DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 46ste Jaargang. Zaterdag 9 Juni 1923. No. 13661. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Tegen Home. Wat men den laatsten tijd toch siddert en beeft voor Rome Vooral in de harten van verschillende domi nees ontwikkelt zich een beklemming van angst en schrik voor onze goede Roomsche Kerke, Welke, zoo vreezen wij van onzen kant, wel eens aanleiding tot waanzin zou kunnen worden. Onlangs is men te Amsterdam angstig samen- gescholen en dezer dagen deed men het weer te Rotterdam, waar een bijeenkomst Werd be legd door de z.g. vereeniging Protestantsch Ne derland, een mooie naam, om den moed niet heelemaal te verliezen. Op die samenscholingen wordt/dan niets anders gedaan dan gescholden en geketterd op de Katholieke Kerk, die zich vooral in den laatsten tijd zoo laat voorstaan en veel te aanmatigend durft op te treden. Predi kanten doen dan hun uiterste best, om onze Kerk af te kammen en in een verkeerd licht te stellen, om zoo zich zelf en hun toehoorders nog eenige hoop in te blazen bij den treurigen vervallen toestand,waarin het protestantisme,dat inen n.b. nog de Nederlandsche godsdienst wil noemen, verkeert. In Rotterdam „acteerden" twee Amsterdam- sche dominees Ds. Kromsigt en Ds. Bakker, die ongetwijfeld ook Ds. Krop, Hollands meest Rome-vijandig personage, Wel onder hun gehoor zullen gehad hebben, 't Ging er schetterend, We zouden willen zeggen, belachelijk naar toe. Ds. Kromsigt had 't eerst het woord Roomsch gevaar dreigt er van alle kanten wij hebben een Roomsch-Katholieken voorzitter van de Tweede Kamer, en een vast gezant bij den paus, het gevaar is er. Spr. ziet drie redenen daarvoor. De eerste is de verzwakking van hef Protestantsch bewustzijn. Bij hef ontstaan der coalitie gewen de men er aan naar Rome te zien. De oude historische tegenstelling verslapte. De tweede oorzaak zoekt spr. in de evenredige vertegenwoor- d'gmg. Vroeger kwam het historisch karakter van ons volk bij de districts-stemmingen meer tot zijn recht, dannu de stemmen overhetgeheele land worden gerekend. In 1912 waren 26 Kamer zetels Roomsch en nu 32. Men is ook bij de keuze van den kabinetsformateur, door de ge dachte der evenredige vertegenwoordiging ver blind en heeft niet gelet op het oude Protestant sche karakter der natie. De derde oorzaak vindt spr. in de welbewuste Roomsche plannen zelf. Wie niet met blindheid geslagen is, ziet dat Rome op een vast doel af stevent. De beslechting van den schoolstrijd werd door Rome uitgebuit voor propaganda-doelein- den, daar de goedkoope leerkrachten uit de kloosters een overschot der salarissen op leverden, dat anders kon worden besteed. De zelfde tactiek, heeft men nu, zegt spr., op ge meentelijk terrein overgebracht, waar te Nij megen voor een tijdperk van 75 jaren, een subsi dievan f 100.000 is vastgelegd. Men ontvangt dus uit de openbare kas een bijdrage van vele mil- lioenen voor een Roomsch doel. Spr. komt dan op den roomsclien eisch tot afschaffing van art. 123 uit het Indische rc- geeringsreglement, en noemt dit een streven van Rome om de Protestantsche zending in de war te sturen. Rome wil grijpen naar de macht en naar het karakter van ons staatswezen. Onze politieke leiders, zegt spr., zijn al te vaak zwak geweest. Het gaat niet tegen de roomsche landgenooten maar tegen de roomsche aanmatigingen. De roomsehen mogen hier, als altijd, rustig leven, veel kalmer dan de Protestanten in roomsche landen, maar zij moeten zich niet vergrijpen aan de huisorde. Ds. Bakker achtte zich niet minder en toornde zoo ongeveer in denzelfden geest. Hij wijst o.m. op de laatste vergadering van den hondvan room sche kiesvereenigingen, waar baron van Wijn bergen gehandeld heeft over minder vriendelijke uitlatingen van christelijk-historische zijde, die hij echter geruststellend bestempelde als parti culiere meeningen. De leiders der Christ.-histo rische Unie zouden haar niet deelen. Spr. acht deze uitlatingen toch opmerkelijk en vraagt of de roomsche leider wel zoo zeker mag zijn van de Christ .-historische Unie? Spr. is overtuigd, dat hij en de zijnen de meening van het grootste deel der Unie weergeven. En't.,,schitterend" resultaat van de bijeenkomst was een paar nuchtere protesten tegen Rome's z.g. aanmatigingen. Armzalig noemen wij der gelijk gedoe, waaruit niets anders dan armoedige zwakheid blijkt. Zoo dikwijls hebben wij katholieken hun reeds Voorgehouden, dat wij ons niets aanmatigen, slechts eisclien, waarop wij recht hebben. Wij kunnen 't niet helpen, dat 't met het Protes tantisme naar den afgrond gaat, maar laat men dan in dien ondergang om zich zelf denken en friet zich trachten te redden, door steeds Rome °p onrechtvaardige wijze aan te vallen. Dat is dwaas. Gemengd Nieuws. Kermis te Zwolle. De Kermis te Zwolle is afgeschaft, w'aaiom dit jaa; de Bond van Kermisvakgenooten een „kermesse d'eté" georganiseerd had op particulier terrein in de week van 27 Mei tot 4 Juni. Ondanks het ont breken van de „été" is zoo bericht het „Hbl." het terrein bezocht door 46467 personen. Het drankverbod voor schepen. Door het Amerikaansche departement van Bui- tenlandsche Zaken wordt verklaard,in antwoord op de protesten der buitenlandsche mogendheden dat de strikte toepassing van de drankwet aan boord van schepen binnen de Amerikaansche ter ritoriale wateren een zuiver binnenlandsche aan- gelegenheidis,waarover geen diplomotieke onder handelingen gevoerd kunnen worden. Vliegtuig vernield. Het miniatuur vliegtuig van Barbot, waarmede deze koene vlie genier zijn beroemde Kanaalvlucht heeft vol bracht, werd gister vernield, doordien het bij een daling te Clarksboro in New Yersey tegen een boom botste. Barbot kreeg geen letsel. Hevi gjo n w e e r. Donderdag heeft 'n hevig onweer, hetwelk ongeveer een uur duurde, aan merkelijke schade in New York en omgeving aangericht. In tal van wijken werden huizen door den bliksem getroffen. Door den storm werd van een verbeterings gesticht op Randall Island in de East River het dak afgeslagen. Voorts werden op verschil lende plaatsen hoornen ontworteld, terwijl tal rijke parken ernstig beschadigd werden. Er kwamen slechts weinige personen ongelukken voor. Te New Yersey werd een tienjarige jongen, die rustig in een hangmat lag, welke tusschen twee hoornen was gespannen, door den bliksem gedood. Ook de groote hitte duurt, zooals gemeld, nog onverminderd voort. Talrijke personen werden door de warmte bevangen en in de staten Nieuw-Engeland, Cleveland en Ohio zijn ten gevolge der abnormale hitte enkele sterf gevallen voorgekomen. In sommige steden van Nieuw-Engeland moes ten de openbare scholen tijdelijk worden gesloten. Een vlucht om de wereld. Fran- schen en Belgen zullen deelnemen aan de tweede poging om rondom de wereld te vliegen. De te volgen weg zal van Londen via Frankrijk en het overige Europa naar Karachi leiden. Vandaar over Indië (Calcutta) naar Burmah en Indochina, Hongkong en Tokio. Hier begint het moeilijk ste deel van de reis over de Koerillen-eilanden naar Kamsgatka en de Alëoeten-eilanden naar Zuid-Alaska. Verder gaat de tocht naar Vancou ver dwars door Canada naar Winnipeg, zoo naar New York, Newfoundland, Groenland en Ysland en vandaar over de Faroer en Orkney- cilanden naar Engeland terug. De geheele vlucht zal ongeveer een lengte hebben van 33.000 mijlen en vermoedelijk zullen er drie tot vier maanden mede gemoeid zijn. Het stoomjacht Frontiersman ligt in de haven van Londen gereed om vooruit te gaan en depots aan te leggen van levensmiddelen en benzine op verschillende plaatsen van de Koerillische en Aloetische archipels. Dan zal het schip de vlie gers in de buurt van Tokio opwachten en hun de kaarten verstrekken om die depots te vinden en tevens om als „moederschip" op te treden, door tot de watervliegtuigen Vancouver hebben bereikt in radiografisch contact met hen te blijven. Het schip komt dan door Straat Magel- haen naar Engeland terug. Men hoopt voor Engeland de eer te winnen van het volbrengen van de eerste wereldrondvlucht. Het wordt te erg! Het anti-revolution- nair „Friesch Dagblad" neemt de anti-papisten er als volgt tusschen Nee, maar! nu wordt het te erg Daar moet domineenee, ik noem geen naamaan te pas komen, want waarlijk minister De Visser gaat geheel 't verkeerde pad op binnenkort wandelt-ie nog met den aartsbisschop van Utrecht, arm-in-arm over den Amsterdamschen Dam. ,,'t Is met bizondere vreugde, dat ik heden hier ben," zei dr. de Visser. Nu, daar was de bisschop van Roermond. Met tal van andere geestelijken. En de deken van Venlo hield een schoone toespraak tot den minister, om uitdrukking te geven aan den eerbied, de achting en den dank, die hem en gansch Venlo vervulde, dat dr. De Visser wel in persoon deze R. Kathol. Vakschool voor meisjes wilde komen openen. En de bisschop heette de zusters Ursulinen hartelijk welkom, die haar onderwijs geven zou den. Heelemaal, alles zuiver roomsch dus En toén zei de minister, wat ik boven schrééf.- Ik vind, hij moet minstens es 'n half uur onder de anti-papistische brandspuit staan. In Advertentiëni 15 regslo f 1.75 j alk* rsgel daarbovan 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. 't Amsterdamsch ministerie van predikanten zijn forsche armen genoeg, die méé den zwen gel willen slaan Kankerbestrijding. De commissie voor de hygiëne uit den Volkenbond heeft be sloten de kankerbestrijding te bestudeeren. Er is een sub-commissie benoemd, om de redenen te onderzoeken van de verschillen, die bestaan tusschen de sterfte-statistieken van gevallen die aan zekere vormen van kanker te wijten zijn, in Engeland, de Gallische landen, Nederland en Italië. Luchtschip in brand gevlogen. Het grootste militaire luchtschip der Ver. Staten is gisteravond tijdens een onweer in brand gevlogen en vernield, terwijl het gemeerd lag aan een stalen mast in het aerodroom te Dayton, waar het na een proefvlucht was ge land. Men gelooft, dat de wind het achterste gedeelte van het luchtschip tegen een anderen stalen mast aandreef, waardoor electrisch con tact ontstond en het gas ontvlamde. Twee leden der bemanning zijn gewond de andere zijn er zonder letsel afgekomen. De storm bij den Simplon-pas. De „Daily Mail" meldt omtrent den zwa- ren storm in de streek van den Simplonpas, dat in de dalen van de Ossola en Sesia nabij de stad Domodessola zestien personen wer den gedood. De aangerichte schade is zeer groot. De storm woedde enkele dagen achtereen en ging vergezeld van zware regen- en hagel buien. Al de bergstroomen waren sterk gezwollen en voerden stukgeslagen bruggen met zich mede, terwijl zij tallooze aardstortingen veroorzaak ten, ten gevolge waarvan verscheidene berg hutten werden vernield. De schade wordt op mper dan 17 millioen lire geschat. De dorpen Carcoforo, Cervatte, Rimella en andere dorpen in het dal van de Formazza Diveria alsmede het district Bognanco hebben het meest gele den. Kerknieuws. Nederland aan het H. Hart. Men verzoekt ons opname van het volgende Nederland op plechtige wijze toegewijd aan het H. Hart Nederland op grootsche wijze hulde brengend aan den Koning der Eeuw n, den Koning der Liefde, den Koning des Vredes Nederland, geschaard om een Nationaal H. Hartmonument, knielend, biddend, juichend, uitzingend zijn liefde en toewijding, zich geest driftig gevend aan den Christus, afsmeekend Zijn gunsten over stad en land, over arm en rijk, over klein en groot, over geloovig en ongeloovig. Nederland met zijn dorpen en steden, zijn velden en beemden, met allen die het bewonen, niet alles wat het binnen zijn grenzen besloten houdt, voor eeuwig toegewijd aan Jezus' H. Hart. Christus, de Koning der Eeuwige Glorie, vol liefde neerblikkend op dat lage landje aan de zee, zegenend met milde hand en duizendvou dig loonend de hulde die men Idem bracht met warm hart en geloovig gemoed. Christus, vrede schenkend aan de huisgezin nen, balsemend en troostend bij pijn en kwelling, vruchtbaar makend wat in zijn naam onderno men wordtChristus, vol barmhartigheid voor de zondaars, het licht der dwalenden, de steun der zwakken, toevlucht gedurende 't leven, toe vlucht vooral in de ure des doods. Christus, Koning op bizondere wijze van het landje, dat op bizondere wijze Idem eerde door 't nationaal huldebetoon behoedende met voor keurliefde dat plekje gronds en z'n bewoners te gen de machten der duisternis, omdat het ver trouwend en nederig zich wendde tot Idem als Hëerscher en Meester. Zijn het slechts schoone illusies, vrome men- schen, waarmee wij ons bezighouden Bouwen wij plannen, die niet verwezenlijkt kunnen wor den Neen Voor wie gelooven en liefhebben is niets onmogelijk. Bijna twee en een halve eeuw gingen voorbij sinds de Goddelijke Zaligmaker de H. Margarc- tha Maria Alacoque bizonder aanspoorde te ijveren voor de algemeene en openbare veree ring van Zijn Id. Hart (16 Juni 1675). Vijftig jaar is het straks geleden, dat Paus Pius IX de gansche H. Kerk aan het ld. Hart toewijdde (16 Juni 1875). Leo XIII was het, die vóór een kwarteeuw het heele menschelijk geslacht plechtig aan het H. Idart liet toewijden (11 Juni 1899). Steeds verder breidde deze moderne gods vrucht zich uit. Duizenden en duizenden ge zinnen vierden de Intronisatie. Fabrieken en werkplaatsen, steden en dorpen, provincies en landen volgden. Waarom zou Mederland achterblijven Heeft Nederland zelfs niet bijzondere redenen om zich op plechtige wijze aan Koning Christus toe te wijden Bleef ons niet door Gods wondere goedheid het nameloos oorlogsleed gespaard Constateeren wij niet, hoe honderden van onze dwa'ende broeders, door Gods genade en heilig heimwee naar de oude Moederkerk gedreven, naar den schaapstal van den Goeden Herder te- rugkeeren Welaan dan, niet langer geaarzeld de tijden zijn rijp Een nationaal H. Hartmonument, een natio nale hulde aan den Liefdekoning hoeft niet lang meer 'n vrome wensch te blijven. Wanneer dit jaar op het feest van het Heilig Hart of in de Junimaand definitief het plan wordt vastgesteld en men onmiddellijk met de voorbereiding begint, kan in 1925 de plechtige onthulling van het Monument en de intronisatie- toewijding van heel Katholiek Nederland aan Koning Christus plaats hebben. Als alle vereerders van het H. Hart en welke oprechte Katholieken zijn dat nietmaar de handen ineenslaan. Op dan, Roomsclien van stad en land, voor het heilige werk een nationaal H. Hartmonu ment en de toewijding van gansch Nederland aan den Liefdekoning Liturgie. DERDE ZONDAG NA PINKSTEREN. Deze Zondag zet in roerende trekken voor ons nog eens vast onze juiste verhouding tegenover den God des Hemels. Door de uitstorting van Zijn heiligen Geest over ons is ons medegedeeld het leven der genade, zijn wij geworden kinderen Gods. Daar denken We dikwijls veel. te weinig aan In do groote katholieke zaak zijn we soms veel te katholiek d. W. z., steunend op de beloften des Heeren, dat Hij altijd met ons zal zijn, ver geten we nog al eens, dat Hij zijn werk doet door de menschen en We laten in zoete rust alles aan God over In ons particuliere leven daarentegen zijn We dikwijls veel te Weinig katholiek, denken er niet aan dat daarboven een Vader woont, die over ons waakt en vergeten daardoor het ver trouwen, dat een der kenmerkende eigenschap pen Wezen moet van iedere katholieke ziel !De liturgie van vandaag komt ons daarin tegemoet en stelt de ziel dps menschen voor zooals zij Wezenlijk wezen moest. „Tot U o Heer verhef ik mijne ziel mijn God op U vertrouw ik en ik zal niet beschaamd worden. Zie op mij neer en ontferm U mijner o Heer en vergeef mij al mijn zonden o God." Een der oorzaken, waardoor maar al te vaak ons vertrouwen wordt geschokt, vinden We in de rampen en kwellingen des levens. Daarom komt in het epistel de H.Petrus ons her inneren dat al dat lijden komt van „de machtige hand van God" dat „over geheel de wereld aan hun medegeloovigen hetzelfde lijden wordt aan gedaan" dat we „door den God van alle genade door de verdiensten van Jezus Christus geroepen zijn tot zijn eeuwige heerlijkheid", dat God zelf daarom „nadat We een korten tijd geleden heb ben, ons zal volmaken, bevestigen en versterken. Daarom, zoo raadt de kerk ons aan „werp al uw zorg op den Heer want Hij draagt zorg voor ons." En onze eigen ondervinding roept de lcerk te hulp als zij ons naar waarheid belijden doet „Toen ik riep tot den Heer verhoorde Hij mijne stem tegen degenen, die mij beklaagden." Derhalve, wat ook over ons kome, laten we op God altijd vertrouwen want „God is een rechter, rechtvaardig, machtig en lankmoedig." Als de ziel zoo is gerustgesteld voor zooverre het God betreft, kan een andeie moeilijkheid bij haar opkomen, die ze aan zieh- zelve ontleent. Ik geloof het, zoo kan ze zeggen, dat God een goede vader is, Die zelfs m lijden en kwelling het welzijn Zijner kinderen beoogt, maar heb ik niet het recht verloren vertrouwvol op te zien tot Hem, als tot een Vader, om mijn vele zonden Dat bezwaar wordt van ons Wegge nomen door de heerlijke parabelen van het Evangelie. Men verwijt den Christus, dat „Hij de zondaren ontvangt en met hen eet." En de Goede Meester ontkent het niet, Hij tracht zich niet te verontschuldigen, maar meer dan door een rechtstreeksch antwoord, laat Hij door deze 2 pa rabelen ons zien, dat het zijn eigenlijke zending Was de zondaren te redden. En opdat wij niet zouden denken dat Christus zorg voor de zon daren alleen een algemeene was voor de ver dwaalde menschheid in het algemeen, laat Hij duidelijk uitkomen dat elk op zich voor God en voor den Hemel de hoogste waarde heeft. Immers bij de Engelen Gods, die oneindig gelukkig zijn in het* bezit van God, ontstaat vreugde over eenen zondaar, die boetvaardigheid doet Als we maar berouwvol gestemd zijn, dan mogen we weer ten volle vertrouwen op 's Vaders einde- looze erbarming. Laten we dan met. de kerk verzuchten „Moch ten allen op U vertrouwen, die Uwen Naam kennen o Heer, want Gij verlaat niet die U zoeken" en overtuigd als we wederom zijn dat het kinderlijk vertrouwen op God ons benijdens waardig recht is, besluiten we voor altijd allo bange vrees af te leggen en in den gemoedelijken omgang van kind tot Vader ons welbegrepen heil te zoeken NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5