Het geheimzinnige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. ""FEUILLETON. 46ste Jaargang. Vrijdag 13 Juli 1923. No. 13691 Buitenlandseh Nieuws. HET AC TREDEN VAN STURZO. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE REDE VAN BALDWIN. Onder enorme belangstelling heeft gister de Engelsche premier Baldwin in het Lagerhuis de met zooveel spanning tcgerooetgeziene regeering- verklaring afgelegd. De premier begon met te doen uitkomen, zoowel in het belang van de beide mogend heden, als van hen, die misschien hoopten partij te trekken uit het geschil tusschen de twee landen, dat er geen ander geschil be staat dan ten aanzien van de meest geschikte middelen om een doel te bereiken, Waaromtrent allen het eens zijn. Het middel is de betaling van herstel en de Wederopheffing van Europa. Wij zijn vastbesloten, dat Duitschland her stel zal betalen voor de veroorzaakte schade. Wij gaan verder en zijn bereid, alle maat regelen aan te wehden om Duitschland te dwingen te betalen binnen de grenzen van zijn vermogen. Het herstel van Europa zal niet verzekerd zijn, alvorens de volgende kwesties zijn opgelost le. Betaling van het herstel. 2e. Regeling der intergeallieerde schulden. 3e. Pacificatie van Europa. Op deze vragen dient de aandacht te wor den gericht. Wij wenschen iets definitiefs. Wij hopen de medewerking van Frankrijk en Bel gië en ook van Italië te verkrijgen. Wij hebben reden om aan te nemen, dat Italië in hoofdzaak met ons instemt. Wat de Duitsche nota aangaat, zeide Bald win, dat de regeering zich niet afvraagt, of de voorstellen al of niet voldoende zijn. Geen voorstel, dat de kern van een mogelijk vergelijk bevat, mag worden teruggewezen. De schuldenaar moet niet alleen gesom meerd worden tot, betaling, maar in een posi tie geplaatst worden waarin hij kan betalen. Waar aan het betalingsvermogen getwijfeld wordt, moet het onderzocht worden en vast gesteld Wat zijn de stappen, die wij onverwijld noo- clig achten Duitschland stelde in zijn nota van 7 Juni voor een onderzoek van zijn be talingsvermogen door een onpartijdig lichaam en nam de verplichting op zich de vastge stelde bedragen te Betalen op de wijze, als zou Worden voorgesteld. Voorts bood het een reeks concrete waarborgen aan. Deze voorstellen moeten niet geïgnoreerd, maar onderzocht worden, teneinde te ontdek ken, of wij er mee vooruit kunnen komen. Er zal Weldra aan Duitschland antwoord worden gezonden. Daar de Fransche en Belgische regeeringen niet het initiatief willen nemen om een ant woord te stellen, hebben wij besloten, de ver antwoordelijkheid te aanvaarden. Dat antwoord zal zonder uitstel aan de ge allieerden ter inzage Worden gezonden en wij hopen met hen tot overeenstemming te ko men. Wij gelooven niet, dat wij in beginsel ver van hen af staan. Voorzoover gemeenschappelijk optreden mo gelijk is, zullen wij pogen dit te doen en wij zullen niet nalaten de vriendelijke belangstel ling van onze bondgenooten en van alle belang hebbende staten in te roepen voor voor stellen, die geen ander doel hebben dan de pacificatie van Europa en het herstel van zijn uitputting. Van het begin af, vervolgde Baldwin, hebben wij duidelijk te verstaan gegeven, dat de Roer bezetting naar onze meening niet geëigend Was, 10 Van Gielen voelde aan de kruk. De deur bleek niet gesloten en werd gemakkelijk geopend. In de kamer deed een tooneel van verschrikking zich aan hen voor.Op het bed lag professor Evan, een breede gapende Wonde in de borst en op den vloer lag zijn dochter, schijnbaar levenloos. Zij had blijkbaar haar vader gocdennacht willen Wenschen en hem in dezen deerniswaardiger! toe stand aangetroffen. Haar was de kreet van ont zetting ontsnapt, die door heel het huis Weer galmde. Toen was zij bewusteloos ineen gezakt. De beide vrienden zagen in een oogopslag den toestand. Terwijl van Gielen zich over den professor boog, nam Frits Werner de beweginglooze Alice in zijn sterke armen en droeg haar de gang op, waar nu al het dienstpersoneel zich reeds ver zameld had. Wijs me een kamer, waar we haar te bed kun nen leggen, zeide hij en toen hij haar voorzichtig bad neergelegd, liet hij hef meisje aan de zorg der oude juffrouw over. Zij is van schrik flauw gevallen, als ze bij mocht komen, laat haar dan niet naar de andere een maximum-bedrag aan herstel-betalingen aan de geallieerden op te leveren. Ons Januari-aanbod te Parijs gedaan, en, dat een economische ramp moest afwenden, Werd verworpen. Sindsdien stonden wij afzij dig, bezield door een geest van loyaliteit je gens het bondgenootschap hetwelk geweest is en nog naar onze meening is de hoofdwaar- borg voor den Europeeschen vrede. Vele gevolgen, welke voorzien werden, doen zich thans voor. De geallieerden krijgen min der herstelbetalingen dan vóór de bezetting. En wat zij krijgen gaat ten koste van een toe nemende ontwrichting van Duitschlands eco nomisch stelsel en schijnt dat stelsel in de toekomst geheel te doen ineenstorten. Duitschland schijnt snel den economischen chaos tegemoet te gaan, Welke misschien door een sociale en industrieele ruine zal gevolgd worden. Er is vrees voor voedselgebrek. Met de uitputting van Duitschlands produc tievermogen raken 't herstel van zijn crediet- en cle betaling van zijn schulden-meer en meer achterop.Ieder land in Europa lijdt onder de zen staat van zaken. Voor wat ons land aan gaat, kunnen wij reeds op ernstige gevolgen voor den Britschen handel wijzen. Wij hebben nog Werkloosheid op groote schaal. De pu blieke opinie in Europa en niet het minst in Engeland raakt onder deze omstandigheden meer en meer gealarmeerd. Het herstel der wereld is in gevaar, de vrede staat op het spel. De Engelsche regeering achtte een actie noodzakelijk, daar vriend schappelijke besprekingen geen positieve re sultaten schenen te zullen opleveren. De periode van heftig conflict moet zoo spoedig mogelijk eindigen Na het afleggen van deze verklaring door Baldwin, stond Ramsay Macdonald op en drukte namens de linkerzijde de vurige hoop uit, dat de regeering er in mocht slagen voor het door haar te ontwerpenantwoord de in stemming van de andere geallieerden te ont vangen. Spreker stelde daarop de volgende drie vragen 1. Kan het antwoord op de Duitsche nota terstond worden opgesteld 2. Zal cle regeering dit antWöord, alvorens het naar Berlijn wordt gezonden, ook ter over weging aanbieden aan de Amerikaansche re geering 3. Zal over de onderhavige kwesties debat kunnen worden gevoerd Op de eerste vraag antwoordde de premier, Baldwin, dat er zonder verwijl zal Worden aangevangen met de opstelling van een ant woord. Het antwoord op de tweede vraag stel de de Britsche premier Lot morgen uit. Met betrekking tot de derde vraag gaf hij de toe zegging, dat, nog vóór het sluiten van deze parlementszitting, het Lagerhuis gelegenheid zal hebben voor een debat- Ongeveer gelijk met Baldwin in het Lagerhuis legde Curzon een verklaring van denzelfden inhoud in het Lloogerlmis af. NOG GEEN VREDE. De Ullsteindienst meldt uit Lausanne: De conferentie van Lausanne welke haar naam van „conferentie van verrassingen" eer aandoet, staat, alweer op een keerpunt. De besprekingen over cenige kwesties, welke re geling men eenige dagen geleden verwachtte, hebben heden, na langdurige onderhandeling met Ismet Pasja, tot het afbreken van de con ferentie geleid, klaarblijkelijk, omdat de gêal- kamer komen, beval Werner nog en haastte zich Weg. Antoon van Gielen had zich intusschen met den professor onledig gehouden. De Wonde Was diep en had veel bloedverlies veroorzaakt. De gewonde ademde nog zwak, maar was stervende. Als medisch student wist van Gielen wel hoe te handelen, maar hij zag dadelijk, dat hier de hulp van den meest ervaren dokter weinig ba ten kon. ITij was bezig met de kleeren rond de wonde open te snijden om een voorloopig ver band te kunnen aanleggen. Welnu vroeg Frits hem, wat dunkt je er van? Hopeloos. Er zal geen redding meer mogelijk zijn. De dolkstoot is maar al te goed aangekomen Is er om een dokter gestuurd Ja, men is al naar het dorp. En dan dadeijk den auto naar de stad om een specialiteit te halen. Vóór de auto daarvan terugkeert is hij over leden. Van Gielen bleek den ernstigen toestand juist te hebben ingezien, want toen na een half uur ongeveer de dokter van Renswoude kwam, schud de ook deze het hoofd. Hij is al stervende, fluisterde hij. En inderdaad een kwartier later was alles afgeloopen. Het slachtoffer was niet tot. bewustzijn terug gekeerd. De geneesheer had zich intusschen bezig ge houden met Alice Evan, die nog altijd bewusteloo lieerden geen resultaat verwachtten van ver dere besprekingen. Allereerst gaal het om de ontruiming van de zee-engten door de geallieerde oorlogssche pen. De Turken eischten, dat zes weken na ra- fificatie van het vredesverdrag door de regee ring van Angroa, in welk tijdsbestek Constan- t.inopel en Gallipoli zouden moeten zijn ont ruimd, niet slechts geen geallieerde militairen meer op Truksch grondgebied zullen staan maar ook geen geallieerde oorlogsschepen meer in de Turksche wateren zullen vertoeven. De geallieerden, daarentegen, eischen, zoo als gemeld, dat iedere geallieerde mogendheid het reclrt zal hebben tot aan de ratificatie van de overeenkomst in zake de zee-engten, twee kruisers in de zee-engten te houden. IN HET BEZETTE GEBIED. Woensdag is op de spoorlijn EssenStoppen- herg een Fransche goederentrein ontspoord ter plaatse vaar de rails opgebroken waren. De materieele schade is zeer aanzienlijk. De loco motief is omgeslagen. De hitte maakt den toestand inDuisburg,waar zich 's avonds na achten niemand voor het ven ster mag vertoonen,vrijwel onhoudbaar, te meer, waai- door den woningnood het aantal samenwo ningen er zeer groot is. De gijzelaars moeten 's nachts op de treinen meerijden, 's Ochtens om 7 uur keeren zij terug en worden dan weer opgesloten. COMPLOT TEGEN DE SOVJET-REGEERING De ,Vossische Zeitung" verneemt uit Weenen: Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft, de bui tengewone commissie der sovjet-regeering, de z.g. Tsjeka, een complot tegen de sovjet-regee ring ontdekt, dat ten doel had, de huidige re geering meL Lenin en Trotski omver te wer pen en en plaats van den raad van volkscom missarissen een uit 12 leden bestaand directo rium van internationale communisten in te stellen. Aan het hoofd van het directorium, dat dietaroriale macht zou krijgen, zouden de voormalige leider der llongaarsche commu nisten Bela Kun en cle opperbevelhebber van het garnizoen te Petrograd Gitis komen. De overige tien leden van het directorium zouden gekozen worden uit de communistische leiders in het buitenland. Het complot werd door verraad ontdekt. Op een afgesproken toeken zou men er op los slaan en Lenin en Trotski arresteeren. Voordat de Tsjeka Bela Kun kon arresteeren, was hij op een waarschuwing zijner vrienden uit Moskou gevlucht. Thans moet hij zich ver borgen houden bij een zijner aanhangers in de Oekraïne. DUITSCHLAND. De Duitsche cimmunistische partij heeft gis ter een oproep gepubliceerd, welke groote opwin ding heeft verwekt.De oproep beveelt de onmid dellijke aanvang van den burgeroorlog in Duitschland en het uitroepen van een Rijn republiek, en, als gevolg daarvan, het op treden tegen de actie der Beiersche fascisten, Welk, onder voorwendsel van den strijd te gen Frankrijk gevoerd wordt. Tegen dezen contra-revolutionnaire actie roepen de com munisten nu op tot het vestigen van den rooden terreur en zij eischen van hun eigen orga nisaties, dal deze zich zullen voorbereiden tot den burgeroorlog. De oproep der communistische partij wordt door de „Vorwarts" een misdaad tegenover de arbeidersklasse genoemd. De reohtsche bladen Was. Het gelukte hem haar eindelijk tot be wustzijn te brengen. Het eerste oogenblik her innerde het ongelukkige meisje zich niet, wat er gebeurd was en zag zij bevreemd naar de juffrouw en den dokter, die voor haar bed ston den. Maar toen opeen stond alles weer voor haar geest. Mijn vader is vermoord, ik wil naar mijn vader, riep zij. Met zacht geweld hield de dokter haar terug. Neen, juffrouw, zeide hij, u kunt uw vader nu niet zien. Hier drink dit eens uit. Hij gaf haar te drinken en spoedig daarop viel zij in een onrustigen slaap. Vergetelheid is voorliet oogenblik de grootste weldaad, die we haar kunnen schenken, zei de dokter, zij zal nu Wel eenige uren slapende blij ven Intusschen waren op den „Beukenhof" gearri veerd de burgemeester van het dorp, een oude kortademige baron en de veldwachter, wien men gewaarschuwd had, dat er een misdaad gepleegd was. Toen de dokter in de kamer, waar de moord gepleegd was, terugkwam, hadden van Gielen en Werner zich reeds aan den burgemeester voor gesteld. Vreeselijk, vreeselijk, mompelde deze, zooicts is hier nog nimmer voorgekomen. En wat moeten we nu doen. Mij dunkt, zei de dokter, er is hier Weinig te in Berlijn vragen de regeering, wat zij denkt te doen tegen dezen oproep tot den burgeroorlog. DE STAKING TE BERLIJN GEËINDIGD. Het conflict te Berlijn is bijgelegd. De bedrijfs- raden der verschillende metaalfahrieken heb ben zich gistei" in verbinding gesteld nut de betrokken directies met het oog op de hervat- ring van den arbeid. Over het algemeen zullen de stakers heden zonder meer wederom in dienst worden genomen. Moeilijkheden doen zich slechts daar voor, waar de arbeiders zon der toestemming der vakvereenigmgen in sta king zijn gegaan. De metaalarbeidersbond komt wel is waar voor de belangen dezer arbeiders op, maar kan op grond der arbitrale uitspraak niet eischen, dat zij weer aangenomen worden. Bij de gisteren gehouden stemming zijn slechts 87.493 stemmen uitgebracht tegen 129.000 bij de vorige stemming. Het uurloon dei' metaalbewerkers bedraagt deze week 12.500 mark in de hoogste loonklas- se. DE ENGELSCHE BOOTWERKERSSTAKING Op een groote vergadering van bootwerkers te Hull welke gisteravond werd gehouden, is besloten het werk niet te hervatten, alvorens de werkgevers er in toe stemmen, het oude loon te blijven betalen. Te Bristol, Avonmouth en Portishead zouden heden stakersvergaderingen worden gehouden, teneinde over den toestand te beslissen. Intusschen is de toestand te Bristol en om geving onveranderd. HONGARIJE. In een communiqué van het hoofdbureau van politie te Boedapest over de onlangs ont dekte communistische propaganda wordt ge zegd, dat de geheele propaganda uit Moskou en Weenen is gevoerd en dat niet alleen in de hoofdstad maai' ook in de provinciesteden een onzaggelijke hoeveelheid propagandisti sche, brochures is verspreid. De leider der propaganda is een zekere Svzetetz, een metaalbewerker. Het aantal tot nu toe aangehouden commu nisten bedraagt 70. Uit Rome verneemt de „Msb." ln een be spreking van het aftreden van don Sturzo zegt de „Osservatore Romano", dat de redenen waarmede don Sturzo met edele loyaliteit zijn besluit rechtvaardigde, n.l. het welzijn van Kerk en partijzijn persoon van katholiek en priester eeren. De „Osservatore Romano" voegt er aan toe, dat zijn besluit de verwachtingen ver sterkt van allen, die oprecht het welzijn van Italië wenschen, n.l. dat deze daad van be langeloosheid van don Sturzo en de edele mo tieven, welke hem inspireerden, er toe kunnen bijdragen om de zoo vurig begeerde pacificatie der geesten te verwezenlijken. SPANJE. Omtrent den politieken toestand in Spanje worden door den correspondent van de Daily- Telegraph" o.a. nog de volgende bijzonderheden gemeld In Spanje is feitelijk geen sterke politieke partij. Dientengevolge en dit klinkt als een paradox is Spanje geen vruchtbaar land voor revolutie-pogingen. De middenstand in dit land voelt instinctief, dat 'een revolutie bij gebreke van krachtige leiders op niets zou uitloopen. De traditioneele liberale en concer- doen, vóór de morgen aanbreekt. U moet natuur lijk dadelijk de justitie waarschuwen. Ja juist, het parket zal natuurlijk morgen dadelijk komen. En u kunt in een aparte kamer een voorloopig verhoor afnemen, meende de veldwachter. Een voorloopig verhoor, ja. Hoe langer daarmee gewacht Wordt, hoe meer voorsprong de moordenaar krijgt. Zeker, zeker. Hm, heeft u ook eenig vermoeden wie de moordenaar zijn kan, heeren. Neen, burgemeester, laat ik u even kort alles vertellen. De vermoorde is professor Evan. Voor eenige dagen ontving hij een dreigbrief, waarmee de politie in kennis werd gesteld. De professor geloofde eerst niet, dat, die dreigbrief ernstig opgevat worden moest, maar is tot de slotsom gekomen, dat het toch veiliger was zich de eerste dagen voor z'n vervolger te verbergen. Met zijn dochter zou Hij hier op den Beukenhof eenige dagen of weken logeeren. Wij zijn medegedaan om, mochten zijn vijanden hem hier vinden, voor zijn veiligheid zorg te dragen. Helaashet schijnt, dat de moordenaar hem nier al opwachtte. En Werner vertelde, hoe de dochter van de vermoordde hem gevonden had Hij vertelde ook, hoe hij gezien had, dat iemand bij het raam wegvluchtte. De burgemeester ondervroeg nog de bedienden die vertelden wat zij wisten. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1