Binnenland. Faillissementen. Van 1 Januari tot en met 20 Juli 1923 2262 Stads- en Gewestelijk Nieuws. CHINA. De Chineesche legatie te 's-Gravenhage deelt mede, dat de berichten, als zou de toestand in China ongunstig ziju, van allen grond ontbloot zijn, evenals de berichten als zou de Chineesche Regeering besloten hebben tot sluiting van de Chineesche gezantschappen en consulaten in Europa. ALLERLEI. Uit Berlijn De Berlijnsche pers wordt in haar bestaan bedreigd door een plotselinge ver hooging van den prijs der papierleverantie. Naar uit Laibach (Joegoslavië) aan de „Vos- sische Zeitung" wordt gemeld, is in de kolenmij nen bij Trifail een werkstaking uitgebroken. De reden hiervan is, dat de eisch in zake een loons- verhooging van ongeveer 70 niet werd inge willigd. Er staken meer dan 10.000 arbeiders. Uit Lemburg. Volgens berichten van de Russische grens, is in verschillende streken in Zuid-Oekraine de. Aziatische cholera uit gebro ken.Met het oog op het ontbreken van sanitaire maatregelen vreest men voor een uitbreiding dei- epidemie. De besprekingen tusschen Mussolini en den Griekschen minister van buitenlandsehe za ken hebben geleid tot de hervatting der diplo matieke betrekkingen tusschen Italië enGrieken- land. De Italiaansche bladen bevestigen het be richt dat Jordanski, als opvolger van den Sovjetvertegenwoordiger Worofski te Rome is benoemd. Een jaarboek. Wij ontvingen heden het 13e jaarverslag van de Nederlandsche Roomsch-Kath. Vakbeweging, dat uitgedeid is tot een omvangrijk boekwerk en een juist beeld geeft der vele vertakkingen en kolossale arbeid van het bureau voor de R.K. Vakorganisatie. Hoeveel cijfers er ook in moge voorkomen, een dorre beschrijving is het geenszins, zelfs de kunst is niet vergeten, want het boek sluit met een drietal mooie strijdliederen van Bern. Verhoeven. Aan de inleiding ontleenen wij het volgende Was 1922 het jaar der lauwen Was in 1922 het vuur in de harten van onze werkers gedoofd? Of lag het te smeulen Wij zouden deze vragen, nu wij in dit Jaarboek der Nederlandsche R.K.Vakbeweging rekenschap moeten afleggen, niet zonder meer bevestigend, ook niet geheel ontkennend,willen beantwoorden Zeker het verwijt „koud noch heet" geldt niet voor allen, zelfs lang niet voor allen. Maar toch, de cijfers, de feiten, zeggen het ons er moeten heel veel leden, zelfs afdeelingsbësturen zijn geweest, die in 1922 met betrekking tot hun organisatie heet, noch koud waren. Hoe zouden wij anders moeten verklaren den terugloop van het ledental 28.971 personen ver lieten onze gelede.ren. Dat waren zij, die tijdens hun lidmaatschap noch heet, noch koud waren. De menschen, die zonder eenig idealisme tot de Vakbeweging zijntoegetreden en ook tijdens hun lidmaatschap zich alleen „warm" maakten voor hun werkloozenuitkeering. Hoewel natuurlijk wordt betreurd, dat zoo- velen blijkbaar de groote cultureele beteekenis van onze Vakbeweging niet hebben weten te waardeeren, wil dat toch geenszins zeggen, dat door het heengaan van zoovelen onze beweging aan wezenlijke beteekenis heeft verloren. De Katholieke Vakbeweging is kerngezond Dat getuigt haar optreden in 1922. Gelijk werd gezien, zou het aantal conflicten toenemeni. Welnu, in 1922 heeft onze Vakbewe ging getoond, waartoe zij in staat was. Wij den ken aan een' aantal groote conflicten, aan den strijd in de metaalindustrie, aan de uitsluiting in de Textielindustrie, aan de groote conflicten in de Tabaksnijverheid, aan de actie in de Bouw bedrijven en de Steenindustrie en aan nog tal van andere acties, waaraan de Vakbonden ge zamenlijk 768.284.78l/2, dus bijna acht ton goud besteedden Onze Vakbeweging is kerngezond. Dat blijkt, ondanks de crisis en ondanks de groote uitgaven, uit de vermeerdering van haar vermogen.Was dit het vorig jaar l.nö.öSS.öCU/a, op 31 December bedroeg het 1.437.558.76. Aan de werkloozen werd een bedrag uitgekeerd, groot 3.875.836,22 dus bijna vier millioen. Onze Vakbeweging is kerngezond. Dat blijkt ook uit de sympathie, welke men voor haar in het Katholieke kamp en daarbuiten heeft. In 1922 bestond het Vakbureau I21/* jaar. Hoewel bekend was, „dat er niets van zou worden gemaakt kwam een stroom van gelukwenschen los. Het was bij die gelegenheid, dat een van Neerland's eerste Katholieke Staatslieden seinde: „beste wenschen met schitterend verleden en voor nog glansrijker toekomst." Wij mogen in dit inleidend woord wel zeggen dat wij die toekomst niet vreezen, integendeel, wij dragen de rots-vaste overtuiging in ons rond, dat het eigenlijke groote werkvan de Vakbeweging pas begonnen is. Wat tot nu toe geschiedde was slechts voorbereiding, de grond werd geploegd, er werd gezaaid, nu is de tijd op komst, waarin de rijpe vruchten in volle heerlijkheid en pracht zullen gaan prijken. Provinciale Staten van Zuid-Holland. JDe leden der Provinciale Staten zijn opgeroe pen voor een vergadering op Woensdag 25 Juli, des voormiddags, in de vergaderzaal der Eerste Kamer. De commissie, in wier handen het onderzoek der rekening van de provinciale inkomsten en uitgaven over 1921 is opgedragen, stelt voor deze rekening met een batig saldo van 877.297 19 goed te keuren en de bedragen der ontvangsten en uitgaven vast te stellen, zooals die in het bij de rekening overgelegd ontwerp-besluit door Ged. Staten zijn voorgedragen. Verscheidene leden wezen er op, dat de R. K. gestichten eigenlijk geenpensioenregeling hebben. Vrij algemeen werd in de commissie de mee ning gedeeld, dat het religieuze personeel een gansch aparte plaats inneemt, en dat hun toe komst verzorgd mag heeten. Wat het leekenpersoneel betreft, staat de zaak anders. De commissie was van meening, dat althans op dit punt van Ged. Staten eenige drang behoort uit te gaan op de desbetreffende ge stichten tot het ontwerpen van een behoorlijke regeling. De commissie zou gaarne van Ged. Staten vernemen, hoe zij tegenover deze aan gelegenheid staan. Op het afdeelingsverslag hebben Ged. Staten o.m. het volgende geantwoord Ten aanzien van den weg van 's-Gravenhage naar Dordrecht wordt gezegd, dat 't het Rijk ernst is met de plannen, aangezien reeds op 21 Juni 1923 één van de Werken, hiermede verband houdende, door het Rijk is aanbesteed. Onder deze omstandigheden is er geen reden voor de benoeming van een commissie, als waarvan de Wenschelijkheid werd betoogd. De uitvoering van de reconstructie van het wegvak OverschieRotterdam is thans door Overschie aanbesteed, zoodat de voltooiing daarvan in het najaar mag worden verwacht. Geldlecningsbcslui ten. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben de volgende circulaire tot de gemeentebesturen gericht Naar aanleiding van gepleegde onregelmatig heden met het sluiten van geldleeningen, hebben wij ons afgevraagd of er geen maatregelen ge nomen kunnen worden, waardoor voorkomen wordt, dat meer dan eenmaal gebruik gemaakt wordt van een goedgekeurd raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening. Tegen het gebruik maken van een valschelijk opgemaakt afschrift, gelijk voorgekomen is, kan de geldschieter zelf waken door overlegging van het van ons goedkeuringsmerk voorziene raads besluit te vragen. Een geldschieter kan echter niet controleeren of op een hem overgelegd raads besluit reeds een geldleening gesloten is, tenzij de naam van den eersten geldschieter in het raads besluit is vermeld. Wij hebben daarom besloten voortaan op een geldleeningsbesluit niet het goedkeuringsmerk te stellen, wanneer niet de naam van den geld schieter in het besluit is opgenomen. Is op het tijdgtip van de inzending van het raadsbeslu;t de naam van den geldschieter nog niet bekend, doch ontmoet het aangaan der geldleening bij ons geen bedenking, dan zullen wij berichten, dat weliswaar tegen goedkeuring geen bezwaar bestaat, doch deze eerst verleend kan worden, wanneer de naam van den geldschieter in het besluit is vermeld. Op dat stuk kunnen dan voorloopige besprekingenworden uitgevoerd. Een uitzondering moeten wij maken voor het geval dat de gemeente rechtstreeks obligaties aan toonder uitgeeft. In dat geval is de bedoelde onregelmatigheid ook Wel haast niet denkbaar. 'Wij noodigen u uit met ons bovengenoemd besluit rekening te houden. De Landhouwongevallenvvet. De Raad van Arbeid te Middelburg heeft medegedeeld, in verband met de berichten om trent doodsgevallen door de hitte Aangezien 1 Mei 1923 de Landbouwonge- vallenwet in werking is getreden en alle land arbeiders onder de bepalingen dezer wet vallen, is het niet ondienstig te vermelden, dat, indien het overlijden heeft plaats gehad gedurende den arbeid, bij het gaan naar huis of naar het werk, het niet onwaarschijnlijk is, dat dit over lijden als een ongevalsgebeurtenis zal worden beschouwd, waaronder o.m. recht op weduwen-en weezenrente kan ontstaan. Het verdient aanbeveling van elk geval aan gifte te doen,door de landbouwers, aangeslo ten bij een bedrijfsvereeniging door de land bouwers, aangesloten bij de Rijksverzekerings bank, ten kantore der Posterijen van hun woon plaats. Hetzelfde geldt van arbeiders, dievallen onder de industrieele Ongevallenwet. Ilel jubileum van de Koningin. Heden vergadert teUtrecht hetCentraal Huldi gingscomité voor de nationale betooging óp 6 September a.s. te Amsterdam, met afgevaar digden van de 13 sub-commité's en de groote landelijke organisaties uit het geheele land. Op die veradering zullen de laatste punten van de organisaties worden besproken en vastgelegd. De invoer van schoenwerk. Volgens het Vakblad voor de Schoenmakers bedroeg in Juni j.l. de invoer van lederen schoe nen 251.497 paren, wegende 230.000 k.g. ter waarde van f 828.000 (v.j. Juni 1.224.000). Van andere schoenen (geen leder en geen rubber werd in Juni ingevoerd 213.175 paren, wegende 117.000 k.g., ter waarde van 236.00 65.000). Over het eerste halfjaar van 1923 bedroeg de invoerl.963.578paren lederen schoenen terwaarde van 6.976.000 en 1.258.252 paren andere schoe nen (geen leder en geen rubber) ter waarde van 1.475.000, makende tezamen dus 3.221,830 paren schoenen, ter waarde van /8.451.000tegen 8.516.000 in het le halfjaar van 1922. Volgens mededeeüng van het Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf Go's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 20 Juli in Nederland uitgesproken 64 faillissementen tegen 60 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. jaillissementen tegenover 1617 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. „De Hanze." De „Hanze" vergaderde Vrijdagavond in. Maison v. d. Heijden. De voorzitter, de heer Brounts, opent de vergadering met den christ. groet en deelt mede dat door bijzondere omstandigheden deze ver gadering was vastgesteld, doch dat er voortaan rekening mee zal gehouden worden om zooveel mogelijk Dinsdags te vergaderen. Hierop komt in behandeling het verslag ver gadering Hanzebank te Leiden. Daar de voorzitter wegens te korten tusschen- tijd geen schriftelijk verslag uit kon brengen, zal hij de voornaamste punten mondeling behande len, waarna de leden, omtrent wat hun nog niet duidelijk is, opheldering kunnen vragen. De voorzitter van de vergadering was de heer Chris Jansen, commissaris rapporteur de heer Peters, technische afdeeling de heer Perquin. De heer Peters bekent, dat de Hanzebank te fel gegroeid was en daardoor fouten zijn begaan. Hierna werd door het bestuur voorgesteld om over te gaan tot de verkiezing van commissaris sen; door de vergadering Werd besloten eerst het verslag der commissarissen af te wachten en daarna ovei te gaan tot de verkiezing van com missarissen. Het bestuur kan zich hiermede vereenigen. Verschillende sprekers klagen dan over de dure Bankgebouwen en noemen o.a. Boskoop, Gouda, den Helder, enz. Dan over de veel te dure effecten Welke gekochtóiju boven de nominale waarde. Eén spreker wil voor iedere 100 aandeelen een commissaris benoemd zien. Een ander lid vraagt met welk recht 1 ver lengingsprovisie geheven is. Waarom zulke groo te onkosten gemaakt. Een ander lid stelt daarna voor om de bank te helpen alle aandeelen vol te storten. De heer Peters beantwoordt hierna alle vragen. Hij verklaart, dat besprekingen over dure gebouwen, zeer onvoorzichtig zijn. Hij zegt verschillende gebouwen met de commissie ge kocht te hebben, die thans nog de volle waarde hebben. Men vergeet, dat te Boskoop bij het pand ook nog behoort een grooten boomgaard en bouwterrein. In de laatste jaren is ook niets gekocht en verbouwd. Ook het gebouw te Am sterdam op Overtoom is niet te duur, daar er het laatste jaar nog een netto winst gemaakt is van 12.000. Het andere gebouw ook in dezelfde stad, heeft nog kort geleden een winst opgebracht van ongeveer 1 ton. Daarna verzoekt hij.de vergade ring maar plaatsen te noemen en hij zal ze naar best Weten beantwoorden. Het antwoord van den heer Peters bevredigde de vergadering en werd met een hartelijk applaus bevestigd. Dan was het Woord aan den heer Perquin ter beantwoording van een spreker dat nooit door de Hanzebank blanco crediet is gegeven, alleen aan kerkbestu ren of gemeenten. De 1 verlengingsprovisie had hij gevorderd volgens art. 24 der statuten. Daarom zal aan de aandeelhouders geen dividend worden uitgekeerd, en de credietnemers zullen 1% bij moeten stqrten, terwijl tevens het salaris aan personeel zal worden verminderd, zoodat allen bijdragen tot instandhouding der bank. De heer Brounts vertrouwt op de voormannen, die zich beslist in alles aansprakelijk stellen en die de Hanzeleden toch moeten volgen, steunen en vertrouwen. Vervolgens komt aan de ordebespreking Jubileumfeesten. Verschillende Hanzeleden gaan van het idee uitzoo weinig mogelijk kosten te maken, en alleen te Werken met etalage-wed strijd en vlaggenvertoon. Door de Hoogstraat winkeliers is ook besloten geen straatversiering aan te brengen, daar dit afbreuk zou doen aan de .etalages. Ook werd mededeeling gedaan van een Wedstrijd, niet alleen voor winkeliers en industri- eelen, maar ook voor het publiek. De voorzitter spoort voorts de leden aan tot toetreding van het U.B.O.fonds en gaf hierom trent verschillende inlichtingen. Hij is ook gaarne bereid ieder hiervan uitleg te geven. Na de rondvraag sluit de voorzitter met een woord van dank voor de aangename discussies op de gebruikelijke wijze de vergadering. Huishoud- en Industrieschool. In tegenwoordigheid van bestuur, directrice en leeraressen, werden Zaterdag verschillende getuigschriften uitgereikt en de bevordering naar hoogere klassen bekend gemaakt, als volgt Prijzen PoortmanVaillant fonds Maartje v. 't Hof, Schiedam Catrien Hoogerboord, Schiedam Martien Poppezijn, Schiedam ILcil- tje Opschoor, Schiedam Cor v. d. Berg. Vlaar- dingen Ditje Noordegraaf, Vlaardingen Dis de Jong, Zuid-Beierland. In het afgeloopen jaar zijn geslaagd voor Akte Nuttige Handwerken M. Visser, L. v. d. Kerkhof, T. Kornaat, N. v. d. Burg, N. van Duffelen, M. de Haan, A. v. Toorn, J. v. d. Plas. Voor Akte Tesselschade Kinderjuffrouw Mien Kruimel, Sophie Wijzenbroek. Na gehouden examen werd een getuigschrift uitgereikt voor Huishoudkundige mej. Mar. v. 't Hof, te Schiedammej. L. In 't Veld, Vlaardingen. Afgewezen een. Hulp in de huishouding H. Boeff, C. v. Digge len, W. A. Jong, C. Konings, C. Ligthart, A. M. Post, J. N. Blijdorp, A. Verbaan, allen van Schiedam W. Rip, Kethel D. de Jong, Z.- Beijerland. Huisnaaister: J.. Elderkamp, L. Berkel, LI. Opschoor en E. Pranger, van Schiedam. Costuumnaaien K. Jongejans, Hoek van Holland, en W. van Leeuwen, Schiedam. Voorbereidende cursus Dagschool 2 M. van 't Hof, Schiedam R. v. Ankeu, C. Judels, Delft N. de Neef, M. Hoogendijk, van Vlaardingen. Afgewezen een. Bevorderd werden van de le naar de 2e klas huishoudkundige de dames P. Dirkzwager, T. Hoek, Betsy de Lussane de la Sabloniëre, C. v. d. Tempel, allen van Schiedam B. Vuyk, Rotterdam. Afgewezen twee. Van de le naar de 2e klas Dagschool IIG. v. Dijk, M. Hagenbeek, D. Kamp, M. Oósterhof. Niet bevorderd twee leerlingen. Van de le naar de 2e klas Dagschool I C. Allard, M. Blokland, S. Bokhorst, B. de Beer, B. Broeks, G. Bonefaas, L. Bouwens, B. Blok, A. Collignon, M. Dorsman, M. van Dijk, B. Detiger, T. v. Hoogdalem, H. Heijnsbroek, S. Hoek, H. Hoogenboezem, J. Huihoven, C. Harte- veld, S. Houtman, N. Heijman, M. v. d. Kaden, C. Krommenhoek, B. Klaassen,J. Krabbendam, D. Kroes, A. de Leng, M. v. d. Linden, G. v. Leeuwen, A. Monster, B. Mulder, A. Nederlof, C. v. Noortwijk, M. Poppezijn, J. Poot, B. v. Pinxteren, A. Seij, P. Sorge, J. Soeters, P. Schafer, F. Trouborst, A. Torn, J. Uilenburg, B. de Veld, A. de Vries, LI. de Vries, F. Warmenho- ven, P. v. Zwet. Voorwaardelijk M. v. d. Berg, A. Middendorp, A. v. d. Ree, N. Swaneveld. Niet bevorderd twee leerlingen. Van de 2e naar de 3e klas Dagschool I J. Broekhuizen, M. v. Buren, G. Bos, T. v. Bommel, G. Bokhorst, A. v. d. Bos, G. Blok land, N. v. Dam, A. v. d. Eijk, G. v. d. Gaag, J. Goudswaard, M. Hoogendorp, C. Hoogerboord, J. v. Kapel, A. Köneman, T. v. Meerendonk, A. Maltha, N.Niemantsverdriet,J.Poorters,A.Schen kel, M. v. d. Velden, S. Verdijsseldonk, J. Vaan drager, S. de Vries, A. Vogelij, R. Weideman- Niet bevorderd twee leerlingen. Van de 3e naar de 4e klas Huisnaaistersklasse S. Domselaar, M. Maij, D. Noordegraaf, J. Ritman. Voorwaardelijk C. Verspeek. Niet bevorderd twee leerlingen. Van de 2e naar de 3e klas Costuumnaaien L. Bal, Truus Winkes. Van de le naar de 2e klas Costuumnaaien L. Landmer, G. v. Leeuwen, L. Nederhof en B. de Raaj. Niet bevorderd een leerling. Jubilé. De heer A. Vermaas, stationschef alhier, hoopt 5 Aug. a.s. den dag te herdenken, waarop hij sedert 40 jaar in dienst der Nederlandsche Spoor wegen werkzaam is geweest. Flora. Zelden hebben wij zoo'n boeiend drama ge zien als de film „Luchtpiraten" die deze week in Flora Wordt vertoond. De stoutmoedigheid die Harry Peel, nu eens geen „revolverheld" aan den dag legt in tal van boeiende avonturen dwingen bewondering af en het succes dat hij heeft bij zijn pogingen om de luchtschipbandieten ten onder te brengen wordt hem door niemand misgund. De prachtige natuur van de alpenwereld en de schitterende wintergenoegens van de berg- .touristen maken deze film tot een genot om naar te zien. Ook de andere nummers van het program zijn goed gekozen en met onverdeeld genoegen te volgen. Pandora. Wat de Pandora deze Week biedt,is inderdaad weer iets bijzonders en moois, dat een gang naar het theater zeker waard is. Voorop in het rijke program, staat de hoofd film in 7 acten Liet derde Alarm, een prachtig werk, demonstreerende het zware, opofferende leven van brandweermannen en daarom aan deze helden van hun plicht gewijd. Zeldzaam pakkende en treffende tooneelen komen er in voor, Welke het kunstwerk maken tot een film, zooals er niet velen worden gevonden. De directeur van Pandora, de heer Dettmeyer, heeft het mooie idee gehad, om voor deze film de leden der Schiedamsche Brandweer gratis te introduceeren, van Welke invitatie zij op ver toon van het insigne Dinsdag- Woensdag- of Donderdagavond kunnen gebruik maken en welke allen ongetwijfeld dankbaar zullen aan vaarden. Ook het bijprogramma, bevattende journal, actualiteiten (w.o. het incident met het groote Tandjong-Priok Dok te Rotterdam) en komische films is verder goed verzorgd, terwijl bovendien nog een variété-nummer wordt gegeven, waarin de prestidigitateur of te wel goochelaar Giagalie met ongelooflijk sterke staaltjes .-Van goochel kunst voor het voetlicht treedt. Ten nadeele van het 11-jarig meisje G. W. v. D. is Zaterdagavond, half acht, uit de zwemschool een rijwiel gestolen. Toen zij een uur later met haar vriendinnetje over de Appelmarkt wandelde zag zij daar een meisje op haar rijwiel fietsen. Terstond grepen beide meisjes de wielrijdster beet en brachten haar kordaat naar het politie bureau. De aldus aangehoudene bleek inderdaad de dievegge te zijn na eenige vragen viel zij reeds door de mand. De jeugdige grijpvinger was de 13-jarige E. B., die reeds meer met de politie in aanraking was geweest. UIT ROTTERDAM. Een inval der justitie. Zaterdagmorgen heeft de centrale recherche een huiszoeking gedaan in de drukkerij van de firma van Staal Go, aan de Keerweerlaan. Twee cliché's, bestemd voor de voor- en achter zijde der obligaties van de Zuid-Nederlandsche premieleening en een kleine aantal obligaties zijn in beslag genomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2