Het geheimzinnige raadsel DAGBLAD MOOR SCHIEDAM EL" OMSTREKEN. "FEUILLETON. 46ste Jaargang. Dinsdag 17 Juli 1923. No. 13694. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per pOBt 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiêni 15 regel» 1.75 alka regel daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. DE ENGELSCHE PLANNEN. Gistermiddag heeft Baldwin in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij voornemens is ook te Was hington mededeeling te doen van 't ontwerp-ant- woord dat de Britsche regeering voornemens is naar Berlijn te zenden, en waarvan reeds was toegezegd, dat mededeeling aan de bondgenoo- ten zou worden gedaan, alvorens het stuk aan Duitscliland ter hand wordt gesteld. Natuurlijk draagt de mededeeling aan Was hington een zuiver informatief karakter, aan gezien Amerika geheel buiten de regeling staat. Inmiddels schijnt het in het voornemen te liggen aan Washington te verstaan te ge ven, dat medewerking van Amerikaansche zijde, zoowel officieel, of indien hef niet anders gaat officieus of particulier, bij de vaststelling van Duitsc.hlands draagkracht door Engeland op hoogen prijs zal worden gesteld. Over den inhoud van het antwoord, dat naar men hoopt, tegen Woensdag gereed zal zijn om in een kabinetsraad te worden behandeld, verluidt nog niets. Wel is men overtuigd, dat. Engeland aan Parijs te verstaan zal geven, dat een ontruiming van het Roergebied wen- schelijk wordt geacht, doch van een eisch tot. ontruiming zal zoo goed als geen sprake zijn. Aan den anderen kant is het zeker, dat Lon den van Berlijn de staking van het lijdelijk verzet zal vragen, hetgeen op Frankrijk een goeden invloed zou hebben en de regcering te Parijs allicht tot ecnige meerdere toegeeflijk heid op andere punten zou stemmen. Over het algemeen gelooft men, dat de ver schillende regeeringen nog steeds aan het tas ten zijn en dat het laat ste woord nog immer niet is of wordt gesproken. Reuter verneemt, dat het Engelsche antwoord op het Duitsche aanbod waarschijnlijk niet voor hedenavond zal worden voltooid en Woensdag door het kabinet zal worden besproken, Dienten gevolge is het zeer wel mogelijk dat er dan eenige veranderingen in zullen worden gemaakt. DE REDE VAN POINT. ARE. Men is te Londen geneigd om de Zondag door Poinc-aré te Sen)is gehouden rede geenszins te beschouwen als het laatste woord der Fransche regcering naar aanleiding van de Donderdag j.l. afgelegde verklaring omtrent de Engelsche politiek. De „Daily Telegraph" wijst er b.v. op, dat zulk een antwoord der Fransche regecring niet. te verwachten is, aleer deze kennis heeft gekregen niet alleen van het Britsche ontwerp- anfwoord, matir tegelijk van de begeleidende nota cn van de Britsche officiecle meening in zake de moeilijkheden met het lijdelijk verzet. Niettemin wordt de beteekenis van de te Senlis gehouden rede ten volle erkend men beschouwt ze als een algemeen, zij 't indirect, antwoord op de be- toogen van Baldwin en Curzon. De vriendschap pelijke inkleeding ervan wordt zeer op prijs ge steld, maar toch ziet men er geen bemoedigend toeken in. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. 't Vlot weer. De geallieerde en de Turksche gedelegeerden hebben in een gistermorgen gehouden zitting van de deskundigen de onderhandelingen officieel hervat. De besprekingen maken goeden voort gang, zoodat de ho«p bestaat, dat een accoord zal Worden bereikt. De besprekingen werden in den namiddag voortgezet. Omtrent de kwestie der concessies is reeds bijna algeheele overeenstemming bereikt. 13 ïn terwijl de drie heeren schreven, haalden de zettersjongens hen de blaadjes copy onder de vingers weg en brachten deze naar den chef dei- drukkerij, die ze over een vijftal machinezetters verdeelde. De redacteuren waren met het laatste gedeelte van hun artikel nog niet gereed, toen het eerste gedeelte al gezet was en in correctie gegeven Werd. Zoo Werkten allen met koortsachtigen haast. En toen al vroeg de courantenloopers kwamen opdagen, raasde reeds dc rotatiepers, die al maar couranten uitspuwde, couranten met opschriften in sprekende letters, die dadelijk de aandacht Vroegen. De oplage Werd dien morgen verdub beld, want men wist dat de straatverkoop enorm zou zijn. En dien morgen sprak men aan de ontbijttafel, op straat, in de tram, op kantoren, in fabrieken en werkplaatsen van niets anders dan van den vreeselijken en geheimzinnigen moord op den bekenden geleerde. De andere ochtendbladen meldden weliswaar niets ervan, maar „Het Eerste Nieuws" was zóó beslist, in zijn mededeelingen en gaf reeds zoovele bijzonderheden, dat aan de waarheid niet ge- Thans moet nog de terugtrekking der ge allieerde oorlogsschepen uit de Turksche wateren worden besproken. IN IIET BEZETTE GEBIED. Nadat de Franschen op 1 Juli jl. de kolen- opslagplaatsen van de Krupp-fabrieken te Sege- roth bezet hadden, zijn zij thans er toe over gegaan, voorraden bedrijfskolcn in beslag te nemen. Ten gevolge hiervan moesten de giete rijen II en III worden stopgezet. Om dezelfde reden moest ook in het MartinWerk VII den arbeid gestaakt worden. Daar de Thyssen-Werke te Hamborn hebben geweigerd' de kolenbelasting te betalen is deze fabriek bezet. Bij deze gelegenheid zijn belang rijke kolenvoorraden in beslag genomen. Volgens de officiecle cijfers bedroegen de in het Roergebied aanwezige kolenvoorraden op 1 Juli 2.157.000 ton, waarvan dagelijks 15.000 ton Worden afgevoerd. De cokes-voorraden bedroegen 1.488.000 ton, waarvan dagelijks 10.000 ton Worden verzonden. DUITSCHLAND. Op het rijksdepartement van den arbeid zou hedenmiddag onder voorzitterschap van minister dr. Brauns een nieuwe bespreking over het vraag stuk van de loonen met vaste waarde gehouden worden.De vdcrschillende groote verbonden van vakvereenigingen zijn uitgenoodigd vertegen woordigers naar deze bijeenkomst te zenden. DE ONTVLUCHTING VAN EHRIIARDT. De Ullsteindienst meldt uit München Gister werd hier prinses von Hohenlohe in hechtenis genomen. Deze arrestatie wordt in verband ge bracht met de ontvluchting van Ehrhardt uit de gevangenis te Leipzig. In Verband met de ontvluchting van Ehrhardt zijn verder velschillende gevangenisbeambten gearresteerd. Nader wordt nog gemeld, dat prinses von Hohenlohe gearresteerd is, omdat zij indertijd aan Ehrhardt onderdak had verschaft. Naar door het Polizeipresidium te Leipzig wordt medegedeeld, ontkwam Ehrhardt hoogst waarschijnlijk met een automobiel, die Vrijdag middag voor het Hotel Deutsches Haus op den, Köningsplatz werd opgemerkt met aangezetten motor. Aanvankelijk bevond zich slechts een jonge man, waarschijnlijk de chauffeur bij den wagen. Even voor vijf uur echter kwamen uit de richting W achterstrasse of Petersteinweg nog een drietal mannen in looppas aan, namen in den wagen plaats cn reden in snelle vaart Weg. Zaterdagmiddag had een nauwkeurig onder zoek plaats in tegenwoordigheid van minister Fellesch, een vertegenwoordiger van den procureur-generaal en politie-autoriteiten. ENGELAND. Een motie, door Snowden, in het Lagerhuis in gediend, waarbij werd aangedrongen op het ver vangen van het particuliere initiatief door den staat in alle zaken van productie en distributie, gezien het bankroet van 't kapitalistische stelsel, is met, 3G8 tegen 121 stemmen verworpen. De conservatieven, nationaal-liberalen en libe ralen stemden gezamenlijk tegen de motie, die alleen door de labour-leden werd gesteund. DE BOOTWERKERSSTAKING ENGELAND. Veertien gedelegeerden van de stakende boot werkers te Londen hebben gister een manifest tot de stakers gericht, waarin zij worden aangespoord zich te houden aan het jongste besluit van dc gedelegeerden-vergadering hunner vakorganisa- twijfeld kon worden. De hoofdredacteur was al vroeg op het bureau. Hij Wreef zich de handen van genoegen. Het was volstrekt geen harteloos mensch, die zich over een misdaad verheugde, maar als journalist was hij natuurlijk in zijn nopjes, dat zijn blad cn zijn blad alléén, dit sensationeele nieuws zoo vlug en volledig had kunnen geven. Het was voor zijn blad een prachtige reclame. En hij stelde zich met veel genoegen voor, hoe men op andere redacrie- bureaux zich op dit oogenblik zat te verbijten en hem het succes misgunde. Hij informeerde bij den eersten redacteur of er maatregelen genomen waren, die noodig geacht konden worden om op de hoogte te blijven. Maar daar had mijnheer Crans al voor gezorgd. Er was een reporter naar Rcnswoude vertrokken, een ander was de stad in op jacht naar nieuws. Evenwel niet op hen, doch op Werner was de hoop van den hoofdredacteur gevestigd. Immers wat die anderen nog zouden vernemen, dat von den ook de reporters van dc andere bladen uit. Maar Werner zou Wellicht nog bijzonderheden geven, want speelde hij niet feitelijk zelf een rol in Ti et drama mede. Terwijl de hoofdredacteur hierover nog na dacht, Werd hem bezoek aangediend. Hij zag verrast naar het kaartje, dat men hem gebracht had. Laat mijnheer onmiddellijk hier komen, zei hij. Een oogenblik later trad van Gielen binnen, de t ie en terstond het Werk te hervatten. Het mani fest doet vervolgens een beroep op het hoofd bestuur van den bootWerkersbond, onverwijld stappen te doen met betrekking tot het beleggen van een nationale conferentie, teneinde te be spro-ken of cn op Welke wijze de verleden jaar met de Werkgevers gesloten overeenkomst, op grond waarvan onlangs de loonsverlaging werd in gevoerd, opgezegd of gewijzigd dient te worden. Te Manchester houden stakende bootwerkers nog voet bij stuk.Een groote vergadering, door het stakingscomité aldaar- belegd, weigerde Ben Tillett, den 63-jarigen Labourpartij-afgevaar- digde en bootwerkersleider, aan te hooren. DE TANGER-KWESTIE. Mac Neill, de onder-minister voor Buiten- landsche zaken beantwoordde in het lagerhuis de vraag, of de Engelsche regeering bereid zou zijn het vraagstuk van Tanger aan den volken bond te onderwerpen, teneinde een behoorlijke oplossing te verkrijgen. Mc. Neill verklaarde dat de Regeering het resultaat van de bespre kingen, die thans tusschen de Engelsche, Fran sche en Spaansche deskundigen worden gevoerd wenscht af te wachten, alvorens ecnig nieuw be sluit te nemen. DE GENTSCHE HOOGESCIIOOL. Er zijn reeds verschillende amendementen op de wet ter regeling van het talenstelsel aan de Gentsche universiteit, die heden in den Senaat behandeld wordt, ingediend. OOSTENRIJK. Uit Weenen verluidtDe intrekking van de ontwerp-ovcreenkomst over de Oostenrijksche Siidbahn, die bij den nationalen Raad ingediend zou worden, is, naar in politieke kringen verluidt, gevolgd door het ingrijpen van Mr. Zimmerman, den commissaris-generaal. Deze moet bedenkingen hebben tegen den inhoud van de overeenkomst, die te Rome gesloten werd, omdat daardoor de lasten, die op Oostenrijk worden gelegd, zijns inziens te hoog zijn. Volgens den inhoud van het verdrag moet dit voor 1 September door alle betrokken staten geratificeerd zijn. Het verdrag wordt echter eerst van kracht, zoodra de toestemming van de commissie van herstel cn van de controle-com missie voor Oostenrijk is gegeven en zoodra alle ratificaties hebben plaats gehad. Klaarblijkelijk zal men thans met een vertra ging moeten rekenen. ITALIË. De zitting der Italiaansche Kamer was gister druk bezocht. Er waren minstens 400 afgevaar digden aanwezig. Mussolini hield een groote rede, waarin hij alle sprekers beantwoordde, die het ontwerp- kiesrechthervorming hadden bestreden. De nieuwe kieswet zal het thans wel halen. ALLERLEI. Uit Rome De „Oss. Romano" publiceert een officieuze nota, waarin geprotesteerd wordt tegen de vernieling van de drukkerij van een katholiek blad te Rome en tegen andere daden van geweld door de fascisten, tegen de bladen gepleegd. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat een Arabi sche delegatie naar Londen is vertrokken om al daar te protesteeren tegen de joodsche poli tiek te Palestina. Volgens een mededeeling in het Lagerhuis hebben de kosten van de bezetting van Con- stantinopel en omgeving sedert het sluiten van bankier. Beide heeren kenden elkaar en schudden elkaar de hand. Ik heb maar een oogenblik, zei de bankier.Mijn auto staat voor, ik rijd terstond naar Renswoude. U begrijpt,Evan was mijn vriend. En m'n jongen is ook daar. Maar ik wil u nog even een frappante bijzonderheid meedeelen, die voor uw blad al licht van voldoende belang is. Een bijzonderheid Heel graag natuurlijk. Ja, ziet u, ik voel me anders niet geroepen de pers in te lichten, maar het is mijn schuld, dat die bijzonderheid u onthouden is en daarom wil ik ze u toch even mededeelen. Zie eens Evan hechtte niet veel waarde aan den dreigbrief dien hij ontving. Maar mede op mijn aanraden gaf hij toch de politie kennis. Doch dit verklaart nog niet, waarom hij gisteravond vrij plotseling zijn wo ning verliet, Dat is mij ook als iets vreemds opgevallen. De man van wien uw blad z'n inlichtingen lieeft, wist dat Wel. Hij heeft er niet van gerept omdat liet hem onder strict Vertrouwen was opgelegd. Maar aangezien de justitie nu in de zaak zich mengt, wordt dat natuurlijk óók be kend. En daarom mag u het gerust publiceercn. U moet dan Weten, dat gistermiddag een poging gedaan werd professor Evan om het leven te brengen. U zegt, riep de hoofdredacteur ten uiterste verwonderd. Ja, gistermiddag is hij bijna vergiftigd. De den wapenstilstand aan Engeland 9.115.000 p. sf. bedragen, waarvan voor het leger 2.500.000 p.st., voor de vloot 6 millioen en het overige voor de luchtstrijdkrachten. De Sloweensche afgevaardigde Korosetsj die op het oogenblik te Karslbad vertoeft, is, in onderhandeling getreden met de tsjechische volkspartij over het vormen van een katholieke partij, die alle Slavische landen zou omvatten. Uit Athene. Kolonel Piastiras is gister te Kreta aangekomen waar zich reeds cenige dagen een Gricksch eskader bevindt.Het publick is zeer opgewonden over het zenden van dit. es kader naar Kreta, doch de regeering verklaart, dat hier alleen sprake is van oefeningen van de vloot. Uit Rome. Aangezien er gister te Florence ernstige incidenten hebben plaats gehad, waar alle localiteiten van de katholieke vereeniging zijn verwoest, heeft Mussolini een telegram gezon den,waarin hij zegt, dat hij dergelijke daden af keurt en de gevangenneming der schuldigen ge last. Hij voegt eraan toe Het fascisme heeft te veel blijken gegeven van zijn diepen eerbied voor het katholieke geloof, dan dat zijn vaandel kan worden besmeurd door dergelijke betreurens waardige gebaren. Uit Berlijn. Onbekenden hebben gister ochtend een bom geworpen in het gebouw van de te Rome verschijnende katholieke Italia. De ontploffing veroorzaakte een brand die twee uur geduurd heeft. De groote rotatiepersen en zetmachines konden worden gered. Het blad zal kunnen blijven verschijnen. Binnenland. Ontginning van steenkolen. Bij Kon. besluit van 2 Juli is bepaald, dat aan de naamlooze vennootschap Maatschappij tot Exploitatie van Limburgsche Steenkolenmijnen, gevestigd t.e Heerlen, concessie wordt verleend voor de ontginning van steenkolen over eene oppervlakte van ongeveer 1741/.2 hectaren in de gemeenten Schaesberg en Nieuwenhagen. Bij Kon. besluit van 2 Juli is aan de Société Anonyme des Charbonnages Willem-Sophia, te Spekholzeilieidc concessie verleend voor de ontginning van steenkolen over eene oppervlakte van ongeveer 65 hectaren in de gemeenten Boc- holtz, Simpelveld en Heerlen. Bij Kon. Besluit van 2 Juli is aan de naamlooze vennootschap: Société Anonyme des Charbonna ges réunis Laura et Vereeniging, gevestigd te Brussel, concessie verleend voor de ontginning van steenkolen over eene oppervlakte van onge veer 290,9 hectaren in de gemeente Ubach-over- Worms. Arbeidstijd in de steenbakkerijen. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft aan hoofden of bestuurders van steen bakkerijen in alle gemeenten des rijks vergund, dat tot 1 October 1923 in hun onderneming op dagen, waarop daarin door de arbeiders 9 uur of langer arbeid wordt verricht, dc arbeidstijd van de betrokken arbeiders in zijn geheel gelegen is in een tijdvak van 12 uur, aanvangende niet vóór 6 uur des vóórmiddags en niet na 7 uur des na middags, onder voorwaarde, dat omstreeks den middag een -onafgebroken rusttijd van ten minste 11/2 uur wordt gegeven. De sociale bemoeiing en de Kamers van Koophandel. Het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie wendde zich, in verband met de houding door misdadigers, die hem naar het leven stonden, hebben zijn thee, of liever de rum, die hij gewoon was in dc thee te gebruiken, met gil vermengd. De professor dronk er slechts een teugje van en dit redde hem. Maar hij achtte zich toen niet veilig meer. De hoofdredacteur van „Het Eerste Nieuws viel van de eene verbazing in de andere. Hij stelde mijnheer van Gielen nog enkele vragen, die deze beantwoordde om daarna afscheid te nemen. En pas was hij Weg, of er Werden maatregelen genomen om ook dit nadere nieuws zoo spoedig mogelijk te verspreiden. Een paar uren later rukten de menschen elkaar de nieuwe editie van de courant uit de handen, die nieuwe onthullin gen deed. In geen jaren was er een misdaad gepleegd onder zoo geheimzinnige omstandigheden, die zoo algemeene belangstelling trok. IV. Dc Justitie, zoo snel gewaarschuwd dat er onder de gemeente Renswoude een vreeselijke moord had plaats gevonden, een moord nog al op een zoo algemeen bekend persoon als pro fessor Evan, was reeds in den voormiddag ter plaatse van het misdrijf. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1