Eet oude Kasteel. DAOBUW VOOS* SCHIEDAM OM&mEKEM* FEUILLETON. 46ste Jaargang. Dinsdag 29 Mei 1923. No= 13651. Buitenlandseb Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. BSunenlaad. IEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon Inteïcommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regoii 1.75 j elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. HET HERSTEL. Van parlementaire zijde te Berlijn deelt men mede, dat de leiders van het centrum, de Duit- sche volkspartij en de democratische partij gis terochtend het aanbod van de industrie hebben besproken, waarin zij een verheugend bewijs zien, dat het Duitsche bedrijfsleven bereid is voor de vrijheid des lands de zwaarste offers te brengen om het Duitsche-productievermogen te herstel len. De gestelde voorwaarden zullen bij de ver wezenlijking van de aangeboden waarborgen dientengevolge noodzakelijkerwijs het onderwerp van algemeene politieke besprekingen moeten uitmaken. Dergelijke onderhandelingen dienen zoo spoedig mogelijk aangeknoopt te worden. De rijksbond der industrieelen heeft gister een memorandum gepubliceerd, dat hij aan den rijkskanselier heeft gericht inzake de schadeloos stelling en het deel, dat de nijverheid van de betaling zou willen garandeeren. In dit memorandum wordt er op gewezen, dat wanneer het rijk en de verschillende staten uit eigen inkomsten niet het noodige kunnen op brengen, die plicht dan overgaat op het volk en dat elk burger zich offers zal moeten getroosten, teneinde de politieke en economische bevrijding des lands te verkrijgen. Intusschen bezit de staat talrijke Vermogens objecten, die minstens op 600, doch bij juist be heer op 1000 millioen goudmark zouden zijn te schatten. Als er in het geheel 500 millioen goud mark bijeen te brengen zouden zijn, zou de in dustrie 200 millioen daarvan op hare rekening kunnen nemen, terwijl handel, financiën en de onroerende goederen in de steden de rest zouden kunnen garandeeren. Over de juiste verdeeling en de regeling van den omslag moeten nadere schikkingen worden getroffen, eveneens over de mogelijkheid tot afkooping der heffingen. Hieraan moet gepaard gaan een verlichting van den druk op de burgerij en op de bedrijven voor zoo groot mogelijke spaarzaamheid, terwijl tevens de productie moet worden vergroot. Alleen op die wijze en met sta- biliseering van het geld is redding te verwachten. Bovendien behoort voor Duitsche, producten in den vreemde een open markt te bestaan. Ten slotte wijst het memorandum ér op, dat de staat zich zoo min mogelijk moet mengen in de, vrijheid van bedrijf, dat prijswoeker moet worden tegengegaan, doch dat tevens het bedrijfskapi taal niet mag worden aangetast. IN IIET BEZETTE GEBIED. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Bochum: De mijnwerkersstaking om meer loon breidt zich steeds verder uit. Te Gelsenkirchen heerseht thans in het mijnbedrijf algemeene staking. Van de staatsmijn „Hibernia" werden de werkwilli gen door de stakers verdreven. Eerstgenoemden trokken daarop in hun Werkkleeren door de stad en hielden een vergadering, waarin tot deelne ming aan de staking Werd besloten, ofschoon de meerderheid vóór voortzetting van den arbeid was. IleL besluit tot stillegging van het werk werd evenwel genomen, omdat men vreesde, dat de stakers tot sabotage aan de machines zouden overgaan, om dezelfde reden werd ook op de an dere mijnen het Werk neergelegd. De stakers hebben thans een centrale stakings leiding voor het Roergebied gevormd, die haar zetel te Essen heeft. De staking in de metaalindustrie is eveneens als een gevolg van de mijnwerkersstaking te beschouwen. Volgens een gister door het bestuur van den mijnwerkersbond te Bochum ontvangen tele gram uit Berlijn is aldaar in den loop van den middag bij de onderhandelingen over de nieuwe loonregeling voor de mijnwerkers overeenstem ming bereikt. Volgens de nieuwe regeling zullen de mijn werkers een loonsverhooging van 10.000 mark per dagtaak ontvangen. Dit staat gelijk met een loonsverhooging van 100 in vergelijk met de loonen, welke in April werden uitbetaald. De nieuwe loonregeling zou heden aan de arbeiders worden medegedeeld. Tegen mórgen zullen dan vergaderingen van mijnwerkers Worden gehouden, waar over de aanneming van de nieuwe overeenkomst zal worden beslist. Of de mijnwerkers in het Roergebied zich met de nieuwe regeling zullen vereenigen, valt nog niet met zekerheid te zeggen. Door de vertegenwoordigers der mijnwerkers te Berlijn is de nieuwe loonregeling aanvaard op voorwaarde, dat de regeering onmiddellijk ener gieke maatregelen zal nemen ter bestrijding van de duurte en tegen de deviezenspeculatie. Ismed Pasja verklaarde aan vertegenwoordigers der Turksche pers te Lausanne, dat de nog be staande moeilijkheden zullen worden onderzocht in' huishoudelijke besprekingen tusschen de ver tegenwoordigers der geallieerden. Hij voegde er aan toe, dat de vrede binnen tien dagen zal wor den geteekend. POLEN. De voorzitter der Poolsche Volkspartij heeft de opdracht aanvaard om een nieuw kabinet te vormen. DE STAKINGEN IN BELGIE. De spoorwegstaking heeft gister opnieuw een uitbreiding ondergaan. Door de staking der wisselwachters van het station Luik ondervindt de verbinding van Brussel naar Luik, Verviers en de grens veel vertraging. ENGELAND EN RUSLAND. Naar verluidt, staat thans vast, dat het niet tot een breuk zal komen tusschen Engeland en Sovjet-Rusland. In diplomatische kringen te Londen schijnt men van mecning te zijn, dat hoewel de jongste nota van Moskou in sommige opzichten niet geheel bevredigend is, de punten waar het op aankomt in déze kwestie vatbaar zijn voor oplossing door onderhandeling. Reuter verneemt nog, dat het Britsche ant woord op de laatste sovjet-nota waarschijnlijk in het midden der week zal worden overhandigd. Het kabinet is van meening, dat hoewel het Sovjet-antwoord een groote verbetering is, bij zij n voorganger vergeleken, en bevredigend op de meeste punten, er volledig meeningsverschil blijft bestaan ten aanzien der propaganda. In dit opzicht wordt het antwoord onbevredigend geacht! 116 ,,Uw ontslag?" herhaalde hij op luiden, slee penden toon, zoodat allen hem hooren konden „Gij schijnt te vergeten, dat ik Heer van Wisburg- ben en dat gij eerst over uzelf beschikken kunt, zoodra uwe vijf-en-twintig jaren voltallig zijn Wolfram was achteruit getuimeld bij de Wteede woorden, die hem ten aanhoore van allen tot bastaard stempelden. Hij ook was doodsbleek geworden en had willen spreken, maar Bodo was de deur al uit, was ingestegen en had zelfs het portier dicht geslagen. Twee bedienden sprongen achterop. Dreunend-rolde het rijtuig de donkere poortgang door en verdween uit het gezicht. Wolfram staarde het na. Vader had zijne hand gegrepen en Wolfram had zich laten voortleiden, verre van de mede lijdende of schampere blikken der omstanders, den weg op naar huis. Er Was geen woord tusschen hen gewisseld, en zwijgend had Wolfram zijne kamer opgezocht. Tegen den avond kwam Wolfram beneden. Hij scheen kalm en bedaard. ,,Will gij een rijtuig naar Wisburg voor mij bestellen?" vroeg hij Vader. IERLAND. Uit Dublin wordt gemeld, dat de Valera en de chef van den staf der republikeinen een bevel aan hun volgelingen hebben gericht om den strijd te staken. De vrijstaatsche regeering heeft docu menten gepubliceerd, die haar Vrijdag in handen zijn gevallen, en die een bevestiging van dit be vel blijken te zijn. In die stukken, gericht aan alle rangen der republikeinen, zegt de Valera, dat hun standpunt niet langer met succes met de wapens kan worden verdedigd, dat verdere offers vergeefsch zijn en dat de voortzetting van den strijd tegen het belang des lands zou zijn. OOSTENRIJK. Er is een conflict ontstaan tusschen Zimmer- ,,Gij wilt gehoorzapien „Natuurlijk. Verzet zou Bodo nog meer. prikkelen. Als ik hem uit Wisburg schrijf, zal hij meer geneigd zijn om te luisteren. Ik heb ver keerd gehandeld door mijn onstuimig aandringen om gehoor. Hij was nu in geene stemming om rustig te luisteren. Wie zou dat ook zijn, als men zich bedrogen waant door hen, die men met zijn gansche hart heeft vertrouwd en liefgehad Hij is diep gewond. -En hij is alleen, hij, die zooveel behoefte heeft aan meegevoel en gene genheid." „Gelukkige, die zoo spoedig eene beleediging kunt vergeten riep ik halfluid. .„Margreet In Wolfram's oogen lag iets anders dan lijd zame onderwerping maar hij drukte de lippen op elkaar en zweeg. Toen hij eindelijk antwoordde, was zijne stem heesch. „Mijn vader zou Bodo beklaagd en vergeven hebben. Mij past, geen andere houding. Op deze wijze alleen kan ik zijn hart weer voor mij openen." Hij is nu vertrokken. Vader en Moeder brachten hem tot aan den wa gen. Op het oogenblik van instijgen miste Wolf ram mij en keek rond. „Waar is Margreet Groet haar nog eens voor mij ons afscheid was zoo vluchtig Hij was den wagen al in bij die laatste woorden inan en de Óostenrijksche regecring, doordat de vermindering van het aantal beambten op on voldoende wijze heeft plaats gehad. SPANJE. In Ferrol, waar zich het voornaamste marine- arsenaal van Spanje bevindt, heeft het gerucht geloopen, dat de regeering voornemens is, een sterke vloot te bouwen. De plannen, om de Spaansche vloot weder een hoogen rang te doen innemen onder de vloten der wereld, hebben eenigen tijd op zich laten wachten, maar, naar men vernomen heelt, zijn thans maatregelen genomen om in Juni een uit- gebreiden aanbouw in Ferrol te doen aanvangen. ALLERLEI. Uit Madrid Generaal Aizpuru, chef van den gencralen stal' en veteraan uit de Afrikaansche oorlogen, is tot minister van Oorlog benoemd. Graaf Munoz, die tal van hooge functies heeft bekleed in vroegere liberale kabinetten, is tot minister van Justitie benoemd. Uit Londen. De „Daily News" schrijft omtrent de benoeming van lord Robert Cecil tot grootzegelbewaarder, dat de premier een regeling heeft getroffen waartoe lord Curzon krachtig heeft medegewerkt ingevolge waar van lord Robert Cecil, die de positie krijgt van kabinetsminister, alle aangelegenheden betref fende de betrekkingen der Britsche regeering met den Volkenbond zal behandelen. Dit betee- kent practiscli dat er voor de eerste maal sedert het tot stand komen van den Bond een minister voor den Volkenbond zal zijn die zitting heeft jn het kabinet en aan wiens functie een cachet wórdt gegeven door het feit, dat lord Robert Cecil een der oudste ambten uit de geschiedenis der Britsche ministeries bekleedt. Te Dresden zijn de betoogingen van werk- loozen voortgezet. Dezen hebben weer de slui ting van hotels en café's afgedwongen. Tal van vreemdelingen zijn wegens den onzekeren toe stand vertrokken. De werkloozcn trokken naai de dorpen in den omtrek en dwongen de boeren, hun levensmiddelen af te slaan. Ook Maandag bleven vele winkels gesloten. Plunderingen wor den tot dusver niet gemeld. Uit Berlijn. Te Hamburg dreigt een staking in het zeevisschcrsbedrijf te zullen uitbreken. Een arbitrale uitspraak in zake een geëischte loonsverhooging is door de visschers verwor pen en indien niet te elfder ure nog een rege ling wordt getroffen, zal de geheele Duitsche zeevisscherij worden stilgelegd. Uit Berlijn. De „Vossische Zeitung" ver neemt uit Essen, dat ten gevolge van de inbe slagneming van de gelden bij het filiaal der rijksbank de particuliere banken genoodzaakt waren, kort na de openstelling barer kassen deze weer te sluiten, daar zij geen geldmiddelen genoeg hadden om de klanten te bedienen. -Uit Barcelona. Een bende individuen drong gister een voetbalterrein binnen, waar juist een wedstrijd plaats vond. Schoten werden gelost op daar aanwezige arbeiders, die tegen de instructies van het stakingscomité werk verricht hadden in de haven. Twee arbeiders werden gedood, en drie gewond, benevens twee vrouwen. Uit Amman (Transjordanië) Sir Her- bert Samuel, de Engelsche Hooge Commissaris in Palestina, heeft hier in een rede namens de Brit sche regeering de onafhankelijkheid van Trans jordanië geproclameerd en de regeering van Transjordanië erkend. Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie; Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juni 1923 Ik ben hem niets 18 October 1781 „Mijn brief aan Bodo ligt klaar," schrijft Wolfram „In de eerste dagen kon ik mij niet daartoe zetten ik had volkomen rust noodig om tot mijzelven te komen Ik had veel te bespreken, uit te leggen en op te helderen, en dat op eene wijze, die hem krenken, noch verbitteren kon Ik geloof, dat ik ben geslaagd als Bodo mijn brief gelezen heeft, zal hij mijn strijd, mijne gevoelens en plannen kennen en zal alle misverstand op geheven zijn Wisburg kwam hem stiller en eenzamer dan ooit voor. Hij had zijne gewone bezigheden her vat, was op het slot gehuisvest en vond in den Heer Kern een aangenamen chef. Bij den Schout had hij een koel onthaal gevonden De instruc tion, hem door de Vrijvrouwe ten opzichte van Wolfram gegeven, speelden hem klaarblijkelijk door het hoofd, en de lastbrief van den Vrijheer scheen hem dezelfde gedragslijn voor te schrijven „Onder geen voorwendsel met verlof naar Sturmfels vast op de plaats geene vrijheid om zich te verwijderen Kern is daarvoor aanspra kelijk," had hij gemompeld En met deze brom- merij cn een genadig knikje had hij Wolfram laten gaan Wolfram's toon is opgewekt. Wij behoefden niet bekommerd om hem te zijn met den dood aan E. P. Westerveld, minister van marine, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van directeur-generaal der posterijen en telegrafie, onder dankbetuiging voor de vele in die betrekking aan den lande bewezen .ge wichtige diensten, en is, met ingang van voor noemden datum, benoemd dot directeur-generaal der posterijen en telegrafie, A. A. H. W. König, oud-minister van waterstaat, te 's-Gravcnhage. Hofnieuws. De Koningin zal tijdens haar verblijf in Enge land het meerendistrict bezoeken en verblijven op Rydall Hall, het historische huis van Rydall Water en dicht bij Wordsworth's huis. Zij zal daar verblijven van het einde van Juni tot het midden van Augustus. Staatsraad prof. Struycken. De toestand van Staatsraad prof. Struycken bijft volgens de laatste berichten zorgelijk. Het bezoek van koning Ilaakon. De Nederlandsche gezant te Kopenhagen, tevens geaccrediteerd bij het Hof van Noorwegen de heer W. L. F. C. Ridder van Rappard, zal tijdens het bezoek van den koning van Noorwe gen hier te lande zijn. De verliooging der college-gelden. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer, betreffende het wets ontwerp tot wijziging der Hooger Onderwijswet. De minister wensclit, ofschoon hij geens zins de bezwaren, verbonden aan de voor gestelde verhooging van college-gelden en andere daarmede samenhangende begroo- t.ingen, wil onderschatten, toch het voorstel te handhaven,nu de toestand van 's lands financiën versterking van de middelen dringend noodzake lijk maakt. Tegen invoering van de progressieve schaal heeft de minister ernstige bedenking. Ook het openen van de mogelijkheid van betaling van een eersten termijn met recht om de colleges te volgen, zal dc invordering van de andere termijnen in de praktijk te veel bemoeilijken. Het ligt aanvankelijk niet in de bedoe ling van den minister het aantal beurzen in de naaste toekomst wederom te vergrooten. De datum van inwerkingtreding dezer wet wordt nader voorgesteld op 14 Juli 1923. De malversaties te Maasdam. De burgemeester van Maasdam, dc heer Klaar, werd jl. Vrijdag opnieuw door de Justitie ge hoord. Het onderzoek werd Zaterdag voort gezet. Thans vernemen wij, dat de justitie ter men gevonden heeft om den burgemeester in ver zekerde bewaring te houden. De heer Klaar is na afloop der verhooren gearresteerd en in het Huis van Bewaring te Dordrecht ingesloten. Zomerdienst op de spoorwegen. De officieele reisgids der spoorwegen zal van Dinsdag 29 Mei af verkrijgbaar worden gesteld. Weldadig Nederland. A.s. Vrijdagmiddag 3 uur wordt te Amersfoort een extra-trein met ongeveer 400 Óostenrijksche kinderen, voor verschillende plaatsen in ons land, verwacht. Amsterdam - Moskou door de lucht. Binnen enkele dagen zal de Fokker F. V., het nieuwste type verkeersvliegtuig van de N. V. Ne- derlandscheVliegtuigenfabriek naar Rusland ver trekken tot het deelnemen aan een concours, der Vrijvrouwe was alle gevaar voor hem ge weken hij vertrouwde op zijn goed recht en op Bodo's genegenheid wij zouden bemerken, dat hij zich met geene hersenschimmen had gevleid. Wolfram's brief zou Bodo ongeveer den 22sten October te Berlijn bereiken. Daar schrikte een brief van den Heer Mcrlé, gedateerd 16 October, ons uit onze rust op. „Wolfram's zaak vordert,. Ik heb het geluk gehad een open oor bij den Stadhouder te vinden. Toen ik hem alles uitgelegd en mijne bewijzen voorgelegd had, beloofde hij mij zijne hulp hij hezreep, dat de behandeling spoed eischte, en zond reeds dezen morgen een schriftelijk bevel aan den Schout van Wisburg om Wolfram's over komst naar Munster te gelasten." De Heer Merlé heeft alzoo Vader's brief met het bericht van den dood der Vrijvrouwe en zijn betoog over de noodzakelijkheid van een uitstel niet ontvangen en zich aan den bepaalden ter mijn gehouden. De Schout zal Bodo Wel onmiddellijk met, dat oponthoud in kennis hebben gesteld. Die ki rnL- gi ving is hem vermoedelijk tegelijk met. Wolf ram's brief geworden Zal Wolfram's schrijven onder deze omstan digheden de uitwerking hebben, die hij zich ooi- stelt (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1