En ook in Limburg bestond vóór enkele jaren een zelfstandig gerezen, plan, dat door hooge gezaghebbers iges-tpund werd dat echter in het begin van zijn uitvoering bleef steken. Totdat door een krachtig doorgevoerd initia tief de zaak te 's-IIertogenbosch plotseling tot stand kwam. Wij zijn er zeker van, dat van.zulk een zelf standig opleidingsstelsel, gevestigd op zulk een rotsvasten grondslag van levensbeschouwing en plichtenleer en door bekwame handen geleid, een heilzame invloed kan uitgaan op het tech nisch en geestelijk gehalte der Nederlandsche politie een heilzame invloed, niet alleen voor het Zuiden; maar voor het gansche vaderland. Het incident te Amsterdam toont weer aan, dat er ook in dit opzicht op een onder alle omstandigheden degelijk beginsel behoort te worden gebouwd. („Tijd"). Reddingsactie van de Nederlandsche Bank. Het „Financieel Weekblad voor den Fondsen handel" wijst op het sterk verlaagde dividend Wegens de reddingsactie van de Nederlandsche Bank, en knoopt daaraan de volgende beschou wing vast, waarvan de actualiteit niemand zal ontgaan „Het dividend bedraagt dit jaar 7.2 (15.8) pet. op de 20 millioen aandeden; de overi ge winstverdeeling is aan het hoofd dezes ge specificeerd. „Men ziet daar o.a. uit, dat het aandeel van den Staat van ƒ22 1/3 millioen over 1920/21 en 14.5 millioen over 1919/20 tot thans slechts 3 1/3 millioen is gedaald, als gevolg van het feit, dat in de beide laatste jaren resp.l 2/3 en 7 1/3 millioen extra moest Worden gereserveerd. Deze extra-reserveei ing houdt ten nauwste vei band met de aan de Marx-bank en Bank-Associatie verleende assistentie en men heeft dus voor 7/8 gelijk indien met beweert, dat deze assistentie evengoed uit den zak van den Nedcrlandschen belastingbetaler wordt bekostigd als een directe Staatshulp zonder tusschenkomst der Ned. Bank. Dit ter overweging aan hen, die in de Staatshulp aan de Hanze-Banken zulk „een gevaarlijk precedent" meenden te zien." Het regeeringsjuhileiun «Ier Koningin. De kerken en kerkgenootschappen hebben van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw den volgenden brief ontvangen 's-Gravenhage, 4 Juli 1923. Het aanstaand jubileum van It. M. de Ko ningin stemt tot ootmoedige erkentelijkheid. De Regeering zou het op bijzonderen prijs stellen, indien op 5 September e.k. de kerkge nootschappen aanleiding konden vinden, deze heugelijke gebeurtenis plechtig kerkelijk te ge denken. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 13 Juli. Aangezien te 11.35 uur het vereischte aantal leden niet aanwezig is, verdaagt de Voorzitter de vergadering tot 2 uur. Te 2 uur wordt, de vergadering geopend. Voortgegaan wordt met de wijziging der LI. O.-wet. De Minister van Onderwijs, de heer D e Visser zegt, dat de harde noodzakelijkheid dwong tot verhooging dezer college-gelden. De kosten van het ITooger Onderwijs zijn in 45 jaar tijd vertienvoudigd en is het nu niet bil lijk, dat althans een iets hooger bijdrage Wordt gevraagd. Een progressieve regeling acht spr. niet te aanvaarden. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 19* tegen 7 stemmen. De heer Westerdij k (V. D.) dringt bij de Landbouwbegrooting op een herziening der Landarbeiderswet aan. Dc Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beercnltrouck zegt een spoedige herziening toe en zal dan de opmer kingen van den afgevaardigde gaarne over wegen De Kamer is uitéén. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Bedevaart naar Lourdes. Onder al de bedevaartplaatsen van Maria is en blijft Lourdes de voornaamste, dat is dg „hof stad van Maria" en de groote Wensch door Maria daar geuit„Ik wil, dat hier ook menschen ko men," gaat in vervulling, want ieder jaar trekken de duizenden op uit haast alle streken der wereld. En onder die duizenden zijn ook ieder jaar velen U't ons vaderland. Nog eenige maanden en voor de 29e maal gaat de nationale Bedevaart naar Lourdes, maar met die verandering ctat zij 6 volle dagen in het ge nadeoord zal blijven en dus haarverblijf met één dag verlengt. De bedevaart begint Dinsdag 11 September en eindigt Donderdag 20 September. De prijs der biljetten RoosendaalLourdes en terug is le klasse 90, 2e klasse 62.50, 3e klasse 37,50, terwijl de prijzen der hotels va- rieeren tusschen ƒ25 en 45 per 6 dagen alles inbegrepen. Alles is dus aanzienlijk verlaagd. Men Wordt echter verzocht zich vóórlAugustus op te geven bij den correspondent der V.N.B. voor Schiedam, bij wien ook inlichtingen zijn te bekomen. Aug. J. I. Leesberg, Kapelaan Geervlietschestraat 31 Schiedanisclie Vereeniging tot bescherming van Zuigelingen. Van bovengenoemde Vereeniging ontvingen wij de volgende waarschuwing Tn de warme zomermaanden worden vele- zuigelingen ernstig ziek. Deze ziekte treedt soms plotseling op en kenmerkt zich o.m. door braken. Borstkinderen worden door deze ziekte veel minder dikwijls aangetast dan kinderen, die met de flesch gevoed worden. Als oorzaken voor het ontstaan dezer ziekte kennen wij 1. Oververhitting van het. kind door te warme en te vast aangelegde kleeding en verblijf in een vertrek, dat onvoldoend gelucht wordt. 2. Bederf der melk, die niet voldoende versch is en niet koel bewaard wordt. 3. Verontreiniging van het voedsel, doordat de fleschjes en speentjes niet zorgvuldig schoon gemaakt en schoongehouden worden. 4. Ondoelmatige voeding van het kind, vooral overdadige voeding en onregelmatige toediening van het voedsel. Let wel 1 Nimmer is het 'doorkomen van tandjes oorzaak voor deze ziekte 1 Lloe kan de moeder het optreden van deze ziekte zooveel mogelijk voorkomen la. Door het kind vooral op warme dagen te doen verblijven in eene frissche kamer, die goed gelucht wordt. lb. Door het kind op warme dagen luchtig te kleeden. Ook doet men goed indien men den gezonden zuigeling veel buiten brengt bij groote hitte op eene koele, niet-zonnige plek. lc. Door het kind dagelijks geheel te wasschen of liever nog te baden. 2. Door cle melk te koopen bij een betrouw bare inrichting of melkboer. Het voedsel van den zuigeling moet direct na ontvangst der melk bereid worden, zoo vlug mogelijk afge koeld en in eene gesloten pan op eene koele plaats bewaard worden. 3. Door de fleschjes en speentjes na ieder gebruik met heet water zorgvuldig te reinigen en in eene gesloten schoone pan met zuiver leidingwater te bewaren. 4. Door het kind op de vastgestelde l ijdstippen nauwkeurig het voedsel te geven, dat door den dokter aangeraden is. Indien men meer geeft of de flesch te spoedig na de vorige geeft, zoo stélt men het kind aan groot gevaar bloot. Geef uw kind nimmer een zoethouder of dotje, dat kan gevaarlijk zijn. Gebruik geen flesch met een lange slang, doch een met een korte speen. Wat moet de moeder doen, indien de zuigeling gaat braken le. Geef hem dan direct op de tijdstippen, waarop hij anders zijn voedsel krijgt, een fleschje rijstewater, bereid volgens onderstaand voor schrift. 2e. Verzuim niet daarna met het kindje op het eerstvolgend spreekuur van den dokter te komen om verder raad te ontvangen want het kind mag niet langer dan één of twee dagen uitsluitend rijstewater krijgen. 3e. Indien de ziekteteekenen niet na eenige uren wijken, roep dan spoedig de hulp in van uw huisdokter. Bereiding van rijstewater Breng 1 eetlepel vooraf gewasschen rijst met 1 liter (kan) water aan de kook in een open pannetje en laat. het zoolang koken, tot de helft van het water ver kookt is (ongeveer 20 minuten). Giet het door een schoon zeefje. Wanneer het te veel verkookt is, vul het dan met ge kookt water tot 1/2 liter bij. Bewaar het "-afge koelde rijstewater in een gesloten pan of toe gedekte kan. De temperatuur. Warmtestand volgens opgave van den heer Geijp. Zonnetijd. Schaduw. Zon. 8 uur 82 94 9 86 94 10 87 90 Gymnasium. Voor het toelatingsexamen slaagden J. Dirkzwager, J. Donkersloot, C. LI. ITanegraaf, IT. J. LIavelaar, J. Hofman, J. Hoogendam, Ja. Ma. Kok Ga. Laarman, J. G. v.d. Linden, v.d. Heuvel, Ma. Lub, Ja. F. Otke, B. Minderingh, IT. C. Smith, afgewezen één. Jubileumfeesten. Door het Bestuur der Oranjevereeniging is tegen a.s. Donderdag, 19 dezer, des avonds 81/2 uur, in het Verenigingslokaal aan de Broersvest No. 33 alhier, een openbare vergadering belegd waarin de a.s.feesten zmlenworden besproken en getracht zal worden buurtcornmissies te vormen. Liet Mandolinegezelschap O.N.I. heeft welwil lend zijne medewerking toegezegd, terwijl eenige lichtbeelden zullen worden vertoond, waaronder De Groote Onafhankelijkheidsfeesten in 1913. Buurtcornmissies en belangstellenden hebben voor zoover de ruimte zulks toelaat vrijen toe gang. Eerecomité. Op verzoek van de Oranjevereeniging heeft zich voor dc a.s. Jubileumfeesten een kleinEere- comité gevormd. Hierin hebben bereids zitting genomen de Edelachtbare heeren A. J. Gijsen, Eere-voorzitter; D. Boddeüs Mr. M. M. van Vel- zen G. Houtman en Mr. F. van Sickenga. Bloemencorso. Door de desbetreffende Commissie wordt aan de voorbereidding van het Bloemencorso bij dc a.s. Jubileumfeesten de noodige zorg besteed en laat het zich aanzien, dat dit corso alle vorige in bloemenpracht zal overtreffen. Voor de deelnemers zullen belangrijke prijzen worden uitgeloofd, o.a. voor de mooiste en grap pigste versieringen; voor zei fversierde rijwielen en ook voor door bloemisten versierde rijwielen. De warmte. Verscheidene gezinnen hebben gisteravond hun bed in het Sterrenbosch gespreid en den nacht onder den blooten hemeldoorgebracht.Het volgen van het Amerikaansche voorbeeld is in deze dagen zoo dom nog niethet zal in de open lucht, wel beter slapen zijn dan in de gloeiende stads woningen. „De Schiedamsclie Middenstand." De permanente Commissie voor den midden stand, vertegenwoordigende de Algemeene mid- denstands-vereeniging „Schiedam", de Katholie ke middenstandsvereeniging „de Hanze" afd. Schiedam, de Christelijke handeldrijvende en industrieele middenstandsvereeniging, heeft na goedkeuring door de hierbij genoemde vereeni- gingen, besloten, ook op aparte wijze uiting te geven aan zijne gevoelens, in betrekking tot het 25-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Konin gin, door het houden van een winkelweek met een daaraan verbonden etalagewedstrijd. Deze uiting van deelneming in het feest van het Hoofd van den Staat, zal zoo algemeen moge lijk worden gesteld, waarvoor alle winkeliers en belangstellenden in den loop der a.s. week den circulaire daarover zullen ontvangen. Liet comité is samengesteld Voor de algem. middenstandsver. „Schiedam" S. Hijman,E. C. Papenhuijzen en J. Krabbendam, voor de Katholieke middenstandsver. „deHanze" J. Brounts (Voorzitter) K. G. Brugger en C. Janse. Voor de Christelijke industrieele enhandel- drijvende middenstandsver. G. B. Hoogendam (penningmeester), P. Krommenhoek en E). Kor- vinus, terwijl het secretariaat gevestigd zal zijn bij de firma S. ITijman, Hoogstraat 55. Verkiezing kamer van Koophandel. Donderdag 12 Juli j.l. werd bij enkele candi- daatstelling tot lid der Kamer van Koophandel Afdeeling Kleinbedrijf, vacature de heer lh Stolk, gekozen de heer C. J. V. Janse, Directeur der N.V. Sigarenhandel v/h C. Janse, wonende te Schiedam. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags papieren, ring met sleutels, jaarverslag hooger onderwijs, vernikkelde rijwielpomp, gummi bal, electrische lamp, badhanddoek, sleutel, porte- monnaie met inh., zweep, zakmes, rijwielmuts, pet, broche met portret, sleutel, jongensschoen, dameshandschoen, kinderhoedje. Bij vinders portemonnaie met inh. Fischer, Bakkerstraat 18; papieren geld, Rebers, Oranje straat sleutel, D. van den Berg, Ouddorpsche straat 6a zilveren damesbroche, K. Millenaar, L. Achterweg „Oude Ziekenhuis" dasje met gouden speld, M.A.Bruin, Lloagstraat 139a post duif, A. van Kruiningen, Overschiesche.plein3; remblok van een auto, N. Korpel, Bijerlandsche- straat 13b; heeren dag. J. Eijkenbroek, Ged. Baansloot 3 sleutel, A. Jung, Ged. Broersvest 34/15 zakje inh. sokken, P. Jansen, Singel 44/4, pakje inh. 2 schorten, A. Franken, Singel lb kettinkje met 2 sleutels C. Eijkenbroek Buiten havenweg 176/17 hond, R. van der Wiel, Oos terstraat 18 postduif A. van den Berg Van Leeuwenhoeckstraat - 30b portemonnaie met inh, A. Baan, L. Nieuwstraat 123 Sleutel, A Fonteijne, Boterstraat 38 hond, Jvan der-Kraan Broersveld 114 étui met inh., J. Hoppe, Waran de 2a; nikkelen dameshorloge, A. GroeneWegen, den Bommelschestraat 16 rozenkrans in étui A. van der Hoeven, Spinhuispad 26 badmuts, F. Stoel, Zijlstraat 62 pet,, H. Tims, Nieuwsticht J 45 ring met sleutels, A. van Daalen, ITavendijk 34c herdershond, van Meurs, Singel 148; gladde ring, A. Boes, Baanstraat 8 hond, M. Schouwen burg, Hof laanstraat 17 lap goed, J. Suttorp, Broersveld 61/5 halsband, Hoebee, Singel 138b. Programma voor de uitvoering le geven door het Stedelijk muziekkorps te Schiedam, directeur IT. H. van Vleuten, op Zondag 15 Juli 1923 des n.m. 1 uur in de Plantage 1. Jubileum Marsch, C. K. L. Burgdorffer2. Ouvertuie „Plans Sachs", A. Lorlsing 3. Ge- schichten aus denx WienerWald, Wals, J. Slrauss; 4. Harmonie Fantasie, C. K. I,. Burgdorffer 5. Largo van Handel, H. H. van Vleulen 6. Doredosido Marsch, G. Benard. UIT ROTTERDAM. Het burgemeesterschap. De burgemeester van Bussum, de heer H. de Bordes is gepolst of hij bereid zou zijn eene benoeming tot burgemeester van Rotterdam aan te nemen. De heer De Bordes behoort tot de Anti- Rev. partij. De autobandieten. Gisteren zijn de gearresteerden, nu in totaal zes personen, nog eens gehoord. Llierna Wer den er vijf Weder op vrije voeten gesteld, n.l. de kellner en diens echtgenoote en de twee Amster- damsche vrouwen. De glazenwasscher J. M. is vervolgens naar het Llüis van Bewaring overge bracht. De politie meent voldoende bezwarende bewijzen te bezitten om den man ter beschikking van den Officier van Justitie te stellen. Het onder zoek wordt intusschen ijverig voortgezet. Of schoon men vermoedt, dat de in beslag genomen som niet van de berooving afkomstig is, heeft men het toch achtergehouden. Het is in deze zaak een nadeel, dat de aan gevallene z'n aanranders niet kan herkennen, daar de man van achteren werd aangevallen en niet in staat is geweest, z'n aanranders in het gelaat te zien. UIT VLAARD1NGEN. De vergadering van aandeelhouders in de N.V. Vereenigde Scheepswerven Gebrs. Van der Windt, te Vlaardingen, heeft besloten tot geheele li quidatie van het bedrijf. INGEZONDEN. De schrik der wegen. Geachte Redactie. Met een klein plaatsje voor onderstaande re gelen zult U mij verplichten. Met belangstelling las ik Uw ontboezeming in Uw nummer van gister-avond. De grondgedachte van die pennevruéht is, dat wandelaars en fietsrijders last hebben van het opwaaiend stof van auto's en motors. Dat onderschrijf ik volkomen. Toch dunkt mij, dat de rnaatregel die u zich denkt, om aan die stofplaag een einde te maken, wel wat erg drastisch is. U wilt zonder meer, auto's en motors uit het Sterrebosch weren gedurende deze warme dagen en, in uwen toorn over ons, kwalificeert u ons nu maar kort en goed als „de schrik der wegen." Ik kan me voorstellen, dat in den een of an deren uithoek van de wereld waar sporadisch een auto of motorfiets passeert, de goegemeente, als ze zoo'n benzinemonster zien, spreekt over „den schrik der wegen." Maar dat de Redactie van een dagblad in een stad als Schiedam, alleen en enkel omdat zij stof zag opwaaien van de kurkdroge Sterre- bosclihoofd wegen, zoo geïrriteerd is daarover, dat zij d i e uitdrukking bezigt, dat vind ik t#ch wel wat overdreven. Kilometerlange wegen staan in het Sterrebosch open voor wandelaars en fietsers, waar althans geen auto's mogen komen. Wij mogen alleen de hoofdwegen berijden. In die kilometerlange wege zal geen stof of schrik u belagen, maar laat ons, als ik u beleefd vragen mag, nu die paar hoofd wegen berijden, want ook wij zijn menschen, die s'avonds hunkeren naar een beetje verfris- sching en verkoeling, die we op den grooten weg tevergeefs zoeken. Mag iku er ten overvloede even aan herinneren geachte redactie, dat er menschel) zijn, die niet of slecht kunnen loopen, den geheelen dag m o e- t e n braden in een bedompte woning en die het een uitkomst vinden en een verkwikking als ze in een wegenverschrikker een beetje frissche lucht kunnen happen langs de rivier? U zoudt kunnen aanvoeren, dat die menschen dan maar een rijtuig moeten nemen, maar paardehoeven jagen ook stof op en nog veel meer dan autoban den. Ik geloof, als we de zaak zoo zouden opzetten, dat auto's en motorfietsen verplicht waren in het Sterrebosch langzaam te rijden (een be stuurder die zijn verstand gebruikt, doet dat van zelf)dat aan uwe wenschen zal tegemoet gekomen zijn en wij blijven dan van de door ons begeerde verfrissching niet verstoken. Ik hoop gaarne, dat U met mijn zienswijze accoorcl zult kunnen gaan en teeken met beleef den dank voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, F. W. M. Heggelman. Tegenover de meening van den geacliten in zender staan tientallen menschen met een an der gevoelen. In het gemeenschapsleven moet nu eenmaal het kleinere belang voor het grootere wiiken. (Red.) Gemengd Nieuws. Degrooteomelet. Gisteren werd op de markt te Barneveld een met eieren beladen dogcar van een landbouwer door een ander voertuig onderstboven gereden. Van de 3000 eitjes bleven er slechts enkele heel. In dikke golven stroomde de heerlijke struif over de straatsteenen. ITet ij s v e r b r u i k. De ijsfabrieken te IJmuiden, die zeer getroffen werden door den treurigen toestand van het visscherijbedrijf, hebben nu door de warmte een groot debiet gekregen. Alle fabrieken werken volle kracht om aan de aanvragen te kunnen voldoen. Men zag zelfs meubeltransportwagens uit het Gooi naar IJmuiden komen om ijs te laden dag en nacht dreunen cle wegen van de motor- transportwagens, die het ijs naar alle mogelijke plaatsen in den omtrek vervoeren. J e n e v e r-s m o k k e 1 e n. Om het smokke len van jenever uit Pruisen te verhinderen, heeft men het aantal commiezen aan de Geldersche grenzen in de laatste dagen aanzienlijk ver meerderd. Er zijn kommiezen geplaatst in buurtschappen, die meer dan een uur van de grens zijn verwijderd. Verdwaald. Te Tilburg heeft gisteroch tend vroeg de caféhouder Kennis een reebok gevangen. In zijn, door een hooge haag omring den tuin wandelend, ontdekte hij het dier, dat reeds eenige weken zich in de omgeving schijnt te hebben opgehouden. Kind verbrand. Woensdag is het S1/^ jarig dochtertje van den arbeider L. v. T. te Terwolde tegen een kastje geklommen, waarop een brandend petroleumstel stond. ITet kastje kantelde en het kind kreeg het brandende toe stel over zich heen. ITet meisje is aan de brand wonden overleden. De moordendeauto. Op den Bosschen Straatweg is een meisje van 13 jaar door de auto van notaris de J. uit Ammerzoden over reden. In het ziekenhuis te 's-LIertogenbosch is zij overleden. Oneerlijk. Te Doesburg is gearresteerd de voormalige gemeentebode M„ verdacht van verduistering van een aangeteekenden brief met 1100 ten nadeele van de gemeente. Hij is naar Arnhem overgebracht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) J)V Van ingezonden stukken ook ai worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2