hoogte van Dusseldorp-Neuss te komen. In een schrijven aan de Duitsche regeering en verschillende groote firma's, wijzen de gemeente besturen er op,dat met de bestaande plannen spe ciaal bepaalde Nederlandsche industrie- en han delskringen bevoordeeld worden, terwijl een al te zuidelijke uitmonding volgens hen in strijd is met het, verdrag van Versailles. De steden Dusseldorp en Neuss zullen zich bin nenkort met hun voorstel ook tot de vooraan staande Nederlandsche belanghebbenden wen den. Opgravingen in Noor d-B r a b a n t. De directeur van het Rijksmuseum van Oudhe den te Leiden, Dr. J. Ilolwerda, heeft gisteren een begin gemaakt met de opgravingen onder Neter- sel. Geschorst. De Gooische Post meldt het volgendeNa voorloopig onderzoek door de Utrechtsche hoofddirectie zijn de beheerder van het bijkantoor Hilversum der Hanzebank, de heer C. F. M. G. en de agent der Hanzebank te Laren de heer A. W., beiden in hun functies ge schorst op het vermoeden van het plegen van onregelmatigheden in het beheer der hun toe vertrouwde bankzaken. Een nader onderzoek, aldus zegt het blad zal nog moeten uitmaken, of en zoo ja, tot welke bedragen de Hanzebank hierdoor benadeeld is. Verdronken. Bij het baden in zee is gis termiddag te Harlingen de 9-jarige B. Sch. ver dronken. Met eenige vriendinnetjes had ze zich te water begeven, buiten het voor badplaats af gezette gedeelte. O n t s 1 a g e n. De agent van de Hanzebank te Laren A. W. die gisteren op vermoeden van het plegen van onregelmatigheden is geschorst, is vandaag ontslagen. Schadepostje. Een Maandag door een Bossche kassiersfirma verzonden brief met 4000 bestemd* voor Amsterdam, is door den geadres seerde niet ontvangen. Door een verzuim was de brief niet aangeteekend. V a 1 s c h e bankbiljetten. Bij Bocholt is bij het onderzoek der treinen een buitenlander aangehouden, die zonder pas in het bezette ge bied wilde reizen en in het bezit was van twee koperplaten, welke volgens bij hem gevonden brieven moesten dienen voor het vervaardigen van buitenlanclsche banknoten in het bijzonder van dollars. Ook een lijst van medeplichtigen werd bij hem gevonden, waaruit bleek, dat men met een internationale oplichtersbende te doen had. De hoofdpersonen zouden te Ilamborn woon achtig zijn. De volkstelling in Palestina. De eerste officieele volkstelling in Palestina is thans mogelijk geworden. Het is Vroeger nimmer gelukt, een dergelijke telling te houden, wegens de oppositie, die de Muzelmannen daartegen voer den, uit Vrees voor de aangifte van het aantal vrouwen en dochters, .dat ze hadden en voor be lasting en militairen dienstplicht. De veranderde politieke toestand heeft hun tegenstand gebroken en zoo heeft men de vol gende gegevens kunnen verkrijgen. De totale bevolking van Palestina bedraagt 757 189 zielen. Het grootste deel daarvan zijn Maliomedanen, nl. 590.890 zielen. Dan volgen de Joden, 83.794 in getal. Vervolgens de Latijnsch-, Grieks'ch- en Armeensch-Katholieken met resp. 14 245 11.191 en 1271 zielen, de schismatieke Grieken met 33.369, de Anglicanen met 4553, de schismatieke Armeniërs met 2939 en de Maronie ten met 2120 zielen. Daarbij komen dan nog eenige kleinere groe pen, die echter van geringe beteekenis zijn. Zooals men ziet, maken de Joden in Palestina slechts 1/9 der geheele bevolking uit en zijn zij niet veel sterker dan de gezamenlijke christenen. De bevoorrechte positie, die hun onder het En- gelsche mandaatbestuur van sir Herbert Samuel werd toegekend, is dus geenszins door hun getalsterkte gemotiveerd. Een eigenaardig schouwspel. Hoe de Duitsche mark zelfs voor Duitschers in waarde gedaald is, bewijst het volgende voorval. Gisteravond tegen acht uur werden m het hartje van Berlijn, in de bekende straat Unter den Linden, biljetten van 10.000 mark onder de menigte verspreid. Dit geschiedde op het drukste uur van den dag, n.l. tusschen 6 en 7 uur, als iedereen na volbrachten dagtaak huis- waai tskeert. In het geheel werd voor een be drag van 20 millioen mark verspreid. De bil jetten, welke volkomen echt waren, droegen op den achterkant een reclame-annonce betreffen de het optreden van een te Berlijn zeer populai- ren boeienkoning. In Weerwil van de geringe waarde van de markbeijverde het publiek zich een biljet machtig te worden. Nederlanders, die het schouwspel gadesloegen, kregen den indruk, alsof het St. Nicolaasfeest Unter den Linden werd gevierd Lafhartige overval. Dezer dagen keerde een landbouwer, Van NieuWenhoven, die te Hekelghem nabij Assclie, in de Belgischepro vincie Brabant, woonachtig is, in den laten avond huiswaarts. Bij een tweesprong werd hij plot seling door een hem onbekend ongunstig uit ziend individu overvallen. De aanvaller sloeg zijn rlachtoffer met een bierflesch verschillende kee- sen op het hoofd totdat de boer het bewustzijn verloor. Toen bij het aanbreken van den dag de boe ren vanuit de in de nabijheid liggende hoeven landwaarts vinden, vonden zij den bewusteloo- ze. Deze Werd onmiddellijk naar zijn woning gedragen en de dokter werd gehaald.Hij consta teerde, dat de landbouwer ernstig gewond was. De politie stelt een onderzoek in. Russische graanleveringen. De „Ullsteindienst" meldt uit Berlijn De onderhan delingen tusschen leidende personen uit het Duitsche economische leven en de Russische handelslegatie betreffende levering van graan door Rusland, zijn in zooverre gevorderd, dat de afsluiting der overeenkomst binnenkort ver wacht kan worden. Het gaat hier om graan, dat Rusland aan Duitschland zou kunnen leveren na afloop van den oogst. Het bedrag der geheele levering is 200 millioen goudmark. De helft daarvan wordt betaald bij aflevering, een vierde gedeelte wordt door Duitschland betaaldmetthans reeds gereed liggende goederen terwijl het restant later op nader te bepalen wijze, zal worden vol daan. T i c h o n. De verblijfplaats van den patri arch Tichon is eindelijk bekend. Volgens een telegram uit Moskou heeft hij een drukbezochlen kerkdienst in het Donskon-klooster geleid. Zijn vrijheid blijkt zich echter slechts tot binnen de muren van dat klooster te beperken. Een ander telegram uit Moskou meldt, dat het zoogenaamde Opperste Kerkbestuur den rooden bisschop Antonin het eerepresidentschap heeft ontnomen. Treinbotsing. De sneltrein van Leeds naar Manchester is gister nabij Huddersfield in botsing gekomen met een andere locomotief. Een wagon van den sneltrein viel om, waardoor zes personen Werden gedood en zeven gewond. De volgende bijzonderheden kunnen nog worden gemeld omtrent dit noodlottige spoor wegongeluk.Deplek waar de ramp ligt ongeveer 200 M. van het station Diggle af en een halve mijl van den bekenden Marsden-tunnel, een der groot ste spoorwegtunnels dien te lande. De locomotief van een stilstaanden goederentrein had juist water ingenomen en stoomde terug naar den trein, die op een zijspoor stond, maar daar de wissel niet overging, kwam zij op het hoofd spoor terecht. Juist was een sneltrein van Leeds-Stoc.ksport met tien goed gevulle passa gierswagens en getrokken door twee groote locomotieven uit den tunnel gekomen en liep met volle Vaart op de losse locomotief van den goederentrein. De botsing veroorzaakte een geweldig geraas en was zoo hevig, dat de losse locomotief een dertig meter ver weggeslingerd werd. Uit de vernielde stoomketel spoot de stoom sissend naar buiten. De machinist van den lossen locomotief werd op slag gedood, ter wijl de stoker aan den kant van de spoor baan in deerniswekkenden toestand Werd ge vonden. Hij had een groote bloedende wonde aan het achterhoofd. De eerste locomotief van de sneltrein kantelde dwars over de spoor baan. De stoker van dezen locomotief Werd onder een massa gebroken ijzer dood gedrukt, terwijl de machinist vrij ernstig gewond Werd.. Ook de tweede locomotief van den sneltrein Werd zeer gehavend en op den tender gescho ven. De beide eerste wagons derailleerden en vielen om. De eerste wagon Werd grootendeels vernield en van de inzittenden werden vier menschen gedood, onder wie een handelsreizi ger met zijn vrouw een bejaard echtpaar. Zeven andere personen werden min of meer ernstig gewond, onder wie een predikant. De overige gewonde passagiers konden, na ver bonden te zijn, met de ongedeerd geblevenen per extra trein huiswaarts keeren. Het terrein van de ramp, met de gehavende locomotieven en de bloedsporen der gewonden bood een afgrijzelijken aanblik. Boven de smartkreten der gewonden klonk het snerpend gesis van den ontsnappenden stoom. Spoedig echter was hulp ter plaatse en begon men met bijlen de tusschen de vernielde rijtuigen be knelde passagiers uit hun netelige positie te verlossen. Het duurde echter geruimen tijd, eer de gedoode passagiers onder de ruïnes van den trein konden worden vandaan gehaald. WISSELKOERSEN De verwoeste gebieden. Bij de beraadslaging over de begrooting der verhaal bare uitgaven heeft de Fransche minister Reu- bel dezer dagen een uiteenzetting gegeven van den heropbouw in het bevrijde gebied. Op 3.306. hectare bouwgrond die onder de verwoesting geleden hadden zijn 3.150.000 Weder in bebou wing. Op 741.000 verwoeste panden zijn 590.000 heropgebouwd; De bevolking die vóór den oorlog 4.900.000 bedroeg en na afloop van den oorlog 2.076.000 is thans op 400.000 na w;eer zoo groot als vóór den oorlog. De opbrengst der belastingen was in het dienstjaar 1919—1920 620 millioen, in 1921 1640 millioen, in 1922 1900 millioen. De opbrengst der eerste drie maanden van 1923 doet voor dit jaar een opbrengst van 3 mil liard voorzien. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen N.O. tot O. wind, helder tot licht bewolkt, droog warm weer. I)e Hanze. Men meldt ons uit 's-Hertogenbosch Heden werden de schuldeischers van de crcdiet- ver. de Hanzebank te Den Bosch in de gelegen heid gesteld, in de Raadkamer van de rechtbank hun oordeel uit te spreken over het ingediende verzoek om surséance van betaling. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 5 Juli 6 Juli. Londen 11 61 11.60s/4 Berlijn -0.00131/8 -0.00121/» Parijs - 15.— - 14.82V2 - 12.21x/a Zwitserland - 44.2a - 43 877a Weenen - o.oo*/a - 0.003/„ Kopenhagen - 43.80 -44.177a Stockholm -67 40 - 67.437 2 Christiania - 40.80 -40 9272 Amerika - 2.543/4 -2-54 Madrid - 36.15 -36.177a Milaan - - 11.05 -10.95 Londen Parijs Brussel New-York... Berlijn Stockholm Zwitserland Kopenhagen Christiania Weenen TE AMSTERDAM. 5 Juli 6 Juni 11.60 - 14 90 - 12.60 - 2.55 0.00131/4 67 55 - 44 10 - 43.75 - 41.10 -0.0036 f II.6U/4 - 14 777» - 12 15 - 2.543/, 9 00123/4 - 67 50 - 43 50 - 44.20 - 40.90 - 0.0036 Telegrammen. UIT HET BEZETTE GEBIED. DUSSELDORF, 6 Juli. (draadloos) Door de Franschen werd 170 millioen mark, besemd voor de ondersteuning in het Roergebied, geroofd. Een Duitsche saboteur werd langs den spoor weg doodgeschoten. RUSLAND. MOSKOU, 6 Juli (draadloos) 130.000 ton nafta-producten, zijn van Odessa naar Frankrijk verzonden. Gister is de eerste lading hout van Odessa naar Marseille vertrokken. EEN ONDERHOUD. BERLIJN, 6 Juli (draadloos) Naar de bladen melden, heeft de vroegere Duitsche Rijkskanse lier, Dr.Wirtb, te Rome een langdurig onderhoud gehad met kardinaal Gasparri. STAKING TE BERLIJN. BERLIJN, 6 Juli (draadloos) Nadat 95% der arbeiders zich vóór afwijzing van bemiddeling hadden uitgesproken, is in een gister gehouden vergadering van de leiders der metaalarbeiders, besloten, om heden de staking te proclameeren. De staking zal zich over ongeveer 100 groote Berlijnsche metaalbedrijven uitstrekken. STAKING IN SPANJE. MADRID, 6 Juli (draadloos) De Taxichauf feurs te Barcelona hebben zich bij de staking in het transportbedrijf aangesloten. ONTSPORING. CHRISTIANIA, 6 Juli (draadloos) Nabij Dram men is een trein ontspoord. Een persoon werd gedood en 14 gewond. GRIEP. SANTIAGO, (Chili). 6 Juli (draadloos) Meer dan 100.000 gevallen van griep worden hier ge meld, voornamelijk onder de armere bevolking. Het weer is hier buitengewoon koud. MIJNWERKERSSTAKING. LONDEN, 6 Juli (draadloos) Een telegram uit Australië meldt, dat de regeering met allen spoed meer troepen zendt naar Sydney, waar de toe stand tengevolge van de staking der mijnwer kers zeer ernstig is. HAVENSTAKING. LONDEN, 6 Juii (draadloos) Meer dan 41.000 man zijn thans betrokken bij de havenstaking- waarvan 7000 in Manchester en 18.000 in Londen. De bestuurders van de transportarbeidersfe deratie, waarbij dc stakers zijn aangesloten, heli- hen verklaard, dat de staking onredelijk is en dat geen steun zal worden uitbetaald. Tengevolge van de staking stijgen de levensmiddelen. Rechtzaken. Kerknieuws. Internationale Novene voor den Vrede. Het Bestuur der Internationale Unie van R. K. Vrouwenbonden heeft, op voorstel van de Federatie van R.K. Vrouwenbonden in Neder land, besloten een Internationale novene van gebeden te organiseeren om den vrede van Chris tus te verkrijgen. Deze novene zal over de gehee le wereld behouden worden van 24 October tot 1 November a.s.,en dus eindigen met de Algemee- ne H. Communie op den feestdag van Allerhei ligen. De Apostolische goedkeuring is reeds aange- vraagd zoodra deze zal zijn verkregen, zullen nadere gegevens over de novene bekend gemaakt worden. Pauselijke encycliek. Uit Rome wordt gemeld, dat de Pauselijke Encycliek welke, zooals wc destijds aankon digden, bij gelegenheid van het eeuwfeest van St. Thomas heiligverklaring zou worden uitge vaardigd, eerlang zal verschijnen. De encycliek heeft een zuiver godsdienstig karakter. De Zeereerw. pater H. Roddeke C. s.s. R.. geboortig van Amsterdam behaalde aan het Bijbel-instituut te Rome hetbaccalaureaatCum laiide in de H. Schrift en dc Zeerw. pater L. Buys C. s.s. R. geboortig van Sommelsdijk be haalde aan het Collegium Angelicum,SummaCum Laude het licentiaat in de philosophie. Gouden stichtingsfeest. De Eerwaarde Fraters van de Congregatie van O. L. Vrouw van het LI. Hart, wier hoofdzetel gevestigd is in het St. Gregoriushuis te Utrecht, herdenken den 13den Augustus den dag. waarop voor vijftig jaar de Congregatie door Monseig neur Andreas Ignatius Schaepman, Aartsbis schop van Utrecht, is gesticht. Intern, kerk van liet II. Hart. Een particulier telegram uit Rome d.d. gis ter meldt ons Het comité tot stichting van een internatio nale votiefkerk ter eere van het H. Hart ter erkenning van Christus souvereiniteit over de volken voor den wereldvrede, van welk comité de kardinaal-vicaris Pompili voorzitter is, heeft tot de Katholieken der geheele wereld een oproep gericht, waarin o.m. gezegd wordt Het idee van een internationale votiefkerk ter eere van het II. Hart tc Rome, caput mundi, is een oproep tot christelijke broederschap tus schen de volken, die zich van den Christus, de eenige bron van liefde en rechtvaardigheid ver wijderd hebben. De oproep besluit met een uitnoodiging aan alle Katholieken om met een gift bij te dragen tot den bouw van dezen tempel, die het symbool van liefde en algemeenen vrede zal worden. G. K. metselaar, alhier, door de n Rotterdamschen politierechter veroordeeld tot 50 boete Wegens poging tot omkooping van een ambtenaar is door het Haagsche gerechtshof veroordeeld tot 25 boete. Uitgesproken is het faillissement van Petrus Jacabus van Hees,vroeger winkelier in boter en kaas, thans zonder beroep alhier, Antonie Mnys- straat 41. Curator mr. J. II. Welcker. Verduistering van f 4800. Voor de Rotterdamsche rechtbank bad zich gister te verantwoorden de 44-jarige A. W. J.M. zonder beroep, gedetineerd, vroeger vice-consul van Engeland te Rotterdam. Beklaagde stond terecht als zoude hij in het begin van dit jaar ver schillende gelden, Welke hij uit hoofde van zijn persoonlijke dienstbetrekking onder zich had, wederrechtelijk toegeëigend hebben, tot een totaal bedrag van 4800 ten nadeele van den Engelsehen staal Beklaagde legde een volledige bekentenis af. Hij was belast met het beheer van de zegelkas cn uit deze kas heeft hij ettelijke malen gelden weg genomen. Het O.M. eischte 10 maanden gevan genisstraf. Uitspraak 13 dezer. SPORT. R.K.S.V. Excelsior. Bovengenoemde Vereeniging hield gisteravond in Musis Sacrum" haar algemeene jaarverga dering, Welke een uitstekend verloop had. Na opening door den voorzitter, den heer E. A. Leenderts en voorlezing van het keurig verzorg de jaarverslag door den secretaris, Werd over gegaan tot veideelen der verschillende functies. Het vereenigingsbestuur werd bij acclamatie herbenoemd. Ook het voorgestelde contract betreffende de huur van het terrein werd na bespreking aan vaard, Tevens was men algemeen van meening, dat het orgaan niet meer voldoet aan de behoefte, dus uitbreiding behoeft. Hiertoe werd besloten. DAMMEN. Gisteravond speelde het Rotterdamsche Dam- genootschap den tegenwedstrijd tegen U.D.l. uit Schiedam. De uitslag was 1. II. J. v. d. Broek (R.D.G.) 2-0 J. Ruller (U.D.l.) 2. .1. P. Huibors (R.D.II)11 H. J. Hille (U.D.l.) 3. J. Lindemans (R.D.G.) 1—1 M. v. Noordenne (U.D.L) 4. C. v.d. Spek (R.D.G.) 11 J. v. Katwijk (U.D.L) 5. G. v. Bérkel (R.D.G.) 1—1 J. Pettinga (U.D.L) 6. L. J. Picrse (R.D.G.) 1i J. Risseeuw (U.D.l.) 7. II. H. W. Borghard! (R.D.G.) 11 D. Krabbendam (U.D.l.) 8. II. Doormalen (R.D.G.) 11 P. v. Noordenne (U.D.l.) 9. L. C. Mol (R.D.G.) 2—0 D. Bar- nauw (U.D.L) 10. K. Munting (R.D.G.) 11 J. Hakemeyer (U.D.l.) totaal 128 Vóór ontmoeting 197 eindstand 3115. Burgerlijke Stand. Ondertrouw d. Juli 5. A. P. A. Hendrikx 30 j. en G. M. J. Scbluter 27 j. W. S. J. van dc Werk ei} 24 j. en M. V. Rissema 27 j. J. J. van Zehen 27 j. en II. Eckenhausen 22 j. L. Adriehem 43 j. en J. J. A. van Kruiningen 40j. J. van Oort 19 j. en J. C. C. van Gerven 17 j. E; W. Venema 31 j. en E. Kooijman 24 j. H. II. van der Tooien 33 j. en J. G. Kooyman27 j. J. A. Slobbe 25 j. en J. M. Hoenderkamp 24 j. A. Schippers 25 j. en D. van Walsum 26 j. P. Jongebreur 21 j. en J. A. Pijl 20 j. M. Brou wer 22 j. en W. Eijgendaal 22 j. C. Noordijk 24 j. en H. Zwep 21 j. I. van Gèlderen 20 j. en J. van Deurzen 19 j. Gehuwd: Juli 5. A. Lameijn 22 j. en A. Veringmeier 22 j. H. Ph. Rijkuiter 25 j. en E. M. C. Martens 19 j. J. Duimel 26 j: en G. L. Kolmeijer 21 j. J. Könemann 28 j. en W. van Walsum 27.j L. de Neeff 21 j. en A. M. van den Hoek 20 j. J. Ozephius 26 j. en J. IJ. van Rosmalen 21 j. G. W. de Smit 24 j. en E. Kortland 24 j. Geboren: Juli 4. Petrus Johannes z.v. A. G. van den Berg en S. M. van der Tuijn, Mid- delharnisschestraat. Jacobus z.v. Th. J. van Duijn en W. Hendriks, Oostsingel. Overleden: Juli 4. Cornclis Rossel oud 8 j. en 7 mnd, Nassaustraat. 5. Een levenloos kind van A. J. Ballijns en C. van Munster, Maria- straat. Willemina Maria van der Gaag, oud 13 mnd, Nassaustraat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 6 Juli v.m. 8.42 n.m. 9.13. 7 Juli v.m. 9.39, n.m. 10.12. 8 Juli v.m. 10.45, n.m. 11.20. SCHIEDAM,6 Juli Aangekomen Eng. s.s. Alchymist" kapt. G. W. Dines; met olie van Londen voor N.V. Schieveem aan de Wilhel- minahaven. Eng. s.s. „Appomattox", ledig van Rotterdam om hier te dokken m de Wilhel- minahaven. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 6 Juli. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 18. Namens de commissie voor de noteering. II. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 6 Juli. Men noteert voor Spiritus 100 f 26. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 1.30. per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3