114 geheimzinnige raadsel EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 12 Juli 1923. No. 13690 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden/2.per week 15 cent, franco per post /2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. DE VREDE VAN LAUSANNE. 17 Juli zal waarschijnlijk de dag zijn van de onderteekening van het vredesverdrag. Lord Curzon berichtte de Britsche delegatie korte lings, dat hij hoopte er voor naar Lausanne te kunnen overkomen. De Sovjet-regeering zal worden uitgenoodigd, vertegenwoordigers te zenden om de conventie in zake de zeeën te onderteekenen. De Turksche delegatie is opgetogen over het verkregen vredesvedrag.Zij zeggen, dat Ismet's prestige in Turkije door dit succes dezelfde hoog te zal bereiken als dat van KemaJ en zij beschou wen het als mogelijk dat Ismet zijn belangrijken post aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken zal verwisselen voor dien van Turksch gezant te Londen. „De vrede heeft Turkije nader tot Engeland gebracht, dan lang voor den oorlog het geval is geweest," zcide een Turk, die Ismet's ver trouwen geniet. Door de concessies, die het gedaan heeft aan Turksche nationale aspiraties, beeft Engeland het vertrouwen en de vriendschap der Turken herwonnen. In antwoord op vragen in het Engelsc.he Lager huis naar 't resultaat der conferentie te Lausanne zeide Mc Neil, onderstaatssecretaris van Bui- telandsehe Zaken,dat de huidige toestand aldus is dat semi-officieele vergaderingen hebben geleid tot een principieel accöord tusschen de gealli eerden en Turksche delegaties. Deskundigen zijn thans uitgenoodigd, de verschillende accoorden tot bepaalde artikelen te verwerken, en voordat men te Lausanne over deze teksten tot overeenstemming zal zijn gekomen en alle hangende kwesties zijn.afge handeld, inclus is deonderhandelingen met zekere Baikanstaten, kon spreker niet zeggen wanneer het vredesverdrag zou worden geteekend of wanneer de ontruiming van Turksch gebied door de geallieerde mogendheden een aanvang zou nemen. IIET HERSTEL De „Times" schrijft omtrent over de heden aangekondigde rede van Baldwin, dat aangeno men wordt, dat de verlaring van den premier uitvoeriger zal zijn, dan een gewoon antwoord, op een in het parlement gestelde vraag. Hij zal waarschijnlijk een overzicht, geven van den alger meenen toestand en opnieuw den nadruk leggen op het verlangen van Engeland, een gemeen schappelijk antwoord aan Duitschland te zen den en uiteenzetten, dat de inlichtingen van Frankrijk verkregen in antwoord op de Britsche vragenlijst het nog niet mogelijk hebben ge maakt dat men daartoe overgaat. Alle bladen verwachten, dat de krachtige houding van Engeland .wat betreft de essen- tieele punten geen toon van vriendschap en tegemoetkomendheid jegens de geallieerden zal uitsluiten. De „Daily Telegraph" geeft uiting aan het vertrouwen, dat de deur wijd open zal worden gelaten opdat die geallieerden, die het thans nog niet met Engeland eens zijn, in staat zullen worden gesteld hun medewerking met Groot-Bril tannië te hernieuwen, indien zij bij nader nadenken of door latere gebeurtenissen er toe gebracht worden, hun gedragslijn te wijzi gen. Do Parijsche corresppndcnt van de „Daily Telegraph" zegt, dat verre van een gevoel van verbazing of wrevel te hebben gewekt, het be- Uw vader dan Dat zal zeker niet, ik weet het niet tenminste. Weet u wien dit huis toebehoort. Het lijkt mij een zeer aardige bezitting. Vader heeft mij verteld, dat de papa van mijn heer van Gielen het onlangs gekocht heeft. Is hier dan dienstpersoneel van uw papa vroeg Werner aan zijn vriend. Weineen, antwoordde deze, het is de vraag of het volkomen te vertrouwen is. Het zou bij- Voorbeeld kunnen luisteren. En een plotselinge ingeving volgende, liep van Gielen naar de deur en opende deze om te zien of er ook iemand achter stond. Maar hij zag absoluut niets verdachts en lachte nu om z'n eigen wantrouwen. Alice lachte mee. Goede hemel, zeide zij, u zou eens onder de tafel moeten kijken, en mijnheer Werner daar achter de gordijnen of zich daar niemand ver scholen houdt. Dat is een goede manier om elkaar hang te maken. Neen, ik geloof,dat wij hier heel Veilig zijn. Zie eens mijnheer van Gielen, u Weet Wel, papa is een voorzichtig man. Als hij feiLc- »Ük verordineert, dat mijn vader hierheen gaan Snoet om een aanslag op zijn leven te ontgaan, sluit van den Engelschen premier om Enge- lands standpunt uiteen te zeiten, met de grool- ste kalmte wordt opgenomen en beschouwd wordt als een natuurlijke en nuttige ontwikke ling van den stand van zaken. Het is waarschijnlijk, dat dc door Baldwin af te leggen verklaring schriftelijk ter kennis van de geallieerde regeeringen zal worden ge bracht. IN HET BEZETTE GEBIED. Uit Berlijn meldt Wolff Volgens meedeelin- gen van welingelichte zijde liggen er thans in het nieuwe bczetle gebied 80.000 Franschen en 7000 Belgen, in het oude bezette gebied 97.000 Franschen en 17000 Belgen. Voorts zijn 10.000 Fransche en 1000 Belgische spoorwegmannen naar het bezette gebied gezonden. De terreur van de bezettingstroepen heeft tot 1 Juli 92 lie den het leven gekost. 75.714 lieden zijn dit eerste halfjaar uit hun woning verdreven en daarvan zijn er 71.145 uitgezet. De meeste slachtoffers zijn ambtenaren of bedienden, die onder het rijksministerie van verkeerswezen thuis hehoo- ren (9000 gezinshoofden), voorts 1800 gezins hoofden vallende onder financiën en 7200 vallen de onder het Pruisische bestuur. In het Pruisi sche deel van hc-t bezette gebied zijn 169 scholen met. 1537 klassen in beslag genomen. Er zijn 9 doodvonnissen uitgesproken, waarvan 1 reeds is voltrokken. Van 11 Januari tot 30 Juni heb- ven dc Franschen en Belgen uit het bezette ge bied 478.700 ton steenkool en 515.200 ton cokes weggehaald, d.w.z. nauwelijks het dubbele vaji wat Duitschland de eerste 10 dagen van Januari nog ^jwillig heeft geleverd. De bezetting van de fabrieken van Thyssen te Mulbeim is opgeheven en het werk iserhervat. HET ELAN VAN EDWARD BOK. Edward Bok heeft, naar de „Chicago Tri bune" uit New York verneemt, Maandag j.l. het bedrag van 100.000 dollar gedeponeerd, dat hij heeft uitgeloofd voor het beste plan ter ver zekering van den wereldvrede. Sprekende over zijn bedoelingen, zeide hij Ik zou er geen bezwaar in zien, 100.000 dollar aan een zieken huis te schenken, waarom zou ik niet een zelfde bedrag ter beschikking stellen om te trachten de zieke wereld te helpen DUITSCHLAND. De „Ullsteindienst" meldtDe duurtegolf gaat' ongehinderd voort. Nadat de posltarieven tien dagen geleden werden verhoogd, heeft de Rijksdag gister besloten met ingang van 1 Augus tus a.s. de post- en tclegraaftarieven te verdub belen. Ook dc levensmiddelen stijgen voortdu rend in prijs. Voor 50 K.G. briketten, die een week geleden nog 28000 mark kostten, betaalt men thans reeds meer dan 41000 mark. De eene prijsverhooging volgt op de andere. Alleen de loonen stijgen niet in dezelfde mate. In vele bedrijven en op handelskantoren tracht men de arbeiders tevreden te stellen en eenigszins te gemoet te komen, door de loonen twee maal per week, n.l. des Dinsdags en des Vrijdags uit te betalen: BELG IE. De Kamer heeft gister met 83 tegen 39 stem men en 8 onthoudingen het voorstel van Van- dervelde, om de discussies over het ontwerp- militaire reorganisatie te verdagen, verworpen. Het eerste artikel van dit ontwerp, waarin bepaald wordt, dat alle dienstplichtigen ge durende 25 jaar aan de militaire wetten onder- dan weet hij ook zeer beslist Wel, dat 't dienst personeel, hetwelk ons hier omringt, volkomen te vertrouwen is. Dat is een gezonde redeneering, zei Werner, die bij het raam stond. Hij had de zware gordijnen een weinig ter zijde geschoven om een blik naar buiten te werpen. Hot was buiten donker, maar hij nam desondanks duidelijk waar, dat iemand bij liet raam plotseling Wegvluchtte. Werner liet bet gordijn vallen, zijn onaangename verrassing verbergend. IJw vader zal zijn kamers goed afsluiten, ver volgde hij, dat will u hem zeker nog wel aanraden. En laat, dan een bediede nog even nazien of dc vensterluiken goed gesloten zijn. Vreest u iets, vroeg juffrouw Evan. Neen, maar we mogen geen voorzorgsmaat regelen verzuimen. Men kan nooit weten, niet waar Het meisje knikte. Ik 'aa! de heeren nu maar verder alleen, zcide zij, en Wenscli u een aangename nacht rust. loen zij weggegaan was, schoven de beide vrienden een paar fauiteuils bij den haard en Ant.oon van Gielen strekte zich met een zucht van welbehagen daarin uit. Laten we nog een sigaar rooken, zeide hij, vóór we ook naar bed gaan. Naar bed gaan Ik denk er niet aan, antwoord de Werner, worpen zijn, werd zonder eeuige oppositie aan genomen. OOSTENRIJK. De „Ullsteindienst" meldt uit Weenen. Gis ter werd door de regeering het. plan gepubliceerd betreffende het voorgenomen ontslag van staat.s- personeel van 31 Juli a.s. Jn totaal zullen aan de verschillende mini steries en takken van dienst 22975-beambten worden ontslagen, 4.190 minder dan in het voorontwerp van mr. Zimmerman genoemd aantal, hetgeen n.l. 27.165 was. De onderhande lingen tusschen de regeering en de Commis sie van Acht betreffende de verhooging der sa larissen zijn thans zoover gevorderd, dat de ^-egeering zich bereid heeft verklaard hiervoor een bedrag van 261 millioen kronen beschik baar te stellen. ITALIË. De „Voss. Ztg." verneemt uit Rome dat Don Sturzo ontslag heeft genomen als secretaris der popolaripartij. Dit aftreden van don Sturzo heeft grooten in druk gemaakt De parlementaire groep der po- polari heeft echter bekend gemaakt .dat don Stur- zo's aftreden geen verandering zal brengen in de oppositie der part ij tegen het nieuwe kiesrecht wetsontwerp. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaansche Kamer van Afgevaardigden een commissie van 21 leden heeft benoemd welke een onderzoekmoet instellen naar de verantwoordelijkheid voor de debacle in Marokko. DE STAKINGEN IN SPANJE. De „Times-correspondent te Barcelona meldt, dat de leiders der syndicalistische vak- vereeniging een belangrijk echec hebben ge leden, doordat de tramwegarbeiders, die oor spronkelijk uit sympathie met de andere trans portarbeiders mede staakten, weder het werk hebben hervat. Ilij vermeldt voorts, dat het werk in alle mijnen in het Bilbao-bekken, waarvan de ar beiders grootendeels communisten zijn, stil ligt, doch- dat in de mijnen in het Arboleta- bekken, waar de arbeiders socialisten zijn, het werk op den gewonen voet doorgaal. DE ENGELSCHE BOOTWERKERSSTAKING Gisteravond werd gemeld, dat het Londensche stakingscomité der bootwerkers besloten heeft, de arbeiders aan te sporen het werk te hervatten. De staking van de sjouwerlieden op de vleeschmarkt heeft zich inmiddels verder uit- gebepeid. De vleeschdragers eiscben een loons- verhooging van één pond sterling per week, in weerwil van het feit, dat zij, zooals giste ren gemeld, 8 a 10 pond sterling per week ver dienen en het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud gedaald is. De graandragers in de haven van Londen gaan heden weder aan het werk. Gisteravond hadden te Liverpool en Grimsby en Barry groote stakersvergaderingen plaats, waarin werd besloten den arbeid heden te hervatten. Vandaag zullen ook de stakers te Cardiff weder aan het werk gaan. Te Huil, waar de staking verleden week aan ving, schijnt zij ook het laatst te zullen ein digen. In deze haven liggen nog tientallen vaar tuigen ongelost. Wat wil je dan, vroeg zijn vriend verwonderd. ^—Je meent toch niet, dat we van nacht Wakend moeten blijven om den professor te bescher men. Ja, dat meen ik. Luister eens ik heb er abso luut geen idee van wie den professor bedreigt, maar dat een zeer onmiddellijk gevaar hem be dreigt daar ben ik zeker van overtuigd. Maar waarom toch Als dat waar was, zou die heele vlucht van hier een mislukking zijn. Professor Evan heeft een vijand, die hem naar het leven staat, maar zelfs al kan die er achter komen, dat hij hierheen do wijk genomen heeft, dan is toch moeilijk te veronderstellendat hij dit nu al weet. Het is inderdaad moeilijk te Veronderstellen, dat geef ik toe, maar dien boom over den weg, denk daar eens aan. Och, wat, ik keur je voorzichtigheid, den auto een omweg te laten maken, niet af, doch dui zend tegen een was die versperring een toeval. Maar er is iets anders nog, zeide Werner. Zoo- even toen wij met juffrouw Evan spraken, zag ik door het raam. Welnu, ik heb duidelijk gezien dat iemand wegdook en vluchtte. Onmogelijk. Gij zult het u verbeeld hebben. Neen, waarachtig niet, ik had groote moeite mij zelf te beheerschen op dat oogenblik. Ik zeide echter niets, om Alice Evan niet te ver schrikken. Maar ik weet nu, dat wij bespied Worden, dat de vijanden van den professor dus reeds hier zijn, dat zijn leven gevaar loopt. DE KWESTIE-TANGER. De Conferentie te Londen van dc Fransche, Engelsche en Spaansche experts voor het onder zoek van de kwestie-Tanger zal 17 dezer een aanvang nemen. ALLERLEI. Uit Washington. De ambtenaren belast met de uitvoering van het drankverbod, hebben besloten maatregelen te treffen, volgens welke de sterkedrank, welke op vreemde schepen in beslag wordt genomen, verbeurd verklaard zal worden. Naar gemeld wordt, zouden deze maatre gelen gericht zijn tegen het aan boord hebben van drankvoorraden bij wijze van contraban de en niet tegen de schepen oi' den scheeps kapitein als zoodanig. Uit Londen. De Tsjecho-Slowaaksche mi nister van Buitenlandsche Zaken dr. Benesj is gisteravond te Londen aangekomen. Uit Berlijn. Gisteravond werd ann den Duit- schen zaakgelastigde te Brussel, dr. Roediger.een nota van den Belgischen minister van Buiten landsche Zaken overhandigd.In deze nota wordt opnieuw het leedwezen der Belgische regeering betuigd over de molestatie, waarvan de Duitsche zaakgelastigde het slachtoffer is geworden. Te vens worden verdere maatregelen in het belang van zijn veiligheid in de nota toegezegd, alsmede de gerechtelijke vervolging der daders aangekon digd. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Belgra do, dat in de omgeving van Fiume, een actief militair leven heerscht. Naar het schijnt, wordt onder leiding va gene raal Diaz een coup de main op deze stad voor bereid. Uit Berlijn. Evenals te Nowawes kwam het gister ook te Potsdam tot vrij ernstige onlusten. De stalletjes op de markt werden door de menigte bestormd, terwijl de handelaren gedwongen werden de prijzen van aardappelen en groen ten tot de helft te verlagen. Toen de markt afgeloopen was trokken duizenden werkloozen en stakers met hunne vrouwen door de straten, en drongen de levensmiddelenwinkels binnen en dwongen ook daar de eigenaren de prijzen tot de helft te verlagen. De „Schupo" ontruimde ten slotte met groote moeite de straten, waarna voor de meeste win kels wachtposten werden opgesteld. Uit Brussel. De commissie voor de rechts- aangelegenheden van den Senaat heeft met 10 tegen 4 stemmen de opheffing goedgevonden van de parlementaire immuniteit der socialistische Senaatsleden Renier en Frautwee, die de jongste spoorwegstaking hebben geleid. De opheffing der immuniteit was door den procureur-generaal aangevraagd. Uit Berlijn. De Ullsteindienst" meldt De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een bepaling van de wet. tot bescherming der repu bliek toegepast en op grond daarvan de ophef fing van de Deutsch-Völkische Feiheitspartei gelast. Tevens heeft hij verklaard, dat deelne ming van deze partij aan de verkiezingen, voor ongeldig zal worden verklaard. Voorts mogen door de verboden partij geen vergaderingen meer worden belegd. Stalen-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag, 11 Juli. Bij het dienstweigering s ontwerp betuigt de heer Steger (R. IC.) warme sympa thie, maar prefereert erkenning van alle ernstige gewetensbezwaren en algeheele vrijstelling. Maar ik begrijp van dit alles niets, stamelde van Gielen, kan het niet een nieuwsgierige be diende geweest zijn, die Hij voleindigde zijn veronderstelling, waaraan hij blijkbaar zelf geen geloof hechtte, niet, want op dit oogenblik hoorden zij een kreet van ont zetting, die heel het huis doorgalmde. Groote God, wat is dat riep Werner. III. Op den kreet, dien beide vrienden zoo vree- selijk verschrikte, volgde een oogenblik van ijselijke stilte. Dan vernamen zij het openslaan van deuren, geloop en gefluister. Zij zelf haast ten zich nu ook buiten de kamer en troffen op de gang de ontstelde huisbewaarster. Hebt u dien kreet gehoord, vroeg zij. Haar lippen beefden en haar gelaat was van angst vertrokken. Er kwamen twee bedienden de trap op stormen. Van waar kwam het vroeg Werner. Ik was juist in de gang, ik heb het duidelijk gehoord, uit de kamer van den ouden heer, ant woordde de juffrouw Maar ik durf er niet heen. Wijs ons de kamer van mijnheer Evan, zeide van Gielen tot een der bedienden, vlug. De aangesprokene ging hen voor en wees op de laatste deur rechts. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1