iet oude KasteeL DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUI1. LETOW. 46ste Jaargang. Dinsdag 12 Juni 1923. No. 13663 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandscli Nieuws. DE REVOLUTIE IN BULGARIJE. Te Belgrado zijn berichten ontvangen welke erop schijnen te wijzen, dat de revolutie in Bulgarije toch niet zoo rustig en zonder bloed vergieten zou zijn verloopen als in andere be richten wordt voorgesteld. Men hoort zelfs, dat in de Bulgaarsche hoofdstad ongeveer honderd personen gedood zijn bij botsingen tusschen revolutionairen en de aanhangers van Stam- boeliiski. Sommige verklaren, dat Stamboeliiski nog steeds op zijn buitengoed in de provincie ver toeft, waar hij bewaakt wordt door politie beambten en gewapende boeren. Volgens andere geruchten zouden er door hem toebereidselen worden gemaakt om met een inderhaast gevormd leger naar de hoofdstad op te trekken. Er is door de nieuwe regeering een communi qué gepubliceerd, waarin kennis wordt gegeven van de vervanging van het kabinet-Stamboeliiski door een kabinet van nationale concentratie, samengesteld uit neutralen en vertegenwoordi gers van alle partijen met inbegrip van de socia listen, doch met uitzondering van de communis ten en agrariërs. De ministers vèn liet oude kabi net zijn gearresteerd, zonder dat zich daarbij inci denten voordeden. In het communiqué wordt verklaard, dat deze beweging op touw is gezet om aan de binnenlandsclie onrust een einde te ma ken. Die onrust aldus het communiqué was het gevolg van de voortdurende bedreiging van Stamboeliiski, zijn tegenstanders met geweld het zwijgen te zullen opleggen. Het leger heeft zich daarom gesteld in dienst van den volkswil, men de interventie van de troepen was alleen* noodig om het handhaven van de orde te verzekeren en cventueele pogingen tot gewapend verzet on mogelijk te maken. Naar verluidt zijn de gevangen genomen minis ters allen naar hunne particuliere woningen over gebracht en aldaar opgesloten. Men verwacht dat zij spoedig op vrije voeten zullen worden gesteld. Gisteravond had een groote demonstratie van revolutionaire troepen plaats voor de delegaties der buitcnlandsche vertegenwoordigers. Het doel van deze demonstratie was te bewijzen, dat de omwenteling in geenen deelc te beschouwen was als vijandig tegen de Entente. Het meeste zorg baart de houding, Welke door Servië zal worden aangenomen. De Servische gezant bracht gister een bezoek aan de nieuwe regeering ten einde informaties in te winnen, hoe de nieuwe regeering staat tegenover de, onder de afgezette regeering tusschen Bulgarije en Servië gesloten .overeenkomst. DE NIEUWE DUITSCHE NOTA. De Engelsche kab-netsraad kwam gisteravond bijeen ter bespreking van de Duitsche 'memorie. Het Fransche inzicht is haar gistermiddag dooi den Fransclien gezant medegedeeld. Van Brit- schen kant is er nog geen bepaald voorstel gedaan voor een onderlinge geallieerde conferentie, maar een zoodanig voorstel Wordt verwacht. Het heet dat Poincaré zal eischen, dat de geallieerden, w'aaroncler Engeland, terstond een nota aan Duitschland zullen zenden, waarin zij eischen de beëindiging van het lijdelijk verzet in de Roer. Er verluidt, dat Poincaré dit de noodzakelijke inleiding tot een geallieerde bespreking van de vergoedingskwestie acht. De Britsche opvatting daarentegen is, dat zulk een besprekmg moet Worden gehouden, voordat er stappen worden ondernomen als door Poincaré voorgesteld. De „Times" verneemt, dat naar.de meening der Fransche autoriteiten de moord op twee Fransche onderofficieren te Dortmund en de rede van den rijkskanselier te Munster bewijzen, hoe gevaarlijk het geringste teeken van zwakheid op dit oogenblik zou zijn. Volgens de Franschen is het duidelijk, dat een besprekmg van de Duitsche voorstellen of het formuleercn van tegenvoorstellen', voordat men categorisch aangedrongen heeft op de opheffing van allen tegenstand en op de aanvaarding der bezetting van het Roergebied, totdat de betaling der schadeloosstelling heeft plaats gehad, een zeer ontoelaatbare politiek zou zijn en er alleen toe zou kunnen leiden, dat Duitschland in zijn verzet wordt aangemoedigd. Zooals men weet, werd den Belg schen ambas sadeur te Parijs den 25sten Me- opdracht gegeven aan de Fransche regeerng een memorandum te overhand-gen, betreffende de herstelkwesDe. Den Belg;schen ambassadeur te Londen werd verzocht, er de Britsche regeerng mede m kenn's te stellen, tenemde een gemeenschappelijke studie van deze kwestie door de geallieerden mogelijk te maken. Eenzelfde mededeeling zal door den Belgischen ambassadeur te Rome aan de Italiaansche regeering gedaan worden. De Belgische regeering is van gedachte, dat op die wijze een vergemakkelijking van de studie van het herstelprobleem mogelijk is. Nochtans, zooals het onlangs gepubliceerde communiqué van de Brusselsche conferentie te verstaan gaf, zal die gemeenschappelijke studie van het herstel vraagstuk eerst mogelijk zijn, indien de Duitsche regeering tevoren een einde maakt aan den door die regeering in het bezette gebied georganiseerden tegenstand. IN HET BEZETTE GEBIED. Twee Fransche onderofficieren zijn in de straten van Dortmund vermoord. Volgens de eerste bij het ministerie van Oorlog ingekomen berichten zijn de beide onderoffi cieren gedood tijdens een revolvergevecht met burgers. Het parket van den officier van justitie heeft voorloopig 5 millioen mark belooning uitgeloofd voor aanwijzingen die leiden tot het opsporen van de moordenaars der beide Fransche onderoffi cieren. De Franschen hebben den waarnemenden Polizei-prasident en den waarnemenden eersten burgemeester gearresteerd. De Fransche troepen in de verschillende doelen der stad zijn aanmerkelijk versterkt. Het stad huis is door honderd soldaten met machine geweren bezet. Het aantal gister aangehouden personen loopt in de honderden. Fransche patrouilles surveilleerden in den afgeloopen nacht de straten. Zij werden herhaalde malen door groepen Duitsche burgers lastig gevallen. Het kwam op verschillende plaatsen tot vuurgevechten, waarbij verscheidene per sonen werden gedood. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. In weerwil van de bemiddelingspogingen der geallieerden, handhaven de Turken hun stand punt. Zij eischen betaling van de coupons der Turksche leeningen in papieren francs. Dit zou neerkomen op vermindering der schuld met 2/3. 128 „Blijf nog" had hij gesmeekt, toen zij haar ontslag als oppasseres had willen nemen „als ik u zie, vergeet ik, dat -ik nu geheel alleen sta." Moeder had toegegeven en was blijven komen, had hem Vergezeld bij zijn eersten tocht naar buiten, naar een koel rustig plekje in den tuin. Na lezing van mijn brief had zij zich geluk gewenscht te hebben toegegeven. Niet alleen het lichaam, ook de ziel wilde zij verplegen de gretigheid, waarmede Bodo zich tot den zonneschijn in haar gemoed keerde, versterk te haar in het denkbeeld, dat zij hem helpen zou. En zij had nog andere plannen „Moeder Lina," hij noemde haar weer zoo als hij vroeger als kleine jongen ook placht te doen, „Moeder Lina", had hij een paar dagen later gezegd „allen hier in huis hebben mij hard beoordeeld, veroordeeld, niet waar Alleen gij hebt mijne zaak van twee kanten willen beschouwen, alleen gij zijt op de gedach te gekomen, dat ik naast Wolfram te be klagen was, ik, wien in ééne week tijd Moeder, en vertrouwn op de menscliheid, en vrienden, alles, alles werd ontrukt en wien stoot op stoot werd toegebracht door hen) die mij het hoogst en het dierbaarst waren Ik heb schuld ik had mij in den beginne niet zoo spoedig van Wolfram moeten afwenden, maar hem uitdrukkelijker wijzen op het gevaarlij ke en het laakbare van zijne overgave aan Merlé. Ik heb het eens gedaan, na zijneersten brief, maar Wolfram werd door Merlé he- heerscht, Wolfram zag noch hoorde dan door dien avonturier, die hetzelfde spel reeds tegen mijne moeder was begonnen. En Wolfram's zaak was een scheeve zaak Wilbrant's vlucht had dat al dadelijk bewezen „En geen oogenblik is het bij u opgekomen, dat Wolfram recht kon hebben en te goeder trouw handelde Ook dat men mijn kans om te slagen zeer heeft belemmerd, door noch het einde van de nasporingen omtrent Merlé, noch Wilbrant's inhechtenisneming af te Wach ten „Er is gewacht, er is onderzocht'De Stad houder heeft eërst drie maanden na Merlé's verdwijnen, nadat alle pogingen om hem te rug te vinden ijdel waren, en nadat het hem dui delijk was geworden, dat er met hem was ge speeld, bevel gegeven tot inhechtenisneming van Wolfram." „En niets heeft in uw hart voor.Wolfam gesproken noch uwe vroegere genegenheid, noch de herinnering aan zijn open, loyaal karakter „Wolfram was niet langer Wolfram, hij was DE OOSTENRIJKSCHE HERSTEL-LEENING De „Evening Standard" deelt mede, dat het 11.000.000 bedragende,Engelsche aandeel in de Oostenrijksche leening, gister bij inschrijving, driemaal overvolteekend is. Er bestonden niet- officieele biedingen, tegen een aanzienlijk agio. ENGELAND EN RUSLAND. De bladen melden, dat de nieuwe Russische nota aan Groot-Brittannië in zeer verzoenings- gezinden geest is opgesteld. Met de bedragen, welke door Groot-Brittannië van Sovjet-Rus land geëischt, Worden in verband met de aan spraken der Britsche onderdanen, wordt genoe gen genomen. Voorts verklaart de Sovjet-regeering zich bereid, haar gezanten terug te roepen van die plaatsen, waar het voeren van Communistische anti-Britsche propaganda bewezen is. ALLERLEI. Uit Berlijn Naar de bladen mededeelen zal, op initiatief van den afgevaardigde Von Rheinbaben die als lid van de Duitsche volkspartij in nauwe relatie staat met de kringen van Streseman, in het Roergebied en het Rijnland waarschijnlijk een volksstemming worden georganiseerd. Men hoopt op deze wijze een eventueele inter na tionaliseering van deze gebieden te voorkomen. Er hebben reeds besprekingen plaats gevonden tusschen afgevaardigden van het Rijnland en den rijkskanselier. Eenig resultaat is daarbij nog niet verkregen. Uit Londen. Reuter meldt uit Warschau dat generaal Haller is benoemd tot chef van den generalen staf in de plaats van maarschalk Pil- soedski die onlangs zijn ontslag heeft genomen. Uit Washington Het ministerie van Fi- rianciën vestigt er de aandacht op, dat gister nacht om 12 uur de nieuwe verordening in zake het drankverbod voor schepen in werking is getreden. Schepen, welke op het oogenblik irog varende zijn, inogen voor den laatsten keer nog sterke dranken binnen de territoriale wateren aan boord hebben, doch slechts onder zegel. Deze alcoho lische dranken moeten gezegeld blijven, totdat de thuisreis wordt aangevangen. Uit Constantinopel: Advan Bey heeft thans de verzekering gegeven, dat van de inbeslag neming van de bezittingen der verzekerings agenten, waarmede gedreigd was, geen uitvoe ring zal worden gegeven. De commissaris van Financiën heeft aan den president van de Ottomaansche Bank een bevel doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat de vroeger gegeven instructies, alle bankbe dienden van Grieksche nationaliteit te ontslaan, moeten worden uitgevoerd. Baldwin verklaarde gister in het Lagerhuis, dat de nieuwe bepalingen der Amerikaansche regeering in zake het drankverbod op schepen, door de Engelsche schepen nauwgezet worden nageleefd. De vraag, of het noodzakelijk zou kunnen warden ter verdediging van belangrijke Britsche belangen over te gaan tot speciale maat regelen, ten einde de schade aan die belangen toegebracht, te neutraliseeren, zal door de re geering in overweging worden genomen. Volgens een bericht uit Frankfort heeft het Deensche Folketing met groote meerderheid het Deensch-Russische handelsverdrag goed gekeurd. Binnenland. de dupe van Merlé „Ook Margreet's briefje is zonder uitwerking gebleven." „Uwe dochter was niet langer onbevooroor deeld." Bodo had langen tijd zwijgend den tuin in- getuurd. Later was hij nog eens over Wilbrant's vlucht begonnen. „Ik weet, dat Merlé's advocaat moeite noch geld heeft gespaard om Wilbrant hierheen te lokken, of te laten vatten en met geweld te vervoeren. De schurk zou zich wel voor een be looning hebben laten vinden, als hij tevens kans had gezien weder te ontkomen." „Gij Weet dus niet, dat die pogingen misluk ten of moesten afgebroken worden door gemis aan geld na Merlé's vertrek Wolfram's vrien den konden zoo heel Weinig voor hem doen Ware Wilbrant maar gevat en tot bekentenis gedwongen Zoo lang het verschil omtrent het al of niet in leven blijven van den kleinen Siegfried niet volkomen is opgehelderd, is voor alle weidenkenden de zaak niet uitgemaakt, maar met geweld gesmoord." „En voor Wolfram voor u en allen hier in huisrechthebbende?" Bodo was opgestaan en alleen naar huis ge gaan. Twee dagen daarna had hij Vader laten roepen en hem een wissel van tweeduizend daal ders ter hand gesteld. „Laat Wilbrant opsporen. Is daar meer toe noodig, zoo ben ik ook daartoe nog be- Uit de texliel-industrie. Zoodra gistermorgen de fabriekspoorten te Almelo Waren geopend, gingen allen, die zich hadden aangemeld, deze binnen, zoodat om half acht het Werk werd hervat. Vele nieuwsgierigen bewogen zich vóór de fa brieken. De aanwezige politie en marechaussee behoefden echter geen oogenblik handelend op te treden. Heden wordt ook het werk op de fabrieken der firma J. ten Bos en H. Hedeman Jr. door de uitgeslotenen hervat. Tegen de afschaffing van strijkgelden.®5 pi Het bestuur van den Nederlandschen bond van huis- en grondeigenaren en bouwonder nemers heeft aan de Eerste Kamer verzocht, het Wetsontwerp tot afschaffing van de Imog en strijkgelden te verwerpen. Het acht de strijk- of plokgelden zoowel in het algemeen belang als in het belang van de gegadigden. Staatsraad prof. Struyekcn. Het is thans mogelijk gebleken staatsraad prof. Struycken, die te Heidelberg een ernstige operatie heeft ondergaan, naar Den Haag over te brengen, blij is gisteravond met zijn familie in zijn woning teruggekeerd en heeft de reis, die in een Roode Kruiswagon geschiedde, goed vol bracht. De Gezondheidscommissie. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van de Geneeskunst heeft een adres aan den minister van arbeid, handel en nijverheid gericht, waarin het pleit voor handhaving van de gezondheidscommissies. Onpartijdige pers. In „Het Volk" en „Voorwaarts" wordt veel misbaar gemaakt over de „afhankelijkheid van de heeren journalisten in de burgerpers", die broodschrijvers, penneslaven en dies meer zouden zijn. De heeren krifikasters wonen in een glazen huis. Terwijl b.v. Katholieke dagbladschrijvers zich met een eerlijke vrijheid, die niet misver staan,maar geëerd Wordt,nog pas hebben kunnen veroorloven,vrijmoedige kritiek uitte oefenen op de partijgeleiding, zijn socialistische publicis ten voortdurend gedwongen zich angstig en slaafsch te houden niet alleen aan hetgeen de partijbonzen wijzen, maar ook aan de partij- tyrannie, die een waar schrikbewind pleegt uit te oefenen. („Tijd.") De herziening van de sociale verzekering. Zaterdag heeft commissie XI uit den Hoogen Raad van Arbeid onder leiding van den minister van arbeid, handel en nijverheid haar praead- vies vastgesteld omtrent de aan den Raad voor gelegde vraagpunten betrzffende de herziening van de sociale verzekering .Dat praeadvies zal over enkele dagen gepubliceerd worden. Het ligt in het voornemen van den minister, den Raad bijeen te roepen tegen 12 e» zoo noodig 13 Juli ter behandeling van het praeadvies. De soc.-democratische eandidaten voor de Eerste Kamer. Zaterdag heeft, naar Het Volk meldt, de Par tijraad van de S.D.A.P. het advies aan de Staten fracties omtrent de candidatenlijsten voor de Eerste Kamer vastgesteld.Het luidt voor de vier verschillende kieskringen als volgt Noord-Holland en Friesland b H. Polak, reid-" r „Dat was nu het goede nieuws in Vaders brief „En uw Vader heeft den wissel aan Oom opgezonden." Ik drukte haar handen tegen mijn gelaat. „Gij ook, gij kunt geen onrecht dulden, niet waar 12 Mei. Freule Georgiana kwam weer. De dag was lang geweest het was heerlijk haar te zien. Anna Balder was heel goedig, maar zij overstelpte mij met vragen en holde twin tigmaal de trap naar mijn warm zolderkamertje op, gewoonlijk met de eene of andere lekkernij, die mij afschuwelijk smaakte. „Klots, klots," gingen haar zware schreden op mijn arm bonzend hoofd. Freule Georgiana kwam als een zonnestraal binnen. Zij sprak weinig en ik lag haar maar aan te kijken. Toen zij op Sturmfels logeerde, was ik- had ik haar niet zoo kunnen bewonderen als nu. Ik zelf bestond niet meer wat van mij was overgebleven, was één groot, hartstocht' lijk verlangen om Wolfram bevrijd en erkend te zien. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1