gekeurde grondslagen statuten moeten ont werpen. Steun aan de Hanzebankcn. De Algemeene R. K. Werkgeversvereeniging, heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden waarin, aangedrongen Wordt op aanneming van liet óntwèrp van Wet tot wijziging van Hoofd stuk VUB der staatsbegrooting van het dienst jaar 1923, ter..voorziening in de uitgaven, voort vloeiende uit dé maatregelen, welké door het rijk, in verband met de moeilijkheden, waarin de Hanze-Credietbanken verkeeren, zijn getroffen. Een raadsverkiezing ongeldig. De raad der gemeente Nieuweschans (Gr.) heeflnaar „Het Volk" bericht, met meerderheid van stemmen een voorstel van de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden aangenomen om de stem ming nietig te verklaren Bij de stemming is n.l. één stem meer uitge bracht dan er stembriefjes zijn afgegeven. Soeiale week. Het tijdschrift „Katholiek Nederland" meldt dat de' 10e Sociale Week niet dit jaar, doch in 1924 zal gehouden worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. TUSSCHENSPEL. Ruim veertien dagen geleden publiceerden wij een staatje over de samenstelling van een ge deelte van ons ambtenarenkorps, onder het hoofd „Een ergerlijk tekort. Vertrouwend dat onze magistraten in de toe komst anders zouden handelen, lieten wij de schuldvraag geheel buiten beschouwing wie den sehoen past trekt hem immers toch Wel aan alleen deden wij over het geconstateerde een Waardig woord van protest hooren de zaak was dan ook ernstig. Wij hadden daarom niet ver wacht, dat op het dramatische, het komische zoo snel zou volgen Het is de „Voorwaarts", die ons vriendelijk, een variété aanbood, met vier vermakelijke num mers. Uit den slordigen stijl en den onsamenhan- genden inhoud bespeurden wij dadelijk, dat de papenhatende en brandkast-beminnende „Men" dien wij tijdens de verkiezingsdagen de ooren gewasschen hebben met verontachtzaming van onzen raad om eerst logica te leeren zich weer in het strijdperk stort en nu zoowaar als lid van de redactie een „gewichtige" aanwinst. Veertien lange dagen heeft de versche jour nalist over zijn eersteling gebogen gezeten, Wat ondertusschen bevorderlijke!' voor de hoeveel heid dan voor de hoedanigheid schijnt te zijn geweest. „Om de huid van den heer" is de ondertitel van zijn gruizelementen-rarekick en tevens, al thans naar zijn bewering, het doel van onzen op zet. Wij kunnen begrijpen, dat deze waan voor Bruintje in kwestie geen kalmeerend denkbeeld is, Waarom wij dan ook zijn hoogbelachelijke en belachelijk-hooge angstsprongen, welwillend zul len vergoelijken. Alle bestanddeelen op te sommen van het ratjetoe-program, dat hij opdischte, achten Wij minder noodig naar clc samenstelling van zoo'n lerschen hutspot zal niemand nieuwsgierig zijn en onze krant is trouwens geen humoristisch weekblaadje. Slechts een paar van de grootste knollen, die hij ons plompverloren voor citroenen tracht te verkoopen, zullen wij hem terugzenden. De ijsclijkste beschuldiging uit zijn versne den pen aan ons adres is „lastercampagne." Nu veronderstelt het begrip laster, dat men van iemand kwaadspreekt wat niet waar is. In ons artikel hebben wij met nadruk er op gewezen, dat wij nu nog niemand beschuldigen zouden. Waar is dan de laster De nieuwbakken scherpzinnige opsteller, die er ook nu natuurlijk nog niets van snapt,zullen wij even op Weg helpen met een klein voorbeeld. Hij beweert in zijn proefschrift, dat wij het noodig achtten, om de bewuste staat met een „scheidpartijtje" op de S.D.A.P. te doen verge zellen. Dat is nu kwaadspreken en omdat het tevens leugen is, Wordt die uitlating laster. Begrepen In lijnrechte tegenspraak met zijn laster- beschuldiging, vraagt de draadlooze denker herhaaldelijk bewijs dat gij om uw geloof wordt geweerd en wij zullen u helpen. Ach oude heer doe toch niet zoo onnoozel op uw jaren noemt men dat niet kinderlijk, maar kindsch. Onze belagers zijn politiek genoeg om openlijke overtreding van de Grondwet te vermijden men weert ons nooit rechtstreeksch om ons geloof, al roepen de musschen het van de daken. En wat de hulp betreft, die u ons toezegt met die huichelarij zal u ons niet vangen. Boven de kattenmuziek van uw ketelpotpour ri, bast de woedende wrok van den blinden nijdas, het standaardtype, tusschen Dollar en Schelde, van den aanhanger ecner partij, die zooals alle dwalingen slechts kan voortbestaan door den» haat. De kampioen voor het recht, brandmerkt den euvelmoed, dat wij verdeeling der gemeentelijke functies wenschen, naar evenredigheid der bevolkingsverhouding, maar even later ligt hij alweer uit den koers én spreekt van het verbijste rend onrecht, dat ook de S.D.A.P. bij die ver deeling aangedaan wordt. Op dit punt geraakte Bruintje geheel/van de sokken. Hij wil n.l. een verdeeling der functies naar liet aantal verkiezingstemmenDaaruit zou dan volgen dat. men bij twijfel over een rechtvaardige toewijzing, zou moeten onderzoeken hoe of de ambtenaren gestemd hadden, wat gezien het geheim kiesrecht, niet vlot van stapel zou loopen. 't Is koddig, als je schrijven Wil en je kan niet. In zijn laatste artikel overtreft dekunstenaar zich zeil'. Daar verschijnt" hij als een zevenarmige inktvisch, die in ieder van zijn zuignappen een meening klemt, tegenstrijdig met dc zes anderen een spel van kortswijl en zotteklap troef. Eerst, wordt er op gezinspeeld, dat wij geen kans hebben, omdat wij niet solliciteeren. Eenige regels verder trompettert hij Room- schen zijn baantjesjagers haantjes baantjes daar gaat het om. Hieruit zou men dan kunnen afleiden, dat wij Wel 'solliciteeren, maar zonder succes. Onze cijfers deugen niet, heette het. Nu moet men in het huis van den gehangene nooit van den strop spreken, maar we kunnen dit, veilig laten passeeren, want, vlak onder dit fraais staat dit „Wij mogen verwachten, dat de nu nog vergeten hoofdstukken gemeentewerken enz. op dezelfde wijze zullen worden nageplozen. En daarom sporen wij aan: óók juist te zijn." Geen beter compliment kon ons gegeven worden; hoewel wij een gegrond vermoeden hebben, dat de waarheid hier bij ongeluk gesproken wordt en dat de schrijver zijn klemtoon-roer niet kan hanteeren, zoodal, zijn domheid hem dus belet heeft om boosaardig le zijn. De dwaasheid stijgt ten top in zijn ernstig bedoelden troost dat de katholieken, zoo ze dan al niet voldoende in gemeentedienst zijn, met de helft van de Werkloozenuitkeeringen er van door gaan. Dat is nogal begrijpelijk dunkt, ons indien het werk je niet gegund wordt dan wordt je werkeloos; maar wat een laagheid, ondertusschen, om een ondersteuning tot een bevoorrechtihg op te vijzelen. Met een lomp-onhandige poging om tusschen de rechtsche partijen partijen twee dracht te stoken, eindigt de ex-„Men" zijn ko mische buitelingen Dat de scribent geen onderscheid weet tus schen liberaal en liberalisme, kunnen wij nog plaatsen, maar zijn samenkoppelen van partij en pers is een onvergeeflijke flater. Die toestand mag dan op de roode pers als een slavenjuk liggen, het is toch genoeg bekend dat zulk een knechtschap ons niet knot, doch dat wij, naar de nobele Apostelspreuk in „vrij heid dienstbaar", met behoud onzer zelfstand'g- lie'd samenwerken 'n een bondgenootschap dat steunt op den hechten grondslag onzer beginse len, vervolmaakt door opbouwende critiek, waar het noodig is. De Voorwaarts-redactie moet echter begrijpen, dat onze tijd te kostbaar is en ons Werk te ernstig om in de toekomst Wederom met zulke grappen makers schermutselingen te houden bovendien passen wij er voor, tegen geestelijk-inyalieden op te trekken dat is waarlijk geen partij noch tegen verpolitiekten, die in hun benepen achter docht geen tegenstander kunnen waardeeren of tegen dwergmenschjes die zichzelf trachten te verheffen door anderen neer te halen, Zoo men geen slimme vos in voorraad heeft ook het Volk heeft in zijn jeugdjaren met zoo'n intellect-nood te kampen gehad dat het dan tenminste een schrandere buldog met een stalen gebit mag zijn, doch in geen geval vechten wij Weer tegen een, voor zijn huid bevreesde, tande- looze Teddybeer, wiens bovenkamer met zaagsel opgestopt is en die in het gunstigste geval, op de nietes-wellis-manier kan polemiseeren. Pater Fr. Xav. J. Exler. Aan de Katholieke Universiteit te Washington slaagde op proefschrift „Een studie over Griek- sche Epistolographie" voor doctor in de philoso phic onze oud-stadgenoot, de zeereerw pater Norbertijn Francis Xavier J. Exler, geboren 30 November 1891 te Winsen (Gelderland), thans verblijvende in het St. Norbertus College te West Depere (Wisconsin, Ver. St.). Op jeugdigen leeftijd kwam de thans gepro moveerde met zijn ouders naar Schiedam en zich geroepen achtend voor den priesterlijken' staat bezocht hij, na eerst hier de Broederschool te hebben doorloopen, het klein-seminarie te Gulemborg en vervolgens de Latijnsche school te Gemert. In Augustus 1909 verliet hij voor goed onze stad, om te gaan naar West Depere, waar hij in de orde trad der Norbertijnen. Twee jaar later legde er de novice zijn eerste geloften af, Welke 28 Augustus 1914 door de plechtige pro fessie Werden gevolgd. Zijn priesterwijding had plaats 17 October 1914. Tot Juni 1918 was de jonge pater leeraar in Grieksch en Latijn aan het St.. Norbertus-Gollege, verbonden aan zijn klooster te West Depere, waarna hij werd ge roepen als aalmoezenier in het Amerikaansche leger met standplaats op de Philippijnen. In Juli 1919 keerde hij uit het leger terug en hervatte zijn lessen aan liet St. Norbertus-College. Niet lang echter bleef de leeraar hier weer werkzaam, Want reeds in September 1920 vestigde hij zich te Washington, om aan de katholieke Universi teit aldaar den graad van doctor in de philosophic te behalen, welk streven thans met schitterend succes is bekroond. Volksbadhuis. In de week van 1723 Juni werden genomen 503 baden. lste klasse kuipbaden 37, regenbaden 58. 2de klasse kuipbaden 34, regenbaden 339. Kinderbaden 35. Spreekuur. Het gewone spreekuur van den Weth. van Onderwijs, kan morgenmiddag niet plaats heb ben. Eindexamen II.B.S. De minister van onderwijs heeft nader aan gewezen als plaats ver vangenden deskundige bij het eindexamen der H.B.S. alhier C. Tim mermans, hooft Sener H.B.S. te Rijswijk. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Belanghebbende verwijzen wij naar de annonce in dit blad van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Bedenden-Maas, betreffende een tusschentijdsche verkiezing van een lid voor de afd. kleinbedrijf. Nationaal Hengelconcours. Voo het Nat. Hengelconcours, uitgeschreven door de Schiedamsche Hengelaarsver. „Het Baarsje," hebben zich de volgende vereenigingen laten inschrijven „De amateur", alhier, „Riet voorn," „De onderlinge visschers", „De forel," „Vriendenkring", „Familiekring", „De zilver- visch", „De vriendschap", „De oude vliet", „De eersteling", „Snoekbaarskolbliek", „D.O.S." „Centrum", „Op hoop van zegen" allen van Rot terdam, „Ons Genoegen" Vlaardingen en „A.Z. H.H." den Haag. Het aantal alleenstaande hengelaars bedraagt 212. Voor de korpswedstrijden nemen van iedere club, 5 leden deel. Het concours begint Zondagmorgen 10 uur gevischt Wordt in de Poldervaart. 's Avons 6 uur Worden in het Alg. Verkoop lokaal a.d. Lange Haven, de prijzen uitgereikt. De nacht-cactus. Velen, die gisteravond de gemeentel, kweekerij bezochten, om den nacht-cactus te zien oïitlui- ken en bloeien zijn in hun verwachting bedrogen geworden, daar de één-nacht-bloem nog niet is opengegaan. Wijl het weer vandaag nog al zacht is geweest, is het wel mogelijk, dat hedenavond" de bloem haar eersten tevens laatste.n nacht be gint. Gisteravond had in de omgeving der Burgemeester Knappertlaan een jongen het ongeluk van zijn fiets te vallen, met, 't gevolg, dat zijn linkerknie nogal gekneusd werd. Per auto werd hij naar Dr. Koene vervoerd, die hem de eerste hulp verleende. Voor de vacantebetrekkingvan Klerk aan de Arbeidsbeurs, alhier, hebben zich 8l sollicitanten aangemeld. Zondag 1 Juli a.s. hoopt.de heer C. Stooker den dag te herdenken, dat hij vooj 25 jaar door B. en W. werd aangesteld als brug wachter aan de Oranjebrug cn voetbrug over de Nieuwe Haven alhier. UIT ROTTERDAM. De recherche heeft als verdacht van oplichting en heling van effecten, aangehouden J. G. en J. de G., gewezen directeuren van de N.V. In ternationale bank van Handel en Industrie, gevestigd in de Korte Wijnstraat no. 5 hier ter stede. Er bleek n.l. uit het beleendepot van ef- fecte een effect Nederland Oostlndië van 500 zoek, welke vermissing aanleiding is geweest tot het inroepen van politiehulp, wat weer de aanhouding van de beide vroegere directeuren ten gevolge heeft gehad. Gemengd Nieuws. Misdaad in 't spel? Gisteravond om streeks halftwaalf hoorden eenige bewoners vande Paradijslaan te Eindhoven plotseling een kreet, komende uit de richting van den Dom mel. Ook twee agenten, die in de nabijheid surveilleerden, hadden hulpgeroep vernomen. Zij dachten, dat er iemand in den Dommel lag. Onmiddellijk begonnen de agenten te dreg gen. Ofschoon tot laat in den nacht Werd gezocht bleef dit zoeken zonder resultaat. Hedenmorgen omstreeks halftien heeft de politie het dreggen voortgezet. Even voor de brug over den Dommel bij de Parudijslaan, vond zij 't lijk van een haar onbekend meisje. De naam van liet verdronken meisje is Alle- gonda van Heivoort, ongehuwd, afkomstig uit Philipsdorp. Aan misdaad wordt gedacht. Ver schillende personen zijn door de politie verhoord, onder wie ook de cavalier van het meisje. Het resultaat is nog onbekend. Oplichteis per auto. Er wordt ge beld. Mevrouw doet zelf open cn ziet voor zich staan een net persoon, met een koffer in de hand. „Kan ik mevrouw ook iets verkoopen 'k Heb prachtige lapjes voor blouses, costumes, colberts, jacquets." 7 „Neen mijnheer, dank u." „Mevrouw, u staat uzelf in den Weg. Prachtige stoffen voor Weinig geld." „Neen, mijnheer." „Mooi kleedjes, karpetten dan onverslijtbaar mevrouw „Neen mijnheer, het spijt mij Wel, maar ik heb niets noodig" „Mag ik mevrouw dan een dienst vragen „Ik zou graag wat klein papiergeld in wat grooter verwisselen. Kunt u mij b.v, helpen aan een paar biljetten van 200 of 300 gulden 1" „Dat geloof ik niet. Maar ik wil wel eens even zien." „Astubliefi, mevrouw." (Mevrouw afkomt spoedig terug.). „Ik heb alleen een van 100." „O, mevrouw, als ik u daar 4 van 25 voor mocht geven." „Zeker gerust." Mijnheer steekt de hand uit en mevrouw geeft in goed vertrouwen dat biljet af. Dan haalt hij zijn portefeuille voor den dag en zucht „Hé, dat spijt me, ik heb maar 3 van 25 en 3 van 10 Als mevrouw nu nog eens 5 er bij had. ,,'k Zal even kijken." Mevrouw gaat naar binnen om de 5 te halen maar voor ze terugkomt is meneer in de auto gestapt, Waarmee hij was gearriveerd en tuft de laan uit met de 100 gulden. Aldus geschiedde te Hallum in Friesland. Moordaanslag. Te Winschoten is gis ter een moordaanslag gepleegd op ddn onderchef van het station. De dader, de timmerman W„ is gearresteerd. Treurig. Gisteravond, toen de ouders af wezig waren, speelde de 16-jarige knaap R.H., te Zwolle, met een repeteer-revolver. Na eerst in schijn op zijn zusje geschoten te hebben, richt te hij liet wapen op zichzelf. Het schot ging af en trof hem in het hoofd. Hij verloor onmiddellijk het bewuszijn en werd naar het ziekenhuis ver voerd. De knaap werd daar terstond geopereerd doch is reeds gisteravond aan de gevolgen over leden. Flink z o o De burgemeester van Leiden heeft in het aangekondigd optreden van den hyp notiseur Roland aanleiding gevonden alle open bare hypnotische en suggestieve demonstraties in zijn gemeente voor den vervolge te verbieden. Het tafellaken doorgesneden. In de raadsvergadering van Zwollerkarspel deel de de heer Dunnewind (A. R.) mede, dat in de verkiezingsdagen de S.D.A.P. een pamflet heeft verspreid, niet onderteekend, waarin op zeer beleedigende wijze geschreven werd over de rechtsche raadsfractie. Hij vroeg aan den heer Eikenaar (S. D.) of deze zijn meclewerkingdaar- aan had verleend, en of hij daarvoor de verant woording droeg. Toen de lieer Eikenaar verklaar de dat hij onderschreef, wat in het biljet stond, verklaarden de raadsleden de Vos van Steenwijk (C. H.), Kloosterziel (A. R.), Dunnewind (A. R.) en van 't Zand (C. H.), dat zij met dergelijke tegenstanders voortaan niet konden samenwer ken, en dat zij geen zitting zouden nemen in een commissie, waarin een Soc. Democraat zitting heeft. Brand aanboord. Het Nederlandsche s oomschip „Dinteldijk", van de HollandAme- rika-lijn, van Rotterdam naar de Pacific-kust, Werd volgens draadloos bericht in den afgeloopen nacht te Colon verwacht. Het schip heeft brand in ruim 5. De luiken Werden gesloten gehouden. Het drama te 's-Gravenhage. Omtrent het echtelijk drama te 's-Gravenhage kan nog Worden medegedeeld dat de heer en mevrouw V.B., de vorige Week hun 40-jarig huwelijk herdachten. Mevr. v.B. heeft aan de politie bekend, dat zij Zaterdag, toen zij haar woning verliet om haar echtgenoot öp te zoeken ten huize van mevrouw de G„ aan de Schenk- kade een dolk bij zich had gestoken. Toen zij in het perceel aan de Schenkkade was gekomen, trof zij daar haar man, mr. v. B„ aan in gezel schap van mevr. de G., Haar echtgenoot zal een kop koffie te drinken. Mevr. de G„ vluchtte de kamer uit, zoodat mevr. v. B. met haar echt genoot alleen was. Bij de woordenwisseling, Welke daarop tusschen de echtelieden volgde, bracht mevr. v.B. haar man met den dolk een steekwond van 8 10 c.M. diep in de rechterborslkas toe. Mevr. v. B., die zeer onder den indruk van liet gebeurde is, bevindt zich nog voor het politie onderzoek aan het commissariaat aan de Nieuwe Haven. De uitbarsting van den Etna. De „Vossische Zeitung" meldt uit Rome Volgens de laatste mededeelingen uit de geteisterde gebieden nemen de erupties van den Etna af. Op den achtsten dag echter brak een hevige wolkbreuk los. Enorme massa's water vielen op de nog steeds rookende kraters en berghellingen. Het geraas en gedonder déden denken aan een hernieuwde aardbeving. Overal stak een sterke storm op. Prof. Barbagallo slaagde er in het waarneem- station op den Etna te bereiken. Het gebouw is grootendeels ingestort de vloeren zijn gespron gen de buitenmuur is eveneens ingestort, ter wijl ook de instrumenten zwaar beschadigd zijn. Deze beschadiging heeft niets uitstaande met de erupties, doch is toe te schrijven aan de plotselinge aardschokken. Professor Bar bagallo is ervan overtuigd dat de sedert 1818 uitgedoofde krater ook Weer heeft gewerkt. De ge leerde heeft bovendien 15 nieuwe openingen in den krater vastgesteld, waaruit de lava stroomt Het gevaar voor Linguaglossa kan heden als geheel geweken worde beschouwd. De stad zal zeker gespaard blijven, tenzij een nieuwe uitbar sting van den Etna plaats mocht hebben, het geen niet waarschijnlijk,doch evenmin onmogelijk geacht wordt. Gister is het grootste gedeelte der bevolking naar Linguaglossa teruggekeerd en daardoor heeft de plaats haar gewone aanzien herkregen. Slechts de levensmiddelenvoorziening is afhan- klijk van den aanvoer van buiten. Van alle kan ten uit het land komt geld in. De levensmiddelen- aanvoer geschiedt door de militairen. Binnen enkele dagen zal waarschijnlijk een aanvang worden gemaakt met het herstel van de Wegen en spoorwegen, die vernield zijn. De lavastroom nabij Linguaglossa beweegt zich nog heel langzaam rechts van deze plaats. De snelheid bedraagt niet meer dan een meter per uur en wordt nog steeds langzamer. Te Catania, Linguaglossa en andere plaatsen hebben dankdiensten plaats voor het snel ein digen van de uitbarsting. In een ravijn gevallen. Summer Cuttis, de vertegenwoordiger van het republi-. keinsche nationale comité, die Harding vergezelt op zijn reis naar het Westen, is gister met deu

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2