Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De minister deelde daarop in het algemeen mede, dat aan een vakvereeniging betaalde con tributie, ook naar'zijn meening behoort tot de kosten, die rechtstreeks tot de uitoefening van het.beroep betrekking hebben, zoodat ook thans de bondscontributie mag worden afgetrokken. Gemengd Nieuws. Zonder discussie of stemming wordt aange nomen het ontwerp tot wijzigingderDienstplicht- wel Voorziening betreffende de vereenvoudiging van de administratie der invoerrechten en ac cijnzen en Uitbreiding van het recht van dispensatie van de rechten, die krachtens de Successiewet wor den geheven. De vergadering Wordt verdaagd tot lieden 11 uur. Na afloop der openbare vergadering zullen i wee ontwerpen in de afdeelingen worden onder zocht, benevens vermoedelijk het Hanze-crediet ontwerp. De Voorzitter zal dan de Kamer 10 Juli, 's avonds half negen, weer bijeenroepen. TWEEDE KAMER. 1 eryadering van Donderdag28 Juni. Bij het wetsontwerp tot steunverleening aan de Hanzecredietbanken doet de voorzitter me- dcdeeling van een regeeringswijziging. De memo rie-post noemt nu afloopende garanties door het rijk aan A. C. B. en Nederlandsehe Bank ver strekt voor credietwaardige middenstandsbe- drijven, die tengevolge van de moeilijkheden der middenstandscredietbanken hun bedrijven niet kunnen voortzetten. De heer Van der Waerden (S. D.) en de soc.-dem. fractie zijn thans bereid vóór te stemmen, daar de minister op de hoofbezwaren is tegemoet gekomen. Het beteekent staatssteun voor werkverruiming. De héér Van Gijn (V. B.) handhaaft zijn bezwaar. De heer S c h o k king (C. H.) gaat met het ontwerp mede, het beschouwend in het licht, waarin de 'Minister liet gisteren heeft geplaast. Hij wijst het echter als precedent af. De Minister van Financiën, de lieei D e Geer, zegt toe, zoodra de gansche gestie in deze aangelegenheid vaststaat,, daarvan mede- deeling te zullen doen aan de Kamer. Aan het verzoek van den heer Duys om het woord middenstand te schrappen kan spr. niet voldoen. Het bezwaar van overschrijving van di n post is begrijpelijk maar iedere post kan te klein blijken. In dit geval zal men zeker niet over den post gaan, omdat de 4 millioen van de A.C.B. een vaste grens stelt aan de staats garantie. Dit ontwerp is een uitzonderingsgeval en zal geen autencedent zijn. Ieder geval zal spr. op zichzelf beschouwen. Spr. heeft zich een weck lang geërgerd aan de wijze Waarop over dit ont werp is geschreven en gesproken. Niets van het geen spr. gisteren heeft gezegd heeft hij van te voren anders bedoeld. Wat hij nieuw aanvoerde wist hij een week te voren nog niet. Spr. had liever eerst het woord gevoerd om de misstan den weg te nemen, maar er waren leden die lie ver eerst hun grieven wilden uiten. Vandaar dat hij gistermiddag heel laat nog zijn réde heeft gehouden. Het ontwerp wordt aangenomen met 74 tegen 3 stemmen. De Kamer is op reces. Vereeniging van Nederlandsehe gemeenten. Gistermorgen is het 'congres van boven genoemde vereeniging in den Haag ge opend. Het steeds zoowel voor Gemeente als Rijk belangrijker wordend vraagstuk van den weg en zijn onderhoud in verband met de snelle ontwikkeling van den vrachtauto was aan de orde. De vraag, aan het congres voorgelegd, luidt aldus „Ks het mogelijk en wenschelijk dooreen algemeene wegenbelasting de vereischle bronnen van inkomsten te vinden ter bestrijding van de door het autoverkeer en door de verhooging van loonen en materiaal zeer vermeerderde onder houdskosten der Wegen Mr. dr. L. H. N.Bosch ridder van Rosentha- len en mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenrijk hebben als prae-adviseurs de sprekers beantwoord Mr. Bosch van Rosenthal stelt vast een Oostersch fatalisme in zake het vraagstuk van den Weg. Dit kan niet langer zoo hijven. Er is periculum in mora, 't, Heeft hem zeer verwonderd dat niemand de belasting onwenschelijk of on mogelijk heeft genoemd. Dit bewijst wel, dat de behoefte aan oplossing van het vraagstuk alge meen wordt gevoeld. Spr. blijft tegen de Rijksheffing, omdat de gemeente in het algemeen wegbouwer en weg- verzorger is. Spr: blijft ook tegen eiken tol. Aan den heer Talsman verklaart hij, dat het interpro vinciaal vrachtautoverkeer niet groot is. Wat is er tegen als een vrachtauto meer provinciën bedient, in elke provincie betaalt Voor betrekken van het rijwiel bij de belasting voelt spr. niets. Er moeten zooveel mogelijk rijwielpaden komen en het rijwielverkeer moet verboden worden op het autopad. Het rijwiel is zoo adhaerent aan den mensch geworden, dat verdere belasting ongewensclit is Het is voor zeer velen een absolute noodzakelijkheid. Ten slotte komt spr. op twee hoofdzaken de bestemmingsheffing en de verdeeling der gelden. De praktijk werpt de theorie omtrent bestem mingsheffing overboord. Men gaat bij Rijk en Gertteente vanzelf dien weg op men vergelijkt steeds op de Gemeentebegrooting inkomst van een bepaald bedrijf en uitgaaf voor het bedrijf Men in jet met redelijke wenschcn van den be lastingbetaler rekening houden. De auto-be lastingbetaler mag zien waar zijn geld blijft. Wat de verdeeling der gelden betreft, heeft spr. eerst het gevoel n van zijn medepraeadvi- seur overwogen, maar feitelijk verplaatst deze de kwesti e Hij vindt zijn verdeeling het beste. De wegverzorger onlYange l\et geld. Er zijn gemeenten die op uren afstand wegen onder houden. De gemeente 'is de' Wegverzorgster bij uitnemendheid (zie Wegennet) Mr. de Vos van Steen wijk wil niet overdrijven en b.v. een Rijksbanden- en Rijks- brandstofbelasting naast de Provinciale belas ting bestellen. Hij meent, dat een bandenbe lasting moeilijk is en hij gelooft niet aan een chemisch merk. De ervaring in deze bij de rijwiel- banddistributie is ni<4, gunstig geweest. Een her zinebelasting lijk! bet'-r uitvoerbaar. De voorzi t.t e r brengt den prac-advisturs dank voor hun belangrijk werk. Aan de goede oplossing mee te werken, is een schpone taak, en spr. Wekt daartoe de aanwezigen op. Daarna werd het congres, dat behalve door dé genoemde lieeren ook nog werd bijgewoond door de Haagsche wethouders Droogleever Fort uyn en Albarda, gesloten. Na afloop van liet. Congres werd een belang rijke autotocht gfmaakt. De 4U-urige werkweek. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft met 23 tegen 3 stemmen de nota van het gemeente bestuur goedgekeurel waarin Wordt vastgesteld dat 1 Juli de 48-urige Werkweek zal worden in gevoerd bij alle gemeente-instellingen. Ilct Hanzebankenwelje. De Tweede Kamer heeft met 74 tegen 23 stemmen het Hanzebankenwetje goedgekeurd. Ze is daarna op reces gegaan. Permanent Hof van Arbitrage. Professor De Visser van de hoogeschool te Gent is benoemd lot lid van het permanent hof van arbitrage te 's-Gravenhage. Rente bij den postcheque en girodienst. Te rekenen van Juli 1U23 is de rente,welke over de saldo's der rekeningencourant bij den postcheque- en girodienst aan het einde van élk kalenderjaar, alsmede bij het afloopen van die rekeningen wordt tegoed gedaan, nader vastge steld opP/2 pet., berekend over ronde sommen van 100 of veelvouden daarvan, aanvangende met den dag, volgende op dien, waarop de stor ting of overschrijving op de betrokken rekening wordt geboekt, en eindigende met, den dag, waarop de bedragen, waarover wordt beschikt van tie rekeningen worden afgeschreven. Een maximum rentegevend bedrag is niet vastgesteld Over de saldo's der rekeningen ten name van 's Rijks schatkist en van de Rijkscomptabelen is geen rente verschuldigd. Gemeenteraad. De burgemeester deelde hedenmiddag in de raadszitting mede, dat er de volgende week Vrij dag een avondvergadering zal worden gehouden. Reorganisatie L. O. scholen. In verband met het voorstel bij den Raad in gediend tot reorganisatie van de L. O. scholen zeggen B. cn W. hieromtrent De wet van 16 Februari 1923 tot wijziging van de L. O. Wet 1920 heeft o.m. een belangrijke wijziging gebracht in art. 28, het artikel dat het minimum aantal Onderwijskrachten noemt, dat aan een lagere school moet zijn verbonden cn, in verband met het vergoedingsartikel (56) een der belangrijkste artikelen is van de L.O.Wet. De toestand is nu zoo, dat voor 211 leerlingen zes onderwijskrachten worden vergoed, wat over- eenkefmt met gemiddeld 35 leerlingen per klasse, terwijl om 7 leerkrachten vergoed te krijgen, de school 261 leerlingen moet tellen, alzoo 50 meer. Hieruit zal U blijken, dat het practiscli onmo gelijk is aan een school een 7e leerjaar te ver binden, zoo, dat alle leerkrachten voor Rijks vergoeding, in aanmerking komen. De klimming van 211 tot 261 leerlingen om de vergoeding te verkrijgen voor 7 leerkrachten is veel te hoog,vooral als men in aanmerking neemt, dat op leerlingen van een7e leerjaar nooit kan worden gerekend, aangezien ifi geen enkele klasse zoo'n groot verloop is als in de 7e, welk be zwaar nog meer klemt, nu uitbreiding van de leerverplichting lot. 7 jaar voorloopig van de baan is. Om nu toch een 7e leerjaar aan een school te verbinden moeten of de lagere klassen zwaarder worden bezet om het ongunstige aantal leerlin gen van liet 7e leerjaar weg te werken of wel men moet de onderwijskrachten van het 7e leer jaar als „overcompleet" onderwijzer voor reke ning van de Gemeente nemen. Zoowel aan het een als aan het ander zijn groo- te bezwaren verbonden. Aan het eerstgenoemde kleeft het bezwaar, dat dan, in de lagere klassen meer dan 40 leerlingen zullen moeten wórden geplaatst waarop de meeste schoollokalen niet zijn berekend en aan het laatstgenoemde zit het firiaticieele bezwaar vast, dat niet nader behoeft toegelicht te worden. Naar een oplossing is gezocht en wij meenen die gevonden te hebben door te adviseeren 1. Alle openbare G.L.O.Scliolen terug tc brengen tot 6 klassige 2. het 7e leerjaar te centraliseeren in één school. Een toestand als voorgesteld wordt bestaat reeds in andere gemeenten o.a. Leeuwarden en Gouda. Wij zouden den nieuwen toestand 1 September a.s. ingevoerd willen zién. Tot dien datum kan de bestaande toestand zonder financieel bezwaar gehandhaafd blijven, krachtens de gewijzigde overgangsbepaling, op genomen in 2 der Wijzigingswet van 16 Februari 1923. Na 1 September 1923 is dit niet meer het geval. De Sportdag. Uit het progianima voor den Sportdag, die morgen op het terrein aan den Havendijk ge- Jio.uden .wordt, blijkt, dat, de volgorde van cle deelnemers aan den optocht, die bij loting is vastgesteld, aldus is Ghr. Gymn. Vereen. D.O. K., A.J.C., U.L.O. scholen, "T.h.o.r., Dames Gymn. Vereen. Flygiëa en R. K. Sportsereen. Excelsior. Op eenige plaatsen, die voor de deel nemers geheim blijven, wordt door een jury de houding van hen, die aan den optocht deelnemen, beoordeeld, uitgezonderd die van de leerlingen der U.L.O.-scholen en natuurlijk van de beide muziekkorpsen. O. B. K. en Gusto. Als leider van de voetbal-demonstratie heeft zich beschikbaar gesteld de heer L. Casteleyn uit, Rotterdam. De leden van Sandow zullen Worstelen, boksen en gewichtheffen demons! roeren Medailles zijn nog beschikbaar gesteld door „DagbladVoorwaarts" (groot, zilveren)Sandow Ter Braak's Sporthandél D.O.Iv., de S.Z.G. en en de le S.Z.A.C. De laatste drie staan niet op het programma vermeld. E. H. B. O. heeft eenige leden beschikbaar gesteld, die op liet terrein aanwezig zullen zijn. Als liet weer meewerkt, belooft de Sportdag een mooi stuk propaganda voor de lichamelijke opvoeding te worden. Na den opmarsoh en liet vaandel-defilé staan 12 nummers op het programma vermeld, waar van sommige nog weer onderverdeeld zijn. Zoo reeds is gemeld, Worden hedenavond de voorwedstrijden voor de snelloop-nummers ge houden. Nieuive zaak. Hedenmiddag, opent de liqer F.H..J. Kulker,in de St. Liduinastraat 39, een nieuwe.eomestibles- zaak, die er wezen mag. Het geheel verbouwde Winkelhuis ziet er keurig uit. De wanden zijn met witte glanzende tegels bekleed, wat gevoegd bij liet in teere kleuren beschilderde plafond cn houtwerk, het blank- zuivere marmer en het spiegelend glaswerk, een bekoorlijken indruk geeft en een hygiënische bediening verzekert. De twee étalages zijn even als de winkelkasten, gevuld met een uitgelezen voorraad van fijne vleeschwaren, heerlijke zuivel producten, biscuits, ontbijtkoek en allerlei lek kernijen in blik en glas, terwijl een vleeschmachi- ne en een snelweger een vlugge bediening moge lijk maken. Het geheel is een sieraad voor de St. Liduina straat, waar de aannemcr^n uitvoerder, de heer Vell.hoven, de eer van toekomt. De firma Blaau- boer zorgde voor een goede en gunstige verlich ting. Bond voor groote gezinnen. In de gister gehouden vergadering van boven- genoemden bond zijn door de aanwezigen de statuten goedgekeurd. Tot bestuursleden Werden gekozen: de heeren dr. Geerdes, H. A. v. d. Meer, J. Brounts, S. Engering en J. H. Evers, waarvan eerstgenoemde als voorzitter. Contributie en belasting. De Chr. Ambtenaar meldt De vakvereenigings-contributie werd nimmer beschouwd als te behooren tot verwerving of behoud van het inkomen. Uitzondering werd gemaakt voor de werklieden in de diamant industrie, omdat deze ongeorganiseerd absoluut ni i bi ï.nen werken. In verband met het collectief arbeidscontract werd echter kort geleden aan den minister ge vraagd, of de billijkheid niet medebracht, hier aan uitbreiding te geven. Muziekkorps Leger des Heils. Naar wij Vernemen, bereidt het Leger des Heils het bezoek voor van een groot Engelsch muziekkorps van het Leger aan Nederland. Het muziekkorps is dat van Doncaster en telt onge veer veertig spelers. Het maakt een tournee van twaalf dagen door ons land, geeft op die twaalf dagen telkens in een andere plaats een concert, houdt een marsch door de steden, die het bezoekt, en bovendien hoopt het hoofdkwartier den Engelschen bezoe kers de gelegenheid te openen veel van ons land te zien,opdat zij daardoor een juist begrip zullen hebben van wat Nederland is en beteekent, op verschillend gebied. Het muziekkorps bezoekt Schiedam op Maan dag 13 Augustus, en geeft alsdan om 8 uur 's avonds een concert in den R. K. Volksbond. Auto-vuilniswagen. Het materiaal van de gemeente-reiniging is uitgebreid met een auto-vuilniswagen, speciaal om in de uithoeken der stad het huisvuil op te halen. De firma Ary Jordaans alhier,heeft naar eigen ontwerp de carosserie gebouwd op een stevig Horch-chassis en voor zoover wij erover kunnen oordeelen, is haar pogen om iets practisch te geven, uitstekend geslaagd. De wagen is voorzien van 6 half autom. klep pen cn heeft een bergruimte van 6 Ms, terwijl de thans in gebruik zijnde wagens niet meer dan 2 M3 ruimte hebben. Het draagvermogen is 372 4 ton. De wagen heeft een windtoestel met een dubbele draadspiraal, die de bak van voren ge leidelijk omhoog duwt; heeft die het hoogtepunt bereikt, dan wordt het windtoestel automatisch uitgeschakeld hetzelfde is het geval bij het terugbrengen van den bak in horizontaal vlak. Door deze inrichting kan de wagen ge heel door één man behandeld worden, dus zoo economisch mogelijk. Het programma voor het c i n- cert door het Harmoniegezelschap „Oefening baart Kunst", Directeur de Heer LI. van Gent, op Zondag 1 Juli a.s. des nam. 8 uur op de Groo te Markt alhier, luidt als volgt. No. 1. Prins Eitel Friedrich Marsch, Blanken burg. No. 2. 2e Grand Ouverture, L. Langois. No. 3. L'estudiantina Valde de Waldt.eufel. No. 4. Dur und Mol Potpourry, .4. Schneider. No. 5. Ouverture sous l'egide de Liberie. A. Govaerl. No. 6. Allegro uit de 98e Symphonic, d'Hegdn. No. 7. Noges villageoises fantaisie, A. Govaerl. Finale. De heer J. LI. Evers, is door d e n commissaris der Koningin in deze provincie her benoemd tot lid van de Gezondheidscommissie alhier. T e Leiden slaagde v o o r h e t, candidaats-examen in de geneeskunde, de lieer J. J. van der Most van hier. UIT ROTTERDAM. Staking op „De Rotterdam." Het kwam den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat een deel der bemanningen van de boo ten van de Holland-Amerika Lijn, na aankomst in New York deserteerden. Een massa-deser tie van 100 en meer man was niet buitenge woon. De bemanning werd ren gedeelte dei- gages, de z.g. afstandsnoot, uitbetaald. Na le New York te zijn aangekomen, trokken zij er tusschen uil om daar werk tc zoeken, wat hun vaak gelukte. De directie bepaalde toen dat de gages niet eerder uitbetaald zouden worden voordat men de haven van New York voor de terugreis had verlaten. De bemanningen gingen hiermede niet aceoord. Zij weigerden de rol te teekenen vóór de Rotterdam en zoodoende is gisteren een staking uitgebroken, welke onge veer 500 man omvat. Plotselinge dood. Toen Woensdag avond de arbeider B. te Oud-Gastel van zijn avond-dienst, thuis kwam, vond hij zijn 65-jarige kostjuffrouw A. Paantjes dood op den grond liggen als gevolg vermoedelijk van hartverlam ming. Een vloekverbod. De gemeenteraad van Barneveld besloot in de Woensdag gehouden vergadering het vloeken van Gods heiligen naam langs de openbare wegen in die gemeente bij politie-verordening strafbaar te 'stellen. Een wilde hond. Gistermiddag heeft een gevaarlijke hond langs het Scheveningsche strand geloopen. En ondanks alle moeiten is het niet gelukt het dier tevangen.Ongeveertwaalf kinderen tusschen 6 en 12 jaar zijn gebeten, som migen werkelijk ernstig. Later vernamen wij, dat vast is komen te st.aafi, dat de hond niet dol was. Gelukkig voor de kinderen, 't Zou anders treurige gevol gen gehad hebben. Liet dier Werd op het strand door een paar honden geregeld nagezeten en daardoor was het uit zijn hum geraakt. Moordaanslag. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Rome Te Napels Werd gistermid dag tegen 1 uur de president der Italiaansche Kamer Pietravelle op een plein door een on bekenden man aangevallen en door een dolksteek in de maag levensgevaarlijk gewond. De daad schijnt bedreven te zijn door een Werklooze, die voor eenige dagen Pietravelle om een betrekking- had gevraagd. De toestand van den president is hopeloos. De dolk is de maagholte binnenge drongen. Pietravelle behoort tot de democratische fractie der Kamer. Ongelukken. De 34-jarige schilder J. de Gr. is Woensdag op de buitenplaats Te Werve onder Rijswijk van een ladder gevallen. Zwaar gewond werd hij naar het gemeente-ziekenhuis te 's-Gravenhage vervoerd, waar hij kort daarna is overleden. Fraude. De onderdirecteur van de Mage- langsche afdeelingsbank S. M. A. de W. te Welte vreden is gearresteerd wegens vervalsching van saldo-biljetten tot een bedrag van 250.000. De E t n a, De Corriere della Sera verneemt uit Catania, dat. de bevolking van Linguaglossa, Welke plaats, naar men weet ternauwernood bij de jongste uitbarsting van de Etna aan den ver nielenden lavastroom is ontkomen, Welke onge veer eenK.M.voor de grens van het dorp tot staan is gekomen, groote feestelijkheden op touw zet. De bewoners schrijven hun redding toe aan een wonder van den Heiligen Egidius, dien zij met giften overladen. Voor meer dan 2 kilo aan gou den sieraden en groote bedragen aan geld zijn aan den heilige geofferd.. Sprinkhanenplaag. Volgens berich ten uit Riga heeft Rusland weer te lijden onder een sprinkhanenplaag, die de streken, Waar zij doortrekken, geheel kaal vreten. In het district Woronetz zijn verschillende streken over geheele oppervlakten niet insecten bedekt De spoor weg in Tasjkand heelt het verkeer moeten staken, daar zij overvallen Werd door een lawine van sprinkhanen met een front van 11 werst. De noodige fondsen ter afdoende bestrijding van de plaag ontbreken. De brand te Pekin g. Door de gisteren gemelde brand in de Verboden Stad zijn drie beroemde paleizen verwoest. Vele kostbare kunstwerken en schatten zijn Verloren gegaan. Uit betrouwbare bron Wordt vernomen dat de ex-keizer van China zelf te middernacht het eerste alarm heeft gegeven, maar dat de paleiswachten, uit vrees voor plun dering, de brandweer weigerden toe te laten, te meer daar de paleisofficieren daartoe geen order gaven. Toen de brandweer ten slotte toegelaten Werd, waren verschillende gebouwen reeds verwoest. De brandweer is het vuur meester geworden door de boometi te kappen en kleine gebouwelf af te breken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2