„Deze strijd kan op één lijn worden gesteld met d'ë groote staking bij van Heek in Enschedé of met de staking op de jutefabrieken van Ter Horst in Rijssen. Alleen is er dit groote verschil, dat deze strijd werd begonnen en volgehouden zonder eenige illusie over den afloop, het karak ter van deze staking en haar waarde bestond hierin, dat de werkers hun eigen zwakte en de kracht van den vijand volkomen zagen, Het was een uitbarsting van klassehaat tegen den uit buiter, betrekkelijk machtelooze woede nog, maar tevéns toch gedragen door het besef van de toenemende kracht van de arbeidersklasse. Men wist, dat men het dit keer verliezen zou, zooals men weet, dat men het nog vele keeren verliezen zal, maar dat er ten slotte geen macht ter wereld is, die de arbeidersklasse duurzaam zal kunnen knechten." Zoo wordt er verder door gebrald. Dit is dan de troost voor de ellende, weken lang over de huisgezinnen neergehaald, waar over het blad geen woord verspilt. En de slachtoffers, die ook nu weer vallen, worden vergeten. Als er maar strijd en agitatie is verwekt en de roerige elementen in troebel water kunnen visschen heeft men zijn doel bereikt. R. K. Universiteit. Het Bestuur van de Sint Radboud-Stichting, gevestigd te Utrecht, deelt ons mede, dat het gelet op artikel 186c van de Hooger-Ondei wijs- wet, waarbij is bepaald, dat eene bijzondere Universiteit staat onder toezicht van een College van Curatoren, bestaande uit drie of vijf leden, heeft besloten A. te bepalen, dat het College van Curatoren der R.'K. Universiteitte Nijmegen, zal bestaan uit vijf leden. B. te benoemen tot lid van het College van Curatoren der R. K. Universiteit, te Nijmegen, de heeren 1. Mr. H- J- J- van den Biesen, advocaat en procureur, te Breda. 2. Dr. W. A. Boekelman, arts, Geneesheer- Directeur van liet Sint Antonius-Gastlmis, te Utrecht. 3. Mr. W. M. van Uanschot, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Vught. 4. Mr. Dr. H. J. A. M. Lübbers, Kantonrech ter, te Nijmegen. 5. F. M. A. van Schaeck Mathon, Burgemees ter, te Nijmegen. Filmkeuring. Ten stadhuize van Eindhoven is op 6 dezer door de aldaar samengekomen burgemeesters uit Noordbrabant en Limburg besloten tot de oprichting van een vereeniging o.m. tot exploi tatie van een centraal keuringskantoor van films Als zetel der vereeniging is aangewezen de ge meente Eindhoven. Tot voorloopig voorzitter der vereeniging werd aangewezen de heer Van Oppen burgemeester van Maastricht, terwijl tot voor- loopige leden van het bestuur werden gekozen de heeren Verdijk en Waszink," burgemeester van Eindhoven en Heerlen. Hooge Raad van Arbeid. De voorzitter van den Hoogen Raad van Ar beid hééft de onlangs tot licl van den Raad be noemde heeren J. Dekker en Simon A. Maas be noemd tot lid van deCommissie XII uit den Raad. Stcu regeling ingetrokken. Bij het gemeentebestuur van Zaandam is een telegram van de Regeerng ingekomen, waarin Wordt medegedeeld, dat, in verband met het uitgebroken arbeidsconflict de steunregeling aan de havenarbeiders heden is ingetrokken en dat tot hernieuwde steunregeling niet mag wor den overgegaan dan na machtiging van Regee- ringswege. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer zijn ter ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 19 dezer des avonds te halfncgen. (St.ct.) Stads- en Gewestelijk Nieuws, Feestavond. Gisteravond hebben onze propagandisten ge noten van den Feestavond hun door het bestuur van de kiesvereeniging aangeboden. De voorzitter van R. P. en O. de heer Mouwens, heette de aanwezigen welkom, wijdde een op recht woord van hulde aan den arbeid van de propagandisten en wekte hen op, den ijver niet achter slot te sluiten, maar hem bij de hand te houden voor dagelijksch gebruik. Toen trad professor Propér op die den gehee- len avond de aanwezigen, min of meer in verba zing bracht met zijn goocheltoeren en allen zon der uitzondering vooral in het eerste gedeelte kostelijk vermaakte. De gapingen tusschen de verschillende num mers werden door pianist en violist behoorlijk en aangenaam aangevuld. Naar Brielle. Woensdag, 20 Juni a.s. vertrekt de Schied. Processie naar Brielle. Voor nadere bijzonderheden zie men de .ad vertentie in dit blad. Nieuwe zaak. Hedenmiddag opent de heer P. G. van Pelt, in het pand aan de Lange Haven No. 1., een naar de eischen des tijds ingericht sigarenmaga zijn. Men. zie, achterstaande annonce. Rosa's Bloemententoonstelling. De plantjes ter uitreiking voor de kinderen, aan wie reeds een kaart is uitgereikt, zijn in aantocht. Heden komt het schip voor den wal, ligplaats bij de Appelmarktbrug, en kunnen de kinderen Maandag a.s. op vertoon van hun inschrijvings- kaart hun stekje in ontvangst nemen en wel van 4 tot 6 uur aan het magazijn Hoogstraat No. 108—110. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politic op alle Werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags sleutels, wit kinderschoentje, fabriekspenning, lederen taseh; grijze ceintuur, bril in étui, 2 glazen buisjes en vier koperen staafjes. Bij vinders: dameshorloge met armband, M. van Meurs, Wgstvest 106 vingerhoed, N. Krabbendam, Korte Haven 38 behangsel papier, F. Bouman, Broersveld 38b.ceintuur, A. Dalhuizen, Laan 7 wasdoeken damestasch met inh., J. v. d. Heuvel, Ouddorpschestraat 10a; zwarte portemonnaie met- inh., P. van Eijk, Visscherstraat 30 postduif, P. v. d. Berg, Rotterdamschedijk. 69/6 kinderportemonnaie met inh., J. A. Meijdam, Breedstraat 26 zwarte kousen, G. v. d. Klink, Oosterstraat 78 beursje met inh., J. v. d. Heuvel, Ouddorpschestraat 10a; bruine kinderportemonnaie inh. 7 ct., E. van Kampen, Heerenstraat 31b jong hondje, Stokk, Geervlietschestraat 16a kinderschoentje, Ver veen, Kethelstraat 10 hond, A. Tamerus, Baan- straat, 1 tafelkleedje, G. Scheffers,den Bommel- schestraat, 38 rozenkrans in étui, C. van Waar denburg, Boterstraat 27 sleutel, J. van Leeuwen Stationsstraat 8. Buurt-eomité. Gisteravond is er door de bewoners van de LangeAchterweg een buurt-comité gevormd, voor de versiering van de straat bij het a.s. Jubileum van LI. M. de Koningin. Het programma vóór het con cert op Zondag 10 Juni a.s. des avonds 8 uur te geven door het Harmoniegezelschap „Oefening baart Kunst" directeur den heer G. van Gent, in de verplaatsbare muziektent op de Groote Markt alhier, luidt-als volgt 1. St Ambrosius Jubileum Marsch F. J. M. Smils-, 2. Lucio Silla, Ouverture de Mozart arr. Guslave Logearl3. Mein Traum, Walzer, E. Waldieufel4. Chant d'Apotheose, A. Gironge 5. Ouverture Zampa, F. Herald6. Czardas (Der Geist der Woiwoden) arr. N. A. Bouman 7. Grande Fantaisie sur TOpera Atilla' arr. A. J. Boelen 8. Mein Regiment, Marsch, II. L. Blankenburg. Het Bestuur van.bovengenoemde Vereeniging doet hierbij weder een beroep op de medewerking van het publiek door tijdens 'het Concert de grootst mogelijke stilte in acht te nemen, ten einde de executanten het toch al reeds lastige concerteeren in deze voor de Vereeniging abso luut ongeschikte gelegenheid, nog niet lastiger temaken. Tijdens het Concert zal aan het publiek van wege de Vereeniging steunbonnen worden aange boden, ten doel hebbende het vormen van een waarborgfonds ter „viering van het 25-jarig be staan der Vereeniging. De St.ct. no. 109 bevat de sta tuten der naamlooze vennootschap Sehiedam- sche Bouw- en Aanneming Maatschappij, alhier. Hedenmorgen ongeveer p half elf botsten op de Hoogstraat nabij de Groote Markt twee wielrijders door verkeerd uitwijken met kracht tegen elkaar op. Van een der fietsen was het voorwiel totaal omgebogen de berijders kwamen met den schrik vrij. UIT OVERSCHIE. De raad der gemeente Overschie heeft besloten tot het dempen van de sloot langs den Dclfwc-g te Overschie en wel in het gedeelte van de Lage Brug tot de tol op den Delfweg. De bedoeling is, dat dan langs dien weg een trottoir zal worden aangelegd, hetgeen de vei ligheid van het verkeer zeer ten goede zal komen. De A.N.W.B. heeft hiervoor een bijdrage in de kosten toegezegd van 300. UIT ROTTERDAM. Prijsvraag. Voor den door het, Rotterdomsch Comité ter Behartiging van Nationale Belangen uitgeschre ven wedstrijd voor composities voor de reeds eerder bekroonde liederen van den heer L. C. Steenhuizen te Haarlem, zijn niet minder dan 214 composities ingeleverd. De jury bestaande uit de heeren: Bernard Diamant, Willem Landré en Henri Zagwijn, is eindelijk met haar omvang rijke taak gereed. De bekroning is toegekend voor het vers „Koninginnedag." aan den heer Willi. Busch, Arnhem, voor „Prinses Juliana" aan me vrouw Amesritz van Velthuysen, Amsterdam, voor ,,'k Hou van Holland" aan den heer C. J. Bute, te Zutphen. De liederen zullen door liet Comité worden uitgegeven. Gemengd Nieuws. Gemeente - rtn t va n gé-r geschorst Gistermorgen kwam de raad der gemeente Rhe- den ten raadhuize te De Steeg bijeen, ter bespre king van het voorstel van B. en W. om aan den gemeenteontvanger J. A. Roelofsz, ontslag te verlcenen met ingang van' demdag, Waarop het raadsbesluit dóorGed.Staten zal zijn goedgekeurd Het voorstel van B. en W. Werd met 12 tegen 4 stemmen aangenomen. Eveneens werd aange nomen een voorstel van B. en W. om den ont vanger direct te schorsen. Goede vangst. Het onderzoek in de zaak van den eergisteren gearresteerden Piet v.d. B„ den vermoedelijk en tweeden dader van de inbraak op den Houtweg in Den Haag, heeft nog verrassende feiten aan het licht gebracht. Bij een hernieuwde huiszoeking in een perceel dat in het belang van het onderzoek nog niet nader aangeduid kan worden, wercl in den grond onder tegels begraven gevonden een groote schat van zeer kostbare gouden en zilveren voorwerpen, zeldzame sieraden, brillanten en andere edel- steenen, paarlen en schilderijen van bekende meesters, alsmede-eenige kistjes volgestopt met gouden en zilveren horloges, kettingen, gouden broches, enz. De vondst moet overweldigend zijn en bevat de buit van tal van inbraken van den laatsten tijd gepleegd. De voorwerpen, welke door de politie niet herkend worden als afkomstig van diefstal, zul len op een nader door den commissaris van het Bureau Duynstraat bekend te maken dag, te zijnen bureele ter herkenning uitgestald worden. Als verdacht van medeplichtigheid is vanmor gen nog gearresteerd Th. M. v. Z. De autobus. Gistermorgen omstreeks haif negen is een autobus, uit Warmond komende, op den straatweg door een van Sassenheim komende stoomtram aangereden, tengevolge waarvan de chauffeur en drie passagiers van de autobus verwondingen opliepen. De autobus, die eenige meters werd meegesleurd, is zeer gehavend. Ongelukken. In de Deïde Oosterpark straat te Amsterdam is gisteren de 30-jarige Joh. de KL uit het zolderraam van een derde verdieping gevallen. De jonggehuwde vrouw is kort na het ongeluk overleden. In de staatsmijn Hendrik te Brunssüm is vannacht de mijnwerker E. uit Heerlen onder vallend gesteente gedood. J en ever smokkelen. Gisteren hebben de Leidsche politie en eenige rijksambtenaren op vermoeden, dat er frauduleus jenever Werd vervoerd, een auto aangehouden. Ongeveer 1000 liter jenever en de auto zijn in beslag genomen. Naar de plaats van herkomst wordt een onder zoek ingesteld. De chauffeur en de begeleider, Hagenaars, zijn na verhoor op vrije voeten ge steld. Bran d. Een hevige branefheeft vannacht de bakkerij van den heer H. Woelders in de Thomas k Kempisstraat te Zwolle in asch gelegd. De vier knechten, die boven de bakkerij sliepen, hebben zich met moeite het leven gered door uit het raam van hun kamer op het platte dak van een nieuw gebouwd deel te springen. De 21 meter lange bakkerij, met nieuwe machines,is een puin hoop. Het nieuwgebouwde gedeelte was niet ver zekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. H e t Weer. Prof. dr. Van Everdingen, de hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteor. In stituut in De Bilt heeft een medewerker van het Utrechtsch Prov. en Sted. Dagblad een on derhoud toegestaan, waarbij hij hem eenige mededeclingen gedaan heeft over den dit jaar heer-schenden toestand van het Weer. Wij ont leen en hieraan het volgende Ons voorjaar is over 't algemeen vochtig en koud. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat er omstreeks dezen tijd van het jaar steeds in het Oostelijk deel van den Atlanlischen Oce aan een gebied ligt met hoogen luchtdruk, dat in onze streken aanhoudende noordelijke win den veroorzaakt. Maar nu doet zich, als men een onderzoek instelt naar de vermoedelijke oorzaken van het slechte Weer onmiddellijk Weer de vraag voor waarom wordt die hooge luchtdruk dan niet onderbroken door depres sies Nu is er juist over dit punt verschil van meening in Weerkundige kringen. Prof. van Everdingen zette uiteen dat in de bovenwaartsche richting een voortdurende luchtstrooming optreedt dit is een vaststaand feit. Deze luchtstroomingen verwekken op een hoogte van ongeveer 20 K.M. een hevige kou de, en nu is prof. Van Everdingen van mee ning, dat deze koude afhankelijk is van de sterkte der zonnestraling de koude Wordt namelijk grooter, naarmate de straling der zon sterker is. Dat klinkt eenigszins para doxaal, maar het is zoo. Wanneer er een sterke straling is, aldus is de theorie van den pro fessor, dan breidt ook het koude gebied op die hoogte zich uit en dat oefent zijn invloed uit op de handhaving van het hooge druk-gebied. Eenige invloed daarop wordt ook uitgeoefend door de temperatuur van het water in den At- lantischen Oceaan. De handhaving van den hoogen druk vindt aldus haar oorzaak in een restant sterke zonnestraling en een lage tempe ratuur van het Oceaanwater. Op de vraag „Bestaat er nu eenig uitzicht dat het weer beter zal worden antwoordde prof van Everdingen dat na 21 Juni de kans op goecl weer toeneemt, in verband met het feit, dat de zon dan haar gang naar het noordelijk deel van onzen aardbol beëindigt, en Weer naar het zuiden terugloopt. Het Oce aanwater Wordt dan weer warmer en de invloed van dezen factor op den hoogen druk neemt dan dus af. Het gevolg is dus, dat het hooge drukge- bied verslapt en depressies kans krijgen om door te dringen. Een frappant voorbeeld hier voor geeft de maand Juni van het jaar 1916. Van 3 Juni tot 21 Juni was de gemiddelde dagtemperatuur toen niet meer geweest dan ongeveer 12 graden. Op 22 Juni was het gemiddelde al 15, graden op 23Juni 20.6 graden met een maximum van 27.6 graden. Het Egyptische koningsgraf. Howard Carter, die met Lord Carnarvon samen werkte bij het onderzoek in het graf van Toet ank-Amen, is te Londen teruggekeerd, waar hij tot den winter zal blijven om dan zijn onderzoe kingen weder te gaan voortzetten. Hij heeft de verzekering gegeven, dat, als bij het onderzoek van de drie andere kamers mocht blijken, dat het stoffelijk overschot van To t-ank-Amen zich zich daar bevindt, hij ervoor is het in de sar- kophaag te laten. Hij ermoed, dat er nog twee jaar zullen zijn gemoeid met de werkzaamheden. Het motor-ongeluk. De dame, die Donderdagavond op den Hoogewal in Den Haag door 'n motorrijder is aangereden en tengevolge daarvan is overleden, is gebleken te zijn de 64- jarige mevrouw M„ uit de Kinsbergenstraat. Aut'o- ongeluk. Uit Engelskirchen wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeleen vracht auto met zeven Fransche so daten reed in den nacht over de brug van het riviertje de Agger. Door een ongeluk kwam de auto tegen de brug leuning terecht, welke werd weggerukt, waardoor de auto in het water stortte. Den volgenden mor gen vond men het lijk van een der soldaten tus schen een der pijlers hangen. Omtrent het lot van de zes overige soldaten verkeert men in het onzekere. Waarschijnlijk zijn zij verdronken en met den stroom meegevoerd. Hoe lang kan Amerika nog sto ken? Men begint zich in Amerika bezorgd te maken over de toenemende aanvraag van Ameri- rikaansche kolen door vreemde landen. Sinds eenigen tijd gaan dan ook stemmen op om den uitvoer daarvan te beperken, of tenminste een onderzoek in te stellen naar den nog aanwe zigen voorraad, opdat de Vereenigde Staten per slot van rekening niet de dupe zouden worden van business-men", die, door de hooge kolen- prijzen, er belang bij hebben om zooveel moge lijk uit te voeren. Aan dien drang tot zelfbehoud heeft de „Uni ted States Gealogical Survey" gehoor gegeven door een nauwkeurige studie te maken van de hoeveelheid, de kwaliteit en de geografische verdeeling van den huidigen Amerikaanschen kolenrijkdom. Een dergelijk onderzoek, zij het dan ook minder uitvoerig, heeft ook reeds plaats ge had in 1913 door het Internationale Geologische Congres, dat gehouden werd in Toronto (Ca nada). Men'heeft toen een schatting gemaakt van de brandstoffen-reserve der heele wereld en kwam tot het resultaat dat deze voorraad 7400 milliard tonnen bedroeg, waarvan 3900 milliard vette steenkool, 3000 milliard bruin kool en 500 milliard tonnen antliraciet. De Geological Survey kwam tot het resul taat dat 9/10 van den Amerikaanschen kolen- voorraad gevonden wordt in de Oostelijke di stricten der Vereenigde Staten, waar dan ook de prachtige anthracietvelden van Pennsylva- nië en Rhode-Island liggen. Pennsylvanië al leen leverde in 1914 bijna 91 millioen tonnen anthraciet, zijnde 99.9 der toen gedolven Ame- rikaansche anthraciet. Het binnenland van Amerika omvat de kolen mijnen der Groote Meren, der Missisippi-val- lei en van Texas. Ofschoon deze kolen van in ferieure kwaliteit zijn, hebben ze toch enorme plaatselijke bcteekenis. Deze kolenmijnen be vinden zich n.l. in de groote landbouwdistric ten dank zij deze kolen, die gebruikt worden voor verwarming en drijfkracht in de steden van het Missisippi- en Groote Meren-gebied, hebben zich in Chicago, St. Louis, Kansas-City e.a. speciale industrieën kunnen ontwikkelen. We noemen hier o.a. de fabrieken van land bouwmachines, voedselconserven in blik en slachterijen, waarvan vooral de beide laatste, door de ontzaggelijke ontwikkeling en de in tensiteit van het bedrijf, een wereldvermaard heid genieten. Om tot een goede schatting te komen van den nog aanwezigen ltolenvoorraad heeft de Geological Survey eerst de uiterste mogelijk heden van exploitatie bepaald. Een diepte van 1000 Meter onder den grond werd als grootste exploitatiediepte beschouwd, terwijl een min dere dikte van een kolenader dan 30 centimeter niet meer loonend werd bevonden. Rekening houdend met deze beide factoren kwam de Geo logical Survey tot het resultaat, dat de Ver eenigde Staten nog een exploitatie-voorraad kolen bezitten van ongeveer 3500 milliard ton nen Vergelijken wij dit met het cijfer, dat door het Geologisch Congres voor de geheele wereld voorraad werd aangenomen, dan blijkt dat Amerika zoowat de helft van dien totalen voor raad bezit. Afgaande op het .kolenverbruik der laatste jaren en zelfs rekening houdende met een rui me toeneming, blijkt dat Amerika nog ettelijke honderden jaren kan putten uit zijn grooten voorraad. De huidige uitvoer van kolen, die slechts een gering percentage bedraagt van het eigen verbruik, zal dezen termijn niet zóóveel bekorten dat dit ongerustheid zou moeten baren. In hoeverre echter de uitputting van de ko len voorraad over ettelijke honderden jaren be zorgdheid verwekt, zal afhangen van de meer of mindere mate van belangstelling, die men voor het heel verre nageslacht voelt Diefstal. De „B. Z. am Mittag" meldt De recherche te Buer heeft twee mijnwerkers, die zich aan belangrijke diefstallen hebben schul dig gemaakt in hechtenis genomen. Zij hadden kans gezien uit de bureaux van de mijn „I-Iugo" te Buer gelden, bestemd voor dc uitbetaling van loonen, tot een gezamenlijk bedrag van meer dan 11/a milliard inarjc te ontvreemden. De recherche is er in geslaagd de plaats, waar de dieven het geld hadden begraven, te ontdek ken. Het gestolen bedrag was bijna nog in zijn geheel aanwezig en is door de politie in beslag genomen. Tevens heeft men een aantal medeplichtigen gearresteerd. P"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2