burg, Bodegraven A. C. Verbeek, Den plaag ets. I. Versteegh, Katwijk aan zee en A. H. D. Wep- stcr, Dordrecht. liet comité heelt- Zaterdag voor bet eerst vergadert. 7 De verkeersweg van Rotterdam,niet het Zuiden. De besturen van de Kon. Ned. Automobiel Club, van den Nationalen Bond van, Meubel- transporDQndernemers en :V§n den Bond van Bedrijlsautohouders in Nederland jiebben een adres aan de Provinci .de Staten van ZuidHollancK gericht, waarin er op wordt gewezen, dat de be langrijke verkeersverbetering in den verkeersweg van Rotterdam"naar het Zuiden des Knds, welke loopt over Barertdrecht en de Blaak, vrijwel geheel wegvalt, doordat de laatste K.M. weg van de brug over de Oude Maas tot den BLaaksche dijk in een zeer slechten toestand verkeert en het verharde gedeelte bovendien zoo smal is (pl.m. '2.60 M.) dat het passeeren van 1 twee normale voetuigen levensgevaar oplevert voor personeel, materiaal en trekdieren. Om deze redenen wordt in het adres verzocht ook dit stuk van den weg voor het verkeer ge schikt te maken. Studiecommissie voor de Statistiek. De op initiatief van den Volkenhond tot stand gekomen studiecommissie op statistisch gebied, zal Woensdagochtend a.s. in het gebouw van het Centraal Bureau voor dé Statistiek haar tweede bijeenkomst aanvangen, welke vermoedelijk lot liet einde van deze week en wellicht nog den daaropvotgenden Maandag zal duren. De com missie zal zich bezighouden met de behandeling van de volgende onderwerpen Internationale handelsstatistiek, indexcijfers betreffende den oeconomischen toestand, (prij zen, kosten van levensonderhoud enz.), stati stiek van de productie van delfstoffen en ertsen statistiek van de landbouwproductie, visschers- statistiek. li De warenwet. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van de Warenwét, met het doel ook ten aan zien van de hoeveelheid van verpakte waren openhaarheid te doen betrachten en de winke liers te doen medebetalen in de kosten van onderzoek, ingeval knoeierijen worden geconsta teerd. De lastige Belgen. Een senator heeft aan minister Jaspar een schriftelijke vraag gesteld naar aanleiding van het aanzitten van de Nederlandsche Ministers aan den feestmaaltijd van het Algemeen Ne- derlandsCh Vcfbond, naast de activisten die veroordeeld zijn door de Belgische rechtbanken. Minister Jaspar zal ever eenige dagen schrif telijk antwoorden. De Tegeering had tot nu toe slechts eenige nadere inlichtingen gevraagd aan den Belgischen gezant te 's-Gravenhag'e, Prins dè Ligne. De krankzinnigenwet. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft op vragen van den heer Kleerekoper betreffende -de-wettelijke waarborgen tegen het ten on rechte plaatsen van personen in gestichten voor zielsziekten, geantwoord, dat hij een herziening van de Krankzinnigenwet ernstig overwogen zal worden, welke maatregelen ge troffen moeten worden om een plaatsing van niet-krankzinnigen in gestichten voor krank zinnigen te voorkomen. Een algemeene her ziening van de Krankzinnigenwet heeft reeds de aandacht der Regeering. Geestelijke verzorging van Land- en Zeemacht in Indie. Nfiar de „Msb." verneemt, kan binnen eeriige dagen een besluit verwacht worden Van de regeering, waarhij aan den hoofdaalmoezenier voor leger en vloot G. J. H. Evers en den legér en vlootpredikant in algemeenen dienst ds. H. Janssen opdracht wordt gegeven naar Ned. Oost Indië te gaan ter regeling van de godsdienstige verzorging van leger en vloot al daar. Nederlanders in Tsjecho-Slowakije- Te Praag is opgericht de Vereeniging van Ne derlanders in Tsjecho-Slowakije. Zij stelt zich hét verhoogen van het stambewustzijn onder de Nederlanders ten doel, en het geven van juister inzichten inTsjechoSlowakijebetreffendeonsland. Het bestuur bestaat uit de heeren L. Aletriiio, voorzitter P. J. Ivapteyn, secretaris en B. C. A. Verschure, penningmeester. Een cursus voor de prinses. De Koningin en de Prins hebben aan prof. J. G. van Eerde, hoogleeraar aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, verzocht, voor de Prin ses een cursus te houden in kennis van de koloniën Prof. Van Eerde heeft zich hiertoe bereid ver klaard en zal met dezen cursus na de groote va- cantie beginnen. De staking te Almelo. Aan de fabrieken te Almelo is gisteren aan geplakt 'dé keÜVïisgéViftg datingevolge .besluit van de fabrikantenvereeniging de firm a's ten Kate en N. V. Katoen Mij. mededeelen dat zij aan werkwilligen, uitgezonderd de zes ont slagenen, gelegenheid geven om zich tot en met Donderdag a.s. aan te melden. Als een overgroot deel het werk wil hervatten, zullen deze twee bedrijven Maandagochtend de fabrie ken weder aanzetten. filmkéijiring'van'het 'Zuiden dés lands in liet leven te roepen. Dit denkbeeld kon in eene te Eind hoven gehouden bespreking algemeenen bijval vinden hij dé aanwezige -burgemeesters, doch werd, nadat van ofïicjeele zijde vernomen was, dat rTe indiening 'va'11 het ontwerp-hioscoop- wet spoedig verwacht kon worden, niet verder uitgewerkt. Na de verwerpiugivan de bioscoopwet werden in overleg met deïufi-gnimeesters van Eindhoven en" Heerlen, de hurgeineestCTs^vdie destijds te Eindhoven aanwezig waren, nogmaals bijeenge roepen. Op deze bijeenkomst werd aan de bur gemeesters van Maastricht en Eindhoven opge dragen in overleg met eëni der oud-leden van de Staatscommissie- vdor tiet. bioscoopvraagstuk de zeerecrw. heer Bemelnians, de noodige voor stellen te doen om tot een doelmatige gemeen schappelijke regeling van de filmkeuring te ra ken:"- - - - --- •- De door de'burgemeesters van Maastricht en Eindhoven gehouden besprekingen hebben, vol gens de „Msb.", tot resultaat gehad, dat zij thans voorstellen een keuringskantoor te Amsterdam, de plaats waar de meeste filmverhuurkantoren gevestigd zijn, op te richten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Aan de Katholieken van Schiedam. Het Bestuur der Vereeniging tot oprichting en instandhouding eoner R. K. Bibliotheek en Lees zaal te Schiedam, diep overtuigd, dat er niet sterk genoeg geageerd kan worden tegen het lezen van slechte of zedelijk minderwaardige boeken, die een vergij zijn voor den geest, doet hierbij een dringend beroep op uwe welbekende offervaardigheid teneinde te komen tot samen stelling van een kleine bibliotheek met Duitsche werken ten behoeve van de R. K. Duitsche dienstmeisjes hier ter stede. Illustraties vooral, als Garlenlaube, Alle und Neue Welt, Hausschalz en dergelijke, alsook Katholieke Duitsche Romans zullen in dank aanvaard worden aan het Vincentiusgebouw, Lange Haven 11. Namens het Bestuur voornoemd, de voorz. Dr. J. Bauwens. Reclil plicht en orde. Wij herinneren er onze lezers nog eens aan, dat er hedenavond in den R.K. Volksbond een ver gadering wordt gehouden door bovengenoemde vereeniging ter herdenking van den goeden uit slag der raadsverkiezing. Eenige van onze raads leden zullen op deze vergadering het Woordvoeren Aller opkomst dringend gcWenscht. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Mei 1923. Inlagen 150.000. Terugbetalingen -/ 147.243,92. Aantal inlegger£9 Mei 1923 Nieuwe deelnemers 15339 84 Filmkeuring voor het Zuiden. Voor een paar jaar werd door mr. L. B. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht, het denkbeeld geopperd eene gemeenschappelijke <,6 15423 Geheel afgeschreven deelnemers 40 Aantal inleggers 31 Mei 1923 15383 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Mei 1923 4.374.869, 86. Huishoud- en industrieschool. Aan het jaarverslag van de Huishoud- en Industrieschool is het volgende ontleend Het aantal leerlingen bedroeg op 31 December 361, wat vergeleken hij den aanvang van het jaar een vooruitgang was van 53 leerlingen. 24 leerlingen konden na het volledig onderwijs van hare opleiding genoten té' hebben, de school verlaten. Slechts 11 héter hebben dit gedaan, de 13 overigen zijn gebleven om een andere (ver dere) opleiding te ontvangen. Een getuigschrift, dat zij het onderwijs met vrucht gevolgd hebben,kon aan 5' leerlingen van Dagschool II aan 10 leerlingen van Hulp voor de Huishouding, gegeven worden. Een school diploma kon aan 3 leerlingen van de opleiding Huisnaaister, worden uitgereikt. Voor de acte Nuttige Handwerken slaagden alle 5 candidaten. Voor de akte Lingerienaaien (Nq) met aan- teekening, één leerling. Eén cursus in Costuumnaaien wordt, evenals de cursus in fraaie handwerken, het geheele jaar door gegeven. Dé overigen zijn halfjaarlijksch ge durende de wintermaanden. De meeste leerlingen blijven een cursus trouw volgen. De school werd in het afgeloopen jaar bezocht door 102 leerlingen uit 11 omliggende gemeenten. Het gedrag der leerlingen was goed. Het werk werd algemeen met veel ijver ver richt. Zij cfie geen lust in het onderwijs hebben, gaan tusschentijds weg. Evenals vori^&ljaren werden door leerares- sen onzer school de lessen in het koken aan de Gemeentelijke Nijverheids-avondschool in Vlaar- dingen gegeven. Ook aan de Roomsch-Katholiekc Vakschool voor meisjes te Leiden werd gedurende de zomermaanden door een leerares onzer school één dag per week les gegeven. Dit jaar kan ee&begin gemaakt worden niet het schilderen van eenige lokalen en gangen. Een gelukkige verbetering was de aanleg van electrisch licht door het geheele gebouw, die de onvoldoende gasverlichting op uitstekende wijze heeft vervangen. Maar het gebouw is Vebl te klein. De plannen om hierin afdoende verbetering te brengen zijn reeds lang geleden hij de bevoegde autori teiten ingediend, maar schijnen tot hetere tijden bewaard te blijven. Het Bestuur hoopt ernstig, dat spoedig van Regeeringswcge de medewerking tot de nood zakelijke uitbreiding zal gegeven worden. Met uitzondering van den post Rente, waren alle uitgaven overeenkomstig de hegrooting, of hieven heneden de raming. Daar de afrekening over 1921 nog niet in het afgeloopen jaar plaats vond, moest meer rente dan verwócht was, voor opgenomen gelden betaald worden. Omtrent de schoolgelden moet worden mede gedeeld, dat aan de ouderk van 12 leerlingen vrij stelling van betaling,aan die van 2 leerlingen be talingfvan lager ^schoolgeld werd toegestaan. De uitgaven bedroegen 71.030, de ontvangsten waarin de subsidies van "Rijk en gemeente, respect. 42.155 en 15.000 zijn begrepen 68.493, zoodat er een tekort is van 2537. Ten slotte dankt het Bestuur allen,"die in het afgeloopen jaar de school gestéuncl hebben, waarvan o.a. de openbare les met tentoonstelling weer de zichtbare bewijzen gaf. Het blijft de school in de welwillende belangstelling van de ingezetenen van Schiedam aanbevelen. Volksbadhuis. In de Week van 27 Mei2 Juni 1923 werden genomen 505 baden. lste Klasse kuipbaden 32, regenbaden 65. 2de Klasse kuipbaden 43, regenbaden 330, kinderbaden 35. Gedurende de maand Mei werden genomen 1971 baden. t- lste Klasse kuipbaden 127, regenbaden 253. 2de Klasse kuipbaden 150, regenbaden 1334, kinderbaden 107. De St.ct. 110. 106 bevat 0. m. de statuten der naamlooze vennootschap Auto Maatschappij „Schieland", alhier. UIT ROTTERDAM. De beide personen, die de vo rige Week hun slag hebben geslagen in de kiosk op het Oostplein alhier, na de daar dienstdpende juffrouw, op vertoon van een briefje van het kantoor op deLeuvehaven, te hebben weggelokt, zijn gearresteerd. Het zijn M. J. K., de vrouw van den varensgezel 14. F. P., en haar broer, de koop man G. K. Zij is een paar jaar geleden in een kiosk Werkzaam geweest. Bij ol krachtens wetten ol verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat gedurende den tijd, dat van het Raadhuis Wegens verbouwing ook geen gebruik kan Worden gemaakt voor het houden van raadsvergaderingen, als deel van het huis der gemeente waar o.a. de huwelijken zullen worden voltrokken, is aangewezen, de kerk in liet gebouw van het St. Jacobs Gasthuis, gelegen aan de Hoogstraat 112 alhier, echter met dien ver stande, dat ook gedurende dien tijd de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat ook de huwelijks voltrekking op het Raadhuis kan plaats hebben. Schiedam, 5 Juni 1923. Gemeenteraad. [Slot). Tuberculos e-b est r ij ding. 6. Voorstel van B. en W. om aan de Vereeni ging tot bestrijding der tuberculose voor 1923 een maximum subsidie te verleenen van 2400. (Dit voorstel werd in de vorige vergadering aangehouden). Gezien de nadere toelichting met betrekking tot de belooning voor den consulteerenden ge neesheer, stellen B. en W. thans voor, het crediet van ƒ2400 te verleenen. Ook de lieer H ij m a n, op wiens verzoek dit voorstel de vorige keer Werd aangehouden, kan zich er nu mee veieenigen. De heer Brounts vindt 2500 voor 600 consulten van den geneesheer te duur betaald en zelfs de vereeniging geeft toe, dat de geneesheer zeer goed gesalarieerd wordt. Een nadere be spreking met de ver. over deze kwestie acht spr. daarom nog noodig. Weth. Boddeüs vindt, dat de heer Brounts gelijk heeft, een matige belooning dunkt hem voor een ver., di^subsidie vraagt, voldoende.- Weth. Houtman wil de voorgenomen bespreking met de ver. aanvaarden. Hij meent echter, dat de dokter niet te hoog gesalarieerd Wordt, daar met volle instemming der bestuurs leden van de ver. dit salaris is vastgesteld. Boven dien beschikt de ver. over 10.000, waarvan de gemeente slechts 2100 betaalde. Weth. De Bruin meent ook, dat nog lang niet bewezen is, dat het salaris van den genees heer te Koog is. Men moet niet altijd direct klaar staan, om aan een redelijk vastgesteld salaris te gaan tomen. De houding van Weth. Boddeüs be grijpt Weth. daarom niet. Weth. Boddeüs blijft er bij, om nog nade re inlichtingen in te winnen. Weth. Houtman is niet tegen deze be sprekingen, de gevraagde subsidie zou men ech ter nu reeds kunnen toestaan, meer zal in ieder geval niet gevraagd worden. Weth. De Brui n* zegt nog, dat eigenlijk van die ƒ2500 twee geneesheeren, Dr. de Bruin en Dr. GroeneWegen betaald worden. Dr. de Bruin kan het werk niet alleen meer af. Weth. meent daarom, dat nadere besprekingen geen zin hebben. 't Voorstel van den heer Brounts, om Wel die besprekingen te houden, wordt hierop met 11 tegen 10 st. aangenomen. Vóór stemmen de heeren Boddeüs, v. Velzen, Kavelaars, Evers, L. v. Pelt, Houtman, Schreu- der, Scheffers, Swartjes, v. d. Toorn, Brounts. Tegen stemmen Mevr. KoetenOoms en de heeren de Bruin, v, d. Schalk, v. d. Tempel, H'ijiiiaii, v. J. Hoek, Dinlcelaar, KorpelAJ. M. v. Pelt, Collé. Nieuwe begraafplaats. 9. Voorstel van B. en W. om in afwachting van den aanleg van een nieuwe begraafplaats in Klein-Babberspolder ten behoeve van de Werk verschaffing reeds te beginnen met den aanleg van de geprojecteerde Wetering langs de Polder- vaart" n:>q De ,y;pfo; r z i 11 e r brengt dank aan bet Hoogheemraadschap Delfland en bijzonder den heer v. d. Schalk, voor de vlugge toestemming in deze kwestie gegeven. De heer Hinkelaar had reeds eerder dit yoprstel yerwaqht. J^jj,zqu.eöbter gaarne zien, da h het geheele werk door de Werkeloozen uit gevoerd kon Worden, niet voorloopig alleen die Wetering. De heer Evers brengt in 't midden, dat toch eerst nog in den Raad beslist moet Worden, of in Klein-Babberspolder de nieuwe begraafplaats komt Weth. Houtman stemt hem hierin bij, in beginsel moet thans aldus besloten worden. Wat de heer Dinkelaar wil de geheele begraaf plaats door Werkloozen laten aanleggen is niet te doen. De kosten zouden met 3 ton verhoogd Worden en slechts 70 man zouden er 3 jaar mee Werk krijgen. Alleen ter wille van de Werkloozen is Weth. thans reeds met dit voorstel gekomen, anders had hij er langer mee gewacht en de plannen eerst breeder uitgewerkt. Al het mogelijke, zegt Weth, te doen om zooveel mogelijk Werk voor de Werkloozen te vinden. Hij hoopt echter, dat de te Werk gestelden deze be moeiingen beter zullen waardeeren dan tot nu toe is geschied. Slechts min of meer deskundigen kunnen in dit Werk betrokken worden, besluit weth. De heer Dinkelaar is nog niet overtuigd, dat het geheele werk niet door werkloozen kan uitgevoerd Worden eerst wil hij cijfers hierover zien en dan is er nog over te praten. De lieer Collé komt er tégen op, dat de heer Houtman de arbeiders van te weinig waardeering en luiheid beschuldigt. Volgens spr. moet de wet houder dergelijke uitlatingen niet zeggen of hij moet er eerst voor zorgen, dat behoorlijker loonen betaald worden. Voor een honger-loon kan men de arbeiders niet in alles verantwoorde lijk stellen. 't Aangevraagde crediet, groot 30.000, wordt hierop verleend. Inkomstenbelasting. 10. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaat selijke directe belasting naar het inkomen dienst 1923/1924. De heer v ,d. Hoek zegt, dat hij deze kwestie nauwkeurig in de commissie en ook zelf heeft onderzocht. Hij wil constateeren, dat gezien vorige jaren er totaal niets is van te zeggen, wat aan belastingen zal binnenkomen. Men Tekent hier op 20 minder, maar andere gemeenten, die zelfs op25 rekenen, verlagen nog hun be lastingen. Rotterdam geeft ons hierin een goed voorbeeld. Spr. meent dat ook hier de belasting kan en moet verlaagd worden, "vooral daar Velen, die 't vorig jaar goed verdienden, nu van Wege loonsverlagingen veel kleinere inkomsten hebben. Hij hoopt, dat de raad hierin met hem mee zal gaan. Weth. Boddeüs vindt 't gelukkig, dat men niet van te voren kan zeggen, Wat de belas tingen precies zullen opbrengen, want dan zou men nu reeds een ton tekort komen (v.d. Hoek: de 20 verlaging meegerekend). Weth. geeft hem dittoe,maartochmoetmennog optimistisch zijn, om de belasting niet te verhoogen de be lasting te verlagen vindt weth. onvoorzichtige politiek, alleen reeds, omdat Schiedam zoo zwaar met de werkloosheid belast is, wat geen enkele gemeente in die mate heeft. Rotterdam ook staat tegenover ons in een niet te vergelijken positie. Naar onze eigen financiën hebben wij te kijken. Wat betreft de lagere loonen van zoo- velen, dit kan geen motief zijn, om de belasting kohieren te verlagen. Zelfs meevallers heeft de gemeente nog noodig, om niet tot verhooging te moeten overgaan. De heer v.d. Hoek acht de 20 verlaging beslist niet bewezen, hij meent, dat het nog wel mee zou vallen en dan zou met 10 verlaging het cijfer nog op 0.9 gebracht kunnen worden. Weth. Boddeüs merkt nog op, dat, wan neer er zijn die, niet kunnen betalen, juist deze te korten op de Anderen moeten verhaald worden. Verlaging zou dus nog meer minder in de kas brengen en het eindcijfer werd dan zeker niet bereikt. In stemming gebracht, Wordt het voorstel van B. en W. ('t vermenigvuldigingscijfer onver anderd op 1 laten) met 12 tegen 8 st. aangenomen Voor stemmen de heeren Boddeüs, Houtman, Mr.v.Velzen, Evers, Kavelaars, L.v.Pelt, Schreu- der, Scheffers, kwartjes, Brounts, v.d. Tempel, v.d. Schalk. Tegen stemmen Mevr. Koeten-Ooms, en de heeren Hijman, v. d. Hoek, Dinkelaar, Korpel J. M. v. Pelt, de Bruin, Collé. 11. Voorstel van B. en W. tot opheffing van de cursussen voor Vervolgonderwijs met ingang van 1 October a.s. en tot het verleenen van eer vol ontslag, eveneenS-tóet ingang van dien datum aan het aan genoemde Cursussen verbonden per soneel. Mevr. Koeten-Ooms betreurt het, dat er na opheffing van deze school, voor meisjes geen gelegenheid voor herhalingsonderwijs meer is en wel voor de jongens (b.v. avond-school). Weth. de Bruin zegt, dat deze kwestie reeds onder de oogenis gezien maar 't hangt ten slotte af van een gunstige beslissing in dezen van den minister. De heer Collé: Anders moet de gemeente 't maar betalen. Weth. de B r u i n De ambitie voor dit ver*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2