liet geheimzinnige raadsel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OmSTRENEêW* FEUILLETON. Probeer LIFEBUOY eens een week lang m 2420 36J Voordal: U dure <3elaatsmiddelen Koopt En raadpleeg dan "Uw spiegel. 46ste Jaargang. Maandag 23 Juli 1923. No. 13699 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. De Britschc nota in zake de schadeloos stellingskwestie is Zaterdagmiddag op de Quai d'Orsay te Parijs ontvangen. Omtrent den inhoud der nota wordt een absoluut stilzwijgen bewaard. Naar aanleiding van de ontvangst van het Engelsche ontwerp-nntwoord gelooft men te Parijs, afgaande op Engelsche berichten, dat de Engelsehe nota geenerlei toespeling bevat op het lijdelijk verzet. Het heet, dat het antwoord aan Duilschland in welsprekende bewoordingen is vervat en geen vérooi deeling inhoudt van het lijdelijk verzet. Het geeft echter Duitschland den raad het verzet op te geven, opdat Frankrijk zijnerzijds aan een eindrcgeling zal gaan mede- Werken. Er zal geenerlei bedrag voor de schade vergoedingen genoemd worden, maar wel wijst de Engelsche nota erop, dat het jongste Duitsche aanbod onvoldoende was. Naar Reuter verneemt, Wordt het niet waar schijnlijk geacht, dat reeds in de eerstvolgende dagen een antwoord zal worden ontvangen op de Britschc nota aan de geallieerden. Terwijl groote reserve in acht Wordt genomen ten aanzien van den inhoud der Britschc nota, verluidt toch, dat het ontwerp-antwoord aan Duitschland in zijn lniidigen vorm het lijdelijk verzet niet ver oordeelt,. Als reden hiervoor wordt aangegeven, dat de Britsche regecring nimmer ecnig aandeel heeft gehad in de Roer-politiek: De Duitsche zaakgelastigde Yon Hoesch te Parijs is Zaterdag voor den eersten keer sedert de Roerbezetting op den Quai d'Orsay verschenen. Hij had een langdurig onderhoud met Peretti della Rocca, den directeur van politieke zaken. Over den stap van den Duitschen zaakgelastigde Wordt een diep stilzwijgen bewaard. Niettemin liep hardnekkig het gerucht, dat de Duitsche rijkskanselier bereid is, liet lijdelijk verzet te. doen ophouden, indien Frankrijk zich verbindt, het Roergebied etappengewijs te ontruimen en in een kort tijdsbestek met de eerste ontruiming te beginnen. DE VREDE TE LAUSANNE. Het „Palais de Rumine", te Lausanne, waarin de universiteit gevestigd is, bereidt zich voor op 'n waardige ontvangst van zijn gasten', die den vrede in 't Oosten komen onderteekenen. Gehjk men weet, gebeurt dat morgenmiddag. Scheurer, de Zwitsersche Bondspresident, zal om half 4 het spreekgestoelte bestijgen. Aan zijn rechter- en aan zijn linkerhand zal een lid van den Bondsraad plaatsnemen vermoedelijk zul len Chuard, de vice-president van den Bondsraad en Motta, de chef van het politiek departement (dep. van buitenlandsche zaken), in deze als zoodanig fungeeren. Naast deze beiden zullen plaatsnemen de president van den Kanlonalen Raad van Vaud cn de burgemeester van Lau sanne. Het vredesverdrag zal geteekend Worden aan een lange tafel, bedekt met een rood kleed. De gevolmachtigde der geallieerden en der Turken zullen aan de uiteinden dier tafel zetelen. Voorts zal de zaal gevuld zijn met gedelegeerden, ex perts en secretarissen der verschillende delega ties, tien kantonalen raad van Vaud, het ge meentebestuur van Lausanne, den senaat der universiteit, het corps diplomatique te Bern en de pers. De galerijen zijn gereserveerd voor ande re genoodigden. Vermoedelijk zal de plechtigheid kort zijn. De leden van den Bondsraad komen reeds heden te Lausanne en waarschijnlijk zullen ze vanavond een diner aan de verschillende delegaties aan bieden. 17 Als nieuwe getuige kwam nu binnen de di recteur van het post- en telegraafkantoor. Hij vertelde op de vragen van den rechter van in structie dat hij vijf minuten vóór half acht zelf het telegram, voor den Beukenhof bestemd, had opgenomen en opgeschreven. De jongen, die de telegrammen buiten de kom der gemeente be stelde was opgebeld en had het telegram, waar van lvij den inhoud niet kende, per fiets naar den Beukenhof gebracht. De huisbewaarster moest nu nog eens voor komen en deelde mee, dat vóór achten de jongen het telegram bezorgd had, zij had in de keuken een kop koffie gedronken. En Was intusschen men natuurlijk aan het Werk gegaan, om alles voor de gasten klaar te maken. De getuigenissen kwamen alle precies met elkaar overeen. Menschelijkerwijs gesproken was het absoluut onmogelijk, dat buiten van van Gielen en degenen, die in den auto meege voerd waren, ook maar iemand te voren iets van die reis geweten had. En toch de moorde naar moest er volkomen van op de hoogte ge weest zijn, hij moest hen al vooruit gereisd zijn. Men stond, dat was de indruk van allen, voor De onderteekening zal plaatsvinden door sir Horace Rumbold, Montagna en generaal Pellé uit naam der mogendheden die de conferentie hebben samengeroepen. Natuurlijk teekent I sin et namens Turkije. IN HET BEZETTE GEBIED. Uit Essen wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeld De levering van reparatiekolen aan I talie is tengevolge van de bezetting der uit. het centrum van het. Roergebied naar het Zuiden loopende spoorlijnen door de Franschen, geheel stop gezet moeten worden. Er zijn thans onder handelingen met den Italiaanschen gedelegeerde gaande in -zake hervatting dezer leveringen. Voorwaarde hiervoor is, dat een der spoorlij nen voor de verzending van kolen geheel wordt vrijgegeven. DE STAKINGEN IN POLEN. De Ullsteindienst meldt uit Warschau Omtrent, de stakingsbeweging te Lodz wordt nog gemeld, dat Zaterdagnacht te Warschau een bijeenkomst van het hoofdbestuur van het Pool- sche vakverbond heeft plaats gehad, waarin werd besloten tot een betuiging van sympathie met de stakers. Voorts besloot men zich op de algemeene Werkstaking voor te bereiden. Intusschen zijn 14.000 metaalbewerkers te Warschau in staking gegaan. De te Lodz woonachtige groot-industrieelcn verlaten met hunne gzzinncn de stad. Naar verluidt, heeft Zaterdag avond te Lodz in de ambtswoning van den Woiwode een confe rentie plaats gehad tusschen werkgevers en arbeiders, met het doel den strijd in de wol industrie bij te leggen. De arbeiders verlangden een loonsverhooging van 70 waarop de confe rentie werd afgebroken. DE ONLUSTEN TE BRESLAU. Bij de levensmiddelenrelletjes te Breslau zijn Lal van kleedingmagazijnen en winkels van levensmiddelen uitgeplunderd. De beweging schijnt zich in het bijzonder tegen joodsche win keliers te richten. Volgens de-Rote Fahne gaat de beweging uit van fascistisch gezinde ver- eenigingen en is zij een poging om arbeiders die op het oogenblik in Breslau nog voor een groot deel in staking zijn, uit te tarten. Intusschen hebben de communisten aan de vakvereeni- gingen voorgesteld honderdschappen uit de arbeiders te vormen om de orde te bewaren. De vakvereenigingen hebben dit voorstel van de hand gewezen. Er zijn eenige dooden en een aantal gewonden. Zaterdagnacht om 1 uur was de orde nog niet hersteld. Volgens de laatst berichten zouden 1200 arrestaties wegens plundering en ordeverstoring plaats gehad hebben. Het aantal dooden moet 6, dat der gewonden 15 bedragen. Een aantal ge arresteerden is weer vrijgelaten. Gister was de rust in de stad hersteld. DE ONTVLUCHTING VAN EIIRHARDT. De Ullsteindienst meldt Naar wij uit Dresden vernemen, heeft de. Saksische regeering er in een officieel communiqué op gewezen, dat dr. Schmidt, de president bij het Rijksgerechtshof, verantwoordelijk was voor de te welwillende behandeling van den ontvluchten kapitein Ehrhardt in het Huis van Bewaring, waardoor diens ontvluchting in de hand is gewerkt. Thans wordt uit Leipzig gemeld, dat, naar in welint gelichte kringen verluidt, de president van hc- Rijksgerechtshof, dr. Schmidt, voornemens moet wezen zijn ontslag in te dienen. een onoplosbaar raadsel. Ook de onderzoekingen ter plaatse van de misdaad brachten geen voldoende aanwijzingen. Het bleek, dat de moordenaar zijn misdaad ge pleegd moest hebben slechts enkele oogenblikken voor zijn dochter de kamer binnenkwam. Het raam van de slaapkamer stond open en men kon veronderstellen, dat de misdadiger langs een goot omhoog geklommen en zoo in de kamer gedrongen was. Dan moest hij echter zeer lenig geweest zijn en van kleine gestalte, want een gemakkelijk werk was dit niet. En moeilijk was dan ook te verklaren, dat de professor zoo snel Werd overvallen, dat hij niet om hulp roepen of bellen kon. Hij lag weliswaar te bed, maar onder bereik van zijn hand was een schellekoord. en als hij iemand door het raam door zag klim men, had hij toch tijd moeten hebben alarm te maken. Veel waarschijnlijker leek het de Justitie, dat de moordenaar zich in het huis reeds verborgen hield en dat hij na zijn gruwelijke daad volvoerd te hebben door het raam was ontvlucht. Voor deze onderstelling pleitten de spo ren, die men op de vensterbank en aan de re gengoot vond, die aantoonden, dat er iemand door het raam geklommen moest zijn. Maar wie En als de man reeds in het huis geweest was, van- Waar kwam hij clan, hoe had hij kunnen binnen dringen. Het bleven vragen, op welke men het antwoord niet vond en de meening vestigde zich dan ook weldra.dat men op den Beukenhof niet Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Heden vangt het proces aan tegen Ehrhardt, die er echter niet is. Daarom begint men voor- loopig maar met de zaak I ogen prinses Hohenlohe die beschuldigd wordt van mijneed. Zij zou n.l. bij het vooronderzoek in de zaak tegen Ehr hardt, wien zij gastvrijheid had verleend, ver klaard hebben, dat, zij niet in betrekning stond tot „een zekeren Ehrhardt". Twee uur later was zij hierop echter teruggekomen en had be kend dat zij gelogen had, waartoe zij meende het recht te hebben gehad, omdat Ehrhardt haat- had verzekerd, dal hij een anderen naam had aangenomen en de naam Ehrhardt dus niet meer bestond. Als getuige in liet geding Legen prinses Ho henlohe zal o.m. optreden de sociaal-democrati sche oud-minister Noske. EEN ONDERHOUD MET DE VALERA De Parijschc correspondent van de „United Press" heeft een onderhoud mei De Valera, gehad waarin deze voor het eerst zijn jdanncn in zake een georganiseerde Sinn-Fem-partij besprak. Hij zeide o.a. De Sinn-Feinbeweging is bezig, zich te reor- ganiseeren. Haar politiek zal er waarschijnlijk in bestaan, aan te toonen dat niets ter wereld haar onafhankelijkheid kan opheffen, noch door de onderteekening van een of ander verdrag, noch door een stemming, evenmin als men trouwens een gedeelte van het Iersehe grondgebied kan vervreemden dat in Ierland de regeeringsautoriteit alleen bij het volk berust dat elk contract of verdrag dat tegen deze beginselen indruischt, ongeldig is, nietig wordt verklaard en geen enkele verplich ting oplegttegelijk met deze verzekering zal openlijk bekend gemaakt worden dat aan geen enkele vreemde autoriteit het recht toegekend wordt in Ierland te regeeren, terwijl die autori teit of haar afgezant niet erkend zal worden. Op economisch gebied zal Sin-Fein een pro gramma van hervormingen ten uitvoer brengen en al het mogelijke doen opdat Ierland zich, economisch zelf kan bedruipen. De meerderheid der Ieren zijn republikeinsch in hun hart. Engeland heeft ze geïntimideerd door aanhoudend te beweren dat volhouden van de worsteling een vernietigingsoorlog beteeken- de. Het volk weet, dat zijn streven het traditio- neele streven is der natie, welke aan zeven eeu wen van tyrannie Weerstand heeft geboden het staat vast, dat het ten slotte zal overwinnen. President Wilson had gelijk met te zeggen dat het zelfbeschikkingsrecht der volkeren („zelf determination") geen leege phrase is het is een factor, die de staatslieden in 't vervolg niet meer zonder groot gevaar zullen kunnen negeeren. JOEGO-SLAVIE. De bekende Kroatenleider Radic heeft dezer dagen volgens de „Voss. Ztg." voor zijn partij gangers in een besloten lokaal van een restaurant Le Agram een rede gehouden, welke groote ver ontwaardiging heeft gewekt. Radic besprak de mogelijkheid van een re volutie in Kroatië en viel ook de koninklijke familie aan, waarbij hij koningin Marie met madame de Pompadour vergeleek. HAlIe bonden in Belgrado bespreken deze on hebbelijkheid van Radic en sporen de regeering aan, een gerechtelijke vervolging tegen hem in te stellen. Naar verluidt, zal de stadhouder van Kroatië nog vóór het begin van het parlementair reces de opheffing der parlementaire onschendbaarheid van Radic verlangen. den sleutel van het raadsel zou opsporen. Mis schien zou men in de Woning van den professor zelf meer aanwijzingen vinden. Daar was de eerste aanslag op diens leven gepleegd, mogelij kerwijze dat daar een spoor gevonden werd, dat tot ontdekking zou leiden. Toen dien middag laat, de heeren van de rechtbank naar de stad terugreden, bespraken zij onderweg lang en breed nog alle omstandig heden. Ik ben van oordeel, Z£i een van hen, dat in lange jaren niet zoo een geheimzinnige misdaad in ons land voorgekomen is. De ellendeling, die. dezen laffen moord op'z'n geweten heeft, is met de uiterste Voorzichtigheid te Werk gegaan, bij heeft er voor gezorgd, zich op geenerlei wijze bloot te geven. Hij is even plotseling opgedoken als hij weer schielijk verdween, zonder een spoor na te laten. De anderen knikten, maar de griffier merkte op: Hij mag een Voorzichtig misdadiger zijn, aqm den anderen kant zou men toch ook van. eén roekelooze vastberadenheid kunnen sprekeh. De onzichtbare vijand van den professorkondigt hem zijn voornemen aan. Hij waagt een mislukte poging, denzelfden dag nog eene, om geen par uur later z'n slachtoffer maar al te goed te tref fen. Als een roofdier heeft hij zijn prooi op de meest besliste wijze achtervolgden niet losgelaten. Hier moet een vreeselijk geheim achter verscho len zijn en het is niet gelukt ook nog maar een tipje van den sluier op te lichten, die dit geheim Het beroemde ROODE tablet. fabrikanten van öunlight en Luk Een Exchange-telegram uit. Karlsbad meldt, dat Prins George van Servië, die uit Belgrado was verbannen, in die stad is teruggekeerd, in strijd met het verbanningsdecreet. Deze yorstenroman (een roman, - van niet bijster stichtelijke soort), is dus nog altijd niet afgeloopen. George is de oudste zoon van wijlen koning Peter van Servië maar 14 jaar geleden werd hij genoodzaakt, van zijn rechten als troon opvolger af te zien, ten behoeve van zijn broer Alexander, die thans als koning over Joegoslavië regeert. Deze afstand berustte op het losbandig en zwervende leven, dat prins George leidde. Koi t geleden verbande de rx'geercndc vorst, dus zijn eigen broer, hem uit de hoofdstad maar, gelijk boven gemeld, heeft prins George dit broederlijk bevel in deri wind geslagen. Met be langstelling mag men tegemoetzien, hoe verder het verloop van zaken zal zijn. MEXICO EN AMERIKA. De „Chicago Tribune" verneemt, dat volgens een verklaring van den Moxicaanschen gedele geerde Ramon Ross tusschen de Amerikaansche en Mexicaansche onderhandelaars volledige over eenstemming is bereikt en dat niets racer een spoedige erkenning van Mexico door de Ver. Staten in den weg staat. MEXICO. Volgens een officieele verklaring is generaal Villa in de buurt van Parral vanuit een hinder laag overvallen, en met zijn secretaris Trillo en drie leden van zijn escorte doodgeschoten. Het eerstgemelde bericht volgens hetwelk Villa op zijn landgoed door zijn secretaris ver moord zou zijn is dus onjuist. President Obregon heeft last gegeven, dat Villa met volledige militaire eer begraven moet worden. omhult. Maar We zullen het vinden, was het vast bera den antwoord. V. Het lijk van professor Evan was onder groote belangstelling ter aarde besteld. De overledene Was geweest een geleerde van naam en de tragische omstandigheden van zijn dood hadden natuurlijk méér nog dan de ver diensten van zijn leven die belangstelling veroor zaakt. In alle bladen was hij om zijn wetenschap gehuldigd en zooalswel van zelf spreekt,hield men zich ook bezig met de vraag, Welke de uitvinding zou zijn, die door den professor bijna voltooid was. Velen Waren daarnaar zeer nieuwsgierig en Waagden allerlei Veronderstellingen, maar de eenige man, die hierover inlichtingen kon geven, van Gielen, bewaarde het stilzwijgen. En zoo moest men zich tot gissingen bepalen. Bij de begrafenis Waren noch de zoon van den overledene, noch zijn dochter tegenwoordig. De eerste vertoefde buitenslands, men wist niet eens precies waar hij zich op het oogenblik op hield, terwijl Alice door de vreeselijke gebeurte nissen al te zeer geschokt was, dan dat zij bij de ter aarde bestelling zou kunnen tegenwoordig zijn Haar toestand werd overigens door de genees- heeren bevredigend geacht, zij werd in een parti culiere zieken inrichting verpleegd en men had alle reden te hopen, dat haar gezondheid zich spoedig zou herstellen. (Wordt vervolgd) UWE SCHIEDAMSCHE COURANT 0E LEVER'S ZEEP MY VlAARDiriOEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1