flet geheimzinnige raadsel DAGBLAD WO&M SCHIEDAM F EU ILL ETON. 46ste Jaargang. Zaterdag 21 Juli 1923. No. 13698 Bureau: KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachlens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Aangifte van leerlingen voor den gemeentelijken Ilandelsavaudcursus. Ouders, voogden of verzorgers, welke leer lingen voor den Handelsavondcursus wenschen aan te geven, worden verzocht zich aan te melden hij den Directeur,den heer S. Houtman, die daar voor zitting zal houden in de U.L.O. school, Oude Kerkhof no. 13, op 27 en 30 Juli. a.s. tel kens des n.m. van 7 tot 9 uur. Belanghebbenden worden er opmerkzaam op gemaakt, dat er aan gemelden cursus onderwijs wordt gegeven in de navolgende vakken a. Nederl. taal en Handelscorrespondentie, Algemeene Handelskennis, b. Rekenen en Handelscorrespondentie. c. Ilandelsaardrjjkskunde. d. Boekhouden. e. Schoonschrijven. f. Stenografie. g. Duitsehe taal en Handelscorrespondentie. h. Fransche taal en Handelscorrespondentie. i. Engelsche taal en Handelscorrespondentie. Prospectus verkrijgbaar bij den Directeur den heer S. Houtman, Veenlantstraaf 11te Schiedam Schiedam, 21 Juli 1923. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Uit Londen verluidt Nadat gister het Engel sche kabinet de redactie van het ontwerp ant woord aan Duitschland had goedgekeurd, is het stuk met de bijlagen gisternamiddag aan de betrokken gezanten overhandigd. Het stuk bestaat uit het antwoord aan Duitschland, plus een uiteenzetting der gron den, waarop de thans door het ministerie aan genomen formuleering berust. Men spreekt in goedingelichte kringen op nieuw over een ontmoeting tusschen Poincaré en Baldwin, doch vermoedelijk zal deze niet plaats hebben, alvorens tenminste aangaande sommige hoofdpunten een overeenstemming is bereikt, aangezien de regecring uit vroegere ervaring weet, welke teleurstellende ervarin gen met mondelinge besprekingen en over eenkomsten worden opgedaan, waarbij dan steeds hei „misverstand" een groote rol speelt. Vandaar ook het aandringen op schriftelijk- antwoord op het bekende vragenlijstje. De diplomatieke medewerker van de „Daily Chronicle" verneemt, dat Duitschland de bereidwilligheid heeft te kennen gegeven,in het Roergebied: te capituleeren, indien Enge land dit aan Duitschland vraagt en tezelfder tijd tot Frankrijk het verzoek richt, terug te kceren tot de onzichtbare bezetting en erin toe te stemmen, dat Duitschland het burgerlijk bestuur in het gebied uitoefent. 1)E VREDE VAN LAUSANNE. Volgens berichten uit Lausanne kreeg Ismet Pasja van de regeering te Angora opdracht tot onderteekening van het vredesverdrag. De Russische Sovjetregeering heeft aan de conferentie doen weten, dat zij de voorwaarden van conventie in zake de zeeëngten aanvaardt, doch dat zij door omstandigheden geen gedelc- 16 KSjDaarom heb ik hem aangespoord en ook gelde lijk in staat gesteld zijn aanvankelijk onderzoek te voltooien. Dan zoude hij, zoowel als ik, van de uitkomsten voordeel kunnen genieten Mijn bemoeiingen waren dus voltrekt niet belangeloos. Maar deze bijzonderheden doen zeker Weinig ter zake. Professor Evan was mijn vriend en hij schonk mij meer vrertrouwen dan anderen. Daarom hopen we van u Waardevolle inlich tingen te verkrijgen, die ons misschien op het spoor kunnen brengen van den misdadiger. Helaas ik vrees, dat ik u zulke inlichtingenniet geven kan. Maar niets zou mij liever zijn. Vertel u ons eens, mijnheer van Gielen, u weet waarom de vermoorde gisteravond nog naar hier vertrok Ja, het is helaas op mijn aanraden geschied. Zie eens, Evan kreeg de vorige Week een dreig brief. Hij hechtte er geen beteekenis aan, maar ik heb hem toen hij mij daarvan vertelde, geraden do politie kennis te geven. Dat is ons bekend. De professor heeft het bij de aangifte verteld. Precies. Gistermiddag kwam zijn dochter in geerden daartoe naar Lausanne kan zenden, maar binnen drie weken te Constantinopel do conventie zal teekenen. IN HET BEZETTE GEBIED. Uit Essen wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeld De commercieel e directeur der Thyssen- fabrieken, Horle, is door de Fransehen gearres teerd en naar Bredeney overgebracht. Als reden der arrestatie wordt aangegeven de aanwezig heid van een ontvangstation voor drnadloozp telegrafie in de Thyssen-fabrieken. DUITSCHLAND. Volgens ontvangen berichten, houden de betrokken autoriteiten zich bezig met cle vraag, welke maatregelen genomen moeten worden, ten einde botsingen te voorkomen bij cle aangekondig de anti-fascistische demonstratie der communis ten op 29 Juli as. Vooral in Potsdam vreest men voor relletjes tusschen links-radicalen cn leden van het garnizoen te Potsdam, dat des Zondags niet door den dienst binnen de kazernes wordt gehouden. POLEN. Volgens de bladen werd bij een botsing te Warschau tusschen stakende textielarbeiders en de politie, een persoon gedood, terwijl drie personen gewond werden. Ook in de textiel-industrie in Czenstochau en andere plaatsen van dit tcxtieldistrict is liet tot. botsingen met de politic gekomen. Volgens een bericht uit Warschau zijn bij d stakingsonlusten te Lodz eenige personen gedood en gewond. Te Czentochau Werden 10 personen gewond. STAKINGSONLUSTEN TE BRESLAU. De Ullsteindiexjst méldt uit Brcslau Gister middag te drie uur kwam het tot een hevig op roer in de stad. Groote groepen werkloozen en stakers trokken door de stad, wierpen overal de ruiten in, drongen dc winkels binnen en plunderde deze. Ook vele café's, voorzoover deze zich ge lijkvloers bevinden, werden bestormd. Het in het centrum der stad gelegen Savoy-hotel werd dooi de volksmenigte geplunderd. Ofschoon de autoriteiten wel onlusten ver wachtten, kwam dit oproer toch nog onver wacht. Het werd echter ten zeerste in de hand gewerkt door het feit, dat behalve onder de werkloozen en stakers ook onder een groot aantal uitgesloten arbeiders uit de metaalindus- stric groote ontevredenheid heerschte. DE BOOTWERKERSSTAKING IN ENGELAND. De bootwerkersstaking schijnt nu toch op haar eind te loopen. Te Manchester en Birken head is het Werk hervat, terwijl ook de vleesch- dragers te Smithfield en de groentelossers van Covent Garden, die een sympathiestaking be gonnen Waren met de Londensche bootwerkers, Weer aan den slag zijn gegaan. De Londensche bootwerkers hebben echter op enkele uitzonde ringen na gisteren de staking nog voortgezet, doch men verwacht, dat ook deze mannen Wei spoedig Weer het werk op zullen vatten. Te Huil, waar de staking ook nog voortduurt, heeft het stakingscomité zich bereid verklaart bemidde lingsvoorstellen in overweging te nemen. ENGELAND. Tijdens de besprekingen over de nieuwe vloot- basis bij Singapore legde gister de Eerste Lord der Admiraliteit, Amery, er den nadruk op, dat, indien Groot-Brittanniö eenige gedachte had gehad aan een agressieve overheersching in het groote ontsteltenis mij mcdedeelen, dat haar vader met haar thee had gedronken. Als naar gewoonte gebruikte hij daarin een scheutje rum. Hij dronk echter maar even van de thee, ze smaakte hem niet. Hij scheen direct argwaan gekregen te hebben en toen hij zich onwel ge voelde, stelde hij zelf met groote kalmte vast, dat er vergift in de rum gemengd was. Hij stelde Alice echter dadelijk gerust. Daar hij groote ken nis van vergiften had, was hij overtuigd, dat de dosis, die hij binnengekregen had, voor hem geen erge gevolgen hebben kon. Hij verbood haar er iemand over te spreken. Maar zij overtrad dat gebod en waarschuwde mij. Ik wilde, dat hij de politie zou waarschuwen, maar daar verzette hij zich met ongewone hef tigheid tegen. Ik heb toen, gesteund door zijn dochter, hem overgehaald dan tenminste een paar dagen of weken verlof te nemen. Er moest bij zijn dienstpersoneel, meende ik iemand zijn, die niet te vertrouwen viel en zod liep zijn leven zeker gevaar, want de poging kon herhaald wor den. Ten slote heeft hij toegestemd. Ik achtte het noodig, dat er iemand meeging om hem te beschermen. Ik verzocht mijn zoon het te doen. En daar toevalligerwijze juist mijnheer Werner, een zeer goed vriend bij hem was, die van het geval te hooren kreeg, zonder dat dit eigenlijk mocht, is deze ook meegegaan. De heeren zullen dit weten, Alle voorzorgen hebben helaas niet geholpen. Advertent iën 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Oosten, het nimmer zou held ven ingestemd met het plan van de Conventie van Washington, wel ke Engeland had verstoken van het daadwerke lijk gebruik maken van Hongkong. Engeland had zichzelf vrijwillig beroofd van die uitstekende vlootbasis het had zich 1500 mij! verder terug getrokken, ten einde het aan de wereld duide lijk te maken, dat niets minder in de bedoeling- lag dan een agressieve houding. Engelands politiek was geheel en al gericht op zijn verdediging. Singapore was volgens spreker een ideale stelling, niet voor aanval, doch voor verdediging. Wij wenschten in de gelegenheid te zijn niet slechts twee of drie lichte kruisers, doch twee of drie groote slagschepen in de Pacific te hebben indien wij zulks wenschten. Indien wij het „Oue-power-system" toepas sen, moeten wij ook in staat zijn, onze „Onc- power'-vloot te stalionneeren, overal, waar onze belangen worden bedreigd. De marine-begrooting werd hierop door het Lagerhuis aangenomen met 217 tegen 130 stem men. B ELG IE De Kamer beëindigde gisteravond de debatten over het militaire wetsontwerp. Even voor dc eindstemming verklaarde Mathieu, dat de socia listische fractie haar medewerking niet wenschte te verleenen bij de aanneming van een wetsont werp, dat den militairen diensttijd stelt op 12 maanden met 2 maanden overrijd gedurende de bezetting van het Roergebied. Behoudens twee, verlieten daarop alle socialistische afgevaardig den. onder voolijkheid van de rechter ijde en /an de liberale linkerzijde, de zaal. Het ontwerp werd ten slotte aangenomenmet 85 tegen 16 stemmen en 9 onthoudingen. DE GENTSCHE UNIVERSITEIT. In alle afdeelingen der Kamer is gistermiddag het ontwerp in zake de VervJaamsching der Gentsehe universiteit, hetwelk de Senaat reeds eergisteren aangenomen heeft, onderzocht en in totaal met 73 tegen 54 stemmen en 12 onthou dingen aangenomen. Het is dus zeker, dat het de volgende week door de Kamer zal Worden aan genomen. ITALIË. De kardinaal-staatssecretaris, Gasparri, heeft aan den aartsbisschop van Pisa een schrijven ge richt,waarin gezegd wordt, dat dePaus met groot ongenoegen de vernieling heeft vernomen van ver scheidene Katholieke Clubgebouwen in Italië. Hij noodigt de geestelijkheid uit, schadever goeding te vragen. Mussolini deelde aan den voorzitter van het Katholieke Comité van actie in Italië mede, dat hij aan de prefecten last, had gegeven, de gehouwen, instellingen en symbolen der katho lieke kerk te ontzien. ALBANIË. Volgens te Weenen ontvangen berichten is de troon van Albanië aangeboden aan prins Nicolaas, den 20-jarigen zoon van den ko ning van Roemenië. De Albane.esche minister van buitcnlandsche zaken zal deelnemen aan de conferentie der kleine entente, die op 28 Juli te Sinaja zal worden gehouden. GRIEKENLAND. Een Exchange-telegram uit Athene meldt, dat het mislukken van de revolntionnaire po gingen van generaal Pangalos de Grieksche revolutionnairen nog niet heeft doen afschrik ken. Een geheimzinnige conferentie der Griek- Zou de professor geweten hebben, wie bent het vergift wilde toedienen Mijnheer van Gielen antwoordde niet dadelijk. Na eenig aarzelen antwoordde hij Ik heb hem ook die vraag gesteld, doch hij zeide, dat hij daaromtrent volstrekt geen vermoedens had Maar Welnu Mijn indruk was, doch het is niet meer dan een indruk, waaraan de heeren niet te veel waar de moeten hechten, dat de professor wel terdege wist, wie hem zoozeer haatte, doch dit niet weten wilde, ook niet tegenover mij, zijn besten vriend. Waarom meent u dit Ik kreeg dien indruk, ik weet eigenlijk zelf niet waarom. Heeft de vermoorde u nooit gesproken van persoonlijke vijanden, die hij zou hebben Neen. Kent u iemand, die voordee^bij zijn dood zou hebben. Neen, of ik moet het zijn. U, mijnheer van Gielen Ja, kijk eens, de uitvinding op Welke ik doelde, is nog niet geheel voltooid. Maar ik zal haar misschien rxploiteeren. De winsten zouden we verdeeld kunnen hebben, maar ik zou ze nu voor me zelf kunnen houden. Er zal daarvan echter geen sprake zijn, wat als mijn plannen ge lukken, zal ik als fatsoenlijk man natuurlijk het aandeel, dat mijn vriend toekwam, aan zijn schc viool hij Kreta'heeft plaats en verwacht wordt, dat admiraal Hadjiayriakos een nieu we poging zal doen om de republiek te procla- mecren. CHINA. Uit Washington wordt geseind dat de regeering der Vereenigde Staten van Amerika verontrust door den chaotischen toestand in China, aan cle Britsche regeering zekere voorstellen heeft ge daan in zake een regeling der internationale aan gelegenheden in China. Het Ameriknansche ministerie van Bni- tenlandscho Zaken is van meening, dat inter ventic door dc betrokken mogendheden in China een gebiedende cisch is cn onvermijdelijk. MEXICO. Uit Mexico wordt gemeld, dat, dc bekende rebellen-generaal Villa gisterochtend op zijn landgoed door zijn secretaris, Trillo, bij een twist is doodgeschoten Trillo Werd op zijn beurt door aanhangers van Villa doodgeschoten, waarna een algemeene vechtpartij ontstond, waarbij meer dan 100 personen werden gedood en velen gewond. ALLERLEI. Naar de „Times" uit Cairo verneemt, besliste de Egyptische regeering, dat er geen bezwaar bestaat tegen den terugkeer van Zagloel Pasja. Eene verklaring dienaangaande zal binnenkort worden uitgegeven. Men gelooft echter algemeen, dat hij niet zal terugkeeren voor September. Uit Lausanne. De Russische Sovjet-regee ring heeft medegedeeld, dat zij wil toetreden tot de conventie in zake de zeeëngten. Uit Berlijn Naar de bladen uit Leipzig melden, heeft de rechter van instructie van het staats-gerechtshof in de Parehimer moordzaak opnieuw drie arrestaties gelast en Wel van drie vooraanstaande persoonlijkheden van de door Rossbach opgerichte doch inmiddels verboden turn-vereenigirig van de Deutsch Völkische Fieiheitspartij, n.I. Köppke, Bernhardt on Vön Tettenborn. De gearresteerden worden er van beschuldigd den bedrijvers van den moord be hulpzaam te zijn geweest bij hun vlucht. Uit Weenen De bladen melden, dat de te Weenen .gearresteerde Duitsehe luitenant Walter Anfeermann heeft bekend, bij den aanslag op Maximilian Harden betrokken te zijn geweest. De onderhandelingen, betreffende de uitlevering van Ankermann zullen dezer dagen een aanvang nemen. Uit Kairo Het vonnis is bekend gemaakt tegen 13 personen, wier schuld aan een samen spanning om Engelsche ambtenaren te vermoor den gebleken is. Vijf van hen zijn tot den strop veroordeeld, de anderen tot dwangarbeid van 3 jaar tot levenslang. Uit Brussel De heer van CauWelaert heeft in een zeer bewogen vergadering van de Vlaam- sche groep zijn ontslag ingediend als voorzitter van de Katholieke Vlaamsche kamergroep. De gewezen rijkskanselier Wirth is door den Paus in audiëntie ontvangen. Binnenland. De Kon. Familie in Engeland. Gistermorgen hebben de Koningin en Prins Hendrik Rydall Hall verlaten en een kort bezoek aan Londen gebracht. De Prins woonde in de namiddag de paarden races in Sandown-Park bij. Gisteravond keerden de vorstelijke personen naar Ambleside terug. Internationale organisatie. Naar men meldt, is het Verbond van Nedcr- kindereu uitkeeren, ook al ben ik wettelijk daartoe niet verplicht. Voordeel bij zijn dood heeft dus naar mijn Weten niemand. Een andere vraag. Toen besloten was, dat mijnheer Evan naar buiten zou gaan. waarom werd toen dit buitengoed gekozen. Omdat wij daarover de vrije beschikking hadden. Wij, zegt u, wie bedoelt ge De professor en ik. Dat zit zoo. 1 rofessoi Evan koesterde dc verwachting, zijn uitvinding te voltooien zeer binnenkort. Hij had mij gezegd in de zomervacantie moet ik een week of zes geheel ongestoord kunnen Werken. Ik kende den vorigen eigenaar van dit landgoed, hij ver trok naar het buitenland, ik heb het van hem gekocht en zijn personeel, dat hij volkomen als vertrouwd roemde, meteen in dienst gehouden. De Beukenhof stond dus als het ware gereed om den geleerde huisvesting te bieden. Het was wel van zelf sprekend, dat wij, toen hij de stad zou verlaten, dadelijk het hierover eens waren, dat hij niet beter doen kon dan hierheen te gaan. U begrijpt, dat mij dit niet anders dan aange naam kon zijn. Ik stelde er ten zeerste belang in, dat de uitvinding, waarop ik doel, spoedig voltooid zou worden. Ik wist, dal professor Evan ijverig werker als hij was, zich hier weer geheel daarmede bezig zou houden. (Wordt vervolgd) EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT TTrmriifflüi-inrTïïiff) im in ian hui nu ti'ihiié^'mi iiinaiiiiii iiHiiimiiin

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1