Staten-Generaal. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws, worden in goedingelichte kringen wint het ge loof veld, dat de verzekeringen, Welke in deze Russische nota gegeven Worden, voldoende zul len blijken en een einde aan hef geschil zullen maken. - SILEZIE. De bladen vernemen uit Breslau, dat de staking in Opper-Silezië zich heeft uitgebreid, zoodat men thans werkelijk van een algemeene staking kan spreken. DE GENTSCHE HOOGESCHOOL. De Belgische Senaat is gistermiddag voort gegaan met de stemming over de verschillende artikelen van het amendement-De Broqueville, betreffende de Vlaamsche universiteit. Bijna alle artikelen werden aangenomen. De stemming over het amendement in zijn geheel zal binnenkort plaats hebben. 01' het zal worden aangenomen, is nog twijfelachtig. IERLAND. In het Zuiden van den vrijstaat wil het nog maar niet rustig worden. De stakingsbeweging vooral in het district Waterford neemt voort durend toe, terwijl een vreemdsoortige geest daarbij sommige stakings-elementen bericht. Tot haar spijt moeten de lersche bladen weer van nieuwe overvallen, brandstichtingen en vernie lingen melding maken. SPANJE EN MAROKKO. De correspondent van de Daily Express te Tandzjer meldt, dat de vooruitgeschoven Spaan- sche stelling te Tizziasg door de Rif-bewoners genomen is. Abd-el-Krim, de beroemdeMoorsche leider, die in Juli 1921 de Spaansche strijdkrach ten in het achterland van Melilla klop gaf, waar bij 10,000 soldaten werden gedood en gevangen genomen, heeft hiermede den Spanjaarden op nieuw een hevigen klap toegebracht. PERZIE. Uit Teheran wordt gemeld dat het kahinet is afgetreden. CHINA. De correspondent van de Times" te Peking meldt omtrent de staking van het politie-per- soneel aldaarToen de stad Zaterdagmorgen ontwaakte, bevond er zich geen enkele poli tieagent of gendarme in de straten. Weldra hoorde men, dat beide corpsen in staking waren gegaamals protest tegen het niet uitbetalen hun ner soldij, waarbij een achterstand van ongeveer vier maanden bestaat. In den loop van den morgen gaf het ministerie van Buitenlandsche Zaken aan de vreemde legaties de verzekering, dat er geen reden voor ongerustheid bestond, daar de staking slechts een economisch karakter had en niet van politieken aard was. Een andere officieele verklaring zeide evenwel'dat men te doen had met een complot om de politie-beambten van de straten te houden ten einde de troepen in de gelegenheid te stellen de stad binnen te rukken en van de gelegenheid gebruik te maken nieuwe functionarissen aan te stellen voor de hoogste staatsposten. Intusschen was de president, wiens garde het paleis onbeschermd had achtergelaten naar zijn particuliere residentie vertrokken. De kwestie van het benoemen van een nieuw kabinet bleef derhalve onopgelost. Voorloopig schijnt er geen reden te zijn om moeilijkheden te vreezen, hoewel er ten gevolge van het ontbreken van politiebescherming eenige ongerustheid bestaat omtrent hetgeen er zal kunnen gebeuren. Afgescheiden van den politieken naijver, welke welig tiert, is de financieele toestand de voor naamste oorzaak der situatie, in het bijzonder met het oog op het Drakenfeest, dat 18 dezer plaats heeft. Welke veranderingen er ook mogen komen, de financieele moeilijkheden zullen blij ven, daar de troepen, de gendarmerie, de politie, de ambtenaren der ministeries, de onderwijzers, kortom allen, die in staatsdienst zijn, gedurende verscheidene maanden geen salaris hebben ont vangen, terwijl het aantal crediteuren der re geering legio is. Ten einde de verwarring nog te vergrooten, heeft het departement van Buitenlandsche Za ken, dat nog steeds zonder hoofdas, zooals ge meld, een aantal eischen aan Japan gesteld in verband met het incident te Tsjangsja, waar Japansche mariniers op Ghineesche studenten hebben geschoten, ten gevolge waarvan twee personen gedood en zes gewond werden. De boycott van Japansche goederen, op touw ge zet door Ghineesche studenten als protest tegen de Weigering van Japan om de pachten op de havens van het schiereiland Liaotoeng te annu- leeren, neemt voortdurend toe, voornamelijk in het Jangtse-dal, en breidt zich thans naar het Noorden uit. ALLERLEI. Uit Berlijn De ,,Tag" verneemt uit Maagden burg Volgens krantenberichten heeft de politie in de laatste dagen talrijke personen gearresteerd, die behooren tot een reactionnairen bond, den z.g. Roland-bond. Een vergadering van dezen bond werd door de politie opgeheven. In totaal zijn '27 jeugdige personen gearresteerd. Een deel van hen Werd echter later, nadat hun identiteit was vastgesteld, in vrijheid gesteld. Twaalf hunner werden echter vastgehouden. Uit New-York Het stoomschip „Mount Carroll" is gister alhier aangekomen met 26 millioen goudmark voor de international Accep tance Bank. Dit bedrag dient ter inlossing van dé schatkistbiljetten welke op rekening der schade vergoeding aan België zijn verstrekt. Uit Belgrado Koning Alexander keert in verband met den toestand in Bulgarije uit Roe menië terug. Hij wordt heden te Belgrado ver wacht. Uit Essen. Uit de rijksbank te Dortmund die de Franschen naar aanleiding van den mooxd op de twee adjudanten hadden bezet, is gister het geld hoeveel weet men nog niet weg gehaald en in vrachtauto's Weggebracht. TWEEDE KAMER. ,iVergadering van Dinsdag, 12 Juni. Voortgezet wordt de behandeling van de wijzi ging der Hooger Onderwijswet (verhooging col lege-gelden). Het amendement-Rutgers om te bepalen, dat de college-gelden aan de Vrije Universiteit te Amsterdam niet hooger behoeven te zijn dan aan de gemeentelijke universiteit, wordt aangenomen zonder stemming. De heer Boon (V. B.) licht een amendement toe strekkende de nieuwe regeling omtrent de collegegelden eerst te doen ingaan voor nieuwe studenten. Dit amendement wordt, na verdediging door den heer Marchant (V. D.) en bestrijding door minister de Visser verworpen met 49 tegen 29 stemmen. De heer Marchant (V. D.) interpelleert den Minister van Koloniën betreffende de ver houding der Regeering tot den Gouverneur van Suriname in verband met de toekomst van dit land De interpellant herinnert aan hetgeen de Gou verneur heeft geschreven in zijn Memorie van Toelichting bij de ontwerp-Begrooting voor Suri name. Het vraagstuk van de verhouding van Moederland en Koloniën is daarbij aangesneden De zg. autonomie is met voeten getreden. Spr. getuigt van de liefde en den werklust van den Gouverneur voor de kolonie en diens daad om voor de kolonie op te treden. Het debat in de Eerste Kamer besprekend, zegt spr. dat de heer Idenburg een Zondagskind is geweest, die geen last heeft gehad van de moeilijkheden en niets heeft gevoeld van de teere verhouding tus- schen Gouverneur en Minister. De minister van Koloniën, de heer D e G r a a f f zegt, meer naast dan tegenover den interpellant te staan. De zakelijke inhoud van de voorbeelden is in, het algemeen onjuist. Wettelijk wordt hier de begrooting vastgesteld en het is onjuist, dat de minister den gouverneur in zijn vrijheid belemmert. De heer Marchant (V. D.) repliceert. De heer IJzerman (S. D.) herinnert aan het ongewone optreden van den gouverneur dat vooral bij den minister van Koloniën- in buitengewonen-dienst, den heer Idenburg, in niet goede aarde viel. Spr. critiseert de houding van den minister tegenover de Kolonie en her haalt veel van hetgeen de heer Marchant heeft betoogd. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. R.K. Universiteit. Naar wij vernemen is de voorbereiding voor de R.K. Universiteit thans zoover gevorderd, dat de officieele lijst der benoemingen zeer spoedig kan worden verwacht. „Tijd". Mjjr. Dr. Ilensen. Naar we vernemen, zal Mgr. dr. Hensen, di recteur van het Nederlandscli Historisch In stituut te Rome, met 31 December 1923 als zoodanig ontslag nemen. Mgr. Hensen, die de zomervacantie, gelijk gewoonlijk, ook dit jaar in het vaderland zal doorbrengen, zal niet on middellijk in Januari 1924 terugkeeren, maar! verschillende voor de geschiedenis voorname boe kerijen en archieven bezoeken in sommige steden van Italië. Als waarschijnlijke opvolger van Mgr. dr. Hensen wordt genoemd dr. G. Hoogewerff, thans secretaris van het Nederlandsch Historisch lm, stituut te Rome. Werkverruiming. Dezer dagen heeft de rijkscommissie voor werkverruiming vergaderd, onder voorzitter schap van prof. dr. W. H. Nolens. Ingekomen was een afschrift van een brief, door den raad van toezicht tot de directies van de interlocale-tram- en buurtspoorwegmaatJ schappijen gericht, waarin aan die directies wordt aanbevolen, zooveel mogelijk haar orders in het binnenland te plaatsen en geen order in het buitenland te plaatsen vóór overleg is ges pleegd met de commissie. Tevens was ingekomen een circulaire, die de minister van binnenlandsche zaken, op verzoek van de commissie, aan gemeentebesturen, over heidsinstellingen, enz. heeft gericht betreffende het vragen van een certificaat van oorsprong, om zekerheid te erlangen, dat, indien men in Nederland geproduceerde goederen wenscht te ontvangen, deze ook inderdaad worden geleverd. Een overzicht werd gegeven van de gevallen', waarin de commissie op verzoek van Nederland- sche fabrikanten haar bemiddeling heeft ver leend om opdrachten .voor de Nederlandsche nijverheid hier te lande te behouden. Over enkele onderwerpen werd een advies aan de regeering vastgesteld. De schoenen invoer. Op de vragen van den heer Fleskens, betref fende het nemen van maatregelen tegen den invoer van schoenwerk, heeft minister Aal- berse geantwoord, dat vóórdat tot uitvaardi ging van het invoérverbod kan worden overge gaan, de voorwaarden moeten vaststaan, waarop beperkte invoer van schoenwerk mogelijk zal zijn. Ingevolge art. 2. der wet geschiedt vast stelling dier voorwaarden bij alg. maatregel van bestuur, nadat daarover een door de Kroon te benoemen commissie zal zijn gehoord. Na ontvangst van het advies dezer commissie, welke 8 Mei werd ingesteld, is aanstonds de voorbereiding van den algemeenen maatregel 'van bestuur ter hand- genomen. Het ontwerp daarvan is reeds eenigen tijd bij den Raad van State aanhangig. Voor zoover zulks van den minister afhangt, zal ook verder met de totstandkoming van den beoogden maatregel de meest mogelijke spoed worden betracht. Het regeeringsjubilcum van de Koningin. Een inwoner van Den Haag, die onbekend wenscht te blijven, heeft aan den algemeenen Voorzitter van den Bond van ridders in de Mili taire Willemsorde te kennen gegeven, dat hij ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van de koningin, den ridders dier orde, alsmede hun weduwen, meer in het bijzonder hun, die in be hoeftige omstandigheden verkeeren, of te lijden hebben van een langdurige werkloosheid, een geschenk wil aanbieden. Wijziging van de forensenbelasting. Naar de Res. bode verneemt, is men aan het departement van financiën dezer dagen gereed gekomen, met een ontwerp tot wijziging van de forensenbelasting. Aan de reeds jaren lang ge opperde bezwaren wordt 'in dit nieuwe ontwerp voor een belangrijk gedeelte tegemoet gekomen. Het ontwerp is reeds aan den ministerraad verzonden. IV. K. Bond van Gemeenteraadsleden. Naar het Centrum meldt, kan binnen eenige weken een rapport worden tegemoet gezien om trent de oprichting van een R.K. Bond van ge meenteraadsleden. Het Fimmen-Been. Hier en daar wordt de meening geuit, dat de positie van den leidsman van het Inter nationaal Vakverbond, den heer Fimmen, on houdbaar is geworden. Immers, terwijl zijn confrater Oudegeest op het Hamburger congres de innige gemeen schap van de sociaal-democratische Internatio nale en het Internationaal Vakverbond bepleit, terwijl men daar front tegen het Bolschewisme wil maken, verdedigt de heer Fimmen toenade ring tot Moskou. Inderdaad, zijn actie voor het eenheidsfront van sociaal-democratie en Bolschewisme in „De Tribune" gevoerd, maakt ietwat zonder lingen indruk. Voor kenners echter zoo spot' de antirev. „Rotterdammer" niet zoo zonderling, dat hij om die reden niet zou kunnen worden ge handhaafd. Verre van dien zijn optreden symboliseert de dubbelzinnige houding, door de sociaal democratie ten dezen immer aangenomen. De heer Oudegeest is nu de gematigde, de heer Fimmen de wilde. Altijd met één been op het revolutionnaire plateau Het Fimmen-been kan niet 'gemist. Vakcenlralen. In het tiende verslag van het Christelijk Natio naal Vakverbond in Nederland wordt meege deeld, dat het aantal leden van de Nederlandsche vakcenlralen in de laatste jaren met 145655 is verminderd. Het aantal leden van het Nationaal Arbeids secretariaat bedroeg op 1 April 1920 50.140 en op 1 Januari j.l. 21.758 dat van het, Nederl. Ver bond van Vakvereenigingen op 1 April 1920 262.196 en op 1 Januari j.l. 201.045 dat van het Christ. Nationaal Vakverbond op 1 October .1920 76.756 en op 1 Januari j.l. 62.521 dat van het R.K. Vakverbond op 1 October 1920 158.221 en op 1 Januari j.l. 122,558 en dat van het Algem. Nederl. Vakverbond op 1 Januari 1921 51.983 en op 1 Januari j.l. 45.759. Zuidhollandsche Walcrschapsbond. Gistermorgen heeft de Zuid-Hollandsche Wa- terschapsbond in den foyer van den Doele te R'dam zijn algemeene jaarlijksche vergadering gehouden, onder voorzitterschap van den heer P. Blussé van Oud-Alblas. 'Aan het jaarverslag van den secretaris, mr. G. J. C. Schilt.huis, is het volgende ontleend De nieuwe pensioenwet heeft de aandacht der waterschapsbesturen in het afgeloopen jaar bijzonder in beslag genomen. Haar invoering op 1 Juli 1922 heeft de leden van de water schapsbesturen veel moeite en tijd gekost. Het Fondsbestuur heeft de leden van voorlichting gediend. Het aantal aangesloten watèrschappen groeide aan tot 282 onder meer trad toe het hoogheem raadschap Delfland. Het aantal persoonlijke leden bedraagt 438, dat der buitengewone leden 75. Besprekingen hebben plaats gehad over het toenemende verkeer met zware vrachtautomo- bielen over de polderwegen. Door de toeneming van dit verkeer in de laatste jaren, worden eischen gesteld aan de genoemde wegen, waarop deze niet berekend zijn. De onderhoudskosten worden daardoor sterk verhoogd en de polder- budgetten onevenredig bezwaard met het we- genonderhoud. De heeren W. F. Brunt, hoogheemraad van Woerden te Bodegraven en A. Kooy, hoofdinge land van de Vijfheerenlanden te Kedichem, v er- den tot bestuursleden herkozen in de vacature ontstaan door het bedanken van mr. C. J. A. Bichon van IJsselmonde werd gekozen tot be stuurslid mr. C. P. Zaaijer, te '-Gravenhage. 's Middags hebben de aanwezige bondsleden een boottocht door de havens gemaakt met de salonboot Rotterdam, daartoe ter beschikking gesteld door de gemeente. Hét conflict tc Zaandam. De meerderheid van de besturen der werk nemersorganisaties te Zaandam besloot de voor waarden der werkgevers te accepteeren, waar door het conflict in de houtindustrie is geëin digd. Nationale Vlieg-dag. Wij vernemen, dat de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart in combinatie met het Comité Am- sterdam-Vlieghaven op Zaterdag 30 Juni een nationalen vliegdag zal organiseeren. Het doel daarvan zal zijn het propageeren van het luchtverkeer, maar tevens van het sport-vliegen de luchtvaart dus in den meest uitgebreiden zin. Maar ook zal deze v'iegdag de gelegenheid bieden het publiek eens te la ten zien wat de Nederlandsche vliegtuignijver heid gedurende de laatste jaren heeft gepres teerd. Niet ten onrechte heeft deze industrie ver over onze grenzen zoo'n goeden naam, terwijl ook onze vliegtuigbestuurders allerwe gen met eere genoemd worden. Derhalve zal deze vliegdag een belangrijke dag worden voor de propaganda voor het luchtverkeer en voor het vliegen terwijl ook voor het vliegkamp Schiphol deze dag zeker niet van belang ont bloot zal zijn. Pries terjubilc. Zondag a.s. viert de Weleerw. heer C. B. M. Wiemers,kapelaan van de Frankelandsche paro chie zijn 121/ü-jarig priesterfeest. Op 17 Dec. 1910 gewijd, werd den neomist als eerste standplaats Voorhout aangewezen, Waarop nog Leijmuiden volgde, vanwaar hij in 1918 naar Schiedam kwam. leder weet, dat de ijverige werker en be gaafde predikant zich weldra ook hier gezien en geacht maaktevooral op het gebied van het patronaatswezen verrichtte hij zeer verdienstelijk Werk, door- hiei het patronaat en de St. Josephgezellenver. op te rich ten. Zijn verdiensten in dezen werkkring werden dan ook al spoedig erkend door zijn benoeming tot president van den districtsbond. 't Behoeft daarom geen nadere verklaring, dat ongetwijfeld de komende Zondag voor den gees telijken jubilaris een dag van hulde en waar deering zal zijn. Om half elf wordt door hem een plechtige Hoogmis opgedragen, waarna van half 2 tot half 4 tijdens een receptie aan de pastorie een ieder de gelegenheid zal worden gegeven, van zijn achting en sympathie voor den beminden pries ter te doen blijken. Bedevaarten naar Kevelaar. Prelaat P. Kempkes, pastoor van Kevelaer, meldt aan de „Msb." De extra-treinen met pelgrims uit Holland kunnen oogenblikkelijk nog niet rechtstreeks tot Kevelaar doorrijden. Daarom zullen de pelgrims het best doen, hun reis te maken over Goch tót Pr. Uedem. Van Uedem uit leidt een harde, schaduwrijke weg langs schoone bosschen. over Weeze in ongeveer twee uren naar Kevelaar In Weeze zou dan gelegenheid zijn, even een bezoek te brengen aan de prachtige kerk, waar het hoofd van den H. Joannes Baptist wordt vereerd, en daar den zegen met het Allerheilig ste te ontvangen. Bij de grens van Kevelaar gekomen, vindt men daar in een Katholiek Vereenigingsgebouw de vaandels en andere processiebenoodigdheden, die intusschen door een voex-tuig van af het sta tion Uedexxx daarheen zijn gebracht. Van hier af kan men clan in plechtige processie Kevelaar binnentrekken en de reeds afgemaakte weg zal bij de deelnemers nog meer den indruk acïiter- laten van een echteix pelgrimstochtook zou men dan, zoo noodig, te Kevelaar een der andei's gebruikelijke ommegangen, kunnen weglaten. Diegenen, voor wie de wandeling van Uedem naar Kevelaar te zwaar zou zijn, kunnen te Goch uitstappen,en als buitenlanders een nieuw spoorkaartje nemen voor den Belgischen trein naar Kevelaar, en bij. de terugreis nemen ze dan wederoxp een spoorkaartje van Kevelaar naar Goch. Processies, die gewoon zijn den eenen dag te komen en den volgenden dag weer te ver- trekken, zullen goed doen, met het oog op de wandeling UedemKevelaar, thuis wat vroeger te vertrekken. Voor collectief visum zorge men gelijk ver- leden jaar. Laten we hopen, dat weldra nog dit jaar de pelgrimstreinen weer kunnen lijden gelijk voor heen. „St. Ambrosius." Naar men ons meldt, heeft het Harmonie Orkest St. Ambrosius", de gemeente een drie tal concerten aangeboden en zullen deze op nader te bepalen datum worden gegeven. Bezoek. Hedenmiddag arriveerden van Hellevoetsluis in de Voorhaven alhier de Nederl. kanonneer- booten „Fidar" en „Thor". Morgen zullen de vaartuigen hun tocht w-eer verder voortzetten. UIT OVERSCHIE. B. en W. hebben den raad voorgesteld het vervolgonderwijs op te heffen. UIT ROTTERDAM. Stadsverbetering. B. en W. van Rotterdam stellen voor, de u't- voermg van de doorbraakplannen *n de binnen stad in een zeer matig tempo ter hand te nemen. Een algemeen plan tot stadsverbetering Wordt door de directie van gemeentewerken noodig geacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2