DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 46ste Jaargang. Maandag 28 Mei 1923. No. T3650. Maandag 28 Mei 1923. Buitenlandseh Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Blsnenlmd. Tegen baron van Wijnbergen. SSads» eia Gevesielqb Nieuws» NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Advertentiëni 15 regsh 1.7 5 elke regel daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. bbbbksw BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. UITSLAG VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van den Ge meenteraad maakt bekend, dat het besluit, waarbij de uitslag der verkiezing is vastgesteld voor een ieder ter Secretarie, Afd. Algemeene Zaken, ter inzage is nedergelegd. S c h i e d a m, 28 Mei 1923. De Zaterdag gehouden besprekingen in zake het Grieksch-Turksche conflict eindigden na drie uur met een overeenkomst tusschen de partijen. De dreigende breuk is daardoor vermeden en Venizelos verklaarde bij het verlaten van het conferentie-gebouw, dat de vrede behouden was. Bij de besprekingen der geallieerden met Ismet Pasja en Venizelos, waartoe ook de ge delegeerden van Amerika, Japan, Roemenië en Joegoslavië uitgenoodigd waren, werd een over eenkomst in zake de Grieksch-Turksche schade loosstellingskwestie verkregen op de volgende grondslagen lo. erkenning van het principe, dat Grieken land verplicht is schadevergoeding te betalen 2o. Turkije ziet af van betaling in baar der schadevergoeding door Griekenland. 3o. Herziening der Turksche grenzen en afstand van Karagatsj. 4o. Teruggave van de na den wapenstilstand van Moedros door elk der partijen in beslag genomen schepen (de Grieken hebben ongeveer 50, de Turken slechts twee koopvaardijschepen in beslag genomen). De besprekingen werden door generaal Pellé met een toespraak ingeleid. Voordat Ismet zich bereid verklaarde, de overeenkomst te sluiten, vroeg hij aan de vertegenwoordigers der ge allieerden, of zij ook bereid zouden zijn met de financieele positie van Turkije rekening te hou den bij de behandeling der nog hangende kwes ties, indien de Turken af zouden zien van iedere betaling in baar door Griekenland. Deze vraag werd bevestigend beantwoord. De uitwerking der details werd aan de des kundigen opgedragen. Het schijnt, dat de geallieerden en ook de Amerikaansche vertegenwoordiger zeer krach tig bij de Turken hebben aangedrongen om de overeenkomst te aanvaarden. De Turken, die slechts zeer ongaarne zijn ingegaan op het aan bod om Karagatsj af te staan, aangezien zij vreezen in moeilijkheden te zullen geraken met Bulgarije, verklaarden, dat zij slechts hebben af gezien van betaling der schadevergoeding in baar, maar in plaats daarvan op ander gebied van Griekenland schadevergoeding konden ei- schen. De Grieken zijn daarom met de overeenkomst, ingenomen, omdat zij succes hebben gehad met het vasthouden aan hun principe, geen betalin gen in baar te doen en aangezien zij hopen, hun leger thans spoedig te kunnen demobili- seeren. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Lau sanne in verband met de bereikte overeen stemming tusschen de Grieksche en Turksche delegaties, is van de Bulgaarsche regeering een nota ontvangen, waarin door die regeering wordt verklaard, dat zij er niet genoeg den nadruk op kan leggen, hoezeer de belangen van Bulgarije zijn betrokken hij de kwestie van het afstaan van Karagatsj aan Turkije. Dit toch is een ge bied aldus de nota dat door Bulgarije op grond van het verdrag van Neuilly aan de ge allieerden is afgestaan en waardoor de uitweg voor Bulgarije naar de Egeische Zee loopt. De vraag, die thans moet worden gesteld, is, of het afstaan van een gebied, dat door Bul garije tijdens een gemeenschappelijk met Tur kije gevoerden oorlog is verloren, aan Turkije, wel gerechtvaardigd kan worden en of zulks geen gevaar voor de goede betrekkingen tus schen beide landen met zich zal brengen. Ook moet worden gevraagd, of deze schadeloosstel- ling van Turkije met een aan Bulgarije ont nomen gebied niet den toekomstigen uitweg voor Bulgarije naar de zee illusoir maakt, om dat de spoorwegen, die dezen uitweg moeten verzekeren, door twee verschillende vreemde gebieden leidt. Aan het slot van de nota wordt de verwach ting uitgesproken, dat bij de definitieve beslis sing rekening zal worden gehouden met de be langen van Bulgarije, die bij het vredesverdrag zijn erkend. spoedig dusdanige bindende en bij de Wet gere gelde garanties te verstrekken, welke tot ver zekering en aanvulling van het Duitsche aanbod aan de geallieerden noodig Worden geacht, en aan het verstrekken waarvan door de geallieerden groote waarde wordt gehecht. Cijfers voor het bedrag, tot het welk deze garanties zich zullen uitstrekken kunnen op dit oogenblik nog niet worden genoemd. De te verstrekken waarborgen zullen echter overeenkomen met het bedrag, hetwelk de rijksregeering na grondig en zorg vuldig onderzoek en na overweging van alle door het buitenland op het jongste aanbod ingebrach te bezwaren als te dragen zal bepalen. Door deze verklaring van de zijde der Duitsche industrie is een van de meest belangrijke punten uit de nieuwe nota, welke de Duitsche regeering nu spoedig aan de geallieerden zal aanbieden, op gunstige wijze geregeld. IN HET BEZETTE GEBIED. Volgens schattingen van goed ingelichte zijde bevonden zich Zaterdagmiddag rond 2 millioen mijnwerkers in staking. Daarbij komen nog ver scheidene tienduizenden metaalbewerkers. Het gtakingsgebied omvat in de eerste plaats het cen trum van het Roergebied van Gelsenkifchen tot Bochum en strekt zich oostelijk uit tot Dortmund en naar het Westen tot Hamborn. De arbeiders der aan de noordelijke gemilitariseerde mijn ge legen mijnen zullen waarschijnlijk binnenkort eveneens het werk neerleggen. Het. centrum der stakingsbeweging bevindt zich te Bochum. In het geheele gebied ziet men mijnwerkers in Zondagsche kleeding in de stra ten. Sterke afdeelingen communistische Hun- dertschaften trekken van mijn tot mijn om de daar arbeidende mijnwerkers uit de mijnen te halen.- De communisten verlangden volledige stilligging van den arbeid en eerst na langdurige onderhandelingen konden vertrouwenslieden der arbeiders verkrijgen, dat de allernoodzakelijkste werkzaamheden zullen worden verricht. Toch staan reeds eenige mijnen onder water. In verschillende plaatsen als Bochum, Dort mund, Essen, kwam het de laatste dagen ook weer tot onlusten, waarbij verschillende dooden en gewonden zijn te betreuren. Naar gemeld wordt, heeft generaal Denvinges het door den plaatsvervangenden regeerings- president gedane verzoek om Schutzpolizei te gebruiken ter onderdrukking der onlusten in het door de Franschen bezette gebied, afgewezen. DE STAKINGEN IN BELGIE. De staking in het goederenvervoer dreigt in omvang toe te nemen. Wat, het reizigersverkeer betreft is de toestand stationnair. De telefoon- en telegraafdienst wordt dagelijks beter. Volgens mededeelingen van zekere zijde schijnt de regeering het plan te overwegen, om zoolang de staking duurt aan de particuliere industrie de exploitatie der arsenalen cn spoorwegwerkplaat- sen over te dragen. Op deze wijze zou België dus het voorbeeld volgen, dat Frankrijk in 1921 heeft gegeven, toen ook in dat land een spoor wegstaking was uitgebroken. CHINA. Gemeld wordt, dat groote troepenafdeelingen de provincie Kwangtoeng zijn binnengevallen, liet gebied, waar wordt gestreden tusschen de troepen van de Peking-regeering en die van de regeering van Canton en de constitutioneelen van Soen Jat Sen. Genoemde troepenafdeelingen dienen ter versterking van de Peking-troepen. De Canton-regeering heeft harerzijds versterkin gen naar Sjioe-kwam gezonden. De- stad Sjioe-hing, ongeveer 50 mijlen ten Westen van Canton is door de constitioneele troe pen van de Canton-regeering ingenomen, nadat de poorten der stad waren opgeblazen. De stra ten zijn versperd door de lijken der soldaten. Het verslagen leger heeft alvorens zich terug te trek ken dé stad geplunderd. te weiken voor de samenstelling van een nieuw hof van justitie. 1 it Moskou Volgens hier binnengekomen berichten is in Georgië een complot tegen de radenregeering daar ontdekt. Vijftien vertegen woordigers van den hoogsten adel, die beschul digd worden van deelneming aan dit complot-, zijn ter dood veroordeeld. Uit Parijs. De Duitscher Schlagetter, die we gens sabotage door den krijgsraad te Dusseldorf ter dood was veroordeeld, is gisterochtend daar gei'usileerd. Dit is de eerste terechtstelling in het bezette gebied. Uit Parijs. De overeenkomst inzake de kos ten van het Amerikaansche bezettingsleger is geteekend. De Japansehe gedelegeerde teekende niet, daar hij zijn instructies niet tijdig had ont vangen. Het monument voor professor de Groot. Op Woensdag 30 Mei a.s. zal op het R.K. kerkhof te Buitenveldert de plechtige onthul ling plaats hebben van het momument op het graf van wijlen prof. mag. dr. J. V. de Groot O.P. Dc onthulling' zal geschieden door den hoog- eerw. pater mag. B. D. van Breda O.P., Provinci aal der Dominicaner-orde in Nederland. Te 3 uur vangt'de plechtigheid aan in de kerk te Buitenveldert, waar na gebeden en liturgische zangen, een gedachtenisrede zal worden uitge sproken door den zeereerw. hooggeleerden pater prof. R. R. Welschen O.P. Daarna heeft de ont hulling plaats op het kerkhof. De plechtigheid is voor iedereen toegankelijk. Het comité van voorbereiding verwacht dat zeer vele vrienden en leerlingen van wijlen prof. De Groot zich dien middag rond zijn graf zullen vereenigen. Aanwezig waren de ministers dr. De Visser, mr. Heemskerk, Van Swaay en De Graaff. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaff Co's Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 25 Mei in Nederland uitge sproken 88 faillissementen tegen 50 faillissemen ten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 25 Mei 1923 1674 faillissementen tegenover 1109 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De stemplicht. Naar de „Nieuwe Arab. Crt." .verneemt, zal ditmaal in alle gemeenten van ons land te gen de kiezers voor de gemeenteraadsverkie zing, -die niet hun stemplicht hebben vervuld en geen geldige reden van verhindering kun nen opgeven, een vervolging worden ingesteld. Naar de „Tel." verneemt zal te Amsterdam tegen hen, die hun stemplicht niet vervuld heb ben, geen vervolging worden ingesteld, hetgeen bij vorige verkiezingen ook niet is geschied. In dc eerste plaats is een vervolging van het groote aantal niet-ste'mmers practisch onmogelijk en voorts is daarvan ook geen aanteekening gehou den op de stembureaux. Oud-minister H. A. van IJsselstcvn. Oud-minister H. A. van IJsselsteijn is Zater dagavond van zijn buitenlandsche reis in den Haag teruggekeerd. In de vergadering van den Bond van R.K. Kicsvereenigingen in den Rijkskieskring Utrecht werd besloten den afgevaardigden naar de ver gadering van den Alg. Bond te verzoeken bij de verkiezing van een voorzitter van den Alg. Bond te stemmen op de candidatuur-van Schaik. Ook op de vergadering van de R.K. Kamer centrale te Haarlem en te 's-Gravenliage werd deze verkiezing ter sprake gebracht. HET HERSTEL. Naar de „B.Z.a.M." mededeelt, heeft het fteiehsverband der Deutsche Industrie Zaterdag ter kennis van de Duitsche rijksregeering ge- i -«-v.. uc muxisberraau ciroeg aan aen bracht, dat de Duitsche industrie bereid is minister van Justitie Golrat op, een ontwerp uit ALLERLEI. Uit Berlijn Naar de „Vorwarts" meldt, is het socialistisch congres te Hamburg Zaterdagmid dag gesloten. Bij ontstentenis van den voorzitter der Internationale, Henderson, hield de voor zitter der Duitsche sociaal-democratische partij nog een korte toespraak. Uit Berlijn De „Börsenkurier" verneemt, dat de parlementaire commissie, die de oorzaken van de jongste daling der mark zal onderzoeken, op 29 Mei a.s. met haar werkzaamheden zal aanvangen. Als eerste getuige zal worden gehoord de directeur van de Rijksbank, Havenstein: Uit Madrid De ministers van Oorlog en Justitie hebben hun ontslag ingediend. Uit Parijs De ministerraad heeft besloten, dat het dossier in de zaak tegen de communisten door den procureur-generaal zal worden ter hand gesteld aan den procureur van de republiek, die het op zijn beurt zal doorgeven aan den rechter van instructie. De ministerraad droeg aan den De uitslag te Nijmegen. „De Gelderlander" schrijft onder meer „Exsultate et laetamini in Domino zoo be gon vandaag het Epistel. Verheugt en ver blijdt U in den Heer. Deze woorden vertolken onze stemming, omdat wij niet enkel tevreden zijn met den uitslag der stemming, maar ook blij ermee. Die verhouding 16:15 drukte;ons. (Men weet, dat het eerste voorstel van B. en W. tot subsidieering van de R.K. Universiteit tnet 16 tegen 15 stemmen werd aangenomen. Hed.). Lag op ons als een smaad. Heel Katho liek Nederland keek er ons op aan hoe is het mogelijk, dat Nijmegen, een katholiek geheeten stad, haar katholieke meerderheid slechts even over het nippertje brengen kan! Zoo ging de vraag rond in Nederland, en als er hier een spreker kwam van buiten, dan moesten wij dat weer hooren als een zacht verwijt. De schande is van ons af1615 werd 1914! De. 15 één achteruit en naar 14 geduwd. De 16 drie sprongen vooruit Exsultatë et laetamini er is reden tot blijd schap en dank." W erk voor meubelmakers in Frankrijk. De directeur van den rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mee, dat een aantal Nederlandsclie meubelma kers in Frankrijk zou kunnen worden geplaatst. Inlichtingen over loon enz. kunnen worden ver strekt door het orgaan der openbare arbeids bemiddeling ter plaatse, of, maar dan alleen schriltelijk, door den directur voornoemd. Het Chr. N. V. Het Christelijk Nationaal Vakverbond houdt zijn elfde algemeene vergadering op Maandag 25 en Dinsdag 26 Juni te Utrecht. Drank-smokkelarij Bij de administratie van de invoerrechten en accijnzen zijn gegevens verkregen, waaruit moet worden afgeleid, dat gedistilleerd, hetzij uit het buitenland, hetzij uit geheime branderijen hier te lande afkomstig, op groote schaal per spoorweg onder valsche benaming wordt vervoerd. In verband hiermede zal door genoemde admi nistratie een verscherpt toezicht op de spoorwe gen worden uitgeoefend, zoowel wat betreft de vervoerde goederen, als de reizigers en hun bagage in de treinen en op de stations. Verbinding met Duitscliland en Zwitserland. Naar men uit Frankfort meldt, zal met ingang van 1 Juni een D-trein AmsterdamDeventer Soest—HammCasselFrankfort Karls ruhePforzheimBazel rijden. Het wordt een zeer snelle verbinding dc vertrekuren zijn tien uur 's avonds van Amsterdam, elf uur 's avonds van Frankfort. In den trein loopen slechts wa gons eerste en tweede klas. Algemeen Nederlandseh Verbond. Zaterdag is te Dordrecht de groote feestelijke vergadering van het Algemeen Nederlandseh Verbond gehouden. Vaststelling vcrmenigvuldigingsrijfcr Inkomstenbelasting 1923'24. De financieele commissie schrijft aan B. en YV. De in bovenstaand onderwerp vermelde zaak heeft in onze, op 15 dezer gehouden vergadering een punt van ernstige bespreking uitgemaakt. Gaarne had de Commissie bij Uw College ge komen met een gunstiger advies, doch gezien de vooruitzichten, die niet gunstig zijn te noemen, is zij van meening, dat tot verlaging van den be lastingdruk niet kan worden overgegaan. Een zeer kleine minderheid meende evenwel dat men zonder bezwaar 0.1 kon laten vallen en alzoo voor 1923/'24 het vermenigvuldigingscijl'er op 0.9 vast te stellen. De Commissie grondt hare meening op het volgende. Met een factor van 1 was het totaal der kohie ren dienst 1922/'23 1.215.000.—, waarvan door het Rijk werd afgetrokken 140.000.— voor nonvaleurs, zoodat de opbrengst de raming met f 35.000 te boven ging. Als men mag aannemen, dat door de malaise een belastingverlaging van 20 verscheidene gemeenten stellen dit op 25 wordt aan genomen, zou met een factor van 1 een bedrag van 972.000.te bereiken zijn. Op de be grooting voor 1923 bedraagt de raming 855.000. De verhoogde uitgaven, t.w. steunregeling, toe slag ambtenaren, schoolkleeding bedragen pl.m. 180.000.zoodat een bedrag van 1.035.000.- moet Worden gevonden. Zooals hiervoren reeds is gezegd, is met een factor van I 972.000.te bereiken, indien althans het percentage van vermindering der inkomsten niet te laag is ge raamd, zoodat er nog een tekort blijft van 63.000.—. Naar aanleiding van de hierboven genoemde cijfers werd besloten Uw College te adviseeren den Raad voor te stellen voor het belastingjaar 1923/'24 tot geen belastingverfaging over te gaan en geen vermenigvuldigingscijl'er vast te stellen. B. en W. schrijven aan den Raad Bovenvermelde zaak heeft in onze vergade ring een punt van ernstige overweging uitge maakt. Na de zeer ongunstige vooruitzichten reeds bij het opmaken der begrooting voor 1923, zal men zich daaromtrent Wel geen illusies' hebben ge maakt. Konden vele andere gemeenten hun belasting verlagen, met het oog op de verschrikkelijke werkloosheid in onze gemeente, zal men reeds hebben voorgevoeld, dat dit ons deel niet zou kunnen zijn. Buiten alle verhouding toch heeft de malaise onze gemeente getroffen met het gevolg, dat zij niet alleen ontzaggelijke uitgaven heeft te doen voor de werkloozenuitkeeringen, maar dat ook de draagkracht der ingezetenen zwaar is aangetast. Wanneer wij dan voorstellen de belasting zoo te laten als zij is, gaan wij reeds verder dan waai--

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1