iel oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN FEUILLETON Vrouwtje .dit overhemd zie!" er nu eens keurig uit! Heb je Jn andere waschvroi/w jongen- da'5 fcs zeggen-ik laaf ze tegenwoordig thuis bandelen md? 46ste Jaargang. Maandag 4 Juni 1923. $o. 13656. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandsch Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De „Vossische Zeitung" verneemt, uit Elber- feld De stakingsbeweging in het industrie gebied houdt aan. In de mijnindustrie is wel is waar na de voorloopige overeenkomst in zake de loonkwestie rust ingetreden, maar onder de fabrieksarbeiders en met name in de metaal branche heeft de agitatie nieuwe successen te boeken. Zaterdag is in drie groote bedrijven der metaalindustrie te Bannen het werk neergelegd. Hardnekkig doet het gerucht de ronde, dat Radek zich in het Roergebied bevindt. De actie der politie tegen de leiders der mijnwerkers beweging en onlusten worden voortgezet. Er zijn ongeveer 500 personen gearresteerd om verhoord te Worden. Bij de huiszoeking werden groote hoeveelheden wapens en ammunitie gevonden. De raddraaiers der beweging zijn echter ont komen. Ook in het industrie-gebied van Hagen is het hun geluht eenige bedrijven stil te leggen. De stakingsbeweging te Keulen heeft eveneens een ernstiger karakter aangenomen. De commu nistische bedrijfsraad heeft besloten voor Keulen de algemeene staking te proclameeren. De tram- beambten wenschen niet eerder het werk te her vatten alvorens de eisch om een loonsverhooging van 50 en een uitkeering ineens van 200.000 mark voor alle Keulsche arbeiders zijn inge willigd. Bomaanslagen op de spoorwegen hebben ook Weer plaats gehad. Zondagnacht ontplofte een bom tusschen Rafingen en Linthorst juist toen een kolentrein passeerde. Dertig wagons dérailleerden. Ook tusschen Treusdorf en Siegburg ontplofte een bom op het oogenblik dat een locomotief voorbij reed. Er zijn terstond strafmaatregelen genomen. NA DE STAKING IN BELGIE. De spoorwegstaking is thans geheel geëindigd, maar het zal nog eenige dagen duren, voordat alles Weer geregeld zijn gang gaat. De gevolgen der staking beginnen zich op den prijs der eerste levensbehoeften te doen gevoelen. Dc broodprijs zal met 5 centimes per kilo ver hoogd worden. AMERIKA. De gouverneur van den staat New-York, Albany Smith, heeft de wet geteekend, waarbij de wet ter uitvoering van het drankverbod in den staat NeW-York wordt ingetrokken. Dit be- teekent, dat de politie van den staat en de locale politie ophouden voor de uitvoering van bet drankverbod in den staat NeW-York te waken. Deze taak, waaronder begrepen is de bewaking der Canadeesehe grens en de controle in de stad NeW-York, komt hier door te berusten bij een handvol federale ambtenaren. ALLERLEI. Uit Bellijn De Duitsche gezant te Washing ton, dr. Wiedfeldt, zal 1 Juli met verlof naar bier komen. Daar de rijksregeering echter de billijk heid van het verzoek der firma Krupp om dr. Wiedfeldt weer in de directie der firma op te neinen, erkent, kan men verwachten, dat de gezant niet meer naar zijn post zal terugkeeren. Uit Tokio De sovjet-autoriteiten van Siberië hebben een Japansche visschersboot in beslag genomen en de bemanning van 72 koppen gevangen gemaakt, omdat het schip binnen 7 mijl van de kust heeft gevischt. Uit Barcelona De transportarbeiders- staking alhier breidt zich uit. Het aantal bedrij- 121 Ik had de lange rij van bleeke, havelooze ge stalten, twéé aan twee aan elkaar geketend, in hun bruine pakken zien voorbijtrekken ik had die geschoren hoofden en verwilderde ge laatstrekken aanschouwdik had ze gezien, heengebogen over hun zwaar, eentonig Werk, bij felle hitte en stroomende regen, bij sneeuw storm of hageljacht ik had Wolfram gezien te midden dier woeste, verstompte, verdierlijkte Wezens, gebukt onder de zware vracht, de han den gewond door het lompe gereedschap, de oogen verdoofd door ontbering en kwelling, Vermagerd en geknakt Ik was hem gevolgd bij het uitreiken der grove, schrale spijs ik had hem den houten nap aan den mond zien brengen; Was hem gevolgd in de slaaplokalen, op den har den grond, onder zijn dunne, grauwe deken, met moeite ademhalend in die dikke, vuile lucht bedorven lucht, bezwangerd door de uitwase mingen van zoovelen in betrekkelijk kleine ruimte, verontreinigd door de taal van onreine monden. En ik kon nu niets, niets voor hem doen Niemand kon dat. Moeder was kort na Wol fram's deportatie op reis gegaan om hem te zien; ven, dat zich genoopt ziet het werk stop te zetten vermeerdert met den dag. De Werkzaamheden in de haven zijn bijna geheel stilgelegd. Er hebben voortdurend politieke aanslagen plaats. Uit Berlijn Naar dc ,,Msb." meldt, is een stuk van de bezette Engelsche zone aan de Franschen overgegaan, en wel dat deel van het district Berckheim, dat ten Noorden van den spoorweg Neu-Düren ligt. Naar uit Madrid wordt, gemeld, zal ex- 'keizerin Zita van Oostenrijk den 6den Juni a.s. naar Lequesto vertrekken om daar blijvend met haar gezin te gaan wonen. B i n n enland. Algemeene bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties. De jaarvergadering van den Algemeenen bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties die Zater dag te Utrecht is gehouden was druk bezocht. Na de reeds vermelde rede van den voorzit ter Mr. Baron van Wijnbergen bracht Mr. Heerkens Thyssen het financieel verslag uit, Waaruit bleek, dat er een batig saldo van ƒ8120.91 was. Het voorstel om tusschen de R.K. Pers en R.K. Staatspartij een contactcommissie te vor men werd aangenomen. Daarna werd aan het bondsbestuur machtiging verleend om de noodi- ge stappen te doen tot oprichting van een partij bureau Vervolgens kwam aan de orde de verkiezing van een voorzitter. Op verzoek van het bondsbestuur stelde baron van Wijnbergen zich herkiesbaar. Na eenig debat en een uiteenzetting van baron van Wijnbergen werd tot stemming over gegaan. Met 53 van de 69 stemmen werd de voorzitter herkozen. Een voorstel van Friesland, om het Katho liek Staatsprogram voortaan alleen uit bepalin gen omtrent beginselpolitiek samen te stellen, werd aangenomen, evenals het voorstel Leiden om tot meer contact tusschen kiezers en gekoze nen te komen. De tabakswetmotie die Utrecht had ingediend Werd na een toelichting van den voorzitter, met 25 tegen 13 stemmen verworpen. Na de rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering met den Ghristelijken groet. Onthulling de Groot-monument. Met eenvoudige plechtigheid heeft Zaterdag middag op de R.K. begraafplaats Buitenveldert de onthulling plaats gevonden van het monument op het graf van wijlen prof. mag. dr. J. V. de Groot O.P., gesticht door het nationaal comité tot de vorming van een Pater de Groot-stichting. Vele studenten, vrienden en vereerders van wijlen pater de Groot waren tezamen gekomen in het kerkje van Buitenveldert, waar Pater de Groot's opvolger, prof. R. R. Welschen O.P., een gedachtenisrede heeft uitgesproken. Wij zijn samengekomen, aldus de gewijde rede naar, ter plechtige onthulling en christelijke inwijding van een monument, dat voor ons en voor de geslachten na ons de weldoende, de zegenrijke herinnering zal levendig houden aan een held van liefde tot de wetenschap, een held van liefde tot het katholieke geloof. Spr. herinnerde er dan aan, dat prof. De Groot in zijn oprechte nederigheid nooit voor zichzelf eer en grootheid zochtin het diepst van zijn ootmoedig hart zocht hij niets zoozeer als onge kend te zijn. Het is voor ons allen een zielsbe- hoefte, om zijn nagedachtenis te verheffen en zij had kleinigheden medegenomen een paar boeken, warme kleedingstukken niemand werd tot de veroordeelden toegelaten en zij mochten niets ontangen. Hoe ik dc eerste dagen en nachten na dien nacht door ben gekomen, weet ik niet. Ik ge loof, dat de menschcn zeiden dat ik koorts had. Dora's vader schreef medicijnen en rust voor. Rust behoefde men mij niet voor te,schrij ven alles scheen in mij gebroken de vreese- lijke rust kwam van zelf, de hatelijke rust, Waaraan ik mij moest onderwerpen om te hooren Wat ik altijd hoorde, en te zien wat ik altijd zag, na dat afschuwelijke boek O, die verbrijzeling der onmacht om niets te kunnen doen, nu er zooveel te doen overbleef Wilbrant op te sporen en tot bekentenis te dwingen en het lijk van den heer Merlé zoeken. Het baatte niet of Vader mij verzekerde, dat de Bermensche weg uren Was onderzocht, dat er nog altijd gewerkt Werd, dat Merlé s advocaat naar Londen was geweest en daar de politie aan het Werk had gezet om Wilbrant op een Duitsch of Hollandseh koop vaardijschip te lokken en zoo terug te voeren, Engeland levert geen misdadigers uit. Langzaam, heel langzaam rees er in mij op wat ik voor goed gestorven waande de hoop. Waren er onder Baron Siegfried's vrienden geen invloedrijke personen, wier voorspraak ik voor Wolfram kon winnen Mijn eerste gedachte Was aan Kolonel von Hompesch geweestik had hem slechts een paar maal gezien, maar Advertentiën: 15 regels 1.75 alke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medsdeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. mmM A W H Ik brikanten van Fwlnk en Vim. God te blijven danken voor cle onschatbare wel daden, welke hij aan zoovelen door zijn grooten en beminnelijken apostel der waarheid heeft geschonken. En niet alleen voor zich zelf heeft hij gearbeid, voor allen die de waarheid zochten schonk hij zich weg. Wat katholiek Nederland hem dankt valt niet te benaderen, even weinig als te berekenen valt de hoeveelheid en de onuitsprekelijke groeikracht en dankbaarheid van het geestelijk zaad, dat hij uit strooide. Zijn zoo voorbeeldig religieus en priesterlijk leven is een steeds hooger strevende opgang ge weest naar het ideaal, dat zijn geloofsovertuiging hem voorhield. Pater Welschen richtte zich ten slotte tot de R.K. studenten en oud-studenten der Amsterd. Hoogeschool om hun er nogmaals op te wijzen, dat zij geen leermeester hebben gehad, die als pater de Groot, hun vader en vriend was. Nadat een gezamenlijk gebed was gestort, en een jongenskoor het „Dies Irae" had gezongen, begaf men zich naar het graf van pater de Groot. Op verzoek van prof. van Rooy onthulde de HoogEerw. Pater van Breda, het monument, en verrichtte de wijding daarvan. Daarna sprak prof. van Rooy een kort dankwoord. De beeldhouwer P. Bresiot vervaardigde het monument uitmoevclkalk en hardsteen met bron- zijn edel gelaat had mij getroffen. Ach, succes zou ik bij hem niet hebben, daar hij voor Ba ron Siegfried's tweeden zoon gewonnen was En ook zou voorspraak" baten Bodo was onmiddellijk na de veroordeeling naar Berlijn gerend en had om gratie, herroeping van het vonnis, vermindering van straf gesmeekt. De Koning was doof geweest. Wat moest er gedaan worden? Liet God, de Rechtvaardige, toe dat de onrechtvaardigheid zou zegevieren Als ik naar Berlijn ging en een voetval voor den Konig deed Bodo, bekend met de etiquette, bekend met vormen en gebruiken aan het Hof, had gepleit en gesmeekt onder den druk van die etiquette belemmerd en gesnoerd tusschen die vormen en gebruiken maar ik, die van niets afwist dan van de majesteit des Konings en het on recht aan Wolfram gepleegd, ik zou mij niet la ten terugdringen als ik mij voor hem neerboog en mijn hart uitstortte, zou ik gehoord worden ik zou verhooring eischon, als smecken niet wilde helpen. ,,De weg tot Wolfram's verlossing en eer herstelling leidt niet door het Hoi van den Koning, Margreet," zeide Vader. „Eerherstelling Ik had alleen een verlossing van het lichamelijk lijden gedacht in den laat- sten tijd. Vader had gelijk: Wilbrant's ge tuigenis en het terugvinden van Merlé waren noodig. zen plaquet. In het monument heeft de beeldhou wer willen uitbeelden de eenheid .van geloof en wetenschap, de twee lichtstralen uit dezelfde bron Gods. Deze eenheid van geloof en weten schap heeft zich in het bijzonder geopenbaard in het leven van pater professor de Groot. Het ge loof, de bovennatuurlijke wijsheid, is symbolisch voorgesteld in de figuur van den priester (rechts), de Wetenschap door de figuur van den wijsgeer (links.) Geloof en wetenschap houden ons de beeltenis van den priester-hoogleeraar voor, op dat prof. De Groot ook nu nog, na zijn dood, van die eenheid zou getuigen. Bovendien dragen de beide figuren het hoek, waarin de wijsheid ver heerlijkt wordt, De sigarennijverheid. De Nederl. R.K. vereeniging van sigarenfabri kanten heeft, naar liet Ilgz. meldt, den minister van buitenlandsche zaken verzocht, zijn aandacht te schenken aan de verdubbeling van het invoer recht op sigaren door de Deensche regeering, omdat tot de weinige landen, waarheen de si- garenindustrie nog iets kon exporteeren, ook Denemarken behoorde en door dezen maatregel dc invoer in Denemarken van sigaren uit Neder land wordt belet. Droog Amerika. Naar wij vernemen, is aan onzen gezant te Washington opdracht gegeven, in aansluiting Ik zin mijn hoofd stomp op middelen om daar toe te komen. Ik heb gelegenheid tot ongestoord denken Sturmfels is als een gevangeniszóó groot, zóó somber en zóó stil. Het uitgestorven Hee renhuis staat met zijn gesloten iamen als een doode op het binnenplein. Van tijd tot tijd werpt Martijn een raam open en tuurt naar buiten, met een trek van weemoed en teleurstelling op zijn trouw, eerlijk gelaat, als vraagt bij o1 die vertrekken nooit meer zullen bewoond worden. Tegen ons spreekt hij nooit over Bodo s terug komst. Hij begrijpt, dat wij daar niet naar ver langen. Arme oude Hoe lang heeft hij niet uitgezien naar een oproeping van zijn jongen meester om met een gedeelte van het dienstpersoneel over te komen en het familiehuis te Berlijn voor hem in orde te maken Dat de Vrijheer daar al leen een "gemeubeld kwartier bewoont, acht hij in strijd met de waardigheid en het aanzien van liet geslacht Sturmfels. Wij zijn nu gewend aan onze woning op het slot. Wat geeft het ook of de hooge daken der tegenover liggende gebouwen de zonnestralen afweren, lang voordat die ter rust gaan, en hun zwarte schaduw de schemering tot duisternis maakt, voordat de nacht, aanbreekt (Wordt vervolgd) EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT HBKCS3«BfS r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1