iel oude Kasteel. DAGBLAD WOORSCHIEDAM FEUILLETON. 46slc Jaargang. Dinsdag 26 Juni 1923. No. 13676 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden f2.per week 15 Cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandsch Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Ilavas meldt uit Dusseldorp Generaal De- goutte heeft een verordening uitgevaardigd, krachtens Welke alle kolen-opslagplaatsen in hef bezette gebied, waarvan de Belgische con trole-commissie het in gebruik nemen noodzake lijk acht, kunnen worden in beslag genomen. Den directeuren' van fabrieken en mijnen is het niet meer veroorloofd kolenvoorraden te verbruiken. Als strafmaat voor overtreding van dit ver bod is bepaald een geldboete van minstens 100 millioen mark en maximum-gevangenisstraf van 5 jaar. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Te Lausanne zijn besprekingen gehouden tus- schen de geallieerden en de Turken met het re sultaat,dat de toestand kon worden opgehelderd. Met medewerking van de aanwezige deskundigen werden diverse geschilpunten opgelost. Het financieele comité der conferentie behan delde o.m. enkele financieele verdragsbepalingen van secundaire beteekenis, waaromtrent te vo ren in principe overeenstemming was bereikt. Het stelde den definitieven tekst op van art. 57 dat de kwestie der indemniteiten en schadever goeding regelt. De coupon-kwestie is nog niet geregeld. BELGIE. De Belgische kamer zou heden vergaderen, doch zij zal nu niet voor Donderdag bijeenkomen. Hieruit kan gemakkelijk afgeleid worden dat men niet verwacht, dat nog heden een oplossing van de kabinetscrisis zal worden verkregen. Donderdag echter moeten Kamer en Senaat hoe dan ook, vergaderen, daar de demission- naire regeering voor 30 Juni a.s. voorloopige crediet.cn toegezegd dient te krijgen. ITALIË EN GRIEKENLAND. Alexandris, de Grieksche minister van buiten- landsche zaken, is te Rome geweest om met Mussolini te spreken over de betrekkingen tus- schen Italië en Griekenland. Hij heeft onder meer gesproken over de mogelijkheid van een ruime deelneming van Italiaansch kapitaal in openbare Werken in Griekenland. ALBANIË. Uit Ween en wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeld Naar de te Agram verschijnende „Rijec" uit Antivari meldt, is het den regeeringstroe- pen gehikt de opstandelingen in Malessia te verstrooien, waarmede de rust hersteld schijnt. Een reeks dorpen is daarbij door de soldaten in brand gestoken. Ook op andere plaatsen, in het bijzonder in het district Sjala, Werden de benden der opstandelingen verslagen. De rebellenaanvoerder Prenkjochoe werd doo- delijk gewond. TURKIJE. De berichten omtrent de verkiezingen blijven wijzen op een groot succes van de groep der natio nale verdediging. In acht departementen zijn alle candidaten van die groep gekozen. In de 48 andere hebben de verkiezingen een normaal beloop. AMERIKA. In een te Denver gehouden rede uitte presi dent Harding de waarschuwing, dat de federale regeering vast besloten is, de Wet in zake het drankverbod ten uitvoer te leggen, zelfs indien 139 Zoodra de stoet op Sturmfelser grond was, steeg Wolfram uit, plaatste zich met ontbloot hoofd naast den lijkwagen en ging den langen Weg naar de kerk fe voet verder. Bij het kerkhof nam hij de plaats van een der dragers in zijne handen waren het, die den altijd beminden broeder in den grafkelder in de groeve neerlieten. Het eenige en laatste wat hij Voor hein kon doen Nauwelijks twee jaren waren verstreken, sedert wij den feestzang te zijner eer hadden aan geheven. Nu hieven wij zijn lijkzang aan. Na de begrafenis schreed de stoet stil en lang zaam door de poortgang naar het binnenplein. Alle beambten en bedienden waren in diepen rouw Wolfram had dat zoo gewenscht. Nergens een vlag geen wimpel, geen bloemruiker, geen takje groen zelfs. Het was of eeuwigdurende rouw op Sturmfels Was neergedaald. Herinnerdet gij u nog, oude muren, hoe vroo- hjk gij er uitzaagt op Bodo's feest, toen hij in het midden van zijne vreugde naar Wolfram zocht, bm hem voor het oog van allen de hand te druk- Adverten'tiën 15 regehi f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt '2 maal fberekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. de lasten hieraan verbonden zouden toenemen. De president verklaarde, dat hij geen verzachting van het stelsel verwacht en drukte zijn overtui ging uit, dat, indien er een wijziging zou komen, dit zou zijn om een meer afdoende toepas sing van de Wet mogelijk te maken. Indien de last voor de toepassing der Wet. zou Wor den geworpen op de schouders der federale regeering in plaats van op de afzonderlijke staten, zal het noodzakelijk zijn op kosten van het geheel een federale politie in het leven te roepen, welke autoriteit onvermijdelijk zal worden beschouwd als een inbreuk op de be voegdheden der plaatselijke autoriteiten. Het drinken zonder wettelijke regeling, verklaar de de president, werd een gevaar voor de natie. CHINA. Uit Washington woédt gemeld De Ameri- kaansche Kamer van Koophandel te Sjanghai deelde 13 dezer aan den Amerikaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken Hughes mede, dat de toestanden aldaar ondragelijk zijn. Dit is niet alleen nadeelig voor het Amerikaansche prestige, doch eveneens voor de Amerikaansche handelsbelangen. De Kamer van Koophandel te Sjanghai verlangt derhalve bescherming der Amerikaansche belangen, opschorting der gun sten door de conferentie te Washington aan China verleend, afdanking en ontwapening van Chineesche troepen, het stellen onder buiten landsch toezicht van de Chineesche financiën en verkeersmiddelen. RUSLAND EN JAPAN. De officieele onderhandelingen tusschen Rus land en Japan zullen, naar gister Werd bekend gemaakt, 28 dezer te Tokio aanvangen. Joffe zal Rusland vertegenwoordigen, terwijl Tosjisiko Kawakami voor Japan zal optreden. ALLERLEI. Uit Athene Wordt gemeld De Grieksche opper -bevelhebber Pangalos, benevens diens chef van den staf en twee divisie-commandanten zijn uit hunne ambten ontzet. Pangalos werd vervangen door Mavromikanlis. De functie van chef van den generalen staf werd overgenomen door Gonatab. Uit Londen De bladen melden uit Ma drid De toestand te Barcelona blijft voor de regeering een bron van angstige zorg. De hard nekkigheid der transportstaking wijst op een uiterst sterke organisatie der syndicalisten, die, evenals voorheen, geen inmenging van andere vakorganisaties dulden. Een vliegtuig, behoorende tot de strijd krachten van Soen Jat Sen, heeft een bom laten vallen op de stad Waitsjou waar het gebouw der Italiaansche katholieke missie ernstig werd be schadigd. Twee vrouwelijke Chineesche vluchte lingen, die zich binnen de missie bevonden, werden gekwetst. Het missie-gebouw was op duidelijke wijze door Italiaansche vlaggen als zoodanig kenbaar gemaakt. Tc Eislebcn zijn Zondag communistische arbeiders en een afdeeling van de nationalistische organisatie SLahlhelm handgemeen geworden. Zeven nationalisten en 19 communisten werden ernstig gewond. Een communist is aan zijn won den overleden. Uit New York. De schepen „Caronia", „Ce- dric" en „Provindence" zijn hier aangekomen met groote voorraden sterken drank onder zegeJ aan boord.De voorraden zullen in beslag worden genomen. De Engelsche regeering ij niet voor nemens tegen het verbreken der zegels te protesteeren. Volgens een bericht uit Brandenburg aan ken en te getuigen, dat de misdaad van den va der den zoon niet kan treffen Ik merkte op hoe Wolfram daaraan dacht en met gebogen hoofd de groote gang van het Hee- renhuis betrad. Voor het eerst ging hij daarbinnen als LIeer> voor het eerst droeg hij zijn naam, voor het eerst vielen hem eer en voorrechten van zijn rang en stand te beurt, maar het ouderlijk huis was ledig, de harten, die voor hem hadden geklopt, waren stil, den Vader, wiens zoon hij naar geest en gemoed had kunnen zijn, had hij alleen niet schroom mogen naderen, had hij alleen als Heer en beschermer gekend. En hij was vijf-en-twintig jaar en in den bloei en de kracht van het leven, en bloei en kracht waren weg waren gestolen Er was roof aan hem gepleegd Dat hebt gij gedaan, Vrouwe Aurora, gij, de krachtige en hooge, die bij al uwe kracht en hoogheid to(;h te zwak en. te klein waart om plicht en recht hoog te houden Ik sloot denogen het was mij als zag ik haar over Wolfram heengebogen, de zon van hem af werend, zijn hartebloed drinkend als zag ik haar met heur handen alles in en aan hem knakken en teri offer brengen aan glans en grootheid van haar en haar zoon Ik was wellicht de eenige onder-den talrijken stoet van genoodigden, die niet naar binnen ging ik zag allen in de gang volgen Vader, Moeder, den Generaal, Georgiana Niemand zou mij de „Berliner Lokalanzeiger" is het Werk. gister door alle stakende fabrieksarbeiders weer her vat. Binnenland. De burgemeester van Rotterdam. Volgens het „Cent:." kan de benoeming van den burgemeester van Rotterdam thans zeer binnenkort worden tegemoet gezien, en heeft de regeering haar keus bepaald op een niet-recht- schen candidaat. Jhr. J. W. H. Bosch van Oud-Amelisweerd. Jhr. J. W. H. Bosch van Oud-Amelisweerd heeft aan de R. K. Statenclub van Utrecht mede gedeeld, een nieuwe benoeming tot lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal niet te kunnen aan nemen, wegens de drukke Werkzaamheden, ver bonden aan het Presidentschap der Arrondisse- ments-Rechtbank te Utrecht. Naar Engeland. De Koningin komt hedennamiddag te 6 uur van het Loo aan het Maasstation te Rotterdam aan en begeeft zich van daar met Prins Hendrik en Prinses Juliana per auto naar het in deBoomp- jes liggende stoomschip Batavier V waarmede de Koninklijke familie naar Engeland vertrekt. Koning George en koningin Marie zullen zich Woensdagochtend naar het station Victoria te Londen begeven om koningin Wilhelmina en prins Hendrik te begroeten, die zich naar Rydall Hall, Ambleside zullen begeven, waar zij voor nemens zijn verscheidene weken incognito door te brengen. Zilverbons. De minister van financiën brengt ter algemee- ne kennis dat ingevolge het Kon. besluit vanl 3 Maart 1923 (St.bl. no. 70) de ingetrokken zilver bons van /2.50 (model 1915) alsmede de in getrokken zilverbons van 1 (model 1916) alsnog tot cn met 31 December 1923 ter inwisseling kunnen worden aangeboden ten kantore van het agentschap van het ministerie van, financiën té Amsterdam (Heerengracht 344/46). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden met duide lijke opgave van naam en adres van den afzender. Ter bevordering van een spoedige afdoening zullen de inzenders goed doen bij de bons te voegen een behoorlijk gefrankeerd en aan hen zelf geadresseerd formulier van een postwissel of wel een behoorlijk gefrankeerd stortingsformulier van den postchéque- cn girodienst, ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden zilver bons. Uit het bovenstaande blijkt, dat de gelegenheid tot inwisseling niet meer wordt opengesteld ten aanzien van de ingetrokken zilverbons van 1 2,50 en 5 van den ouden vorm (model 1914) en dat op het oogenblik nog alleen in omloop zijn de zilverbons van f 1 en 2.50 van het nieuwste type Van de laatstbedoelde zilverbons, Welke dus niet behoeven te worden ingewisseld, dragen de bons van 1 de dagteekening van 1 Februari 1920, ter wijl de bons van 2.50 zijn gedagtëekend 1 Juli 1918 of later. (St.ct.) Nederland en België. De betaling van de Belgische schuld aan Ne derland tot een bedrag van 63 millioen gulden vöor de kosten gemaakt wegens interneering van Belgische militairen tijdens den oorlog zal geschieden in 15 jaar en Wel in 30 halfjaarlijkschc termijnen. missen, en zoo ja, Moeder zou mij Verontschul digen om mijne zwakte. 28 September. Vele gasten bleven over vannachtonder hen de Generaal en zijne nicht. Wolfram kon van ochtend zijne gasten niet recepieeren. Hij heeft koorts en moet zijne kamer houden. Alle gasten zijn vertrokken de Generaal en Georgiana niet. Tegen den avond kwam hij toch in de Boekerij Uit mijn raam kon ik het drietal zien zitten. 1 29 September. „Kan ik je even spreken, Margreet Daar lag iets ongewoons in Wolfram's houding, in Wolfram's stem. Ik had mijn schroom, mijne beklemdheid tegenover hem nog niet afgelegd en hem, waar i^c kon, ontweken,, Ik gevoelde op dit oogenblik hoe die beklemdheid eer was toe- dan afgenomen. Hij nam mijne hand, evenals op dien middag kort na Bodo's dood. „Ik heb u eene ernstige vraag te doen. Word mijne vrouw. Gij hebt Sturmfels lief zooals'ik wij zullen er te Zamen werken en zorgen voor veler belangen." Ik liet hem doorspreken en hoorde hem aan, al zou ik niet durven beweren, dat meer dan de bovenstaande woorden tot mij kwamen. Mijne beklemdheid was plotseling geweken. Eene groo te smart was daarvoor in de plaats gekomen. De correspondent van de „N. Rolt." te Brus sel melt nader Ter betaling van de Belgische schuld aan Nederland tot een bedrag van 63x/2 millioen gulden voor de kosten gemaakt Wegens inter neering van Belgische militairen tijdens den oorlog zal België 15 jaar lang jaarlijks 4,400,000 gulden storten (in twee hali'jaarlijksche termij nen). De rente is bepaald op 4x/2 pet. Ter beta ling van de achterstallige rente van 1 Januari 1919 tot 1 Januari 1923 is een som van 10 millioen gulden gestort.. Reis naar Rome door de K.S.A. Thans is definitief als datum van vertrek voor de reis naar Rome vastgesteld Zaterdag, 8 September -e.k. De deelnemers van reis A, B en G reizen op genoemden datum met den trein, die om 7.26 vertrekt van Amsterdam C.S. en via Rotterdam, Roozendaal, Brussel om 10.58 des avonds Basel bereikt. Aanmelding voor de reis moet geschieden, niet, gelijk onlangs gepubliceerd werd vóór 15 Aug., doch, zulks met het oog op eene goede voor bereiding, vóór 15 Juli e.k. Voor aanmelding is vereischt eene storting van 25.aan hef Centraal Bureau, Welk bedrag, bij eventueele verhindering, na aftrek van gemaakte onkosten wordt terugbetaald. Deelnemers, die omtrent plaatsen in den trein, hotelkamers, enz. bijzondere wenschen hebben, doen goed zich onmiddellijk met Lissone's reis bureau Leidschestraat 5, Amsterdan, in ver binding te stellen. Andere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het Centraal Bureau der K. S. A., Steenschuur 17, Leiden, tegen betaling van ƒ0.10. Aan hen, die zich als deelnemer der reis hebben opgegeven, zal gratis een program Worden toe gezonden. Schriftelijke cursus in staatsinrichting. Verschenen is het prospectus van den schrifte lijken cursus in Staatsinrichting, die door het Centraal Bureau der K.S.A. te Leiden wordt ge organiseerd, onder leiding van den Heer J. M. van Sas, docent aan dc R. K. Leergangen en hoofdcommies ter Secretarie van Maastricht. De cursus vangt aan 15 Sept. a.s. Hij omvat 16 lessen en duurt 16- maanden. Op het einde van den cursus zal gelegenheid zijn om in verschillen de plaatsen des lands een mondeling examen af te leggen, waarvoor een diploma kan worden uitgereikt met de qualificatie „uitmuntend", „goed" of „voldoende." Tijdige opgave voor deelname aan dezen cursus wordt op prijs ge steld. Voor nadere bijzonderheden vrage men het prospectus aan bij het Centraal Bureau der K. S. A., Steenschuur 17, Leiden. II. K. Stands- en Vakorganisatie. „Dó Maandagmorgen" bericht dat het Door luchtig Episcopaat zijne hooge goedkeuring heeft verleend aan den grondslag, ontworpen door de besturen van Federatie en Vakbureau tot reorganisatie van de hoofdleiding der R. K. Arbeidersbeweging, welke nu in haar geheel zal komen staan onder gen centrale leiding, wier taak het is zorg te dragen voor het noodige con tact en voor de eendrachtige samenwerking tusschen Stands- en Vakorganisatie der werk lieden, zoodat ten slotte in het Werken en streven van heide organisaties tot uiting komt de geheele R. K. Arbeidersbeweging in dit land en wel bij zonder de algemcene leiding. Beide organisaties zullen nu op deze goed- Heb ik te vroeg gesproken, Margreet," ging hij'zachter voort, „te vroeg na den dood van hem, dien wij beiden zoo missen en betreuren Neem dan tijd en laat mij weten wanneer ik uw ant woord mag hooren. Toen volgde eene bittere ure, een ure van ver zoeking, van strijd, en opstand, en vertwijfeling. Hier werd mij aangeboden, wat ik jaren, jaren lang had gewenscht en gedroomd een leven naast en met hem, een met hem in werken en hopen en trachten bij hem om hem te verplegen en te troosten en zoo God hem vóór mij wilde oproepen om hem de oogen toe te drukken en zijne laatste wenschen na te komen Moest ik weigeren,mocht ik mijn geluk van mij stooten Zou die andere hem begrijpen waar- cleeren, aanhangen, dienen zooals ik? Neen, en duizendmaal neen Ik durfde den kamp opnemen tegen elke vrouw ter wereld 1 En dan weer de snerpende, vlijmende smart de twijfel, de vrees, dat Wolfram meer uit dank baarheid had gesproken „O mijn God,help mij en ik hoog de knieën, „Gij komt als wij roepen, Gij draagt ons in Uwe kracht als de onze te kort schiet." liet leven zonder Wolfram was zoo koud, zoo leeg, zoo eenzaam, zoo dor! „I-I^er, wat wilt gij dat ik doen zal (\Vordl vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1