Het geheimziuoigt) raadsel DAGBLAD VOOR SCHfEBAM 0¥ OMSTREKEN. ""feuilleton. 46ste Jaargang. Dinsdag 24 Juli 1923. No. 13700 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 38. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat ingevolge besluit van Gedeputeerde Staten dezer Provincie lo. DE OPENING DER JACHT OP KLEIN WILD, vermeldt in art. 17 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) met uitzondering van de jacht op fazanten, hazen en kwartelen, voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vastgesteld op ZATERDAG 1 SEPTEMBER AANSTAANDE MET ZONSOPGANG 2o. DE OPENING DEQ JACHT OP FA ZANTEN EN HAZEN voor dit jaar in de pro vincie Zuid-Holland is vastgesteld op MAANDAG 1 OCTOBER AANSTAANDE, EVENEENS MET ZONSOPGANG 3o. DE JACHT OP KWARTELEN, waar onder mede is te verstaan het jachtbedrijf ver meld in art. 15, letter e der voormelde wet, voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland NIET ZAL WORDEN GEOPEND 4o. de korte jacht DAGELIJKS en de lange jacht SLECHTS TWEE MALEN 'S WEEKS, en wel des WOENSDAGS EN ZATERDAGS mag worden uigeoefend. Schiedam, 24 Juli 1923. Opheffing der bewaking en afsluiting van den Openbaren Spoorwegovergang aan den Ketlièlweg. Burgemeester en Wethouders van Kethel en Spaland brengen ter algemeene kennis, dat de bewaking en afsluiting van den openbaren over weg in de Spoorbaan Schiedam—Hoek van Hol land aan den Ketheiweg MET INGANG VAN 25 JULI A.S. door den dienst der Nederland- sche spoorwegen zullen worden opgeheven. De overweg zal worden kenbaar gemaakt door waarschuwingsborden, te plaatsen aan beide zijden van den overweg, bestaande uit een in zwart-witte kleuren geschilderden paal, hoog ongeveer 2.75 meter, met aan het boveneinde Vier elkaar kruisende borden, lang 1.30 meter en breed 0.15 meter, waarop vermeld staat „Onbewaakte Overweg" en „Let op de treinen." Twee sporen. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. De geheimhouding met betrekking tot. den in bond van het ontwerp-antwoord, dat Engeland voorstelt aan Duitscliland te zenden, wordt zorgvuldig bewaard. De commentaren van de pers zoowei te Londen als elders berusten op gissingen en op aanwijzin gen over den inhoud als kunnen worden opge maakt. uit een nauwgezette studie van de uit latingen van de ministers in het parlement. Men gelooft, dat de Italiaansche regeering zich op hetzelfde standpunt stelt als dat van de Engel- sche regeering. De Fransche bladen gaan door met hun critiek, maar op gematigden en terughoudenden toon. In België daarentegen zou volgens den corres pondent van de „Daily Telegraph" de nota een goeden indruk hebben gemaakt en de hoop Wordt gekoesterd, dat ten slotte overeenstemming zal worden verkregen. Het vooruitzicht voor de voortzetting van de onderhandelingen, welke 13 Zij was eenige dagen na den moord zelfs in zooverre hersteld, dat de onderzoeksrechter haar een verhoor kon afnemen. Haar verklaringen evenwel gaven niet meer licht, zij kwamen vol komen overeen met hetgeen van andere zijde vernomen was. Zoo bleef alles onbeslist en Was er zelfs nie mand, die met eenigen grond verdacht kon worden. Den middag na de begrafenis bevond Frits Werner zich bij bankier van Gielen. Mijnheer van Gielen, zeide hij, ik heb u een verzoek te doen. Wel, antwoordde deze, als ik kan ben ik vol komen bereid dat verzoek toe te staan. Wat is het Ik zou uw gastvrijheid willen verzoeken. Wat bedoelt u Wel, als ik u goed begrepen heb, zult u althans zeker de eerste Weken den Beukenhof laten in den toestand, waarin dat buitengoed nu is. Ik bedoel dat u het niet zult Verkoopen en niet het dienst personeel zult ontslaan. Neen, dat is mijn plan niet. Wel, dan zou ik u willen vragen, of ik niet daar eenigen tijd mag logeeren. Gij wilt daar logeeren. Dat is natuurlijk niet men gelooft dat de nota aanbiedt, Wordt als een gunstig teeken te Brussel beschouwd. De Amerikaansche bladen aannemende, dat in het ontwerp wordt voorgesteld een internationale commissie van deskundigen te benoemen ter be studeering van Duitschlands vermogen tot betalen, zeggen, dat een zoodanig voorstel gunstig zou worden ontvangen door de regeering te Washington, aangezien een dergelijk plan reeds door Hughes is geopperd in December van het vorig jaar. In de Londensche pers worden, op het ontwerp geen nieuwe gezichtspunten geopend. In een hoofdartikel bepaalt de „Times" zich tot een algemeene beschouwing van den toestand. Daar in wordt gezegd, dat de Engelsche regeering haar politiek in kloeke lijnen heeft uiteengezet, met- nauwgezette zorg en nu een ernstig streven zich heeft geopenbaard, is er een sterk verlangen van de zijde van het Engelsche publiek, dat dit stre ven ook zeer spoedig vruchten zal dragen. De Engelsche regeering heeft dezen stap onder nomen niet om poovere redenen van prestige of eigenliefde, maar omdat de gevaren voor den algemeenen toestand in Europa vermeerderen en omdat de opinie in Engeland onrustig Wordt. De algemeene meening kijkt verlangend uil naar hef, resultaat en zou gaarne zien, dat de geheele kwestie van het herstel werd behandeld volgens ruimer en breeder opvatting, waarbij een af doende oplossing mogelijk en waarschijnlijkwordt geacht. Dat is de reden waarom de regeering besloot den eersten stap te doen en zij kan thans niet terug, maar moet steeds voorwaarts en daarom kan zij zich ook niet neer leggen bij eenige poging om haar streven in de war te sturen door onnoo- dige diplomatieke vertragingen. Het probleem is thans om Duitschland er toe te brengen, terwijl het nog Lijd is, zijn mede- Werking te verleenen aan een poging, welke niet alleen zou beteekenen eigen terugkeer tot norma le omstandigheden, maar ook tot de betalingen voor het herstel en het herstelvan hetEuropeesch evenwicht. Iets moet er worden gedaan cn spoe dig Worden gedaan. De „Daily Express" verneemt uit Parijs, dat de Fransche regecring. stellig het Engelsche voorstel zal verwerpen, om de kwestie van de wettigheid van de Roerbe,zel ling voor het Haag- sche hof te brengen. Een onderzoek van Duitsch lands betaalkracht door een lichaam, dat de commissie van herstel benoemt zou, misschien aangenomen worden. Tusschen Parijs en Brussel wordt langs diplo- matieken weg van gedachten gewisseld over het antwoord, op de Engelsche documenten te geven. Men verzekert, dat de Engelsche regeering voor 3 Augustus in het bezit van het Fransche antwoord zal zijn. Volgens een „Central News"-bericht uit Was hington, heeft het staatsdeparlement aldaar te kennen gegeven, dat de Amerikaansche regeering waarschijnlijk geen formeel antwoord zal geven op 't ter beoordeeling ontvangen Britsche ontwerp-antwoord, maar men verwacht, dat staatssecretaris Hughes aan den Britschen premier zal mededeelen, wat de meening van zijn regeering is nopens de verschillende in het ont werp vervatte punten. DE VREDE VAN LAUSANNE. In tegenstelling met Roemenië zal Servië het vredesverdrag van Lausanne heden niét onder teekenen, daar liet zekere economische en finan- louter voor uw genoegen. Neen, zeker niet, Ik wil beproeven of bet geheim niet valt op te lossen, dat ons allen bezig houdt. U meent den moordenaar van Evan ontdek ken Ja. En u meent daar den sleutel van dat geheim te vinden Ja, ik meen althans van de plaats, waar de misdaad gepleegd is, te moeten uitgaan. Beste jongen, zei de bankier hartelijk, als ge meent, dat ge daarvoor op den Beukenhof ver blijven moet, dan geef ik u daartoe natuurlijk heel graag verlof. Maar hoor eens, de justitie rust niet, dat begrijpt ge wel. En de beste speurders houden zich met de oplossing van het vraagstuk bezig. Meent gij nu, dat ge iets zoudt ontdekken, wat voor hen verborgen zou blijven. Ik geloof niet, dat u dit gelukken zal. Maar ik wil het toch graag beproeven. Goed, doe het dan. Ik w 1 er u n'et van terug houden. Trouwens Antoon loopt met hetzelfde plan rond, al heeft hij er mij n'et over gesproken. Enf'n, julbe be'den zullen elkaar niet ui de wielen rijden. Maar ik moet u nog eens zeggen, dat ik van amateurswerk geen groote verwachtingen koes ter. In detective-verhalen is het opsporen van misdadigers vaak heel gemakkelijk, maar de werkelijkheid is, dunkt me, wel een beetje anders. Dat geloof ik ook, zei Werner, intusschen dank ik u zeer. Maar apropos, mag ik u nog eens iets vragen Aha, begint ge uw onderzoek al. En dan nog wel bij mij, schertste de bankier, nu laat eens cieele bepalingen ervan onaannemelijk acht. Nadat de andere staten het verdrag hebben geteekend zal een protocol van toetreding worden geopend, dat nadere onderhandelingen met Servië mogelijk maakt. DE BOOTWERKERSSTAKING IN ENGELAND. De stakende bootwerkers te Londen geven niet toe. In flagranten strijd met bet besluit, dat verleden week door de gedelegeerdenvergadering van hun bond werd aangenome^, zetten zij de staking hardnekkig voort en gisteren maakten zij het inWhiteGhapel hun leiders Bevin en Gosling onmogelijk een groote vergadering toe te spreken. De duizenden vaste arbeiders van het Londen sche havenbestuur zijn niet tot staken te bewegen en blijven doorwerken. Te Liverpool en Manchester is het Werk aan de haven in vollen gang, maar te Huil staat het grootendeels nog stil. Ook daar willen de stakers niet toegeven. IERLAND. Donderdagavond heeft de Dail een geheime vergadering gehouden. De zitting duurde min der dan een half uur. Naar de politieke correspondent van de „Irish Independent" omtrent, het verhandelde in deze vergadering vernam, heeft president Cos- grave verklaringen afgelegd over de relaties met' de Engelsche regeering en het verdrag voor zoover het betreft de grensregeling. De regeering drong aan op de instelling van een grens-cofnmis- sie. De belangrijkste mededecling van den president was echter, dat de voorbereidingen waren ge troffen voor het houden van algemeene verkie zingen welke op het eind van Augustus ol' in het begin van September zullen plaats hebben. De registers zullen tegen het einde van deze maand gereed zijn. De verkiezingsactie is overigens reeds goed merkbaar. Volgens de „Kilkenny People" zal Cosgrave voor Kilkcnny-Carlow candidaat wor den gesteld. De farmerspartij wendt pogingen aan om gedaan te krijgen, dat ook de politieke gevangenen van hun stemrecht zullen mogen gebruik maken. In tegenstelling met den ouden Dail, die 128 leden telt, zal de nieuwe uit 153 afgevaardigden bestaan n.l. 20 uit Dublin en voorsteden; 127 uit de graafschappen en 6 van de universiteiten. DE ONLUSTEN TE BRESLAU. Naar de „Vossische Zeilung" uit Breslau ver neemt, zijn, voor zoover tot nu toe is vastgesteld, bij de aldaar plaats gehad hebbende ongeregeld heden in totaal 129 winkels geplunderd of be schadigd. Zooals bekend, werden de onlusten veroor zaakt door het optreden van een groep links- radicalen, in verband hiermede is er een be spreking gehouden tusschen vertegenwoordigers van handel en industrie en van de werknemers, waarin besloten werd tot de instelling van een „Notgemeinschafl", welker taak: het zal zijn te zorgen,dat in de toekomst bij een geschil tusschen werkgevers en werknemers zulke uitspattingen worden voorkomen. AMERIKA. Het blijkt meer en meer, zegt de rimes", dat onder de republikeinsche leiders een paniek is ontstaan ten gevolge van de verkiezing van den hooren. Toen wij naar den Beukenhof gereden zijn, namen wij behalve de koffers een groote v'er- kante kist mee, die met eenige zorg werd op geladen. Behoorde d;e k'st aan den professor Ja. En staat d'e k'st nog op zijn kamers Ja, ze 's nog n'et teruggebracht. Weet u wat d'e kist inhield De bankier zag zijn ondervrager scherp aan. Toen vroeg hij zelf Waarom stelt u daar belang in Dat zou ik eerst willen Weten. Wel ik heb het idee opgevat, dal de inhoud van die kist in verband staat met de onderzoekingen' van den professor, bijvoorbeeld instrumenten en dergelijke bevat, aanteekeningen misschien ook, die hij voor dat onderzoek noodig had. En indien dat zoo ware U wilt tocli niet Vragen of u den inhoud zoudt mogen onderzoe ken Neen, mijnheer, zoo onbescheiden ben ik waarlijk niet. Ik zou u daarin ook niet tcrwille kunnen zijn. Z'et eens, d'e k'st en de 'nhoud ervan Was het e gendom van mijn vr end Evan. Ik heb er Wel- l'cht ook rechten op. Maar wat er mede gebeuren moet staat n'et aan mij alleen te besl'ssen. Daarover komt de besPssmg ook toe aan de kbideren van Evan, d'e m zijn rechten getreden zijn. Daarom zal de inhoud voorloopig onaan geroerd blijven. Ik heb niet het recht, dien als mijn eigendom t.e beschouwen Werner knikte. Dat zal ieder in u waardeeren, mijnheer van boeren- en arbeiderscandidaat Johnson tot senaatslid voor Minnesota. Senator Meses, voor zitter van het republikeinsche senaatscomilé, die uit Minnesota is teruggekeerd voorspelt, dat de beweging ter oprichting van een derde part ij zeer aanstekelijk is, zich ook tot andere staten van het Westen zal uitbreiden en aldaar eveneens de nederlaag van republikeinsche candidaten kan veroorzaken. Hij is van oordeel, dat de onaf hankelijke republikeinsche senator Lafolette thans den meesten invloed in Amerika bezit en niet onwaarschijnlijk in het volgende Congres op de wip zal zitten Als leider van de nieuwe partij wordt, zooals bekend, genoemd de autofabrikant Ford. Sommige republikeinsche leiders Vreezen ook, dal de radicalen op de republikeinsche nationale conventie de overhand zullen behalen, dat zij zullen beletten, dat Harding opnieuw candidaat voor het presidentschap zal Worden gesteld en iemand van hun eigen richting candidaat zullen stellen. AMERIKA EN RUSLAND. In een aan Gomperts gerichten brief zegt Hug hes, dat de erkenning van Rusland niet kan plaats hebben, zoolang Rusland's leiders voortgaan, zoowel in binnen- als buitenland een „geest van vernietiging" te toonen. CHINA. De toestand in China zegt de „Times", is een tragi-eomedie. Er is in de hoofdstad geen president van republiek, geen premier, geen minister van Financiën, noch van Buitenland- sche Zaken. Slechts drie andere leden van het kabinet deelen bevelen uit. Het parlement wil vergaderen, maar er Worden geen zittin gen gehouden, omdat het quorum niet aan wezig is, terwijl de parlementsleden overal naar iemand zoeken, die hun geld zou kunnen geven. Alle bronnen van staatsinkomsten zijn opgedroogd. Niemand wil regeeren en zich blootstellen aan de cischen der troepen en po litie, die sinds langen tijd geen gages hebben ontvangen. De buitcnlandsche legaties van China zijn wegens geldgebrek opgeheven. De financiën liepen totaal in de war, Te Peking vraagt men zich af, wanneer de troepen in die stad zullen binnenvallen, teneinde van de banken en den koopmanstand de gelden voor levensonderhoud af te wingen, of wel direct aan het plunderen te slaan. In vele provincies vechten de troepen onderling. Opium is een bron van inkomsten voor de gouverneurs. Overal, in alle standen en kringen, gebruikt men thans opium. Wet en orde bestaan niet meer cn de ongehoorzaamheid aan de landwetten treedt in alle kringen en standen op. China gaat voor het oog der geheele wereld ten onder. ALLERLEI. De Ullsteindienst meldt uil Sofia De jBul- gaarsche regeering heeft circa 300 verplegers' van het Roocle Kruis laten arresteeren, daar zij, volgens den minister van binnenlaifdsche zaken, revolutionnaire agenten van Moskou zijn. Zij zouden worden ondersteund door de aanhangers der vroegere regeering, en zouden te zaïnen met Bulgaarsche communisten, de revolutie in Bul garije voorbereiden. De bolsjewistische agenten zullen naar Rusland worden teruggezonden. De „Temps" verneemt uit Belgrado, dat de parlementaire commissie zich er voor beeft uit gesproken, dat. Had its j en vier andere leden van Gielen, antwoordde hij. Maar iuisLer eens. Ik kan de gedachte niet van mij afzetten, dat de moord op den professor toch in verband staal, met de belangrijke ontdekking, die professor Evan ge daan zou hebben. Ik weet wel, dat, u niet die meèning is toegedaan, maar het kon toch moge lijk zijn. Niemand wist daar iets van, Werner haalde de schouders op. Maar als dat nu toch eens het geval is geweest, zonder dal u dit ooit vermoed hebt. Nu laten We dat onmogelijke geval eens aan nemen, wat dan Dan besLaat de kans, dat met den aanslag op professor Evan en met diens dood de zaak met u;t is en dat degene of degenen, die zijn dood op nun geWelcn hebben, beproeven zullen achter het geheim van zijn uitvmdmg te komen. Waar zij zoo prcc'es van alles op de hoogte gebleken zijn, ;s het dan mogelijk, dat zij ook Weten van die kist. En als dat het geval is, komen zij misschien nog terug. Daarom wilde ik u vragen blijft die kist daar Ik geloof, mijn waarde mijnheer Werner, dat u zoo op een dwaalspoor komt. Ik wil u toegeven dat de inhoud van die kist, waar u dan zooveel belang in stelt, wel ongeveer is zooals gij geraden hebt. Maar ik heb geen oogenblik gevreesd cn ik vrees nog met, dat de vijand van den professor darr bel ng 'n zou stellen. In dat geval trouwens, zou ik natuurlijk wel mijn maatregelen hebben genomen. Het feit clat die kist daar gebleven is, bewijst wel, dat ik geen oogenblik iets gevreesd heb, wat, u verontrust. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1