Hetgelieiuiziiuiigcraadstl DAGBLAD W&OR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETO 46ste Jaargang. Vrijdag 6 Juli 1923. fto, 13685. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 5 Juli 1923 het ver zoek van de CAPSULEFABRIEK „HOL LAND" om vergunning tot uitbreiding van de capsulefabriek in het pand Schie 88ab, ka daster Sectie A. Nos. 1389, 1561, 1562 en 859 door bijplaatsing van 10 electromotoren van totaal 32 P.K., drijvende diverse werktuigen, VERDAAGD aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 6 Juli 1923. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Naar verluidt, heeft de Italiaansche gezant, die gisteren een bezoek heeft gebracht aan den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, lord Curzon, dezen een uiteenzetting gegeven van het standpunt van den Italiaansche premier Mussolini, ten aanzien der tegenwoordige politie ke vraagstukken. Mussolini's opvattingen zouden meer en meer tot de Britsche opvatting naderen waar hebfibetreft de Roerkwestie en het Britsche plan tot oplossing van het schadevergoedings probleem. Reuter verneemt, dat de Engelsch-Fransche besprekingen waarschijnlijk tegen het einde dezer Week of begin volgende Week zullen worden hervat. Men verwacht n.l. dat dan Frankrijk een schriftelijk antwoord zal hebben gegeven op de Britsche vragenlijst. Op een vraag van een lid van het Lagerhuis betreffende de Britsche politiek in zake de scha devergoedingen, zeide de premier Baldwin, dat. het ongeWenscht is thans een verklaring daar omtrent af te leggen. Ken worthy vroeg of reeds eenig antwoord van de zijde der Fransclie re geering Werd ontvangen, waarop Baldwin ant woordde, dat de besprekingen Worden voort gezet. Ramsay MacDonald sprak de hoop uit, dat Baldwin niet zal vergeten, dat de tijd een belangrijke factor is, waarop Baldwin zeide, niemand is hier van meer overtuigd dan ik." Het uitblijven van het Fransche antwoord op de Engelsche vragenlijst brengt te Londen een zekere onbehagelijkheid teweeg en steeds luider worden de stemmen, die op een afzonderlijk handelen van Engeland aandringen, waarbij men erop rekent, dat tenminste Italië aan de zijde van Engeland zal staan. De algemeene opvatting is, dat Frankrijk schroomt de vragenlijst te beantwoorden en geen vrede in den eigenlijken zin wil, doch de hegemonie over Europa nastreeft. In sommige kringen Wordt beweerd, dat Frank rijk weigert een antwoord op de Engelsche vra genlijst te geven, hoewel dit tot nu toe in de pers nergens openlijk uitgesproken is. Of de vredesactie van den Paus eenige uit werking zal hebben, Wordt betwijfeld. Het op timisme daaromtrent is niet zeer groot. Intussche verdient het de aandacht, dat Duitschland tegen over Italië zijn verplichtingen inzake de schade vergoeding op ruimer schaal nakomt, dan vroe ger het geval is geweest. Er Worden groote hoe veelheden suiker en chemicaliën aan Italië geleverd. Alleen de hoeveelheden kolen laten nog te Wenschen, doch van Duitsche zijde moet de toezegging zijn ontvangen, dat ook hierin binnen kort verbetering zal komen. Op de gister te Londen gehouden vergadering van den bond van Britsche Kamers van Koop handel, besprak ook de voorzitter Sir Arthur Balfour het schadevergoedingsvraagstuk. Hij 4 Een beetje. Hij heeft een zoon, ook een geleerde baas. Die maakt, meen ik, op het oogen blik een studiereis in Zuid-Amerika of zoo. Dan heeft hij nog een dochter, dat is een heel lief meisje. Je weet natuurlijk dat hij weduwnaar is. Heeft hij vrienden Ja, hoor eens, dat weet ik ook niet. Het is wat je vrienden noemt. Hij vormt met mijn va der en nog een paar heeren een kaartclubje. Op dat kaartclubje heeft hij ook dien dreigbrief ter sprake gebracht. Maar ik herhaal m'n vraag, wat kan jou dat allemaal interesseeren. Je wilt toch niet den detective spelen Misschien Wel, maar ik zal je vertellen wat het geval is. En Werner verhaalde aan zijn vriend, Welke opdracht hij had gekregen. Deze luisterde met meerdere belangstelling, dan hij wilde doen blij ken. Kom, zei hij ten slotte, dat lijkt me Wel aardig, maar ik yrees, dat ge tijd en scherp zinnigheid besteden zult aan iets, dat ten slot te heel onbelangrijk zal blijken te zijn. zeide, dat de Duitschors draaiden, inplaats van de feiten onder oogen te zien. De Wezenlijke moeilijkheid van de kwestie is, dat men niet weet, of men de Duitsche regeering kan gelooven, of niet. Drie dingen zijn noodig, zeide spreker, voor de behandeling van de kwestie lo. Een geallieerd onderzoek naar Duitsche baten uit verborgen bronnen, en andere „metho des van ontwijking." 20. Vorming van e<yi internationale zone aan beide zijden van den Rijn. 3o. Inbeslagneming van de Duitsche douane- inkomsten en heffing van invoerrechten. De Temps" vraagt Waarom doen Frankrijk en Engeland, in plaats van te twisten over de bezetting van het Roergebied, het eenige middel om Duitschland tot betalen te noodzaken, geen gemeenschappelijke stappen te Berlijn ter ver krijging van een practisch middel om de geleide lijke betaling van hun vorderingen te krijgen, n.l. door spoedige en geleidelijke omzetting dezer vorderingen in een portefeuille van waarden, welke op alle markten verhandeld kunnen wor den en kunnen dienen voor internationale be talingen Zal in dat geval destabilisatie dei- Wisselkoersen daardoor niet Worden vergemak kelijkt Zou dan de Roer-kwestie nog bestaan EEN NIEUW PLAN VOOR DE SCHADEVERGOEDING Naar uit Londen verluidt heeft McKenna, die kanselier van de schatkist zal worden, zoodra een tusschentijdsche verkiezing een plaats voor hem open maakt, een plan voor de schadevergoeding uitgewerkt, dat aan een geallieerde conferentie zal worden voorgelegd, zoodra Frankrijk zijn toestemming tot een zoodanige conferentie geeft. DE VOLKEN BONDSRAAD. De Volkenbondsraad begon gister in openbare zitting met de behandeling van de kwestie dei- onteigening door de Roemeensche regeering van onroerende goederen in Transylvanië, toebe- hoorende aan personen die Hongaarse!) onder daan wenschen te blijven. De door den Volkenbondsraad naar Gcnève ontboden leden van de regeeringscomrnissie van het Saai-gebied zijn gister te Genéve aangeklmen. IN HET BEZETTE GEBIED. (Zou 't waar zijn?) De correspondent van de „Daily Mail" te Dusseldorp meldt, dat een volledige demoralisa tie in de Roer slechts nog een zaak van korten tijd is. Een aanwijzing dat de Roerrnagnaten er toe overhellen om tot onderhandelingen met de Fransche bezettingsautoriteiten te komen is naar de correspondent meldt een overeenkomst, Welke tusschen een vertegenwoordiger van Krupp en de Fransche autoriteiten gesloten zou zijn, in zake een levering van 70.000 ton steenkool en cokes. De „Rheinische Tngeszeitung" bevat een rnededeeling van een vakman over het spoorweg ongeluk bij Duisburg. Deze zegt, dat de oorzaak van het ongeluk ongetwijfeld de ontploffing is van het gasreservoir voor de verlichting van den trein. Wanneer daar lucht bij komt, wordt het een gevaarlijke ontplofbare stof. De ontploffing- zou dan een nieuw bewijs leveren hoe weinig- vertrouwd het Belgisch personeel is met de Duitsche spoorwegconstructies. DUITSCHLAND EN HET VATICAAN. De „Vossische Zeitung" meldt De pauselijke nuntius Pacelli had gister opnieuw een bespre king met Rijkskanselier Cuno, betreffende de pauselijke nota inzake de houding der regeering ten aanzien van de daden van sabotage en de aanslagen in het Roergebied gepleegd. Des Dat is voor den professor te hopen, zei Werner glimlachend, want het is voor hem min der wenschelijk als er erkelijk iemand rondloopt, die wem Wenscht te vermoorden. Maar hoewel ik hem geen kwaad gun, zou ik toch willen, dat er iets ernstigers achter den dreigbrief stak. En, wat voor mij het voornaamste is, dat ik dit aan het licht kon brengen. Op dit oogenblik ging het schelletje van de huistelefoon. Van Gielen nam den hoorn op en luisterde. Hé, zei hij eerst nog, het moet m'b vader zijn. Ik heb een hekel aan die bel, ik wil niet, dan an deren mij storen, maar m'n oude heer kan ik het natuurlijk niet verbieden. Nadat hij even geluisterd had, riep hij Ik wil graag komen, maar ik heb bezoek op het oogenblik. Is er iets bijzonders Het antwoord kon Werner niet verstaan, doch er scheen wel werkelijk iets heel bijzonders te zijn, want Antoon van Gielen riep Ik kom dadelijk. En zich tot zijn bezoeker wendendsehreeuwde hij bijna Daar zal je van ophooren Frits. Er is een moord aanslag gepleegd op profesor Evan. Kom mee En zonder antwoord af te wachten liep hij de kamer uit, gevolgd door Werner, naar het kantoor van zijn vader. Daar vonden zij den heer van Gielen even be- Advertantiêni 15 regeh 1.75 riks regsl daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden noedsdeslingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven warden ®p aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. avonds gaf de Nuntius in het Frarteiskaner kloos ter, waar hij zijn intrek heeft genomen een diner, waaraan behalve de Rijkskanselier, ook nog minister Roenberg, de minister van Arbeid en de leider der katholieken Marck deelnamen. Tijdens dit diner bood zicli de gelegenheid om de door den paus ondernomen stap terdege te bespreken. Cuno beweerde, dat de Duitsche regeering herhaaldelijk openlijk blijk heeft ge geven, daden van sabotage en aanslagen af te keuren, doch dat de regeering niet in staat was, gezien de onrust ige en vijandige stemming tegen de bezetting, dergelijke daden zonder meer te verhinderenDe regeering zal echter nog eens doen uitkomen, dat deze daden op rekening moeten worden gesteld hetzij van afzonderlijke personen of organisaties. De besprekingen leidden niet tot eenig defi nitief resultaat en gezien het feit, dat de nuntius zijn voorgenomen vertrek naar München heeft uitgesteld en nog geen maatregelen voor zijn vertrek heeft genomen doen het vermoeden rijzen, dat de besprekingen nog zullen worden voortgezet. Intusschen zal Cuno nog een officiee le Verklaring tegen de dad; n van sabotage en de aanslagen afleggen, daar ook de centrumpartijen dienaangaande druk op de regeering hebben uitgeoefend. De socialisten en communisten zijn van meening, dat de regeering reeds lang tegin- over dergelijke daden met, grootere scherpte had moeten optreden, zooals ook reeds indertijd door Ebert werd voorgesteld. IERLAND. Voor zijn vertrekuil. Londen weer naar Ierland, heeft Ilealy, de gouverneur-generaal van den Vrijstaat, gezegd dat de Vrijstaat nu voorgoed op zijn beenen stond, den. binnenlandschen, aansla gen ten spijt, die het heeft moeten Weerstaan. Daaraan is nu een einde gekomen en Ierland is thans even rustig als Engeland. BELGIE. De Belgische Kamer beëindigde gistermiddag te 5 uur de debatten over de regeeringsverkla- ring. Men ging toen over tot stemming over de motie van vertrouwen169 van de 186 leden die de Kamer telt, namen aan de stemming deel. De motie Werd aangenomen met 94 tegen 63 stemmen en 12 onthoudingen. Alle socialisten stemden tegen, evenals de drie leden der frontpartij. DE GENTSGHE HOOGESCHOOL. Uit Brussel meldt men, dat de senaatscommis sie, die het ontwerp op de universiteit te Gent onderzoeken moet, voor vandaag bijeengeroepen is. Het ontwerp zal in behandeling komen na de begrooting. Men verwacht zelfs, dat de senaat over een dag of twaalf over het ontwerp zal beslissen. Maar tevens wordt verwacht, dat de Kamer het niet meer in deze zitting behandelen zal. De senaat zal 27 Juli uiteengaan. Om zijn "agenda af te doen zal hij zoowel 's ochtends als 's middags vergaderen. FRANKRIJK EN DE VLOOTCONVÉNTIE VAN WASHINGTON. De Fransche Kamercommissie voor buiten landsche aangelegenheden heeft besloten de Kamer te vragen, nog voor de vacantie, Guer- miers rapport te behandelen over liet wets ontwerp tot goedkeuring- van het verdrag van Washington betreffende de beperking der zee- strijdkrachten. Guermiers rapport WercI goedgekeurd door de commissie voor buitenlandsche aangelegenheden, die zich uitsprak voor de aanneming van een wetsontwerp dat alleen het -volgende artikel daard als altijd zitten achter zijn bureau-ministre Toen hij Werner zag, groette hij hem harteijk. We zien u niet dikwijls meer hier, mijnheer Werner, sprak hij. Neen pa, en Weet u Waarom Frits hier kwam Hij wilde inlichtingen inwinnen omtrent de ge schiedenis van dien dreigbrief. We waren er net over aan het spreken, toen u vertelde, dal Mijnheer van Gielen hief de hand op om z'n zoon het zwijgen op te leggen. Wat ik je door cle telefoon vertelde, was een zeer vertrouwelijke rnededeeling, zei hij met mis prijzing in zijn stem. Dat mocht nog niet bekend worden gemaakt. Mijnheer Werner zal mij niet ten kwade duiden, dat ik dit zeg, maar hij is journalist niet waar, en Hij Weet al, wat u me verteld hebt, viel An toon van 'Gielen zijn vader in de rede. Ik zal er geen misbruik van maken, zeide Werner nu, ik Weet niets anders dan dat er een aanslag op professor Evan gepleegd is en dat zal toch Wel spoedig bekend zijn. Van Gielen scheen even na te denken. Komaan, wat ikAntoon wou vertellen, moogt gij ook hooren, als gij er niet dadelijk mee naar uw redactiebureau loopt. Maar als ik hetzelfde of andere bijzonderheden uit andere bron verneem, dan moet ik daarvan Wel gebruik maken voor mijn blad. Dat spreekt vanzelf. Zie eens,de kwestie is deze. bevat Het gouvernement wordt gemachtigd het den 6en Februari 1922 te Washington geteekende verdrag te ratifieeeren, dat tot 31 December 1936 van kracht blijft. VEREENIG DE STATEN. President Harding heeft op zijn reis naar het Westen en Noord-Westen nu ook het woord ge voerd te Spokane. Hij drong er op aan dat het Amerikaansche volk zijn natuurlijke hulpbron nen in exploitatie zou gaan nemen. De president was er niet voor, dat deze gespaard zouden blij ven als een appeltje voor den dorst. De president voorziet een snelle toeneming van het bevolkingscijfer der Unie, dat naar hij voorspelt zal aanzwellen tot 300.000.000. De economische ontwikkeling van hel. land moet ge lijken tred houden met den aanwas van de be volking. ALLERLEI. De „Leviathan", het grootste Amerikaansche schip, is voor zijn eerste reis vertrokken. Op de passagierslijst komen de namen van vele nota belen voor. Uit Londen De bootwerkersstaking heeft zich gister verder uitgebreid. Ook te Liverpool en Manchester Wordt thans gestaakt. In laatst genoemde stad staakten 6000 arbeiders in lossen en laden van kanaalschepen, terwijl te Liverpool 1000 bootwerkers, werkzaam bij het lossen en laden van schepen, zich bij de stakers aansloten. Hetzelfde deden 1500 anderen te Birkenhead, een voorstad van Liverpool, maar te Liverpool zelf wordt nog gewerkt aan het lossen en laden van Oceaan-booten. In de Londensche haven steeg het aantal sta kers, zooals gemeld, tot 18.000; Enkele duizenden arbeiders werkzaa, bij het lossen van graanbooten en schuiten, legden er ook het bijltje bij neer. Te Tilbury wordt echter nog gewerkt. De leiders van de betrokken vakbonden, aa'n wier raad de stakers zich niet hebben gestoord, hielden gisteravond een bespreking, ten einde te trachten cle staking opgeheven te krijgen. Uit Berlijn Naar de Ullstein-dienst verneemt, zal de metaalbewerkersstaking, welke reeds tweemaal dreigde te zullen uitbreken, doch did door liet bemiddelend optreden van den minister van Arbeid werd uitgesteld, toch worden ge proclameerd. De metaalbewerkers, die, zooals bekend, met de scheidsrechterlijke uitspraak van deiurninister van Arbeid niet tevreden waren, hebm-n zich met een meerderheid van nicer dan tweederden van het aantal uitgebrachte stemmen vóór ver werping van het bemiddelingsvoorstel verklaard en zich vóór het proclameeren der staking uit gesproken. De reeds vroeger gekozen stakingsleiding kwam daarop bijeen, teneinde te beslissen, wan neer de staking zal beginnen. Vermoedelijk zou de staking hedenochtend een aanvang nemen. Uit Wec-nen In verband met de ontdek king van een politiek complot hebben talrijke arrestaties plaats gehad. Volgens de bladen had het complot ten doel den kanselier en verscheidene politieke en finan cieel e persoonlijkheden uit den weg te ruimen. Ten huize van drie Russische officieren zijn wapens in beslag genomen. Het gouvernement heeft besloten krachtig op te treden tegen de reactionnaire organisaties. Uit Brussel De Senaatscommissie, belast met het onderzoek nopens de opheffing van de parlementaire onschendbaarheid ten aanzien van de socialistische senatoren Renier en brai- ture, de leiders der spoorwegmannen tijdens de staking, heeft in principe besloten, de vervolging- niet toe te laten. Natuurlijk moet echter de Evan neemt iederen middag thee met een scheut je rum, een slechte gewoonte. Dezen middag deed hij eVenzoo. Hij dronk van de thee maar heel Weinig, want ze smaakte hem niet. Koit daarop Werd hij hevig ongesteld. Hij had vergift gedron ken. Het vergift zat in den rum. In den rum Ja, Want de dochter van Evan dronk ook thee en haar overkwam niets. Zij heeft mij bericht gestuurd. Haar vader heeft haar daarom verzocht Hij wil niet, dat de politie in deze zaak gemengd Wordt. Eigenaardige opvatting, meende Antoon van Gielen, is z'n toestand niet gevaarlijk Neen, hij heeft maar heel weinig gedronken En hij zal zich zelf wel genezen. Maar papa, waarom heeft hij het u verteld Die vraag zal ik je beantwoorden en dan weet ge meteen, waarom ik er dadelijk met jou over sprak. Zie eens, Evans schijnt reden te heb ben, om te meenen, dat het bij deze eene poging hem om 't leven te brengen, niet zal blijven. Reden te meer om de politic te Waarschuwen. Dat wil hij beslist niet, maar hij Wenscht wel bescherming. En ik heb hem beloofd, dal hij daarvoor ook op mij kan rekenen. Ik heb daarbij ook aan jou gedacht. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1