Stads- en Gewestelijk Nieuws. Liturgie. Gemengd Nieuws. de commissie van deskundigen, betreffende een ander systeem van banderolleeren, n.l. de ban derollen om de kist te leggen. Het comité van actie tegen de Tabakswet heeft ter gelegenheid van deze conferentie een protestvergadering in Den Haag uitgeschreven. Daarin zullen ook eenige leden van de deputaties verslag uitbrengen van de conferentie met de commissie van deskundigen. Het spoorwegpersoneel. Op een vraag van den heer Van Braambeek, lid van de Tweede Kamer, betreffende de in diening van een wetsontwerp, houdende een nieuwe pensioenregeling voor het spoorweg personeel Is de minister bereid mede te deelen of weldra te verwachten is een wetsontwerp betreffende de pensioenregeling voor het spoorwegpersoneel, waaromtrent de directie der Nederlandsche Spoorwegen reeds op 27 Juni 1922 een vooront werp aan de vakbonden zond heeft de minister van waterstaat geantwoord Het overleg met de ministers van financiën en van justitie en met de directie der Nederland sche spoorwegen in zake een wetsontwerp, hou dende een nieuwe pensioenregeling voor de spoorwegambtenaren en hun weduwen en wee zen, is nog niet beëindigd. In verband met den omvang der voorbereiden de werkzaamheden, welke zooveel doenlijk wor den bespoedigd, kan nog geen toezegging wor den gedaan, omtrent het tijdstip, waarop de in diening van zoodanig wetsontwerp kan worden tegemoetgezien. Het bezoek van den koning van Noorwegen. De heer E. Huitfeldt, gezant van Noorwegen in Nederland, vertoeft te 's-Gravenhage, ter voorbereiding van het te verwachten officieele bezoek van den koning van Noorwegen aan Ko ningin Wilhelmina. In verband met dit bezoek is de heer Ulricli Stang, eerste gezantschapssecretaris der Noor- sche legatie te Berlijn, toegevoegd aan het gezantschap van Noorwegen in Den Haag. Accijns op het gedistilleerd. Verschenen is het eindverslag over het wets ontwerp tot herziening van de bepalingen nopens de opsporingsbevoegdheid met betrekking tot de Wet van 19 Mei 1922, houdende nadere bepalin gen tot verzekering van den accijns op het ge distilleerd. Bij het afdeelingsonderzoek van dit wets ontwerp werd de opmerking gemaakt, dat de buitengewoon hooge accijnzen op het gedistil leerd wel degelijk oorzaak zijn, dat er allerlei maatregelen moeten worden genomen om ont duiking te beperken. Men voerde dit aan in tegenspraak met de bij de behandeling van de W<jjt tot verhooging van den accijns gegeven ver zekering, dat de contröle geen bezwaren zou opleveren. Immers dit Wetsontwerp is reeds het tweede, binnen korten tijd voorgesteld, waaruit blijkt, dat de drang naar ontduiking van de wet tengevolge van de groote voordeelen, welke die ontduiking biedt, te groot is om dien met de ter beschikking staande middelen te onderdrukken. De staking te Almelo. In de te Almelo gehouden vergadering van stakers is met algemeene stemmen het voorstel van den burgemeester aangenomen om de staking op te heffen in afwachting van de arbitrage- uitspraak van minister Aalberse. Men meent dat de minister geneigd is te arbitreeren.De vraag, is echter of de fabrikantenvereeniging deze arbi trage zal aanvaarden. Indien er arbitrage komt zal het stakingscomité den eisch dat eerst de zes ontslagenen weer in dienst gesteld moeten Wor den, laten vallen. Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Schiedam vergadert op Vrijdag 1 Juni 1923 des n.m. te 2 uur. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten: 1. Aanbeveling van de Commissie van toe zicht op 't Bewaarschoolonderwijs ter benoeming van een lid van haar Commissie ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke af treding als zoodanig van Mevr. A. M. Ingelse- Verbeek. Aanbevolen worden: I. Mevr. A. M. Ingelse- Verbeek 2. Mevr. F. J. C. Backer-Popta. 2. Voorstel van B. en W. om den heer M. de Regt, tijdelijk leeraar in Gymnastiek aan het Gymnasium, wederom voor den tijd van een jaar als zoodanig te benoemen. 3. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het Kohier der belasting op de gebouwde eigen dommen in deGemeente Schiedam over het jaar 1923. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van staten van oninvorderbare posten over 1921 we gens Schoolgeld M.U.L.O., U.L.O. en Nijverheids avondschool en Precariobelasting, Belasting op de gebouwde eigendommen en Hondenbelasting. 5. Wijziging der Gen\eente-begrooting, dienst -1922. 6. Voorstel van B. en W. om aan de Vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose voor 1923 een maximum subsidie te verleenen van 2400.— 7. Voorstel van B. en W. a. om voor ver betering van den Schieoever op perceel XXXVIII van het Grondbedrijf een crediet van 2700. te verleenen b. Om het op het hoofdstuk „Exploitatie Boschaanplant" beschikbaar gestelde crediet van 7000.— te verhoogen met 3000.—. 8. Voorstel van B. en W. om het voor. het verder in cultuur brengen van den persput in Kortland verleende crediet van /ll.000.te verhoogen met 3000. 9. Voorstel van B. en W. om in afwachting van den aanleg van een nieuwe begraaflaats in Klein-Babberspolder ten behoeve van de werk verschaffing reeds te beginnen met den aanleg van de geprojecteerde wetering langs de Pol dervaart. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1923/1924. 11. Voorstel van B. en W. tot opheffing van de cursussen voor Vervolgonderwijs met ingang van 1 October a.s. en tot het verleenen van eer vol ontslag, eveneens met eengang van dien da tum, aan het aan genoemde Cursussen verbon den personeel. 12. Prae-advies van B. en W. naar aanleiding van de adressen van den Schiedamschen Be- stuurdersbond en den Algemeenen Nederland- schen Metaalbewerkersbond betreffende de toe passing der schoolgeldverordening voor het La ger Onderwijs op door werkloosheid getroffen ouders met voorstel tot wijziging dier Verorde ning. 13. Voorstel van B. en W. tot wijziging dei- Verordeningen betreffende de levering van gas, water en electriciteit. H.A.V. Bank. In de Algemeene Vergadering van Aandeel houders werd door de Directie verslag uitge bracht over het boekjaar 1922. De Balans en Winstrekening Werden goedge keurd en het dividend bepaald op 14 (als vorig jaar). De aan de beurt van aftreding zijnde Commis saris, de heer Jhr. Mr. F. G. W. J. Backer werd als zoodanig herkozen. Aan het verslag is het volgende ontleend Aan levensverzekeringen (Groote Posten) kwam in 1922 tot stand 3.146.370.en aan Volksverzekeringen 2.963.202. Na aftrek van royementen steeg het verze kerd kapitaal tot ƒ32.351.426.(Vorig jaar 29.612.057.Netto-Vooruitgang ruim 2.7 millioen gulden. Aan termijnpremiën Levens- en Volksver zekeringen werd geboekt 930.265,26'.515,- meer dan in 1921), terwijl aan koopsommen werd ontvangen ƒ37.457, De uitlceeringen bedroegen 296.194,afkoop inbegrepen. In de afdeeling Onge/allen-, Wettelijke Aan sprakelijkheids- en Arbeidscontractverzekering werd aan prcmiën ontvangen 327.692, De totale schadevergoeding bedroeg 141.620, (vorig jaar 114.563, Belegd is o.m. in hypotheken ƒ2.031.607,- effecten ƒ765.184-deposito en beleening u/g ƒ445.961,beleening op polissen 222.285, onroerende goederen ƒ84.000,—, kas en kassier 123.454,—. De waardeberekning der effecten geschiedde evenals voorheen naar den 31 December-koers. De koerswinst bedroeg 9.347,— en werd rechtstreeks aan de Reserve voor Waardever mindering toegevoegd. De gekweekte rente bedroeg gemiddeld 5,69 (v.j. 5,67%). In de wijze van reserveberekening werd geen verandering gebracht, zoodat voor een belang rijk deel der portefeuille nog steeds een rente voet van 3x/2 gebruikt Wordt. De reserve voor de afd. Levens- en Volksver zekering steeg tot 3.076.437,(1921 2.679.973 De premiereserve der afd. Ongevallenver zekering enz. bedraagt 112.826,(v.j. ƒ111.677) Aan interest en hui en werd ontvangen 189.996.— (v.j. f 149.878,—) De winstrekening wijst aan een nettowinst van 169.971,— (v.j. f 139.784,— Na verhooging der buitengewoon e reserves met ƒ100.000,en Reserve-pensioenfonds met 7500,blijft ter verdeeling over 52.471. De extra reserves bedragen thans tezamen ƒ333.030,en de Pensioenreserve ƒ60.000, De Balans en Winstrekening zijn weder'gevreri- fieerd door 't Accountantskantoor van W Kreuk niet en R. A. Dijker. Expositie. In de leeszaal der Geru. Openbare Leeszaal en Bibliotheek alhier zijn voor onbepaalden tijd geëxposeerd een schilderij van W. v. Dort Portret van Mevrouw N. N. en een teeke- ning van D. Homberg Portret .van een Chi- neesch student. Deze werken zijn in bruikleen afgestaan door het Nederlandsche Kunstver bond, afdeeling Rotterdam. Voor hen, wien het doel van het Nederlandsch Kunstverbod onbekend is, zij hierover het vol gende medegedeeld Het Nederlandsch Kunstverbond, opgericht 5 Mei 1923, is eene vereeniging, wier doel het is door liet aankoopen van werken van begaafde, levende kunstenaars, deze, in de moeilijke tijden van groote economische en financieele malaise te steunen. Deze Werken der beeldende kunsten worden, door jaarlijks opnieuw te benoemen ad viseurs, gekozen en»worden aan ons volk ge schonken d:oor ze in bruikleen af te staan aan Musea, Volksuniversiteiten, openbare leeszalen stadhuizen ziekenhuizen en voor de grafische kunst, b.v. ook in stationskoffiehuizen. In de groote steden en in de provincie worden afdeelingen gesticht, waarvan een ieder tegen éene jaarlijksche contributie van 5 lid kan wor den, doch ook kleinere giften zullen gaarne in ontvangst Worden genomen door Mevr. Lling- man-Dobberke, Oostsingel 42. Voor hen, die meer kennis willen nemen van het groot en edel streven van het Nederlandsch Kunstverbond, liggen prospecti ter inzage in de Openbare Leeszaal, Langehaven 131, Schiedam. De nieuwe schietbanen. Naar we Vernemen, worden de nieuwe schiet banen, gelegen aan den Kethelweg en bestemd voor de Burgerwacht, politie enz., Zaterdagmid dag 2 Juni a.s. officieel geopend. Om kwart voor drie zal vooraf dien middag op het stadhuis een bijeenkomst voor genoodigden plaats hebben. Herleving. Schiedams haven- en scheepsbedrijf slaat in het teek en der herleving. Gister lagen hier niet min der dan 26 zeebooten, waarvan 10 in de Wilton haven, 13 in de Wilhelminahaven, 2 aan de boeien op stroom en 1 aan de Oosterkade. Als bijzonderheid kunnen wij melden,dat voor de Transport Mij. Waldhof dit jaar nog een honderdtal ertsbooten, alhier voor het Roerge bied zullen worden overgeladen. Flora. De Flora-bioscoop heeft zooals men, weet de komende dagen, als bijzondere attractie het op treden van Mrs. LIarry Humphries, de.wereld- wandelaarster, met de mooie film, die van haar wereldomtrekkende-voetreis, welke zij als ge volg van een weddenschap vanuit New-York in de jaren 1911-1913 ondernam, een duidelijk beeld geeft. De film-gedeelten die wij gisteravond te zien kregen waren genomen in de Noordelijke landen van Europa, met hun schoone natuur bij zon der interessant was het besneeuwde Moskou met het prachtige Kremlin en de in grillige vormen opgetrokken kerken en gebouwen. Zoowel de film als de toespraken van Mrs. Humphries en haar impressario werden met ap plaus beloond. Het overige deel van het Flora-program is bijzonder goed verzorgd. „De bank diefstal" is een spannende Wild- West, „Zielsverhuizing" een koddige klucht, ter wijl de film waarin een Charley Chaplin-imitatie optreedt het lachsucces van den avond is. Na de pauze werd het hoofdnummer „De grij ze geest" gegeven, een geweldige avonturen roman die zes weken achtereen de aandacht boei en en de harten zal doen kloppen. Dit alles bij elkaar vormt een program dat een bezoek waard is. Vannacht hebben ongewenschte personen een bezoek gebracht aan de fabriek van Meyer Stegman, a.d. Westmolenstraat. Waarschijnlijk doordat ze in hun werk werden gestoord, hebben de dieven niets mee kunnen nemen. XJ1T ROTTERDAM. Het nieuw gekozen Rotterdamsche raadslid Coremans, van de Rapaille-Partij, is eerder in het Stadhuis terecht gekomen, dan hij ook na zijn verkiezing kan hebben gedacht. Ilij liep gister met een bord over den Coolsingel, waarop te lezen stond „Waakt tegen laster, tegen troon en altaar." De oploop en de opschudding, die deze persoonlijke demonstratie veroorzaakte, leidden er toe, dat de politic Zijn Edelachtbare naar den politiepost in het Stadhuis bracht, waar het bord in bewaring werd gehouden. De 10 millioen - Leening. De raad heeft het voorstel tot het aangaan van ;een 5 pCt. geldgeening groot 10 millioen,'aan genomen met 254 stemmen. UIT DELFT. Alhier is gisteravond het 7-jarig zoontje van den heer W. de K. in de gracht aan.de Zuider straat verdronken. FEEST DER ALLERH. DRIEVULDIGHEID. Vandaag staan We Wel zoover mogelijk van de Wereld af 1 De wereld erkent niet als het hare, wat niet op eenigerlei wijze valt onder de zintuigen Daarom heeft ze allang afgerekend met een God, Dien ze niet zien en hooren ja, zelfs niet begrijpen kan 1 Daar is geen plaats meer voor God in het beschavingsstadium van den mensch van de twintigste eeuw. Vroeger bij lager stand van beschaving mag het nuttig geweest zijn de menschen door een idee van God en godsdienst in bedwang gehouden te hebben voor hem, die geniet van de zegeningen der moderne cultuur zijn dat verouderde begrippen die mensch weet Wel om andere gronden zijri leven te passen in het geheel van den Wereldkoers 1 Dat was de theorie van den mensch-zonder-God en de praktijk Die beleven we met al haar zegeningen aan den lijve Eerst vier jaar van wereldellende in een oorlog zonder weerga, waar de hoogste bescha ving bestond in een verfijnde Wreedheid, die het dier zich zou schamen; waar de van cultuur dronken mensch niet beter wist te doen dan monumenten van onsterfelijke waarde te ver nielen als kaartenhuizen waar bovenal een verachting voor de koningsgave, het leven, hoogtij vierde in massa-moorden van de meest onschuldigen. En nu spreken we sinds jaren al van vrede, terwijl duizenden de weldaden van dezen vrede gaarne zouden prijsgeven voor de verschrikkingen van den oorlog 1 Is het wonder, dat veler harten ovei vloeien van haat en nijd dat liefde niet meer te bestaan schijnt dat het hoogste genot is', op welke wijze dan ook, even te proeven van het geluk, wat een ander mij niet gunt, en wat een derde mij zoo spoedig mogelijk zal afhandig maken 1 Het vredeslied is dan ook een lied van ondergang en de vredes-Engelwordt afgebeeld met twee geladen revolvers Wat een tegenstelling in de liturgie vandaag Die bekrompen katholieken toch 1 Maar ons hart en onze mond loopen over van blijdschap. Gezegend zij God, ecre aan God den Schepper en den Behouder des levens zij glorie gebrachr. In alle toonaarden klinkt het lied der huldigingGode tot eere En die jubel geldt den nooit begrepen en nooit te begrijpen God. Waar de wereld zich afwendt, Werpen wij ons in het stof ter aan bidding waar zij weigert te erkennen daar belijden wij, dat geen erkenning van God waar kan zijn, zonder het prijsgeven van geheel ons- zelven. Is dat dan niet onredelijk zijn verstand gevangen geven, die heerlijkste aller eigenschap pen Maar is het onredelijk, die schoonste aller Godsgaven ondergeschik te maken aan het Woord van God zeiven Want wij laten ons bewijzen dat God gesproken heeft, als eerst het verstand heeft doorzien de bestaanszekerheid van een wezen, dat wij God noemeif. Dan Wordt ons aangetoond, dot dit of dat werkelijk door God is geopenbaard. Eerst nu volgt het geloof Als het dan niet onredelijk is te gelooven aan een mensch die falen kan als wij ons gelooven aan menschen dikwijls opvoeren tot lichtgeloovigheid kan het dan onredelijk zijn te gelooven aan God, Die niet dwalen en niet bedriegen kan Herinneren we ons hoe reeds een II. Paulus aan zijn volgelingen vroeg, een redelijke onderwerping daar is dus nooit een tijd geweest, dal, men de menschen maar wat geloofswaarheid opdrong, zooals men tegenwoordig zoo graag zou willen vaar maken 1 Laten we vandaag weer eens dankbaar zijn voor die onschatbare geloofsgenade en als we zien in de tijden van geloof, die achter ons liggen; dat toen de wereld bezat rust en vrede (al was het ook toen geen paradijs), laten we dan besluiten, dat in een vernieuwd en verdiept geloofsleven alleen ook voor ons rust en vrede te herwinnen zullen zijn. In dien geest ga dan ons gebed naar boven met de kerk „Almachtige, eeuwige God, die aan uw dienaren verleend hebt, in de belijdenis van het waar geloof de glorie der eeuwige Drievuldig heid te erkennen, en in de macht haar Majesteit, haar Eenheid te aanbidden wij smeeken dat door de standvastigheid van hei geloof, wij steeds tegen alle wederwaardigheden gesterkt mogen worden. Soldaten-ruzie. Twee militairen, K. en Van D. kregen gistermiddag op een militaire marsch ruzie. In de kazerne te Arnhem aangeko men gaf K. onverhoeds Van D. met de kolf van zijn-geweer een slag, die op den ransel afstuitte. Toen Van D. zich omkeerde, bracht K. hem een slag op het hoofd toe. Van D. zakte, hevig bloe dende ineen. Hij werd naar het hospitaal over gebracht, waar bleek, dat hij een schedelbreuk had gekregen. Zijn toestand is ernstig. K. is gearresteerd. De lieve Mei. Gisternacht heeft het in Twenthe hard gevroren. Sommige aardappel-, boonen- en havervelden zijn geheel vernield. Ongelukken. Donderdagmiddag is het 4-jarig zoontje van M.K. te Zevenbergen spelende te water geraakt en verdronken. De 4-jarige T. G. Th. G„ die te Amsterdam sedert eenige dagen vermist werd, is verdronken. Het lijkje is opgehaald. Uit de Rotte onder Hilligersberg is opge haald het lijk van de 29-jarige dienstbode P. v. d.H., gewoond hebbende Mauritsstraat te Rot terdam, die sedert 18 dezer vermist werd. Brand. Gisternacht is, naar het Dgbl. v. N. Br. meldt, de groote stoomlederfabriek der firma Joh. Verbunt te Dongen in vlammen opgegaan. De brandweer stond machteloos tegenover de vlammenzee, die ruimschoots voedsel vond in hout, leer en looistoffen. Tragisch. Op de gorzen onder de gemeen te Den Bommel is tusschen de koeien gevonden het lijk van de 16-jarige B. O. aldaar, gorsknecht van den heer W. M. Buijs. Omtrent de oorzaak van den dood constateer de de inmiddels geroepen geneesheer dat de jongen tengevolge van zwakte wegens onder voeding en armoede door de koude is-bezweken. 5 minuten Raadslid. Bij de Gemeen teraadsverkiezing te Dinteloord deed zich een eigenaardig incident voor. Op de gecombineerde lijst van G. II. en Vrijheidsbond, stond als no. 4 de heer C. V. De Burgemeester, die na 't, tellen der stemmen op het Raadhuis, ook den uitslag van 't andere stembureau was gaan vernemen, kwam terug met de mededeeling dat o.a. ook de heer C. V. gekozen was met 69 stemmen. Een gedienstige vriend bracht 't nieuws al spoedig over aan den betrokken persoon. Spoedig waren een 20-tal vrienden in de woning van V. aanwezig om hem te feliciteeren. De kurken knalden en de wijn klok te al spoedig. Dan kwam te midden van de vreugde, als een ijskoude douche iemand bin nen, die opmerkte Er is een.vergissing in 't spel geweest 1 Niet no. 4, maar no. 3 van de lijst is ge kozen verklaard. De lijstkiesdeeler is ruim 71 Een pijnlijk oogenblik 1 -Men besloot even wel de fuif nu maar voort te zetten. Het drankverbod in Amerik a. De agent van de Spaansche poststoomschip- maatschappij te New-York heeft aangekondigd, dat zijn maatschappij order heeft gegeven, met ingang van 1 Juni, alle vaarten op Amerika te staken. Dit besluit is voortgevloeid uit de be slissing van het Amerikaansche Opperste Ge rechtshof in zake de toepassing van het drank verbod aan boord van schepen, welke beslissing in tegenspraak wordt geacht met de Spaansche wetgeving. De stoomschepen dezer maatschappij zullen voortaan op Havana en Vera Crux (Mexico) gaan varen. De schipbreuk van de ,,M a r- vale." De kapitein van de „Marvale", het schip, dat tijdens een mist op de rotsen aan de kust van New Foundland is geloopen, is te Halifax aangekomen. Hij heeft een schildering gegeven van de omstandigheden, onder welke de redding der 436 passagiers heeft plaats gevonden Door een scherpe rotspunt onder de opper vlakte van het water werd een zijkant van het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2