Stads- en Gewestelijk Nieuws, 1921 1922 1923 3.04 3.36 3.20 -3.37 -2.69 -2.57 -2.45 - 2.46 -2.25 -2.01 - 2.02 -2.21 -2.74 -2.20 - 2-. 12 -2.15 - 1.96 -2.06 -2.17 -2.25 - 1.97 -1.94 - 1.90 - 1.92 -1.83 - 1.73 - 1.70 - 1.83 - 1.73 -1.69 Gemengd Nieuws. C. PothuisSmit, 3. F. M. Wibaut, 4. F. L. Os- sendorp, 5. J. Kolk, 6. L. J. de Jong, 7. J. F. Ankersmit, 8. M. A. Reinalda. Groningen, Drente, Overijsel en Gelderland 1Mr. M. Mendels, 2. R. Stenlmis, 3. E. Rugge, 4. L. M. Hermans, 5. 'H. J. v,d. Vegt, 6. A. Lan- gejan, 7. R. Velsink, 8. N. A. de Vries. Zuid-Holland: 1. Id. van Kol, 2. C. Cramer, 3.A.B. de Zeeusv, 3. F. L. Ossendorp 5. P. Danz, 6. A. H. Heijkoop 7. B. J. van Stapole, 8. W. Drees. Noord-Brabant, Limburg, Zeeland en Utrecht 1. W. C. de Jonge, 2. P. Móltmaker, 3. G. F. Lindeyer, 4. P. G. Gruys, 5. J. HéParis, 6. L. Onderdijk. Goederen uit bet bezette gebied. Het departement van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die voor den uitvoer van goederen uit bezet Duitschland, waarover vóór 1 Februari j.l. werd gecontracteerd, destijds een verklaring van Hr. 'Ms. gezant te Parijs ontvingen, indien deze ver klaring niet vóór den lsten Mei mocht zijn af gegeven of het desbetreffende verzoek om uit voervergunning niet voor dien datum te Essen of Koblenz mocht zijn ingediend, een aanvul lende verklaring van den gezant kunnen verkrij gen, indien althans een deugdelijke reden voor de vertraging der opstelling van het certificaat of indiening van het verzoek om uitvoervergunning aangevoerd kan worden. Belanghebbenden kunnen zich hiervoor uit sluitend wenden tot de Kamer van'Koophandel en fabrieken in hun ressort. De valuta en de Nederlandscbe industrie. De directie van de Deventer Ijzergieterij en Machinefabriek v.h. J. L. Nering Bögel Co. te Deventer heeft Zaterdagmorgen aan haar per soneel kennis gegeven, dat ze door de voortdu rende malaise in haar bedrijf genoodzaakt was, voorloopig desZaterdagochtends niet te laten wer ken. „Wij hebben", aldus schreef de directie, „sinds weken gehoopt, dat de gemeente Devent er die een brug van ongeveer 70.000 had te ver geven, deze brug zou bestellen bij een der FIol- landsche fabrieken, die zich tegenover ons ver plicht hadden, in dat geval voor eenzelfde bedrag aan gietwerk bij ons te plaatsen. Evenwel- heb ben noch de wethouders van publieke werken en van sociale aangelegenheden, de heeren mr. De Boer en Kelderman, noch de directeur van ge meentelijke werken, de heer Van Gedt, daartoe kunnen besluiten, daar de Nederlandscbe fa brieken ongeveer 6000 hooger hadden aange boden, dan de firma Wm. FI. Muller Co. Thans, nu deze brug aldaar besteld is, en hier door ongeveer 35.000 aan loon voor onze ar beiders (dat wil dus zeggen, dat ongeveer 30 vol slagen werklieden een heel jaar te werk konden worden gesteld) voor ons verloren is gegaan, zien wij ons helaas genoodzaakt, de werkweek te moeten inkorten en ons personeel thans en waar schijnlijk ook in de naaste toekomt te moeten inkrimpen." In verband niet deze aangelegenheid heeft het gemeenteraadslid de heer A. Eekhuis aan den bur gemeester verzocht, hem in de gelegenheid te stellen, over deze zaak eenige vragen te doen, n.I. of B. en W. werkelijk werkgelegenheid hebben tegengehouden of het B. en W. bekend is, op welke wijze de firma Nering Bögel zich in de aanbesteding van de brug heeft gemengd, en wat B. en W. bekend is van het feit, dat de firma Nering Bögel de hulp van de regeering in deze zou hebben ingeroepen. Wij vernemen- nader, dat reeds aan 10 of 12 arbeiders van de fabriek ontslag is aangezegd. De Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond zal aangaande de beschuldiging uitgebracht aan het adres van het gemeentebestuur door de firma Nering Bögel een (jnderzoek instellen. Do halve cent. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van de Wet op het Statistiekrecht.De strekking van dit ontwerp is, blijkens de memorie van toe lichting, om zonder schade voor 's Rijks schat kist, den halven cent uit de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te doen verdwijnen. Artikel 4 der wet op het statistiekrecht vormt hiertegen het eenige wet telijke beletsel. Om de heffing en boeking van halve centen te doen verdwijnen, en tevens een eenvoudige, voor alle waardebedragen eenvormige berekening van het statistiekrecht te verkrijgen, die boven dien nog een vermeerdering van opbrengst van 20.000 kan geven, zal het recht volgens dit ontwerp voortaan voor waardebedragen van meer dan 25 of 50 vijf cent bedragen en daar boven voor elke 50 waarde op gedeelten daar van telkens met vijf cent opklimmen. Het statistiekrecht blijft bij voortduring be paald op één per mille van de, alleen meer naar boven afgeronde, waarde der goederen. De huurwetten. Heden is afgekondigd de wet vanden 2den Juni 1923, tot wijziging der Huurcommissiewet en der IfuuropzeggingsWet. Het Stedelijk Kegeleoneours. Op echt collegiale wijze, zooals dat onder hoeren- en dames-kegelaars de gewoonte is, had gisteravond in de bestuurskamer van Musis" de ofiicieole opening plaats van het stedelijk kegelconcours om den Suisse-beker. De opkomst van de leden der Schiedamsche clubs was volkomen, wel een bewijs, datookhier in onze stad enthousiaste beoefenaars der kegel- sport zijn, terwijl eveneons van de zijde van den R.K.B. waarbij de Schiedamsche clubs zijnaange- sloten, groote belangstelling werd getoond, daar zijn geheele bestuur aanwezig was. Om even acht uur nam de voorzitter van de regelingscommissie, de heer G. 8. Montfoort, het woord. Spr. heette allen welkom, in 't bijzonder den heer en mevr. Stock, den heer v.rl. Burgh en het hoofdbestuur van den R.K.B. eridankte hen voor hun medeleven, door de groote opkomst be toond. In de oorlogsjaren, vervolgde spr., wer den wij kegelaars uit „Odeon" verdreven, daar het gebouw ingericht moest worden voor wonin gen en zelfs voor bedrijl'swerkplaatsen. De club „de N.O.T." verdween hiermee ook, maar hij hoopte, dat ze, nu er weer nieuwe banen zijn spoedig zou herleven. Ook voor Tous les Neuf kwamen zware dagen, maar ondanks alles, heeft deze ferme ploeg zich weten te handhaven, waar voor ze een c^ere-saluut verdient. Een grooten dienst bewees de heer v.d. Burgh de kegelbroeders, toen hij, nu eenigen tijd gele den, de nieuwe banen in Musis" stichtte, waar voor hij hun warmen dank verdient, (applaus). Steeds is er een band tusschen de Schiedamsche clubs gebleven, ook al ontbraken hier be nen, altijd en overal lette men op elkaar en men vernam met instemming, dat de een of andere zich kranig had gehouden. (Spr. herinnerde aan de prachtige praestaties van „de Krans", die in' de Rotterdamsche competitie langen tijd als No. 1. heeft gestaan, ten laatste met slechts en kele punten zich den titel van kampioen van Rotterdam zag ontglippen.) Maar die band zal nu nog veel vaster worden aangehaald door de beschikbaarstelling van den zilveren Suisse-beker waarvoor spr. den heer en mevr. Stock namens allen welgemeenden dank bracht met de toezeg ging, dat het prachtstuk in eerlijken, vreedzamen kamp zou worden bevochten (applaus). Van vele zij den, besloot spr., is groote waardee ring voor het te houden concours ondervonden, waarvoor hij in 't bijzonder 't. gemeentebestuur dank zegt verder ook de overige gevers van prijzen, zijn mede-functionarissen in de regelings commissie de heeren Willem se, de Buitelaar en van Gils den heer Scholte, die belangeloos de baan met groen versierde en de pers. Spr. wensch- te ten slotte allen gezellige avonden en veel hout en deelde nog mede, dat om propagandistische redenen een invitatiewedstrijd vrijebaan was gearrangeerd, waarin ieder liefhebber zijn krach ten kan meten. Hiermede verklaarde hij het concours voor geopend. Van het gemeentebestuur was een schriftelijk bericht van verhindering binnengekomen. Onder het gebruiken van den eerewijn sprak de heer v.d Burgh nog een kort woord vah hulde aan het adres van den heer en Mevr. Stock, de regelingscommissie en allen, die aan deorganisatie van het concours hadden meegewerkt. Vervolgens werden de heeren Stooker en Overeinder uitge- noodigd, om de hanen te inspecteeren, welke cor rect in orde Werden bevonden.Hierop begaven al len zich naar de kegelzaal en nadat de dames» M. v. Dorp en Montfoort de banen hadden ont zegeld, rolden de eerste treffers, geworpen dooi de heeren Stock en Jonker Roelants. Onmiddellijk daarop begon op baan A. de korps wedstrijd om den wisselbeker en was baan B. beschikbaar voor de vrije baan. Den ganschon avond werd verder gezellig en druk gekegeld. De uitslag in den Korpswedstrij d is als volgt „de Krans" 275 pt. „Overal Thuis" 267 pt; „Anti Poedel" 254 pt. Treffersprijs, „de Krans" Negenprijs, „de Krans" Zevenprijs „Novcni". Hoogste Korpswerpers J. Blaauboer 66 pt., V. Oosterhof 63 pt., Troostprijs J. Blaisse 48 pt. De stand in den invitatie-en vrije-baan wed strijd is de volgende Invitatie wedstr ij d: "Timmers 61v. Buysen 60, Willemse 576, Blaauboer 575 Versluis 54. V r ij e baan w e d s t r ij d (Dames)': Mevr. A. G. Oosterhof 32Mej. M. v. Dorp 26. V r ij e baan w e d s t r ij d (H e er e n j. Timmers 37 Willemse 36 Versluis 34 Ferier 33—32, Blaauboer 33—29. eisehte is voor het Lot stand komen van een ar beidsovereenkomst immers men kan ook schrif telijk een overeenkomst aangaan, (artikel 1637d) Het gebruik wil, dat het bedrag van den gods penning een zeker percentage van het loon be draagt. Bij de hooge loonen van dezen tijd leidt dit tot ernstige bezwaren. De dienstbode, die zich verhuurt meent soms gedurende korten tijd in dienst te mogen komen om dan na enkele da gen Weer te verdwijnen, volhoudende daartoe recht te hebben omdat zij dan de godspenning immers heeft verdiend. De huisvrouw kan dan opnieuw gaan zoeken en een godspenning geven. Het komt ook voor, dat de dienstbode meent door het teruggeven van den godspenning vrij te zijn, de Wet bepaalt het wel anders, doch dit baat weinig, daar men haar slechts door een civiele actie zou kunnen dwingen haar verplich ting na te komen. Dit is echter ondoenlijk, daar er eerst na vele maanden een uitspraak zou zijn, terwijl men onmiddellijk hulp noodig heeft en toch geen hulp in de huishouding zal begeeren, die tegen haar. wil en gedwongen zou komen. Verschijnt de dienstbode in het geheel niet, dan is men zijn geld kwijt en kan men er gei ust van afzien wettelijke stappen te doen het terug te krijgen. Het komt ook voor dat de werkgeefster zich bedenkt en door het laten houden van den godspenning van de zaak meent af te zijn, dan is de dienstbode gedupeerd. Er zijn in de praktijk zoovele bezwaren, dat het goed zou zijn als wij erin konden slagen met dit gebruik volledig te breken, omdat het zijn eigenlijke reden van bestaan verloren heeft. Het werkt allerlei verkeerde voorstellingen en misbruiken in de hand het hooge bedrag van dit handgeld schijnt dit sterk te bevorderen. De Vereeniging van Huisvrouwen kan hier in leiding geven en als al haar leden het eendiach- tig willen, kan thans spoedig een einde gemaakt aan wat inderdaad niet meer is van onzen tijd. De godspenuing. Mevr. C. Eerdmans-De Holl, Pres. der Ned Ver. van Huisvrouwen, schrijft ons De godspenning was in vroeger dagen het bewijs van het aangaan eener dienstbetrekking. Zooals de koop op de veemarkt door handslgg tot stand komt, zoo werd een dienstovereen- komst bindend door het geven en aannemen van een handgeld. Werkgever en werknemer namen door het betalen en in ontvangst nemen van den godspenning een verplichting op zich, die door het gewoonterecht bindend Werd verklaard, om in dienst te nemen en in dienst te komen. Allengs is deze beteckenis van het handgeld vervaagd. Het Burgerlijk Wetboek hield er geen rekening mede en zweeg er geheel over in de redactie van Titel 7, 5e afd., handelende over huur van dienstboden en werklieden. Bij herziening van deze afdeeling werd het volgende bepaald art. 1637 c „Indien bij het sluiten der overeenkomst een hand- of godspen ning is gegeven en aangenomen, ontleent geen der partijen daaraan de bevoegdheid van de overeenkomst af te zien, door het laten behouden of het teruggeven van-dezen hand- of godspen ning. De hand- of godspenning kan in mindering worden gebracht op het loon indien de dienst betrekking niet langer dan 3 maanden heeft bestaan, terwijl zij voor langeren of onbepaalden tijd is aangegaan." Deze bepaling schijnt dus den godspenning ten volle te sanctioned en. Eens gegeven en ge nomen blijft gegeven en genomen met de ver plichting in dienst te nemen en te komen. Doch de Wet zegt niet, dat de godsdpenning een ver- Secretaric-ambtcnaren. De „Gemeentestem" van 9 Juni 1923 be vatte het volgende, waarvan men ons opname verzoekt. „Wij namen kennis van onderstaand, door den secretaris van Leeuwarden samengesteld, overzicht van de gemiddelde kosten per hoofd der bevolking van eenige gemeenten aan sala rissen van ambtenaren ter secretarie over de ren 1921, 1922 Gemeente Enschede Hilversum Leeuwarden Zwolle Delft Apeldoorn Eindhoven - s'-Hertogenbosch Maastricht Schiedam Spaarbank te Schiedam. Het verslag over het jaar 1922 van de Spaar bank alhier, opgericht 4 Januari 1820 is in druk verschenen. Uit het daarbij gevoegd overzicht blijkt dat het saldo te goed aan inleggers, verschuldigd, in die 5 jaren is gestegen van 2.217.067.56 tot 4.339.433,21 en het gemiddelde saldo per in legger van ƒ215.40 tot ƒ288.72. Het aantal in- leggeld vermeerderde in die jaren van 10293 tt 15030. Het reservefonds steeg van 160.189.75 tot 218.836.33. In het beschouwend verslag Wordt opgemerkt dat de minder gunstige maatschappelijke toe standen zich in het afgeloopen jaar wel in de to tale bedragen der inlage en terugbetalingen deden gevoelen, doch het ingelegde bedrag het terug betaalde nog met honderd vijf en dertig duizend gulden 135.000.overtrof. Aanbesteding. Vanwege de genie is gisteren aanbesteed de vernieuwing van vloeren in de Alexanderka- zerne in den Haag. Minste inschrijver was de heer .D. Koene alhier, met ƒ31.300. De tabaksbelasting. De ontvanger der Invoerrechten en accijnzen te Schiedam herinnert aan de betaling van het recht op de bedrijl'svergunning voor tabak voor het jaar 1923/24. Volksbadhuis. In de Week van 3-9 Juni werden genomen 481 baden. lste klasse kuipbaden 29, regenbaden 56. 2de klasse kuipbaddn 39, regenbaden 325. Kinderbaden 32. UIT KOTTEKDAM. Op den Dordtschen straatweg alhier is L. J. de K. gisternamiddag met zijn motorfiets tegen een boom gereden. Door den schok sloeg hij tegen de straat en is met een gebroken pols, een ver wond hoofd en een gekneusde knie naar liet zie kenhuis gebracht. De 18-jarige juffrouw M.H., die op de duozitting zat, is met een hersenschud ding naar een woning aan de Maashaven ver voerd en de 20-jarige juffrouw M.E., die in het zijspanwagentje zat, is in de eerste-hulppost aan de Maashaven verbonden. Zij had een wond aan haar been. Op den Nieuwen Binnenweg alhier is eer gisteravond een autobus, rijdende opBpangen, in aanrijding gekomen met een motorwagen van de electrische tram. Van de autobus was een achterwiel en een portier vernield. De tien per sonen in de bus gezeten kwamen met den schrik vrij. UIT DELFT. De Ned. Gist- en Spiritusfabriek heeft van de woningbouwvereeniging Delfland 7 H.A. bouw grond aangekocht, gelegen aan het Laantje van Altona, met het plan daar te gaan bouwen. Programma voor de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps te Schiedam, directeur IT. H. van Vleuten, op Woensdag 13 Juni des avonds te 8 uur in de Plantage. 1. Regimentskinder Marsch J. Fucik2. Fest Ouverture, A. Leulner3. Wals uit de Opera „Faust" Ch. Gounod 4. Willem Teil Fan tasie, Rossini4. Salem Aleikum en 6. Teather your Nest,' Foxtrot, Haberi7. Op Schiedam's Welvaren, Marsch, H. H. van Vleuten. Hedenmorgen stapte een dame nabij het wachthuisje, in de verkeerde richting, uit de nog rijdende tram, die van Rotterdam arriveerde. Zij kwam daardoor te vallen en geraakte met haar hoofd onder de treeplank. Gelukkig raaktende wielen haar niet, waardoor zij er met den schrik en een gescheurde mantel afkwam. Gasontploffing. Gisteravond te kwart over zeven is te Eindhoven het perceel Catharina- straat 35, bewoond door den heer Snoek, door een gasontploffing bijna geheel vernield. Het gas had zich onder den vloer van "een der vertrekken opgestapeld en is door onbekende oorzaak tot ontploffing gekomen. De balken van den vloer en het heele ameublement werden met ontzaglijke kracht tegen het plafond geslingerd en kwamen met het plafond zoodanig naar be neden terugvallen, dat er van de meubelen geen stuk meer heel was. Flet geheele interieur met de binnenmuren zijn vernield, terwijl de voorgevel ook scheuren vertoont. Uit een onderzoek door den directeur der gasfabriek is gebleken, dat een decimeter onder den grond in een der buizen door slijtage een gat is gekomen, ter grootte van een spijkerkop, zoodat hier aan een ongeluk moet worden ge dacht. Toevallig was des middags door een gas fitter de leiding gezuiverd, maar bij dat Werk was nog niets te'ontdekken geweest. Ofschoon het gezin in een der belendende vertrekken aan het avondmaal zat is wonder boven wonder niemand gekwetst. Een en ander was laag verzekerd. D i*e f a c h t i g Den Haag. Men zal zich nog herinneren de aanhoudingen van meubel pakkers en expediteurs, werkzaam bij de firma B. aan de 3e v. d. Kuhnstraat in Den Haag. Thans zijn nieuwe huiszoekingen gelast. In be slag werden genomen, aan verschillende adres sen, 17 ledikanten, 4 buffetten, 2 linnekasten, 2 waschcommode's, 6 spiegels, 2 marmeren platen, en een groote partij bewerkt hout. De Haagsche politie heeft thans de zeker heid, dat de bende van Piet in het geheel een 20 inbraken heeft gepleegd, van Januari j.l. af. Daaronder zijn vele insluipingen, waarbij goede ren uit de gang werden meegenomen en meteen de muntmeter Werd geledigd. Nog is in een ander huis een partij gereedschap, toebehoorende aan Piet,, in beslag genomen. De huiszoekingen Wer den vandaag voortgezet. Telkens nog worden nieuwe vondsten gedaan. Mej. Z. blijft opge sloten haar Wordt ten laste gelegd het verber gen van goederen, waarvan zij wist, dat ze van diefstal afkomstig waren. Ongelukken. De postkar van Ootmar- sum op Almelo is Zaterdagnacht, met post stukken en al, in het kanaal AlmeloNordhorn gereden. Zaterdag is in de staatsmijn Emma, te Floensbroek, een instorting voorgevallen. De mijnwerkers Schuts, Hendriks, Bouwman en Penders geraakten onder het vallende gesteente. De drie eerstgenoemden werden zwaar gewond naar het hospitaal te Fleerlen vervoerd. Penders werd licht gewond en naar huis overgebracht. De omstreeks 70-jarige heer B. is gister middag op de Torenlaan te Laren, tengevolge van verkeerd uitwijken voor een wagen en een rijwiel, door de Gooische stoomtram gegrepen en gedood. Den machinist treft geen schuld. De 78-jarige weduwe De Jonge, te Golijns- plaat, is door een auto aangereden, en deerlijk gewond in een woning binnengedragen, waar zij spoedig aan de bekomen verwondingen is over leden. Branden. Vannacht is brand ontstaan in de houten noodwoningen te Hoensbrock bij staatsmijn Emma. Vier woningen zijn afgebrand. De inboedels konden slechts gedeeltelijk gered Worden. De schrik der wegen. Eergisteravond omstreeks half 9 heeft zooals gemeld op den Leid- schenstraatweg, nabij de villa Rust enVreugd, 'n ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een auto uit Rotterdam, die uit de richting van Leiden kwam, en een motorfiets, in tegenover gestelde richting rijdende. De bestuurder van de motorfiets, de 29-jarige v. G. uit Rotterdam, en zijn metgezel N„ die in het zijspanwagentje zat, werden ter Weerszijden van den weg geslingerd. Van G. kreeg een ernstige hoofdwond, en N. een hersenschudding. De Haagsche Gemeentelijke Eerste-Hulpdienst heeft beiden in bewuste- loozen toestand per auto's naar het Gemeente- Ziekenhuis in. Den Haag vervoerd. Van G. is daai;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2