zwemmen in de put van een in aanbouw zijnd laboratorium der T.II. aan de Julianalaan te Delft vc rdronken Zaterdagmiddag is in de Bilderdijkstraat in Den Haag bij het gebouw van de openbare leeszaal, een koolzuurflesch, die daar op een vrachtauto lag, gesprongen, vermoedelijk door de gioote hilte.Er zijn tengevolge hiervan ver schillende vensterruiten verbrijzeld persoon lijke,ongelukken zijn niet voorgekomen slechts is een jongetje door glasscherven licht gewond. Op de auto lagen nog vier andere ltoolzuurfles- schen. Na het ongeval werd de wagen, die in de felle zon had gestaan, met bekwamen spoed in de schaduw gezet. Motorongeluk. Gistermiddag kwamen leden van de Amsterdamsche Indian-Club per motor langs den 's-Gravenlandschenweg te Hilversum, toen ter hoogte van het Melkpad een vrachtauto naderde en het Melkpad opreed. De bestuurder van de vrachtauto gaf het sein dat hij dit pad wilde oprijden, welk sein niet begre pen werd is door den laabsten motorrijder W.V., Het motorrijwiel kwam onder den auto W. V. kwam vrij, maar de duo-rijdster, mej. M.v.L. van Amsterdam kwam onder den auto, brak een rib en kreeg een niet-gevnarlijke wervelkolom fractuur. Zij werd naar de R.K. Ziekenverpleging vervoerd. 341 sollicitanten. Voor de vacante betrekking van opzichter-teekenaar bij de ge meentewerken te Kampen (jaarwedde 2800 3300) hebben zich 341 sollicitanten aangemeld. Smokkele n. Zes Duitsche smokkelaars wilden gisternacht 6 koeien nabij Glanerbrug over de grens brengen. Er ontstond een gevecht met geweren met de Duitsche beambten. Eón smokkelaar werd zwaar, èén licht gewond. De koeien werden in beslag genomen. Auto -ongel uk. Een autobus, welke den dienst onderhoudt tusschen Tlemcen (Algiers) en Nadroma, stortte in een ravijn. Er werden twee passagiers gedood-en 42 gzwond. De hitte. De hitte heeft te Parijs verschil lende slachtoffers gemaakt, waarvan ër enkele gestorven zijn. Vliegtuig verongelukt. Een in brand geraakt militair vliegtuig is op een huis te Kenley (ZuidLonden) gevallen.Het huis raakte ook in brand en is geheel verwoest. De bewoners van het huis.wisten te ontsnappen, maar de twee inzittenden van het vliegtuig zijn gedood. Onder hen is de bekende vlieger Lercy Spoorwegonge luk. Uit Boekarest wordt nader gemeld, dat 63 personen gedood en 200 gewond werden bij de botsing tusschen een per sonen- en een goederentrein, op de lijn Boekarest —Jasseu,waarvan we dezer dagen melding' maak ten. Drie wagons worden in elkander geschoven. De meeste der slachtoffers zijn derde klasse passagiers. Treinbotsing. Gistermiddag had aan het station General Papestrasse te Schöneberg (Berlijn) een hevige botsing plaats tusschen twee treinen van de ringlijn. Een locomotief en vijf wagons ontspoorden. an de inzittenden wei den drie personen zwaar en zestig licht gewond. Gestrand. Het stoomschip „Caesared" dat den dienst onderhoudt tusschen de Kanaal eilanden, is op weg naar Southampton met 400 passagiers aan boord bij het uithalen voor een binnenkomend stoomschip op de rotsen geloopen Het maakte snel water. Bijna zinkend wist het echter Stcliers Bows te bereiken, waar het ophet strand gezet kon worden.Alle passagiers zijn vei lig aan land gemomen. G r o o t e brand. Te Goldfield in Nevada is een brand uitgebroken, welke, aangewakkerd door een zeer sterken wind, reeds een groot deel van ditvroeger zoo bekendegöudmijnenveld beeft verwoest. Honderden inwoners hebben met hun haastig bijeengebrachte eigendommen de wijk genomen. Men heeft van dynamiet gebruik ge- maakt, om de vlammen te bestrijden maar tot nog toe zonder succes. Meer dan een milliocn dollar waarde aan eigendommen is reeds een prooi der vlammen geworden. Kerkroof te Munster. De recherche heeft geconstateerd, dat er alle reden is tot ver denking van éenigc leden van Deutsch Völkische geheime bonden, dat deze betrokken zijn geweest bij den diefstal van den gouden monstrans uit de Domkerk tc Munster. Zij zouden naar Neder land gevlucht zijn, en daar zelfs reeds aangeko men. De kunstwaarde van dezen monstrans is ge ring, doch de materieéle waarde is zeer groot. Hij bedraagt minstens 30 tot 35 milliard papier- mar,k. Het bandietisme in China. Ofn- trent een treinoverval, welke Donderdag j.l. Werd gepleegd op den spoorweg van Kowloon naar Canton wordt gemeld, dat alles, wat zich in den trein bevond, door de bandieten werd mee genomen. Er waren geen Europeesche passagiers in den trein. Gemeld wordt, dat de bandieten ongeveer 100 man sterk waren. De spoorweg van Kowloon naar Canton loopt gedeeltelijk over Engclseh en gedeeltelijk over Chineesch grondgebied De aanslag had plaats op Chineesch gebied Dit is de tweede overval op een trein sedert Uien bij Ling Tsjeng in Mei jl. Een w e 1 d a d i g h e i d s p a r a s e t e. Dezer dagen, zoo berichten de Duitsche bladen, stond voor de rechtbank te Berlijn een juffrouw terecht, zich noemende „Fraulein Dokter Mar- got Franke", beschuldigd van niet minder dan vierduizend gevallen van oplichting. De beklaag de, die in werkelijkheid Hertha Voges heet, heeft namelijk kans gezien om vier jaar lang te leven van de milddadigheid van welgestelde lieden, hij wie zij, al naar gelang van de omst ndiglieden, gelden kwam inzamelen voor hulp aan noodlij denden. Zij ging hierbij steeds met haar tijd mee. Eerst collecteerde zij voor de gevluchte Elzas-Lotharingen, daarna voor de noodlijdenden in Opper-Silezië en ten slotte voor de bewoners v n het Roergebied. H ar vader was koninklijk pikeur geweest en dientengevolge kende zij vele namen van hooggeplaatste families en adellijke personen te Potsdam, Welke relaties zij dan ook zooveel mogelijk uitbuitte. Zij gaf hoog op van den rijkdom harer familie en ging daarop ook zelf vele leeningen aan. De verdediger, dr. E. II. Treitcl, stelde in het licht, dat beklaagde een verslaafde mor- phiniste is. De rechtbank veroordeelde haar echter niettemin tot 1 jaar en 2 maanden ge vangenisstraf. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Meest zwakke O. tot Z. wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer en warm. De autobandieten, In verband met de berooving van den wissel- looper der Coöper. Verbruiksver. „Vooruitgang" door auto-bandieten te Rotterdam, zijn gister avond te Amsterdam door de recherche twee mannen en twee vrouwen gearresteerd. Ze zijn hedenmorgen op transport naar Rotterdam ge steld. Motor-ongeluk. Men meldt ons uit Emmen Hedenmorgen is de rijks-veearts P .(alhier, op den weg EmmenÖdoorn, doodgévonden. De oorzaak is het breken van de as van zijn motor rijwiel. Broekhuijs en „De Dag." De heer W. Broekhuijs heeft o.m. het volgende geschreven aan het Pers-bureau Vas Diaz te Amsterdam Het is volkomen onjuist, dat ik het land defi nitief heb verlaten. Ik Woon te 's-Gravenhage en ben Lhans te Amsterdam teneinde aangelegen heden betreffende „de Dag" té regelen. Het con flict tusschen den heer Schroder en mij is ont staan door diens aankoop van een Goss-pcrs met veel te laag productie-vermogen. Ik heb Zaterdag aan alle redactieleden een schrijven gericht met eenige mededeelingen, doch ik vermoed, dat door de hoofdredactie daarin iets is voorgegeven. Het contract met den heer Schroder en „de Dag" was reeds eenige weken verbroken; indien de gehéele redactie met mij de contracten ver broken heeft, verschijnt het dagblad „De Dag" natuurlijk niet. Telegrammen de vorige Week tusschen den heer Schroder én mij gewisseld, zal ik binnenkort publiceeren. Verdronken. Men meldt ons uit Groningen Zaterdagavond is in hetNoord-Willemskanaal bij Haren, de 17-jarige T. van Wijk uit Klooster buren, bij het baden verdronken. Een lage streek. Gisteravond heeft te Groningen een onbekende, aan 4 jongens van 8 tot elf jaar een flesch jenever gegeven, welke zij leegdronken. De kinderen werden ernstig ongesteld naar het ziekenhuis vervoerd. Brand. Men meldt ons uit Zevenaar Hedenochtend is in Zevenaar brand uitgc-, broken in de Woning van de Weduwe H.Wiegerink. De brandweer kón niet voorkoihen, dat het gehee- lc winkelhuis met inboedel Verbrandde. Door de vonken vatte het naburge huis van J. v. Eekeren eveneens vlam en brandde ook geheel af. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 6 Juli 9 Juli. Londen 11.61 11.63V« Berlijn -0.0013V8 0.00087, Parijs15.— - 14.6872 België- 12.68 - 11.99 Zwitserland - 44.26 - 43.50 Weenen - 0.00»/, - 0.008/, Kopenhagen - 43 80 -44 50 Stockholm- 67.40 - 67.40 Christiania- 40 80 - 41.25 Amerika..- 2.54-2.55 Maorid - 36.15 -36 621/, Milaan - 11.05 -10.80 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 6 Juli 9 Juli. Londen... 11.60 11.63% Parijs - 14 90 - 14.687, Brussel.....-12.60 -12 New-York- 2.55 - 2.557, Berlijn 0.00137, -0.0008»/, Stockholm - 67.55 - 67.50 Zwitserland 44 10 - 43.427, Kopenhagen- 43 75 - 44.60 Christiania 41.10 - 41 30 Weenen-0.0036 - 0.0036 Telegrammen. ZWEDEN EN ESTHLAND. STOCKHOLM, 9 Juli (draadloos) Een'voor- loopig handelsverdrag Werd Zaterdag tusschen Zweden en Esthland te Reval geteekend, dat zal ingaan na bekrachtiging. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. LAUSANNE, 9 Juli (draadloos) Verwacht Wordt, dat de conferentie deze Week zal eindigen. Ismet Pasja verklaarde aan journalisten, dat tusschen de delegaties op alle punten overeen stemming is bereikt, zoodat liet verdrag nu spoedig worden geteekend. DE STAKING TE HERLIJN. BERLIJN, 9 Juli. (draadloos) De Rijksminis ter van Arbeid heeft de leiders: der metaalarbei ders en de werkgevers uitgenoodigd tot bespre kingen, welke heden zullen plaats hebben. Beide partijen hebben de üitnoodiging aanvaard. Kerknieuws. De nieuwe Pauselijke encycliek. In deze encycliek herinnert de H. Vader aan Zijn apostolisch schrijven van het vorig jaar, waarin Hij den H. Thomas tot hoogsten patroon voor de studies op de seminaries en universiteiten verhief. De encycliek maakt van dit eeuwfeest ge bruik om nogmaals het nauw en wonderbaar .samengaan tusschen deugd, wetenschap en godsvrucht te verheerlijken. De encycliek bestaat uit drie deelen het eerste behandelt de heiligheid en deugden van den II. Thomas het I. Wc ede zijn bovennatuur- lijken geest en algemeene kennen, het derde de practischc toepassingen voor de geestelijk heid en de goloovigen, („Msb.") II.II. Bloeddoeken te Boxtel. Tusschen Z. Ein. kardinaal D. J. Mercier, Aartsbisschop van Mechelen, en Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van's-Hertogenbosch, en tusschen den Deken te Hoogstraten en het Kerkbestuur der Parochie „St. Petrus" te Boxtel Worden onderhandelingen gevoerd over de gedeeltelijke teruggave der H. Bloeddoe ken, die thans te Hoogstraten berusten In de dertiende of in de veertiende eeuw had een priester, die in de parochiekerk te Boxtel op liet Driekoningen-altaar de H. M:s las, het ongeluk, na de H. Consecratie den kelk om te stooten, waardoor de corporaal en de altaarwalen rood gekleurd werden, ofschoon bij de offerande witte wijn was gebruikt,. De prester, d1-e tevergeefsch getracht had de roode vlekken uit de wassehenverborg de H. Doeken in zijne woning en openbaarde het Wonder eerst op zijn sterfbed. Daarna Werden deze kostbare relikwieën bewaard in de parochiekerk, waar zij door de geloovigen en talrijke pelgrims eerbiedig vereerd Werden totdat zij wegens de benarde tijdsomstandigheden eerst naar 's Hertogonbosch en vervolgens naar Antwerpen en naar Hoog straten Werden overgebracht. (St. Jansklokken.) Het werk der re trail en. In de afgeloopen Week Werd in het retraite huis „Manresa" te Venlo de duizendste retrai te gehouden sinds zijn vijftienjarig bestaan. Het aantal deelnemers steeg daarmee tot 60.348. In verband daarmee is een herinneringsge- schrift uitgegeven, dat verlucht is met teeke- ningen van Herman Moerkerk, en dat in het retraitehuis verkrijgbaar is. Door bemiddeling van Z.Em. Kardinaal Gas- parri zond de H. Vader zijn gelukwenschen aan de Directie van het retraitehuis. Fin. en Econ. Mededeelingen. R. S. Stokvis en Zonen. Verschenen is het jaarverslag over 1922 der Handel-Maatschappij R. S. Stokvis Zonen te Rotterdam. De winst over 1922 bedraagt 690.080, waaruit op de cum. pref. aandeelen A en B 7 dividend gedeclareerd Wordt. Op de gewone aandeelen vindt geen uitkeering plaats. Fur ness en Stokvis. In de Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders der Nederlandsche' Mij. voor scheepv rt, H ndel en Nijverheid (Furness Stokvis), deelde het bestuur o.m. mede, dat de financieele resultaten over 1923 wel dezelfde zullen zijn als over het afgeloopen boekjaar 1922, gezien de gang van zaken gedurende het eerste halfjaar SPORT. Ned. Voetbalbond. Zaterdag en gister heeft bovengenoemde bond zijn jaarvergadering gehouden te 's-Gravenhage. Op de eerste vergadering werd punt 1,11I. ineïee- ling van het land in vier districten, t.W. de be staande, met deze correctie, dat Amersfoort bij Westen Wordt gebracht, aangenomen. Verschillende afgevaardigden voerden het Woord over punt 2, luidende.: Het aantal competitie-afdeelingen binnen ieder district ver hóuden zich als 1:2:4:8. Het aantal clubs is als maximum voor de le en 2c klasse 10, voor het de 3e en 4ë klasse 8. Als het voorstel punt 2 hierboven genoemd, wat ten nauwste verband houdt met de invoe ring van 2 eerste klassse-afdeelingen in het Westen en instelling van een 4e klasse in stem ming zal worden gebracht, dient de heer A. de Haan een amendement in om de instelling van een 4e klasse van dit stelsel af te voeren. Het amendement-De Haan wordt aangenomen met 33 tegen 32 stemmen, zoodat het instellen van een 4e klasse voorloopig van de baan Was. De rest van het voorstel (verhouding, 1, 2, 4, dus vorming van 2 1e klas-afd.) werd met 4024 stemmen aangenomen, waarna de vergadering tot Zondagmorgen uiteen ging. Op deze laatste vergadering is het bestuurs voorstel tot wél-instelling eener 4e klasse, in die districten en op dien tijd, Welke het bestuur zal bepalen, aangenomen met 31 tegen 15 stemmen. Onze stedel. club S.V.V. speelt dus dé volgen de competitie in de le klasse. CRICKET. Hermes-D.V.S.V.O.C. 't, Is Wel lang geleden, dat Hermes een poging op een innings-overwinning zooals gisteren kon wagen. Er is gisteren voor liefhebbers dan ook veel te genieten geweest aan de Damlaan. H. Offerman was zoo gelukkig don toss te winnen en kon dus eerst gaan fielden. Voor slechts 80 runs zat heel V.O.C. aan den kant, dank zij het uitstekende bowlen onzer stadgenooten. Alleen het openingspaar Ch. Stenger en de Bruyn wisten geruimen tijd stand te houden, doch toen hun Wickets voor resp. 16 en 22 runs neer waren, ging het veel vlugger. East, dr. Wolf en v. 't Groenewout verdwenen voor resp. 5, 5 en 1 run zoodat de stand 454 Was.v. Everdingen en L. Ingelse hielden nog stand tot op 79, op welk totaal Th. Engering hem door A. Offerman wist te doen vangen. Dezelfde howler nam toen met 2 achtereenvolgende ballen nog 2 wickets en had zoodoende de merkwaardige bowlingcijfers van 3—2. J. Engering had er 345 en C. Tuyl 3—18. Na de lunch ging Hermes batten. Toen Th. Engering 's wicket al op 3 viel, begon men te vreezen, immers de V.O.C. aanval geldt momen teel voor de sterkste van ons land. Doch H. Of ferman had lak aan alle meeningen en sloeg zeld zaam gemakkelijk de bal w'aarheen hij wilde. Binnen 3 kwartier was het Rotterdamsche totaal dan ook overschreden. Op 120 Werd IT. Offerman eindelijk in 't verre veld gevangen.Hij had 104 runs, Waaronder liefst 5 zessen en 13 vieren.Ook Vischer had ondertusschen een nuttige 28 runs vergaard. A. Offerman is spoedig voor 4 ver dwenen. doch J. Engering en Vuylsteke maken samen de tweede honderd vol, waarop de eerste voor een hardgeslagen 34 in de slips werd ge vangen. De gebr. Lindeman slaan elk 0 runs, evenals C. Tuyl. G. Nolet scoort nog 2 vieren en dan sluit Hermes de innings op 239 om te pogen een inningsoverwinning te behalen. Vuylsteke bleef met 42 not out. De bowlingcijfers waren East 362, v. 't Groenewout 392, en v. Herwaarden 366. In de 2e innings hadden de Rotterdammers er meer kijk op, zoodat toen de stand 5147 was en de kans op een iimingsoverwinning dus vrijwel verkeken was, Hermes de poging opgaf en zich dus tevreden stelde met een ferme 159 runs over winning op de le innings. V.O.C.IIH. D.V.S II.—Gewonnen door H. D.V.S.II met 80 runs op de le innings. TENNIS. 2 e k 1 a s's e B. Rotterdam Anglo Dutch III Schiedam 61. L. Amsterdam Stadion T.G. Smash III 34. 3e klasse: A. Rotterdam Sido ISchie dam II 3—4. WATERPOLO. 2e klasse (dames): A. Rotterdam O. D. Z.Hilligersberg 31. B. Utrecht U.Z.G.Zignea 05. De wedstrijden van de dames-teams dei- S.Z.G. le en 2e klasse, zijn voorloopig uitgesteld.] De Alg. Nedcrl. Wiclrijdersbond. Zaterdag heeft de A.N.W.B. op Oud-Wasse naar zijn 40-jarig bestaan met een schitterend feest gevierd. le S. Z. A. C. Hedenavond lxj2 uur speelt op het Xerxes- terrein (R'damsche Dijk) Oud-Poseidon tegen het Onderwijzerselftal. 3 K. M. wedstrijd. Zaterdag heeft in de Delftshavenschc Schie dé 3 K.M. zwemwedstrijd plaats gehad. Er waren slechts 59 deelnemers(sters). Van de heeren wasr Ter Tiaar uit Zwolle de eerste aankomende, die den afstand in 50 min, "5 sec. aflegde. Van de dames was mej. Klapwijk uit Rotter dam de vlugste haar tijd was 64 min. 7 sec. De heer M. Jurgens van hier was van de heeren de zesde aankomende evenals onze stadgenoote mej. G-. Hellinghuizen van de dames. ITun tijden waren resp. 55 min. 57 sec. en 70 min. 43 sec. Burgerlijke Stand. Geboren Juli 6. Antje d.v. J. Dojstra én E. C. dè Bok, Noordmolenstraat. 7. Jan z.v. A. C. Putters en P. C. Krabbendam, Charlotte de Bourbonstraat. Klijs z.v. I. van Eijk en I. Marinus, Maashofje. Scheepvaart. Hoog water tc Hock van Holland. 9 Juli v m. 11.57. n.m. 12 28. 10 Juli v.m. 12 59, n.m. 1.—. SCHIEDAM, 7 Juli. Vertrokken Eng. s.s. Alchymist" tank, ledig naar Yarmouth. SCIÏIEDAM, 8 Juli. Vertrokken Eng. s.s. „Shannonmede," ledig naar Kiel. HAMBURG, 8 Juli. Aangekomen s.s. „San ta Fé", met stukgoederen van Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 9 Juli. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 18. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 9 Juli. Men noteert voor Spiritus 100 f 26. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". 1 Heden f 1.50 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3