voor burgemeester van de groote koopstad lijkt hij de man. De bezetting van het Roergebied. Dinsdagmiddag is aan het vakvereenigings- kantoor van den Centralen Bond van Transport arbeiders uit Heerlen getelegrafeerd, dat, P. Remans, bestuurder van den Centralen Bond, die sedert 19 Maait in het Roergebied door de Fran- sche bezetting is gevangen gehouden, gisteren, Woensdag, zou worden vrijgelaten. Pater Dr. Vrijmoed, O.F.M. Na de vijf reeds door ons genoemde E.E. Paters Franciscanen promoveerde gisteren nog aan de Universiteit te Leuven tot doctor in de politieke en sociale wetenschappen de door zijn vele artikelen, critieken en redevoeringen zeer bekende moderator der Delftsclie Sludenlen- vereeniging, Pater Germanus Vrijmoed, O.F.M. Dr. Vrijmoed onderbrak tijdens den oorlog zijn studiën, om intusschen in ons land te arbeiden. Hoe zijn werk als socioloog door velen Wordt gewaardeerd, bleek wel uit het feit, dat men den Pater wilde afvaardigen naar de Tweede Kamer. Vijfde internationale arbeidsconfcrentie. Naar de „Stand." verneemt, is er tusschen de verschillende vakcentralen overeenstemming be reikt in zake de afvaardiging naar de vijfde internationale arbeidsconferentie, die in October te Genéve zal gehouden worden. Zij hebben den minister van arbeid voorgesteld, dit jaar als arbeiders-afgevaardigde te benoemen een der bestuursleden van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Tevens dringen zij er op aan, dat de minister aan do afgevaardigden althans één technisch adviseur uit de andere vakcentralen zal toevoegen. Weldadig Nederland. Met den trein, die Vrijdag a.s. hier verwacht wordt, zal de Nederl. Centrale voor Vacantie- kineren te Leiden 600 kinderen, haast uitsluitend uit het Roergebied, overbrengen. De kinderen uit het Rijnland komen pas op 3 Augustus, op welken datum weer een bijzondere trein verwacht wordt met kinderen uit heel Duitschland. Op 31 dezer is er een terugtransport naar Duitschland. Tot staan gekomen. Het Tijdschrift voor posterijen en Leiegrafie deelt mede, dat het overcompleet van hooger personeel (commies en daarboven) bij deze dienstvakken is verdwenen en aan verzoeken om op wachtgeld te worden gesteld niet meer wordt voldaan. De nieuwe (dief der marine-staf. Naar wij vernemen is thans de kapitein ter zee K. F. Sluijs benoemd tot chef van den marine staf, als opvolger van den schout bij nacht A. F. Gooszen, die onlangs benoemd is tot commandant van de Zeemacht in Ned.-lndië; Tegen het Nieuw-Matthusianisme. Naar wij vernemen, heeft de R.K. Artsen- vereeniging aan den Minister van Justitie een request gezonden, houdende het verzoek om de Koninklijke goedkeuring te weigeren aan den Ned. Bond voor Nieuw-Malthusianisme. R.K. Vacanlielcergang in Paedagogiek. In afwijking met het bericht van 15 Juni 1.1., heeft het bestuur op verzoek der organisaties den datum van aanmelding verlengd tot 31 Juli a.s. Kaarten en programmaboekjes zijn ver krijgbaar bij den lieer Margry, Heuvelstraat 60, Tilburg. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Naar Kevelaer. In verband met allerlei verontrustende be richten betreffende de bedevaarten naar Keve laer, verzoekt ons het bestuur der Schiedamsche processie mede te doelen, dat er geen reden voor ongerustheid behoeft te bestaan, daar alles cor rect en zeker is geregeld. Van den tussclienpersoon en leider van onze processie, den heer Albers uit Gennep,heeft n.l. het bestuur een schrijven ontvangen, waarin deze meldt, dat de bezettingsautoriteiten hem 't volgende hebben verklaard processie's wor den toegelaten, mits ze niet grooter zijn dan 700 a 800 personen, met Fransche of Belgische treinen reizen en niet langer dan 2 dagen blijven. Uit nadere inlichtingen is gebleken, dat men die 2 dagen zoo kan verstaan, dat een verblijf van 2 volle dagen in Kevelaer geoorloofd is, dat dus 3 nachten insluit of, zooals ook onze processie voornemers is, een Vierdaagsche reis. Verder is de vrees ongegrond, dat men in Kevelaer nietgenoeg levensmiddelen zou kunnen krijgen voor liefhebbers van Hollandsch brood zal cr echter voor gezorgd Worden,dat men 30 Juli op de heenreis aan 't station te Gennep nog vorsch Hollandsch brood zal kunnen koopen. Is waar, dat onlangs een processie is terug gestuurd, maar dit vond zijn reden hierin, dat deze slechts voorzien was van ccn Duitsch visum. De Schiedamsche pelgrims zullen met een col lectief visum,onderteekend door den burgemees ter alhier kunnen volstaan, wat de reiskosten nog met f 0.60 vermindert en die brengt op 9., dus goedkooper dan vorige jaren. Wie dus plannen heeft, ga Maandag 30 Juli met gerust hart teir bedevaart het bestuur staat cr borg voor, dat alles in de beste orde is geregeld. Jubileum-Etalage-wedstrijd 1923 Flet Comité voor de Etalage-wedstrijd deelt ons mede, dat onderstaande circulaire, deze weck algemeen verspreid wordt. Mochten er midden standers zijn, die de circulaire niet mochten ont vangen, dan kan dezelve aangevraagd worden bij den secretaris S. Hijman, Hoogstraat 55. Aan de Schiedamsche Middenstanders. De burgerij van Schiedam zal einde Augustus feestvieren, ter gelegenheid van het 25-jarig Regeeringsjubileum van II. M. de Koningin de middenstand te Schiedam heeft gemeend zich daarbij te moeten aansluiten, en heeft het Comité dat gevormd is uit de georganiseerde midden stand besloten een' winkelweek en etalagewed strijd te houden. Het Comité heeft, bij 't vastleggen van haar plannen, rekening gehouden met de maatschap pelijke omstandigheden, waarin thans vele mid denstanders verkeeren, en het inschrijvingsgeld voor de deelname zoo laag mogelijk gesteld en wel op f 3. Met ,een etalagewedstrijd bedoelt het Comité, een wedstrijd onder de Schiedamsche winkeliers te organiseeren, door het maken van verkoop bare etalage, die in het teeken moet staan van het Jubileumfeest, en als grondmotief moet illustree- ren en in 't. bizonder in de versiering van de etalage moet uitkomen. Verder zal voor de mooiste gevelversiering, waaraan zoowel winkelier als industrieele mid denstanders kunnen meedoen, prijzen wórden beschikbaar gesteld en aan een aparte beoor deeling geheel buiten de etalage, worden onder worpen. Bovendien zal een buitengewone attractie doof een letterraadsel voor het publiek, de nood zakelijkheid bieden, dat alle etalages door dé burgerij nauwkeurig bezichtigd worden aaii welk letterraadsel prijzen voor het publiek beschikbaar worden gesteld. Het is de bedoeling van het Comité U langs dezen Weg uit te noodigen tot het deelnemen aan dezen wedstrijd en verzoeken wij U bijgaande kaart (te frankeeren met 2 cents) voorzien van uw handteekening en adres, aan het Secretariaat Hoogstraat 55 terug te zenden voor of op 31 Juli a.s. Het Comité voornoemd J. BROUNTS, Voorzitter. B. G. HOOGENDAM, Penningm. A. M. E. PAPENHUIJZEN. J. KRABBENDAM. K. G. BRUGGER. C. JANSE. P. KROMMENHOEK. S. HIJMAN, le Secretaris, Hoogstraat 55. D. KORVINUS, 2e Secretaris, Lange Haven 8. Handwerktentoonstellingen. Morgen worden in de Liduina- en Mariaschool en in de Uloschool de handwerktentoonstellingen gehouden, die allen een bezoek overwaard zijn. De ecrw. Zusters- en damesonderwijzeressen hebben geen moeite gespaard om alles zoo sier lijk mogelijk te doen uitkomen. Tusschen een schat van fleurige bloemen, zijn in de luchtige zalen op tafels en langs de wanden de fraaie voortbrengselen der vingervlugge meisjes uitgelegd en opgespeld, in een overvloe digheid, die een juist beeld geeft van het veel zijdig onderwijs, zonder, dank zij de smaakvolle aankleeding, inbreuk te maken op de wetten der schoonheid. Zijn in de Mariaschool hoofdzakelijk practi- sche en noodzakelijke handwerken en kleeding- stukken tentoongespreid, in de Liduina- en voor al in de Ulo-school is meer artistiek werk te be wonderen. Prachtige staaltjes van borduur-,kant- en haak werk zijn hier kunstzinnig uitgesteld; niette min is de huishoudelijke zijde der opvoeding hier ook niet verwaarloosd, zoodat men inderdaad van bet onderwijs aan deze scholen een gunstig denk beeld krijgt. In de St. Liduina-school zullen morgen een zestal meisjes af en toe een geest ige samenspraak houden,die door mej.M.Groenhorst verdienstelijk is gedicht. Ongetwijfeld zullen deze tentoonstellingen pro pagandistisch werken, de toewijding der leer krachten belichten, den ijver der leerlingen aan wakkeren en voor de geheele bevolking der scho len een aanmoediging zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan, de gemeenschap ten zegen. Jubileumfeesten. We herinneren cr onze lezers nogmaals aan, dat hedenavond halfnegen in 't Verenigings gebouw a.d. Broersvest de Oranje-Vereeniging een voor ieder toegankelijke vergadering houdt, ter nadere regeling van de a.s. jubileumfeesten. Bij Kon. besluit van 10 Juli is, met ingang van 1 September, aan Chr. Krijger, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijkshoogereburgcrschool alhier. Bij de te Rotterdam gehouden M.U.L.O. examens, slaagden voor A L. S. v. d. Ileyden en B. Jv. d. Wal, alhier. Gisteren slaagden nog voor het M.U.L.O.-diploma de jonge dames A. Brounts en Jos. Mouwens, leerlingen van de St. Catharina- school, Westmolenstraat 20, alhier. Internationale conferentie voor telegrafie. Een commissie bestaan de uit de directeuren van de Engelsc.be, Fransche cn Italiaansche telegrafie heeft den 16den en den 17den te Londen op het bureau van den Volken bond vergaderd en zich uitgesproken voor een voorstel van de Italiaansche regeering om een internationale conferentie voor gewone en draad- looze telegrafie te houden, met medewerking van den Volkenbond, in de eerste helft van 1924. Gelukkig juist nadat het werk volk vertrokken was, want anders waren onge lukken niet uitgebleven, is op het handelster rein van de Oosterhaven, gisteravond een groote stapel van het z.g. rolletjes-hout ingestort. De houten schutting van Smulders werf werd daardoor over een flink gedeelte Vernield. UIT VLAARDINGEN. Het voorstel van B. en W. tot opheffing van school K. (voor gewoon lager onderwijs) in de Prins Hendrikstraat, te Vlaor- dingen waarover in de vorige Vergadering de stemmen staakten, werd nu met 10 tegen 8 stem men aangenomen. Met 2 tegen 16 stemmen werd daarop verworpen het voorstel van B. en W. tot overplaatsing der centrale school voor zevende leerjaren van de Oosterstraat naar de Prins Hendrikstraat, waarna met 11 tegen 7 stemmen werd aangenomen het voorstel-IIoorweg om van school K. zooveel leerlingen af te voeren naar andere scholen, dat deze alle zooveel leerlingen hebben voor een zesklassige school als door de gewijzigde onderwijswet worden verwischt, en dan met de overgebleven leerlingen een zesklas sige driemansschool te vormen. UIT ROTTERDAM. Yalsehe munters. De recherche heeft, in samenwerking met de Ilaagsohe en Amsterdamsclie politie aangehou den de kooplieden S. H. N., F. J. N., N. H., ver dacht van het vervaardigen en uitgeven van geteekende valsche bankbiljetten van 10 en 40 Het drietal is overgebracht raar het Huis van Bewaring. Gemengd Nieuws. Hooibroei. In Friesland is het met den hooibroei erg gesteld;een gevolg van hef binnen brengen van hooi, dat nog lang niet droog was. In de gemeente Opsterland zijn al vier boer derijen in korten tijd verbrand en men vreest dat verscheidene zullen volgen. In vele dorpen ziet men in ettelijke boer derijen de menschen bezig met het hooi uit de schuur te sleepen. Hier en daar is de toe stand zoo kritiek, dat de brandspuit geregeld van de eene naar de andere boerderij rijdt, om direct water te kunnen geven, wanneer de heete hooimassa ontbrandt. Dat er in menige boerderij tegenwoordig onrustig geslapen wordt, is te begrijpen zegt het Hdhl. Boter en li ouden. De gemeenteraad van Rees bij Emmerik heeft de hondenbe lasting zoodanig vastgesteld, dat de houders voor een hond jaarlijks een pond boter voor meer honden drie pond boter elk zullen hebben te be talen. De vergoeding van den stadsklokopwin der werd betaald op l'/g pond boter per maand. Een gestoorde inbraak. Een der leden van de firma Toll Groen en Co. te Amster dam passeerde gisteravond omstreeks 12 uur zijn magazijn op de Heerengracht, toen een post beambte bezig was aan de brievenbus te morre len. Op de vraag van den heer Groen, wat hij daar deed, antwoordde, zegt de Tel., de postbe ambte, een expresbrief in de bus te hebben ge daan. De heer Groen ontsloot daarop de voor deur en toen bleek hem tot zijn ontsteltenis, dat het nachtslot niet gesloten was Hij draaide het licht op en hoorde toen eenig geritsel. Twee mannen kwamen uit het magazijn op hem af en riepen hem toe de deur te sluiten, daar zij hem iets hadden mede te deelen. Vreezende, dat er nog meer ongenoode gasten binnen wa ren, liep de heer Groen echter naar buiten, waar hij om hulp riep. De beide mannen na men daarop de vlucht langs de Heerengracht. De politie, die intusschen ter plaatse was ge komen, doorzocht het magazijn, waar bleek, dat de inbrekers reeds bezig waren geweest de brandkast te forceeren. Er werd echter niets vermist. De voordeur was met een gewonen sleutel geopend. De politie stelde een onder zoek in naar de daders, daarbij werd tevens onderzocht, of misehien ook de postbeambte in liet complot was. Omtrent de inbraak in liet magazijn van de firma Toll Groen en Co te Amsterdam ver nemen wij, dat de postbeambte in werkelijk heid een expresbrief in de brievenbus heeft ge worpen en dus volkomen buiten het complot heeft gestaan. De daders zijn nog niet opgespoord Vurig om een beetje vuur. Zon dagavond kregen op liet Velpcrplein te Arnhem twee vrienden twist met een ander, die zijn lachen niet kon bedwingen over de wijze, waar op de vrienden elkaar van vuur bedienden. Een der vrienden wilde den lachenden jongeling te lijf doch kreeg van dezen zoo'n slag, dat hij over den grond tuimelde. Nummer twee onder ging, toen hij z'n vriend wilde helpen, hetzelfde lot. Ten tweeden male probeerden de vrienden den niet meer lachenden doch boksenden tegen stander aan te vallen wat tot gevolg had,dat één der aanvallers door een vuistslag van zijn tegen stander zoodanig getroffen werd, dat hij per auto naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Van een en ander is door de politie proces verbaal opgemaakt. Hondsdolheid. Gevallen van hondsdol heid zijn den laatsten tijd in Oost-Gelderland niet zeldzaam. In 'sUIeerenberg is gisteren offi cieel een geval geconstateerd. Muilkorven is de verordening van den dag. Gearresteerd. Toen Zondagmiddag de boerderij van F. Pruis, te Oud-Zevenaar, ia brand stond, heeft een arbeider uit Zevenaar getracht enkele voorwerpen te redden Thans blijkt, volgens het „Hbl.", dat hij in liet bezit is gevonden van een doosje met geld en sieraden afkomstig van den brand, in verband daarmede is hij gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Sleepb oot gezonken. De met eèn sleep van acht uit Gent (B.) afkomstige Duitsche sleephooten, uit Amsterdam vertrokken sleep boot. Holl met bestemming via LemmerDelfzijl naar Willemshaven, is 's av-onds op liet. Enk- huizerzand door den storm overvallen,waardoor men genoodzaakt was te ankeren. Gisterochtend vertrok de sleep weer, doch omstreeks 10 uur stak ter hoogte van Urk weer een storm op, waardoor een der gesleepte booten, zonder bemanning, zonk en een andere eveneens zonder bemanning, los sloeg en door den sterken wind werd weggedreven. Ongelukken. Te Waalwijk is de 22- jarige mandenmaker v.d.H. hij een ruzie met den 23-jarigen v.H. tegen de straat gegooid. Hij kwam op het hoofd terecht en is aan de gevolgen overleden. Terwijl de heer J. S., pottenfabrikanl te Gennep, nabij zijn fabriek werkzaamheden verrichtte, stortte de 10 M hooge fabrieksschoor steen neer, vermoedelijk doordat een kar legen een steunlijn reed. Zwaar gekwetst is S. naarhet St. Norbertussgesticht vervoerd. Men vreest voor zijn leven. A u t o - o n g e 1 u k. Even over de grenzen, op den weg van Lanaeken naar Ginch (B.) is een vrachtauto in een greppel gereden. De chaffeur G. uit Hasselt, kwam zoo onge lukkig met zijn keel in de glasscherven terecht, dat de halsslagader werd doorgesneden. Den zelfden avond is hij in het hospitaal te Maastricht overleden. De p i a s - t a n d a r t s. In de hier ontvan gen stukken van den Indischen Volksraad kan men lezen Men zou gaarne vernemen op wien de kosten van uitrusting, overbrenging enz. voor den als tand arts uitgezonden heer von Barany, die geen di ploma als zoodanig bleek te bezitten en in den Haag bekend was door zijn optreden als jong leur in Scala, verhaald moeten worden. Groote brand te D o o r n. Gister middag omstreeks hal I' vij f, brak plotseling brand uit in de autogarage van den heer J. W. van Sette door ontploffing van een vat benzine. In minder dan geen tijd stond hel geheele gebouw in lichte laaie. De dorpsspuit was spoedig ter plaatse, maar kon aanvankelijk weinig uitrichten door den lagen druk op de waterleiding. Toen de wa tertoren gewaarschuwd was, welke niet eens telefonisch is aangesloten, en de brandspuit van den ex-keizer en vervolgens do s!oombrandspuit van Utrecht waren gearriveerd, ging het blus- schinswerk beter Na eenige uren was men den brand vrijwel meester, zoodat de omliggende gebouwen, hoewel zij eenige schade leden, gespaard bleven. Ongeveer vijftien auto's zijn verbrand, waar van verschillende die daar door particulieren gestald werden. De meeste waren niet verzekerd. Mijnongeval. In de mijn Simon" te Styring-Wendel inLotharingen,weigerde gisteren, naar het „Journal" meldt, een lift, waarin drie mijnwerkers zaten. De lift stortte met donderend geraas naar beneden. Een der arbeiders, Remy, wist nog net bijtijds een der kettingen van de lift beet te pakken, waardoor hij het leven er af bracht Zijn beide kameraden konden zich echteF niet redden. Het Amerikaan sche drankver bod. Het departement van de schatkist te Was hington heeft bekend gemaakt, welke hoeveel heden alcoholische dranken aan boord der sche pen, welke de Amerikaansche wateren binnen varen, mogen worden toegelaten voor „medische doeleinden." Voor elk lid der bemanning persoonlijk zijn 18 flesschen wijn en 8 flesschen brandewijn toe gestaan, terwijl slechts voor elke honderd pas sagiers 4 flesschen brandewijn en 16 flesschen lichten wijn, of 8 flesschen zwaren zijn zijn toege staan. Naar wij hooren, hebben verscheidene pas sagiers gevraagd op de lijst der bemanningen te mogen worden geplaatst. Overval van een pelgrims kara vaan. Vertegenwoordigers te Cairo van den koning van den Hedzjas bevestigen het bericht, gepubliceerd in een blad te Mekka, volgens het welk Wahhabieten 'n groote karavaan pelgrims, die op weg waren naar Mekka, aanvielen en velen van hen doodden. O n t p 1 o f f i n g. Bij de groote ontploffing te- Karagujewatsj (Servië) werden slechts 3 perso nen gewond de ontploffing had plaats in een voorraad munitie die bestemd was om vernie tigd te worden. Cycloon. Het „Journal" verneemt uit Angers, dat een cycloon, welke slechts een half uur duurde, een jeer vruchtbaar gedeelte van Anjou heeft verwoest. De meest geteisterde streek is gelegen om Maze. Boomen werden daar ontworteld, het veldgewas ligt zoo plat, alsof het gemangeld was en op vele plaatsen zijn de stengels afge broken door den hagel. De korenoogst, voor die streek, een der rijkste bronnen van inkomst, is volkomen vernietigd. Een boerderij stortte gedeeltelijk in. De aan gerichte schade wordt geschat op verscheidene millioeaen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2