iel oude Kasteel. DMGBLAB VOO#? SGH/EDMM EN OMSTNEKEN. FEUILLETON. Handen zijn bestemd mede te werken en vuil te worden.. Wasch ze met UFEBUÖ7 Zeep als het werk oe. reed isen zij zullen blank en zacht blijven 46ste Jaargang. Maandag 2 Juli 1923. No, 13681. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de Gemeente raad in zijne vergadering van den 29 Juni jl. overeenkomstig het bepaalde bij art. 75 der Lager Onderwijswet 1920 heeft besloten aan de Verceniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs alhier, ten behoeve van de stichting van een Christelijke school voor G. L. O. in „de Gorzen" een zes-tal lokalen van de nieuwe ge meente school aan de Lekstraat ter beschikking te stellen. S c h i e d a m, 30 Juni 1923. Buitenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Bomontploffing in een trein. Vrijdagnacht om twee uur is in een Wagon van een trein met Belgische verlofgangers op het traject DuisburgFriemershcim aan de grens cler Belgische bezettingszone een bom ontploft De explosie had plaats toen de trein het station Duisburg verliet en zich op de Rijnbrug bevond. Van de wagon, waarin zich de helsche machine bevond, bleef letterlijk geen spaander heel. Ne gen Belgische soldaten werden op slag gedood en veertig gewond. De spoorweg is ter plaatse ge deeltelijk vernield. Het verkeer Wordt thans op dit traject op enkel spoor onderhouden. Een schildwacht, die op de brug op post stond, Werd gedood door stukken Weggeslingerd ijzer. Tot dusverre hebben nog geen arrestaties plaats gehad. Uit hel voorloopig onderzoek is gebleken, dat de bom in het watercloset van den bewusten wagon moet zijn geplaatst. Tal van andere wagons hebben eveneens schade opgeloo- pen. De ontploffing geschiedde op een plaats, die op de grens ligt tusschon de verschillende bezettings zones. Alle betrokken autoriteiten zijn het eens over de maatregelen, welke zoowel voor het bruggen hoofd te Duisburg als voor de districten Grei'eld en Mörs dienen te worden genomen om een her haling van dergelijke aanslagen tegen te gaan. De beperkingen voor het verkeer der bewoners dezer gebieden zullen zoo streng mogelijk worden doorgevoerd. De Belgische hooge commissaris heeft zich naar Aken begeven om met den opperbevelheb ber van het Belgische bezettingsleger over de noodig geachte maatregelen te beraadslagen. De Belgische militaire autoriteiten hebbert reeds t^vintig Duitschers in gijzeling gesteld. Verder hebben zij alle verkeer van voertuigen en dat van voetgangers tusschen 10 uur "'s avonds en 5 uur 's morgens verboden. Alle café's, thea ters en andere openbare gelegenheden zijn ge sloten. Ook zullen ten gevolge van dezen aanslag Duitsche burgers gedwongen worden mede te reizen met eiken trein, die in het bezette gebied loopt. Men overweegt de afkondiging van den staat van beleg bij besluit van de Hooge Inter- geallieerde Rijnland-commissie en den bevclvoe- renden generaal van het bezettingsleger. HET HERSTEL. (^Volgens de „Tel." verwacht men, dat het Fransch-Belgische antwoord aan Engeland heden geformuleerd zal worden, waarschijnlijk echter niet in den vorm van een geschreven nota. Men prefereert mondelinge gedachtenwisselingen en is van oordeel dat, wanneer de vragenlijst alleen 144 „O, kon ik nog honderd jaar leven, om aan iedereen te zeggen hoe goed hij is geweest, de beste en edelste van allen 1" Met Kerstmis zou ik het antwoord hooren, had Wolfram mij gezegd. Het kwam-een paar dagen later op Kerstavond in een groote, platte kist l|it Munster. Ik herkende Wolfram's hand op het adres. De kist bevatte een groote, zeer groote staal gravure, voorstellende Christus te midden zijner discipelen, en daaronder de woorden „Zoo ie mand achter mij wil komen, die verloochene zichzelven en neme zijn kruis op en volge mij, Want al wie zijn leven zal willen behouden, die zal het verliezen maar wie zijn leven verliezen zal om mijnentwil, die zal het-vinden." Het leven Het geluk. En ik dacht ook aan de woorden, eens in Wol fram's arm, gewond kinderhart gevallen en Welig opgeschoten „Zalig zijn de zachtmoedigen." Buiten ludden de klokken en riepen op tot bede en lof voor den grooten, zachtmoedigen Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 «ent. opgesteld is ter inlichting van het Britsche. cabi net, de twee gezanten te Londen voldoende in structies bezitten om dezen Wensch tot. ophelde ring te kunnen bevredigen. Wat betreft een eventueel gemeenschappelijk antwoord aan Duitschland stelt men te Parijs nog steeds de voorwaarden, dat onmiddellijke staking van het lijdelijk verzet geëischt moet worden en dat de ontruiming niét gebeuren zal dan tegen effectieve betalingen. De eenparigheid, waarmede de Senaat voor de Roer-credieten ge stemd heeft na het antwoord vanPoincaré op den Pauselijken brief met welk antwoord zelfs eenige rechtsche afgevaardigden het eens waren heeft Poincaré's positie niet. weinig versterkt,. De Kamer heeft de debatten over de interpel laties naar aanleiding van den Pauselijken brief vastgesteld op Vrijdag a.s. Advertentiëni 15 regd* 1.75 slke regel daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt #2 maal berekend, ingezonden medsdeslingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ®p aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE BRIEF VAN Z. H. DEN PAUS. In de kringen van het Vatikaan verluidt, dat de Paus zeer teleurgesteld is, dat zijn brief in sommige landen verkeerd Wordt opgevat. De Paus heeft zich uitsluitend laten leiden door den Wensch den vrede aan de lijdende rnenschheid te brengen en Wilde den Weg aanwijzen, die daartoe kan voeren, daar hij zag, dat de verantwoorde lijke staatslieden bij het nemen van een besluit te zeer aarzelden. Algemeen Wordt aangenomen, dat de regeering van Mussolini ten volle met den brief instemt. Ook de beschouwingen in Italiaan- sche bladen luiden bijna zonder uitzondering gunstig. FRANKRIJK. De Senaat nam Zaterdag bij handopsteken het additioneele artikel aan, dat de begrooting van 1923 ook voor bet jaar 1924 toepasselijk verklaart. Het verzoek beide begrootingen af zonderlijk in behandeling te nemen, Werd door I'oincaré bestreden. Nadat bij de kwestie van vertrouwen gesteld had, werd het met 176 tegen 112 stemmen verworpen. DE FRANSCHE GEZANT BIJ DEN PAUS. Z. H. de Paus heeft Zaterdag Jonnart ont vangen. Het onderhoud^duurde een uur. POLEN. De „Vossische Zeitung" verneemt uit War schau De Poolsche minister van Financiën, Grabski heeft verzocht, van zijn ambt ontheven te worden, aangezien hij naar zijn oordeel bij zijn pogingen om den financieelen toestand, waarin zijn land verkeert, te verbeteren, van zijn colle ga's niet voldoende steun heeft ondervonden. DE AANSLAG OP PASJITSJ. £jj|De „Ullstein Dienst" meldt uit Belgrado Volgens de alhier verschijnende dagbladen, heeft het politie-onderzoek in zake den moord-aan- slag op den premier Pasjitsj bevestigd, dat de dader geheel uit persoonlijke Wraakgevoelens heeft gehandeld en met geen enkele politieke organisatie in verbinding stond. ALBANIË. Het „Berliner Tageblatt" meldt uit Rome Naar de Agencia d'Italia Oriëntale mededeelt, vormen zich in Macedonië talrijke benden. In Albanië neemt de opstand steeds grooter omvang aan. Naar verluidt zouden de Malissoren -aanvoerders Bairan en Pristina de stad Skoctaii hebben genomen. De aanhangers van de Tirana- regeering vluchten. onderdanen in China o.n. i> voorgesteld de Chi- neesche treinpolitie te reorganiseeren en onder commando van buitenlandséhe officieren te brengen. VENEZUELA. Uit Caracas (Venezuela) verluidt De eerste vice-president der Vereenigde Staten van Vene zuela en federale gouverneur van Miranda, Juan Gomez, is gisterochtend in zijn bed vermoord ge vonden. De beweegredenen tot deze daad zijn onbekend. ALLERLEI. Uit Londen De Amerikaansche minister van Financiën, Mellon, is met liet s.s. „Majestic" van de White Star Line te Southampton aangekomen Hij verklaarde in een onderhoud, dat aan zijn bezoek geen officieele beteekenis moet worden gehecht en dat het bericht, dat hij met een finan- cieele missie belast was niet waar is. Op 1 Dec. a.s. zal in Duitschland een volks telling plaats hebben. Uit Berlijn Naar de „Vossische Zeitung" meldt, hebben gisteren de arbeiders in de Ber- lijnsche metaalindustrie met 100.000 tegen 11.000 stemmen tot staking besloten. Heden zal de staking evenwel nog niet, uitbreken, aangezien de minister van arbeid nog bemiddelingspogingen doet. Binnenland. De onderlinge garantieverdragen. Blijkens mededeeling van den voorzitter dei- Tweede Kamer, heeft de Minister van Buiten- landsche Zaken aan den Secretaris-Generaal van den Volkenbond het oordeel der Nederlandsche regeering medegedeeld over het vraagstuk van onderlinge garantieverdragenDe regeering heeft het advies gevraagd van de commissie van ad vies voor volkenrechtelijke vraagstukken, die tot dé slotsom kwam,' dat de garantieverdragen niet passen in het kader van de beginselen van het Volkenbondsverdrag, als in strijd met een normale ontwikkeling van den Volkenbond. De Nederlandsche regeering acht het oogenblik nog niet gekomen om een definitief oordeel uit '!t'e spreken, en haar opmerkingen dragen slechts een voorloopig en algemeen karakter. Do re geering geeft uiting aan de ernstige aarzeling, die zij zou ondervinden om toe te treden tot een- stelsel van militaire samenwerking, noodig om te verzekeren, dat de te verleenen steun slechts zal ten goede komen aan den staat, die gerech tigd is hierop aanspraak te maken. Aanvaarding van de bijzondere garantiever dragen zou een stap achteruit zijn en noodlottig voor de toekomst van de internationale orga nisatie. De Nederlandsche regeering zou daar mede niet kunnen meegaan. Zij vraagt zich af of het niet verstandiger is om den dag af te wachten, zonder die in gevaar te brengen, waarop de universaliteit van den Volkenbond zal worden bereikt, dan om de internationale organisatie te bouwen op een stelsel van militaire overeenkomsten. CHINA. Reuter heeft vernomen dat ter bescherming van het leven en den eigendom van Britsche Meester, wiens beeld mij tegenstraalde voor Hem, die alle geheimen van het menschclijkc hart kent en alle wonden heeft gepeild, en die allen geneest, die Hem liefhebben en volgen, Wars van schoonsprekingen, in allen een voud, met een open oog voor Zijne grootheid en voor zijn eigen kleinheid, om Zijn zelfswil, om Zijn voorbeeld en groote, onuitputtelijke liefde en genade. 1 Maart 1840. Dertig jaren zijn voorbijgegaan sedert het hierboven geschrevene. Ons Koningshuis heeft de kroon van Pruisen herwonnen Westphalen is niet langer een speel bal in vreemde handen het Majoraat van Sturm- fels heeft opgehouden te bestaan. Wolfram heeft geen bepalingen of beschikkin gen verzuimd ten voordeele van zijn vroegere onderhooiigen zijn spaarbank heeft Wonderen gewrocht de huurders van huisjes en hutten, de kleinere pachters zijn langzamerhand eigenaren geworden van de door hen bewoonde perceelen of gepachte gronden de grondeigendom van Sturmfels is gesplitst en verdeeld. Van de oor spronkelijke, uitgebreide bezittingen zijn alleen het slot, de bosschen en eenige groote pacht hoeven overgebleven. Na mijn dood zullen ook daar veranderingen Overleg tusschen de R. K. Stateuïractics. Jhr. Mr. A. F, O. van Sasse van Ysselt, voor zitter der R. K. Statenfractie in Noord-Brabant, heeft het initiatief genomen tot overleg tusschen de R. K. Statenfracties van N.-Brabant, Lim burg, Zeeland en Utrecht met betrekking tot de verkiezing van leden der Eerste Kamer. De B. K. Statenclub te Utiecht heeft reeds gemeld, aan dat oveileg te zullen deelnemen. Eerste Kamer. De heer J. Douwes Jr., die voor Noord plaats hebben zoo lang ik leef moet er alles geëerbiedigd worden. Veel is anders geworden rondom mij velen heb ik zien sterven een nieuw geslacht is opge komen. Sedert lang heb ik den vroeger door ons be woonden vleugel in het slot Weer betrokken. I oen de cholera uitbrak, kon ik zoovelen verplegen in de groote, droge vertrekken van liet slot en er later zoovele zwakken opkweeken en verster- Gezegend mijn Wolfram, die.mij door het toe kennen van een groote, groote som daartoe m staat heeft gesteld Dat geld zal ook verder na mijn dood in zijn geest besteed worden. Hetzal vruchten a Werpen en de herinneringen jaan hem léven ïg ïouc en. Ik heb bloemen gebracht op de rustpaats mijner lieven. Voor het eerst was de mand mij te zwaar en moest ik die laten dragen, en v t me vermaning, dat het einde spoedig za omen Het kome ik ben bereid Toch doet het mij leed om te gaan. Er b ijlt nog zooveel te doen over, maar lang zou ik niet meer kunnen werken hand en oet zijn niet meer de gewillige dienaren- van hoofd en WlOP mijn hoofd ligt de sneeuw van den ouden dag, maar geen kilheid heeft mijn hart aangeraakt dat is warm en jong gebleven. Werken, arbeiden, De dezondheïdsgeur van LIFEBUOY ia heerlijk.. Fabrikanten wan óunlighl en Lux 2200 37 Holland zitting had in de Eerste Kamer, heeft, bedankt als lid van dat college. V Naar „Het Centrum" verneemt, Wenscht liet Eerste Kamerlid mi-, A. J. M. Smits geen hernieuwing van zijn mandaat. jSNaarjjde „Msb".verneemt, heeft ook mr.W. H. •L|Th. van Basten Batenburg, lid van de Eerste Kamer voor de provincie Gelderland, meege deeld, dat hij geen hernieuwing van zijn mandaat, verlangt. De afvoering. De militairen, die door de commissie in twee den aanleg geplaatst zijn in de categorie C, zullen op 16 Juli e.k. den dienst verlaten. De Stcenhouvverswel. De Stèenhouwerswet 1921 zal op 16 Juli a.s. in Werking treden. Een der belangrijkste punten, waarin deze Wet verschilt met de thans geldende SteenhouWerswet, is de regeling van de. arbeids tijden. Laatstgenoemde Wet bepaalt het dag maximum voor arbeiders van 17 jaar en ouder op 9 uren, voor arbeiders beneden 17 jaar op 71/a uur, een en ander met dien verstande, dat geen steenhouwersarbeid verricht mag worden vóór een kwartier voor zonsopgagng en na een kwartier na zonsondergang. Êen weckmaximum Werd,niet genoemd. De Deiltsclie studentenfeesten. De receptie, door den senaat van het D. S. C. is Zaterdag druk bezocht. Het receptieboek hebben o. a. get,eekend de rector-magnificus prof. L. A. van Royen en de secretaris van den senaat prof. Fcldman, burge meester mr. G. van Baren, de wethouder van onderwijs, de heer Brinkman, hoofdambtenaren der gemeente, de besturen van de Delftsche sociëteiten „Standvastigheid" en „Eensgezind heid", die van diverse corpsvereenigingen, de doen wat onze hand vindt om te doen, daarin ligt de kunst om ontevredenheid en ondankbaar heid daarbuiten te houden, om niet onder te o-aan, als ons of onzen dierbaren Wordt ontnomen wat in onze oogen geluk is. Hoe kunnen wij be- óordeelen wat noodig is Wat Weten wij van aanleg, bestier, plan en doel van dien Groot machtige, die zijne zonnen en starren strooit in de blauwe ruimten boven, onder en nevens onzb aarde, en die hen houdt in hunne vaste banen Waar zou het heen als wij konden beslissen, elk voor zichzelf Vertrouwende op dien Al bést uurder verder gearbeid Vader en Wolfram haddën gelijk het leven is wat wij er van maken een schat, die ons ter bewerking Werd toevertrouwd, een groote, heilige schat. Ik heb veel gemist en veel geleden. .Stil, veel genoten ook. Heeft het geluk niet den boven toon gehad nu ik terugzie En wat zijn dc gelukkigste dagen geweest Die, Waarin ik mij heb vergeten voor anderen en gevoelde nuttig en noodig te zijn. Het leven is een weldaad. EINDE. NIEUWE S CU I EDA MS C HE COURANT I HlIII f oe LIVER'S 2EÉP VLAARDIMGEN.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1