Schoenveiling Nieuw Schoenwerk, PIAIÜ's. ORGELS. Voorloopig Kosteloos. BrioHs-GeiisMeiieiLieJsreii. wegens faillissement. Meubilaire Goederen. J. KOELING. Freco's ZeuwtaGL 60 cl. per koker ïrecü's Hoofflpijiitabl. 45 ct. p. koter Freto's Maattabl. 60 et. per tater Erao's Zennw-hoofflpijnpoeflers p. poeier 8 ct. tos a 25 st. f 1,70 BRINKMAN Co., Lange Haven 41, Telef 121. W. A. HOUTMAN Co., ""«•ffi een belangrijke partij L. M E IJ E R, fliewe Binnenweg 141, b/il Matliciiessorlaaii, rfjl !tó!j lilt) De Eskimo's en de beschaving. Zou men willen gelooven, dat in haast iedere Eskimo-hut een schrijfmachine, een naaimachine en een gramafoon aanwezig zijn We mogen het aannemen op gezag van den heer Warner, die dezer dagen te Vancouver is teruggekeerd, na vele maanden onder de Eskimo's te hebben door gebracht en die na zijn terugkeer een voordracht over zijn reisindrukken heeft gehouden. Hij vertelde in die voordracht, dat de Eskimo- vrouwen, die men zich gewoonlijk vrijwel van alle beschaving verstoken voorstelt, zich lang zamerhand reeds hebben gewend aan het ge bruik van naaimachines. Reeds eerder waren de gramafoons populair geworden en vrijwel in iedere hut is er een, die de nieuwste jazzbands en de modernste fox-trotts afdraait. Maar het mooiste van alles is dat de mannen zich veelvuldig van schrijfmachines bedienen. De heer Warner is van oordeel; dat de Eskimo's be- hooren tot de stammen in de Poolstreken die 't meest vastbaar zijn voor beschaving en voor uitgang. De meesten kunnen lezen en schrijven er zijn oude cultuurvolken waar men nog zoover niet is en sommigen kunnen Engelsch spreken. Drama. In Helvingrove Park te Glasgow heeft zich een sensationeel drama afgespeeld. Een heer, die in gezelschap van twee dames in het park liep te wandelen, werd door een 17-jari- gen kellner, James Clark geheeten aangesproken. Er ontstond een korte woordenwisseling, waar bij Clark zijn tegenstander in den schouder schoot en het op een loopen zette. Een groot aantal menschen kwamen op het geluid van het schot en het geschreeuw van den gewonden man toeijlen en begonnen on middellijk jacht op den aanvaller te maken. Ook een politieagent, die een taxi aangeroepen had, nam aan de achtervolging deel. De vluch teling loste drie schoten op zijn achtervolgers, gelukkig zonder iemand te raken. Eindelijk was de jongeman zoo zeer in het nauw gedreven, dat hij geen uitweg meer zag en zich in een positie van tegenweer tot het uiterste stelde. De politiebeambte besloot den vluchteling te ontwapenen, door zijn zwaren wapenstok met kracht naar hem toe te slingeren. Hij slaagde er in, den man aan het hoofd te tref fen. Clark viel door de kracht van den schok op den grond,maar vóór één der achtervolgers hem kon bereiken, was hij weer overeind gekrab- bels. Hij zette den loop van zijn revolver tegen zijn slaap aan en vuurde. De ongelukkige stierf eenige oogenblikken later. Wat hem aanleiding had gegeven tot zijn aanval in het park is onbekend. Spoorwegongeluk. Bij aankomst gis ter van den trein uit Spa aan het station te Verviers is de laatste wagen van den trein ont spoord. Vier of vijf personen zijn gedood, een dertigtal gewond. Het oudste schip van de wereld Bij Hirschsprungkoppen op Alsen werden on langs belangrijke praehistorische vondsten ge daan, o.a. een boot, die, volgens de meening van den heer Rosental, conservator aan het Deensche Nationale Museum in het eerste ijzeren tijdperk naar die plaats werd gebracht en daar als offer voor de goden werd neer gelegd, nadat zij aan verslagen vijanden was afgenomen. De boot is 14 M. lang. Het houtwerk van het geraamde wijst op een vergevorderde techniek van houtbewerking zoowel als van scheepsbouw. Uit de overblijfselen van de roeibanken kan men constateeren, dat de boot niet werd voort bewogen door lange riemen, die hun steun punt hadden aan den rand van de boot, maar door riemen zonder steunpunt, die slechts onge veer 1.25 M. lang waren. I~Iet roer was voor aan stuurboord aangebracht. Uit den vorm van een bronzen naald, die eveneens werd gevonden, karakteristiek is voor Holstein en zuidelijk van Holstein niet voorkomt, kan men opmaken dat de boot afkomstig is van een volksstam uit het zuiden in de buurt van het tegenwoordige Holstein. De constructie van de boot toont aan, dat uien heeft te doen met een vaartuig uit het laatste bronzen tijdperk, waarvan men tot nu slechts teekeningen kende. Aan de vondst wordt zeer groote waarde gehecht, en het schijnt dat men te Hirsch sprungkoppen inderdaad het oudste schip van de wereld heeft gevonden Telegrammen. DE NIEUWE DUITSCHE NOTA. LONDEN, 9 Juni (draadloos) Voordat de Britsche regeering op cle nieuwe Duitsche nota (•al beslissen, zullen er tusschen de geallieerden besprekingen plaats hebben. Verwacht wordt, •lat Lord Curzon Maandag een onderhoud zal hebben met den Franschen gezant te Londen en Waarschijnlijk ook met den Belgischen en Itali- aanschen gezant. Het kabinet komt vóór Maan dag bijeen. Kunst en Letteren. Compositié jubile-lied. Door de jury bestaande uit Mejuffrouw Annie (Salomons, Dr. P. C. Boutens en Dr. Fr. v. Eeden js uit de 125 inzendingen in de prijsvraag voor hat Jubilé-lied bekroond de inzending van den heel Carel van Delen, te 's-Gravenhage. Het gedicht luidt JUBILEUM 1898—1923. 1. Gelukkig die als eerlijk man, Door levens langen strijd gehard, In niets beschaamd gedenken kan De jonge keuze van zijn hart, Zóó 't volk, dat tot den dood gekrenkt, Zijn arm vertrouwen heeft gesteld Op d' éénen Godverkoren held, En in zijn nazaat Hem gedenkt 1 Mocht nog Vader Willem leven, Die den oudvergeelden bond In zijn bloed heeft uitgeschreven Moch nog Vader Willem leven, En beleven dezen stond 2. De Tijd die 't al hertoetst en keurt, Staat voor geen ouden waarborg in Het hoogste recht wordt lichtst verbeurd, En in verlies verkeert gewin. Slechts wat gelijk bindt met gelijk, Weerstaat aan' druk en stoot, en houdt O eelste hand, o zuiver goud Dat aldoor haalt Tijds nieuwen ijk Mocht nog Vader Willem leven, enz. 3. Met oogen eerelijk en klaar Zien wij terug op 't schoon begin, Met oogen eerelijk en klaar De duistere hoop der Toekomst in. O leus voor Vrijheid krijg of peis, Die geesten door geen vrees geknecht In kloeke handen samenlegt, Waar 't hart getuigt van wederzijds Mocht nog vader Willem leven, enz. Voor dit gedicht wordt een compositieprijs vraag uitgeschreven. Mededinging kan geschieden onder de volgen de voorwaarden 1. Aan deze prijsvraag kunnen deelnemen mannen en vrouwen van Nederlandsche Natio naliteit. 2. Gevraagt wordt een lied in volkstoon. 3. Als prijs wordt beschikbaar gesteld een Uebel en Lechleiter-vleugel met opdracht ge schonken door den heer I. van Praag te Amster dam met medewerking van de fabrikant. 4. Voor de beoordeeling der ingekomen com posities is een jury benoemd, bestaande uit de heeren Hub. Cuijpers, Herm. Rutters en Bern. Zweers. 5. De inzendingen moeten vóór 1 Juli 1923 zijn ingezonden bij den secretaris van den Ned. Volkszangbond Willem Galesloot Gornz., Gerard Noodtstraat 8 bis, Utrecht, met inachtneming der volgende bepalingen a. zij mogen geen enkel kenteeken bevatten aangaande den componist b. zij moeten blanco worden ingezonden in gesloten enveloppe en vergezeld gaan van een verzegelde enveloppe, waarin naam en adres van den inzender c. zendingen, welke hieraan niet voldoen, komen niet in aanmerking. 6. De Jury doet uitspraak vóór 10 Juli. 7. De inzendingen blijven het eigendom van den Ned. Volkszangbond. Kerknieuws. Het Doorluchtig Episcopaat. Het Doorluchtig Episcopaat van Nederland hield Donderdag te Haarlem een bespreking, H.H. D.D. H.H. de Aartsbisschop van Utrecht en de bisschoppen van Roermond en Haarlem brachten een bezoek aan den bouw van het nieu we seminarie Hageveld te Heemstede. Rechtzaken. Moord tc Veendam. De rechtbank te Winschoten heeft gister J. B., 25 jaar, thans gedetineerd, arbeider te Omrne- landcrwijk, ter zake van moord op den landbou wer B. Bakker te Veendam, veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. De eisch was levenslange gevangenisstra f SPORT. R.K.S.V. Excelsior. Gisteravond hield de damesturnafdeeling der R.K.S.V. Excelsior een buitengewone algemeene vergadering in Maison v.d. Heiden. Nadat eenige besprekingen over huishoudelijke kwesties ge houden waren werd besloten aan den Sportdag uitgeschreven door denSchied,,Bondvan lichame lijke opvoeding" deel te nemen. Tevens werd be sloten toe te treden tot den Diosesancn Haarlcm- schen Gymnastiekbond(D.H.G.B.) zoodat aan de in het najaar door den kring Rotterdam van dezen bond uitgeschreven wedstrijden kan deel genomen worden. Nadat fiet zomerprogram vastgesteld was, werd deze zeer geanimeerde vergadering geslo ten. Rurgerlijke Stand. Geboren: Juni 7. Jan z.v. A. van Pelt en C. J. Koorenneef, Korte Kerkstraat. Maria d.v. C. van der Velden en M. Frey, Broersveld. Berdina Hendrina d.v. I. Verberk en J. A. As, Beierlandschestraat. 8. Johanna Petronella d.v. I-I. C. van de Hulst en N. Slappendel, Villa straat. Johanna Cornelia d.v. J. M. Kers- semeyer en C. Westerveld, Nieuwsticht midden. Overleden: Juni 6. Johannes Wijzen- broek, oud 16 weken, Mariastraat. -7. Marinus Hoos, oud 65 j en 8 mnd, Noordvestsingel. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 9 Juni v.m. 11.50, n.m. 12.28. 10 Juni v.m. 12.52, n.m. 1. 11 Juni v.m. 1.23, n.m. 1.42. SCHIEDAM, 8 Juni. Aangekomen s.s. „Be- soeki' (Rott. Lloyd) ledig van Rotterdam om op te leggen in de Wiltonhaven. Eng. s.s. „Black Sea", ledig van Amsterdam om hier tc dokken in de WilhelminahaVen. AVONMOUTH, 8 Juni. Aangekomens.s. „Alchymist", tank ledig van „Schiedam, om weder olie te laden voor Schiedam. LONDEN, 7 Juni. Aangekomen s.s. „City of Poona," met olie van Japan, en restant lading voor Schiedam. Handelsberichten. Bij vonnis der Arrondisse- ments-Rechtbank te Rotterdam d.d. 6 Juni 1923 is in staat van faillissement verklaard, J. G. VERKADE, Manufacturier, aan cle Broersvest 101 te Schie dam, met benoeming van Mr. A. A. F. W. van Romondt tot Rechter-Commissaris en van on- dergeteekende tot curator. De curator voornoemd, Mr. M. M. van Velzen. Schiedam, 190017 Tuinlaan 46 en Makkerstraat 2. Voor alle feestelijkheden wor den op bestelling speciaal ver vaardigd. Met levensloop en op zangwijzen, a tien cent per regel. Twee gulden wordt vooraf gestort en later verrekend. At testen ter inzage. 1903 14 A. W. DE VOS, Meermansstraat 4, Botterdam. N.B. Er is plaats om Fietsen veilig te stallen. De Deurwaarder G. S. MONT- FOORT zal op Donderdag 14 Juni a.s, des namiddags één uur, ten verzoeke van den WelEd. Gestr. Heer Mr. J. H. C. KOK, Adv. en Proc. te Schiedam, als Curator in het faillissement van F. BERKOUWER te Maassluis, in het Gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, ingang West- Vest, alhier, publiek a contant verkoopen alsmede eenige 'te voren te zien en gelegen heid tot passen van 10 Lot 12 uur. NB. Bij deze verkooping kun nen geen goederen worden hij- gebracht. 1899 31 Beurs van Schiedam. Spoeling. van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 1.per ketel. Noteering FOTOGRAAF, ROTTERDAM. Telcf. 9376. Ateliers gelijkvloers. Halte lijn 8. Fijnere Likeuren Advocaat Boerenjongens Wijnen. 568 14 VREEST GEEN EXAMEN JfïljriHARDT'5 Zenuw-lableHen] 1894 9 Dr. DE HAAS' Beroemde Kruidcngcnczing. Laan v. Meerderv. 550, Den Haag, 94 en séhriftelijk. (Billijke cond.) "6 Heden-avond en volgende avonden van 8—11 uur. CAFÉ ROYAL, Broersvest 95. Aanbevelend, 190514 Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn voornemens op Donderdag 21 Juui a.s., des namiddags 2 uur, ten Stadhuize aldaar aan te besteden het uitbreiden van de Bijzondere School aan de Tuinlaan door bijbouwen van een Gym nastieklokaal, Kamer Hoofd der School en Kleedkamer met bijkomende werken. Bestek met 2 teekeningen verkrijgbaar ad 4.(per post f 4.25) aan het Bureau van Gemeentewerken, Korte Haven 33. Aanwijzing geschiedt des Dinsdags, Donderdags en Za terdags van 912 uur aan bo vengenoemd bureau. 1896 21 (om contant geld.) Notaris D.BODDEÜS zal, onder directie der firma D. SCHWA- GKRMANN, op Woensdag 13 Juni, des namiddags 2 uur ten sterfhuize van wijlen den heer CAROLUS HOEDT, Mr. kleer maker te Kethel, publiek om contant geld verkoopen Tafels, stoelen, kasten, bedden, dekens, glas-, verlakt- en aardewerk, porcelein, eenige qouden en zilverenvoorwerpen, enz. enz. 1897 22 Te bezichtigen Woensdagmor gen van 10 tot 12 uur. Slapeloosheid, Overspanning, Hoofdpijn, Migraine, Maagzuur, Oprisping, Zenuwhoofdpijn Gevatte koude Bij elk drogist verkrijgbaar. 1881 30 EERSTE KLAS RIJWIEL tegen billijken prijs, Model Eadie (dames en heeren) met terugtraprem en ket- tingkast, f 110, met free wheel, twee remmen en kettingkast, f115. met drie versnellingsnaaf, f 15 extra, oliehadkettingkast, f 10 extra. ®MF* Grootste eerste klas reparatie inrichting. 36 Ook voor kunstspel. Bliitlmer-, Kaps-, Kastner-, Mannborg-, Holberg en andere bekende merken. Vraagt prijzen en eonditiën. 1904 16 Wilt U een ovcr- he e r 1 ij k glas wijn? neemt dan proef met LANGENDOEN's SAMOS EN MUSCATEL per heele fl. f 1.15. halve - 0-65. Voor Bruiloften en andere feesten spe ciale condities. Lange Kerkstraat 1-3 Tel. 550. Bestellingen Worden aan huis bezorgd. Cursus-Privaatlessen Fransch, Engelsch, Duitsch, Spaansch. Handelscorrespon dentie, Vertalingen, enz. G. v. WIERINGEN, St. Liduinastraat 50. Extra aanbieding in Lingerie, Corsetten, Kousen en Sokken. Prachtsortecring in Jongenspakjes en Matrozenjurken. Broersveld 114, v/h. P. v. Vliet. Weder ontvangen onze prachtige" Wol len Damessportman- tels 6.95. Onze bekende groote Verschc Eieren, 6 ct. 672 17 ct. of 16 voor 1 Gld. Nergens zoo goedkoop nergens verscher. Wilt u een goed koop en onverslijt baar bed Laat het vullen met onze pri ma gezuiverde veer en in BARONS's Wild en Eierenhandel L. Kerkstr. 16 tel. 220 Neemt proef met mijn onovertrefbaren Witten en Rood en Fortwij m h f 1.50 per Liter, f 0.80 perhalven Liter „Een goedkoope weelde". A. BOSCH, Bolerstraat 63. Geregelde Omnibus- dienst Schiedam - Overschie - Delft. Deondergeteekendc maakt zijn clientèle bekend dat hij weer geheel hersteld is en houdt zich weer be leefd aanbevolen. Hoogachtend, J. B. BITTER, Mr. Schoenmaker Villastr. 11. Afnemers gevraagd voor groote partij THEEKISTEN. AdresRietvink straat 11a, Rotter dam. Vanaf Zondag 10 Juni a.s. zeer be langrijke uitbreiding van den dienst. Zon dagsmiddags half-uur dienst. Weekdagen uurdienst (behoudens enkele afwijkingen). Men voorzie zich van een officieele dienst regeling, verkrijgbaar h 5 ets. De Directeur. Postzcgclverzamcling. Postzegels uit alle landen; oude typen en zeer zeldzame in mooie nieuwe album. Te zien Fabristr. 40a. Schiedamsche Vogel en Zaadhandel. KUIKENS. Prima Wit- en Pa- trijsleghornkuikens a f 0.55 per stuk, per 10 stuks f5. Kloeken met 16 kui kens van bovenge noemde rassen f 13. Kuiken eet- en drink bakken. Kuikenvoe ders. M. DEN HELD, Broersvest 125. ÉÉN ST0IVEH kost het Scheren en één duppie het Haar snijden voor werk- loozen in de Salon voor Scheren en Haar snijden, Ploegstraat 17 Aanbevelend, F. A. MEIJER. Kijkuit, geen hoek huis. Gevraagd Een net Dienstmeisje, te bevragen Bureau Nieuwe Schicd. Crt. Koemarkt. 1 TE HUUR met recht van onder verhuur, op netten winkelstand, parterre ruimte, met ruime bovenwoning (2 eta ges met groote zolder) spoedig te betrekken. JBrieven onder no. 508 bureau v. d. blad. Goedkoop Varkensvleesck. A.s. Maandag 11 Juni wederom verkoop van gestoomd x arkens- vleesch, stukjes rol- lade's en gesmolten reuzel; van gemeente wege, in het lokaal St. Anna-Zusterstr. Denkt er aan, we be ginnen ditmaal ten 9 uur. Abonneert U op de NIEUWE SCHIEDAM' SCBE C0UH1NT Gevraagd een R. K. Dagmeisje, goed kunnende Wer ken. Adres St. Liduina straat 16a, i maken Ukalm en houden fU rus Hg, Ier wijl Uw geest helder blijft J bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3