Het regeeringsjubileum van de Koningin. Hét nationale huldeblijk zal op een nader te bepalen dag in de week van 17—23 September aan de Koningin worden overgedragen. De Koninklijke familie zal daarvoor in Delft, komen. Nederlandseh vee In Frankrijk. Op de groote landbouwtentoonstelling te Pa rijs zijii, naar aan de Tel. wordt bericht,' vier eer ste en kampioensprijzen behaald door Friesch stamboekvee, het vorige jaar naar Noord-Fran- rijk uitgevoerd. Steunverleening aan de Hanze-erediethanfceu. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de begrooting van financiën voor 1923. De minister van financiën stelt daar bij voor, een memoriepost uit te trekken voor uitgaven", voortvloeiende uit de maatregelen, welke door het Rijk in verband met moeilijk heden, waarin Hanze-credietbanken verkeeren, zijn getroffen, ter voorkoming, dat als gevolg van die moeilijkheden op groote schaal, crediet nemers, wier financieele positie overigens ge zond kan geacht worden, aan uitwinning zouden blootgesteld worden of buiten staat zouden ge raken hun bedrijven voort te zetten." Worden geen bijzondere maatregelen getroffen dan zullen, aldus wordt gezegd, ernstige moei lijkheden niet kunnen uitblijven. Een gefor ceerde liquidatie van de betrokken banken zou tot zeer ernstige gevolgen leiden. Wijziging van de bijdragen der werklozenkassen. De minister van arbeid; handel en nijverheid heeft aan de besturen der gesubsidieerde ver- eenigingen met werkloozenkas meegedeeld, dat in het vervolg bij wijziging van de bijdragen voor de Werkloozenkas het subsidie ten aanzien der gewijzigde bijdragen slechts wordt ver leend a. bij definitieve wijziging en daarmee gepaard gaande verandering in het reglement, met ingangvan een door den minister te bepalen datum, vallende nadat hij deze verandering heeft goedgekeurd b. bij het door het bestuur gebruik maken van de reglementaire bevoegd heid om de bijdrage tijdelijk te verhoogen, met ingang van een datum, vallende op zijn vroegst veertien dagen, nadat den minister door dit be stuur van het besluit tot tijdelijke verhooging is kennis gegeven. De postpakkettendienst. De heer Haazevoet heeft den Minister van Waterstaat verzocht, indien inderdaad het Hoofdbestuur der Posterijen onderhandelingen voert met de Algemeene Expeditie-Onderneming van Gend en Loos H. Collignon en Cie over de overnamevan den besteldienst derpostpakketten, te bevorderen, dat de transportbeambten, die vele jaren, hoewel in particulier dienstverbond, hun diensten aan het Rijk gaven, op geencrlci wijze financieel het slachtoffer zullen worden van een dergelijke reorganisatie van den postpakkettendienst. Geheim gedoe. Het communistisch dagblad de „Tribune" dringt er in een hoofdartikel sterk op aan, dat de leden der partij de discipline zullen betrachten De minderheid is verplichtend zich aan de besluiten der .meerderheid te onderwerpen en deze uit te voeren. „Dit geldt zegt het blad niet alleen voor de verschillende taktiekkwesties, welke in de Partij aan de orde kunnen zijn en welke openlijk in de organen der Parij kunnen worden bespro ken, maar ook voor die zaken wat in een re- volutionnaire partij nogal eens voorkomtwelke niet openlijk besproken kunnen worden en dus geheim moeten blijven, omdat openbaarma king schadelijk zou kunnen zijn voor de belangen der Partij." Het „Centrum" vestigt op dit zinnetje terecht de. aandacht. Men behoeft het niet hooger aan te slaan, dan het verdient, anders gezegd er niet meer be- teekenis aan te hechten, dan noodig is. Maar het lijkt toch wel gewenscht even de bekentenis vast te leggen, dat in deze „partij" nogal eens zaken voorkomen, „welke niet open lijk kunnen worden besproken", en dat dit bij een revolutionnaire partij geen ongewoon ver schijnsel is. Men neme er nota van. Het is een waarschuwing te meer tegen liet communisme, en het karakteriseert op een wijze, die te denken geeft, het wezen en de praktijken eener revolutionaire partij. Intrekking van paspoorten. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters doen mededeelen dat de ambtenaren der invoerrechten, die eën bekeuring instellen wegens i'rauduleuzen invoer, daarbij de buitenlandsche paspoor ten der bekeurden kunnen intrekken om te dienen bij het dossier voor de herkenning van den beklaagde. ITet is hierbij onverschil lig of het Nederlanders dan wel vreemde lingen betreft. Aan beide categorieën van smokkelaars zal echter 't paspoort na afloop der zaak teruggegeven moeten worden, met dien verstande, dat de betrokken inspecteur, directeur of justitieele autoriteit het ook eerder kan teruggeven. Ter voorkoming, dat inmiddels de Neder- landsche smokkelaars zich onder voorwend sel dat het oude paspoort is zoek geraakt of verloren, van een nieuw paspoort voor zien, zal de inspecteur terstond van de inbe slagneming van het paspoort mededeeling moeten doen aan den Commissaris der Koningin of andere autoriteiten, die het paspoort afgaf, onder opgave van de reden der inbeslagneming en met vermelding dat het paspoort na afloop der zaak zal worden teruggegeven. Beperking invoer schoenwerk. De voorbereidende maatregelen ter uitvoering van de wet van 5 Mei 1923 tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk zijn thans zoo ver gevorderd, dat binnenkort tot uitvaardiging van een invoerverbod zal kunnen worden overge- gaan.Dan zal slechts onder bepaaidevoorwaarden en uitsluitend tegen afgifte van een vergunning beperkte invoer van schoenwerk kunnen plaats vinden. Volgens hef Neder). Correspondentiebureau in Den Haag is te verwachten, dat ten aanzien van bestellingen, welke op het tijdstip van het invoerverbod reeds loopende zijn, in dit opzicht geen uitzonderingsmaatregelen zullen worden getroffen. Meer verkiezingen gevraagd We hebben het meer gezegd bij een ver kiezing is iedereen tevreden. Ileeft men minder zetels gekregen, dan kan men 't altijd nog hebben over de stemmen. En vallen ook die tegen, wel dan is er nog de uitvluchthet had nóg erger kunnen zijn. Een mensch kan maar tevreden Wezen. Zelfs de socialist, de eeuwigdurende moppe raar en kankeraar, is na een stemming, in de wolken. Als er één plaats is, waar de S. D. A. P. klop gekregen heeft bij de Raadsverkiezingen, dan" is het wel Rotterdam. Vóór de verkiezingen heette het, in de bergen verkiezingspapier, dat de S.D.A.P. groot zou worden en Heijkoop haar profeet. Rotterdam zou rood zijn en men tipte al aan een rooden burge meester. En nu heeft Rotterdam niet minder dan 3 roode zetels verloren En toch is de S. D. A. P. tevreden als een hond met een kluifje. De „Voorwaarts" juicht, dat de verkiezing „ten volle aan de verwachtingen beantwoord heeft." Wel zijn er drie zetels ver lies, maar dat is eigenlijk eigen schuld, consta teert het blad. Want Heijkoop en de Zeeuw had den niet als wethouder moeten aftieden.En ver volgens had „het Volk" niet mogen schrijven, dat het beleid der Rotterdamsche raadsfractie en S.D.A.P. niet voorbeeldig is te noemen. Evenwel ondanks alles, is de S.D.A.P. te Rotterdam over den uitslag bijster tevreden Het „Volk" zegt het nog veel mooier. Immers, „de verwachting leefde te Rotterdam bij alle burgerlijke partijen, dat wij bij deze verkiezingen zeker met vijf of zes zetels zouden achteruitgaan" Welnu, „deze verwachting is niet bewaarheid" Het verlies bedraagt „maar" drie En zoo is „onze meening, dat deze uitslag alleszins goed te noemen is." Dat vinden wij ook. Nog een paar keer zulk een uitslag en de Pyrrhuszege is volmaakt. Jammer, dat de volgende verkiezing zoo lang uitblijft. We moeten eigenlijk veel meer kunnen kiezen. Politici, die uw tijd begrijpt, schrijft min stens tweemaal per jaar verkiezingen uit en de ontevredenheid is de wereld uit. En het socialisme meteen. „Resb." Stads- en Gewestelijk Nieuws, De Processie naar Itrielle. Ter verbetering van het Kerkbericht van Za terdag waarin vermeld stond, dal de processie naar Brielle morgenochtend half tien zou ver trekken, moeten wij mededeelen dat het uur van vertrek der boot is bepaald op lialï negen. De Haarlemschc Ilanzebank. Naar aanleiding van de minder gunstige be richten omtrent de Hanzebanken te 's Bosch en Utrecht, hébben gister te Haarlem het hoofd bestuur der Haarlemsche Ilanze, afgevaardigden van den Raad van Commissarissen der Haarlem- scheHanzêbank en de voorzitters der plaatselijke commissies van toezicht,een vergadering belegd, waarin de positie der Haarlemsche Ilanzebank nog eens van alle zijden is bezien en overwogen. Naar wij uit zeer betrouwbare bron hierover vernemen, is men tot de'conclusie gekomen, dat de positie van genoemde bank in ieder opzicht bevredigend is. Geen belanghebbende behoeft zich derhalve ongerust, te maken, daar de bank aan al zijn verplichtingen kan voldoen. Het Nationaal Huldeblijk. De collecte voor het huldeblijk voor Hare Majesteit de Koningin heeft alhier opgebracht bruto 1038.807J. Het comité meent, gelet op de tegenwoordige malaise, dezen uitslag als niet ongunstig te mogen aanmerken en brengt de burgerij dank voor de betoonde medewerking. Eea adres. In verband met het plaatsen van een onder- grondsche benzine bewaarplaats van de Mij „de Automaat" op het Emmaplein alhier, waarover onlangs in den Raad in gunstigen zin is beslist, in welk plan echter thans weer eenige verande ring is gebracht, is door de daar omwonende personen het volgende adres tot B. en W. gericht Edelachtbare Heeren, Ondergeteekenden, eigenaren-bewoners om trek Emmaplein hebben de eer, terzake der we der aangevraagde vergunning N.V. „Automaat", ingevolge het bepaalde bij deHinderWet U mede te deelen, dat de bezwaren, ingebracht tegen de eerste vergunningsaanvrage in Mei van dit jaar, ook tegen de tweede aanvrage blijven bestaan, en Willen zij alleen nog opmerken, dat door de verplaatsing van de standplaats eenige Meters bezijden .het kruispunt der wegen, zooals nu wordt voorgesteld, n.l. op een nog smaller ge deelte, dit voor hen juist verschillende bezwaren nog meer doet naar voren komen. Zij Wenschen na het gehoorde in Mei 1.1. nog eens daarop den nadruk te leggen, dat een ver gelijking met pleinen in andere steden niet op gaat, daar hun inziens het Emmaplein geen plein als zoodanig is, doch slechts een kruispunt van Wegen. Op eenigszins behoorlijk plein treft men allicht buiten het geregelde verkeer een verlaten hoek aan, waar dan zoo'n standplaats geen be zwaar oplevert, wat hier echter niet het geval is. Ter plaatse van den vroegcren Witten Molen, achteraan de Broersyest, is juist de rijweg ver breed en zou het dan niet mogelijk zijn op het gedempte gedeelte bij het schakelhuisje van het electrische net zoo'n standplaats te vestigen Zij vertrouwen, dat U volkomen de voor hen hieraan verbonden bezwaren zult willen besef fen, voornamelijk wat betreft de ontsiering van het mooie plantsoen, Waaraan toch de laatste jaren zooveel kosten zijn besteed, de waardever mindering van deze mooie wijk Heerenhuizen door het te verwachten blijven staan, aan cn afrijden van vrachtauto's met aanhangwagens, alsmede het groote gevaar voor het drukke ver keer van patiënten naar en van de drie aldaar gevestigde geneesheeren,het passeeren van school gaande kinderen, enz., redenen waarom zij ÜEdelAchtb. eerbiedig verzoeken deze aange vraagde vergunning daarvoor niet te verleenen, maar elders op minder bezwarende plaats daar voor aanwijzing te willen doen. Met verschuldigde hoogachting hebben zij de eer te zijn, UEdel. Achtb. dw. Morgen zullen ten stadhuize adressanten hun bezwaren nog mondeling toelichten. Volkshadlmis. In de week van 1016 Juni werden genomen 460 baden. lste klasse kuipbaden 32, regenbaden 62. 2de klasse kuipbaden 36, regenbaden 300. Kinderbaden 29. Gister is door de politie aange houden en aan de militaire autoriteiten uitgele verd een zekere V., die eenige jaren geleden van den Landstorm gedeserteerd was. Door de politie is proces -ver baal opgemaakt tegen F.W.B., C.v.V. en J. H.C., wegens diefstal en heling van gedistilleerd,-ten- nadeele van de firma P. v.G. Door het Harmonie-Orkest,,St. Ambrosius" zal Zaterdag 23 Juni a.s. des avonds 7 uur op het marktplein een concert worden gegeven, waarvan het programma luidt 1. Jubileummarsch Harmonie Orkest „SI. Ambrosius", J. F. M. Smils 2. Ouverture Walram M. J. H. Kessels 3. Fantasie Atilla Sur l'Opcra de Verdi A. J. Boelen 4. Grand Valse Au Sud, C. Fausl5. Ouverture Du Calife de Bagdad Bouldieu 6. Fantasie Tann- hauser sur l'Opera de B. Wagner7. Marsch les Moissonneurs, D. Belleflamme. UIT ROTTERDAM. De afdeeling Rotterdam van den Algem. Ne- derl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft een adres tot den gemeenteraad gericht, waarin zij opnieuw verzoekt het daarheen te willen leiden dat de commisie inzake vervroegde winkelsluiting haar arbeid zoo spoedig mogelijk zal aanvangen. Gemengd Nieuws. Bekeering. De bekende violinist Ferene Veczey, overal bekend als groot kunstenaar, is te Rome overgegaan tot. het Katholicisme. Ferene Veczey behoort tot een katholieke Hongaarsche famileie, die later tot het Protestan tisme overging. De kunstenaar is nu tot het ge loof zijner vaderen teruggekeerd. Aanslag op een trein. Uit Frank fort Wordt gemeld, dat bij een aanslag op den sneltrein WiesbadenParijs bij Büdenheim 14 personen door glasscherven zijn gewond, terwijl 1 onderofficier aan beide beenen zwaar gewond werd. Het onderzoek moet reeds hebben geleid tot de arrestatie van vier Duitschers. Een aanklacht. De heer A. van Em- den heeft uit Groos Ott.ersleben bij Maagdenburg bericht, dat hij bij de justitie te 's-Gravenhage een klacht heeft ingediend tegen vier Rotter dammers en een Ilaagschen inspecteur van poli tie, die zich aan meineed zouden hebben schuldig gemaakt. De heer v. E., directeur van Van Emden's Patent, een zaak van chirurgische apparaten, is in een civiel proces gewikkeld geweest met vier Nederlandsche kooplieden, met wie hij geasso cieerd geweest is. Die heeren zouden hem onder valsche voorwendsels het patent afhandig ge maakt hebben en geldelijke voordeelen hebben genoten, die hun niet toekwamen. De zaak kwam in onderzoek bij den inspecteur van politie M. Spetter, van de centrale recherche in Den Haag. Deze kon zich, omdat de meeste bescheiden in Dusseldorp berustten, geen zuiver oordeel vormen in deze zaak. Op verzoek van de rechtbank te Dusseldorp legde inspecteur Spet ter voor den kantonrechter in Den Haag een verklaring af, waarin hij bevinding deed van zijn onderzoek. Treurig. Zaterdagavond heeft een jongen van 14 jaar te Ellecom het 10-jarige dochtertje van den brievenbesteller Gerretsen aldaar, bij ongeluk met een buks. doodgeschoten. De jon gen wist niet, dat de buks geladen was. De ongelukkige familie. De 16- jarige Dirk ton Ham stond naast zijn rijwiel op de Zaterdagavondmarkt te Zeist te luisteren naar een troep Duitsche muzikanten toen uit de Mon- taubanstraat een Ford-auto kwam aanrijden die eerst den Hoogweg opzwenkte doch plotseling naar het marktpleintje draaide om in haar vaart te worden gestuit door een hardsteenen paal die bij den grond afknapte. Ten Ham wilde zich nog in veiligheid stellen doch werd door de auto neergesmakt. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Het gezin van den postbode Ten Ham is nu reeds voor de derde maal zoo zwaar getrofh n een 19-jarige zoon sloeg indertijd in een speeltuin van eenschommcl af enwerd dood thuis gebracht, voor vier jaren verdronk een 21-jarige dochter hij het schaatsrijd.en in de slotgracht cn nu weer dit verlies. Reis met. hindernissen. De passa giers van de Orientexpres, die Zaterdag nut veel vertraging te Milaan zijn aangekomen, hebben, naar de „Times" verneemt, opwindende oogrn- blikken doorgemaakt. In de buurt van Sofia had de trein oponthoud, doordat er een gevecht ge leverd Werd tusschen de revolutionairen cn aan hangers van Stamböelinski. Voorbij Sofia moest de trein vergezeld worden door een geblindeerde auto en op Servisch gebied kwam men in een storm, zoo hevig, dat de spoorbaan vernield werd en men zes uur oponthoud had voordat de baan hersteld was. Bezoek aan Gothenburg. Volgens telegrammen uit Stockholm is aan de gedelegeer den der buitenlandsche pers, die voor een bezoek aan de tentoonstelling van Gothenburg en een trip door Zweden zijn uitgenoodigd, een hartelijke imtvangst bereid. Deze ontvangst had Zaterdag plaats in het beursgebouw, waar de burgemeester van Go thenburg, Carlandcr, allen in een keurige Engel- sche rede het welkom toeriep. Hij vertolkte de vreugde der stad om deze gedistingueercle gasten vertegenwoordigers der pers van de g< hecle Wereld te ontvangen en karakteriseerde dan de eigenaardigheid van het Zwecdsche landschap. Vervolgens Wees hij op het vreedzame Werk wat te Gothenburg geschiedde en uitte de verwachting, dat de gasten een bevredigenden indruk zouden meenemen. Vermist. Volgens een draadloos bericht van Noord- Voorland wordt het vliegtuig G.-E.B.A.X. met één passagier aan boord van Keulen naar Croy don bestemd, vermist. Hevige orka an. Door een orkaan, die de Canadeesche provincie Ceniraal-Sasketche- wan heeft geteisterd, is geweldige schade aange richt. Een vijftienjarige jongen werd over een afstand van 20 meter door de lucht geslingerd cn gedood. Een loods, waarin een man en een vrouw sliepen, werd door den wind gegrepen en ovtr een afstand van 15/a mijl over de prairie gesleurd. De vrouw kwam er met lichte kwetsuren van af, maar de toestand van den man is ernstig. Een andere loods, waarin een man sliep, werd over een afstand van 500 M. mcdcgeslecpf <:n geheel vernield. De man bracht er echter het leven af. Van talrijke gebouwen werden de daken afgerukt, terwijl een groot aantal boomen werd ontworteld. Nieuwe aardbeving. Gemeld wordt, dat in Perzië een nieuwe aardbeving heeft plaats gehad. Vele dorpen zijn verwoest, 100.000 per sonen zijn dakloos. De Nat. Indische Part ij. De 'Natio nale Indische Partij is ontbonden. De heer Dah- ler deelde hierover in een rede in den Volksraad mede, dat het hoofdbestuur van de N. I. P. tot het inzicht was gekomen, dat organisatievormen het volk scheiden in verschillende vereenigingen, Weshalve de eigen organisatie werd opgeofferd aan het volksbelang, dat ver uitgaat boven eenig vereenigingsbelang. De Etna. Verscheidene doode kraters van de Etna spuwen asch en lava uil,. Reeds is een groote uitgestrektheid bebouwd land verwoest. Het station van Castiglione is vernield. De plaats Linquaglossa wordt ernstig bedreigd. De bewo ners zijn alle gevlucht. De Ullsteindienst meldt omtrent de uitbars ting van de Etna nog uit Napels De uitbarsting van den vulcaan heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag plaats gehad. Voordat de catastrofe plaats vond, werden er hevige aardschokken waargenomen. Er hebben zich vijf nieuwe kraters gevormd, waaruit enorme massa's lava stroomen. De omliggende pijnboom-wouden en de bos- schen bij Linguaglossa zijn geheel verwoest. Van de inwoners heeft zich een paniek meester gemaakt. In wilde vlucht gingen zij alle rich- ringen uit. De lavastroom heeft reeds een breedte van 300 Meter bereikt. Er is geen kans op redding meer. Soldaten en brandweerlieden zijn naar de plaats des onheils geijld om te redden wat nog redden valt. Zij heipon de bevolking have en goed voor zoover dit eenigszins mogelijk is in veiligheid te brengen. Er doen zich hart verscheurende tooneelen voor. De lavastroom verwoest alles wat menschcnhandcn in den loop der" eeuwen hebben gewrocht. De stad Catania is in den afgeloopen nacht door een nieuwe uitbarsting van de Etna ver ontrust. De aanblik, welken de vulcaan oplevert, is verschrikkelijk. Van tijd tot tijd stoot de vul caan donderende geluiden uit. De hoeveelheid lava overtreft die reeds van het jaar 1919. De nieuwe kraters zijn ontstaan tusschen de Montano Romo en de Montano Bianca. De lavastroom heeft naar drieërlei richting een uitweg gezocht, namelijk in de richting van Linguaglossa, van Vasto-Tessiano en in de richting van de in 1911 ontstane lava- lagen. De schade is enorm. In alle dorpen heerseht een onbeschrijfelijke paniek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2