Het geheimziunige raadsel 3 7 eur. DAGBLAD W&OR SCHIEDAM OMSTREKEN. Net loont Je moeite Jot u om vraagt bij uw win tie tier om Jat „JunliaU" Je zuiverste zeep is Jie er bestaat. omJat„Junliabt"zeep en ae!J bespaart en uw oeJ niet aantast. om Jat „Jun ham "zeep uit Je zuiverste oliën Jer werefJ is bereiJ en uw waseh pracb- iicjj helJermaabi met een zuiveren jrisscnen FEUILLETON. 46ste Jaargang. Maandag 9 Juli 1923. No. 13687 gsBureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per ilpost ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Hoewel door de Saint Aulaire Fransche ge zant te Londen geen enkele document aan lord Curzon is overhandigd in den officieelen zin van het Woord heeft Poincaré het middel gevonden tot op zekere hoogte tegemoet te ko men aan den van Britsche zijde geuiten Wensch, om een schriftelijk antwoord te krijgen op de vragenlijst. Hij heeft Vrijdagavond aan de Saint-Aulaire opgedragen Lord Curzon op de hoogte te bren gen van de instructies, die hem werden gege ven van den dag na liet ontvangen van de Engel- sche vragenlijst van 13 Juni. Men hoopt, door dit compromis, de moeilijk heden betreffende de procedure te vermijden, maar men verheelt niet,dat uit de laatsteFransch Engelsche besprekingen blijkt, dat men over de kwestie zelf nog niet tot overeenstemming is gekomen. Havas publiceerde volgend telegram uit Lon den, gedateerd 6 JuliHet gerucht gaat hier, dat de Belgische regeering aan de Duitsche een nota gezonden heeft, waarin geëischt wordt, dat de Duitsche rijkskanselier, Cuno, openlijk de aanslagen op de bezettingstroepen in het Roer gebied en Rijnland zal afkeuren De Fransche regeering sloot zich bij deze, door België ondernomen stappen aan. Indien Duitschland in deze geen satisfactie geeft, zullen de Fransche en Belgische gezant Berlijn verlaten en de behandeling der diplo matieke aangelegenheden aan zaakgelastigden overlaten. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Naar de „Ullstein-dienst" uit Lausanne ver neemt, heeft de Turksche gedelegeerde Ismet Pasja een langdurig onderhoud met Venizelos gehad. Naar verluidt, zouden de beide gedelegeer den bij deze gelegenheid omtrent alle nog han gende vraagstukken tot overeenstemming zijn gekomen, in het bijzonder ten aanzien van de kwestie der requisitie-bons van het Grieksche leger in Klein-Azië. Volgens inlichtingen uit kringen van verschil lende delegaties, hebben de Turken in de Vrij dagavond gehouden bijeenkomst met de gealli eerde gedelegeerden, waarbij het definitieve geallieerde standpunt uiteengezet werd, een opschorting van de besprekingen verzocht, ge durende Welke zij over hun houding ten opzichte van dit standpunt zouden beraadslagen. Een algemeene verrassing brachten zij daar na door nieuwe eischen te stellen met name zou den zij hebben geëischt, dat in het vredesver drag de bijzondere bepaling zou worden opgeno men, dat de betaling der coupons van de Otto- maansche schuld uitsluitend in papier-franken zal geschieden De houding der Iurksche delegatie heeft ernstige critiek uitgelokt van de zijde van zekere delegaties. Gister confereerden de geallieerden en de Turken van halfvier tot halftien. Omtrent het resultaat dezer conferentie Werd geen mede- deeling gedaan. .Men verklaarde slechts, dat de kwestie betreffende de concessies in zake de be taling der coupons en de ontruiming van Constan- tinopel werden behandeld. Tevens werd besloten dat de deskundigen van de geallieerden en de Turken heden samen zouden komen. Naar de „Tanin" nog mededeelt heeft de regeering van Angora besloten, het vraagstuk der concessies in Turkije niet te Lausanne te behan delen. De kwestie der Turksche coupons zal niet in het vredesverdrag worden opgenomen. Ook is de Turksche regeering van oordeel, dat zelfs als 6 En als er brieven voor u komen Aan Welk adres moet ik die opzenden Laat u ze maar liggen. Mogelijk geef ik u per brief mijn tijdelijk adres op. Werner at haastig en maakte zich toen gereed. Hij ging op avontuur uit, maar moest er, meende hij toch een beetje netjes uitzien. De mogelijk heid bestond, dat er niets bijzonders gebeurde. Van Gielen en hij zouden dan eenvoudig een paar dagen gasten van professor Evan en diens dochter zijn. Maar aangezien hier dus ook van een jonge dame sprake was, achtte hij het noodig in zijn leeren handkoffer een gekleed pak mee te nemen, benevens nog een ander, waaraan hij anders niet gedacht zou hebben. Evenmin echter Vergat hij z'n zesloops revolver bij zich te steken, na dit geduchte wapen met de meeste zorg gela den te hebben. Om half acht telefoneerde hij om een taxi en tien minuten voor acht was hij present aan de woning van den heer van Gielen. Een groote reis-auto stond er voor de deur en zijn vriend Antoon was juist bezig den chauffeur «en koffer aan te reiken, die deze boven op dc regeling Wat de couponkwestie wordt uitge steld, toch onmiddellijk met de ontruiming van Constantinopel en Gal 1:pol- moet worden begon nen. Ingeval de geallieerden niet onmiddellijk op de eischen van Angora zullen antwoorden, zal de Turksche delegatie Lausanne verlaten. De toestand is dus Wel verward, maar van andere zijde wordt weer het gerucht verspreid, volgens hetwelk de Fransche regeering zou heb ben toegegeven in het geschil over de rentebe talingen der Ott'omaansche schuld De teekening van het vredesverdrag zou des wege verzekerd zijn, en begin deze Week plaats hebben. Nadere opheldering is dus wel noodig. IN HET BEZETTE GEBIED. Het Belgische ministerie van Nationale Ver dediging is, naar uit Brussel aan het „Journal" wordt gemeld, in het bezit gekomen van be langrijk materiaal, met betrekking tot den misdadigen bomaanslag nabij Duisburg. Het onderzoek heeft namelijk aangetoond, dat in het achterste rijtuig van den tiein twee civiele personen hadden plaats genomen. Zij waren te Duisburg ingestapt, en hadden een mand bij zich welke een zwaar voorwerp scheen te bevatten. Ook trok het dc aandacht, dat de mand met de grootste behoedzaamheid door hen werd behandeld. Daar het rijtuig, waarin zij hadden plaatsgenomen, voor Belgische mili tairen gereserveerd was, deed men hen uitstap pen en in een anderen wagon, in het middenge deelte van den trein, plaatsnemen. Deze wagon, welke niet verlicht was, bevatte de bij de ramp omgekomen Belgische militairen en Duitsche civiele personen. De beide individuen moeten, na de bom in de W.C. van den wagon te hebben geplaatst, op dc Hochfelderbrug zijn uitgestapt, even voordat de ontploffing plaats had. Een van de verdachten, een zekeren Bernard Rorsch, heeft men gevonden en in hechtenis genomen. Hij is ter beschikking gesteld van de Belgische auto riteiten. De verdachte beweert, dat hij zijn alibi kan bewijzen de juistheid van zijn be weringen wordt thans nagegaan, 't Schijnt, dat er Weldra nog meer arrestaties zullen volgen. SOVJET-RUSLAND. Een conferentie, gehouden in het Kremlin te Moskou en bijgewoond door speciale afgevaar digden van de verschillende sovjet-republieken, heeft de nieuwe' constitutie voor de unie van sov jet-republieken geratificeerd. Deze constitutie was te voren in behandeling genomen door de regeeringen der verschillende republieken en zal onmiddellijk in Werking treden. De Russische pers behandelt deze aangele genheid als een zeer belangrijke kwestie, maar de nabuurstaten van Sovjet-Rusland beschou wen de verandering als vrij onbeduidend en weinig meer dan een gewone kwestie. Lenin is benoemd tot president Van de unie en er zijn zijn vijf vice-presidenten. Trotski, Tsjitsjerin, Sekolnikof, Krassin en Dsjerzisouki zijn zooals gemeld respectievelijk benoemd tot volkscommissarissen van Oorlog, Buitenlandsche zaken, Financiën, Buitcnlandschen Zaken en Verkeerswezen. Rikof is leider van den hoogen economisch en raad. De conferentie heeft besloten een opperste gerechtshof voor de unie in te stellen. DUITSCHLAND EN HET VATICAAN. De „Vossische Zeitung" meldt, dat de on derhandelingen te Berlijn in een nota zullen neergelegd worden, welke eerstdaags aan den nuntius ter doorzending aan den H. Stoel zal overhandigd worden. „Het heeft", zegt het blad, „den schijn, dat men in Vaticaansche krngen plaatste. De mijne kan er meteen op, riep Werner, l oen zag hij hoe twee bedienden met een tame lijk groote, vierkante kist kwamen aandragen. En blijkbaar hadden zij aanwijzing gekregen deze kist voorzichtig te behandelen. Zij werd met veel voorzorgen ook boven op den auto geladen en daar stevig vastgesjord. Werner stond er naar te kijken en z'n vriend kwam naast hem staan. Hie kist moet ook me, zei hij, m'n vader heeft ze zelf in onze goede zorgen aanbevolen. Maar het is acht uur, we kunnen nu gaan. En de anderen Die voegen zich bij ons. Dat vertel ik straks wel. Zij stapten in, de chauffer zette den motor op gang en de wagen reed weg. We rijden naar het academisch ziekenhuis, daar voegen de professor Evan en zijn dochter zich bij ons.Het schijnt eenvoorzichtighcidsmaat-' regel. M n vader heeft het zoo geregeld. Hij inte resseert zich ontzaglijk voor dit alles. Hij schijnt voor de Evans toch meer vriendschap te koes teren, dan ik wel wist. Maar waar gaan we eigenlijk heen Ja, dat Weet ik ook niet. De chauffeur is de meest vertrouwde bediende van vader, hij heeft zijn instructies. En ook, het laat ons tamelijk on verschillig of het landhuis, waarvan papa sprak, 2277 160 over het succes der besprekingen ten volle bevredigd is." De „Ullstein-dienst" meldt nog, dat de hier of daar ligt, heel ver weg zal het Wel niet zijn. In ieder geval maakt die onbekendheid de geschiedenis wat meer avontuurlijker, mijmerde Frits Werner. Ik begrijp er eigenlijk steeds min der van. Zie eens, wij willen een rol in deze ge heimzinnige zaak spelen maar ik krijg zoo het gevoel, alsof wij zelf geen spelers zijn, maar stukken, die geschoven worden, waar men ons hebben wil: Kom, wat is dat een zwaar-op-de-handsche redeneering, lachte Antoon van Gielen. Ik ga mee om den professor te beschermen, als dat noodig mocht zijn en jij immers ook. En als het kan wil jij graag meer omtrent deze geschiedenis hooren. Dat zal ook Wel kunnen, want omdat wij helpen zal men ons Wel in vertrouwen moeten nemen. De auto stond voor de poort van het grootsche ziekenhuis stil. Het Was echter maar even, want dadelijk stapten een dame en een heer binnen en nauwelijks was het portier gesloten of men reed al weer Weg. Werner merkte op, dat de dame nog zeer jong was, al belette een dichte voile haar gelaatstrek ken te onderscheiden. Professor Evan had een lange, schrale gestalte. Men had voor beide de twee beste plaatsen opengelaten.Toen ze gezeten waren,zei van Gielen. Professor mag ik u en mejuffrouw uw dochter even m'n vriend Frits Werner voorstellen. besprekingen tusschen den pauselijken nuntius en den rijkskanselier zijn afgeloopen. De nuntius blijft echter nog te Berlijn en zal nog_een_onder- De professor nam z'n breed geranden hoed af en stak Werner de hand toe. Het is me Werkelijk aangenaam, zeide hij, ik dank u beiden, dat gij u beschikbaar gesteld hebt, om ons bescherming te biecfon. We kunnen Wel aannemen, dat het niet noodig zal zijn, maar al was het alleen maar voor mijn dochter Alice tot geruststelling. O, zeide de dochter, ik ben de heeren zoo dank baar. Papa beweert maar al, dat het alles niets beteekent, maar ik voel me zoo vreeselijk onge rust. Eerst die verschrikkelijke brief en dan die aanslag op papa's leven, het is vreeselijk. Nu, nu, sprak haar vader, als er dan gevaar is, ontvluchten we het immers. En u kunt er zeker van zijn, juffrouw, dat m'n vriend en ik uw Vader geen oogenblik uit het oog zullen verliezen. Men zal geen kans heb ben hem met kwade bedoelingen te naderen. Ja, maar, klonk het klagend, z'n vijanden of vijand kermen we niet, dat is het groote gevaar. Wij hebben zeer vertrouwd dienstpersoneel en toch heeft men kans gezien vergift in zijn rum te mengen. Zich te moeten verdedigen tegen een onzichtbaren vijand, dat is het ergste. De beste verdediging, merkte Werner op, zal mijns inziens zijn, dat We opsporen, wie zijn leven belaagt. Juist, antwoordde de jonge dame levendig, maar(Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT mn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1