Het gebeimzisnlge raadsel DAGBLADWO&R SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Vrijdag 20 Juli 1923. No. 13697. Korean KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regel* f 1.75 elks regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medcd se tingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandsch Nieuws. IIET HERSTEL. Engeland blijft actief inzake de herstelkwes tie. Het Britsche kabinet heeft gister ruim twee uur beraadslaagd over het ontwerp van de nota, waarmede de Britsche regeering voornemens is te antwoorden op het jongste aanbod van Duitsch- land. Zooals gemeld, kwam Lord Gurzon Woens dag laat op den dag gereed met liet opstellen van liet concept-antwoord, nadat hij op het Foreign Office met de Fransche en Duitsche gezanten afzonderlijke besprekingen had gehad. Eau af schrift van dit concept-antwoord kon nog des avonds worden toegezonden aan deleden van het kabinet, die liet dus konden bestudeeren al vorens de besprekingen daarovei gistermiddag in den ministerraad aanvingen. De langdurige bijeenkomst van den minister raad wijst er op, dal alle bijzonderheden be treffende liet ontwerp-antwoorcT nauwkeurig werden besproken. Naar vei luidt, zal de inhoud van het onlwerp- antwoord niet Worden gepubliceerd alvorens het na beoordeeling door de geallieerde en geassoci eerde regeering zijn definitieven vorm heeft gekregen. Men gelooft, dat ook de Fransche regeering verzocht heeft, den inhoud vóórdien niet open baar te maken. De premier Baldwin gaf gister in liet Lagerhuis te kennen, dat hij nog niet kan zeggen, wanneer publicatie zal volgen. Naar wordt vernomen, kon de ministerraad gister nog niet met de discussie over den inhoud van de beide voornaamste documenten, liet concept-antwoord en liet toelichtende memoran dum, gereed komen. Baldwin en Lord Gurzon hadden naderhand nog een bespreking. Het kabinet zou heden de beraadslagingen voortzetten en men hoopt, dat dan de documenten gereed, zullen komen voor toezending aan de geallieerde regeeringen. Volgens een bericht uit Londen, zal de Engel- sclie nota ook aan de vertegenwoordigers van Nederland en Zweden worden overhandigd, daar deze landen zich bereid zouden hebben verklaard aan een internationale schatting van Duitscli- land's betalingscapaciteit deel te nemen. In ver hand hiermee wordt er te Londen over gesproken, dat prof. Gasscl uit Stockholm en Mr. Vissering de president van de Ncderlandschc Bank als neu trale experts zouden worden voorgedragen. Dit bericht is nog niet bevestigd. DE VREDE VAN LAUSANNE. De president van ,den Zwitserschen Bonds raad zal Dinsdag a.s. de zitting van de conferen tie voortzetten, waarin de vrede get,eekend zal worden IN HET BEZETTE GEBIED. De UUsteindienst verneemt uit Essen Gister ochtend zijn beambten van de mijnen Helene en Amalie, die met het in ontvangst nemen van geiden, voor de uitbetaling van ldonen bestemd, waren belast, aangehouden. Een milliard mark, hetwelk in hun bezit was, werd in beslag geno men. Voor deze inbeslagneming ontvingen zij een recu. Op verschillende plaatsen in het bezette gebied hebben de Franschen door middel van plakkaten ter kennis van de burgerij gebracht, dat ieder, die op een Verboden plaats de grens overschrijdt, zonder waarschuwing wordt dood geschoten. Nabij Brakel bij Dortmund, nabij Velbert en in de buurt van Vohwinkel zijn drie Duitsche burgers bij het overschrijden der grens doodgeschoten. 15 Een der detectives, die bij het verhoor aan wezig was, verzocht den rechter van instructie een vraag te mogen doen, hetgeen hem Werd toe gestaan. Mijnheer van Gielen, zeide hij, zou u er be zwaar tegen hebben te zeggen, wat soort uit vinding het was waarmee de vermoorde zich bezig hield De bnrikier stelde den rechter een Weder vraag. Moet ik die vraag beantwoorden vroeg hij. Neen, antwoordde de rechter, tenzij dat daardoor eenig licht verspreid kan worden over de aanleiding tot de misdaad, die ons bezig houdt. Dat is niet het geval. Ik kan wel zeggen, dat zijn onderzoekingen lagen op het gebied van de scheikunde, zooals u trouwens Wel raden kunt. Maar wat wij hoopten te vinden is van geen be lang, aangezien wij geen vreemden in ons ver trouwen genomen hadden. U begrijpt, ik zou het geheim liefst ook nu nog bewaren.. Dat begrijpen wij volkomen. Wij danken u zeer voor uw uitvoerige inlichtingen. Alleen dit Hog. Denkt u, dat degene, die tot professor Evan De laatste dagen zijn te Darmstadt 200 gezin nen van uitgewezen spoorwegmannen aangeko men Uit Herdesheim zijn in drie dagen tijds 128 gezinnen van spoorwegmannen uitgewezen, la verschillende straten staat huis aan huis on bewoond, volksscholen zijn ontvolkt, in sommige klassen zijn nog 15 a 17 kinderen. Max Fladt te Kehl heeft ko- eleden met eigen levensgevaar het leven gered van twee Fransche soldaten die in den Rijn gevallen waren. Gedelegeerden van de Rijnlandcommissie en de commandant van het bruggenhoofd te Kehl, generaal Miehei, betuigden 'Fladt hun dank en noodigden hem uit een wensch kenbaar te maken. Fladt vroeg genade voor de 7 ter dood veroordeelde Duitschers. Dit verzoek is aan de bevoegde autoriteiten te Coblenz doorgezonden. DUITSCHLAND. Bij de gister op het rijks departement van fi nanciën gevoerde besprekingen met de vertegen woordigers van de rijksambtenaren en- arbeiders heeft de regeering zich bereid verklaard allen die in dienst zijn van het rijk een loon van een eenigszins vaste waarde te waarborgen. Het eerste gevolg van dit besluit zal natuurlijk zijn, dat de rijksregeering zal moeten trachten de inkomsten van het rijk een eenigszins vaste waarde te verzekeren. Geleidelijk zullen dus de belastingen,douanerecli ten en tarieven opnieuw tot hun.goudbasis moe ten worden herleid. Met de industrie moet nog worden onderhan deld. DE ONTVLUCHTING VAN EHRHARDT. De UUsteindienst meldt, dat het thans vast staat, dat Ehrhardt naar Mflnchen gevlucht is. De auto Waarmede hij Werd Weggebracht, Werd namelijk door de politie in beslag genomen, ter wijl ook de eigenaar van den auto bekend is. Dit is een zekere ingenieur Tönses. De auto werd Maandag tnsschen 4 en 6 uur bij cle Steyer- Automohil-Werke te München ter reparatie aangeboden. Dit was dus 48 uur na de ontvluch ting' van Ehrhardt. Het Ehrhardt-proces zal thans definitief Maandag a.s. voor 't slaatsgereehtsUof worden geopend, terwijl het. eveneens vaststaat, dat tegen de gearresteerde prinses Von Hohcnlohe een proces aanhangig zal worden gemaakt- De huiszoeking bij een der medeplichtigen aan de ontvluchting Goetz, heeft verrassende resul taten opgeleverd. Zoo vond men o.m. een touw ladder, zwarte maskers, een stalen helm cn een oude marinevlag. Men weet echter niet met ze kerheid of deze dingen in verband staan met het oorspronkelijk opgemaakt plan tot ontvluchting van Ehrhardt, of wel, dat zij met liet oog op een eventueel nieuwe ontvluchting beschikbaar wer den gehouden. Zeker is echter, dat de ontvluch ting van Ehrhardt meer dan vier weken van te voren Werd voorbereid. Op verzoek van de politie te Leipzig is te Hamburg een heef van den voortvluchtige, een zekere Paul Ehrhardt, iu hechtenis genomen, daar men liem er van verdenkt, zijn medewer king voor de ontsnapping van Ehrhardt te heb ben verleend. DE GENTSCHE1TOOGESCHOOL. De afdeelingen van de Kamer zijn tegen heden bijeengeroepen om de wet ter vervlaamsching van de Gentsche Hoogeschool te hespreken. Ook zullen zij het socialistische voorstel van Mathieu, strekkende tot het houden van een referendum over die materie hespreken. dien dreigbrief richtte, degene, die hem vergift wilde toedienen en.de man, die hem den moor denden dolk in de borst stootte dezelfde persoon geweest is Of dat tenminste dezelfde persoon achter deze misdrijven staat Ja, daar heb ik nog geen oogenblik aan ge twijfeld. Men kan toch moeilijk veronderstellen, dat opeens meerderen den professor, dieniemand kwaad deed, naar het leven zouden staan. Dat kan men inderdaad moeilijk veronderstel len. Maar dan is er in het geheele geval toch iets absoluut onverklaarbaars, of het spoor van den misdadiger moet alheel spoedig te ontdekken zijn. Wat bedoelt u vroeg van Gielen. Ik bedoel dit. Gisterenmiddag werd gepoogd den professor te vergiftigen. Dal mislukte en daarna pas kwam het plan op, dat hij hierheen zou gaan. Dit moet de moordenaar geweten heb ben. Hij moet het als het ware direct geweten hebben. Welnu het moet mogelijk zijn na te gaan, wie daarvan op de hoogte waren, van zijn personeel bijvoorbeeld. Ik ben zeker, dat niemand ervan op de hoogte was. De professor was waarlijk de man niet om het te vertellen. Van af het oogenblik, dat hij ontdekte, dat zijn rum vergiftigd was, moest hij zijn dienstpersoneel wantrouwen. Hij heeft er niet over gesproken. Hij is-tusschen half acht en acht uur met zijn dochter naar het Academisch ziekenhuis gegaan. Als er iemand bij hem thuis in de misdaad de hand had, moet het dezen ze ker niet meer dan natuurlijk voorgekomen zijn, Woensdag zal het wetsontwerp waarschijnlijk in de Kamer worden behandeld. DE MOORD OP WOROISKI. Uil de processtukken in zake den moord op Worowski blijkt, dat Polonin, de secretaris van het Roode Kruis te Genéve, erkent, geld te liehben verschaft aan Conradi. Hij verklaarde dat hij zelf Worofski zou hebben gedood, als Conradi daarin niet geslaagd was. De zaak komt in September te Laüsanne voor. DE BOOTWERKERSSTAKING IN ENGELAND. Het stakings-comité te Londen verloochende gister de vertegenwoordigers der stakende boot- Werkers, die een onderhoud hadden met de bestuursleden van den transportarbeidersbond. Dientengevolge bestaat er geen hoop op een spoe dig vergelijk. De bootwerkers te Liverpool hébben het werk echter hervat. HET VATICAAN EN PALESTINA. Gemeld wordt, dat het Vaticaan nieuwe on derhandelingen met de Engelsche regeering heeft aangeknoopt om te komen tot een bevre digende oplossing van het vraagstuk van het Palestina-mandaat en het bezit van het FIëilige land. Zeer waarschijnlijk zal deze kwestie in de eerstvolgende zitting van den Volkenbondgraad in behandeling worden genomen. DE EX-KEIZERIN VAN MEXICO. Jn de Parijsche editie van de „Chicago Tri bune" komt het bericht voor, dat. de ex-keizerin van Mexico Marie Charlotte, de heldin van een der meest aangrijpende gebeurtenissen van de 19de eeuw, stervende is. De ex-keizerin, die gedurende langen tijd reeds zwakzinnig is, be vindt zich te Brussel in Fiaar Kasteel Bou- c-hont. Haar neef, de koning van België, werd naar het kasteel geroepen. Andere bladan ont kennen de juistheid van dit bericht. ZC1D-AFWKA EN HET HERSTEL. Bij de opening van hef congres der Zuid- Afrikaansche partij te Maritzhurg heeft generaal Smuts een belangrijke rede gehouden, waarin hij zich o.a. bezighield met de kwestie van het herstel. Spreker verklaarde onder meer „Er moet vrede op aarde komen. Dat. kan. Om dit te beseffen, make men slechts een ver gelijking tusschen de Zuid-Afrikaners, die, na als leeuwen met; elkaar te hebben gevochten, vrede sloten en de eendracht volkomen her stelden, en de volken in Europa, welke nog steeds met elkaar strijd voeren. Dientengevolge laat herstel in dat werelddeel nog altijd op zich wachten." Voorts verklaarde de Zuid-Afrikaansche pre mier, dat hij Baldwin kent als een eenvoudigen en openhartigen Engelschen gentleman, die recht door zee gaat. Betreffende de betaling van de Britsche schuld aan Amerika wees Smuts er op, dat het Britsche rijk zijn verplichtingen is nagekomen. „Dat is tui eenmaal onze manier van handelen" zeide, spreker. Ten slotte verklaarde generaal Smuts dat iiij op de aanstaande Britsche Rijksconferentié krachtig zal opkomen voor het sluiten van vrede. ALLERLEI. De „Vossische" verneemt uit Opper- Silizië, dat er steeds duidelijker geruchten de ronde,doen betreffende een voorgenomen coup dat zijn slachtoffer zich ziek gevoelde en naar het ziekenhuis ging. Het is ook absoluut uitge sloten, dat men onze afspraak beluisterd zou hebben. Zijn dochter Alice heeft haar vader iiiet weer verlaten, zij zou er zeker niet niemand over spreken. Verder wist niemand ervan dan ik, mijn zoon en diens vriend, Ik heb zelf een tele gram afgegeven aan 't adres van den huisbewaar der hier, dat hij dien avond nog logees verwachten kon Wie heeft dat telegram weggebracht Ik heb het zelf naar het telegraafkantoor ge bracht. Stond er toen niemand bij het loket Neen, niemand. De juffrouw, die het aannam, telde de woorden en ik betaalde het opgegeven bedrag. Hoe laat gaf u het telegram af Het zal hij zeven geweest zijn. De rechter gaf een rechercheur fluisterend een bevel, waarop deze zicli verwijderde. Toen vroeg hij weer. Behalve u wist er dus niemand iets van dan uw zoon en diens vriend. Maar wie heeft het gezelschap hierheen gereden Mijn chauffeur. Hij is absoluut betrouwbaar. Ik heb hem, toen ik van het postkantoor terug kwam laten zeggen, dat hij om kwart vóór acht. met onzen reis-auto voor de deur moest staan. Pas toen hij daar stond heeft mijn zoon hem gezegd, dat hij naar het ziekenhuis rijden moest en dan naai- dit buitengoed. Wist hij den weg daarheen d'étal van Korfanty. Deze zou de tegenwoordige loyale woiwodf n willen wegjagen en dezen poli tieleen aanslag verbinden met het drijven van zekere Poolsch-Fransclie induslrieele kringen. Uit Warschau Over de stakingsbeweging in Polen wordt nog het volgende gemeld. Te Lodz breidt de staking zich uit. Alle tex- tiel-fabrieken liggen stil. Gisteren heeft de staking zich ook uitgebreid tot de metaal- en kousenfabrieken Te Warschau zelf breidt de staking der metaal arbeiders zich uit, ongeveer 75 der werklieden hebben het Werk neergelegd. Te Lesnov is een vergadering van ongeveer 10.000 arbeiders gehouden een motie is aan genomen, dat de staking zicli heden tot alle fa brieken moet uitbreiden. Uit Brussel Benes kwam hier gisteren aan en hield onmiddellijk besprekingen met Jaspar en Theurtis. Hij deed hun mededeeling van zijn te Parijs en Londen gevoerde besprekingen over het Iierstelvraagstuk en den internationalen toestand Gisterochtend had Benes een nieuw onderhoud met Jaspar, ditmaal over de economische be trekkingen tusschen Tsjecho-Slowakije en Bel gië. In den voormiddag is Benes uit Brussel vertrokken Uit Malta De Britsche regeering 'schijnt stappen te doen tot liet terugtrekken der troepen uit Turkije. Men verwacht, dat een bataljon infanterie in de eerste week van Augus tus te Malta zal aankomen, terwijl een tweede bataljon circa 14 dagen later zal volgen. -- Uit Londen Öp een desbetreffende vraag in het Lagerhuis antwoordde Baldwin gister, dat de totale sterkte der Britsche bezettings troepen in Duitschland op 1 Juni jl. bedroeg 477 officieren en 8221 manschappen van minde ren rang. De jaarlijksclie onkosten beliepen 1.602.000 Pond sterling. Uit Parijs Hoewel men zulks in fascisti sche kringen ontkent,houden in de wandelgangen van de Kamer de geruchten aan, dat Mussolini een vertegenwoordiger van het algemeen vak- verhond in zijn kabinet wil opnemen. -De UUsteindienst meldt uit Rome De vroegere rijkskanselier dr. Wiri.h had gister een langdurig onderhoud met Gasparri en diens vertegenwoordiger. Uit Berlijn Uit Boedapest wordt aan de „Vossische Zêitung" gemeld Alle liberale leden van den gemeenteraad van Boedapest, ten ge tale van 56, hébben in de gisternacht, gehouden gemeenteraadszitting medegedeeld, dat zij hun mandaten ter beschikking stellen. Dit is geschied als protest tegen de gewelddadige, read ionna ire politiek der rechtsradicale meerderheid van den gemeenteraad, welke gisteren weer tot uiting kwam door de verkiezing van een nieuwen vice- voorzitter,die tot de gevaarlijkste rechts-reaction- naire terroristen behoort. n Uit Berlijn De „Vossische Zeitung" meldt De voormalige eerste luitenant Anker- mann, die ongeveer een jaar geleden tezamen met den koopman Weichhardt, Maximilian Harden in diens villa van achteren aanviel en ernstig verwondde, is te Wecnen gearresteerd. Het openbaar ministerie van het Beiiijnseho Landgericht heeft thans het onderzoek tegen Ankermann wegens poging tot moord heropend. Aan de Oostenrijksclie regeering is om zijn uit levering verzocht. Uit Berlijn. Het verbod omtrent het houden van eenkatholiekendag te Keulen is nu nog slechts in zoover van kracht, dat er rekening dient te worden gehouden met de kans, dat zulk een verbod komen zal. Met het oog op de groolo- vooi- Ja, want ècnige Weken geleden, toen ik het koopen wilde, heeft hij mij hierheen g< nat i Zou hij op z'n tocht hierheen met iemand kermis hebben willen geven, hij zou het met hebben ge kund. Hij Wist bovendien met wie er mee zouden 8ÜD0' rechter wendde zich totAntoonvanGielen. Mijnheer van Gielen, zeide hij, heeft u moge lijkerwijze met iemand gesproken over den te maken autotocht naar hier Met niemand antwoordde deze, dat weel. ik zeer beslist. Mijn vader had dit trouwens absoluut verboden. En u mijnheer Werner Frits Werner antwoordde eveneens ontkennend. U moest zicli voor de reis toch gereed maken, Bedenk u eens, is u misschien niet een woord ontvallen, Waaruit iemand zou kunnen opmaken, wat gij van plan waavt. Neen, antwoordde Frits Werner. Ik ben naar huis gegaan en heb mijn hospita gezegd, dat ik voor een paar dagen op reis ging. Zij vroeg mij waarheen mijn brieven op te zenden, doch ik heb geen adres opgegeven en ook niet eenige aanduiding gegeven. Toen heb ik het redactie bureau bezocht en met den hoofdredacteur ge sproken, om hem een paar dagen vrij te vragen van ander werk. Maar hij heeft van mij geen na dere bijzonderheden vernomen, geen enkele zelfs. En ik heb op geenerlei wijze ook maar iemand inlichtingen gegeven. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1