let oude Kasteel. het loont Je moeite tij Uwe infioopen naar fe vragen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEU ILLETON. 46ste Jaargang. Woensdag 20 Juni 1923. No. 13670. Biureen KOEMARKT 4. Telefoon Latejeommnnaal 85. Postbus38. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. jj^ Advertentie n i 15 regel* 1.75 j elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdedeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Vandaag zal naar Parijs het ontwerp-antwoord van de Belgische regeering op het Britsche memo randum nopens de kwestie van het opgeven van het lijdelijk verzet in het Roergebied worden doorgezonden. De Belgische regeering vcreenigt zich in haar antwoord met het Fransche standpunt, doch acht het haar plicht, aan Engeland een duidelijk antwoord te geven op alle in het memorandum aangeroerde kwesties, welke België niet betreffende. Naar dc „Exchange Telegraph" uit Wash ington meldt, zal de Amerikaansc.he gezant te Londen, Harvey, in Juli naar zijn post terug- keeren. Hij zou opdracht hebben ontvangen persoonlijk doch niet officieel met de Engel- sche regeering samen te erken, ten einde zijn hulp te vcrleenen bij de oplossing van de kwestie der schadevergoeding. IN HET BEZETTE GEBIED. De „Petit Parisien" meent te Weten, dat de geallieerden twee nieuwe maatregelen genomen hebben, om de pressie aan de Roer te verscherpen De eerste is het verbod van transport van cokes binnen het Roergebied. De tweede is, dat alle spoorwegen, die tot dusverre buiten de controle der bezetters ble ven, nu ook onder onmiddellijke controle zul len worden gesteld. De „Voss. Ztg." verneemt uit Essen, dat een verordening van generaal Degoutte is ge publiceerd, volgens welke de mijnen welke aan de Franschen niet leveren, door de Fransche be- zettings-autoriteiten in bedrijf genomen worden. De Franschen zullen ook bedrijfs-concessies verleenen. Op weigering tot leveranties staan volgens de nieuwe verordening gevangenisstraffen tot 15 jaar en geldboeten tot 150 millioen mark. Personen, die in door de Franschen in be zit genomen bedrijven sabotage plegen, wor den met den dood bedreigd. Directeuren, welke dergelijke sabotagedaden, niet verhinderen zullen tot gevangenisstraffen tot 15 jaar worden veroordeeld. .DE CONFERENTIE TE LAUSANNE De dagblad-correspondenten te Lausanne vreezen, dat de conferentie te Lausanne, welke nu reeds twintig weken duurt Wel eens zou kun nen eindigen zonder dat er overeenstemming tusschen de geallieerden en de Turken zou zijn bereikt. Angora dringt er op aan, dat de gealli eerden de betaling der Turksche schulden in een gedeprecieerdc valuta zullen aanvaarden. Naai de DailyTelegraph" meldt, eindigde de discus sie gisteren op zulk een wijze, dat de geal lieerden Ismet Pasja feitelijk er van in kennis hebben gesteld, dat zij er onder de tegenwoor dige omstandigheden geen heil in zien dc dis cussie voort te zetten. BULGARIJE. Uit Slavovitza wordt gemeld, dat. men gister geen spoor kan terug vinden van het lijk van Stamboelinski men vermoedt, dat het door zijn Vrienden is weggevoerd en in het geheim begra ven. Dc villa van Stamboelinski "werd door de boeren uit Slavovitza geheel leeggeplnderd en er Werd een ware jacht gehouden op het geld en de kostbaarheden van den ex-premier. In de buurt van Slavovitza is alles rustig de boeren zijn blijde weer aan den arbeid te 135 „De man werd overvallen en vermoord daar is geen twijfel mogelijk." Hij zweeg een poos. „Gij hebt altijd gunstig over hem gedacht, Dr. Albrecht." Hij sprak op half vragenden, half beslisten toon. Ik haastte mij te zeggen, dat mijne achting nog was toegenomen voor den man, die kracht, tijd, geld en leven niet had gespaard om eene rechtvaardige zaak te dienen. De jonge Vrijheer keek mij zeer scherp aan bij datrechtvaardige zaak. „Ik dank u," zeide hij en ik ging. Ook dien middag sleet hij in het kabinet. Hij liet zich alle stukken en bescheiden brengen, die kei verdwijnen, opsporen, terugvinden en be graven van den kleinen Siegfried betroffen. Tegen den avond Werd ik andermaal bij hem geroepen. Deze stukken spreken duidelijk ook zij laten geen twijfel toe," zeide hij. „Tusschen het ver bissen van het kind en den aanvang der op sporingen liggen twaalf uur. De brand, de be storming, de verwarring daarna maakten vóór dien tijd een geregeld zoeken onmogelijk. Het is Piet te denken, dat een kind van drie maanden, kunnen gaan, na een week van avonturen, zoo als zij nog nimmer beleefd hebbfn. ENGELAND. De regeering heeft thans de Voortzetting van de bespreking van Snowdeti's motie over het kapitalistische stelsel bepaald ep 16 Juli. Dan komt sir John Simon aan hei, woord. Den 23en Juli komtjjeen motie van de Labour Pa11ij aan de orde, welke de wenschelijkheid uitspreekt van een heffingvan het kapitaal tervn minder in g van de nationale schuld, om zoodot 1 de de be lastingdruk te verlagen. Ramsay Mae Dor.ald zal het debat inleiden, terwijl ook Snovdcn het woord zal voeren. BELG IE. Het ziet er naar uit, dat het Theunis niet gemakkelijk zal vallen zijn taak tot een goed einde te brengen. In de omgeving van den pre mier verheelt men zich dit niet en geeft men te verstaan, dat Theunis indien hij Woensdag of uiterlijk Donderdag geen resultaat heeft bereikt, van verdere stappen zal afzien. Men heeft nog geen compromis-formule ge vonden in verband met, de kwestie van de Vlaam- sche hoogeschool. Theunis heeft gister bespre kingen gehad met dc liberalen Max, Hymans en Lemonnier en de katholieken Tibbaur en Helle- putte. GENERAAL SMUTS NAAR EUROPA. Volgens de „Daily News" is liet, waarschijn lijk, dat generaal Smuts de vergadering van den Volkenbond in September a.s. zal bijwonen. De premier der Zuid-Afrikaansche Unie zal, zooals bekend, in ieder geval, naar Engeland komen ter bijwoning der Rijksconferentie. Naar ver luidt, ligt het in zijn voornemen zich zóó tij dig in een Zuid-Europeesche haven te ont schepen, dat hij het laatste gedeelte van de zittingen der Volkenbondsvergadering kan bij wonen. Generaal Smuts stelt., naar de „Daily News" mededeelt, in het bijzonder belang in de ont wapeningskwestie, Welke op de volkenbonds vergadering van dit jaar het voornaamste punt, belooft te worden. PALESTINA. Volgens een bericht, ontvangen door den natio- nalen politieleen bond te Jaffa, vraagt de Ara bische conferentie hel afzien van een Zionistische politiek en de instelling van een onafhankelijke nationale regeering. ALLERLEI. Uit Berlijn. De „LokalAnzeiger" verneemt uit Koningsbergen In de districten Marienwerder Stuhm en Christburg zijn wilde landarbeiders stakingen uitgebroken. Troepen arbeiders ter sterkte van twintig tot dertig man trekken met roode vlaggen door het land en trachten dewerk- willigen tot staken te bewegen. Dc politie doet pogingen deze troepen uiteen te jagen. Uit Berlijn. De rijksspoorwegraad heeft besloten, met ingang van 1 Juli de prijzen van het vervoer op de rijksspoorwegen voor de derde en vierde klasse met 200 en die voor de eerste en tweede klasse met 300% te verhoogen. De tarieven voor het goederenvervoer worden met 250 verhoogd. Mgr. Nicotra, de pauselijke nuntius, die naar Lissabon overgeplaatst is,heeft Brussel ver laten. Zijn opvolger is Clement Micara. die tijdens de oorlog aan dc nuntiatuur te Brussel verbon den is geweest en een neef is van kardinaal Mi cara. eerst verraderlijk geroofd en daarna den dood ontkomen, doof den ontvoerder zelf gered zou zijn, om vervolgens, doof voor de uitgeloofde belooning, verborgen en als zoon aangenomen te Worden „Zulk een aaneenschakeling van on waarschijnlijkheden zou zelfs den lic.htgeloovig- ste te kras zijn En toch heeft Merlé zijn aan val hierop gebouwd. Van het terugvinden van Merlé's lijk zal aan de Justitie aangifte zijn ge daan, niet waar Heeft dat tot een vernieuwd onderzoek geleid heeft dat verzachting van straffen gevolgegehacl voor-den veroordeelde „Wolfram is galeiboef gebleven." Het was een hard woord, het hardste, dat ik kon gebruiken maar waarom langer vergoelijkt en gezwegen De Vrijheer was hersteld, was ge zond. Het ware onrecht geweest zijn gevoel langer ten koste van Wolfram te ontzien. Hij wist immers welke straf Wolfram onderging Bodo bleef zitten als had hij niets gehoord maar do hand, die op de stukken rustte, trok krampachtig te zamen en alle kleur vloeide weg uit zijn gelaat. Hij sprak langen tijd niet. „Sedert weken heb ik geene couranten gezien", zeide hij eindelijk met schorre stem. „Geef last dat ze mij voortaan geregeld worden gebracht." Hij sliep nog altijd in het blauwe salon der Vrijvrouwe. Toen Johan het dien avond binnen kwam om alles vóór den nacht gereed te maken, kreeg hij order om versche kaarsen op te steken, niei te komen voordat hij geroepen zou woiden en te gaan slapen. saiiuv Uit Athene. Volgens de bladen heeft de regeering, in overeenstemming met andere mo gendheden, den Grickschen zaakgelastigde te Sofia instructie gegeven met de nieuwe Bil- gaarsche regeering in relatie te treden. Uit Riga. Het blijkt thans, dat de bij Bieloslok in Polen vermoorde generaal niet de bekende anti-bolsjewistische generaal Balako- witsj is, doch diens broeder, Jozef Balakowitsj. Lenin is van het Kremlin naar een villa in cle voorsteden van Moskou overgebracht. Naar verluidt is zijn toestand iels beter. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 19 Juni. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelt voor Woensdagmor gen te elf uur in de afdeelingen te onderzoeken de bij de Kamer ingekomen ontwerpen en Woens dagmiddag in het openbaar te behandelen het wetsontwerp tot ontbinding der rechtbank te Zierikzee en die te Heerenveen, benevens de overige alsdan in staat van wijzen zijnde wets ontwerpen, waaronder dat tot wijziging van de Kieswet de Provinciale Wet en Gemeentewet. Conform besloten. Trekken d er afdeelingen. De Kamer gaat over tot het trekken der af-, deelingen. De vergadering wordt verdaagd tot hedenmid dag twee uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 19 Juni. Morgen zal in den voormiddag het gisteren door de regeering ingediende wetsontwerp tot Eerst tegen vijf uur 's morgens Werd hij gewekt door het schellen van zijn meester. Bodo was nog op, was nog niet te bed geweest. Alle laden van zijn moeder's secretaire waren open de tafel lag vol papieren. „Zend een courier naar Helmdal en bestel versche paarden tegen twee uui laat Hendrik de reiscoupé tegen tien uur gereed houden roep Dr. Albrecht om half negen en zeg dat ik hem spreken wil. Stoor mij niet vóór dien tijd." Al sprekende had hij de papieren opgenomen en geborgen. Johan had nog gezien, hoe de Vrijheer zich gekleed op zijn bed had geworpen. Om half negen was ik bij hem. „Ik vertrek om tien uur naar Munster en zal ongeveer een tiental dagen uitblijven. Aan dit logement zal ik afstappen zend mij daarheen bericht uit Engeland." „Gaat Martijn mede vroeg ik, getroffen door zijne bleekheid en heesche stem. Hij schudde ontkennend het hoofd. „Johan en een paar derjongere bedienden zijn voldoende. Berusten er te Munster afschriften van de stukken, die gij mij gisteren hebt ge bracht Ik antwoordde bevestigend. Hij sloot de secretaire open en haalde ze er uit om ze mij terug te geven. Dat hij zenuwachtig en overspannen was, verried elke beweging. Zijne handen boefden, toen hij de papieren bijeen zocht, beefden zoo sterk, dat de stukken ge deeltelijk op dengrond vielen.Ik bukte mij om die steunverleening aan de Ilanzecredietbank in de afdeelingen worden onderzocht. De Vrijdag door mr. Marchant bij ge legenheid van zijn interpellatie over de bij Ko ninklijk besluit van 25 Mei jl. getroffen salaris- regeling voor leeraren bij het middelbaar en voorbereidend hoogcr onderwijs, ingediende mo tie, waarbij den minister o.ni. verzocht wordt bedoelde regeling alsnog in nadere overweging te nemen, werd heden verworpen met 49 tegen 34 stemmen (rechts tegen links). Tevoren had de heer Dresstlhuys (V.B.) verklaard voor en de heer Schokking (C. H.) verklaard te gen de motie te zullen stemmen. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot den spoorwegaanleg Groningen-Slochteren-Wei- werk zegt minister Van Swaay aan den heer vd. Waerden toe overweging van de verbetering der verkeersmoeilijkheden, door den spooraanleg ontstaan. Bij de interpellatie-D uys over de ziekte verzekering in verband met de herziening van de geheele sociale verzekering betoogt de heer Duys (S. D.) dat minister Aalberse herhaalde lijk exuses zocht tot uitstel van zijn beloften betreffende de invoering van de ziekteverzeke ring zonder vertraging. Zou deze nu worden uitgesteld omdat ze te kostbaar is voor de werk gevers in den malaisetijd Minister Aalberse zegt, dat de heer Duijs naar den bekenden weg heeft gevraagd. Spr- gaat op de vragen niet in, omdat hij zich niet kan uitlaten over zijn ontwerpen. Ook op de historische voorstelling van zaken gaat spr. niet in, omdat hij op 16 Nov. jl. zeer uitvoerig daar op heeft geantwoord. Spr. beperkt zich dus tot de beide vragen Ad. 1. Niemand kan in de toekomst zien. Het op te rapen. Dof en afgetrokken keek hij toe, zonder eene hand uit te steken. Eene huivering was hem door de leden gegaan bij het opensluiten der schrijftafeldie huivering scheen hem met verlamming te hebben geslagen. Maai eensklaps bukte hij zich en duwde mijne uitgestoken hand terug. Half verscholen tusschen de stukken, lag een afgescheurd brok papier, dooi de fijne duide lijke hand der Vrijvrouwe beschreven korte aanteekeningen van eene reis naar Holland. Bodo had er den voel, op gezet. Hij staarde mij aan met wilde, verbijsterde oogen. „Hebt gij begrepen schenen ze te vragen. „Laat maar liggen Ik zal ze u straks laten brengen," zeide hij eindelijk met klanklooze stem Ik liet hem alleen. Dat papier, die aanteeke- ningen. Namen van plaatsen, die Wilbrant had aangedaan bij zijne vlucht, had ik daarop gelezen. Het had algemeen verbazing en achterdocht opgewekt, dat het een onbeschaafde als Wil brant was gelukt, den kortsten Weg naar Amster dam te vindenz hier was de oplossing van het raadsel de Vrijvrouwe had zelf zijn weg aange geven Bodo had begrepen. Hij had dien nacht ver moedelijk het verraderlijk strookje papier ge vonden Ik mocht hem in zulk een stemming niet alleen laten gaan. Inderhaast maakte ik eenige toebe reidselen voor de reis, gaf Rechter Mastel kennis van mijn vertrek en maakte hem attent op eenige zaken, die geen uitstel gedoogden. (W. vervolgd.) UWE SCHIEDAMSCHE COURAN un

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1