houd met Cuno hebben over meer algemeene po litieke aangelegenheden. DE STAKINGEN TE BERLIJN. De Vossische Zeitung" meldt De toestand in de staking der metaalarbeiders le Berlijn is on veranderd. Er wordt uitsluitend in die bedrijven gestaakt, waarin het Werk van den aanvang dei- staking af, werd neergelegd. Het Rijksministerie van Arbeid heeft opnieuw pogingen aangewend tot het treffen van een regeling en heeft de be stuurders der vakverbonden uitgenoodigd sa men te komen tot het voeren van nieuwe on derhandelingen en besprekingen. Volgens de „Vorwarts" hebben de leiders der staking gisternacht in een vergadering besloten op deze uitnoodiging van den Rijksminister van Arbeid in te gaan. Intusschen worden van communistische zijde voortdurend pogingen gedaan, ook de andere metaalbedrijven bij den strijd te betrekking, doch cle handhaving der discipline onder de stakende arbeiders door de leiders der staking heeft dit tot nu toe Weten te voorkomen. Nu de stakende bouwvakarbeiders het jong ste loonverschil van de zijde der werkgevers hebben afgeslagen, duurt deze staking nog voort. Ondanks de bemiddelingspogingen van Het Rijksministerie van Arbeid is de staking nog verscherpt. Onder de gelieele arbeiders klasse doet zich steeds meer de eiseh gelden, dat de waardevastheid der loonen definitief wordt verzekerd. De „VorW&rts" deelt nn de, dat deze eiscli thans ook zeer categorisch ge steld wordt door de gemeente-arbeiders en de spoorwegbeambten, zooals bij de deze week te voeren loon-onderhandelingen zal blijken. In dien met dezen eisch geen rekening wordt ge houden, is een zeer snelle en krachtige uit breiding der staking te verwachten. FRANKRIJK EN WASHINGTON. De Fransche Kamer heeft het voorstel tot ratificatie van het verdrag van Washington, strekkende tot beperking der bewapening ter zee, met 460 tegen 106 stemmen aangenomen. SPANJE EN MAROKKO. DeKamer nam het voorstel aan tot het benoe men eener commissie belast met het onderzoek in zake de politieke verantwoordelijkheid voor de debacle bij Melilla in Juli 1921. AMERIKA. Een nieuwe part ij. De communisten hebben Zaterdag de over hand behaald op het te Chicago gehouden con gres van landarbeiders, waartoe ook communis tische gedelegeerden waren uitgenoodigd. Het congres verwierp te voren een voorstel van het bestuur, bepalende, dat geen organi satie, aangesloten bij de Derde Internationale, tot den bond van landarbeiders kan behooren. Daarna werd ook een andere resolutie ver worpen, waarin gezegd werd, dat geen enkele groep die met geweld tracht de politieke macht te veroveren,"tot den bond kan behooren. De communisten voelden zich toen meester van het terrein en besloten een federale land- arbeiderspartij te stichten in plaats van den bestaanden bond. De gedelegeerden van den ouden bond verlieten daarop de vergadering. Het program, dat aangenomen werd, was grootendeels opgesteld door de communisten van Ruthenbcrg, die onlangs in de stad Michi gan werden veroordeeld Wegens syndicalistische uitspattingen. Het program van de nieuwe partij houdt in nationalisatie van alle openbare diensten, invoering van den achturendag over het geheele land, verhooging van de gratificatie, aan oud-gedienden van den wereldoorlog en het dienstbaar maken van de Federal Reserve Board aan de belangen van de boeren en arbeiders. De nieuwe partij zal in het najaar een con gres houden voor het stellen van candidaten voor het presidentschap en het vice-president- schap. AMERIKA EN MEXICO. De berichten uit Mexico melden, dat er vor deringen zijn gemaakt in de richting van een overeenkomst tusschen de Amerikaansche en Mexicaansche gedelegeerden en een spoed'ge erkenning van de Mexicaansche republiek voor de Ver. Staten. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend, maar het is niet twijfelachtig, dat de Mexicaansche regeering optimistisch gestemd is. CHINA. -De minister van Financiën, Tsjang-King-Hoea vluchtte uit Tientsin vanwaar hij berichtte, niet in staat te zijn de portefeuille langer te behouden, wegens de onmogelijkheid om langer de noodige fondsen te verschaffen. ALLERLEI. Uit Constantinopel. De 19 Grieksche dorpe lingen aan den Boven-Bosporus, welke onlangs gearresteerd Werden onder beschuldiging dat zij de Grieksche troepen behulpzaam zouden zijn geweest bij de achtervolging van Turksch be woners te Beicos, zijn voor den Turkschen Krijgs raad gehoord. Zeventien hunner Werden ter dood veroordeeld en naar Isrnid gezonden, w'aar zij Dinsdag terechtgesteld zullen worden. Uit Cairo, Het proces tegen de Egypti- naren, die beschuldigd worden van verschillende moorden op Engelschen in het laatste jaar ge pleegd, is geëindigd en heeft geleid tot de ver oordeeling van 13 beklaagden, terwijl er één werd vrijgesproken. De gemeenten, op wier gebied de aanslag op de lijn DuisburgCrefeld werd gepleegd, zijn veroordeeld tot het betalen van een gezamenlijke boete van 630 millioen Mark aan de spoorweg regie. Binnenland. Uit de porcelain en glasindustrie. In de laatste weken heerscht onder de arbei ders der porcelain- en muurtegelfabriek „Mosa" en de glasfabriek Stelle" le Heerlen ontstemming over de in te voeren werktijdverlenging en 10 procent loonsverlaging. Er dreigt een ernstig arbeidsconflict te ontstaan. De vertegenwoord'- gers der arbeidersorganisaties hebben met den heer Louis RegOul geconfereerd doch deze Was tot geen enkele concessie bereid. Dit heeft de arbeiders geprikkeld, zoodat zij dreigden het werk neer te leggen. De hoofdbesturen der beide organisaties doen alle moeite om dit te voorko men en trachten alsnog een minnelijke oplos sing te verkrijgen. Spoorwegen. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen zal binnenkort een proef nemen met de uitgifte van marktkaarten van kleine naar grootere stations tegen buurtverkeertarief. Aan de hoogere ambtenaren bij de Nederland sche Spoorwegen, die op of na 1 dezer nieuw zijn of zullen worden benoemd, en behooren tot Me categoriën, die in aanmerking komen voor een jaarlijksche gratificatie van een minimum van 7 pet. van hun salaris, zal deze gratificatie niet meer Worden toegekend, behoudens uit anderen hoofde bestaande rechlen van vóór genoemden datum. De theologische faculteit en de bezuiniging. In het Juli-Augustus-nummer van „Studiën en Schetsen" komt prof. mr. D. P. D. Fabius nog eens terug op den eigenaardigen toestand, Waarin de theol. faculteit aan de openbare Uni versiteiten verkeert. Hij schrijft hierover het volgende „Voor 204 studenten zouden aan de vier openbare Universiteiten zijn 22 professoren. Het cijfer is echter hooger. Te Leiden zijn niet 5 Professoren, gelijk men aannam maar 6. Voorts heeft men buiten rekening gelaten de 6 professoren van het Ned. Herv. kerkge nootschap en den hoogleeraar van de Hersteld Luthcrschen te Utrecht. Zoo komt men reeds tot 30 hoogleeraren voor 204 studenten. Nog Werd in de aangehaalde bladen („Vad." en „Rott.") opgemerkt, dat in dit Universiteits jaar aan alle openbare Universiteiten slechts werden ingeschreven 48 theol. studenten. Hoe lang moet dit voortduren Met beperking van de theol. faculteit tot ééne Universiteit, op grond van het geringe aantal studenten, is niet één beginsel gemoeid. En het. maakt vreemden indruk, dat, toen mevr. De Vries-Bruins 8 Juni 1.1. in de Tweede Kamer der Stat en-Generaal bij interruptie aan prees het coneentreeren van de theol. facul teiten. Minister De Visser aan mevr. De Vries ten antwoord gaf „als men. .rekent, dat de ongeveer 3 ton per universiteit kost, dan mag gevraagd worden, waf dit voor vermindering van uitgaven zou brengen." (Handd. der S.-.G. 1922-23, II, bl. 2528). „Eene besparing van op-den-duur 6 ton 's jaars, door het opheffen van de theol. facul teiten aan twee Universiteiten, acht Minister De Visser de moeite niet waard terwijl hij met warmte 'streed voor 460.000 's jaars die door verhooging van collegegelden enz. voor de schat kist waren te verkrijgen," besluit prof. Fabius. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Verzoek. van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen, (afdeeling Amsterdam). De Amsterdamsche bleekneusjes hebben be hoefte aan Gods vrije natuur en frissche lucht, maar vooral het kind uit de groote gezinnen. De onfrissche lucht van het groote stadsleven Werkt vooral op de tengere lichaampjes van het kind uit het groote gezin. Woningnood en hooge huurprijzen zijn mede oorzaak, waardoor het kind uit het groote gezin veel moet ontberen Woningen' geschikt voor 6, 8 en meer personen zijn voor menig gezin niet te bekomen. Ons is bekend dat er gezinnen zijn waar de kinderen in benauwde alkoven in drie kribben boven elkaar moeten slapen. Dit zijn geenszins nog de armsten der armen. Werd U van hooger hand destijds gevraagd een buitenlandsch kind eenigen tijd tot U te ne men, zelfs nog te kleeden, liefdevol naamt gij ze in Uwe Woningen op. Thans vragen wij voor het kind uit het groote gezin huisvesting en voeding gedurende de vacantie, hetzij kosteloos, hetzij tegen vergoeding, niet evenwel voor schamele of verwaarloosde kinderen, maar voor hen, wier ouders, wegens de groote van hun ge zin, niet de hooge pensioenprijzen kunnen be talen die gevraagd worden. Zoodra ons doel bereikt is, en wij aan bosch (aan Zee is reeds een huis geopend) onze eigen stichting voor tijdelijk Verblijf van onze kinderen zullen hebben, zullen wij in deze geen beroep meer behoeven te doen op Uwe gastvrijheid. Voor dit doel is zeer veel noodig, steun aan dit streven ter eere van den H. Antonius, is voor den Bond zeer Welkom. Hebt gij zelf geen gelegenheid om onze kinde ren te huisvesten moedig anderen aan het te doen. U kunt ons ook adressen opgeven van hen die daarvoor in aanmerking komen, wij zullen ons dan met hen in verbinding stellen. Door ons worden alleen kinderen uitgezonden uit nette Katholieke gezinnen, die volgens doo- tersverklaring gezond zijn. Wij vertrouwen op Uwe bereidwilligheid en verzoeken beleefd de beschikbare plaatsen met vermelding van stand, jongen, meisje, leeftijd en gevraagde verblijfkosten op te geven aan de secretaris van de instelling. „Vacantie- en Rustoord" St. Antoinis" on derafdeel in g van den R.K. Bond voor Groote gezinnen, afdeeling Amsterdam. V. A. Brouwer, da-Costakade 51. Amsterdam. De fraude in gedistilleerd. Naar wij vernemen, heeft de minister van land bouw en Binnenlandsche Zaken, aan de burge meesters een circulaire verzonden, waarin wordt gezegd, dat de minister van Financiën de tus- schenkomst inroept van de gemeentepolitie om medewerking te verleenen, voor zoover die op grond van de betrokken fiscale bepalingen mogelijk is, ten aanzien van de fraude in gedis tilleerd. De Minister van Financiën merkt voorts op, bereid te zijn, waar het een misdrijf geldt, waarvan de constateering overleg en omzich tige nasporing vereischt, voor bijzondere ge vallen een premie toe te kennen. Het kunnen slechts gevallen zijn, waarin de betrokken beambte zich door buitengewone toewijding of bijzonder loffelijke dienstverrichting heeft on derscheiden. Opgemerkt wordt nog, dat vol gens de algemeene gedragslijn, voor de Rijks politie nimmer vooraf op de ontdekking van een overtreding, Welke door een veroordeeling is gevolgd, een premie in uitzicht gesteld mag worden Hedenmiddag half twee is voor de werkplaats van de firma van Hattem aan de Noordvest, een spiritusvat dat daar gelascht moest Worden, met een donderenden knal uitge sprongen. De bodem Werd wel 20 meter ver Weg geslingerd, zonder gelukkig persoonlijke ongeluk ken te veroorzaken Wel zijn eenige ruiten in de omgeving gebroken. Het Was tegen 12 uur uitgespoeld en zonder stop te drogen gezet, vermoedelijk hebben echter kwajongens de stop er Weer ingeslagen en heeft de warmte de rest gedaan. UIT ROTTERDAM. Auto-bandieten. Zaterdagmorgen elf uur kwam in zeer lang zaam tempo een auto de Zomerhofstraat uit rijden en boog den hoek op naar deWestzijde van den Noordsingel. Op hetzelfde moment kwam uit dezelfde straat een man aan, die toeliep op den 59-jarigen gelddrager A. de Jager, van de Coöpe ratieve Verbruiksvereeniging Vooruitgang, die daar, met een groot bedrag aan geld bij zich op de tram stond te wachten. De onbekende vloog op den gelddrager aan, pakte hem beet en wierp hem op den grond. In zijn val hield de Jager het hem toevertrouwde pakket nog vast, maar het Werd hem uit de hand gerukt en de onbekende snelde er mede naar de langzaam voortrijdende auto, sprong op de treeplank, wierp het pakket met f 7000 naar binnen en klom zelf over het portierdeurtje op de bank naast den chauffeur. Onmiddellijk werd „vol gas" gegeven en voor nog de verbou wereerde omstanders zich rekenschap hadden gegeven van wat er gebeurd Was, schoot de auto in razende vaart, gehuld in een stofwolk, den Noordsingel op, in de richting van den Bergweg. De recherche van het bureau Bergsingel Werd van 't gebeurde in kennis gesteld en waarschuw de telefonisch de politie in omliggende gemeenten. De auto is tot nog toe niet opgespoord. De oog getuigen van het geval hebben wel het signale ment van de auto opgegeven een zwartgelakte wagen van laag model met vuile grijslinnen kap en in de achterzijde een mika ruit. Het nummer zou 25014 zijn geweest, maar het was op zulk een onhandige manier geschilderd,dat men vreest slechts met een vervalscht nummer te doen te hebben. De gelddrager De Jager is een oude vertrouw de employé der coöperatie, die al jaren in dienst is en die talrijke keeren veel grootere geldsommen zich heeft toevertrouwd gezien. Gewoonlijk krijgt hij bij het transport van groote bedragen nog geleide mee,dochdoor bijzondere omstandig heden was dit ditmaal verzuimd. De man was natuurlijk van wat hem gepasseerd Was geheel ontdaan. Naar men verneemt zou in Den Haag auto 25014 zijn opgespoord. Men twijfelt er echter aan of dit de wagen is. Gemengd Nieuws. Inbraken. Gisternacht is ingebroken te Beekbergen in de villa van mej. J. Schokking, in da buurtschap Engeland. Bijna al het tafel zilver werd gestolen en ook nog eenig geld. Gisternacht is ingebroken bij den heer H. Moermans,in de villa Moerduin te Capelle a/d. IJssel. De dieven hebben in het benedenhuis al les overhoop gehaald enkasten opgenbroken.Een bedrag aan geld en een revolver zijn er ontvreemd. De bewoners, die boven sliepen, hebben niets gemerkt. Van de daders geen spoor. B r e k h u ij s en De Da g." Naar het persbureau Vas Diaz verneemt, heeft Willem Broekhuijs het land verlaten en zich teruggetrok ken uit de N.V. „De Dag." Van de zijde van „De Dag" wordt vernomen, dat reeds voor het bekend worden van dit feit, door de hoofdredactie en de redactie van bedoeld dagblad besloten was, althans in voor- •loopigen vorm, uit te komen. Waarschijnlijk zal de eerste verschijning reeds heden plaats heb ben. Het „Handelsblad" meldt De geruchten, die de laatste dagen steeds hardnekkiger werden verbreid omtrent het feit, dat van het verschijnen van het met zoo veel ophef aangekondigde dagblad „De Dag" van den heer Broekhuijs niets zal komen, worden meer en meer bevestigd. Sinds Donderdagmor gen ligt het betonneeringswerk voor hef gebouw aan de Pieter Aertszstraat waar de drukkerij zou worden gevestigd, stil. Een uur nadat de werklieden dien ochtend waren aangevangen, kwam .de boodschap, dat de arbeid moest ge staakt worden. Voorts vernemen wij, dat belang hebbenden tevergeefs trachten contact te krijgen met den heer Broekhuijs, die buitenlands moet vertoeven. V er dronken. Heden is de slagersknecht B. uit Vught in de Lunette in cle heide bij het baden verdronken. De 18-jarige VanA. te Woerden is bij het zwemmen verdronken. Gisteren isteGennep bij het baden in de Maas nabij de spoorbrug de jongste zoon van den sta tionsrestaurateur Alberts verdronken. Na gerui- men tijd dreggen haalde men het lijk op. Ernstig-auto-ongeluk. Gister middag heeft te Ede op den Arnhemschen weg een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad.Een Mercedés-automobiel moest uitwijken voor een motor met zijspan en kwam terzijde van den weg in mul zand terecht. Door de geweldige vaart slingerde de auto naar de overzijde, draaide om het eigen achterwiel en sloeg vervolgens om. De wagen vloog onmiddellijk in brand. Twee der inzittenden, de heer J. W. van S., hoofdcommies bij het departement van Buiten- landsche Zaken, en een Duitsche dame uit Keu len werden terstond gedood. Twee personen, waaronder de chauffeur, bekwamen geen letsel. De wagen werd geheel vernield. Ontspoord. Van trein 1051, welke Za terdagmorgen om 8. u. 42 min. uit Amsterdam naar Rotterdam is vertrokken, zijn aan de krom ming bij de Haarlemmervaart onder de gemeente Leiden, vermoedelijk ten gevolge van het uit zetten van de rails door de hitte, de achterste twee personenrijtuigen ontspoord. De reizigers in deze wagens zijn in wagens van het voorste gedeelte van den trein overgestapt, waarna de trein zijn weg vervolgde. Persoonlijke ongeluk ken hebben er niet plaats gehad. Broedertwist. Gisteravond hebben te Leiden op de Heerengracht de gebroeders K. twist gekregen. Een hunner, G. K., heeft daar bij zijn broer met een mes in den rug gestoken. Deze is naar het academisch ziekenhuis vervoerd. G. K. is gearresteerd. Brutale vervals c hing van ge neesmiddelen. Dr. van Hamel Roos schrijft in het „Maandblad tegen de Vervalschin- gen"..; Wij ontvingen uit Rumenië en uit Duitsch- land berichten betreffende brutale vervalschin- gen van geneesmiddelen, die inderdaad als mis dadige „record-knoeierijen" beschouwd moeten worden. In de eerste plaats werd ons medegedeeld, dat te Bucharest de drogist Leonida Siara en.zijn assistent Bcla Meduna gearresteerd werden we gens bedrog, gepleegd ten opzichte van theo bromine. Deze vervalschers hadden zich niet ontzien om dit, door de bekende firma Fr. Bayer en Co. te Leverkussen gefabriceerde ge- nèesmiddel, eenvoudig te vervangen door ge heel waardelooze kalk. De tweede knoeierij betrof een partij van 2000 kilogr. als „Aspirine Bayer" door de fa. Altenburg en Schmedemann te Hamburg ver kochte waar, welke niet van deze fabriek af- k mstig was, doch met behulp van bedriege- lijke etiketten als zoodanig aangeboden werd. Het toppunt van bedrog werd ons evenwel uit Stuttgart medegedeeld. Het betrof een uit suiker en naphtaline samengesteld produkt, hetwelk als „cocaine" tegen 700.000 mark per kilogr. verkocht werd. Een tweede brutaler knoeierij werd geconstateerd met het bekende kostbare middel „salvarsan" waarbij men niets anders dan fijn tarwemeel tegen 500.000 mark per kilogr. ontving Het behoeft geen betoog dat dergelijke schandelijke praktijken niet ongestraft zullen blijven, en achten wij een waarschuwing in ruimen kring ten zeerste op hare plaats, daar vooral natuurlijk bij vervalschte geneesmid delen de schromelijkste gevolgen voor de zieken verwacht kunnen Worden, en bij het nog steeds voortdurende gebrek aan toezicht aan de gren zen allerlei knoeiproducten die in het buiten land niet verkocht mogen worden, onder valsche benamingen binnen onze landpalen gebracht kunnen worden. Speculatie. Het voorloopig gerechtelijk onderzoek inzake onregelmatigheden aan de Hanzebank te Hilversum heeft uitgemaakt dat het door den heer G. aan speculaties verspeelde bedrag 17.000 groot is en dat aan ongedekte posten door hem een bedrag van ongeveer 30.000 is uitgekeerd. Vermist. Sedert 24 Juni wordt vermist de 6-jarige N. G. Donnars. Zij woonde bij haar ouders te Scheveningen en was in Den Haag in betrekking. De commissaris van politie te Sche veningen verzoekt ieder die omtrent haar ver blijf inlichtingen of aanwijzingen kan geven, zich te vervoegen aan zijn commissariaat in de Duin straat. Het meisje is kort voor haar verdwijning gezien met een heer, in een rood gekleurd motor rijtuig. Ongelukken. W. v.d. Z. reed Vrijdag middag met een ijstransportwagen op den Vis- schershavenweg te Scheveningen. Doordat het paard op hol sloeg viel hij van den bok. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij nog denzelf den avond is overleden. De 17-jarige J, de B., is gisteren bij bet theologische faculteit de aUergoedh.oop»C® ia o-a.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2