Senaat daarover definitief heslissen. De commis sie heeft de verdere bespreking tot na de vacant ie verdaagd. Uit, Berlijn De sociaal democratische groep uit den rijksdag heeft een motie ingediend waarbij de regeering wordt uitgenoodigd de index-loonen bij verordening in te voeren. Binnenland. Protest van het Bestuur der Internationale Unie van R. K. Vrouwenbonden. Het bestuur van de Internationale Unie van R. K. Vrouwenbonden te Brussel in vergadering bijeen op 23, 24 en 25 Juni 1923, komt met kracht op tegen eenige Besluiten, genomen door het Congres van den Internationalen Bond van het Vrouwenkiesrecht (Rome 12-19 Mei 1923), omdat deze besluiten onvereenigbaai zijn met de katho lieke beginselen, die alleen, door de onverbreek baarheid van het huwelijk, de rechten en de waardigheid van de vrouw waarborgen. Slechts de Katholieke beginselen erkennen de rechten' van den vader en de moeder op het kind, en handhaven door plichtsbesef en reinheid van zeden de eendracht en de welvaart in de gezinnen waardoor zij tevens de kracht van den Staat verhoogen. Het Bestuur bovenvermeld noodigt daarom de R. K. Vrouwenbonden uit, in hunne nationale bijeenkomsten en congressen krachtig te pro testeeren tegen de beginselen van sociale des organisatie, die op genoemd Congres Werden verdedigd, omdat deze beginselen de rechten van het individu stellen boven de belangen van het gezin, en de Vrouw in een zelfzuchtige afzonde ring plaatsen die strijdig is met haar natuur en hare hooge plichten als echtgenoote en moeder. Uitdrukkelijk verklaart het bestuur echter, dat dit protest NIET GELDT het VROUWEN KIESRECHT, wijl dit recht juist de Katholieke vrouwen beter in staat stelt, het christelijk huis gezin te versterken. Emigratie. In verband met de zeer vele verzoeken om financieelen steun voor emigratie, verzoekt de directeur van het Informatiebureau van de Nederlandsche Vereeniging Landverhuizing ons mede te deelen, dat het beslist niet mogelijk is kosteloos naar het overzeesche te reizen. De Vereeniging Landverhuizing kan geen financieelen steun verleenen en evenmin helpen door voorschotten. Het is dus volkomen nutteloos zich voor gelde- lijken steun tot de Vereeniging te Wenden. Zij, die emigreeren willen, moeten instaat zijn zelf de reiskosten en hetgeen verder noodig is te betalen. Nadrukkelijk wordt ook gewaarschuwd tegen desertie van schepen of pogingen om op andere niet Wettige wijze binnen te komen in de Ver. Staten van Amerika. Bij ontdekking, zij het. ook later, loopt men groot gevaar voor ernstige moeilijkheden, terwijl gehuwden te wachten staat, dat hun gezin de toegang wordt geweigerd. Hof van Intern. Justitie. Hedenochtend halfclf zijn voor het Permanente Hof van Internationale Justitie, in tegenwoor digheid van een talrijk publiek, waaronder de Minister van Justitie, mr. Heemskerk, en ver schillende gezanten, de pleidooien in cle Wimble- don-zaak, wat de hoofdzaak betreft, Sangevan- gen. De agent van de Fransche Regeering, prof. Basdevant, trad op voor de Fransche maat schappij, die de Wimbledon had bevracht, van welk schip de toegang tot het Kieler-kanaal was ontzegd,en hij zette uiteen,dat deze verhindering onwettig was geweest. De Eerste Kamerverkiezingen. De R. K. ZeeuWsche Statenclub heeft besloten, candidaat te stellen voor de Eerste Kamer de heeren E. B. Dumoleijn, notaris te Hontenisse, en F. J. M. L. van Waesberghe, burgemeester van Hulst,beiden lid van de Staten van Zeeland.Deze lijst zal worden verbonden met de R. K. lijst in Noord-Brabant. De beide andere bij deze groep behoorende provincies, Utrecht en Limburg, zullen ieder een afzonderlijke lijst indienen, die niet verbonden zullen worden. Afschaffing van strijkgelden. liet centraal bestuur van den Nederlandschen Tuinbouwraad heeft zich tot de Eerste Kamer ge wend met het verzoek, het aanhangige wetsont werp inzake afschaffing van strijkgelden aan te nemen. Weer een Nederlander gekozen. Dr. D. W. baron van Heeckeren, vroeger chef van de politieke afdeeling van het Departement van Buitenlandsche Zaken, is korten tijd geleden benoemd tot voorzitter van de gemengde ar bitrale rechtbanken tusschen Engeland en Oos tenrijk, Engeland en Bulgarije, en Engeland en Hongarije. Hij blijft hier wonen. Gedeputeerde Staten van Gelderland. Mr. 11. P. de Wilde (V. D.) die Woensdag tot lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland is gekozen, heeft verklaard de benoeming niet aan te nemen. De verkiezing van een nieuw lid van Gedeputeerde Staten zal plaats hebben in de zitting van 17 dezer. Het Internationale Reisverkeer. Naar de Ullstein-dienst meldt, heeft de Rijks dag heden het wetsontwerp in zake het Duitsch- Nederlandsche verdrag betreffende het interna tionale reisverkeer, aangenomen. Deze wet heeft de strekking, dat cle regeering van beide landen elkaar bij het, grensverkeer wederkeerig steun verleenen. De Eerste Kamerverkiezingen. Naar de „Standaard" verneemt, zijn bij overleg tusschen de Provincies Utrecht en Zee land voor de A.R. partij de volgende candidaten gesteld 1. Mr. A. A. de Veer (aftr.) 2. G. C. D. d' Aumale baron van Ilardenbroek van Harden- broek (aftr.) 3. Mr. J. F. van Beeck Calkoen 4. J. H. Blum 5. Prof. dr. A. Noordtzij, 6. Gerlach. Aan Zeeland is cle eerste plaats gelaten, omdat mr. De Veer cle eenige Zeeuw is, die thans in cle eerste Kamer zitting heeft. Duitsche kolen. Naar de Ldlstein-dienst uit Gelsenkirchen ver neemt zullen de Franschen en Belgen, op verzoek van den Nederlandschen gedelegeerde in het Roergebied, op cle spoorlijn Gelsenkirchen Bismarck-BuerZuid-Dorsten de militaire be waking intrekken. Langs deze lijn werden Duitsche kolen voor Nederland tot levering waar van Duitschland contractueel verplicht is ge transporteerd. De militairiseering van de spoor lijn maakte aan dit transport een einde. Naar de Nederlandsche gedelegeerde heeft verklaard, zal de spoorlijn waarschijnlijk reeds binnen enkele dagen zonder militairen zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Eindexamen R. II. B. S. Geslaagd voor het eindexamen 5-jarige cursus J. van Deursen, J. Doets, P. J. van der Encle, Wilha. C. M. Jansen, Zwe. Hovingh, P. V. K. Kappelhof, G. J. Knopper, Aa. J. Lugtenburg, Suza. J. M. Pas,-P. Ritman, R. Ritman, E. F. J. W. Sickenga, A.' Teeuw, H. Teeuw, allen van Schiedam J. L. van den Berg, C. H. PI. Koks, P. C. PI. Ploltzer, W. A. van Schie, J. Visser, J. van der Vlis, allen van Vlaardingen Ga. G. Dirkzwager, I. C. Poortman, beiden van Maas sluis Ea. J. Lindeijer, van Kethel J. van Mas- trigt,, L. van Mastrigt, van Overschie Ca. A. Ouwelien, van Maasland H. G. van Assendelftde Coningh, P. Burik, K. A. Gönlag, B. P. Th. M. Orth, J. A. Wolthuis, allen van Rotterdam. Afge wezen een. Conflict bijgelegd. Naar we vernemen is het arbeidsconflict bij de fa. Duchateau, alhier, bijgelegd en zullen alle werknemers Maandag a.s. het werk weer kunnen hervatten. Maandelijkseli Bevolkingsoverzichl Bevolking op 31 Mei 42553. Vermeerdering in de maand Juni door Vestiging 208, geboorte 101, totaal 309. Vermindering door vertrek uit de gemeente 167 door overlijden 31, totaal 198, alzoo een vermeerdering van 111 personen. Zoodat daar mede het bevolkingscijfer op 30 Juni j.l. steeg tot 42G64. Het aantal huwelijken in Juni voltrokken be droeg 32. Gcv. en verk. onroer. goederen. Notaris B o d d e s. Veiling 6 Juli. Een gunstig gelegen, goed onderhouden, hecht en sterkwinkelpand,met openplaats en erfgelegen te Schiedam aan de Groote Martk. 8 groot 83 centiaren. Geveild voor 13000. Naar w ij vernemen h e e f t d e heer II. van Wieringen, sluiswachter aan het Spuilca- naal, die kort geleden zijn 40-jarige dienstver vulling herdacht zich genoopt gezien om ge zondheidsredenen zijn ontslag uit den gemeente dienst. aan te vragen. UIT ROTTERDAM. Eergisteravond wilde de 13-jarige H. B., het zoontje van den schipper van de Mijn Verlangen V, liggende aan de Maaskade O.Z. alhier, uitge zonden omaan denwal boodschappen tegaan doen van het schip af in de achter het schip liggende roeiboot springen. De jongen sprong mis en werd onmiddellijk door den sterken stroom onder het schip gedreven. Na ruim drie kwartier dreg gen heeft de schipper van de Carolina den jongen opgevischt. Dokter Versteeg kon slechts, den dood constateeren. Plet lijkje is overgebracht naar het huis van een familielid aan de Laurier straat. INGEZONDEN. Het tloodelijk ongeluk in de Oranjestraat. Geachte Redactie, Mag ik li eenige plaatsruimte Verzoeken voor onderstaande regelen Bij voorbaat mijn dank. In de plaatselijke bladen las ik het bericht van het ongeluk met doodelijken afloop, dat het jongetje van Rossel in de Oranjestraat is overkomen. En een ieder kan zich indenken, hoe het ouder lijk huis van dit ventje, dat straks nog vol levens lust de straat opging, plotseling in diepen rouw gedompeld is. Elkeen zal deernis hebben met de diepbedroefde ouders De motorrijder heeft, volgens ooggetuigen, zachtjes gereden en geen schuld aan het ongeluk. Gelukkig Ik ken den man niet en misschien niemand in Schiedam, maar die man is ook t.e beklagen. Plij ging ook welgemoed do straat op,niet in het minst vermoedend, dat, als hij thuis zou komen, hij een doodelijk ongeluk zou veroorzaakt hebben. Dat blijft dien man zijn heele leven bij, dat kan ik me zoo levendig indenken al heeft hij ook geen part of deel aan de aanrijding gehad. Uit deze tragische geschiedenis is een les te trekken Daar hangen dagelijks honderden kinderlevens aan een zijden draad. Het steeds drukker wordend verkeer in onze stad, gebiedt reeds voor volwassenen oplettend heid bij het oversteken van straten en pleinen. Die oplettendheid het is jammer laat veel te wenschen over, maar daar schijnt Weinig aan te doen te zijn. Maar nu de kinderen. Zij zoeken het gevaar. Als er een auto passeert, moeien ze er achter hangen, Als een wagen wat langzaam rijdt, moe ten ze er op klimmen. Als de stadsbus door de straat rijdt, klampen, ze zich trots het veilig- heidsscherm nog aan een centimeter van de treeplank vast. Ze zullen en ze moeten meerijden,, sleuren of sleepen. Op een gegeven oogenbbklaten ze los. En onbedacht loopen ze h'nks of rechts de straat over, misschien recht op een andere auto, motor of wagen aan. Als ze op het trottoir loopen en ze zien een auto aankomen snellen ze er in rechten lijn op aan. Ze moelrn er aan hangen. En dat gevaarlijk spelletje Wordt dagelijks erger. Ik spreek uit ervaring. Ieder motorrijder of automobilist weet dat.. Wij maken het dag in, dag uit mee. Dat is het, Was onze aandacht meer gespannen houdt, dan het besturen van onze wagens. Wij zitten steeds te denken daar kan uit die zijstraat een kind aan komen vliegen. Daar kan achter dien Wagen een kind vandaan komen loopen. Die kinderen, die aan gindschen auto hangen kunnen er elk oogenblik afspringen en wat zullen ze dan Blijven staan, rechts of links Wegloopen? Met die vragen zitten we ons aanhoudend bezig te houden. En toch vroeg of laat gebeurt er iets, als nu in do Oranjestraat. Ik zeide, uit dit geval is een les te trekken. Het wordt meer dan hoog tijd, dat aan dit ge vaarlijk kinderspel, wat hun dood kan zijn, een einde komt. De politie staat hier totaal machteloos tegen over. Anders is het gesteld met ouders en onderwij zers en onderwijzeressen. Ik doe een dringend beroep op alle ouders en allen, die met de opvoeding der jeugd belasl zijn, dat zij eikendag de kinderen op hel gemoed drukken hel gevaarlijke spelletje van achter auto's en wagens te loopen en te klimmen, voorgoed te stu ken. In een of twee dagen zal het niet gaan, want het zal kracht kosten, het zit er te diep in. Maar die eene waarschuwing, die geen minuut behoeft in beslag te nemen van den leertijd op school, dag aan dag herhaald, zal, ik ben er van over tuigd, op den duur heilzame gevolgen liebhen. Dan zullen tragische ongelukken, als nu weer gebeurd is, vrijwel uitgesloten zijn. Mij dunkt, wat ik vraag, kan toch ook wel gerekend worden tot de opvoeding der jeugd. U, geachte Redactie nogmaals beleefd dan kend voor de verleende plaatsruimte teeken ik, Hoogachtend, F. W. M. LIeggei.man. Gemengd Nieuws. Terecht. De 11-jarige Hubert Husschner, te Schaesberg, die sincls 27 Juni jl. vermist was, is terecht. Hij was uit vrees voor straf de grens overgetrokken,had hier en daar rondgezworven en was ten slotte door een politieman teKellers- berg, bij Alsdorff aangehouden, die hem gisteren terug liet brengen. G e W e t e n s g e 1 d. Bij eenige rijksontvan gers is 13.932.80 ingekomen wegens te weinig betaalde belasting. Op een vrachtato geschoten. Wegens de staking op een steenfabriek te Uden- liout, waarbij tevens de voerlieden betrokken zijn Werden sinds eenige dagen per vrachtauto, van Eindhoven steenen van deze fabriek gehaald. Deze auto's Werden door marechaussées begeleid. Gistermorgen omstreeks tien uur Werd er plotseling op den Udenhoutschen Weg van een korenveld uit een geweersalvo op den auto ge lost. Een der voerlieden kreeg een schot hagel in den nek. Onmiddellijk snelden de marechaussës het korenveld in. Zij vonden in het platgetrapte koren alleen vier jachtgeweren. De daders Waren echter gevlucht. Bij een terstond ingesteld onderzoek met behulp van een rijkspolitiehond, lieten de marechaussées alle stakers ongeveer 60 in aantal, aantreden. De hond Wees toen onmid- delijk vier personen aan, die gevankelijk per auto naar Tilburg werden gebracht. Branden. Te Herpt (N. Br.) zijn gister ochtend het café van J. V., en de woning van II. V. geheel afgebrand. Behalve de inboedel zijn de instrumenten en de muziek van de harmonie De Eendracht verloren gegaan. Even later ontstond brand in een groote, met, riet bedekte boederij, die bewoond werd door de wed. van G. In een oogwenk stond het geheelc huis benevens stalen schuur in vlammen. De brandweer had handen vol Werk om de in de omgeving staande huizen tegen het vuur te behoeden. De oorzaak van den brand is niet be kend. LI e t n i e uwe spannetje. Men schrijft uit Maastricht Een zekere L. V., iemand die met allerlei koopwaren loopt te venten, had voor f 450 een karretje met paard gekocht: Die gebeur tenis moest natuurlijk gevierd Worden. Met drie vrienden en een vrouw, reden zij met het nieuwe spannetje over St. Pieter, waar het toevallig kermis Was. Overal werd eens aangelegd. Tegen een uur of tien zag men het stelletje, dat eenigs- zins aangeschoten was, over den kanaaldijk van St.. Pieter scharrelen. Het paardje was erg be zweet en toonde sporen van groote vermoeidheid. In plaats van een deken, hadden een paar feest vierders hun jas over het bezweete dier gelegd. Bij de St.Lambertuskapcl kreeg men verschil van meening. 't Was half elf en dat vonden de heeren nog wat vroeg om naar huis te gaan. Een van het viertal, die geen verstand van paarden had, voerde het paard bij den teugel en wilde er mee omdraaien doch het paard liep achteruit, met het gevolg dat alles de eigenaar incluis die nog op den bok zat in het kanaal terecht kwam. V. werd door middel van een roeibooLje op het droge gehaald. Het paard zonk dadelijk en verdronk. Den volgenden morgen Werden kar en paard op het droge gehaald. Plaat skaartenmachines. In het Centraalstation te Utrecht Worden wedert 1 Juli de plaatskaarten door den beambte bij de afgifte gedrukt. Daartoe heeft hij bij zich een machine Duitsch systeem. Daarop bevindt zich een rol waarop de namen van de stations gedrukt zijn. Vraagt een reiziger een kaartje naar Amsterdam dan stelt de beambte den wijzer van een apparaat dat zich langs de rol beweegt op Amsterdan legt een onbedrukt kaartje in de machine drukt op een hefboom en het kaartje komt er geheel bedrukt uit. Tegelijkertijd wordt evenals bij een kasregis ter het ontvangen bedrag geregistreerd en op geteld. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om indien deze machines voldoen ze ook op andere groote stations in dienst te stellen. Geen gebrek. Voo; de tijdelijke betrek king van onderwijzer te Oud-Karspel hebben zich reeds meer dan 30 liefhebbers aangemeld. D e n i e t-g esloten overwegen. We derom heeft het niet gesloten zijn der overwegen bijna een slachtoffer gemaakt. Toen nl. gisteren middag een voerman nabij de Kalkzandsteen fabriek te Zuid Berghuizen over een overweg der spoorlijn OldenzaalEnschedé wilde over steken, zag hij in zijn onmiddellijke nabijheid een goederentrein uit de richting Oldenzaal naderen. De man legde dadelijk de zweep over de paarden en sprong van den wagen, waaraan nog een tweede gekoppeld was. Nauwelijks waren de paarden en de man over de rails of de eerste wagen werd door den trein gegrepen en totaal versplinterd. De voerman en de paarden bleven ongedeerd. Jacht op de inbrekers. In verband met de aanhouding van de drie inbrekers te Alphen (N.-Br.) verneemt de „Tel." het volgen de Toen de gemeenteveldwachter van Riel in den vorigen nacht op surveillance was, ontdekte hij een onbeheerd rijwiel, beladen met een zak leder. Dit vond hij zeer verdacht en daarom hield de politieman een oogje in 't zeil. Hij bemerkte even daarna drie verdachte personen, waarvan er twee een rijwiel bij zich hadden, eveneens zwaar beladen. Onmiddellijk waarschuwde hij de in de buurt Wonende heeren Vosters cn Wouters, die terstond bereid waren hem te helpen. De drie onbekende personen werden overvallen en ge arresteerd. Echter wist een der personen zich los te rukken en op de vlucht te gaan. Hij werd vervolgd door den heer V. en diens hond. Bij zijn vlucht trok de dief een revolver en schoot ver scheidene malen op zijn achtervolgers, echter zonder iemand te treffen. Al heel spoedig werd de bandiet door den hond tot staan gebracht. De heer V. overmeesterde en ontwapende hem. Ruim 150 K.G. leder, 't Welk zij volgens hun bekentenis in de looierij van den heer Malleus ontvreemd hebben werd in beslag genomen. De inbrekers zijn genaamd Klijs en van Dun, beiden uit Breda afkomstig, en M. Donders, uit Tilburg alle drie beruchte lieden. Ze worden van meer inbraken en diefstallen-, gedurende den laatsten tijd in de omgeving gepleegd, verdacht. De marechaussee te Alphen heeft de zaak reeds in onderzoek. Kersen en aardbeien. Ter veilings- vereeniging Houten en Omstreken besteedde men voor meikersen rood 3447 cent, aardbeien 7480 cent per K.G. Dolle honden. Twee ingezetenen der gemeente Doetinchem zijn door dolle honden ge beten en ter speciale behandeling naar Utrecht vervoerd. Het R ij n-M a a s-S c h e 1 d e-k anaal. Gelijk bekend is zegt de „Tel.", bestaan er ver schillende plannen voor het Rijn-Maas-Schelde kanaal. Het plan, dat in Nederland het meest bekend is, is dat van de stad Krefeld, hetgeen door den heer Hemtrichs von Krefeld voor de Noord-Limburgsclre Handelskamer verdedigd Werd. Hij zou de verbinding willen leiden via het Antwerpen-Campenkanaal en de Zuid-Willems- vaart-Vcnlo-Kempen-Krefeld, met een uitmon ding in den Rijn bij Ruhrort. Ook bekend is het schema van Ir. von Gaeneghem kortelings door hem uiteengezet voor de Nederlandsche Vereeni ging voor Handel en Industrie. Het betreft een rechtstreeksche verbinding tusschen Antwerpen en Maastricht en vandaar door Limburg naar den Rijn. Het eerste plan staat bekend als het noor delijke, het laatste als het zuidelijke project. Dusseldorp en Neuss propageeren nu een door den Ir. Valentin uitgewerkt project, dat het midden houdt tusschen de beide bovengenoemde. Met de rechtstreeksche verbinding tusschen Ant werpen en Maastricht kunnen zij zich vereenigen De uitmonding in den Rijn dient z.i. echter op de (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) "Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teru ggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2