond blijkt nog maar beschikking te hebben over totaal 1009 stemmen. De vroegere trouwe bondgenoten van de Liberalen, wanneer het gold een herstemming tussclien links en rechts hij de voormalige kiesrechtregeling, n.l. de roode groep, groeide uit tot 3802 stemmen en de Socialistische Partij met de Communistische Partij en de Partij de Jong brachten het teza men tot ongeveer een gelijk cijfer als de Vrij heidsbond. Merkwaardig in dit verband is ook dat de Socialistische Partij in een district als hij- voorbeeld het Oude Kerkhof 100 stemmen wist te winnen, terwijl in bij uitstek arbeiders- districten als bijvoorbeeld het Gymnastieklo kaal, Dwarfstraat, de school Dwarsstraat en de school Leliestraat deze cijfers respectievelijk slechts beliepen 29, 28 en 12. Wanneer er onder de onzen nog aanhangers mochten geweest zijn van de N.K.P., of Katho lieke Volkspartij en wel in dien zin dat zij, of niet, of blanco, hebben gestemd, dan kunnen zij zich afvragen of zij bereikt hebben hetgeen zij be oogden. Vast staat immers dat, indien nog een klein getal stemmen op onze lijst was uitgebracht den negenden zetel aan de Katholieken was toegevallen, die nu aan de Socialistische Partij moest worden toebedeeld. In September vangt de nieuwe periode aan en wanneer alsdan de theoriëen der Socialistische Partij tweemondig 115 De zaak zal niet meer in der minne tot stand komen Bodo, die alles beschouwt als eene han dig opgezette intrige van den Heer Merlé, zal ge krenkt, en verbitterd zijn door dat optreden van den Stadhouder. Hij zal Wolfram minachten om zijn haastig grijpen naar eigen récht-cn voordeel, zoo kort na het door hem geleden verlies en den nog smartelijker schok van het gewaande bedrog. Zijne moeder heeft zijn wantrouwen wakker ge maakt, de omstandigheden hebben dat doen aangroeien het zal elk beter gevoel Verstikken. Al was Wolfram een engel uit den hemel en had hij engelentaal gebruikt om Bodo in t.e lichten, zijne Woorden zullen toch als dissonanten in Bodo's ooren vallen. Vader en Wolfram meenen Bodo alleen te kennen ik ken hem ook Hij zal hardheid en hoogheid stellen tegenover het gewaande onrecht en oor en hart sluiten. Vader had geschreven, Wolfram had dat ge daan cn hunne brieven waren onbeantwoord gebleven. Vermocht niemand iets op hem Die vraag achtervolgde mij. 24 October. Gisteravond wendde ik moeheid voor, sloot BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. in den nieuwen Raad tot uiting komen, dan zul len degenen die indirect deze verkiezing misschien hebben mogelijk gemaakt, zich rekenschap kun nen geven van het feit of de gang van zaken en de behartiging der Gemeentebelangen alsdan m r in hun richting en lijn geschieden als het geval zou geweest zijn wanneer zij de ver kiezing van een negende Katholiek raads lid hadden mogelijk gemaakt. Irt de Katho lieke Staatskunde, een blad, dat boogt op de woorden„orde, vrede en welvaart", komt voor een zeer zelf voldane uitdrukking over het feil dat Vrijdag j.l. 5000 exemplaren onder het publiek zijn gebracht van het navolgende strooibiljet Wat wil het Fascisme? Het Fascisme richt zich onder meer rechts- streeks en waar noodig met geweldmiddelen, tegen de bandieten der samenleving, tegen de Socialistische en Communistische volks bedervers, de geestverwanten van de bloed honden die het Russische volk tiranniseeren en folteren. Het keert zich tegen den democratischen regeeringsvorm, welke aan demagogen en onder- mijners vrij spel laat, bandelooze vrijheid en giftige persproducten tolereert en door 't-al- gemeen kiesrecht de baan vrijmaakt voor volks bedriegers, baantjesjagers en politieke dag- looners. Het fascisme wil een sterk en krachtig eenhoofdig gezag, veel minder kamerleden en kleinere gemeenteraden welke in geval van wan toestanden als b.v. te Zaandam, door een re- geeringspersoon zouden worden vervangen. Het richt zich vierkant tegen overheidsbeheer tegen de dwaze en dure Staats- en Gemeente- Exploitatie (een systeem als dat der socialis tische socialisatie). Het wil radicale uitroeiing van alle bureau cratische en overtollige hoofdbeambten in staatsdienst. Het wil met buitengewone maat regelen en middelen optreden tegen hen die het volk met beloften die niet verwezenlijkt kunnen worden, bedriegen en ophitsen. De Fascistische beweging, welke door de pers wordt doodgezwegen of in verkeerd daglicht gesteld, verbreidt zich snel over het heele land. Het orgaan der Katholieke Fascisten is „Ka tholieke Staatkunde", uitgave van de „Centrale Uitgeverij te Oisterwijk (N.B.)." Wij laten nu in het midden of op deze wijze met juistheid wordt gestreefd naar orde,vrede en welvaart.", door verkiezing van communisten mogelijk te maken over wie men in den aanhef, zelf den staf breekt.Het is zeer zeker voor twijfel vatbaar, te eerder nu naar aanleiding van deze actie in de „Communist'' een artikel werd gepu bliceerd van niemand minder dan Edo Firn men. Naar aanleiding van het pleiten voor geweld van de zijde van de N.K.P. bepleit hij een zelfde gedragslijn en geeft hij, een zelfde advies van bewapening aan de arbeiders teneinde te rech ter tijd geweld tegenover geweld te stellen. Een dusdanig artikel zou den lieer Verviers, onzen Pseudo-Mussolini, kunnen leeren op welk een gevaarlijken weg hij is wanneer hij geweld predikt, gesteld men ware nog zoo naief te mee nen dat hij voor leering in dit opzicht vatbaar is. Onzerzijds zullen wij, hoewel van deze zijde ge scholden voor „politikasters", „addergebroed" en meer lieflijkheden a la Verviers onzen plicht doen in de gedachte, dat voor degenen, die zich nog nooit op politiek gebied hebben bewogen en op geen enkelen staat van dienst zich kunnen beroe pen, het gemakkelijker is onder het genot van een goede sigaar doldriftige onbekookte critiek te uiten dan op te bon wen hetgeen de Katholie ke Staatspartij tot heden heeft gedaan of langs Advertentiëni 15 regel» 1.75 elk» regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medadeesingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. mij op in mijn kamertje en zette mij voor mijne schrijftafelik zou aan Bodo schrijven. Maar ik vorderde niet. Nu eens was mijn brief te stijf, dan te warm, dan te koei Ik wilde elke verkeerde uitlegging voorkomen, alleen voor Wolfram's vriendschap en onbaatzuchtigheid getuigen, zonder te verraden, wat mij na die wandeling met Wolfram telkens voor oogen sprong „gij hebt Wolfram lief gij hebt hem lief Het was mij of ik mijn eigen hart uit mijne borst scheurde, uitspreidde op mijne hand en plek voor plek betastte in die doodsche nachte lijke uren, bij dat berekenen en afvragen hoeverre ik kon gaan, zonder Bodo t.e kwetsen, zijn arg waan te versterken of hem tot nieuwe hoop te prikkelen bij dat angstvallig wikken en wegen om mijne liefde voor Wolfram te verbergen, de onbeantwoorde liefde, die nooit tegen Wolfram kon getuigen, hij vermoedde immers niet eens, dat die bestond maar die Bodo hem toch nooit zou vergeven. Of had Bodo in dat oogenblik bij het hek die liefde in mijn oog gelezen en was Wolfram in dat geval niet de hoofdschuldige, al was Bodo's toorn ook tegen hem losgebarsten Legde ik, door thans te schrijven en vour Wolf ram's onschuld te pleiten, die liefde niet ander maal bloot zou ik Bodo niet opnieuw verbitte ren Ik moest hem wel duidelijk onder het oog brengen, dat Wolfram niets voor mij gevoelde en den weg van het solidarismeAot de emaneipati® van de Katholieken mede te werken. Mr. v. V. Buitenlandseh Nieuws. HET NIEUWE DUITSCHE VOORSTEL. De Berlijnsche correspondent van de „Daily Chronicle" heeft vernomen dat de Duitsche in dustrie met betrekking tot het nieuwe aanbod der Duitsche regeering in zake de schadever goeding een belangrijk besluit heeft genomen. Uitgaande van de veronderstelling, dat de moeilijkheden niet zoozeer schuilen in de totale som, waartoe Duitschland zich wil verplichten dan Wel in de garanties voor de betaling daarvan heeft het Verband der Deutsche Industrie een practised plan ontworpen, dat aan de regeering zal worden aanbevolen als basis voor het nieuwe aanbod. Volgens dit plan zal op alle onroerende eigen dommen zooals mijnen, fabrieken en landerijen een gedwongen hypotheek worden gelegd tot een tiende der Werkelijke waarde. Die hypotheek wordt door den staat verstrekt en de bezitters der eigendommen zullen daar voor een rente van 5 betalen. Men schat, dat zoo jaarlijks een bedrag van een milliard goudmark zal worden opgebrach dat als garantiefonds voor een internationale leening gebruikt zou kunnen worden. Naar de „Vossische Zeitung" verneemt, zijn de voorbereidingen met betrekking tot de nieuwe Duitsche nota bijna ten einde. De Rijkskanselier zal morgenochtend de fractieleiders van de bur gerlijke arbeidsgemeenschap ontvangen en hen van den inhoud der nota in kennis stellen. Ver volgens zullen ook de leiders der socialistische en Duitsch-nationale fracties nader worden in gelicht. Indien geen onvoorziene belemmeringen intreden, verwacht men, dat de Duitsche nota Zondag of Maandag a.s. zal kunnen worden over handigd. IN HET BEZETTE GEBIED. Overal in het Roergebied neemt de opwinding onder de bevolking hand over hand toe. De toestand is nog steeds ernstig. Uit alle deelen van het bezette gebied komen berichten binnen, volgens Welke de stakers de beweging over bet geheele Roergebied trachten uit tc breiden. Zoo zijn gister onlusten uitgebroken te Hamm, aan de grens van het bezette gebied. De politie heeft alle noodige maatregelen tot demping van deze on lusten genomen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Uit alle te Constantinopel ontvangen inlich tingen blijkt, dat Angora zich onhandelbaar toont ten opzichte der schadevergoedings-kwes- tie. De toestand is zeer critiek. Zooals reeds geneld zal heden een particuliere bijeenkomst plaats hebben, waarop Venizelos en Ismet Pasja de standpunten hunner landen zul len uiteenzetten ten aanlioore van de gedele geerden der geallieerden, die daarop hun ver zoenenden raad zullen geven. Wat er ten slotte gebeuren zal, zal afhangen van instructies, welke Venizelos en. Ismet Pasja van bun regeeringen ontvangen. Alleen een definitieve oplossing van dit ge schil tussclien Griekenland en Turkije kan echter een oorlog in de naaste toekomst voorkomen. ENGELAND. Gisteravond is de samenstelling van het kabi net officieel bekend gemaakt. Alle ministers uit het kabinet-Bonar Law behouden hun porte feuilles. Baldwin zelf zal den post van kanselier van de schatkist blijven bekleeden. van alles onbewust was, al had hij Bodo mijne liefde geraden Bodo behoefde zich over die liefde waarlijk niet te verontrusten zelfs al werd die Wolfram later bekend iets waartegen ik Waken zou met alle kracht, die liefde zou alleen Wolfram's medelijden opwekken Hij was naar het ambtshuis teruggekeerd. Alle beambten Waren daar thans bijeen. Vader was juist hem op zijde gekomen Juist, werd de deur van het kabinet openge- stooten. Bodo stond op den drempel, een bundel papie ren in de hand. „Mijne Heeren," bad hij gezegd, „ik vertrek vanmorgen en verzoek Dr. Albrecht, mij voor- loopig in alles te vervangen. Met dit stuk verleen ik hem daartoe volmacht. Dr. Wilbrant. Bodo had even gepoost om den geroepene gelegenheid tot naderkomen te geven. „Dr. Wilbrant," en hij had hem een toegevou wen papier overgereikt, „gij zult nog vandaag naar Wisburg vertrekken en deze instructies volgen. Nog hedenmiddag, en ik stel Dr. Al brecht verantwoordelijk voor dat vertrek." Bodo's stern had niet getrild. Alleen bij die laatste Woorden was zij schor cn hard geworden. De aderen op zijn voorhoofd waren gezwollen, en hij had vermeden Wolfram aan te zien. Wolfram was blijven staan, het papier in de hand. Na een kort woord een vermaning tot alkn Nieuwe leden van het kabinet zijn lord Robert Cecil,die grootzegelbewaarder wordt enDavidson, die optreedt als kanselier van het hertogdom Lancaster. In het vorige kabinet was de laatst genoemde post niet vervuld, terwijl de eerste tijdelijk werd waargenomen door lord Salisbury bij zijn ambt van lord president van den geheimen raad. Davidson deed goed werk als parlementair particulier secretaris van Bonar Law. IERLAND. Een officieel communiqué uit Dublin meldt, dat een heele staf van bet rebellenleger door de Vrijstaattroepen in West-Ierland is gevangen genomen, 58 geweren, 500 bommen, een groote hoeveelheid ontploffingsstoffen en munitie wer den buitgemaakt. POINCARE EN DE SENAAT. Na het gróote succes, dat eergister een rede van Poincaré in zake de Roerkwestie in de Ka mer had, is men in politieke kringen van oor deel, dat het besluit van den Senaat in zijn hoedanigheid van hooggerechtshof over de zaak Cachin in geenerlei opzicht de politiek van het kabinet betreft. Het besluit heeft uit sluitend een juridisch karakter en geeft slechts uiting aan de voorkeur van den Senaat voor een behandeling der zaak betreffende de commu nistische agitatie' door het Flof van Assizen. Daar het kabinet in functie blijft, heeft Mil- lerand het program van zijn reis naar Franche- Comté en Elzas-Lotharingen niet gewijzigd. Hij zou gister op het vastgestelde uur vertrekken. De Fransche Maden zijn er zeer over voldaan, dat Miilcrand er in geslaagd is, Poincaré te doen terugkomen van zijn besluit, om af te treden. DE STAKINGEN IN BELGIE. De stand van de staking in België is over 't algemeen nog steeds dezelfde. Flet telefoon- en telegraafverkeer is hier en daar stopgezet, doch men zal den dienst Wellicht aan den gang houden. De personentreinen rijden, zij het ook met groote vertraging. Enkele treinen zijn uitgevallen. Flet goederenvervoer is nog steeds on bete eken end* ALLERLEI. Uit Berlijn. Volgens het „Berliner Tageblatt" zal het reeds sinds meer dan een jaar voorge nomen bezoek van den koning van Spanje aan Rome in October plaats vinden. Uit Parijs De ministerraad heeft hesloten, dat het dossier in de zaak tegen de communisten door den procureur-generaal zal worden ter hand gesteld aan den procureur van de republiek, die het op zijn beurt zal doorgeven aan den rech ter van instructie. De ministerraad droeg aan den minister van Justitie Colrat op, een ontwerp uit te Werken voor de samenstelling van een nieuw Hof van Justitie. Uit Parijs Ingevolge een beslissing van het hooggerechtshof zullen de secretaris van den communistischen jeugdbond en de Rijksdag afgevaardigde Höllein in vrijheid worden gesteld. Höllein zal uitgewezen worden. Uit BrusselDaar de minister van Buit.en- landsche Zaken, Jasper, een lichte verkoudheid heeft gevat, waardoor hij zijn kamer moet hou den, zal de conferentie Welke de premier Theunis en hij Zondag a.s. met Poincaré zouden hebben eenige dagen Worden uitgesteld. Binnenland. De Tabakswet. A.s. Dinsdag zullen de organisaties in de ta bak- en sigaren-industrie gehoord wordhn door om hun plicht te doen en Dr. Albrecht te ge hoorzamen, na een nog korter groet, Was Bodo in zijn kabinet verdwenen. Vader was hem daar gevolgd. Martijn stond met. zijns meestors reismantel over den arm. Reeds Wenkte Bodo hem, toen Vader vooruittrad. „Ga niet voordat dit misverstand is opgehel derd. Ik, uw vroegere leermeester, verpand mijn woord, dat gij u hebt vergist." Een oogenblik, een seconde Weifelend „Ik stond voor het raam van uwe woonkamer en heb goede oogen, Dr. Albrecht." Het was alles wat hij antwoordde. Hij had zich den mantel laten omhangen en was de kamer uit. In de voorgang wachtten de beambten en bedienden. Wolfram stond in de voorste rij. Vastberaden Was hij vooruitgetredentoen Bodo hem voorbijging, en hem het straks ont vangen papier overgereikt. Ik neem de aanstelling niet aan," zeide hij, „en verzoek Uwe Genade om mijn ontslag." Bodo stond stil. Een rilling overviel hem tot zelfs zijne lippen werden wit. Vader kon het hem aanzien hij was er niet op verdacht geweest, dat M olfram zich van hem zou kunnen losscheuren. Voor het eerst koek hij Wolfram aan met een harde, honende uitdrukking op zijn gelaat. (Wordt vervolgd). EDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1