Het öüde Kasteel. DAGBLAD V&Dffl SCHIEDAM EN OMSTNEKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Zaterdag 9 Juni 1923. No. 13661 llurcau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. A d v e r t e n t i e n 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen Ler openbare kennis, dat bij heil is in gekomen een verzoek van CORNEEIS JOHAN NES VAN OERS, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het kleedlokaal, staande op het terrein van de S.V.V. „Achilles", gelegen aan de SLadhouderslaan en herinneren, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingediend. S c h i e d a rn, 9 Juni 1923. Buitenlandsch Nieuws. DE NIEUWE DUITSCIIE NOTA. De berichten over de ontvangst der nieuwe Duitsche nota te Parijs luiden niet gunstig. Ook in België schijnt men niet tevreden, maar voordat het antwoord zal volgen, zullen eerst b'ranseh-Belgische besprekingen weer plaats hebben. In 't bijzonder is thans het Roergebied een struikelblok. In Engeland en Italië is de nota met afwijken de gevoelens ontvangen. De „Times" acht haar een stap vooruit, terwijl de Engelsche regeering zich nog niet erover heeft uitgelaten. Allicht wordt de nota wel door alle geallieerden gemeen schappelijk beantwoord. Haast hierbij schijnt men niet te hebben. Volgens het ,,8-Uhr Abendblatt" is men in Duitsche parlementaire kringen van meening, dat de door de Duitsche nota veroorzaakte diplo matieke toestand, vertrouwenwekkend is. Men gelooft in bedoelde kringen niet, dat het gemeen schappelijke antwoord der geallieerden op de Duitsche nota afwijzend zal zijn. Integendeel neemt men aan, dat de Entente-staten op ver schillende door Duitschland gedane voorstellen zullen ingaan, zoodat de mogelijkheid tot nadere onderhandelingen open staat. IN HET BEZETTE GEBIED. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Essen De gevolgen, waartoe de onvoldoende politie bescherming te Essen heeft geleid, hebben zich in ernstige mate doen gevoelen bij de nieuwe fa brieken van Krupp aan het Emscher kanaak Hier hebben zulke groote plunderingen plaats gehad, als bij de firma Krupp nimmer is voor gekomen, Dinsdag ondernamen enkele honder den roovers met voertuigen een plundertocht naar de fabrieken. De bewakers der fabrieken vielen de bende aan, maar werden met ijzeren staven, houweelen, hamers en andere voorwerpen teruggeslagen. Niettemin gelukte het den be ambten een vrachtauto met pantserplaten in veiligheid te brengen. De roovers hebben zell's de groote hijschkranen aan 't kanaal gedemon teerd. In clc laatste dagen hebben er geregelde schiet partijen plaats gehad tusschen de beambten der Krupp-fabrieken en rondtrekkende roovers- benden, waarbij aan beide zijden vijf personen gewond wérden. De waarde, die op deze wijze voor de firma Krupp is verloren gegaan, beloopt honderden millioenen mark. 126 Aan Vader werd geschreven. Hij kwam gis teren, bevestigde wat ik had gezegd, liet van het gebeurde een verslag opstellen en naar het Hof te Munster jenden. Een eerste stap tot Wolfram's bevrijding Tot, Wolfram's erkenning Vader vertrok weer. Bodo maakte het goed: 5 Mei. Wolfram's bevrijding Ik kon aan niets anders denken. Gisteren Werd het lijk op plechtige wijze be- gravenk Ik volgde, en velen met mij. Wijd en zijd wisten de menschen, dat de vermoorde zijn leven voor een goede zaak had gegeven. De deelneming was groot. Zelfs de Generaal van Hoogheim had op het gemeentehuis den Schout daarover aangesprokén en het lijk willen zien. „Is Generaal von ITompesch op het slot?" vroeg Anna aan haar man. „Hij schijnt zijn ontslag te hebben genomen en dezen zomer op Hoogheim te zullen door- DF. INTERGEALLIEERDE COMMISSIE. Als gevolg van de eenstemmige beslissing der geallieerden heeft. Poinearé, optredende als voor zitter van den Raad van Gezanten, een nota gezonden aan den Duitschen zaakgelastigde te Parijs; waarin de hervatting van de werkzaamhe den van de intergeallieerde militaire controle commissie in Duitschland wordt aangekondigd. In deze nota wordt Duitschland uitgenoodigd de taak der commissie te vergemakkelijken. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Volgens een bericht uit Angora besloot de Raad van Commissarissen aan Ismed Pasja strenge instructies te zenden, om geen concessies meer te doen in zake de regeling der Turksche openbare schuld. RUSLAND EN ENGELAND. Het Russische antwoord op de jongste nota van de Britsche regeering heeft gisteravond Londen bereikt. Het document bevat meer dan 2000 woorden. Het moet uit het Russisch worden vertaald. ARGENTINIË EN DE VOLKENBOND. De president van de Argentijnsche republiek heeft bij het parlement een wetsontwerp inge diend, dat de strekking heeft de weder-toetrc- ding van Argentinië tot den bond goed te kennen, en er machtiging toe te verleenen, dat de contri buties aan den Bond, met ingang van 1920 wor den betaald. MAROKKO. Volgens een officieele mededeeling hebben de verliezen van de Spanjaarden bij het op 5 dezer geleverde gevecht bij Tiziazza 68 dooden en 299 gekwetsten bedragen. ALLERLEI. Uit Madison (staat Wisconsin). In het Huis van Afgevaardigden van den staat Wisconsin is met 47 tegen 48 stemmen het voorstel goed gekeurd om de wet op de tenuitvoerlegging vande federale anti-drankwet door de organen van den staat Wisconsin, te staken, evenals zulks onlangs, door het congres van den staat New York was geschied. Dë voorstanders van het drankverbod in Winconsin vertrouwen er echter op, dat het intrekkingsbesluit door den Senaat van Wiscon sin zal worden verworpen. Uit Washington. In een gister hier ge publiceerd schrijven van president Harding, verklaart deze, dat, door aanvaarding van het lidmaatschap van het Internationaal Gerechts hof, de Vereenigde Staten zeer krachtig zouden kunnen bijdragen tot handhaving der beschaving terwijl de voordeden en de onafhankelijkheid, die het Amerikaansche volk thans geniet in geen enkel opzicht zouden worden geschaad. Uit Bern. Ter internationale spoorweg- conferentie is op alle punten overeenstemming bereikt. Koning Haakon is gistermiddag te Ant werpen aangekomen en vandaar per trein naar Brussel gegaan, waar koning Albert en prins Leopold hem hebben afgehaald. De koning van Noorwegen heeft een krans neergelegd op het graf van den onbekenden soldaat, 's Avonds was er een feestmaal ten paleize, waarbij de gebruike lijke toespraken zijn gewisseld. Uit Barcelona De onderhandelingen van den burgerlijken gouverneur tot regeling van de transportarbeidersstaking hebben schipbreuk ge leden. De toestand is zeer gespannen. Sta ten- Generaal TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 8 Juni. De Kamer zal Dinsdag om 1 uur in de afdee- brengen," antwoordde Dr. Balder. „Hij heeft familie over." „Logeert Kolonel vdn Hompesch bij hem Balder keek mij aan. „Dat is de Generaal zelf." „Is Hoogheim mooi vroeg ik een poos later „mag men in de bosschen wandelen „Wij zullen er heengaan," zeide Anna, „juist iets voor Margreet zij zal genieten als zij Weer boomen rond zich ziet." „Zij kan er vanmiddag al een proefje van hebben, als zij terug wil wandelen," zeide Bal der ik rijd het hek langs." Zoo ging ik er heen. Toen de boerenwagen uit het gezicht was, stapte ik, niet, naar het park, maar naar het slot, een laag, maar tamelijk uitgestrekt gebouw. Vele ramen staarden mij aan, toen ik de zes treden van het bordes beklom en den klopper liet neervallen. „Is de Generaal thuis vroeg ik den bejaar den bediende, die opendeed. ,;Vraag hem of hij een oogenblik de dochter van Dr. Albrecht uit Sturmfels te woord wil staan." Ik zag niets van het kleine zijvertrek, waarin ik gelaten werd: Een duizeling overviel mij en ik moest mij aan een stoel vasthouden. Juffer Albrecht uit Sturmfels De Generaal stond voor mij. Ik had hem niet li ragen bijeenkomen ter behandeling van het initiatief-ontwerp van mevr. BakkerNort en van liet adres van gelukwensch aan de Koningin met het regeeringsjubileum. De openbare ver gadering zrd te 2 uur aanvangen. De sociaal-democraten durfden, tijdens die behandeling", niet aanwezig te blijven. Leerplichtwet, De Voorzitter deelt mede, dat de Mi nister van Onderwijs hem verzocht heeft het ontwerp-Leerplichtwet van de agenda af te voeren, aangezien daarin nog eenige wijzigin gen zijn aan te brongen. Bij het ontwerp tot wijziging van de Hooger onderwijswet (verhooging college-gelden) pro- t.esteeren de lieeren V a n R a p p a r d (V. B.) en Oud (V. D.) tegen de verzwaring van de lasten voor de intellectueelen. De lieer Visscher (A. R.) bestrijdt, even- eens deze belemmering van toegang tot de schatkamer der wetenschap. Spr. zal tegen stem men. Zoo ook de heer Vliegen (S. D.), omdat volgens democratisch beginsel de studie niet afhankelijk mag zijn van iemands, inkomen; Art. 1. goedgekeurd. Art. 2. De heer Deckers (R.K.) verdedigt een amendement om het collegegeldvoor het tweede' en volgend kind uit hetzelfde gezin te ver lagen. Het eerste betaald 300, het tweede 250 en ieder volgend 200. De minister zegt, dat het amendement een element van rechtvaardigheid heeft en de minis ter is bereid het over te nemen, als de Kamer geen bezwaar er tegen heeft. De heer Rutgers (A.R.) wenscht nog te bepalen, dat de bijzondere universiteit te Am sterdam niet verplicht is een hooger collegegeld te betalen _nan de openbare aldaar gevestigde universiteit. De Minister acht het amendement bil lijk, maar vraagt aanhouding van het amende ment. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag twee uur. Binnenland. Ouderhuis en Pension. In „Hollands Jeugd" stond dezer dogen een artikel, waaraan wij hier eenige stukjes ontlee- nen „Wij spraken onlangs een flinke vrouw, moe-' der al van „opgeschoten" kinderen, en die zei tegen ons „Het lijkt soms net of de kinderen tegenwoordig het ouderlijk huis als een pension beschouwen, zonder betaling." Waarom klaagde die moeder op die manier Is er dan verschil met de kinderen van vroeger? Ja, dat gelooven we stellig. De tegenwoordige kinderen zijn veel meer uithuizig, zoeken veel meer dan de vroegere hun genot buiten het ouder huis.De schuld daarvan ligt waarlijk niet voor het grootste deel hij de jongens en meisjes zelf. Neen het leven is veranderd. Veel, veel meer dan in de dagen toen de ouderen van thans jong waren, is er gelegenheid om uit te gaan. Er is zoo ontzaglijk veel tegenwoordig, dat de kinderen uit huis trekt, dat hun het leven buiten de ouderlijke woning vaak heerlijker doet schijnen dan er in. En dan de fiets. Die zalige fiets. Ook die had het vroegere kind niet. Maar wie heeft er tegenwoor dig geen fiets En dan heele dagen trekt men er op uit. Zóó wordt het ouderhuis „een pension." Je eet en drinkt er lekker. Je slaapt er verrukkelijk na ól je genot. Je krijgt er fijne nieuwe jurken, keurige sportpakjes, allerlei cadeaux, je wordt er vertroeteld en verwend Wat ons trof, dat was de klacht der moeder en de meening van „Hollands Jeugd", dat de oor- hooren aankomen. Hij bood mij een stoel aan en ging zitten. „Agiteer u nietik heb tijd." Of het kwam door de vele schokken, in den laatsten tijd ondervonden, of het mijn angst was voor een weigerend antwoord, of het schroom was om openlijk voor den man, dien ik liefhad, in de bres te springen, Weet ik niet. Geen woord wilde mij over de lippen, mijn tanden klapper den, mijn slapen sloegen De Generaal schelde en beval een glas water te brengen. „Wees rustig mijn kind," vermaande hij.„Hebt gij iets te vragen, dat u heel moeilijk valt Ik knikte, Ik kon nog niet spreken. De Generaal opende een binnendeur. „Ik kom aanstonds weer bij u terug" zeide hij vriendelijk. Hij scheen iemand gewenkt te hebben. Ik keek op Freule Georgiana kwam naar mij toen, deed mij neerzitten, nam mijn hoed en doek af en liet mij drinken. Ik vertelde haar het doel v»n mijn komst haar oom te winnen voor Wolfram's belangen. Zij kende hem, zij had hem meermalen gezien, had van hem gehoord. Wolfram een bedrieger het was immers niet mogelijk Was zijn gelijkenis niet met den Vrijheer haar nooit- op gevallen Als zij hem had gezien op het l'eest van den jongen Vrijheer, zouden zij en niemand zaak van haar verdriet niet voor het grootste deel hij de jongens en meisjes zelf ligt, maar in de vele verlokselen tot de uithuizigheid der kinderen. Daar denken wij een weinig anders over. Het is de schuld der ouders zelve, die de kinderen naar buiten drijft. Zij zijn over het algemeen veel te gemakkelijk en te toegevend en vinden het veel te gauw „sneu" om hun kinderen iets te weigeren en vallen telkens opnieuw voor de drog redenen van Henri en van Kareltje, van Nelly en van Jo Wetende dat de kinderen later den har den strijd om het bestaan zullen te voeren hebben wapenen zij ze niet tegen teleurstelling- en ge bondenheid en geven toe aan alle luimen en verlangens. En niet alleen het Ouderhuis, maar ook het Godshuis wordt verwaarloosd door allerlei Zon- dagsche vermaken. Vaders en moeders missen den moed, hebben de macht verloren over hun tong en kunnen geen „neen" meer zeggen. Maar juist dat is het, wat de jeugd in den grond bederft. Er moet en er behoort geweigerd te worden, ook al zijn of heeten die clubs, die avondjes en die uitstapjes onschuldig. Natuurlijk behoort er ook dan niet te worden overdreven, maarwij hebben het oog op de vaders en moeders, die meenen, dat hun kinderen recht hebben op een volmaakt onbezonnen jeugd en die hun knapen en meisjes vertroetelen en verwen nen van jongsaf tot aan den huwbaren leeftijd toe Wij spraken ook wel eens vaders en moeders en als we dan liooren Ik ben om den doojen dood .geen kostvrouw van mijn kinderen" of „ik be dank ze om voor hotelportier te spelen," dan zien we hun kinderen, die onder den duim worden gehouden, later opgroeien tot degelijker huis vaders en - moeders dan de verwende baasjes en bazinnetjes, die, als later niet alles gaat zooals in het „lieve Ouderhuis," opkijken, alsof ze 't in Keulen hooren donderen. Neen, het zijn niet de gelegenheden tot ver maak, niet de clubs en vereenigingen en publieke vermakelijkheden, ook niet de fiets, die de kinderen het Ouderhuis doen beschouwen als een gratis-pension. Het zijn de ouders zeiven, die reeds bij de jongeren de banden losmaken en zich dan beklagen als de ouderen heelemaal geen be grip meer hebben van huiselijkheid en tucht. Menig man en vrouw denkt op lateren leeftijd in het hart niet met vreugde aan het Ouderhuis terug, omdat zij te'laat ervaren, dat zij ér bedor ven zijn en te weinig getraind en geschoold voor de harde werkelijkheid in het leven. („Tijd"). Hypnotische séances. Naar wij vernemen, heeft de minister-van Binnenlandsche Zaken de aandacht van de burgemeesters gevestigd op een hun toegezonden uittreksel van liet, rapport van den Gezondheids raad, betreffende hypnotische séances en derge lijke, onder uitnoodiging zich rekenschap te willen geven, wat er met betrekking tot deze aangelegenheid in hun gemeente gebeurt. Mis-leiders. De staking te Almelo, die nu is geëindigd met een algeheele nederlaag der arbeiders, is weer eens een staaltje van de wijze, hoe Communistische en Anarchistische elementen de bedrogen arbeiders naar de ellende voeren. Van den aanvang af hebben die elemen ten geweldig gehitst en de „Tribune" stond dagelijks vol van artikelen om de arbeiders te stijven in een hopelooze staking. Men wist voor uit, dat ze niets kon uithalen, maar toch werd ze doorgedreven en wekenlang volgehouden. Nu ze verloren is, zooals ze moest verloren worden, komt de „Tribune" nog oreeren over een „eervolle nederlaag" en over de prachtige praestatie. We lezen o.a. hebben getwijfeld, en de Vrijvrouwe, had dat begrepen, toen zij hem eigenhandig in t archief opgesloten had Ik vertelde haar van Mar tha's ontdekking van het litteeken op zijn arm van Wolfram's grootmoedigheid om Bodo te sparen van den haat der Vrijvrouwe, die haar zoon tegen hem had opgezetvan Wolfram's lijden en Wolfram's goed recht van Baron Siegfried's voorliefde voor hem, van ons aller liefde en genegenheid. Ik behoefde niet meer naar woorden te zoeken zij stroomden Met horten en schokken, met herhalingen, on samenhangend, naar ik vrees, maar overweldi gend, maar overtuigend, ik gevoelde dat ze van hart tot hart gingen. Ik zag het edel, zacht ge laat vóór mij beurtelings gloeien van veront waardiging en verbleeken van sympathie, zag tranen in haar oogenIk had mij voor haar lhten neer-glijden. Ik vertelde van Wolfram's veroordeeling van het ontbreken van Wilbrant's getuigenis van de onwaardige verdenking na Merlé's verdwijning; van den nooddrang om andermaal de tussehenkomst van de Justitie in te roepen, voor Merlé te getuigen en YY ilbrant te lokken en tot bekentenis te dwingen, om Wolfram te verlossen en hem zijn eer terug te geven en in zijn recht te herstellen Zij gaf mij een kus. „Arm kind," zeide zij zacht. (Wordt vervolgd.) EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 1 i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1