Het oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Dinsdag 5 Juni 1923. No. 13657. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regels 1.75 j elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. DE NIEUWE DUITSCHE NOTA. Naar de ,,N. R. Crt." verneemt, is de nieuwe Duitsche nota aan de entente gereed. Om bij zondere redenen zal zij echter eerst Woensdag worden overhandigd. De rijkskanselier heeft den tekst gisteravond aan de leiders van de partijen voorgelezen. De vertegenwoordigers van de coalitie verklaarden er zich accöord mede. Het oordeel van de sociaal-democraten is npg niet bekend. Over den inhoud van de nota wordt medege deeld, dat, er geen bepaald totaal bedrag en ook geen bepaalde annuiteitcn in worden voorgesteld. De nota wil de draagkracht van Duitschland door een internationale commissie van deskundi gen laten vaststellen. De voorstellen inzake de waarborgen hebben de memorie van het rijks- verbond van de Duitsche industrie tot grondslag. Voorts wordt de verpanding van de inkomsten van de douane en de spoorwegen als waarborg aangeboden. Van andere zijde wordt medegedeeld dat de nota wel in een betaling in annuiteiten, en wel van 1,2 tot 1,8 milliard, voorziet. IN HET BEZETTE GEBIED. De „Lok. Anz." meldt uit Bochum De direc teuren van eenige mijnen uit het Roergebied hebben opnieuw van de Franschen bevelen ont vangen om de brandstoffenleverantie aan Fran- rijk en België te hervatten. Met gevangenisstraf fen tot 5 jaar werd gedreigd. De mijnen weigeren echter kolen te leveren, zoodat tegen zes direc teuren, bij den krijgsraad van Werden een proces is ingeleid. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Volgens berichten uit Angora is aan Ismet Pasja te Lausanne opgedragen de geallieerden er van in kennis te stellen, dat hij nog slechts 10 dagen te Lausanne kan blijven. RUSLAND. Officieel wordt uit Moskou gemeld, dat de provincies Tzaritzin en Saratoff door hongers nood geteisterd worden. Van den anderen kant wordt bericht,dat in het industriebekken van de Donetz het broodrant soen, dat eiken dag aan de arbeiders wordt ver strekt, en dat tot nu loe een kwart pond bedroeg, tot een achtste pond is teruggebracht. ENGELAND. Men verwacht, dat lord Curzon Woensdag in het Hoogerhuis een verklaring zal afleggen aan gaande de buitenlandsche betrekkingen en den toestand in het algemeen. Op zich zelf moet natuurlijk aan een dergelijke officieele verkla ring groot gewicht worden gehecht als zij komt van den leider dier buiLenlandsche betrekkingen, doch thans is zij van meer belang dan ooit, aan gezien liet de eerste verklaring der regeering zal zijn sedert het optreden van het nieuwe kabinet. Bovendien verwacht men,dat de verklaring van Curzon een opheldering zal brengen t. o. van de eenigszins geheimzinnige bewoordingen, waarin Baldwin zich gister tegenover een Fransch jour nalist heeft uitgelaten, en waarin hij naar men meent, tusschen de regels door te verstaan gaf, dat Engeland zich ten aanzien van zijn houding in het vraagstuk van de schadevergoeding vooral zal laten leiden door de houding, welke Frankrijk aan zal nemen t. o. van zijn schuld aan Engeland AMERIKA. Het departement van Financiën te Washing- 122 Lief moedertje is stil geworden Vader is nog kras, maar oud, veel ouder in de laatste maanden. Het viel mij vanmiddag op. Wij zaten onder de grooten linden bij de slotgracht in het zonnetje. Vader met den Bermenschen, zoo juist gebrachten Nieuwsbode in de hand, Moeder in haar paar se kleed en sneeuwwit mutsje naast hem, luis terend naar de snippers en brokjes, die hij haar voorlas, ik peinzend en verstrooid, als naar gewoonte het hoofd vervuld met die ééne groote vraag hoe te helpen toen wij ge stoord werden Frans de portier kwam op een draf aanloopen achter hem Martijn en de Slotvoogd. Frans hield een brief in de hand en zwaaide daarmede, als wilde hij onze aandacht trekken. Hij was rood van ontroering „Uit Berlijn, van mijn zoon, Heer Dokter," riep hij ons al uit de verte toe-, „De Vrijheer is Vader had den brief al in handen en poogde Joga's haricpooten te ontcijferen. Martijn en de slotvoogd waren dichterbij gekomen. Ik las groote bczorgheid op het gezicht van den eersten. ton heeft de bepalingen gepubliceerd betreffende het hebben van sterken drank aan boord van schepen, gebaseerd op den letterlijken tekst van de beslissing van het Hoog Gerechtshof, volgens Welke, schepen binnen de territoriale wateren geen sterken drank aan boord mogen houden. Behoudens de uitzonderingen voor alcoholi sche dranken voor medicinale doeleinden, de gebruikelijke hoeveelheden alcoholische dranken voor de gezantschappen en de voorrechten toegekend aan buitenlandsche oorlogsschepen, veroorloven de bepalingen het bezit van sterken drank niet. Een ambtenaar van het departement van Fi nanciën verklaarde, dat de beslissing van het Hof letterlijk zal worden toegepast en dat tegemoet koming aan de verzoeken van de buitenlandsche mogendheden inzake verzachting der bepalingen alleen kan worden verwacht van de Wetgevende maatregelen van het nieuwe congres. ALLERLEI. Naar uit Arica wordt gemeld, hebben in Lima, de hoofdstad van Peru, bij gelegenheid van een plechtigheid, Waarbij de republiek onder de bescherming van het H. Hart van Jezus Werd gesteld, studentenbetoogingen plaats gehad, met het doel tegen deze godsdienstige handeling te protesteeren. Elf studenten werden gedood, vele gewond. Uit Sjanghai De kapitein van de Japan- sche kanonneerboot Tusjimi zette een aantal manschappen aan wal, die met Chineesche stu denten in Ching-Shan in botsing kwamen, waar bij drie dooden en vele gewonden vielen. Naar men zegt, zijn deze relletjes, die zich later voor het gebouw der Japansche legatie herhaalden, be gonnen, toen troepen studenten en burgers een Japansch stoomschip aanvielen. Uit Manila Akbara, die beweert af te stammen van Mohammed, heeft met duizenden aanhangers den autoriteiten gedurende zeven maanden het hoofd geboden. Hij en zijn aan hangers Werden verleden week Vrijdag door regeeringstroepen uiteengedreven, waarbij 53 der fanatici werden gedood. Achthonderd gaven zich daarop over. Uit Berlijn Naar de „Vorwarts" meldt, deed de politie een inval ten huize van den ac countant Friedrich Viol te Potsdam.Bij deze huis zoeking werd een twintigtal kisten gevonden, Welke vleeschconserven heetten te bevatten. Bij nader onderzoek bleek de inhoud echter te bestaan uit munitie en wapenen. Wan Tsjeng Hsei, de eerste minister van China, en Tao Joean Tsjing, de opperbevelheb ber van de Chineesche vloot, zijn met de mail boot uit, het Verre Oosten te Marseille aangeko men, vanwaar zij zich naar Den Haag zullen begeven. Uit Berlijn. De arbeiders der electriciteits- werken Rummelsburg und Oberspree eischten gistermorgen van de directie een voorschot van oO.OOO mark. Toen deze eisch van de hand werd gewezen, legden zij onmiddellijk het werk neer. Hierdoor is de stroomtoevoer, in het geheel Z.O.- deel van Berlijn stopgezet. Ook de trams kunnen niet rijden. De arbeiders der andere gemeentelijke be drijven moeten voornemens zijn zich bij deze actie aan te sluiten. Ook de arbeiders van de stedelijke gasfabriek te Spandau zijn gister wegens een loongeschil in staking gegaan. De noodzakelijke werkzaamheden worden evenwel nog verricht. Uit New Orleans (Louisiana). De berich ten over een dreigenden burgeroorlog in Hon duras worden bevestigd door de aankomst Schrik niet. Erg is 't, maar alweer niet het ergste. De Vrijgeer ligt te bed en slaapt rustig, terwijl ik dit schrijf. Zóó is 't gebeurd Graaf August van Strahleck had den vorigen dag een weddenschap verloren en moest tracteeren. Met het mooie weer waren alle heeren in den tuin van de officieren-sociëteit bijeen. Zij waren juist van tafel opgestaan en nu aan het kegelen. Wij wij liepen zoo wat in het achter huis rond om bij de hand te zijn, als men ons mocht noodig hebben, ook om wat te kijken en te luisteren de heeren halen soms dolle stukjes uit, als de tafel wat lang heeft ge duurd. Het kegelen vlotte goed dezen keerde ballen gierden langs de gladde baan, dat het een lust was om te zien, en ik boog mij juist uit het raam om den Vrijheer te zien mikken, Jonker Bodo is altijd een baas in het kegelen geweest zoo zoetjes aan, zonder merkbare in spanning, maar altijd raak, hoor! toen het mij opviel, dat hij vanavond al bijzonder stroef uit de oogen keek. Hij heeft zijn vioolijkheid lang verleerd als hij van tijd tot tijd eens mee doet met zijn kameraden en tot uitgelatenheid overslaat, is dat heel wat anders dan vroolijk- heid, maar zoo stroef als van avond had il< hem in lang niet gezien. Het viel mij ook op, dat hij Graaf August uit den weg ging. Deze scheen dit niet te bemerken, maar hem te volgen alhier van'tal van vrouwen-en kinderen, die door de hoofden der gezinnen in veiligheid zijn gebracht en buitenlands gezonden worden. Uit Bern. Het voorstel in zake de heffing van belasting op alcoholische dranken, binnens lands vervaardigd uit vruchten en wijnen, is bij de gehouden volksstemming door de meerder heid der kantons met 360.000 tegen 260.000 stemmen verworpen. -Uit Londen. In de bladen is thans het bericht verschenen,dat er tusschen de regeeringen van Frankrijk en Engeland overeenstemming is bereikt in zake de nationaliteits-decreten voor Tunis en Marokko, die onlangs in Den Haag door het Int. Hof van Justitie werden behandeld. Binnenland. Bezoek van den Koning van Noorwegen. Te IJ m u i d e n. Reeds vroeg in den morgen waren de beide torpedobooten Z 3 en Z 4 naar zee vertrokken om het Noorsche pantserschip „Eindsvold" waarop zich Koning Haakon bevond, aan de grens van de territoriale wateren op te wachten, en naar hier te begeleiden. Toen het pantser- schip de haven binnenvoer, werden van het fort, 3.5 saluutschoten gelost en werd daar naast de Nederlandsclie vlag ook die van Noorwegen gc- heschen. De bevolking was naar het havenhoofd geloopen en juichte hartelijk toen de Koning zich aan dek vertoonde. De toegangen naar de sluizen waren door politie afgezet. Na geschut te zijn voer het Noorsche schip op naar Amsterdam. Te Amsterda m. In den vroegen morgen was reeds in de buurt van den Dam en het Dam rak te bespeuren dat het een bijzondere dag was. H er en daar hingen reeds vlaggen die met het uur vermeerderden. Aan het Paleis was de wacht betrokken van politietroepen te voet met de muziek van het 5e regiment uit Amersfoort. Om even voor tienen kwam H.M. de Koningin vergezeld van Prins Hendrik aan het C. Station aan. In matigen draf werd naar den Dam gereden. De muziek speelde het Wilhelmus waarna het Koninklijke echtpaar op het balcon verscheen terwijl de eerewacht het geweer presenteerde en de menigte juichte. Tegen half twaalf verlieten de vorstelijke per sonen weer het Paleis om zich te begeven naar de De Ruytcrkade ter begroeting van Z.M. den Koning Haakon van Noorwegen. In het daar door de gemeente ingerichte paviljoen hadden zich reeds 'n groot aantal autoriteiten verzameld. Daar waren de voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal, de Ministers, hoofden der departementen van algemeen bestuur, de vice- president van den Raad van State, de Nederland- sche Gezant te Christiania, de Commissaris der Koningin in Noord-LIolland, de directeur van het Kabinet der Koningin de procureur generaal van het Gerechtshof te Amsterdam, de com mandant derMarinete Amsterdam,de wethouders de secretaris van Amsterdam, de eerste Stal meester en de Kamerheer ceremoniemeester der Koningin, terwijl met H.M. de Koningin meege komen waren, de burgemeester van Amsterdam, de Commandant van de Stelling den Helder, de bevelhebber in de 4e Militaire Afdeeling de waar nemend Grootmeesteres der Koningin, de chef van Fir. Ms. Militair Huis, de grootmeester van het Huis des Koningin, de te Amsterdam wonen de Kamerheer in buitengewonen dienst van de Koningin, de Adjudant van Dienst der Koningin de Adjudant van den Dienst van den Prins en een en tot mikpunt van zijn aardigheden te maken. De Vrijheer deed met die grappen als met den man zelfhij sloeg er geen acht op en behandelde hein zooals een bulhond 't een kleinen keffer zou doen. Lang, evenwel, moest 't niet meer duren dat zag ik aan den rimpel tusschen zijn wenk brauwen. Nu was er 's morgens wat gebeurd, dat ik eerst vertellen moet. De oude Graaf van Strahleck was bij den Vrijheer geweest en had hem al Ret geld terugge bracht, dat zijn zoon, buiten hem om, telkens en telkens had geleend en vergeten terug te geven. Een groote som Daar lag een hoop goud stukken van belang op tafel, toen ik even daarna binnenkwam. Hoe de oude Graaf daar achter was gekomen, weet ik niet. Nu, hij zal zijn zoon onderhanden hebben genomen Ik geloof waarlijk, dat Graaf August er den Vrijheer van verdacht den boel verklapt te hebben. Aan tafel had hij daarop al toespelingen gemaakt en twist met hem gezocht, wat hem bijna zou gelukt zijn, als de anderen niet tus- schenbeide waren gekomen. Nu is die graaf August mij een doorn in 't oog geweest, van het eerste oogenblik af. Lij heeft zulk een manier om de menschen in 't ootje te nemen en zijn spotlust op anderen te koelen. Ik weet er van mee te praten En nu vanavond had hij het op den Vrijheer ge munt. ordonnance officier van Dienst van de Konin gin. Toen het Noorsche oorlogsschip over het IJ naderde donderde het geschut van het p ntser- schip Jacob van Heemskerck, over het water. Er werden 35 saluutschoten gelost. De,,Eidsvold" beantwoordde deze saluutschoten. Het Noorsche oorlogsschip liet het anker vallen midden op het IJ. Op dat oogenblik stak een eerc sloep van de Koninklijke Marine van het Koninklijke pavil joen van wal. In dien sloep bevond zich Prins Hendrik, die zich aan boord begaf van het Noor sche schip om Koning Haakon te begroeten. Eenige oogenblikken later daalde de Noor sche Koning van de statietrap af om plaats te nemen in het kleine vaartuig, waarmee hij naar het Kon. Paviljoen werd gebracht. Hier heette onze Koningin haar hoogen Gast welkom en stelde vervolgens de aanwezige auto riteiten voor. Vervolgens had een inspectie plaats van de eerewacht bestaande uit 50 mariniers en 50 matrozen benevens de marine staf-muziek. In een ceremonieelen stoet die geopend werd door een eere-excorte huzaren, werd naar den Dam gereden. In het met zes paarden bespannen Koninklijk rijtuig hadden de beide souvereinen en Prins Hendrik plaats genomen. Onmiddellijk achter dit rijtuig volgde het tweede gedeelte van I et eere escorte. Van alle zijden werd gedurende den rit de stoet hartelijk door de bevolking begroet. Bij de aankomst op den Dam klonk het Noor sche Volkslied. Ook hier werd de eerewacht geïnspecteerd. Het duurde niet lang of het Ko ninklijk gezelschapverscheen op het balcon,toege juicht door het verzamelde volk. Daarna trok het Koninklijk Gezelschap zich in het Paleis terug. Te kwart voor drie werd uitgereden naar het Rijksmuseum langs den volgenden weg Dam, Rokin, Muntplein, Vijzelstraat, Keizersgracht Utrechtschestraat, Frederiksplein en Weterings schans. Na dit bezoek werden wederom de rijtuigen bestegen naar de De Ruyterkade, waar het ge meentebestuur recipieerde. In het paviljoen sprak de burgemeester van Amsterdam de heer W.deVlugt, den Koning toe. Na deze ontvangst werd een rondvaart door de haven gemaakt, aangeboden door liet ge meentebestuur. Aan boord werd een thé aange boden. Te kwart voor zes meerde de boot weer aan het Kon. paviljoen, waarop langs den kort- sten weg het Koninklijke Paleis werd bereikt. De nationale huldebetooginjj. In het provinciaal comité van Zuid-Holland voor de nationale huldebetooging op 6 September op Den Dam in Amsterdam hebben zitting C. van der Voort van Zijp, voorzitter jlir. mr. J. M. v. Asch v. Wijk, secret.-penningm., den Haag; prof. J. D. J. Aengenent, Warmond G. G. van As, Gouda ds. C. J. van BemmelHillegom mr. F. J. D. C. Egter van Wissekerkg, Brielle M. Joöls, Den Haag mevr. C. Kameraat-Bekker Den Haag P. J. de Kanter, Den Haag J. P. S. Ketting, Den Haag mej. M. Kleipool, Schiedam; W. Kolkman-Gouderak- Cordrechtbaronesse Van Lynden-Schmidt auf Altenstadt, Den I laag; mr. Ae. baron Mackay, Den Haag; ds. W. W. Meynen, Dordrecht dr. W. W. van der Meulen, Den Haag J. A. Polak, Gorinchem J. G. Pot- harte, Gouda Herman Salomonson, Voorburg mevr. Schokking-Metelerkamp Leiden C. J. G. Struycken, Den Haag J. H. van Straaten van Nes, Boskoop mr. A. Tepe, Leiden D. Furken- Het spel was uit. Er was een onderwerp op het tapijt gekomen, waarover de heeren het dien middag aan tafel druk hadden gehad een zangeres met een Italiaanschen naam en mooie oogen. Ze hadden een dronk op haar in gesteld en veel drukte over haar gemaakt. Nu viel het een der heeren in, dat Jonker Bodo zijn glas had laten staan bij die gelegenheid. Hij was wat verstrooid geweest, of had niet geluisterd, wat weet ik hetMet opzet was het niet gebeurd. Men omringde en plaagde den Vrijheer, die be loofde een volgenden keer zijn verzuim goed te maken cn een extra-merk te harer eer te laten rondschenken Ik zag graaf August's oogen van boosaardige vreugde schitteren. „De vrienden hadden daarop niet moeten letten", zeide hij „Sturmfels had nog maar al leen oog en oor voor de schoonen op zijn eigen goederen cn was daar door gulle ontvangst ver wend. Sapristien hij had zijn gezicht in een dwazen plooi getrokken en was met uitge breide armen op onzen Vrijheer aangeloopen, die stokstijf met dreigend gezicht was blijven staan. Graaf August was te verblind,of te opgewonden, of te veel vervuld met zijn plan om den Vrijheer te kwetsen, om dat te zien. „Mijn Bodo", zuchtte hij. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1