Het geheimzinnige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 19 Juli 1923. No. 13696. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. A b o n n e m e n t e n per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandseh Nieuws. HET HERSTEL. Het Britsche ontwerp-antwoord op de jongste Duitsche nota is thans voltooid. Heden zal het in een ministerraad worden besproken. De Britsche minister von Buitenlandsche Zaken heeft gister den Duitschen gezant Von Sthamer op het Foreign Office ontvangen. Men verwacht, dat het kabinet, heden in een bijeenkomst aan het Britsche ontwerp-ant woord zijn goedkeuring zal hechten, opdat dit nog voor het einde van deze week aan de gezanten der geallieerde regeeringen kan worden overhan digd Zoowel de Westminster-Gazette als de Manches ter Guardian verwachten, dat het voorstel van Engeland met betrekking tot de Duitsche schuld regeling een bemiddelend karakter zal hebben en datEngeland zal voorstellen de te benoemen com missie van internationale financieele deskundigen te maken tot een adviseerend lichaam ten behoe ve van de Commissie van Herstel, teneinde zoo doende tegemoet te komen aan de Franschê be zwaren, dat deze officieele commissie uit haar functie wordt gedrongen. Men zegt verder, dat het ontwerp van de Engclsche regeering bestaat uit een beantwoor ding punt voor punt van de vragen door Duitsch- land opgeworpen, benevens uit een mantelnota, die alleen aan de Geallieerde regeeringen is gericht, benevens aan de Vereenigdc Staten. Alleen in do mantelnota zou gesproken worden van de staking van het lijdelijk verzet, niet in de nota zelf. De tekst dienaangaande zou behelzen, dat daar Engeland de Roerbezetting als onrecht matig beschouwt, het niet kan verwachten, dat Duitschland zijn lijdelijk verzet opgeeft, zonder dat Duitschland vooraf de zekerheid heeft, dat ook die bezetting zal worden geëindigd.Menmeent verder te weten,dat Engeland zich zou hebben verzekerd van de toezeggingjuit Berlijn, dat alle bevelen in verband met het lijdelijk verzet aan ambtenaren enz. onmiddellijk zullen worden herroepen, zoodra het blijkt, dat er een basis is gevonden, waarop onderhandelingen tusschen Berlijn en de Entente mogelijk worden. Noch officieel noch officieus is inmiddels eeni- ge bevestiging dezer geruchten te verkrijgen, hoe wel de mededeelingen uit goedingelichte bronnen hecten te komen. DE VREDE VAN LAUSANNE. Uit Lausanne wordt vernomen, dat de volledi ge overeenstemming ter conferentie bereikt werd door een interventie van Amerika. DUITSCHLAND. De gister gevoerde onderhandelingen te Ber lijn tusschen den rijksminister van arbeid en de vertegenwoordigers van de groote vakorganisa ties over het vraagstuk van de loonen met vaste waarde, zulle worden voortgezet, nadat de vak organisaties de concessies van de patroons zullen hebben besproken. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Een gister te Berlijn gehouden openbare ver gadering, welke op uitnoodiging van de „Deut sche Liga für Menschenrecht" plaats vond, be sloot met algemeene stemmen een telegram te zenden aan de Rijksregeering en den Rijkspresi dent, waarin er op aangedrongen wordt, dat 14 De onderzoeksrechter sprak tegenover den burgemeester zijn voldoening|uitjover dcjhnaat- regelen, die deze getroffen .^had, o.a. dat er niemand dien morgen in den tuin geloopen had,^,omJteJjyoorkomen, dat mogelijk aanwe zige sporen, door den moordenaar achtergelaten, Werden uitgewischt. De heeren van de rechtbank hadden een paar detectives meegebracht, die als zeer geroutineerde speurders bekend waren. En dadelijk werd het meest minitieuze onder zoek ingesteld, dat maar te wenschen viel. Allen, die tijdens den moord op den Beuken hof aanwezig waren, werden aan een streng verhoor onderworpen, behalve de dochter van het slachtoffer. Bij Alice Evan openbaarde zich namelijk een hevige zenuwkoorts en de geneesheer acht te een dadelijk verhoor absoluut ongewenscht en onmogelijk. Daarmede moest men natuur lijk genoegen nemen en zoo was Frits Werner het eerst aan de beurt. Hij antwoordde kort en correct op de reeks van vragen, die hem gesteld werden. Hij ver telde hoe hij feitelijk bij toeval in de zaak ge mengd was geworden en ook waarom hij de uitnoodiging, mee naar den Beukenhof te gaan, gaarne had aangenomen. Hij verhaalde na tuurlijk ook van den omgevallen boom op den Weg, die zoo zijn wantrouwen had opgewekt en tevens van het feit, dat hij iemand voor Duitschland stappen zal doen, teneinde in den Volkenbond te worden opgenomen. Nansen ook heeft in een schrijven aan de ver gadering, de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond juist op dit oogenblik sterk aan bevolen. Advertentiëni 15 regeli 1.75 alk* regtl daarbovan 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE ONTVLUCHTING VAN EIIRHARDT. De Ullsteindienst meldt uit Leipzig Volgens nadere mededeelingen van de politie-autoriteiten te Leipzig, zou Ehrhardt naar het Zuiden zijn gevlucht. Het is namelijk vrijwel zeker komen vast te staan, dat de auto, waarmede Ehrhardt wist te ontkomen in de richting van Reifen- bach en Voigtland is verdwenen. Erhardt zou derhalve naar Beieren zijn uitgeweken. De procureur-generaal heeft thans een nieuw bevel tot inhechtenisneming tegen Ehrhardt uitge vaardigd, waarin een foto van de automobiel is afgedrukt. Het proces tegen Ehrhardt is voorloopig nog niet geschorst aangezien echter het proces tegen de eenige dagen geleden gearresteerde prinses Von Idohenlohe, welke naar Leipzig is overgebracht, niet kan worden gevoerd, zon der tegenwoordigheid van Ehrhardt, is een ver daging van deze beide processen niet onwaar schijnlijk. Naar de „Vossische Zeitung" meldt werd vol gens een mededeeling van de Berlijnsche politie gistermiddag te Berlijn een jongmensch gearres- steerd die ervan verdacht wordt Ehrhardt bij zijn vlucht behulpzaam te zijn geweest. DE BOOTWERKERSSTAKING IN ENGELAND. De bootwerkersstaking te Londen had gister een ernstig verloop, daar de stakers voor het eerst hun toevlucht namen tot geweld.De karre- voerders, die de goederen uit de haven vervoer den, werden bedreigd en in enkele gevallen wer den hunwagens omver geworpen.Een vrachtauto werd in brand gestoken. Te White-chapel had den wanordelijkheden plaats. De menigte ver zamelde zich hier voor een betooging tegen de vrijwilligers. De trams werden beschadigd en de politie werd aangevallen. Ten slotte slaagde de politie er in de menigte te verspreiden. De sympathie-staking van het personeel der vleeschmarkt duurt voort. Te Liverpool heeft de bootwerkersstaking zich gister aanmerkelijk uitgebreid. Verscheidene duizenden arbeiders legden het werk neer en het laden van deAtlantische booten en groote vracht schepen is stopgezet. De bootwerkersstaking heeft zich eveneens uitgebreid tot Chatham en Rochester aan de Medwayrivier. NOORD- EN ZUID-IERLAND. Cosgrave, de president van den Ierschen vrijstaat en sir James Graig, premier van Noord- Icrland, hebben een onderhoud inLonden gehad. Officieel wordt van dc zijde van den vrijstaat medegedeeld, dat het onderhoud op wederzijdsch verlangen plaats had ter bespreking van de kwestie van het spoorwegvervoervoor zoover het de beide landen betreft. Besloten werd later een nieuwe bijeenkomst te houden. De regeling van het spoorwegvraagstuk zou wellicht een stap kunnen zijn naar de oplossing van het nogveel belangrijker probleem der grens regeling. het raam van de huiskamer had zien weg vluchten. Op herhaald aandringen van zijn ondervragers eenige bescivijving te geven van dien persoon, zeide hij, dat hem dit absoluut onmogelijk Was. Hij had als het ware slechts een schiin gezien en dan nog slechts voor een enkel oogenblik. Zoodat, zeide de rechter van instructie, we ook met de mogelijkheid rekening moeten houden, dat ge u slechts verbeeld hebt, dat daar iemand te gluren of te luisteren stond. Neen, neen, antwoordde Werner zeer beslist, ik heb iemand gezien. Er kan geen sprake van zijn, dat ik me dit verbeeld zou hebben. Ik had toen dadelijk naar de kamer van den professor moeten gaan. Misschien was het al te laat, misschien echter is de moord pas direct daarna geschied en had ik hem kunnen waarschuwen. Maar wie kon denken, dat de schurk, die den professor wilde dooden, hem zoo snel zou vinden. Dat kon u inderdaad niet denkenMaar mijnheer Werner, vond u het niet ondoordacht dat de professor, indien hij z'n leven Werkelijk bedreigd achtte, hierheen de vlucht nam. Een eenzaam landhuis bood, dunkt me, den moor denaar meer kansen zijn booze plan te vol voeren, dan hij gehad zou hebben indien de man, dien hij dooden wilde, in de stad gebleven ware. Frits knikte. O ja, zeker, antwoordde hij, alleen maar, de heeren vergeten de zeer bij zondere reden, die professor Evan had om niet in de stad te blijven. Een zeer bijzondere reden Wij Weten daar niets van. Wij hebben hier het verslag vóór ons van uw blad „Het Eerste Nieuws". En daarin komt van zoo iets heslist niets voor. BELG IE. Gister hcei't dc Kamer met 7fi tegen 69 stem men de tijdelijke verlenging van den militairen diensttijd van twee maanden, gedurende de be zetting van het Roergebied, goedgekeurd. DE GENTSCHE HOOGESCHOOL. Dc Senaat heeft gistermiddag het voorstel Nolf betreffende de splitsing van de Gentsche universiteit in Franschê en Vlaamsche leergangen met 74 tegen 55 stemmen en 7 onthoudingen aan genomen. Al de socialisten, enkele liberalen en een paar katholieke Walen stemden tegen. DE KWESTIE TANGER. De Engelschc, Franschê en Spaansche experts voor de behandeling der kwestie-Tanger hebben hun bijeenkomst tot 22 Augustus uitgesteld. CHINA. De correspondent van de „Daily Chronicle" te Peking weet mede te deelen Alle Chinee- sche legaties in Europa, met uitzondering van die te Londen, zullen nog deze week gesloten worden, tenzij Peking de achterstand van een jaar aan salarissen en verhaalbare uitgaven betaalt. Aldus zou in een telegram van Tsjeng Loe, den gezant te Parijs, aan de regeering ge zegd zijn. De heer Tsjeng-Loe sprak namens zijn col lega's en vertelde dat de gezanten en andere diplomatieke vertegenwoordigers in Washing ton en Londen gemakkelijk genoeg geld kunnen leenen, doch dat de credieten van de anderen uitgeput zijn. ALLERLEI. Uit Berlijn. De Duitsche gezant te Mos kou, graaf von Brockdorff-Rantzau, is te Berlijn aangekomen. Het doel zijner komst is besprekingen te houden met de rijksregee ring. De door den gezant begonnen onderhande lingen inzake uitbreiding van het verdrag van Rapallo hebben een gunstig verloop, zoo dat de ten uitvoer legging van het verdrag binnenkort verwacht kan worden. Uit Brussel. Prins Leopold, die van Jac ques Pirenne geschiedenisles ontvangt heeft sinds kort een nieuwen leermeester gevonden, in Jaspar, den minister van Buitenlandsche Zaken de minister zal elke week eenige uren met den kroonprins spreken over de buitenland sche politiek en de diplomatieke kwesties. Uit Rome. Mussolini heeft last gegeven, om de fascisten, die, zooals geld, te Florence, Piz za en elders zich aan uitspattingen hebben schuldig gemaakt, te arresteeren en te bestraf fen. Hij heeft de plaatselijke overheden aange schreven, dat er een einde moet komen aan de daden van wetteloosheid, van welke zijde die ook mogen komen. Uit Essen. In tegenstelling met het bericht uit Berlijn, dat de Duitsche gezant te Washington spoedig uit Amerika zou terugkeeren om zijn post als directeur van Krupp te hervatten, verluidt van goed-ingelichte zijde, dat daarvan voorloopig geen sprake is.Dientengevolge is er ook geen spra ke van Solf als zijn opvolger. Uit Berlijn. In verband met den Franschen eisch, dat Duitschland.suiker aan Frankrijk zal leveren, heeft gister een onderzoek plaats gehad, niet zoozeer over het vraagstuk, of Duitschland Neen, maar ik had de vrijheid niet daarvan melding te maken. Er was mij stricte geheim houding opgelegd, die nu natuurlijk niet meer gelden mag tegenover u. De professor heeft zijn gewone omgeving Willen verlaten, omdat, gisterenmiddag hij in zijn eigen omgeving bijna vergiftigd werd. Deze mededeeling Wekte ook hier zicht bare consternatie. Frits Werner moest alles, wat hij omtrent dezen aanslag wist, nauwkeurig mededeelen Maar wat hij er van wist was heel weinig tot teleurstelling van zijn ondervragers. Men nam nu Antoon van Gielen in verhoor, die natuurlijk hetzelfde vertelde als z'n vriend. Men had gehoopt, dat hij meer zou weten van het voorval, dat den professor genoopt had naar buiten te vertrekken, maar' hij wist niet meer dan Werner. Wat zij beiden er van wisten, hadden zij van zijn vader vernomen. Vermoe delijk was deze, behalve dan nog de dochter van het slachtoffer, de eenige, die meerdere bijzonderheden kende. Daar men Alice niet kon ondervragen, zou men zich dus tot den bankier hebben gewend, indien deze aanwezig geweest ware. Maar aan gezien hij niet op den Beukenhof was, zou men het verhoor van dezen belangrijken getuige tot later moeten uitstellen. Evenwel juist toen het verhoor van de bedienden was afgeloopen, meldde zich mijnheer van Gielen aan. Flij ver zocht het lijk van zijn vei slagen vriend tc mogen zien en dat Werd hem natuurlijk toegestaan. Zichtbaar ontroerd bleef hij ec eenige oogen- blikken naar kijken en balde toen de vuist, als bedreigde hij den moordenaar. Daarna stelde hij zich geheel ter beschikking van de heeren der tot het doen van zulke leveringen in staat en bereid is, doch of het er volgens het verdrag van Versailles toe verplicht kan worden geacht. Uit Belgrado. Te Zagreb is een groot spion- nage-complot ontdekt, waarbij o.a. Oostenrijk- sche ex-officieren zijn betrokken. De Rijnland-commissie heeft te Berlijn laten weten, dat de Duitsche katholieken-dag niet, te Keulen mag worden gehouden. De conferentie van de Oost-zeest&ten te Riga is met een rede van den Estlandschen minister van Buitenlandsche Zaken geopend. Uit Londen. De Brische onderstaatssecre taris van Buitenlandsche Zaken heeft gister in liet Lagerhuis verklaard, in antwoord op een desbetreffende vraag, dat dc totale som, welke de Fransclie regeering aan de Britsche regeering verschuldigd is, op 31 Maart j.l. ongeveer 610.000.000 pond sterling bedroeg, met inbegrip van de achterstallie rente. De schuld isbetaalbaar in ponden sterling, met, uitzondering van een bedrag van 8.400.000 pond sterling, hetwelk in Amerikaansche dollars betaalbaar is. Binnenland. Minister dc Geer eu dc Vlootwet. Een donderslag bij helderen hemel is dit bericht niet, schrijft de „Resb.", wijl immers reeds lang moeilijkheden inzake de Vlootwet ge vreesd werden, maar toch zal het menigeen even als ons verrassen. Na het Vlootwetrapport, dat zelf vele moeilijkheden liet voelen en dat tot zoo velerlei commentaar aanleiding gaf, hadden we althans niet verwacht, dat zóó spoedig een be slissing genomen zou worden in den zin zooals die nu gevallen is. s We hadden een minister van Financiën, die in de malaise waarin we leven de aangewezen man was en krachtig naar bezuiniging heenstuurde. Een man ook, bekwaam om in den financieelen chaos orde te scheppen, zoo gauw de buitenland sche omstandigheden het zouden veroorloven. Het zal zeer moeilijk vallen hem een opvolger te geven, hem gelijkwaardig. Erger is nog, dat deze crisis moest komen op een wetsontwerp, hetwelk zoo van alle kanten met zorg tegemoet gezien werd, dat ook door tal van deskundigen werd afgekeurd en dat, ook volgens den beheerder der schatkist, meer aan financieele offers zal vragen dan ons landje dra gen kan. Hoe straks de Kamers de Vlootwet zullen opnemen, valt nog af te wachten. Ook zij hebben, naar men weet, er in elk geval veel op tegen en het zou heelemaal niet verwonderen als zij het ontwerp niet aanvaardden. Dat deze minister nu moest heengaan om zulk een problematiek geval, stemt tot dubbele bezorgdheid. Andermaal heeft deze Regeering moeten ondervinden, dat de Financiën en de Marine de grootste struikelblokken zijn in deze moeilijke regeeringsperiodc. Moge wijsheid haar deel zijn om de nieuwe moeilijkheid tc overkomen. Men heeft van vele zijden aangedrongen, dat Dh. De Geer tot burgemeester van Rotterdam benoemd zou worden. Zijn ministerschap was daartoe een beletsel. Zoo er alsnog geen andere gegad:gde voor dat hooge ambt gevonden is, kan Dh. Dc Geer dus nu van den Kneuterdijk naar den Coolsingel verhuizen. Dal, zou althans een beetje licht zijn bij de vele schaduw, want ook rechtbank om hen de meest, volledige inlich tingen te verstrekken. Mijnheer van Gielen, zoo werd hem gevraagd, u kende den vermoorde, nietwaar Zeker, hij was mijn vriend. Alleen een vriend, zooals iemand Woidt met wien men geregeld op een vasten avond gezellig bijeenkomt, of ging u meer intiem met hem om Ik leerde den professor kennen, dat is al jaren geleden op in'n gewoon societeitsavondje. Men vond ons altijd aan hetzelfde kaarttafeitje, zooals sommige van de heeren hier wel weten. Maar geleidelijk is daaruit een hechtere vriend schapsband gegroeid, al ontmoetten wij elkaar niet dikwijls buiten-die geregelde bijeenkomst. Toch wel een enkelen keer dus Zeker. Professor Evan deed sinds anderhalf jaar eenigszins kostbare onderzoekingen. Hij was niet bijzonder gefortuneerd en mannen van we tenschap worden niet zeer royaal betaald. Daar om fourneerde ik de gelden, die voor zijn onder zoekingen noodig waren. Dat haalde vanzelf de vriendschapsbanden tusschen ons nauwer aan. Dat is volkomen verklaarbaar. Het eert u mijnheer van Gielen, dat u uit belangstelling voor de wetenschap Oho, zeide de bankier met iets als een glimlach, de heeren moeten mij niet verkeerd begrijpen. Evan was een man van de Wetenschap, die ter- wille van de wetenschap werkte. Hij heeft mij op een keer van een speciaal onderwerp gesproken. En ik, als man van zaken, meende, dat de pro fessor, indien hij Werkelijk bereikte, wat hij bereiken wilde, daarmee een ontdekking gedaan zou hebben, die prachtig geëxploiteerd zou kun - nen worden en dan groote winsten opleveren. (Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1