DAGBLAD WO OR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 46ste Jaargang. Zaterdag 26 Mei 1923. No. 13649 Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4 Teleloon Intercommunaal 85. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Postbus cent, franco 39. per THt nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD jRechts en Link.?. Dezer dagen bevatte het liberale „Vaderland" een artikel, getiteld „de Eindstrijd", dat aan heft met de volgende woorden „Op de Encycliekmeeting te Scheveningen is de rede ter herdenking van de uitvaardi ging van de encycliek Rerum Novarum uit gesproken door den Hr. B. van Leeuwen, pastoor te Hillegom. En daarin troffen ons deze Woorden „In Mei vieren twee partij en, die lijnrecht tegenover elkander staan, haar feest de eene partij op den lsten Mei, de andere den 15den. Nu treft het bijzon- dor, dat wij, bchoorende tot de laatst-bedoelde partij, het feest ditmaal op den juisten datum vieren. Die twee partijen, welke in ons land het meesttebeteekenen hebben, zijn rood en roomsch, tusschen hen zal de eindstrijd gestreden worden." Het is duidelijk, dat met dit „tusschen hen zal de eindstrijd gestreden worden", bedoeld is, dat de tijd eens zal komen, dat alle andere partij en tusschen rood en roomsch doodgedrukt zijn, en er dus geen keus meer zal zijn dan tusschen de S.D.A.P. en de Katholieke Staatspartij, wat identiek is met de Katholieke Kerk." Verder stelt schr. zich dan de vraag, of er inderdaad in ons land mogelijkheid is, dat de strijd ten slotte tusschen roomsch en rood zal gaan en komt ten laatste tot de juist tegenover gestelde conclusie, dat de eindstrijd tegen roomsch'en rood zal wezen rechts-niet- roomsch en liberalen zullen dan samengaan tegen de volgens hem wel te verbroederen partijen van socialisten en katholieken. Hoe schr. tot deze conclusie komt Wel, uit welbegrepen eigenbelang. Met groote vrees, al erkennen ze dit ook niet en houden ze zich nog zelfs voor sterk en jeugdig, zien de liberalen den snellen was van Rome's macht in ons land. 't Loopt overal spaak met hen, ze liggen bijna op apegapen en als laatste redplank grijpen ze nu naar het laffe middel van wantrouwen wekken en oneenigheid zaaien. Zoo gaarne zou den ze zien, dat de christelijke niet-roomsche partijen zich uit de coalitie terugtrokken, om dan hun zwakke positie te komen versterken daarvoor worden zelfs dóór hen nu reeds plannen gemaakt, om voorloopig hun weerhaanpolitick wat naar rechts te zetten en zoo eenige zieltjes uit het rechtsclie kamp te vangen. Misschien zal hun dat bij eenigen gelukken, maar bij het overgroote deel der christelijke man nen zullen ze hun pogingen niet zien bekroond. Al zijn er in onze coalitie mannen, die ten on rechte vrees voor Rome hebbenWe herhalen ten onrechte want onze winnende invloed is vrij van allen dwang en zal er ook vrij -van blij ven, al komt ook alle macht aan ons toch zal een weldenkend geloovig protestant liever den strijd m e t Rome t e g e n liberalisme, socia lisme en verder ongeloof aanbinden, dan met zijn volslagen tegenstanders in beginsel t e g en Rome te ageéren. Daarom behoeven wij ons voor al die stokerijen en lijmerijen niet zoo bang te maken. En indien protestanten weigeren zich naar links te schikken, zouden wij Katholieken, dan onze toevlucht zoeken bij uiterst links de socia listen Het liberale blad geeft toe, dat Roomsch en rood op 't oogenblik de grootste vijanden van elkaar zijn en elkaar heftig bestrijden, maar die strijd, zegt het, is maar schijn, oppervlakkig vroeg of laat reiken beide partijen elkaar de hand en alles is koek en ei. Kan men nu nog een beter bewijs geven, dat men van den eigenlijken stand der dingen,van het Wezen der zaak, niets begrijpt. Wel kunnen we ons voorstellen 't is. ook reeds gebeurd enkele malen dat. rood bij Roomsch komt kloppen, maar hecht en vast'zal de deur tusschen ons en hen gesloten blijven en volharden zij in hun ongodsdienstige beginselen, dan zal inderdaad, al kan dat misschien nog lang duren, de eindstrijd tusschen het katholiek ge loof en het ongeloof gestreden worden. Een prachtig veld voor nog grootere aanwin sten zal dan voor ons open liggen. Gemengd Nieuws. De schatten van Ur. De werkzaam heden te Ur, door de expeditie van het Britsch Museum in samenwerking met gezelschap van het University Museum in Philadelphia verricht, hebben buitengewoon schitterende resultaten opgeleverd in dit eerste seizoen.Het opgravings- Werk is nu gestaakt tot den herfst. Wij hebben feeds eerder melding gemaakt van eenige merkwaardige vondsten, en geven nu ter aanvulling eenige fragmenten uit een „Times."- artikel van den heer C. Leonard Woollen, den leider van de expeditie. Ur was voor de komst der Chaldeeën een groote Sumcrische stad en had den naam van een der oudste beschavingscentra van Mesopotamia te zijn. HoeWel de oudste lagen nog niet zijn bereikt en op de door de expeditie gevonden voorwerpen geen vroegere datcering voorkomt dan 2900 jv. Ghr„ moeten vele steenen werktuigen en zelfs eenige muren vele honderden jaren ouder zijn. Aan het begin van de 30ste eeuw Vóór Christus was de stad onderworpen aan de koningen van Lagash een beeld van een dezer, Enanna-lum, Werd in de puinhoopen tegen den voet van de „Ziggurat" toren gevonden het beeld mist het hoofd, maar is fraai gebeeldhouwd en op rug en schouders bevindt zich een uitvoerige interes sante Sumerische inscriptie. Ur-Engur stichtte als onafhankelijk monarch de derde dynastie, en liet niet alleen een nieuwe muur om zijn hoofd stad bouwen, maar ook de stad grondig rccon- strueeren. Deze ringmuur is nu bijna volledig blootgelegd. Het is een dubbele muur van ongebakken brik steen met ingebouwde kamers, dertig voet breed en op sommige plaatsen nog meer dan tien voet hoog. Het rechthoekige terrein, dat door de muur wordt ingesloten, is ongeveer 455 M. lang en 273 M. breed. In de muur zijn zes doorgangen, geflankeerd door torens. De deuren draaiden rond in draaischarnieren van harde steen waarop de namen stonden geschreven der koningen die het Werk hadden hersteld. De oudste van deze deurstcenen droeg den naam van Bur-Sin, den kleinzoon Van Ur-Engar, de jongste van Naboni- dus (555538 v. Chr.), den laatsten koning van Babyion. In de Westelijke hoek van de „temenos", het gebied waarin zich oude heiligdommen bevonden en dat eveneens door Ur-Engur met 'n muur werd omgevern, rees de „ziggurat", een groote rechthoekige toren, hoog-boven de stad uit. Deze toren bestond uit vier verdiepingen. Een trap leidde naar het laagste platfoim en vandaar slin gerde zich een wenteltrap ïond het gebouw tot aan den top, waar waarschijnlijk een klein altaar van den Maangod Nannar stond. Deze toren, gebouwd door Ur-Engur en zijn zoon Dungi, overleefde de geheele geschiedenis van Ur. De ruines van de laagste verdiepingen vormen nog een teeken dat op een afstand van vele mijlen in de woestijn van Mesopotamië zichtbaar is. Aan den voet van de „ziggurat" lag het com plex heilige gebouwen, dat 't grootste gedeelte van het „temcnos"-terrein-besloeg en waren de groote Nannar-tempel het belangrijkst was. De Maanteinpel bestond zeker reeds in 2650 voor Chr. Ur-Engur heeft hier gebouwd, maar onder zijn Werk waren oudere steenlagen van ongebakken modder, die gelegd waren toen ze nog vochtig waren en tot een soort van stampaar- de Waren geworden. Deze muren, de meest pri mitieve, Welke ooit in Mesopotamië zijn gevonden moeten uit een zeer ver verwijderde oudheid afkomstig zijn. De vorm van dezen tempel werd door de ver schillende hernieuwingen, waarbij over de oude grondslagen werd hcengebouwd niet ver anderd Nebucadnezar was de eerste koning, die groote .veranderingen in den vorm aanbracht, welke waarschijnlijk samengingen met vcrande- tingen in het ritueel. Toen Cyrus de Groote op zijn beurt den tempel herstelde, liet hij alles nauwkeurig naar het Werk van zijn voorgangers reproduceeren. Zelfs in de binnenkamers van het heiligdom waar de geheime eerediensten Werden gehouden, heeft hij de kleine altaren, de offer tafels etc. gelijkgemaakt met die van Nebucad nezar en de voorwerpen op dezelfde wijze ge plaatst. Het is zeer interessant na te gaan, hoe zeer Herodtous' beschrijving van den Mardoch- tempel te Babyion overeenkomt met den tempel van Nannar emden Maangod te Ur het recon- structiewerk v. de expeditie wordt dus vergemak kelijkt door de beschrijving van den Griekschen geschiedschrijver. Het werk te Ur zal nog eenige jaren duren er is nog slechts een gering gedeelte van het groote terrein «van ruines onderzocht. Het drama van Mayerling. Het „Acht Uhr Abendblatt" bevat dezer dagen de inleiding tot de publicatie van de geheime akten omtrent het drama van het kasteel Mayerling, waar, naar men Weet, op 30 Januari 1889 kroon prins Rudolf, de eenige zoon van keizer Frans Jozef, te zamen met barones Mary Vetsera, zijn geliefde, den dood gevonden heeft. Na een kort overzicht van de twee bekende officieele lezingen (de eerste lezing' was sluip- mooid en de tweede zelfmoord in geestesver- bijstering) en van de verschillende legenden, die in omloop zijn geweest deelt het blad mede dat wij hier te doen krijgen met de brieven welke barones Helene Vetsera de moeder van barones Mary aan den kezer heeft gericht verder het antwoord van den keizer en de afscheidsbrieven van barones Mary Vetsera zelf. Keizer Frans Jozef heeft destijds bevolen, dat deze stukken niet in het hof- en staatsarchief noch in het archief van het ministerie van het keizerlijke Fluis zouden worden bewaard. De keizer heeft ze. aan minister-president Taafe ge geven. In zijn testament heeft Taafe elke ge bruikmaking van deze stukken verboden en de uitgever van de politieke nalatenschap heeft zich daaraan streng gehouden. Uit de gepubliceerde stukken blijkt, dat Ru- dolf en Mary na lang overleg besloten hebben te zamen vrijwillig in den dood te gaan. Kroonprins Rudolf heeft zich in den nacht van 29 op 30 Januari in zijn slaapkamer met een revolverschot gedood nadat hij zijn geliefde op haar verzoek van te Voren op dezelfde wijze het leven had benomen. Mary Vetsera die ongeveer vier maanden in een liefdesverhouding met den kroonprins heeft geleefd Was hem buiten weten van haar familie, die overigens ook van deze liefdesverhouding niets wist, naar Mayerling gevolgd. 'Haar lijk werd niet aan haar familie ter be schikking gesteld, Haar moeder mocht het lijk van haar kind niet aanschouwen en de mannelijke leden van de familie moesten het, sle.chts met een nachthemd bekleed en nog gedrenkt metbloed in een huurrijtuig naar het Gistercienser klooster van het Heilige Kruis brengen, waar de doode in een houten kist in den grond Werd gestopt. De moeder kreeg bevel Weenen onmiddellijk te verlaten. Zij kwam daar echter half Maart terug en deed vergeefsche pogingen om bij den keizer te worden toegelaten, maar deze bleef onver murwbaar. De familie Vetsera was bij hem zwart gemaakt door een hofcamerilla, die daarvoor van hoogerhand bedankje dacht te verdienen. Geschiedenis van den wereld oorlog. Het Carnegie fonds voor Internationa len vrede dat over de meest uitgebreide collectie documenten betreffende den wereldoorlog be schikt, is, naar de „Frankfurter Zeitung" meldt, van plan een sociaal-oeconomische geschiedenis van den wereldoorlog uit te geven in 150 deelen, onder leiding van den hoogleeraar in de geschie denis aan de Coluinbia-universiteit, Prof. Dr. James T. Shotweli. In deze 150 deelen zullen niet worden behandeld de oorzaken van den Wereld oorlog, noch de militaire operaties. Medewerkers zijn bekwame sociologen en historici, staatslieden en financieele specialiteiten der verschillende landen. Zoo voor Engeland Sir William Bever- didge en Keynes voor Frankrijk M. A. Fontaine, directeur van de Saarmijnen, Prof. Charles Gide, hoogleeraar te Parijs, Prof. Henri Hauser en Prof. Ch. Rist voor Duitschland de vroegere kanselier G. A. Bauer, Carl Duisberg, Hermann Bucher e.a. Ook Russen, Hongaren, Nederlan ders, Belgen, Italianen en vertegenwoordigers van andere naties zijn als medewerkers aan dit werk verbonden. Ook een record. Te Southwerk hebben enkele Londenaars gedurende 9 uur en 48 minu ten de 12 zware klokken van de kathedraal ge luid. Twaalf Londenaars volbrachten dit stuk; opgesloten in den klokketoren zonder voedsel of drank gedurende dien tijd te gebruiken. In deze 9 uur 48 minuten wisten zij 12.675 verschillende accoorden te treffen, waarmede zij hun doel bereikt hadden. In December 1901 n.l. hadden Birminghamscbe klokkenluiders 11.111 accoorden weten te bereiken. Het nieuwe record werd door leden van den klokkeluidersbond geslagen. De klokken zijn 200 jaar oud, met een gewicht van lipton,''waarvan de tenorklok alleen 21/a ton Weegt. De oudste lui der was 65, de jongste ruim 17 jaar. Verschillen den hadden de handen vol blaren. Vijfmaal Werden de klokken tijdens het luiden met olie gesmeerd. Zou men alle mogelijke ac coorden willen doen hooren, dan zouden de 12 klokken 37 jaar achtereen geluid moeten Worden. Een massa-proces. Binnenkort zal te Boedapest een massa-proces worden gehouden, waarbij meer dan 100.000 personen betrokken zijn. Het betreft hier de reclames van meer dan 100.000 liberale en arbeiders-kiezers, wien bet centrale verkiezingsbureau hun kiesrecht had ontnomen. De schrapping van deze oppositionee- le kiezers geschiedde, met de motiveering, dat zij geen staatsburger.waren. Voorts werd aan stu denten het kiesrecht ontzegt, die geen zes klas sen hadden doorloopen. Van het totaal der kiesgerechtigde v. Boepdaest,wier aantal 331.000 bedroeg, werden op deze wijze ongeveer 150.000 personen van hun kiesrecht beroofd. Het Paasch-eiland. De herhaalde ge ruchten, volgens welke het Pagscheiland tijdens de hevige aardbeving in November j.l. onder den zeespiegel zou zijn weggezonken, zijn onjuist gebleken. De schoener Ealcon, die in FebruaD naar het eüand vertrok, se;nt heden van daar dat alles wel is ophet eiland. De Universiteit te Leuven heeft bericht ontvangen uit de Ver. Staten, dat men aldaar nog vóór het einde van den zomer, 800.000 dollar zal hebben ingezameld Voor den herbouw van de universiteit te Leuven en haar bibliotheek. Nicolas Murray Butler, president van de Columbia University, beraamde de totale uitgaven op één millioen dollar en kon de eerste weken laten aanvangen dank zij een bedrag van 180.000 dollar geschonken aan particuliere giften waarvan 100.000 dollar door Carnegie. In de lagere scholen te New York alleen zamelde men niet minder dan 35.000 dollar in. Nieuwe postzegels. Door de Itali- aansche regeering worde afzonderlijke postzegels in waarden van 10. 30, 40 ccntesimi, 1 en 2 lire uitgegeven om de verheffing van het fascisme te vieren. De teekenig is gemaakt door den schilder Cambelletti en stelt het fascistisch zinnebeeld voor, zooals men het ziet op het beeldhouwwerk van de tot ons gekomen Romeinsche monumen ten. jaar. Mr., het En- d ie de rde, werd te Pény- te staan Schoolmeester van 13 Stephen Lewis van Peruygarn, in gelsche graafschap Pembrokeshire, zer dagen zijn 102den verjaardag vier op zijn dertiende jaar schoolmeester groes en kwam daar aan het hoofd van een klasse, waarin ten minste op winter avonden, 13- en 16jarige boerenjongens den baas speelden. De jonge Stephen Was echter een pootig heer en hij wist met stok en riem orde te hou den onder dit woelige volkje. Toch beviel hem ten slotte het schoolmeestersbestaan niet meer. Het bracht hem te weinig, op, en daarom ging hij na vijf jaar weer in de boerderij. Tot heden toe, is hij daarbij gebleven. In zijn geheele leven is hij nimmer een dag ziek geweest, terwijl hij slechts eenmaal een dokter heeft noodig gehad. Doch dat was voor het zetten van een uit het lid geraakten duim. Communistische propaganda. Het Engelsche weekblad „Justice", het orgaan van de sociaal-democratische federatie, bevat interessante bijzonderheden over het rap.port dei- commissie van onderzoek, welke op last van de Russische Communistische partij een onderzoek heeft ingesteld naar de wijze waarop het geld is aangewend, dat voor de communistische propa ganda in het buitenland is uitgegeven. In het rapport wordt a.o. gezegd, dat Zinowjcf in 1922 3Va millioen goudroebel (tegen den huidigen koers ongeveer 17 millioen mark) aan de ver schillende geheime agenten in Frankrijk en Engeland heeft betaald. In het geheel werd 27 millioen goudroebel toegestaan voor de propaganda in het buiten land. Kerknieuws. Mgr. Van Gijlswijk in Zuid-Afrika. De Apostolische delegaat voor Zuid-Al'rika Z. D. H. Mgr. B. J. van Gijlswijk O.P., die einde April aan boord van de „Armade Castle" Zuid- Afrika bereikte, is daar schitterend en geestdrif tig ontvangen. „The Southern Cross" van 2 Mei, het eenige katholieke weekblad in deze streken,kwam bij deze gelegenheid met een groot en geillustreerd nummer uit, dat de ontvangst beschrijft van den Delegaat, diens vroegeren levensloop en welkomswoord. Er wordt ook een overzicht gegeven van het katholieke leven in Zuid-Afrika, waaruit blijkt, dat er inderdaad ook in deze wereldstreek zoo nauw met ons land verwant een diep en innig geloofsleven heerscht, dat zich uit in tallooze werken als scholen en gestichten door allerlei religieuse or den bestuurd en geleid. Zuid-Afrika telt boven dien niet minder dan twaalf bisschoppen, waar van er meerderen, nevens den Apostolischen Delegaat, kloosterling zijn. Mgr. Van Gijlswijk is zëer optimistisch ge stemd over Zuid-Afrika. „Ik ben er zeker van, zeide Z. D. II. tot den in Zuid-Afrika bekenden Father Pierce, dat de Kerk hier in Zuid-Afrika een heerlijke toekomst heeft. Het volk is goed vereenigd rond zijn priesters en die priesters zijn ijverig en werkzaam.School en liefdewerk bloeien hier." Van hun kant weten de Zuid-Afrikaanders geen Woorden genoeg om den stoeren Ploiland- schen zoon van St. Dominicus, die zoo'n geweldi gen rnissie-arbeid op Curacao heeft verricht, te huldigen. In zijn toespraak te St. Mary's kon Mgr. Van Gijlswijk dan ook zeggen „Ik mag in derdaad beweren, dat gij uw Delegaat nu reeds genoeg reden tot dank gegeven hebt." De komstvan denDelegaat is een mijlpaal in de Kerkelijke geschiedenis vanZuid-Afrika en wordt aldaar ook als zoodanig gevoeld. Fin. en Econ. Mededeelingen. Kon. Holl. Lloyd. Het secretariaat van het door den Prov.Bo nd van Effectenbezitters te !s-Gravenhage opge richte beschermingscomité deelt mede, dat. als nog is overeengekomen, dat bij de reorganisatie van den Koninklijken Hollandsehtn Lloyd de vorderingen van de z.g. Dutch. Group en van ue Shipbuilders op geheel gelijken voet zullen slaan met de eerste hypothecaire obligaties. In verband daarmede is overeengekomen, oae de te betalen interest over de aan deze groepen verschuldigde bedragen (circa 14 millioen) zal worden teruggebracht tot 4 pet. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5