Het geheimzinnige raadsel T DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ije F EUILLETON. «ar:- >■'- - 46ste Jaargang. Woensdag 11 Juli 1923. No. 13689 Wl Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of kraehtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. SCHROBVERBOl). Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter openbare kennis dat met het oog op het groote waterverbruik als gevolg van de hitte, met ingangvan heden voorloopig een ALGEMEEN SCHROBVERBOD wordt ingevoerd. Tot nadere aankondiging zal het derhalve niet geoorloofd zijn de straten, trottoirs, kleine stee- nen, stoepen, gevels, glasramen, jalouziëen en blinden met Water te reinigen. Schiedam, 11 Juni 1923. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Reuter verneemt, dat de officieele Verklaringen in zake de Britsche politiek, welke Donderdag in IToogerhuis en Lagerhuis zullen worden afgelegd, de bedoeling hebben, de inzichten der Britsche regeering tenaanzien vanEuropa's herstel openlijk voor de wereld te brengen. De deur zal worden opengelaten voor volle dige samenwerking tusschen Engeland en Fran- rijk, terwijl ernstig Wordt gehoopt, dat de Fran- sche regeering zich bij de Britsche politiek zal kunnen aansluiten. De Britsche regeering denkt, er niet aan, tot 'n zoo drastische actie over te gaan, dat daarvan een breuk der Entente het gevolg zou zijn. De Fransche gezant heeft gister in het Fo reign Office een onderhoud met Lord Gurzon ge had. Naar verluidt, deelde hij den Britsche mi nister mede, dat de Fransche regeering gaarne eenige inlichtingen zou ontvangen met betrek king tot de regeeringsverklaring,welkeDonderdag a.s. in de beide Huizen zal worden afgelegd. Men gelooft, dat de Fransche gezant een bevredigende aanduiding van den inhoud' dezer verklaring- heeft ontvangen. In een officieuze nota wordt de houding van Italië ten aanzien van den tegenwoordigen stand van zaken gepreciseerd. O.a. wordt in de nota verklaard, dat de actie van de Italiaan- sche ambassadeurs te Londen en Parijs ten doel heeft, de Britsche en Fransche kringen er toe te brengen, de daarin uiteengezette gezichtspun ten te aanvaarden. 1\ HET BEZETTE GEBIED. De Oberpresident richtte den navolgenden oproep tot de bevolking van de Rijnprovincie In den laatsten tijd worden steeds meer daden van sabotage op de spoorwegen gepleegd, welke vele offers eischten en groote materieele scha de aanrichtten. De regeering staat geheel buiten deze daden van sabotage, Welke door haar ten strengste worden veroordeeld. Zij weet, dat zij in dit opzicht de geheele bevolking achter zich heeft. Wie als Duitscher saboteert, vergrijpt zich op misdadige wijze aan zijn eigen volk. Ik richt de dringende vermaning tot de bevolking zich rustig te houden en recht en wet te eerbiedigen en waarschuw ten ernstigste tegen de onheil- brengende uitvloeisels van een misleid patriotis- me. DE STAKING TE BERLIJN. Men is thans te Berlijn in de metaalindustrie tot een vergelijk gekomen waarvan de uitslag zoo lang mogelijk geheim gehouden wordt om communistische agitatie te voorkomen. 8 De chauffer toeterde met zijn hoorn en dade lijk kwam er iemand maar buiten, die het hek opende. Men reed nu over een kiezelpad en kwam voor de deur van een flink buitenhuis. De „Beukenhof", mijne heeren, zei professor Evan, ik heet u welkom. Toen men de stoep betrad werd de deur reeds geopend en men zag een breede, goed verlich te gang. In de gang stonden een juffrouw in het zwart en twee correct gekleede bedienden. De juffrouw maakte een beleefde buiging en sprak even met den professor. Deze wendde zich tot van Gielen en zijn vriend. Een van deze bedienden zal u uW kamer Wijzen, zeide hij, We zullen ons even verfrisschen. De juffrouw zegt, dat het souper klaar staat. Ik verwacht u dus straks in de huiskamer. De beide jongelieden volgden den bediende, die hen voorging de traplop en hen boven twee naast elkaar gelegen kamers aanwees, Waarna hij zich verwijderde om voor hun koffers te zor gen. Hé, hé, zeide Werner tot zijn vriend, de .Beu kenhof" ziet er niet kwaad uit, het lijkt niet Gisteravond zouden zoowel werkgevers als werknemers hun beslissing er.over laten vallen. Het vergelijk stelt een loonsverlaging voor en wel tot 9800 Mark voor de 1ste en 12.500 Mark voor de tweede week van Juli. Boven dien zullen er in den loop der maand nadere besprekingen gehouden worden op de basis van een reeds in den beginne aangenomen con tracthoudend loon. De communisten probeeren allen om de over eenkomst te doen mislukken. Hun invloed blijkt uit het gestadig toene men der kleine wilde stakingen. Er zijn al omstreeks 10.000 arbeiders, die de gehoor zaamheid aan de stakingsleiding hebben op gegeven. De „Germania" acht het twijfelachtig, of de arbeiders de voorstellen zullen aanvaarden. DL ITSCIILAN D De totale vlottende schuld van Duitscbland steeg, naar Reuter meldt, tusschen 20 en 30 Juni met 10.568.206.000.000 mark en bedroeg eind Juni 24.926.169.000.000 mark, waarvan 22.019.622.000.000 verdisconteerde schatkist- wissels. In. September jl. bedroeg de vlottende schuld van het rijk ongeveer 450.000.000.000 mark. De wisselkoers was toen 5800 mark per pond ster ling. De schuld bedroeg derhalve in ponden uitgedrukt 77.660.000 pond. Tegen den huidigen wisselkoers bedraagt zij slechts 24.926.169 pond, minder dan één derde. BELGIE. Gistermiddag heeft de Senaat de regeerings- verklaring van het reconstrueerde kabinet- Theunis behandeld. Aan het einde der discussie Werd een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen met 88 tegen 36 stemmen, één ont houding. DE BOOTWERKERSSTAKING IN ENGELAND. In de staking is een gunstige wending gekomen Wel zijn er meer dan duizend vleeschdragers te Smithfield, de vipesclimarkt van Londen, een sympathie-staking begonnen, maar intusschen hebben in eenige havens de bootwerkers den arbeid hervat op instructie van de conferentie van den transportarbeidersbond, o.a. te Grims by, Immingham en Liverpool. De stakingen duren nog voort te Manchester, Birkenhead en Huil. SPANJE. De Spaansche Legatie te 's-Gravenhage ver zoekt ons op besliste wijze de berichten tegen te spreken, die in omloop gebracht worden uit Madrid omtrent aldaar voorgekomen opzienba rende gebeurtenissen, aangezien aldaar de meest volmaakte rust heerscht en de politieke toestand opgeklaard is. ALLERLEI. Uit Gonstantinopel. De patriarch Meletios heeft gistermiddag Gonstantinopel verlaten aan boord van het Engelsche s.s. „Famaka", van den Egyptischen maildienst. Zijn vertrek liep geheel zonder incidenten af. Dat de patriarch aan boord van een gewoon Engelsch schip vertrekt en niet met een En- gelsch oorlogsschip, komt, doordien plotseling tot zijn vertrek werd besloten en toen geen destroyer aanwezig was. De patriarch zal echter te Mitilene aan boord van een Grieksch oorlogs schip gaan en naar Athos vertrekken. Het Assizenhof te Gent heeft gister den zoogenaamden vicomte de Mazières wegens ver- alsof we hier ontbering zouden moeten lijden. De kamers, die hen waren toegewezen, zagen er ruim en frisch uit, de ietwat ouderwetsche meubels Waren prachtig onderhouden. Beiden hadden zij zich spoedig verfrischt en begaven zich weer naar beneden, waar een bediende, die in de gang stond, hen de huiskamer Wees. Zij waren de eersten. De ruime kamer zag er uiterst gezellig uit. In den open Engelschen haard nrandde een zacht houtvuur, dat een aangename temperatuur verspreidde. Het was nog pas September en men had dien dag mooi weer gehad, maar 's avonds was het reeds kil. Van Gielen en Werner gingen bij den schoor steen staan. De reis naar hier mag dan zeer onverwachts zijn opgekomen, zeide de eerste, het bedienend personeel is in ieder geval tijdig gewaarschuwd geworden. Men ontvangt ons waarlijk zeer gast vrij. Werner keek op de keurig gedekte tafel. Het souper ziet er veelbelovend uit, antwoord de hij, het heeft hier iets van een tooverpaleis, dat op een geheim woord zijn poorten opent.Wij hadden het niet beter kunnen treffen en toch. Hij hield op als aarzelde hij zijn gedachten uit te spreken. Toch Wat Wilt ge zeggen vroeg zijn vriend. Welnu, toch voel ik iets onbehaaglijks. Het is me of We dit alles niet goed vertrouwen kunnen. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. i' 'H 1 0 Jedereen neeft gaarne vrijen tijd- Voorde huisvrouw is dit echter niet weggelegd. De behandeling der wasch vordert veel teveel tijd. Toch kan zij hierin vera n de r i n g b re nge n en volop tijd hebben om zich met de kleinen bezig te houden. RINSO, de nieuwe uitvinding voor de j/ezinswascli, zal haar taak verlichten. Zij behoeft alleen voor het naar bed gaan het goed te wecken te zetten in R1NSO sop volgens de gebruiksaanwijzing op het pakje. Terwijl zij slaapt reinigt RINSO bet goed. Des morgens behoeft zij het alleen uit te spoelen. RINSO is de zuiverst denkbare, geconcentreerde zeep in korrelvorm en overal verkrijgbaar. Koop nog heden een pakje en probeer het vanavond. wtfism giftiging zijner schoonzuster ter dood veroor deeld. Uit Brussel. Zooals bekend, heeft de Belgi sche socialist Van de Velde bij de Kamer een mo tie ingediend, de discussies over het ontwerp in zake de reorganisaties van het leger uit te stellen. Gister besloot de Kamer met 61 tegen 57 stem men heden over deze motie te stemmen, nadat de minister van Nationale Verdediging, Devèze, verklaard had bij aanneming van deze motie te zullen aftreden. Uit Boekarest. De defensieve alliantie, wel ke op 7 Juli 1921 tusschen Roemenië en Jocge- slavië werd besloten, is voor den tijd van drie jaar verlengd. Uit Brussel. De „Nation Beige" deelt mede, dat Maandagavond twee Belgische oud-strijders den Duitschen zaakgelastigde te Brussel, toen deze de legatie verliet, naar zijn particuliere wo ning zijn gevolgd. Zij drongen toen de vestibule binnen en dienden daar den Duitscher eenige geduchte vuistslagen toe. Of een onbekend gevaar ons bedreigt. Kom, verbeelding, je phantasie speelt u parten. Dc deur van de huiskamer werd geopend en de dochter van den professor trad binnen. Werner zag haar thans voor het eerst goed en hij bekende zich zelf, dat Antoon van Gielen niets te veel gezegd had, zij was een lieve ver schijning. Haar donkere lokkep deden de blank heid van haar huid te beter uitkomen. Van het regelmatig gevormde gelaat vormde de donkere sprekende oogen met de prach tig gewelfde Wenk brauwen het schoonste sieraad. Toen zij de beide heeren bij den schoorsteen mantel zag staan, trad zij glimlachend op hen toe. We zullen niet op mijn vader behoeven te Wachten, zeide bij, hij voelt zich nog niet al te Wel, de reis heeft hem vermoeid, hij zegt, dat hij een paar dagen dieet moet houden en zal niet aan tafel verschijnen. Uw vader is toch niet ziek, vroeg Werner. Neen, hij verzekert met de meeste stelligheid, dat hetgeen vanmiddag gebeurd is geen verdere onaangename gevolgen heeft en dat hij overigens volkomen gezond is. Dan laten We aan tafel gaan, zei van Gielen. Alice ging zitten, de heide heeren namen tegenover haar plaats. Alice schelde en dadelijk Werd er opgediend door een keurig gekleede be diende. Het warme souper was bepaald overvloe- De zaakgelastigde riep om hulp, waarop de beide aanvallers werden gearresteerd. Na vaststelling der identiteit werd proces verbaal tegen hen opgemaakt waarna ze in vrijheid werden gesteld. Minister Jaspar zal namens de regeering ver- ontschuldiging aanbieden, zoo dra het onderzoek zal geëindigd zijn. Uit Antwerpen. Piet Sorners, wethouder van Antwerpen en voorzitter van den Transport arbeidershond, heeft aan de „Fédération Ma ritime", de Vereeniging der Reedcrs, een schrij ven gezonden, dat de beteekenis heeft, van een ultimatum, Tn dit ultimatum worden al de in Januari tusschen werkgevers en arbeiders aan de haven getroffen overeenkomsten op i Augus tus opgezegd. De mogelijkheid van een algemeene staking op 1 Augustus is niet uitgesloten. Volgens de „Daily Mail" zal de Italiaanschc premier Mussolini met de „Prins der Nederlan den" vandaag te Southampton aankomen en vandaar naar Londen doorreizen. dig de.dame at slechts Weinig. Werner zoowel als van Gielen deden de tafel alle eer aan. Men sprak over onverschillige zaken totdat de bedien de zich had teruggetrokken. Toen zei Werner ITet is, dunkt me, nu ecu uitstekende gelegen heid om een krijgsraad te houden. Wij moeten toch overleggen op Welke wijze Wij dc bescher ming "zullen uitoefenen, die wij beloofd hebben te zullen verleenen aan uw vader, aannemend dat zijn leven gevaar zou loopeu. Daarvoor mejuffrouw rekenen wij op uw medewerking, u moet ons de noodige inlichtingen geven. Inlichtingen, maar ik Weet niets bijzonders. U is van alles wat er gebeurd is immers op de hoogte den dreigbrief, -de poging tot vergifti ging, onze vlucht hierheen. Ik heb werkelijk even weinig idee wie mijn vader zou bedreigen. En uw vader zelf Indien hij zekere vermoedens zou hebben, spréékt hij daar in elk geval niet over. Hij zal mij niet willen verontrusten. Wellicht wil hij u meer vertellen. ITet is mogelijk. Maar ik mag u nog eenige vragen stellen, vroeg Werner. Natuurlijk, ik zal er gaarne op antwoorden, indien ik kan. Is u al eerder hier op den „Beukenhof" ge weest Neen, nooit. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHiEDAMSCHE COURANT Oplossen m kokend water volgens gebruiksaanwijzing1. Overgieten ia de kuip. <J5 DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARDINGEN.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1