iet oude Kasteel snorden ÈSMGBLAD VOOff SGHÊEDMR8 FEUILLETON m m. 4Gste Jaargang. Woensdag 6 Juni 1923. $0, 13658. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandsch Nieuws. Advertentiëns 1—5 regel» j 1.75 eSka regal daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ©p aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de Maatschappij tot Detailverkoop van Pe troleum „De AUTOMAAT" te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een ondergrond- sehe benzine-bewaarplaats met aftapinrichtng in het plantsoen aan het Emmaplein, kadaster Sectie I. No. 2176 (gcd.) Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, 20 Junia.s., des v.m. ten 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hicr- bovengenoemd, kan op de secretarie der gemeente van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier W et voor het Gemeentebestuur of een of xneer zijner leden zijn verschenen,teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. S c h i e d a m, 6 Juni 1923. lioode beginselen. Hoevele malen is het nu reeds van katholieke zijde herhaald, dat socialisme en godsdienst vijandig tegenover elkaar staan, als twee gelijk namige polen elkaar steeds afstooten. Telkens Werd dan van socialistischen kant er met een simpele ontkenning of valsche redeneeringen op gereageerd, terwijl hun practijken steeds de Waarheid onzer verklaringen bleven beves tigen. Een sprekend staaltje hiervan vonden we dezer dagen weer eens in de „Voorwaarts", het blad dat er zich op beroemt naast „Het Volk" het arbeidersblad bij uitnemendheid tc zijn. Ieder Weldenkend, zedelijk nog niet verworden mcnsch zal toch grif toegeven, dat ook in het huwelijksleven de zedelijkheidsnormen gelden en meii niet tegen zijn natuur, dus onzedelijk, mag te Werk gaan. De „Voorwaarts" echter denkt hier anders over en plaatst grifweg onder haar rubriek „Kleintjes" een advertentie, waarin een uitgave Wordt aangeboden van den schandelijken Nieuw- Malthusiaanschen Bond (Vereeniging tot be wuste regeling van het kindertal, staat er nog ter verduidelijking achter.) En om de zaak een louter Wetenschappelijk tintje tc geven, dat met gods dienst en zedelijkheid als 't er op aankomt, niets te maken heeft, wordt de eere-voorzitter, dr. Rutgers, er bij genoemd. 't Is genoeg békend, dat bij de rooden het stof felijke, vergankelijke voorop gaat en ook louter stoffelijke motieven zijn het, waarom ze zich aan bovengenoemde schandelijke practijken ver gapen. Maar laten ze niet vergeten, dat ze daar om ook als stof voor den wind zullen vervliegen de toekomst is voor het kind, dat weten ook de Socialisten, maar ze zal toch het meeste voordeel brengen aan die richting, welke het eerste doel van het huwelijk natuurlijk heeft nagestreefd. 123 „Klets, daar vloog het glas van den Vrijheer hem in zijn hatelijk gezicht. En toen volgde er een rumoer of er een troep ganzen was losgebro ken. Zij schreeuwden en raasden door elkaar, en boven al dat geraas, hoorde ik Graaf August's stem, die zijne Woorden weigerde terug te nemen, daar ze waarheid waren Het was opeens heel stil geworden „Achteruit, Voort", snauwde de Vrijheer mij en een paar anderen toe in het voorbijgaan. Wij waren zoo langzamerhand in den tuin gekomen. Wij weken terug voor een paar minuten. Toen slopen wij Weer vooruit, den tuin dieper in, naar het groote grasveld, waar omheen zich allen hadden ge schaard. Ik hoorde 'n geklikklak van wapenen,ein delijk een doffen smak Ik drong de omstan ders uiteen De vechtenden hadden den rok afgeworpen. Jonker Bodo Was gevallen 1 Een dunne straal bloed sijjxelde uit zijne rechterzijde. Toen ik toesprong, poogde hij nog zich op te richten en de hand op de borst te brengen, maar zijne hand viel neer en hij zonk terug. Ik kan niet beschrijven, Vader, wat ik toen in dat oogenblik heb uitgestaan Ik dacht niet anders dan dat hij dood was. Ik had wel hardop kunnen schreeuwen van blijdschap, toen hij HET NIEUWE DUITSCHE V OORSTEL. De berichten omtrent de hoofdlijnen van het nieuwe Duitsche aanbod worden door de ,,B. Z, a. M." bevestigd. De Duitsche regeering zal volgens het blad in de eerste plaats streven naar het uit den weg ruimen der punten, waarop de eerste Duitsche nota in hoofdzaak is aange vallen door Frankrijk en België, n.l. de kwestes der garanties. Hieromtrent zal de nota nieuwe voorstellen doen, waarbij vermoedelijk uitge gaan wor.,t van de gedachte, dat de vaststelling zoowel der totale schuld als van de jaarlijksehe annuiteiten van tijd tot tijd zal worden onder worpen aan de taxatie door een internationale instelling, waarin ook Duitschland is vertegen woordigd. Zulk een regeling zou de eenige prac- tische. mogelijkheid bieden ter voorkoming van nieuwe meeningsverschillen. De Duitsche nota zal dus inderdaad afzien van het noemen van een hooger bedrag, ter wijl het voorstel in zake de instelling van een commissie ter vaststelling van Duitschlands betaalkracht opnieuw op den voorgrond zal worden gesteld. In zake de kwestie der waarborgen meent het blad te weten, dat hét resultaat der on derhandelingen met de vertegenwoordigers der verschillende beroepen ter vaststelling der ga ranties op basis van hun vrijwillig aanbod niet bijzonder bevredigend is geweeét. De rijksregeering moet daarom den eenvoudiger weg gekozen hebben om zelf de aan de ver schillende beroepen op te leggen verplichtin gen te formuleeren. Natuurlijk is dit niet ge schied zonder dat overeenstemming is verkregen met de betrokkenen, met name de politieke par tijen. Volgens enkele Duitsche bladen zal de nieuwe Duitsche nota, die Donderdag aan de regeeringen van de entente zal worden over handigd, Vrijdag worden gepubliceerd. In som mige kringen vindt men het opmerkelijk, dat de nota dus pas bekend zal worden als het resultaat van de conferentie van Brussel reeds vast zal staan. IN HET BEZETTE GEBIED. Uit Dusseldorp verluidt: De stakingsbeweging in 't niet bezette deel van het Roerbekken duurt voort, doch in het bezette gebied is het werk hervat en de rust zou er volledig zijn weergekeerd als de burgerlijke zell'weerorganisaties niet met den dag stoutmoediger werden. Zij denken er thans niet meer aan zich te ontbinden en nemen een zuiver nationalistisch en uitdagend karakter aan en slaan over tot uitspattingen. Deze her levende agitatie verontrust de politie. De aan houding van communistische mijnwerkers duurt voort. De gemeentebesturen haasten zich gemeen te politie in te stellen. DE VAL VAN DE MARK. De voortdurende sprongsgewijze prijsstijging heeft de gemeenten in het Roergebied doen be sluiten in dringende telegrammen de rijksregee ring te Wijzen op de onhoudbare toestanden. De gemeenten eischen onverwijld krachtige maat regelen te meer waar de jongste loonsverhoo- gingen door de prijsstijging zijn, achterhaald daar anders de gemeenten voor de handhaving der orde en het voorkomen van onlusten niet meer kunnen instaan. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De conferentie bevindt zich nog in hetzelfde stadium. De geallieerden hebben met Ismet eindelijk de oogen opende en beweging maakte. Ik had hem opgetild en steunde hem in den rug. t Zou Wel gaan, meenden de anderen, hij moest maar probeeren om op te staan, voor een draagkoets was al gezorgd, dan kon hij thuis komen. De Vrijheer probeerde met mijne hulp, maar toen hij op was, braakte hij een plas bloed van geweld uit en viel in mijne armen achterover. I oen kwam er een dokter, die een verband lei en zei, dat de gewonde moest liggen en rust hebben. Met moeite kwamen wij thuis op de trap braakte luj nog eens, maar niet zoo veel. Toen hij te bed lag, werd hij heel stil en sliep in. „Niet wakker maken," zei de dokter „hij mag zich niet be wegen en volstrekt niet opzitten. „Nu zal ik zorgen dat hij niet gestoord Wordt Ik heb Jozef aan de voordeur en Koenraad op de gang gezet om alle levenmakers af te weren. I erwijl ik vannacht bij zijn bed zat, viel mij in, dat de post vanmorgen vroeg vertrekt. Ik ben nog juist met mijn brief klaar. Over acht dagen met de eerste post verder. Ik heb nog vergeten te zeggen, dat de oude Graaf van Strahleck gekomen is, zoodra hij het gebeurde heeft gehoord, en den Vrijheer bij zich aan huis Wilde hebben. Maar de dokter wil geen verdere beweging to- staan. In geen dagen mag hij vervoerd worden. „Zoodra dat mag, leg ik beslag op uw patiënt, dokter," zei de Graaf en drukte de hand van den Vrijheer. Die oude Graaf is zoo best als de jonge slecht is. De jonge is er ook niet zonder kleerscheuren afgekomen! Onze Vrij- ol bestaat uit verschillende vezels en elke vezel is bedekt met fijne schubbetjes welke veei op vischschubbetjes gelijken. Bij het wrijven of wringen van- wollen goederen worden de kleine schubbetjes vernield en gaan in elkander zitten. Dit is de oorzaak dat flanel krimpt» tenzij U het met LUX wascht. Bij het drogen moet flanel voorzichtig in vorm getrokken en plat gedroogd worden. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARD1NCEN Fabrikanten van SUNLIGHT en TWINK. pasja overleg gepleegd over de 'buitenlandsche concessies in Turkije, doch deze blijft zich onbe voegd verklaren en zeggen, dat hij eerst met Ango ra overleg moet plegen. Het vraagstuk van de coupons is evenmin ge vorderd. tUiSlSli. J3|ff ONTWAPENING. j Gister heeft de g e m e n g d e tijdelijke ont wapeningscommissie uit d n Volkenbond onder voorzitterschap van Schanzer (Italië) te Geneve vergaderd. De commissie verwierp het voorstel van lord Robert Cecil en Oudegeest tot openbaarheid der vergaderingen met twaalf tegen zeven stemmen. De commissie nam het voorstel-Oudegeest aan om niet slechts hij heer heeft hem heel netjes eene venijnige streep over zijn brutaal gezicht gehaald. Toen hij dat voelde, heeft Graaf August maar toegestooten veel dieper dan hij vermoedde. Genoeg over den leelijkertik wou dat hij arrest kreeg, totdat Jonker Bodo beter is." - Vader gaf den brief terug. „Een leelijk geval, Heer Dokter," merkte de Slotvoogd aan. „Een leelijk geval," herhaalde Martijn, een groot verlangen in zijn oogen. Moeder kwam op hem toe en legde haar hand op zijn arm. „Martijn is in gedachten al op reis om zijn jongen meester op te passen." „God zegene u, Juffer Albrecht, dat ben ik," zeide de oude met een blik op Vader. Dan moeten wij zorgen, dat hem de diligence van overmorgen niet ontsnapt." „Met de blessen en over Hohenlinde kan ik die van Alderen nog halen en kom drie dagen vroeger te Berlijn, Heer Dokter. De wond heeft te beteekenen en een kleine onoplettendheid je jongen is een beste, Frans, maar ervaring heeft hij niet een kleine 'onoplettendheid, zie je, Heer Dokter, een klein verzuim..." De oude wischte zich het angstzweet van het gelaat. „Martijn heeft gelijk," zeide Moeder met een vriendelijk knikje, „de Vrijheer zal rustiger zijn en zich beter naar zijn toestand voegen, als Mar tijn de leiding van de ziekenkamer op zich neemt. Dj Vrijheer zal zich meer door hem laten zeggen. Amerika, doch ook bij Rusland en Duitschland aan te dringen op samenwerking tot bestrijding van den particulieren wapenhandel in den geest van het verdrag van St. Germain. Voorts heeft de commissie besloten den Vol kenbondsraad te vragen, om de staten, die geen lid van den Volkenbond "zijn, te vërzoeken hun meening te uiten over de wijze waarop zij bereid zouden zijn met den Bond samen te werken zoo wel tot toezicht op den handel in als op den par ticulieren aanmaak van wapens. RUSLAND EN ENGELAND. Het antwoord van Rusland op de memorie van Curzon is thans in het bezit gekomen van Krassin die het stuk Donderdag zelf aan Uur- Hij is het nog niet vergeten, dat Martijn hem op zijne schouders door slot en tuin heeft gedragen en Baron Siegfried heeft opgepast." „Over een half uur ben ik klaar," zeide Martijn met een blik op zijne kleeding en een ijver of hij zestien in plaats van zestig Was, „wij moeten geen tijd verliezen." Wij gingen naar binnen, Vader om nog een en ander voor de reis te bespreken en het benoödig- de geld te halen, moeder om van haar beste con fituren cn geleien een proefje voor den zieke mede te geven. „Ik weet wel, dat hij het daar best zal hebben, kind, maar Sturmfelser confituren zullen hem toch nog heel anders smaken.' De Wagen was al voor, eer Moeder met inpak ken gereed was. Martijn Wenkte en Wuifde onge duldig en was al driemaal den wagen uitgespron gen „Hier," riep Moeder met haar vrachtje op hem toeloopende, „en mijne beste wenschen daar bij." Hendrik's zweep klapte door de lucht en do blessen draafden er op los. Bij de poortgang keer de Martijn zich nog eens om. „Hij zal het goed hebben ik zal er hem door halen las ik op zijn van voldoening blinkend gelaat. Ik was binnen gebleven. Moader's beste Wenschen voor Bodo (Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCH »-■ ifemiSKKj-ews Tt-imac i-r"7»rr:' RWPSsSdS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1